Basket balteam toonde klasse Krachtsexplosie kogelslingeraar Pliehm: Zes keer hoven record Hartog en Ankoné weer oppermachtig Militarytitel voor Maarten Jurgens AGOSTINI WAS TE SNEL VOOR READ TWEE TURNSTERS PRO PATRIA TEGEN HONGARIJE Unieke prestatie atietiekhistorie LEIDSE C0URAN1 1 DINSDAG 20 MEI 1975pl REHLINGEN De Westduit- se kogelslingeraar Karl Heinz Riehm heeft gisteren bij wed strijden in Rehlingen bij het begin van de wedstrijd tot zesmaal toe het wereldrecord van de Rus Spiridonov gebro ken. De Rus was op 11 sep tember van het vorig jaar in München tot 76.66 meter geko men. Riehm haalde bij zijn tweede poging 77.56 meter. Het wereldrecord kogelslinge ren van Karl Heinz Riehm was het absolute hoogtepunt van een Pinksterweekeinde vol at letiek in Europa. In Rehlingen, een plaatsje met 4000 inwo ners, waren 5000 toeschouwers getuige van de geweldige krachtsexplosie van Riehm. Het publiek zag een unieke prestatie in de geschiedenis van de atletiek. Nog nooit is een atlete of atleet erin ge slaagd in de zes pogingen, die voor een werpnummer mogen worden gedaan, iedere keer het wereldrecord te overtref fen. Het meest verbaasd was Riehm, een 23-jarige militair, waarschijnlijk zelf. „Ik wist dat ik in een goede vorm stak maar van deze afstanden had ik zelfs niet durven dromen. Ik kan het nu dan ook zelf nog niet begrijpen. Technisch wa ren alle zes de worpen vol maakt". De unieke recordserie van Riehm was: 76,70 77,56 77,10 78,50 77,16 77,20 m. De Westduitser, die in 1973 al als een grote belofte gold toen hij verscheidene ma len de Europese kampioen Uwe Beyer versloeg leek in 1974 voor de atletiek verloren toen hij geplaagd werd door een ernstige blessure. Twee maal moest hij zich vorig jaar aan een knie-operatie onder werpen. De recordserie van Rehlingen was voor Riehm een bevestiging van de presta ties, die hij de afgelopen we ken al leverde. Op 10 mei kwam hij in Leverkusen tot 75,28 meter, een afstand, die afgelopen zaterdag door de Rus Valentin Dmitrenko in Dnjepropetowsk met 76,16 me ter werd overtroffen- Riehm is met zijn nieuwe wereldrecord in de buurt van een droom- grens (tachtig meter) gekomen. Niet alleen in Rehlingen maar ook op andere plaatsen in West-Duitsland werden uitste kende prestaties geleverd. In Dortmund won de Belg Fons Brijdenbach de 400 meter in de beste Europese seizoentij d van 45.4 seconden. Bij de dames imponeerde Ire- na Szewinska. De Poolse won de 200 meter in 22.4 seconden voor Annegret Richter W-Dld) met 22.8. Annegret Richter had eerder op de dag het Westduitse record op de 100 meter geëvenaard met een tijd van 11.1 seconden. Wereldrecord Mijl Filbert Bayi uit Tanzania heeft zondag een wereldre cord op de mijl gelopen. Bayi legde de afstand af in 3 minu ten en 51 seconden. Het oude record stond sinds 23 juni 1967 op naam van de Ameri kaan Jim Ryun met 3.51.1. Bayi vestigde zijn wereldre cord tijdens internationale vrijheidsspelen in Kingston (Jamaica). Filbert Bayi deed reeds in zijn eerste loop over één mijl (1609 meter) van dit seizoen een ge slaagde aanval op het al acht jaar oude wereldrecord van Jim Ryun (3.51.1). In Kingston op Jamaica kwam de atleet uit Tanzania, die volgende maand zijn 22e verjaardag viert, tot 3.51.0. Filbert Bayi heeft nu twee zeer begeerde wereldre cords in zijn bezit Op 2 fe bruari van het vorig