Vraag bevorderen met betere of nieuwe tuinbouwprodukten Verplichte invoering van eenheidsverpakking sla bedreiging teelt en handel i Ir. J. P. Stadhouders op tuinbouwcongres: Verzendhandelaren groenten en fruit: AANBOD VOLLEGRONDSGROENTEN NEEMT TOE PINKSTEREN HIELD PRIJZEN OP NIVEAU VRAAG NAAR GOEDE BROEITULPEN BLEEF Landbouwkundige samenwerking met Roemenië en Bulgarije ICIMDB iINSDAG 20 MEI 1975 LEIDSE COURANT SCHEVE N1NGEN Klimaa tonderzoek van kasteelten, energiebesparend onderzoek, kwaliteitsverbetering en pro- duktvernieuwing zijn naar de mening van ir. PJ. Stadhou ders van het ministerie van landbouw en visserij onder- toekproblemen waaraan een hoge prioriteit moet worden toegekend. Hij heeft dit vori ge week betoogd tijdens het vijfdaagse tuinbouwcongres, dat bij gelegenheid van het vijfenzeventig jarig bestaan van het Naaldwijkse proefsta tion voor groente en fruitteelt onder glas en het vorig jaar even oude proefstation voor de bloemisterij in Aalsmeer te Scheveningen werd gehouden. Van alle kanten is door ver scheidene tuinbouwdeskundi- gen daar het onderzoekings werk in de glastuinbouw be licht voor een groot interna tionaal gezelschap, dat voor dit symposium in „Op gouden wieken" bijeenkwam. Wat het kasklimatologisch on derzoek betreft zijn of worden thans in Nederland belangrij ke voorzieningen getroffen, met name ook bij de proefsta tions in Naaldwijk en Aals- meer, aldus ir. Stadhouders, die erop wees, dat er enige werkgroepen zijn gevormd, waarin onderzoekers van deze proefstations samen met on derzoekers van enige Wage- ningse instituten, samenwer- ken, teneinde het onderzoek dat gericht is op optimalise ring van het kasklimaat, dus onderzoek op teeltkundig, fy siologisch, klimatologisch en technisch gebied zo goed mo gelijk te coördineren. Onderzoekingswerkzaamheden bij het proefstation te Naaldwijk. Energie „De sterk gestegen brandstof- fenprijzen noodzaken ons thans veel aandacht te beste den aan onderzoek dat gericht is op energiebesparing en effi ciënter gebruik van energie. Naast technische aanpassin gen die er ten aanzien van de verwarmingsinstallaties en de kassenbouw in beperkte mate zeker mogelijk zijn, zal de aan dacht moeten worden gericht op energiebesparende veran deringen in de teelt. Het kli maatonderzoek van kasteelten kan hiervoor van grote beteke nis zijn", aldus de heer Stad houders, die ook aandacht vroeg voor een scheiding van lucht- en bodemverwarming. Het op peil brengen en hand haven van een voldoende hoge bodemtemperatuur door ver warming van de kaslucht zal, zo zei hij, immers tot energie verspilling kunnen leiden. Ver der wees hij op mogelijkheden goten en kasroeden te isoleren en op het aanbrengen van sluitbare plastic schermen in Veel aandacht moet er vol gens ir. Stadhouders worden besteed aan nieuwe of betere produkten, die vraag;bevorde rend en vraagvernieuwend werken. Introduktie van nieu we gewassen kan de vraag naar de produkten stimuleren. Vooral in de bloementeelt zijn daarover voorbeelden te vin den, maar ook in de groente teelt komen ze voor, zoals pa prika en aubergine. De plantenveredeling en het teeltkundig onderzoek dienen hun bijdrage te leveren om deze nieuwe gewassen op een economisch verantwoorde wij ze te kunnen produceren en de aanvoer van de produkten te verschuiven naar perioden, waarin ze relatief schaars zijn en een sterke vraag ontmoe ten. Introduktie van nieuwe produkten heeft nog als ne venvoordeel, dat hierdoor de aanvoer van hoofdprodukten als tomaten en komkommers, die thans opereren op een ver- Houdbaarheid De houdbaarheid van de pro