Jan Zwartkruis, trainer tussen twee vuren u Leidse regio broedplaats voetbaltalent Ik moet lachen om motivatie Jan Rab Eerlijk spel spelen LEIDSE COURANT EEFDE - Onder de tech nische leiding van trai ner Jan Zwartkruis (49) gaat het Nederlands mi litair elftal zo zoetjes aan beginnen aan de voorbereiding op de strijd om het wereld kampioenschap, dat be gin juli in West-Duits- land wordt gehouden. Om de eerste greep op de selectiegroep te krij gen, heeft het gezel schap zich deze week enige dagen terugge trokken in de Detmers- kazerae te Eefde. Oefen wedstrijden tegen eredi visieclub Go Ahead Eagles en de Deventer amateurclub Sallandia moeten Zwartkruis en de zijnen het eerste ge zicht geven in het be schikbare spelersmate riaal. Trainer Jan Zwartkruis houdt zich al een reeks van jaren met het Nederlands militair elftal bezig. Hij nam het be wind over van de vroegere KNVB-coach Elek Schwartz, die behalve het officiële Ne derlandse voetbalelftal ook de militairen onder zijn hoede had. Die tijd is voorbij. Jan Zwartkruis en zijn staf zijn volledig autonoom. Met alle moeilijkheden die er ten aan zien van het 'normale' voetbal- gebeuren bij komen Trainers in het betaalde voet bal mompelden al gauw dat de vorm van een speler achteruit gaat, zodra hij in militaire dienst is. Jan Zwartkruis is het daar beslist niet mee eens. Hij zegt daarover: "Ik ben een vakman onder de vaklui De spelers gaan beslist niet in vorm achteruit Dat is larie koek. Behalve de training spe len ze bij mij juist een goed wedstrijdritme. Ik zou de rol len eigenlijk andersom moeten draaien. Zodra een speler in militaire dienst is, is er bijna geen trainer in het betaalde voetbal, die zich nog iets aan de speler - en dat is toch in de eerste plaats zijn speler - gelegen laat liggen. Zij nemen niet de moeite zich op de hoog te te stellen van de conditie van de speler. Vaak wordt zo'n speler gewoon een poosje af geschreven. Erg jammer en to taal verkeerd'. Het aantal van dertig wedstrij den per jaar ziet Jan Zwart kruis niet als een bezwaar. 'Integendeel', zegt Zwartkruis, "het zijn allemaal jongens van 19, 20 jaar. Die worden daar door vaak juist over het tere punt heen geholpen'. Problemen Praten met Jan Zwartkruis betekent onmiddellijk ver zeild raken in tal van voetbal- technische. en organisatori sche problemen. Hij hakt al vele jaren met dit bijltje. In de Betuwe geboren en in Znid-Limbnrg opgegroeide Jan Zwartkruis hield zich als gportinstructenr aanvankelijk JAN ZWARTKRUIS ...vakman onder vakmensen... Daarna verpandde hij zijn hart, aan het voetballen. Als trainer maakte hij furore met ondermeer amateurclub Quick Amersfoort en later met het militair elftal. In het komende seizoen komt de zaterdagclub Spakenburg onder zijn bezie lende leiding. Over de medewerking van de militaire autoriteiten is Zwart kruis, die toch al min of meer gefrustreerd moet zijn omdat hij met "gaande en komende" spelers té doen heeft, verre van tevreden. Zwartkruis: "Over de gehele linie geven de commandanten veel minder medewerking dan in het verle den het geval was. Iedereen heeft de mond dan wel vol over de WDM, maar het wordt zo langzamerhand weer eens tijd dat men de hand in eigen boezem steekt, ook de minister propageert topsport, maar dan moet ik toch in de eerste plaats veel meer mede werking hebben. De omstan digheden waaronder ik nu moet werken zijn wel eens be nauwend. Maar alia, misschien worden de heren op tijd wak ker." Jan Zwartkruis weet - en hij maakte daar geen probleem van - dat hij tussen twee vuren in zit Aan de ene kant is hij de vakmantrainer die reke ning heeft te houden met zijn collega-trainers bij de clubs, aan de andere kant wil hij zo goed mogelijke resultaten be halen met zijn militaire ploeg. Het een kan niet altijd met het ander samengaan. Clubs heb ben vaak grote competitie be langen, zijn betrokken bij wedstrijden om Europacups of, zoals aan het einde van dit seizoen, de na-competitie voor eerste en eredivisie, de bond heeft belang bij wedstrijden van ondermeer Jong Oranje en zo is er nog een aantal problemen, waarmee Jan