Mertens geeft zijn stoel bij de KNBTB aan jongere „De boer is een vent, die wéét in welke tijd hij leeft" Rechtszaak Baader-Meinhof Duitslands langste proces mzië Cabaretiers en andere stedelin gen lopen nog maar al te vaak rond met het idee dat iedere boer een niet al te snuggere vent is, met een petje op en rode zakdoek om, stro in de klompen en handen in de zak ken en met een fiks accent. De scheidende KNBTB-voorzitter C. G. A. Mertens: "Ik hoop dat dat beeld eens wordt rechtge trokken. Want het klopt niet, net zo min als iedere Nederlan der nog op klompen loopt. De boer, de tuinder, is een vent die wéét in welke tijd hij leeft, en die het ook weet te zéggen. Hij Is een moderne ondernemer. Hij verdient wat anders dan dat beeld van het domme keuter boertje. En als hij met een ac cent spreekt is dat nog geen nadeel." Het karakter van de boer en de tuinder en van hun bedrijf is duidelijk veranderd tijdens zijn voorzittersjaren. "De goede boe ren en tuinders zijn mensen met durf, zijn meer manager gewor den. In het Westland bijvoor beeld en op gemengde bedrijven zijn tuinders en boeren onderne mers van een ander allure ge worden. En dat moest ook wel: vele anderen, die niet meekon den, hebben een andere richting moeten kiezen." Ook het karakter van de bond (tussen haakjes: de KNBTB be staat al sinds 1896) is sterk ver anderd. "Toen ik er net na de oorlog kwam, lag het zwaarte punt bij het werk in de gewes ten. Nu is het vooral de algeme ne belangenbehartiging op lan delijk niveau. In de gewesten wordt nog wel veel gedaan op het gebied van opleiding, voor lichting, begeleiding." "Die eerste jaren was er cen traal nog weinig te doen. Boven dien was er tussen de aangeslo- bonden verschil van inzicht; m paar wilden zoveel mogelijk 'estelijk blijven doen en wa ren bang dat de Stichting voor de Landbouw hen zou uithollen. Ze vertrouwden het niet. Toen ik kwam was de sfeer nog niet zo prettig. Maar dat is helemaal omgeslagen. Ook met de andere bonden, de Christelijke Boeren- en Tuindersbond en het Konin klijk Nederlands Landbouwco- mité en binnen het Landbouw schap is de verstandhouding uit- •kend." Vorig jaar, het jaar van de boe- en tuindersdemonstraties, er nogal wat kritiek gespuid de agrarische bonden en ook KNBTB-voorzitter Mertens >nlijk. De heer Mertens: situatie was toen ook wel erg beroerd: sterke kostenstij ging, lagere prijzen, ongunstig weer, hoge olieprijzen, enz. De rentabiliteit kreeg een flinke deuk. Aan studenten en arbei ders hadden boeren en tuinders gezien, dat hét voeren van acties vaak resultaat heeft en besluit De heer C. G. A. Mertens zet er een streep onder. Hij is al 21 jaar voorzifter van de KNBTB, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, en dat is hem genoeg. Er moet maar eens een jonger iemand op zijn stoel komen zitten, vindt hij. Hij is 57 jaar en houdt na zijn vertrek nog genoeg functies over om zijn tijd ruimschoots te vullen. "Ik heb te weinig nee kunnen zeggen, als ze me weer eens vroegen." Aanstaande dinsdag, 20 mei, legt hij voorgoed de voorzittershamer van de KNBTB neer. In 1945, 28 jaar oud, begon Mertens' bestuurlijke loopbaan: hij werd bestuurslid van de Limburgse Land- en tuinbouwbond. In 1947 werd hij voorzit ter, en daarmee ook bestuurslid van de KNBTB. In dat jaar werd hij ook bestuurslid van het Landbouwschap (toen nog Stichting voor de Land bouw geheten). In 1952 werd Mertens lid van de Eerste Kamer voor de KVP en dat is hij nu, na 23 jaar, nog. "Maar ik stel me nu niet meer verkiesbaar". In 1954 werd hij voorzitter van de KNBTB. "Een snelle carrière," geeft hij toe. Intus sen had hij nog zijn fruitteeltbedrijf in Blerick bij Venlo. Momenteel is de hoofdfunctie van de heer Mertens die van voorzitter van de raad van