dukten werd door ir. Stadhou ders een belangrijk kwaliteit scriterium genoemd. De pro dukten dienen zoveel mogelijk in verse toestand de consu ment te bereiken en de koper van bloemen moet hiervan ge ruime tijd plezier kunnen bele ven. Het onderzoek in zijn ver schillende geledingen zal veel aandacht moeten besteden aan de vraag, welke rassen en wel ke teeltmaatregelen en houd baarheid van onder glas of plastic geteelde produkten in gunstige zin kunnen be invloe den. Hierop aansluitend zal technologisch onderzoek na de oogst - koeling, atmosferische conditionering en verpakking - de juiste gegevens moeten op leveren om de kwaliteit van de produkten gedurende de afzet- periode (handelsfase) zo goed mogelijk te handhaven. Ir. Stadhouders, die ook over de verlaging van de produktie- kosten en over de volksge zondheid en het milieu behar- tenswaardige woorden heeft gezegd, heeft met geen woord gesproken over „noodzakelijke overheidsteun die de tuinder zou moeten ontvangen om in deze tijd van economische de pressie het hoofd boven water te houden", welke woorden hem door onze krant vorige week op de dag van de ope ning van het symposium ten onrechte in de mond zijn ge legd. Wel heeft de heer Stad houders er op gewezen, dat de economische situatie de tuin- bouwwetenschap dwingt tot een keuze van haar onderzoe- kingsgebieden. Ook vroeg hij zich af of men in het tuin bouwkundig onderzoek niet tot meer internationale samen werking zou moeten komen. 99 Den Haag Gedurende twee seizoenen hebben de telers sla, die dit produkt poly- verpakt op de veilingen aan voerden, voor het verpakte produkt ten minste twee cent per krop meer ontvangen dan hun collega's, die de sla los in meermalig fust ter veiling brachten, ongeacht de op brengst op de veilingklok. On danks deze garantie-regeling bleek er bij de telers weinig animo te bestaan om de sla de tuin in poly-zakjes en ln dozen te verpakken. In de top van het seizoen werden op grote sla-veiling „West- land-Zuid" op een bepaalde van de 70.000 colli sla slechts 5000 of ongeveer 7% in poly-doos aangevoerd. Over het gehele seizoen lag dit per centage op deze veiling op 19% hetgeen 6% beneden het geplande percentage is. Thans staan het Centraal Vureau van de tuinbouwveilingen in Nederland en de veilingen self voor de beslissing wat op dit punt in het volgende sei- toen moet worden gedaan of nagelaten. Verlenging van de nu twee seizoenen toegepaste garantie regeling heeft, gezien de resul taten daarvan volgens de Ned. Bond van verzendhandelaren in groenten en fruit geen enke le zin. Men acht het daarom onwaarschijnlijk, dat hiertoe zal worden besloten, temeer daar de prijsvorming van de verpakt aangevoerde sla van dien aard was, dat hierop gro te bedragen (alleen in dit sei zoen reeds meer dan 500.000,-) moesten worden bijgepast uit het produkten- fonds. Consequenties Een besluit om de sla-telers in het seizoen 1975/1976 te ver plichten al hun sla op de tuin in export-fust te verpakken - vooral de studie-clubs beplei ten een dergelijk besluit - zal volgens de Commissionairs vergaande consequenties heb ben. Niet alleen heeft meer dan 80% van de sla-telers met Poly-verpakking nog geen en kele ervaring opgedaan, maar tevens gaat - naar men in han- Het pakken van sla in poly-zakjes en dozen. delskringen meent - de kans ontstaan dat die afnemers, die onze sla niet in de verplichte eenheidsverpakking wensen te ontvangen, zich tot onze con currenten zullen wenden. Een door de Exporteurs-orga nisatie ingestelde enquête heeft uitgewezen dat in het seizoen nog geen derde gedeel te van de geëxporteerde