Zwartkruis voortdurend wordt geconfronteerd. Verbetering Zwartkruis: "Gelukkig komt er de laatste tijd wat verbete ring in de communicatie. Er wordt zoveel mogelijk met ie ders wensen rekening gehou den. Maar nogmaals de be langstelling van de kant van de clubtrainers zou in de eer ste plaats veel beter moeten rijn. Per slot van rekening zijn er tal van spelers, juist in de militaire ploeg gevormd. Denk maar eens aan Jantje Peters van NEC. Ik wist van meet af aan, dat ik in hem een bijzon der goede speler in mijn gele deren had. Er is erg veel aan zijn opvang en vorming ge daan. Jantje Peters is een beschei den jongen. Als hij bij wijze van spreken op dit moment binnen zou komen en niemand zou hem opvangen, gaat Jan tje ergens in een hoekje zitten. Over het algemeen moet ik zeggen dat voetballers best eens een beetje volmondiger zouden kunnen zijn. Juist aan die punten wordt in de militaire dienst aandacht besteed. Clubtrainers moeten echt niet de idee hebben, dat zij de zaken zo goed in de vingers hebben. Men zal er fek van op kijken, maar het omt voor dat ik het heb over een dubbelpassje en een speler mij aankijkt, alsof hij zeggen wil waar heb jij het nou weer over? Dat zijn toch dingen die niet mogen voorkomen". Springplank Jan Zwartkruis prijst zich ge lukkig, dat met name bonds coach George Knobel terdege de waarde van bet voetballen in het militair elftal beseft "Per slot van rekening", zegt Zwartkruis, „vonnt de mili taire ploeg vaak de spring plank naar het officiële Ne derlands elftal. En laten dan de toptrainers vooral niet zeuren over de con ditie van de spelers. Ik maak het wel anders mee. Ik vraag me wel eens af, wat men ei genlijk aan het doen is. Maar al te vaak word ik geconfron teerd met een soort Jan Salie geest Trainers zeggen, dat zij het te druk hebben om zich met het militaire elftal en hun daarin mogelijk spelende pupil bezig te houden. Dan vraag ik me af, waar ze het eigenlijk zo druk mee hebben. Met die groep van twintig spelers? Daar moet ik dan nog een keer om lachen. En de spelers denken dat zij het als voetbal ler zo zwaar hebben. Nou, daar wil ik helemaal niets van horen. Kijk eens naar de paardesport en vraag je eens af, wat die mensen allemaal niet moeten doen om tot de top door te dringen. Kijk ook eens naar artiesten. Een Toon Hermans bijvoorbeeld. En vraag je dan eens af, wat er komt kijken om tot een topprestatie te ko men. Wat er met gewerkt moet worden. Van 's-morgens vroeg tot 's-avonds laat En dat alle maal om optimaal in conditie te zijn. Om het publiek wat te Staan voetballers daar wel eens bij stil? Zij vergeten maar al te vaak dat zij het publiek de show moeten bren gen. Maar daar moet wel wat voor gedaan worden. Daar heeft het publiek immers recht op. Men praat tegenwoordig over motivatie. Nou, ik lach Utrecht/Leiden - Het is in het betaalde voetbal al lang niet meer de ge woonte om het jeugdig talent in eigen kring te zoeken, op te leiden en klaar te stomen voor het eerste elftal. Dat is een werkwijze van de amateurverenigingen: de profs doen het an ders. Het verschijnsel, dat een jongen als Cruyff via de pupillen van Ajax opklom naar het eerste team, wordt steeds zeldzamer. Aan kopen hebben de over hand, zoals mag blijken uit het feit, dat steeds meer clubs in het be taalde voetbal de rechtsvorm „stichting" prevaleren boven de normale opbouw van een vereniging. De consequentie hiervan is, dat de amateursectie moet zor gen voor de nodige aanvulling van de profclubs, „want", zo stelt Jan Rab, trainer van FC Utrecht, „vijftien van de acht tien clubs in de eredivisie kun nen zich geen dure aankopen permitteren". De meerderheid van de clubs moet dus een andere weg zoe ken die naar de (subjtop leidt en de geëigende methode daarvoor is het afstropen van de amateurvelden om te zien of daar nog „wat" rondloopt Goedkoop en makkelijk lijkt dat op het eerste gezicht, maar Jan Rab is het daar bepaald niet mee eens. „Niets is mak kelijker dan een grote zak geld op tafel te zetten en te zeggen: kom maar. Zoals zovelen be schikken wij echter niet over het „grote" geld