jaar maakte hij bij de spelen van het Britse gemenebest in Christchurch Jim Ryun ook het wereldrecord op de 1500 meter afhandig door 3.32.2 te lopen. Tijdens de kwalitatief uiste kend bezette wedstrijden in Kingston, die ter nagedachte nis van Martin Luther King werden gehouden, volgde Bayi zijn beproefde tactiek. Hij nam onmiddellijk de kop en stond die met meer af. De aanval op het mijlrecord ge lukte omdat Bayi er in de beginfase beter in slaagde zichzelf, qua tempo, in de hand te houden. Bayi kwam op de 440 yards door in 56.9 seconden en liep de 880 yards (de helft van de afstand) in 1.56.6. Een uitstekende prestatie le verde ook de Amerikaan Steve Williams, en van de zeven we reldrecordhouders op de 100 meter (9.9). Williams boekte een dubbele overwinning op de 100 en 200 meter met resp. 10.0 en 19.9. Harde feiten De Duitse atletiekkampioen TV Wattenscheid heeft op het schitterende sportcomplex bij Luik de eerste Europa Cup voor atletiekclubs gewonnen. Rome eindigde als tweede en Parijs als derde. De Neder landse kampioen, AAC uit Amsterdam, kwam op de elf de plaats terecht. De Amster damse ploeg die in eigen land een onaantastbare positie in neemt, werd in Luik met de neus op de harde feiten ge drukt Slechts Roy Sedoc slaagde erin een overwinning voor de Nederlandse kampioen te be halen. Bij het hink-stap-sprin- gen werd hij met 15.62 meter Karl Hans Riehm leverde een opzienbarende prestatie door zes keer boven het oude wereldrecord te blijven. Alfons Brijdenbach won in Dortmund de 400 meter in de beste Europese seizoentijd. eerste. Op het springen eindigde Sedoc als vierde met 7.48 meter. De win naar, de Fransman Rousseau, overbrugde een afstand van 7.87 meter. Op de 1500 meter kwam Arne Evers met 3.50,6 tot een acceptabele verrich ting. De winnaar. Mamede uit Portugal, liet 3.48,15 afdruk ken. „Met een beetje geluk hadden we misschien boven Innsbruck (Oostenrijk) kun nen eindigen, maar we hebben nu weer eens gezien hoever we nog verwijderd zijn van derge lijke wedstrijden" aldus chef d'equipe van AAC, Ben Nusse. Tijdens het Pinksterweekeinde is een groot aantal Nederland se atleten in het buitenland in actie geweest In Dortmund won Evert Hoving (NOP) een 1500 meter b-loop in 3 minuten en 43.3 seconden. Haico Scharn (Ciko'66), die last on dervond van een verkoudheid eindigde in de a-wedstrijd als vijfde in 3.44.9. Bij wedstrijden in München won Mieke van Doorn, die een jaar in West-Duitsland ver blijft en daar voor de vereni ging Fürth start, het hoog springen met 1,78 meter. Bij wedstrijden in Kleef be haalde Trudy Wunderink (GAC) een dubbele overwin ning. De Nederlandse record- houdster op de 400 meter won haar specialiteit in 55.1 secon den en zegevierde eveneens op de 100 meter in 11.7 seconden. Op de sprint werd Elly van Lienen tweede met 11.9 secon den. Ciska Jansen (Sagitta) won het verspringen met 6,13 meter. Op de 400 meter werd Wilma Hillen (TION) tweede in 57.2 seconden. In Drachten liep Ina Blauw (AVG'276) de beste Nederland se seizoenprestatie op de 800 meter met 2 minuten en 7 seconden. Prestaties Tijdens meerkampen werpen en springen op de sintelbaan aan het Langepad in Rotter dam zijn gisteren enkele goe de prestaties geleverd. Betty Bogers (Sparta) overbrugde met de damesdiscus een af stand van 5.2,06 meter. Bij heren kwam Nico Kriat- kow (PAC) voor de eerste maal in zijn carrière boven de vijftig meter: 50,10 meter. Sjaak Ruhl (Metro) stootte 16,63 meter met de kogel. Op twee fronten heeft de Ne derlandse jeugdatletiekploeg zondag op het kunststof van Papendal een kleine nederlaag geleden tegen het Westduitse Nordhein. De jongens verloren met 109-90 en de meisjes met 70-65. Het was voor de natio nale topjeugd de eerste sei zoentest. Een belangrijke test, want in augustus staan in Athene de Europese jeugd kampioenschappen op het pro gramma, een evenement waar de KNAU met een voorlopige selectie naar toe werkt. Van de dertien Nederlandse overwin ningen op de 32 onderdelen kwamen er vele op naam van die Athene-kandidaten, van wie er zelfs drie voldeden aan de eis van de Europese jeugd kampioenschappen. De Frie zin Bea Biarda deed dit overi gens al voor de derde keer dit seizoen. Nu bleef ze de discus limiet van 46 meter met 77 centimeter de baas. Een bij zonder sterke indruk liet de Amsterdamse Fieke Kamps achter door de 800 meter te winnen in een knappe 2.07,8, ruim drie seconden onder de limiet, maar 0,6 seconden bo ven haar sterke jeugdrecord. De derde limiet kwam op naam van de Brabantse 400 meter hordenloper Harry Schulting met 53,6 seconden, tweetiende seconde onder de HAGEN Het Nederlandse basketbalteam heeft zich nu al vrijwel zeker geplaatst voor het toernooi om het A-kampioen schap volgende maand in Joe goslavië. Twee overwinningen op respectievelijk Hongarije en Frankrijk tijdens de Pinkster dagen maken de Oranje-ploeg vrijwel onbereikbaar voor de twee onderaanstaande landen. Vooral de zege op de Franse ploeg, die nu bijna is uitgescha keld, was er een van grote klas se. In de tweede helft speelden in 't bijzonder Kees Akerboom en Danny Cramer een schitte rende partij. De wedstrijd tegen de Hongaren leverde, tegen alle verwachting in, een vrij gemakkelijke zege op. De Hongaarse spelverdeler Geiler mocht dan met een aan tal geraffineerde passes het pu bliek in vervoering brengen, hij alleen kon zijn ploeg niet red den. Van meet af aan nam Ne derland het initiatief en drukte dat al snel in cijfers uit: 14—6 na tien minuten. De grote gang maker was Kees Akerboom, die met zijn 24 punten een belang rijk -aandeel had in het Neder landse succes. Zonder al te veel problemen handhaafde de ploeg van Bill Sheridan de verworven marge (rust 40—31). In de eerste minuten van de tweede periode nam Nederland definitief afstand. Losonczy kreeg onder de Nederlandse basket veel minder ruimte dan in het begin, terwijl Nederland goed bleef schieten van afstand. Binnen vier minuten was het verschil opgelopen tot zeventien punten: 50—33. Die marge bleef tot een paar minuten voor het einde. Bill Sheridan nam nog een time-out en spoorde zijn ploeg daarin opnieuw aan: 82-63. Tegen Frankrijk speelde Neder land gisteren wederom een zeer goede wedstrijd, met uitzonder ing van de eerste minuten toen de ploeg volledig liep te slapen en daardoor snel tegen een ach terstand van 6—0 aankeek. Toen ging de ploeg echter draaien. Dunks van Van Vliet en Aker boom zetten Nederland in het juiste spoor. En Nederland ging verder. Met vaak razend knap spel werden de Fransen bij vla gen overspeeld. Coach Joe Jau- nay nam een time-out, maar dat had slechts een averechtse uit werking. Wie had gedacht dat Nederland er al was, vergiste