sla werd verpakt in doos-poly (24st), terwijl ruim 25% werd oververpakt in zogenaamde halve doosjes (12 tot 15 st.). „Nemen we daarbij nog in aanmerking, dat een aanzien lijk deel van de geëxporteerde doos-poly in eigen merkdozen van de handel werd verpakt en dat ook de binnenlandse markt nog ongeveer 17% van de sla in meermalig fust heeft afgenomen, dan lijkt een be sluit tot verplichte omschake ling naar eenheidsverpakking op de tuin toch wel zeer on waarschijnlijk", aldus de Bond van Verzendhandelaren. Een derde oplossing zou vol gens de handelaren zijn, na de stimuleringsperiode van twee jaar, waarin de afnemers in de gelegenheid zijn geweest ken nis te maken met het op de tuin verpakte produkt, de ver dere ontwikkeling geheel vrij te laten. „Indien dan blijkt, dat de waardering van de afnemers voor het op de tuin verpakte produkt in de prijsvorming tot uiting komt zal het percentage sla-aanvoer in poly-dozen zich daaraan aanpassen", zo hopen zij. „Blijkt daarentegen uit de prijsvorming, dat de voorkeur van de afnemers uitgaat naar sla, die in de door hen gewen ste verpakking is overgepakt, dan zal de aanpassing van de telers gaan in de richting van aanvoer in meermalig fust. Tenslotte gaat het er toch voor de teler om de hoogst mogelij ke opbrengst voor zijn pro dukt te verkrijgen". Flexibiliteit geweest, dat onze sla-export naar verschillende bestem mingen in de loop der Jaren zulke vormen heeft aangeno- De handelsbedrijven zijn in het algemeen zeker niet gepor teerd voor het behoud van het verpakkingswerk en verlies hiervan voelen ze dan ook be paald niet als een bedreiging voor hun positie. Wel vreest men van handelszij de dat de verstarring, die ver plichte invoering van een een heidsverpakking zal meebren gen, een gevaar zal opleveren voor onze concurrentie-positie en verlies van afzetmarkten zal betekenen. Van koperszijde wordt erkend, Bedreiging dat direkt eenmalig verpakken op de tuin kwaliteitsverbete rend kan werken. Daarom wordt dan echter direkt toege voegd, dat dit argument moet worden afgewogen tegen het grote belang, dat de afnemers- eisen met betrekking tot de wijze van verpakking gehono reerd kunnen worden. Daarbij wordt dan nog ge steld, dat het mede aan de grote flexibiliteit van de ver pakkende handel te danken is „Verlies van afzetmarkten be tekent, wegvallen van renda bele teeltmogelijkheden en dus ook van aanbod van sla. Een bedreiguig dus voor de teelt zowel als voor de handel", al dus de commissionairs, die tenslotte bepleiten: „Laat het zwaarst wegen, wat het zwaarst is en laat de (meest betalende) afnemer (Koning Klant) de vrijheid om dit in zijn prijs tot uitdrukking te brengen". Verlate oogst van de groenten van de volle grond is er de oorzaak van dat de prijzen van veel glasgroenten lang hoog zijn geble ven. Nu de aanvoer van buiten goed op gang begint te komen, zowel in binnen- als in buitenland, ondergaan de prijzen een scher pe daling, dit blijkt uit het volgende korte overzicht Radijs: vorige week werden er prijzen ge maakt van gemiddeld 60 cent per bos, nu varieert de prijs van 29 tot 48 cent per bos, ondanks dat de aanvoer kleiner wordt. De oorzaak moet gezocht worden in het op gang komen van de aanvoer van radijs in West- Duitsland. Dit land heeft de afgelopen maanden veel radijs uit Holland geïmpor teerd. Spinazie: vorige week daalden de prijzen al naar 43 cent per kg., door het verder toene men van het aanbod zijn de prijzen gedaald naar 14 tot 28 cent per kg. De komende tijd zal de aanvoer van spinazie groot zijn en in de prijzen zal weinig verandering komen. Andijvie: