[nobei „a ke.harde „Mentaliteit Oranje dient inderdaad te veranderen" Coach nam doelman in bescherming Mannschaft onder de maat, nederlanders te hard vriendschappelijke" teriand: LEIDSE COURANT MISLUKT Toen de na-competitie werd ingesteld, hebben wij als onze mening ge geven dat het een "uit vinding" was die voor een eerste divisie aardig is - daar liggen de krachtsverhoudingen wel iets anders dan in de eredivisie - maar niets is voor de hoogste afdeling. Bovendien werd gesteld dat het ten minste merkwaardig is dat de UEFA ermee ak koord gaat. Het aantrek kelijke van de UEFA- Cupstrijd, in tegenstel ling tot bijv. de vroegere Jaarbeursstedenstri jd en de Intertotocomptti- tie, is juist dat gegaran deerd de beste ploegen na de kampioen, en eventueel de bekerwin naar, deelnemen.. Dat is ook de opzet van de UE FA, Nederland moest daarvan zonodig afwij ken. Dat Feyenoord als nummer twee deelne ming claimde (toegewe zen door de KNVB) is logisch. Dat Ajax dit als nummer drie doet, is evenzeer verklaarbaar en juist. De reglementen van de UEFA luiden nu eenmaal zo en wie is de KNVB om daarin veran dering te brengen. Dat AZ'67 en Sparta - "we hebben de spelers al premies beloofd voor de na-competitie" - even eens hun stekels opzet ten en schadevergoeding eisen als de na-competi tie onverhoopt geen doorgang zal vinden, mag ook niet onredelijk worden genoemd. Voor de KNVB zich volgend seizoen weer in een wes pennest steekt, zou ze die na-competitie beter meteen kunnen afschaf fen onder het mom van "mislukt experiment". AANGENAMER Vele malen is de finale om de Europa Cup I op Hemelvaartsdag gehou den. Daarvan is afgewe ken. Volgende week woensdag moet pas wor den gespeeld. Dat is bijv. voor Leeds United een uiterst vervelende affaire omdat de compe titie in Engeland al eni ge tijd is afgelopen. Het vaststellen van vriend schappelijke interlands, zoals Nederland dat doet, na de competitie is ook weinig aanbevelens waardig. Nogmaals moe ten de spelers zich op warmen en verschéide- nen kunnen dat niet meer opbrengen, wat ook begrijpelijk is. Hoe wel er, zoals bij Europa Cup I, ook bezwaren aan kunnen kleven om de finale te spelen als de competities ten einde lo pen, zal het de spelers hoogstwaarschijnlijk wel aangenamer zijn. Daarmee zou de UEFA rekening dienen te hou den. KRITISCH In het officiële orgaan van de Stichting NDR heeft hoofdredacteur Aad van Leeuwen onze paardesportmedewerker beschuldigd van negati visme. Het ging om een verslag van het Euro pees amateur-kampioen schap, dat inderdaad niet zo positief was als de heer Van Leeuwen wellicht zou wensen. Hij deed het in zijn paardes- portblad in elk geval po sitiever. Het Europees kampioenschap der amateurs was in veler ogen geen succes, wel in die van Van Leeuwen, wat zijn goed recht is. Het is derhalve ook het recht van onze paardes portmedewerker om de titelstrijd niet succesvol te noemen. Kritisch is iets anders dan negatief. BANKFURT - Het is g niet zo lang geleden, t een club als Ajax uit ees voor aanslagen op gezondheid van zijn clers weigerde om de -reldbeker te voetbal- tegen Zuidameri- lanse tegenstanders, ïgenwoordig zijn het :t meer alleen Argen- nen en Uruguezen, die hun spel een fikse por- hardheid en geniepige ics verpakken. Neder- 3iders hebben er even- •ps een handje van ge- Ifegen, wat in Frankfurt ier eens overduidelijk *rd gedemonstreerd tij. is de „vriendschappe- s ie" interland tegen etst Duitsland (1-1). On- 'V aanvoering van "WJtersloper Wim van "Inegem ging Oranje jjsdanig te keer, dat er „derhand van vele kan kritiek klonk. Hel- t Schön, de coach van Duitse elftal klaagde: jjederland verstoorde a}t zijn hardheid het rit en maakte ons hele isocept kapot. Het wekte indruk de nederlaag 'illin de WK-finale i vorig jaar te willen Jeken." En Sepp Her- eer, de legendarische eorganger van Schön, J kondigde: „Ik begrijp '"Nederlanders niet. Zij iben uitstekende voet- Iers. Dat harde