beheer van de RABO-bank. Daarnaast is hij nog commissaris van de Heidemij, voorzitter van de Coveo (coöperatie voor aankoop en verwerking van vee en vlees) en de nationale coöperatieve raad voor land- en tuin bouw. Hij heeft verder nog een koeienfokbedrijf en houdt wat paarden, "waar ik graag op rij". vorming kan versnellen. En toen zijn die demonstraties ge komen, waarvoor het idee niét; binnen de organisaties ontstond. Er is nogal fel afgegeven op de agrarische bonden en de rege ring. Begrijpelijk, maar niet he-: lemaal terecht. Tot op zekere hoogte was kritiek gerechtvaar digd, maar de schuld voor die slechte toestand lag niet per se bij de regering of de bonden. De oorzaak ging zelfs de mogelijk heden van de EEG te boven, het waren wereldomstandighe den." De kritiek heeft binnen de agra rische bonden geleid tot bezin ning. "Vroeger ging alles in de' overlegsfeer. De onderhandelin gen waren ook wel hard, ook met de minister, maar we ble ven praten. Maar of we daar mee in de toekomst kunnen vol staan... Het zal meer gebeuren dat ontwikkelingen met acties worden begeleid. Het zal wat meer over een andere boeg ge gooid worden. Ook daarom is het wel goed als er iemand in mijn plaats komt die meer in speelt op deze tijd. Ik heb me wel aangepast, maar toch... Als het aan mij gelegen had, was ik al eerder weggegaan." De opvol ger van de heer Mertens is al bekend: dat is drs. Joris Schou ten. hoofdredacteur van het KNBTB-blad "Boer en Tuin der", en bekend van zijn agrari sche radiopraatjes in "Van twaalf tot twee." "Het is begrijpelijk, dat boeren klagen: van arbeiders gaat het loon steeds maar omhoog bij steeds korter werken, terwijl wij doorsappelen voor steeds min der inkomen. In andere bedrijf stakken wordt de inflatie opge vangen en zelfs meer dan dat. Na de oorlog hebben we niet meegemaakt, dat de rentabiliteit in twee jaar zó snel achteruit ging. Maar ik geloof, dat het op de wat langere termijn veran dert Nu zitten we in een dal, maar er komt een evenwicht. De agrarische bedrijven hier staan over het algemeen op een hoger niveau dan in het buitenland. Op langere termijn heeft de Ne derlandse landbouw een goede kans." "Een ondernemer zou een inko men moet hebben, dat ligt bo ven dat van een geschoolde ar beider. Maar nu heeft een groot gedeelte van hen een inkomen dat er onder ligt Toch zie ik niet zoveel in een minimum-in komen voor ondernemers, want dat zou zeker gepaard gaan met andere beknottingen van het on dernemersschap." De heer Mertens: "Boeren en tuinders zijn soms met handen en voeten gebonden aan banken of coöperaties. Dat is fout. Wel worden er veel en grote kredie ten gegeven, maar de bank pioet de agrariër zoveel moge lijk vrijheid laten. Er bestaan "wurgcontracten" waarbij hij eigenlijk in loondienst is, maar zónder enige sociale zekerheid. Het is een schande dat dat ge beurt, alleen maar om bijvoor beeld de omzet van veevoer te verhogen. Coöperaties zijn er voor de boeren en niet anders om. Het komt voor, dat banken voor 100 procent financieren, maar dan zit je als ondernemer helemaal vast. Je moet als bank echter ook wel eens mensen te gen zichzelf in bescherming ne men." Over de EEG zegt de heer Mer tens: "Het is erg moeilijk om in de EEG tot een gemeenschappe lijk landbouwbeleid te komen. Dat komt door de grote ver schillen tussen de Europese lan den; het is net een lappendeken. 