het aanbod van andijvie wordt ook steeds groter, waardoor de prijzen steeds meer onder druk komen te staan. Er worden op het ogenblik prijzen van 21 tot 41 cent per kg. betaald. De binnenlandse vraag naar andijvie wordt ook wat kleiner door het groter worden van het aanbod van andere groenten. Postelein: ook deze groentesoort is aanzien lijk in prijs gedaald, de prijs per kg. varieert van 33 tot 41 cent. Bloemkool: de bloemkool heeft zich aardig in de prijzen kunnen handhaven, dit is gedeeltelijk een gevolg van de kleinere con currentie vanuit Frankrijk, waar de oogst in Bretagne 50% lager ligt dan vorig jaar. De huidige prijzen voor de grootste sorterin gen (zessen: 1,95 per stuk, achten: 1,55 per stuk) zullen, evenals de kleinere maten, bij het toenemen van de aanvoer dalen. Sperziebonen: de prijzen voor dit gewas blijven vrij constant en komen alleen onder druk te staan als er veel bonen ingevoerd worden. Paprika Ondanks dat de aanvoer groter is als vorig seizoen kunnen de prijzen zich redelijk goed handhaven. Dit wordt veroorzaakt door de grote vraag van West-Duitsland. Van de vorige week aangevoerde 500 ton groene paprika's (vorig jaar 376 ton) ging niet min der dan 332 ton naar West-Duitsl,and. Naast de import uit Holland werd er in dit land nog 228 ton ingevoerd uit andere landen. De belangrijkste hiervan zijn Italië en de Oost blok landen. Komkommers Het aanzienlijk grotere aanbod heeft naar verhouding weinig invloed op de prijzen gehad. De lichtere sorteringen zijn het sterkst in prijs gedaald. Vanaf de sortering 51, liggen de prijzen op hetzelfde niveau als vorig jaar of iets hoger. Dat door het grotere aanbod de prijzen niet zo sterk gedaald zijn, is een gevolg van de belangrijk grotere vraag van Engeland, Frankrijk en Zweden naar Hollandse komkommers. De verwach ting is echter wel dat de prijzen zich moei lijk zullen kunnen handhaven op het huidige Tomaten De prijzen steken nog steeds gunstig af bij de prijzen van vorig jaar 6,78 per 6 kg. voor de A-sortering), nu 11,- per 6 kg. voor dezelfde sortering. Dat de prijzen zich tot nu toe zo goed hebben kunnen handhaven is een gevolg van de aanzienlijk grotere Franse vraag naar tomaten uit Holland, nl. 1885 ton (vorig jaar 340 ton) in de vorige week. Ook de Engelse vraag is iets groter. De uitvoer naar West-Duitsland blijft wat ach ter in vergelijking met vorig jaar. Door het toenemen van de aanvoer, in binnen en buitenland, zullen de huidige prijzen zich steeds moeilijker kunnen handhaven. Fruit Er worden grote hoeveelheden appelen, pe ren en druiven ingevoerd. De belangrijkste appelsoorten zijn: Granny Smith uit Argen tinië, Chili en Zuid-Afrika tegen een prijs per kg. van 1,60 tot 1,90. Golden Deli cious uit Frankrijk, prijs per kg. 1,25 tot 1,35. Cox's uit Nieuw-Zeeland, prijs per kg. van 1,60 tot 1,70. Voor de Hollandse appelen worden de volgende prijzen per kg. betaald; Golden Delicious 96 cent. Goudrei- nette 2,00. Jonathan 90 cent. Peren komen vooral uit Australië en Chili. De belangrijk ste druiven-import komt uit Zuid-Afrika, voor deze druiven worden prijzen van 4,00 tot 4,50 per kg. betaald. De laatste dagen van de zogenaamde "moe- derweek" heeft gewoontegetrouw een zak kende tendens in prijsvorming teweegge bracht. De aanvoer is groot geweest waarbij opnieuw prijsrecords werden afgedrukt. Na moederdag bleven de prijzen op een goed niveau mede door de pinksterdagen die voor de deur stonden. Vooral voor witte snijbloe men bestond belangstelling bij de kooplie- De alstroemeriatakken zakken in aanvoer en in prijs terug. De amarylliskelken noteerden