België betrekt EEG in opvolging Starfighter Dronkemans ruzie eindigt in moord 1 dag niet genoeg? hindert niet ÊeidócSommit Directeur ziekenfonds fraudeerde 2 ton bijeen Vicaris Van den Ende milt functie voor basispastoraat „VS LATEN NIET MET ZICH SPOTTEN" Angsten van de huisvrouw ANWB en VACO oneens met Bovag LEIDSE COURANT PAGIN 7 EINDHOVEN(ANP) De 24-jarige JIM uit Eindhoven heeft tegenover de politie bekend Ln de nacht van dinsdag op woensdag in zijn woonplaats de 44-jarige Frans van den Bersselaar te hebben vermoord. De twee mannen hebben dinsdagavond enkele cafe's in Eindhoven bezocht. Op weg naar huis is volgens de verdachte ruzie ontstaan, omdat het slachtof fer bedronken was. JJVL sloeg daarop Frans van den Bersselaar met zijn vuisten tegen het hoofd, daarop viel het slachtoffer bewusteloos op de grond. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de verdachte verklaard daarop in een panische angst te zijn geraakt "Het idee heeft toen bij hem gevat dat Frans dood moest", aldus de politiewoordvoerder. Daarop heeft de verdachte, volgens zijn verhaal "het slachtoffer nog enkele vuistslagen toegediend en daarna krachtig met beide handen gewurgd. Dit alles speelde zich af op de openbare weg vlakbij het hoofdbureau van politie. Toen het slachtoffer nog tekenen van leven vertoonde, heeft J-M. het lichaam enkele meters versleept Achter een mobiel consultatiebureau van de plaatselijke kruis verenigingen heeft hij toen een toevallig daar liggend stuk steen gepakt en daarmee op het gezicht van het slachtoffer geslagen. Daarna is de verdachte met zijn wurging doorgegaan totdat het slachtoffer duidelijk dood was. Pas toen heeft de verdachte de portefeuille van het slachtoffer weggenomen. Daarin bleek achteraf ruim 1000 te zitten. De politie kwam de verdachte al vrij snel op het spoor omdat onder het lichaam van het slachtoffer een bonnetje werd gevonden van het café waar beide mannen het laatst gezien zijn. Pinksteren ADVERTENTIE! 20 mei t/m 8 juni Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 22.00 ui Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbiljettcn op vele stations verkrijgbaar. «*»|55g (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren tijdens het wekelijkse kabinetsberaad tegen alle verwachtingen in, geen beslissing genomen over de opvolging van Starfighter. Zeer verrassend en voor velen bovendien volkomen onbegrijpelijk heeft het kabinet nu weer besloten de andere EEG-partners eerst te raadplegen inzake de kansen van een Europese luchtvaartindus trie en over de Europese veiligheid. Met andere woorden, België overlegt niet langer alleen met Denemarken, Noorwegen en Neder land, maar betrekt nu de gehele EEG in het overleg inzake de opvolging van de Starfighter. De Belgische premier Tindemans zei dat sedert zijn bezoek van de vorige week aan de Franse president Giscard de opvolging van de Starfighter een probleem is geworden dat verder reikt dan de vier kleine landen die nu een opvolger moeten kiezen. Hij kantte zich bijzonder fel tegen de opvatting dat de ministers van Defensie van de vier landen voor de Amerikaanse F 16 zouden hebben gekozen. De Belgische premier zei dat de ministers alleen kennis hadden genomen van het deskundigen rapport waarin staat dat de F16 technisch het beste toestel is. Maar de drie aangeboden toestellen, de F16, de Mirage en de Viggen voldoen alle drie aan de vereisten waaraan de opvolger van de Starfighter moet voldoen, aldus de Belgische premier. In het Oostenrijkse Klagenfurt stortte een deel van een brug in de nieuwe autobaan in, terwijl wegwerkers bezig waren met het storten van beton. Tien arbeiders werden gedood en een ernstig gewond. HAARLEM Zes maanden