zich deerlijk. Twee minuten onoplettendheid stelden Fran krijk in staat de stand nog voor de pauze gelijk te trekken:' 4040. Direct in de tweede helft nam Oranje een voorsprong, die ech ter evenals de vorige keren weer werd verspeeld. Na vijf minuten ging Jaunay echter het schip in door een gebrek aan klassevolle wisselspelers. Heeft Nederland drie gelijkwaardige spelverde lers, Frankrijk heeft alleen in Alain Gilles een man van top klasse. Maar hij moest wel de hele wedstrijd in het veld blij ven en dat wreekt zich. Evenals Bonato en Cachemire, die ook nauwelijks aan rust toekwamen, liep hij halverwege de tweede helft naar adem te happen. Ne derland profiteerde dankbaar en leek een beslissende voor sprong te nemen. Met Aker boom als gangmaker werd het na twaalf minuten 76—63. Frankrijk kwam nog even te rug. Kort voor tijd was het ver schil nog maar vier punten (8480). Nederland leek op in storten te staan, maar op knap pe wijze werden de laatste mi nuten uitgespeeld (90—67). De stand: Griekenland 3 3 0 0 236213 Roemenië 3 2 1 5 240213 Nederland 3 2 1 5 233234 Hongarije 3 1 2 4 194-201 Polen 3 1 2 4 257-276 Frankrijk 3 0 3 3 239262 Kees Akerboom was in de wedstrijden tegen Hongarij( en Frankrijk de grote stimulator. OUD KARSPEL Wil Hartog en Marcel Ankoné waren giste ren de grote triomfators van de motorwegraces in Oudkarspel. Beiden wonnen tweemaal met grote voorsprong op de overige coureurs. De 12.000 toeschou wers zagen door het superieure rijden van Hartog en Ankoné vooraan weinig strijd, maar veel meer in het tweede gelid. In de 250 cc klasse koerste Har- Hooge Mierde De Nijmeegse student Maarten Jurgens legde zaterdag in het eerste onderdeel, de dressuur, de basis voor zijn succes in de strijd om de Nederlandse militarytitel. Hij voerde met Bold Tudor na de eerste dag de ranglijst aan voor concurrent Eddy Stibbe met Autumn Haze en Huub Bergmans met Filou. De volgorde Jurgens-Stibbe bleef na de cross, uitgezet in de met ongeveer 10.000 toeschouwers bevolkte bossen van de Brabantse Kempen bij Hooge Mierde, ongewijzigd. De pas 18-jarige Alice Waanders uit Staphorst met de achtjarige ruin Regal Abbott wist op te rukken naar de derde positie. Deze combinatie kan zeker als een van de grootste talenten in Nederland worden beschouwd. Jurgens had een voorsprong van ongeveer 25 punten op Stibbe genomen en de Nederlandse titel kon hem met alleen het springconcours nog te rijden bijna niet meer ontgaan, hoewel de Nijme- genaar geen springexpert genoemd kan worden. Op tweede pinksterdag moest Jurgens als laatste het parkoers rijden nadat" Eddy Stibbe al foutloos rond was gekomen. In alle rust maakte Jurgens alleen een springfout op de tweede hindernis, waardoor hij zich Nederlands kampioen mocht noemen. Eén van de favorieten, Piet van der Schans met het Olympische paard Eminent, moest in de cross worden gediskwalificeerd evenals nog twee andere deelnemers. De Haagse amazone Ine Henriëtte van Wermeskerken, die dit seizoen reeds twee military's had gewonnen, kon haar matige dressuur niet meer goedmaken en eindigde in de middenmoot. SPORTWERELD LE MANS De Fransman Christian Huguet heeft samen met zijn landgenoot Ruiz op een Yamaha 350 in 7 uur 30 minuten en 0,7 sec. de 1000 kilometer van Le Mans gewonnen. De Britten Potter en Green werden tweede. DEN HAAG PSV heeft de 