gemiddeld rond 0,25 per kelk, de zwaarde re stelen werden tot boven 0,80 per kelk verhandeld. Bij de amerikaanse anjers werd de aanvoer groter. De prijzen variëren. Her verschil in prijs tussen betere en mindere kwaliteiten is groot. Ook bij de trosanjers een uitbreiding van aanvoer waarbij de witte tot boven 7,50 werden afgedrukt. De verwachting is dat de aanvoer van trosan jers binnenkort sterk zal uitbreiden. De anthuriums reiken tot een gemiddelde van iets boven ƒ1,- per stuk welke te gering is voor de kwekers. De jaarrondchrysanten blijven een goed prijsgemiddelde houden mede door de spidersoorten welke hoog worden afgedrukt (tussen 3,40 en 4,- per bos). De marblesoorten moeten met iets minder tevreden zijn. De grootbloemige chrysantenaanvoer breidde verder uit. Deze ontwikkeling heeft consequenties in de prijs vorming. De freesia-aanvoer blijft groot. In de komende weken zal dit veranderen. Bij de dubbele freesia's bestaat de aanvoer voornamelijk uit het sortiment "Fantasy". De gerbera's werden bij een regelmatige aanvoer voor een redelijke prijs verhandeld, al is er ook een dalende tendens waar te nemen. De aanvoer van gladiolen is niet groot en zal waarschijnlijk niet zo groot worden als de verwachting deed vermoeden. Hoofdschotel bij de gladiolen in aanvoer is Weer een doos klaar voor de veiling het sortiment „H. v.d. Mark". Peters Pears werd financieel het hoogst gewaardeerd. De irissenprijzen zijn onstabiel met dieptepun ten op verschillende dagen. Het verschil in kwaliteit komt in de prijsvorming steeds meer naar voren. De leliekelkenaanvoer is groot (incidenteel meer dan 200.000 kelken per dag). De prijsvorming selvallig met matige noteringen. De grote lelietakken werden gezien de kostprijs slecht betaald. Bij de kleinere takken werden naast enchantment meer andere soorten in de veiling gebracht welke goed werden afge drukt door de kopers. De gemiddelde prij zen van zowel grote als kleine rozen is gedaald. Er is in de bollenhandel nog maar heel weinig veranderd. De vraag naar goede broeitulpen bleef onverminderd, de prijzen trokken nog iets aan al was dat nauwelijks de moeite waard, maar de kwekers blijven de boot afhouden. Die terughoudendheid wordt in niet geringe mate versterkt door het vele vuur dat hier en daar in de tulpen is gevallen. Het natte weer en de vrij hoge temperaturen werken die aantasting nog in de hand. Het is jaren geleden dat er zo veel vuur in de tulpen zat. Met de hyacintenhandel is het nog steeds rustig en met de narcissen is het nog veel rustiger, om niet te zeggen: slecht. Intussen zijn de bollenveilingen Hobaho en HBG te Lisse begonnen met het verkopen van bolge wassen te velde: de zogenaamde groene veilingen, waarbij de bollen per bed worden verkocht. De koper neemt een zeker risico want bij een slechte oogst zal hij weinig bollen rooien. En dat kan er met de prijzen van vandaag toch aardig inhakken. Het groen veilen van bloembollen is een heel oud gebruik. Vroeger kwam er zelfs nog een marketentster met een vaatje oude klareaan te pas om de heren een oppepper te geven en de kooplust aan te moedigen. Al is de borrel er vandaag niet meer bij, het blijft een kleurrijk gebeuren, een soort bloembol lencircus, waarbij de afslager zijn radrate- lende spraakwaterval lustig laat klateren, de direktieleden de waren luidkeels aanprijzen en soms zelf meebieden met een ijver en met een geestdrift alsof het er allemaal om begonnen is zelf de gehele bloembollen- kraam te kopen. En dat alles tot meerdere eer en glorie van de kweker voor wiens rekening de bollen worden geveild. Uiteraard gebeurt