met aftrek van voorarrest eiste de officier van justitie in Haar lem gisteren tegen de ex-direc teur van het ziekenfonds Ken- nemerland, die terecht stond wegens het plegen van oplich ting, verduistering en valsheid in geschrifte. Vijf andere ver dachten hoorden boetes tegen zich eisen variërend van 1500 tot 10.000 gulden. Alle verdachten stonden terecht voor een in 1974 bekend gewor den fraude bij het ziekenfonds Kennemerland. Wanneer de fraude niet aan het licht geko men was, dan had het zieken fonds tussen 1971 en maart van het vorige jaar zeker twee ton verlies geleden. -Vrijwel alle door fraude verkregen bedra gen zijn inmiddels terugbetaald door de verdachten. Uit het onderzoek bleek, dat op het verzoek van de 50-jarige di recteur van het fonds kwitanties waren verhoogd met een bedrag van 30.000 gulden. Bij de aan koop van 18 huizen als geldbe legging voor het fonds was de koopprijs met 35 mille ver hoogd. Verder bleek dat ver dachte 40 mille had verduisterd die hij ontving via cheques van verzekerings-maatschappijen waarop het fonds bedragen kon verhalen. Ook gaf de verdachte toe nota's van een apotheker valselijk te hebben opgemaakt De uitspraak is op 29 mei. Amsterdam niet in trek bij Nederlanders AMSTERDAM (ANP) - Van de volwassen Neder landers weet 57 procent ze ker, niet in Amsterdam te willen wonen, 33 procent heeft daar geen uitgespro ken mening over en 10 pro cent zou er best willen wo nen. Dat blijkt uit cijfers van een NIPO-enquête door heel Nederland over Amsterdam. 64 Procent van de Amster dammers woont graag in hun stad, dertig procent zou wel weg willen. Van degenen, die regelmatig of zelden in Amsterdam ko men voor hun werk, om uit te gaan of te winkelen, weet ongeveer 60 procent zeker, juist niet in die stad te willen wonen. Van de ondervraagden was 90 pro cent wel eens in Amster dam geweest, 6 procent was zelf Amsterdammer. Weer uitsluiting Baader advocaat STUTTGART (DPA) - Vijf da. gen voor het begin van het pro ces in Stuttgart tegen de „harde kern" van de anarchistische Baader-Meinhofbeweging is voor de derde keer een verdedi ger van anarchistenleider An dreas Baader van de behande ling van de zaak uitgesloten. In opdracht van de procureur- generaal in Karlsruhe heeft de rechtbank van Stuttgart advo caat Hans-Christian Stroebele van zijn verdediging ontheven. Al eerder waren zijn confrères Klaus Croissant en Kurt Groe- newold uitgesloten. „Gebruik bekend" op medicamenten gevaarlijk DEN HAAG (ANP) - De hootd- inspecteur geneesmiddelen, dr. C. A. Teijgeler, en de genees kundig hoofdinspecteur, R. Drion, hebben de artsen schrif telijk dringend gevraagd, op re cepten de wijze van gebruik van de geneesmiddelen te ver melden. Dit omdat aanduidin gen als „gebruik bekend" in een aantal gevallen hebben geleid tot een onjuiste dosering van het geneesmiddel. Veel patiënten, en zeker dege nen die meer dan één genees middel slikken, weten na enige tijd niet meer precies hoe de gebruiksvoorschriften luiden. Vooral bij bejaarden kan dit tot grote problemen leiden, aldus de hoofdinspecteurs, temeer omdat juist zij vaak twee, drie en soms nog meer geneesmidde len tegelijkertijd gebruiken. [III! WIJZIGINGEN BISDOM ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na vicaris dr. C. G. F. Braun, die zoals bekend een benoeming bij de K.R.O. heeft aanvaard, zal ook vicaris- eeneraal drs. W. M. I. van den Ende binnen afzienbare tijd het bestuurscollege van het bisdom Rotterdam gaan verlaten. HIJ heeft gevraagd rekening te houden met zijn wens om, binnen niet al te lange tijd. weer te mogen gaan werken in het basis-pastoraat. nieuwe vicaris zal van het Diocesaan Bestuurscollege deel gaan uitmaken drs. R. Ph. Bar (46), hoofdaalmoezenier van de Koninklijke Luchtmacht. Zijn benoeming ul in het najaar ingaan. en ander blijkt uit een schrijven van de bisschop van Rotterdam, dr. A. J. Simo- nis aan „de priesters en aan allen, die werkzaam zijn in de pastoraal van het bis dom Rotterdam". Vicaris Van den Ende zal nog een aantal maanden in functie blijven om het inwerken van de nieuwe vicaris te vergemakkelijken. Tot. zijn vertrek blijft hij vicaris-generaal. Over de taakverdeling van de blijvende vicaris dr. W. van Paassen en pater drs. Bör zullen nadere inlichtingen volgen, maar de bisschop stelt wel. dat in toenememende mate de wenselijkheid naar voren is geko men om de vraagstukken van kerk-organisa- torische aard en die van het benoemingenbe leid meer in onderling verband te brengen, zo mogelijk door één vicaris. Drs. Bar zal deze taken gaan behartigen. De wens van vicaris Van den Ende om te gaan werken in het basispastoraat is, zo schrijft mgr. Simonis, binnen het diocesaan bestuurscollege een punt van langdurige overweging geweest, vanwege zijn bestuur- servaring, grote deskundigheid en toewij ding, maar allen hebben, na lang beraad gemeend de wens te moeten inwilligen. Het gemis van vicaris Braun en in de toe komst van vicaris Van den Ende zal zich danig doen gevoelen, schrijft de bisschop, die anderzijds stelt de toekomst met vertrou wen tegemoet te gaan, des te meer, omdat de besprekingen over de wijzigingen binnen het bestuur van het bisdom in een goed overleg zijn verlopen. De dekens hebben over een en ander diep gaand gesproken. Zij hebben erop aange drongen, dat het diocesaan,bestuur in zijn nieuwe samenstelling de stijl van het beleid naar vorm en inhoud zal voortzetten en zij hebben daar op basis van het gevoerde overleg vertrouwen in. De nieuwe vicaris drs. R. Ph. Bar, die benedictijn is, heeft zijn benoeming aan vaard met toestemming van de abt van Chevctogne, in welke abdij hij in 1954 in trad, en na overleg met kardinaal Alfrink als legerbisschop. Behalve hoofdaalmoeze nier is hij vice-voorzitter van de Nationale Raad voor Liturgie, en lid van de Bisschop pelijke Beheerscommissie. Hij is ook voorzit ter van de werkgroep „rechtse groeperin gen" binnen de commissie pluriformiteit, die dezer dagen juist rapport aan de bisschop pen heeft uitgebracht In de brief wordt tevens mededeling gedaan van de benoeming van drs. J. A. J. Verheij- en (36) tot secretaris van het bisdom Rotter dam. Hij is leek. Deze benoeming hangt samen met het feit dat al in januari de algemeen secretaris pater J. A. A. M. Wierts (59) zijn functie ter beschikking had gesteld om plaats te maken voor een jongere kracht. Hij zal binnenkort tot pastoor worden be noemd. In Thailand werd gedemonstreerd tegen de militaire actie van de VS. In Bangkok werd een pop, voorstellende president Ford, door woedende studenten in brand gesto ken. DENKEND AAN DE DIEPERE BETEKENIS van het feest dat morgen gevierd wordt zou men beslist mogen stellen dat Kerk en wereld de Geest die in de liturgie centraal staat meer dan ooit nodig hebben. Zeker de Kerk; want bij haar toekomst gaat het niet in de eerste plaats om concrete maatschappelijke doeleinden, om acties of om programs, maar om een niet louter stof-gebonden bestemming van mens en samenleving. De Geest zal zeker inspirerend gewerkt hebben bij de deels geslaagde pogingen om wereld en christendom dichter bij elkaar te brengen, om te bereiken dat de christen ook bij het bepalen van zijn plaats in de wereld het voorbeeld van Christus volgt. Maar zodra geprobeerd gaat worden die plaatsbepaling helemaal los te maken van Christus, is er sprake van een verkeerde ontwikkeling die vroeg of laat toch weer tot een noodtoestand leiden