19-jarige doelman van de zater dag-derdeklasser Good Luck ge contracteerd. Bayern München heeft belangstelling voor de bij Sturm Graz (Oost.) spelende Kjeld Seneca (26), die ongeveer een half miljoen mark moet kos- DEN ILAAG De New York Cosmos hebben het aanbod aan de Braziliaanse voetbalster ver hoogd tot 7 miljoen dollar. Te vens is de club bereid Pele ook een luxe jacht, een prive-straal- vliegtuig en een kantoor in Man hattan te schenken als hij een tweejarig contract ondertekent BRUSSEL Nederland heeft in Brussel het Benelux-tafeltennis- toernooi voor junioren gewon nen door met 81 van België en met 7—2 van Luxemburg te winnen. Luxemburg, dat met 52 vein België won, werd twee de. De Nederlander Posthuma werd in de individuele wedstrij den eerste door zijn landgenoot Jonkmans met 2^0 te verslaan. Bij de meisjes won de Belgische Marie-France Germiat, die de Nederlandse speelster Willems bedwong. DEN HAAG Guus Bleus (Maastricht) en Adrie Huussen, Nederlands kampioen in het zwaargewicht, zullen op 26 mei in de Edenhal (A'dam) hun de buut als profbokser maken te gen resp. Village Kid (Curacao) en Eddie Machen Junior (Antil len). BARCELONA Spanje heeft het internationale jeugdhockey- toernooi voor spelers tot 23 jaar in Barcelona gewonnen door in de finale met 21 van West- Duitsland te winnen. Nederland verloor de strijd om de derde plaats door met 3—1 van Ier land te verliezen. WIESBADEN De Ier Eddie Macken heeft met Boomerang het afsluitend onderdeel van het internationale Concours Hippi- que van Wiesbaden om de grote prijs van de speelbank gewon nen. Tweede werd de Oostenrij ker Hugo Simon met Lavendel. RECKLINGHAUSEN De in ternationale mijl van Reckling hausen, een draverij over 1609 meter, is gewonnen door Harry Pools met Allegro. De winstsom was 20.000 Mark. Henri Buiten zorg met Jan Wagenaar werd tweede en won daardoor 4000 Mark. De kilometertijd van Al legro was 1.17.2 en die van Hen ri Buitenzorg 1.17.0. Agostini aan de leiding voor zijn grote concurrent Read. IMOLA Voor de Italiaanse toeschouwers langs het circuit van Imola, waar op Eerste Pinksterdag de wegraces om de Grote Prijs van Italië werden gehouden (tellend voor de wereldkampioenschappen), was het hoogte punt van de dag ongetwijfeld de overwinning van „Golden Boy" Giacomo Agostini in de 500 cc-klasse. De populaire Italiaan versloeg met zijn Yamaha de regerende wereldkampioen Phil Read (GB), die met een MV reed, met één minuut verschil. De Japanner Kanaya, die de leiding had in het klassement om het wereld kampioenschap voor de halve liters, eindigde als derde en heeft nu evenals Agostini 45 punten. De situatie is ongemeen spannend met Read, die 44 punten heeft, op de derde plaats. De Nederlander Henk van Kessel, wereldkam pioen 50 cc-klasse, behaalde in Imola de zesde plaats bij de „bromfietsen" en werd derde in de 125 cc-klasse. De Spanjaard Angel Nieto zegevierde bij de motorfietsen met de kleinste cilinderinhoud en de 125 cc-klasse leverde tot grote vreugde van het publiek (er waren onge veer 250.000 motorenthousiasten komen opda gen) een dubbele Italiaanse zege op voor Paolo Pireli (eerste) en Pier Paolo Bianchi, beiden met een Morbidelli. Ceeotto heeft na vijf wedstrijden 57 punten verzameld voor het wereldkampioenschap in de 350 cc gevolgd door Agostini met 39. Pileri leidt nu de strijd om