spel is 'komen uit den boze. II ze meer aandacht Iden besteed aan het 1, zouden ze hebben Quien winnen." Jtfitiek was begrijpelijk, hoe rt de Duitsers vergaten dat ze zelf niet vrijuit waren ge- ui De matige Zwitserse Specialiteit van Wim van Hanegem: de vrije trap. Onbereikbaar voor Sepp Maier „landde" de bal langs het muurtje in het doel. p bitje Peters uitblinker KNVB zal zich moeten bezinnen op maatregelen scheidsrechter Walter Hunger- bïihler kende achtentwintig vrije trappen tegen West Duits land toe en één minder tegen Nederland. Het totaal van vij fenvijftig bestrafte overtredin gen in een wedstrijd, waarin eigenlijk niets op het spel stond, bewees dat het met de spelver- ruwing nog ernstiger is gesteld dan voetballeiders in binnen- en buitenland dikwijls wülen doen voorkomen. Voetbal op dat ni veau is wel degelijk oorlog. In tegenstelling tot bijvoorbeeld WK- en Europa Cupvoetbal kon zaterdag niet worden beweerd, dat de ongeoorloofde akties functioneel waren. In de ere- wedstrijd ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Duitse Voetbalbond stond het resultaat niet primair, althans niet voor degenen die zich in het met 55.000 toeschouwers lang niet geheel gevulde Waldstadion buiten de lijnen bevonden. Vele rechtstreeks betrokkenen wezen na afloop scheidsrechter Hun- gerbiihler als de grote schuldige aan. Helmut Schön: „Hij is niet geschikt om deze wedstrijd tot een goed einde te brengen". George Knobel: „Ik begrijp niet dat een scheidsrechter met zo weinig ervaring, de man droeg immers geen FIFA-badge, voor zo'n karwei wordt aangewezen". En Wim van Hanegem: „Die man liep als een drachtige koe achter de aanvallen aan. Hij volgde het spel vaak op veertig meter". voetballers het recht hebben ploeg kon aantreden, werd een naar eigen goeddunken te keer zeer acceptabel niveau bereikt te gaan indien blijkt dat de West Duitsland had weliswaar Hoogste tijd Wat slechts weinigen wisten, was dat Hungerbühler kort na *de aftrap last kreeg van een knieblessure, die hem verhin derde het spel optimaal te vol gen. Tijdens de rust moest zelfs een pijnstillende injectie worden toegediend - de pauze duurde daardoor ruim twintig minuten - en daarmee is de zwakke arbi trage wellicht verklaard. Het is echter de vraag of de heren scheidsrechter en zijn secondan ten niet voor hun taak berekend zijn. Zonder de Nederlanders alleen verantwoordelijk te willen stel len voor het feit, dat van een echte happening niets terecht kwam - het provocerende optre den van de Duitsers Hölzenbein en Ritschel droeg er ook be langrijk toe bij en debutant Uwe Kliemann bleek, evenmin als bijvoorbeeld Van Hanegem, ontzag te hebben voor de lede maten van tegenstanders - lijkt het wel de hoogste tijd, dat de KNVB zich gaat bezinnen op (tegenj-maatregelen. zeven minuten al succes toen Wolfgang Seel, terwijl hij op de rand van buitenspel balanceer de, op maat werd bediend door Franz Beckenbauer. Met een in drukwekkende sprint liet de of fensieve middenvelder van For- tuna Dilsseldorf Wim Rijsber- gen achter zich en omdat de Nederlandse linies nog niet goed aansloten, kon hij precies op tijd een voorzet geven naar de goed meegekomen Herbert Wimmer. Piet Schrijvers kwam, zoals zo vaak deze middag, niet op tijd uit zijn doel, en daardoor was het voor Wimmer een klei ne moeite met een gerichte kop- Het duurde tot tien minuten na De wortel van het kwaad lijkt Lal te scoren: 1-0. toch te liggen in het nationale gebeuren. Zolang de Nederland se scheidsrechter niet, met rug dekking van het bestuur betaald voetbal en de tuchtcommissie, probeert orde op zaken te stel len, kan moeilijk worden ver wacht dat de nationale vedetten zich tegen buitenlandse tegen standers naar behoren gedra gen. Nadeel George Knobel liet blijken, dat hij nietzonder meer voorbij wenst te gaan aan deze proble matiek, die ongetwijfeld een be dreiging vormt voor de populai- riteit van de voetbalsport. „De