'Het gemeenschappelijk beleid is volledig uitgehold. Het zou zich meer moeten richten op de in stelling van de verschillende 'landen, want ieder houdt toch z'n eigen beleid. Men zou tot een soort agrarische specialisatie moeten komen: de produkten verbouwen waar dat het beste kan. Dat komt al een beetje op gang, maar dat gaat niet zonder pijn. De Nederlandse fruitteelt bijvoorbeeld raakt al wat op het tweede plan door de enorme concurrentie en door het feit dat veel rassen in zuidelijke landen beter groeien. Maar voor de vee houderij zou Nederland de beste kansen bieden: klimaat en grond zijn goed, de ligging is voor de afzet gunstig. Met de graanteelt gaat het weer moeilij ker. Automatisch treedt er al een specialisatie, een zekere teeltverschuiving op, maar juist doordót de EEG er is. Zo'n spe cialisatie moet erg geleidelijk gaan, om niet in grote moeilijk heden te komen." Over Sicco Mansholt, die in de zestiger jaren de Europese land bouw in beroering bracht met zijn ambitieuze plannen (waar aan hij nu zelf ook twijfelt) zegt de heer Mertens: "Hij was een goede minister en heeft ook als landbouwcommissaris van de EEG goede dingen gedaan. Maar zijn latere ideeën waren weinig reëel. Mansholt wilde naar bedrijven van 1000 hectare en 500, 600 koeien. Hij bereikte er een schokeffect mee. Maar nü is er een bijna tegenoverge stelde beweging bezig: men ziet meer in niet al te grote bedrij ven, waar een optimaal bedrijfs- klimaat mogelijk is. Er is nie mand meer die nog het beleid van Mansholt wil. Ik heb zijn plannen weinig bewonderd, het waren slechts theorieën." De heer Mertens is het ook niet eens met sommige ideeën over ontwikkelingshulp. "Als wij minder vlees eten, worden de mensen er dóór niet beter van. Je moet de ontwikkelingslanden helpen koopkrachtiger te wor den of je moet schenkingen doen. In de EEG hebben we enorme hoéveelheden melkpoe der over, maar we kunnen het geld niet vinden om het weg te sturen.-" Ook met het propage ren van rietsuiker ten koste van bietsuiker is hij niet gelukkig. "Moet je de ontwikkelingslan den steunen ten koste van een bepaalde groep hier, namelijk de bietentelers? Nee, we moeten allemaal een stapje terugdoen. Bovendien, onze bietsuikerpro- duktie is niet genoeg om het Nederlands verbruik te dekken en er dreigt een gebrek aan suiker op de wereldmarkt En het is tevens niet zeker dat die rietsuiker uit ontwikkelingslan den komt: ook Zuid-Afrika en Australië- leveren rietsuiker en op de wereldmarkt is de her komst niet te achterhalen." (om deze redenen hebben veel we reldwinkels, die rietsuiker ver kochten de verkoop daarvan ge staakt. W.R.) "Nee, deze proble men kunnen alleen maar we reldwijd worden aangepakt." Nog even terug naar de agrari sche organisaties. Er zijn er nu drie, de KNBTB. de CBTB en het KNLC. De scheidende KNBTB-leider Mertens: "Die zouden nog wel eens één kun nen worden. Maar dat gaat niet vanzelfsprekend. In een aantal streken bestaat daar beslist weerstand tegen. Maar de ka tholieke en christelijke bonden zouden volgens mij beslist sa men kunnen gaan. Daar zie ik momenteel weinig verschillen meer tussen." De heer Mertens ziet zo'n fusie als een soort CDA in de agrarische wereld. Voor een levensbeschouwelijke orga nisatie ziet hij zeker nog een •functie. Vanuit de christelijke opvatting kan zo'n organisatie een duidelijke taak hebben in het leven van boer en tuinder, bij onderwijs, opleiding, gezin. Door een fusie zou die taak versterkt kunnen worden. De heer Mertens op het spreekgestoelte voor boeren en tuinders. "De kritiek op de landbouworganisaties en de regering was niet helemaal terecht." (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Anderhalf jaar heeft de rechtbank van Stuttgart uitgetrokken voor het proces dat aanstaande woens dag, 21 mei, begint tegen de „harde kern" van de Baader-Meinhof-bewe- ging. Zelfs zonder dat onvoorziene om standigheden roet in het eten gooien (en de kans daarop is groot) belooft dit proces al het langste te worden dat ooit in Duitsland is gevoerd. Het zal dan met een half jaar de processen overtreffen die in Frankfurt tegen de beulen van Auschwitz