het wereldkam pioenschap in de 125 cc met 70 punten. Van Kessel is vijfde met 26 punten. STEKENE De Nederlandse motorcrosser Frans Sigmans is gisteren bij een wedstrijd in de Belgische plaats Stekene vijfde en derde geworden in de 500 cc-klasse. Beide manches werden gewonnen door de Belg De Coster. De eerste manche over 9 ronden won hij in 22 min. 25.6 seconden, de tweede over twaalf ronden in 30.12.4. tog zo'n zeven seconden voor de overige rijders uit, maar het bleef tot het einde toe een vraag wie als tweede zou finishen. Kees Schermer en Nico van der Zanden waren daardoor in een fel gevecht gewikkeld. Scher mer ging tenslotte een halve se conde eerder over de 'streep. Hartog won op dezelfde, super ieure wijze in de 350 cc klasse. Toen de startslag viel spoot hij als eerste weg en bouwde zijn voorsprong uit tot acht secon den die hij niet meer prijs gaf. Marcel Ankoné kwam als twee de door de finish gevolgd door Rob Bron die nog net derde kon worden voor Nico van Deran- den. Wil Hartog leek ook in de 500 cc klasse de meeste aan spraak te hebben op de zege. Weer ging hij als eerste weg, maar een vastloper betekende voor de Abbekerker een vroeg tijdig einde. Daardoor kon An koné gemakkelijk winnen Die Alblas en Bert Struyck. Die zelfde Ankoné won bij gebrek aan goede concurrentie de 750 cc klasse. De Oldenzaler had zeker een halve ronde sprong op nummer twee Jos van Schijndel uit Oss. In de laatste race van de dag, de zij- spanklasse, gingen de winnaars ook al met een grote voorsprong door de finish. Cees Smit Peter Lattik toonden zich veruit de snelsten. De Nederlandse equipe Fons van HeugterWSjaak Wery is win naar geworden van een interna tionale zijspan- motorcross te Zaltbommel. Ze wonnen de eer ste manche en hadden aan een tweede plaats in de laatste man che voldoende om de eindzege mee naar huis te nemen. Zege Ingrid BERLIJN Ingrid Dusseldorp behaalde tijdens de tweede wed strijddag van de Regatta te Ber lijn een overwinning in de skif. Doordat zaterdag voor de West duitse elite-acht geen tegenstand was voer de lichte acht van Aegir tegen de Duitse selectie- ploeg. Het was een ongelijke strijd. De Duitsers voltooiden de 2000 meter in 5.58,58. Aegir fi nishte na 6.28.12. LOME Togo en Senegal heb ben hun eerste wedstrijd in de kwalificatieronden voor het Olympisch toernooi met 11 ge lijk gespeeld. De ruststand was 1—0. TOULON Het amateurelftal van Mexico heeft de halve fina les van een jeugdtoernooi in Toulon (Fr.) bereikt door Portu gal met 21 te verslaan. Tegen stander in de halve eindstrijd is Argentinië, dat met 1—0 van Hongarije won. Dodelijk ongeluk bij wildwaterkano PIAS De 26-jarige Westduit- tenrijk) om het leven gekomen, ser Rainer Heinrich is gisteren Heinrich, Oud-Westduits kam- bij wildwaterkano wedstrijden pioen sloeg met zijn kano om en op de Sane in Vorarlberg (Oos- verdronk. Den Haag - De Nederlandse damesturnploeg die 21 en 22 mei in Boedapest tegen Hongarije zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Jeanette van Ravenstijn en Margot Velema (beiden PSV), Joke Kos (Klimop, Heiloo), Franka van der Vorst (Avanti Helmond), Petra van den Brink en Monique Bol leboom (beiden Pro Patria, Zoetermeer), Anne Hes Claris- se (Astrow, Souburg) en Carla Braan (St. Mauritius, Volen- dam).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10