mentaliteit", aldus de bondscoach, „dient interdaad te veranderen. Ik wil vooropstel len, dat het er allemaal wat erger uitzag dan het in werke lijkheid was omdat een aantal dubieuze gevallen voor ons on voordelig uitviel. Je kunt niet verwachten, dat de spelers zich dan als heiligen blijven gedra gen. Maar er zou over gepraat moeten worden. Je hebt er na melijk toch meer nadeel van dan voordeel. Körbel tegen Peters leverde een vrije schop op, die Wim van Hanegem ineens, en voor Sepp Maier onhoudbaar, inschoot (1- 1). Fraaie doelpunten vormden de hoogtepunten van deze wed strijd, die als kijkspel zeker niet aan de verwachtingen beant woordde, ofschoon George Kno bel achteraf meende, dat het publiek dankzij vele opwinnen- de momenten voor beide doelen toch wel aan zijn trekken was gekomen. Nederland verzuimde in de tweede helft, toen West-Duits- land alle mogelijke risico's nam om toch nog een zege te force ren, in de counter toe te slaan. René van de Kerkhof maakte een vermoeide indruk en kwam niet tot zijn zo gevreesde spurts en Kees Kist die de falende elftal op gelijke hoogte kwam. heeft er definitief van afgezien Een overtreding van Karl-Heinz hem aan te trekken. Hij is ons te duur" - na de rust verving, kreeg niet voldoende ruimte om zijn snelheid uit te buiten. Kno bel: „Onze spitsen waren te wei nig agressief om in de diepte te gaan. Dat was hun tekortko ming. Maar daar staat toch te genover dat het veldspel bij vla gen zeer goed was, al moeten we er wel van af dat er op balbezit wordt gespeeld óm het balbezit. Dat op kritieke momenten bij sommigen de overtuiging ont brak, schrijf ik toe aan het tijd stip, waarop deze wedstrijd werd gespeeld. De meesten zijn blij, dat het seizoen erop zit. Ze zijn moe. Ik kan daar wel inko men. Bovendien moet niet wor den vergeten dat een ingespeel de ploeg altijd gemakkelijker draait In het Nederlands elftal dat vandaag speelde, waren veel clubs vertegenwoordigd. De spe lers zijn vrijwel allemaal ge wend aan andere spelstijlen. Adrie van Kraay had daar met het spelen op buitenspel bij voorbeeld moeite mee. Met het WK-elftal was dat anders. De kern daarvan werd gevormd door de Ajacieden, o.a.: Cruyff en Neeskens, die jarenlang had den samengespeeld." Aan Nederlandse kant waren de defensief ingestelde Wim van Hanegem - ondanks alles - en de als een routinier akteren- de Jantje Peters de meest op vallende spelers. Bij Duitsland imponeerden vooral Franz Bec kenbauer en Uwe Kliemann. Knobel: „Peters heeft zich als een volwaardig international ge manifesteerd. Over Van Kraay ben ik trouwens ook erg tevre den. Dat die twee jonge knapen zo sterk hebben gespeeld, be schouw ik als de grootste win st." Verdienstelijk was ook het optreden van Niels Overweg, die na de rust als vervanger van Frans Thijssen zijn debuut in Oranje maakte. „Ik durf", be sloot Knobel, „gerust te bewe ren, dat we nu nog verder zijn dan na de wedstrijd tegen Bel- gié. Zodra iedereen weer be schikbaar is, heb ik een uitgeba lanceerde selectie." TON VAN DALEN Hoogtepunten Winstpunten waren er zeer ze ker. Hoewel Nederland - toch weer in een vijandige atmosfeer - niet „met de sterkst mogelijke 06 bal nakijken. Wimmer (niet op foto) heeft ingekopt. Schrijvers kan, evenals Van Hanegem, nog slechts WEEMAAL GEEL (Van onze sportredactie) ANKFURT - Twee Nederlanders werden in Frankfurt t de gele kaart geconfronteerd: Wim van Hanegem twee Inuten voor de rust wegens het maken van aanmerkingen P de arbitrage, en Wim Suurbier in de 53-ste minuut omdat 'j de meest rechtse speler was In het verdedigersmuurtje, ll Kil Aon Dllilca imiia limn tlinf cnal aamaa er i)a .in«nïpl„ TOCH WINSTPREMIE "fRANKFURT - De spelers van het Nederlands elftal hebben "Pinkstergratificatie" toch tweeduizend gulden gekre- M. <j Dobel, die wars is van hoge basissalarissen en vindt dat dl e spelers het geld op het veld moeten verdienen, had de -Hremies laten vaststellen op 2000 