dat ook in het belang van de veiling zelf, want zo veel te hoger de prijzen, zo veel te meer provisie er in de portemonnee van de veiling komt. De prijzen van de geveilde tulpen varieerden af en toe, maar dat is geen wonder. De ene partij vertoont nu'eenmaal een betere stand dan de ander. Voor goede Apeldoorn werd 40. per bed van drie roe betaald, Golden Apeldoorn kwam nog een paar gulden hoger terwijl voor Rosario 65 werd besteed. De gewilde leliebloemige tulp Aladdin, die ook als broeitulp zeer gevraagd is - een sierlijke vorm gepaard aan een grote houdbaarheid - vond kopers voor 65 per ore en de partij hadzeker geen stand om er opgewonden brieven bver naar huis te gaan schrijven. Volgende week zal er nog meer tekening komen in de prijzen. DEN HAAG Twee regelingen inzake de technische samenwerk ing in de landbouw zijn vorige week ondertekend, te weten met Roemenië en Bulgarije. De regeling met Roemenië, die staatssecretaris mr. L. J. Brinkhorst tijdens het statiebezoek van koningin Juliana aan dat land namens minister mr. A. van der Stee ondertekende, houdt onder meer in dat beide partijen op basis van wederkerigheid zullen samenwerken op het gebied van landbouwkundig onderzoek. Dit zal geschieden door contacten en overleg tussen onderzoekinstituten, uitwisseling van deskundigen, publikaties, documentaire films en dergelijke. Dit jaar zullen deskundigen uit beide landen gedurende 135 mandagen op het gebied van bodemverbetering, zaadvermeerdering en derge lijke samenwerken. Ieder jaar zullen nieuwe samenwerkingsplan nen worden vastgesteld. De regeling met Bulgarije, die minister mr. A. van der Stee bij gelegenheid van zijn bezoek aan dat land van 12-14 mei onderteken de, opent de mogelijkheid tot uitwisseling van deskundigen en wetenschappelijke informatie, de verlening van beurzen en samen werking tussen de wetenschappelijke instituten in beide landen. Op basis hiervan zullen jaarlijks samenwerkingsplannen worden [ADVERTENTIE Jaar van de Vrouw 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 u Jaarbeurs Utrecht Voordelige uein-toegangbil jetten op vele stations verkrijgbaar. men-KuiJten, Leidschendam, J. J M de KJeiJn, Den Haag. Kand.ex. biologie mei. A. H. Dam. Bodegraven Doet ex farmacie mevr M J C. Goudrioan-Sevcnjnen, Delft. MO-a ex. natuur-en scheikunde* C A. van Beest. Rijswijk. Aan de T.H.-Delft is dr. ir. J. A. Battjei benoemd tot gewoon lector in de afdeling der weg. en waterbouwkunde om onder wijs te geven ln de vloeistofmcchantca. Aan de T.H-Deift is dr, C. L Schcffer onderwijs te geven Aan de Katholieke gen is dra. W L. Meerta Meerta uit Den Haag doctor In de wuku/We latuurwetenschappen J Krul uit Rijswijk hoopt op woena- 1 de Landbouwhogcr. ZEEPOST Met <f UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de universiteit van Amsterdam tljn de doet. ex tandheelkunde H W Bouw man, Den Hgag (cum laude). B A. Nijland. Den Haag. Faculteit der econ. wetenschap pen: £and. ex. economie: E F Rietzschel. "I recht aijn Aan dr Rljksui geslaagd J Lange i. Doet. •hepen kan irepost wor- *r 'post moet iljn be- i haakjes, achter de Argentinië: ms Algol (21-V.1975). Australië: ma Melbourne Express <22-V-1875). Braai- hé: ms Magdeburg (20-V-197S). Canada: ms CP Discoverer (22-V-1975). Israel mi Dia- mond (2I-V-1975), Japan ms Hamburg Ex. press (23-V-1975), Kenya, Oeganda Tarua- nlé: ms Mulungushi (21-V-197S), Ned Anul- len- ms Mercurius (23-V-1975), Suriname: ms Mercurius (23-V-1975), Verenigde Sta- 1. C Mjhof-We- (21-V-1975). ms SI Resource (22-V-1975).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11