en vandaar dat wij ons moeten beperken. Maar behalve, dat onze metho de net zo goed behoorlijk wat liquide middelen vereist, kost het one inde meer moeite dan het slechts tevoorschijn halen van een stapel biljetten. Ama teurs die wij aantrekken moe ten, behalve betaald, opgevan- De trainer van FC Utrecht wenst in zijn betrekkingen met amateursclubs eerlijk spel te spelen. gen en begeleid worden. Cal culeer daar bij in, dat 70% na een of twee jaar ongeschikt blijkt en moet afvallen dan begrijp je, dat deze methodiek niet zo simpel is als men wel denkt", is Rab's explicatie. Jan Rab(32) was, voor hij bij de FC Utrecht In dienst kwam, trainer van Telstar. Ook ln Velsen moest hij het hebben, althans wat de aan vulling betreft, van jeugdig talent, weggehaald bij ama- turclubs. Even zo goed als andere clubs beschikte Rab over een aantal scouts, die vooral actief waren beneden Haarlem. Logisch, want in die contreien speelde geen profclub, maar wel een aantal gerenommeerde ama teurverenigingen als UVS, Noord wijk, Roodenburg LFC en Quick Boys. Met name UVS had grote aantrekkins- kracht op Rab, want hij haal de er maar liefst drie spelers weg, van wie Hendrikse en Kamphuis inmiddels regelma tig in het A-team vertoeven. Rab verhuisde naar Utrecht, attendeerde zijn scouts aldaar op de regio Leiden en resul taat bleef niet lang uit. Op nieuw klopte hij bij UVS aan, want in Wil Groenendijk en Piet van Putten ziet hij poten tiële kandidaten voor zijn ploeg. Bovendien liet hij Roo- denburgdoelman Van Berge Henegouwen opdraven, want ook in de boomlange speler ziet Rab wel wat Een en an der heeft inmiddels als resul taat, dat Groenendijk zéker volgend seizoen voor Utrect zal uitkomen en dat Van Put ten en Van Berge Henegouwen hem vermoedelijk zullen vol gen. Vanwaar de belangstelling, juist voor UVS? Ja Rab: „UVS is een bijzonder goed georga niseerde club met een uitste kende opbouw en een voor treffelijke trainer. Dat is te merken aan de resultaten, maar ook aan de speler als individu." „Die zijn vooral technisch en tactisch goed ingesteld en be schikken over de juiste menta liteit En dat zijn nu net de voorwaarden voor het veelei sende profvoetbal. Is die basis aanwezig dan kan er een goe de prof uit groeien", aldus Rab. Neven effecten Aan de neveneffecten, het feit dat hij telkens zware aansla gen pleegt op het spelersmate riaal van de Leidse hoofdklas ser, tilt Jan Rab niet zo zwaar. „Van Schooten zei al, dat hij bijna alleen nog opleidde voor Rab", lacht hij, „maar geble ken is, dat UVS het spelersver- lies gemakkelijk kan opvan gen Aan de andere kant is het natuurlijk ook een erkenning voor het systeem, dat UVS hanteert Bovendien heb ik erg fijne contacten met Dés ar (vi- cevoorzitter van UVS; red.) die als bemiddelaar optreedt bij pile gesprekken. Wat dat aan gaat probeer ik zo eerlijk mo gelijk te handelen. De laat de speler een vrije keus; zeg wat hier mogelijk is en wat niet Probeer ze van dienst te zijn met eventuele faciliteit die ze behoeven, kortom zo'n „deal" is voor mij een eerlijke zaak. Het is een hele overgang dus dat moet goed begeleid wor den. Aan latere teleurstelligen hfhhfn urii nrw-H tü idc" ic Jan Rab heeft weer wat jeug dig talent opgespoord en hoopt er zijn voordeel mee te doen „Het past allemaal in een stukje beleid", zegt hij. „Het publiek in Utrecht houdt van spektakelstukken en daar kan ik alleszins inkomen. Wat hier wel over het hoofd werd gezien is, dat je wel voor spec taculaire wedstrijden kan zor gen, maar dat wanneer je dan toch met 3-0 verliest, je ook nooit hoger op zult komea Het voetbal werd nog al eens ver geten Ik zoek een tussenweg. Niet alleen dat mooie, rustige voetbal van Telstar en niet alleen dat spektakel van Ut recht." DèAr heeft Rab zijn UVS'ers voor nodig. AD VAN KAAM Jan Rab maakte al in zijn periode bij Telstar gebruik van het arsenaal talentvolle amateurs dat de Leidse regio oplevert. Jan Zwartkruis, al jaren de trainer van het Nederlands militair elftal, wordt beëdigd als officier luchtmachtkaderschool.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11