gulden bij winst, 1250 tilden bij een gelijk spel en 750 gulden bij verlies. Een landpunt waarmee de spelers niet al te gelukkig waren. Zij agen meer in "aangenomen werk", een vast bedrag ongezien et resultaat Na afloop van de jubileumontmoeting heeft nobel het KNVB-bestuur voorgesteld toch maar de 2000 ulden uit te keren. Die suggestie werd zonder meer overge- Uwe Kliemann met Bec kenbauer de beste Duitser jmmiiHiiiiimmuiiiiiiuuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii iiov- (Van onze sportredactie) FRANKFURT In de jubileum wedstrijd viel Piet Schrijvers door de mand. De doelman van Ajax akteerde zo zwak en onzeker, dat het niemand zou hebben verwonderd als George Knobel hem er voor het einde zou hebben uitgehaald. „De voorzetten waarmee Schrijvers werd ge confronteerd, hadden verschrikkelijk veel vaart", beschermde Knobel zijn doelman. „Ik heb hem laten staan omdat het voor hem wel eens goed is, dat hij die moeilijke momenten doormaakt." Schrijvers zelf schreef zijn weinig imponerende optreden toe aan de Duitsers. „Hölzenbein trok keer op keer aan mijn shirt als ik de lucht in wou. De kwam vaak gewoon niet weg". .Jan Jongbloed, die ontkende het als een teleur stelling te hebben beschouwd dat hij van de beschikbare WK-finalisten als enige op de re servebank had moeten zitten, zal op 31 mei tegen Joegoslavië waarschijnlijk weer in het doel staan. Schrijvers is dap met Ajax onder weg naar Indonesië en de andere voor Belgrado geselecteerde doelman, Harry Schellekens van NEC, lijkt nog te onervaren voor een Oranjede buut. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllltlllllllllliilMlllllllllllllllllllllllllllllimilIIIIIIIIIIIIIIIIII^ UITSE PERS OORDEELDE: (Van onze correspondent) o^ONN - De Duitse zondagsbladen c geen twijfel aan bestaan, het gelijkspel tegen Nederland ai*oor het elftal van Helmut Schön Peen nederlaag neerkomt. am Sonntag": "De overwin- ï-hing die de Duitse voetbalbond voor ei 'et 75-jarig bestaan zozeer gewenst ie ad, werd niet bereikt. Na het snelle ip Oelpunt, dat de Duitsers de leiding bezorgde, was de superioriteit van de wereldkampioen voorbij en de toeschouwers in het Frankfurtse Waldstadion moesten tenslotte nog blij zijn. dat het bij een gelijk spel bleef. Het duel, dat zo onschuldig begonnen was, ontwikkelde zich tot een echte WK-revanche". Zelden echter oordeelden diverse bladen zo verschillend over de kwali teit van het spel. Terwijl de "Welt am Sonntag" van een spannende, frisse wedstrijd sprak, toonde de Keulse "Express" zich bitter teleur gesteld, vooral over de prestatie van de Duitsers, die het blad ver bene den de maat noemde. Geheel tevre den was echter geen enkel commen tator, want allen vonden dat de Duit sers aanzienlijke fouten maakten en het elftal beslist niet het beste was, dat Schön op de been had kunnen brengen. Beter te spreken waren zij daarente gen over het spel van de Nederlan ders, hoewel alle zondagsbladen op het uiterst harde spel van de Oranje mannen wezen. De "Welt": "De Ne derlanders waren in dubbel opzicht enigszins superieur. Zij waren spel- technisch beter en hadden ook meer trucjes te bieden". Het blad prees ook de unprovisatiekunst van de Ne derlanders en hun grote rijkdom aan ideeën. "Wanneer het nodig was, speelden zij hard, vaak te hard, en wanneer de situatie virtuositeit ver eiste, verstonden zij ook die kunst". De agressiviteit van de Oranjeman nen, die zich zelfs tegen de scheids rechter keerde, werd door de ver slaggever echter onomwonden gehe keld. "Bild am Sonntag", het blad dat altijd zoveel opruiing in zijn druklet ters mengt, doet alsof de hele wed strijd uit louter natrappen van de Nederlanders heeft bestaan. Met koeien van letters schrijft het op de voorpagina: „Schandaal. Brutaal". En binnen in het blad: "Steeds weer tegen de schenen. Zo maakten de Nederlanders onze jubileumwed strijd kapot.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15