werden gevoerd. De Westduitse staat heeft diep in de tijd en de geldbuidel getast om zichzelf en Andreas Baader (32), Ulrike Meinhof (40), Gudrun Ensslin (34) en Jan-Carl Raspe (30) eerlijk te berechten. Voor 12 miljoen mark werd naast de gevangenis in de Stuttgartse wijk Stammheim een speciale rechtszaal gebouwd. De kosten van het eigenlijke proces zullen nog eens circa 4 miljoen mark bedragen. Het grootste deel daarvan gaat naar de acht advocaten, die de aangeklaagden door de rechtbank werden toegevoegd en die daarom door de staat met onge veer 150.000 mafk per man betaald moeten worden. Net zoals tijdens het proces in Bücke- burg tegen Ronald Augustin, wordt het proces in Stuttgart met de meest uitge breide veiligheidsmaatregelen omgeven. De maximaal 200 personen, meest jour nalisten, voor de publieke tribune zullen een grondige fouillering en controle met electronische apparatuur moeten onder gaan. Ook de advocaten zullen zo wor den onderzocht De ergste consequentie is misschien wel dat alle betrokkenen wegens de tijdrovende controles elke dag twee uur voor het begin van de zittingen aanwezig moeten zijn. Binnen en buiten het gerechtsgebouw, dat 's nachts in felle schijnwerpers staat, speuren constant televisiecame ra's. Het vensterloze gebouw is van zulk degelijk beton, dat het als bunker dienst zou kunnen doen. Het dak en de bin nenplaats zijn bedekt met een mat van gevlochten plastic, die landingen van helicopters onmogelijk maakt en bom men of raketten terug laat veren. Toe gangswegen en omliggende akkers wor den streng bewaakt en de gevangenis Een blik in de rechtszaal die in Stuttgart speciaal is gebouwd voor de berechting van Andreas Baader en Ulrike Meinhof en twee metgezel len. Kosten 12 miljoen mark is omgeven door een schutting en een prikkeldraadversperring van tweeën halve meter hoog en door rijen Spaanse ruiters. De driehonderd politiemannen die voor de bewaking moeten zorgep, zouden de proceskosten nog eens met .enkele miljoenen verhogen. Maar, zo redeneerde men, politiemannen moeten er „sowieso" zijn, en daarom komen er bij toerbeurt groepen agenten uit het hele land naar Stuttgart, voor wie dan de bewaking een soort oefening is. De vier aangeklaagden zitten nu bijna drie jaar in voorarrest. In twee jaar tijd bereidde de justitie een akte van be schuldiging voor van maar liefst 50.000 pagina's en de eigenlijke aanklacht vult een fikse roman van 454 bladzijden. Daarin wordt verhaald hoe de Baader- Meinhof-groep, in een rage om de maat schappelijke verhoudingen in West- Duitsland met geweld te veranderen, vier mensen doodde, tientallen perso nen verwondde en zich in 54 gevallen schuldig maakte aan poging tot moord. Daarbij werden politiemannen regel recht geëxecuteerd en bomaanslagen gepleegd de voornaamste op Ameri kaanse kazernes in Frankfurt en Hei delberg en op het krantenbolwerk van Axel Springer in Hamburg. Ondanks dat de kopstukken in de ge vangenis zitten, gaat de terreur van de groep door. Er bestaat nauwelijks twij fel aan, dat de 26-jarige half-Neierlan- •ider Ralf Reinders daarvan de leiding' heeft. Al vijf jaar maakt de politie verbeten jacht op hem. Hij lijkt van de aardbodem verdwenen, maar regelma tig wijzen sporen van nieuwe misdaden in zijn richting. Daarom is ook hij er de oorzaak van dat de alarmstemming in de bondsrepubliek tot een toppunt gestegen is en dat de bewaking van politici, diplomaten, rechters en andere persoonlijkheden steeds scherper wordt. Het is niet juist te beweren dat West-Duitsland een politiestaat is ge worden, maar meer dan ooit sinds de oorlog beheersen tot de tanden gewa pende en in pantserwagens patrouille rende agenten in talrijke steden het straatbeeld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15