zaL Die is feitelijk al aangebroken, inzoverre sommige Christenen zich op hun punt van geloofsinhoud en spiritualiteit uitsluitend door de interpretatie van humanistisch welzijn laten leiden. christendom de Sommigen beweren, dat die al begonnen is. Uiterlijk in Nederland dan toch beslist nog niet Want wat het uiterlijk aspect betreft valt de aandacht op overtrokken manier op de groepjes van links en de groepjes van rechts die, bijna sectarisch, proberen het eigen weggetje te behouden. Van een groot deel van de massa christenen daartussen in is windstilte het dominerende beeld; en met dit begrip laat de Geest zich wel heel moeilijk verenigen. Episcopaat landelijke en diocesane pastorale raden, ze lijken op het ogenblik een beetje verlamd. En met hen wij christenen allemaal. We stellen met grote zorg de vraag hoe het toch moet aflopen met het alsmaar groter wordend priestertekort, hoe de financiële problemen parochieel en dekenaal op te lossen zijn, wat er moet gebeuren als kardinaal Alfrink emeritaat vraagt of krijgt Intussen schieten we weinig op. We proberen meer vurige kolen' op andermans hoofd geplaatst te krijgen, dan het symbool van de vurige tongen weer levend te maken in de hele geloofsgemeen schap. OP DE DUUR ZAL ook de polarisatie geen hete kwestie meer zijn; niet omdat we erin Blagen de scherpe kanten er af te slijpen, maar omdat zelfs de interesse hiervoor verloren gaat Tegen die tijd zullen Kerk en christendom zeker niet buiten een Pinkster storm kunnen. En die tijd nadert onzes inziens met gezwinde spoed. Kissinger over Mayquez: WASHINGTON (Reuter-DPA) „De herovering van het vracht schip Mayaquez moet voor de wereld een les zijn dat de Verenigde Staten niet met zich laten spotten". Aldus minister Kissinger van Amerika gisteren tijdens een persconferentie na de geslaagde actie in Indochina. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken meende, dat de actie gerechtvaardigd was omdat Cambodja niet had gereageerd op een politieke benadering. „Het risico van een militaire actie verdiende voorkeur boven een vernedering van de Verenigde Staten door langdurige onderhandelingen over de vrijlating van schip en bemanning. Hij keerde zich tegen de suggestie, dat de VS het incident met de Mayaquez opzettelijk zouden hebben gebruikt om hun kracht te bewijzen na de nederlagen in Indochina. „We lopen niet rond te zoeken naar een gelegenheid om onze mannelijkheid te bewijzen", aldus minister Kissinger. De Amerikaanse bewindsman bood Thailand zijn verontschuldigin gen aan voor het geval dat dit land in verlegenheid is gebracht door het gebruik van Amerikaanse bases in Thailand voor de operatie. Hij toonde zich bereid tot een gesprek met Thailand over de betrekkingen tussen beide landen. Thailand heeft inmiddels woedend gereageerd op de actie. Gisteren werd de ambassadeur uit de VS teruggeroepen en men besloot de militaire en economi sche overeenkomsten met de VS te zullen herzien. De militaire actie heeft aan één Amerikaanse marinier het levem gekost, 22 zijn gewond, dertien worden vermist In Peking is meegedeeld, dat aan Cambodjaanse zijde twintig slachtoffers zijn gevallen. IADVERTENTIE In het Engelse Southwark hoopt het huisvuil zich op door een staking van de vuilophalers. De staking duurt al vijf weken en brak uit doordat de vuilophalers loonsverhoging eisten. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse huisvrouw is het meest bang voor het uitbreken van een econo mische crisis gepaard met grote werkloosheid. Vrees voor een nieuwe werel doorlog, angst om thuis door een vreemde te wor den overweldigd, een ver keersongeval of een mis handeling of beroving op straat is minder groot. Dit blijkt uit een steekproef van Marketing Service in Hilversum, gehouden in fe bruari en maart van dit jaar. De angst voor oorlog is naar verhouding het grootst bij huisvrouwen bo ven de 50 jaar. In de lagere welstandsklassen is deze angst bijna twee keer zo groot als bij de welgestel- den. Eenzelfde beeld geeft de bezorgdheid voor een eco nomische crisis. De percen tages naar leeftijd, wel stand en gebied liggen hier iets dichter bij elkaar. Aanranding is relatief de grootste angst bij huisvrou wen tussen de 35 en 49 jaar, in de lagere wel standsklassen en in het noorden van het land. Wel- gestelden en huisvrouwen in het oosten scoren hier het laagst Complot tegen koningin bijna opgerold ARNHEM (ANP) - Volgens de Arnhemse hoofdofficier van justitie mr. A. W. Holsteijn zijn in verband met de verijdelde gijzeling van koningin Juliana tot nog toe 29 Zuid-Molukkers aangehouden, onder wie ook de 3 tot 4 leiders. Het complot is daarmee zo goed als opgerold. Mr. Holsteijn verwacht dat de komen'de dagen nog enkele Zuid-Molukkers zullen worden aangehouden. [ADVERTENTIE Een fijne vrije dag is in Dierenpark Wassenaar om voor 't eet. wat geldt voor volwassenen en voor kinderen. '.Vant niet ai. .-on oehoort dit park met z'n ruim 3.000 dieren tot de grotu ie van 't land bovendien ziet het boordevol dagvuilende attrakties. Dolle pret bij de grootste apenkollektie van Nederland. Fleurig buitenterras Spektakulair voederen van tal van diersoorten, waaronder 120 verschillende roofdieren. Ge zellig restaurant. Vertederende momenten op plaatsen waar jonge dieren zijn. Kinderboerderij met gelegenheid tot ezeltje-, pony- of minicar-rijden en voor de hele kleintjes dan met de Zoo-boemel door 't dierenrijk. Grote speeltuin. Ook u zult ervaren dat Dierenpark Wassenaar eigenlijk veel meer biedt dan men op één dag genieten kan. Maar dat hindert niet Voor maar 15 gulden hebt u een jaarabonne ment Kunt u 12 maanden lang terug komen wanneer u wilt. En zo vaak u maar wilt. Dubbel fijn omdat er altijd wel weer wat nieuws te zien en te beleven valt. Verplichte keuringen van auto's (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG - De ANWB en de VACO (Vereniging van ban denspecialisten) zijn het volstrekt oneens met de Bovag over de binnenkort in te voeren wettelijk ver plichte autokeurin gen. Beide organisa ties steunen het voorstel van minis ter Westerterp om deze keuringen te la ten verrichten door neutrale instanties. De Bovag wil juist de autobedrijven in schakelen bij de keu ringen door de auto mobilisten de keuze I te laten tussen een I keuring en een on- j derhoudsbeurt De ANWB heeft in I een brief aan de le den van de Tweede Kamer gezegd, keu ringen door garages principieel van de hand te wijzen, om dat deze zakelijk be trokken zijn bij de uitkomst van de keu ringen. „Bovendien is er geen enkele garan tie meer voor een vol gens objectieve nor men uitgevoerd sys teem van verplichte periodieke keurin gen", aldus de ANWB. Deze organi satie bestrijdt de ver onderstelling dat het door hen voorgestane systeem een vermin derde werkgelegen- ken. „Integendeel, het werk in de gara ges zal toenemen doordat zowel voor als na de keuring au to's ter reparatie worden aangebo- Ook de VACO zegt het „volstrekt oneens" te zijn met de Bovag. „In de eer ste plaats moet er sprake zijn van ten werkelijk objectieve keuring zonder com merciële bijbedoelin gen. Bovendien wordt bij inschake ling van de garage de consumptievrijheid aangetast aangezien bij geconstateerde slechte toestand van banden en schok dempers toch een psychologische druk wordt uitgeoefend om in dezelfde gara ge ook de onderdelen te doen vervangen", aldus de VACO.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7