Portugese luchtmacht wordt meer bij revolutie betrokken MACHT AMBTENAREN ONDER CONTROLE Rijkspostspaarbank Bovag wil keuze tussen keuring en onderhoudsbeurt „Wijs spreidings- beleid af" VWO vindt: BVD moet kalmer aan gaan doen SeidoaQcmwnt Harp en fluit op Duivenvoorde CONCORDIA 5 VRIJDAG 16 MEI 1975 LEIDSE COURANT LISSABON (AFP) De Portugese luchtmacht krijgt een zodanige structuur dat zij nauwer betrokken wordt bij het revolutionaire proces dat in Portugal gaande is. Deze richtlijn heeft de nieuwe stafchef van de luchtmacht, generaal Morais da Silva, gekregen van president Da Co sta Gomes. Generaal Da Silva is de opvolger van generaal Anibal Mendes Dias, die was afgetreden omdat hij, zoals in een bekendmaking werd gezegd, als operationeel bevelhebber tekort was gescho ten, toen op 11 maart opstandige luchtmachtpi loten een rechtse staatsgreep op touw zetten die mislukte. President Da Costa Gomes, die sprak bij de installatie van de nieuwe stafchef, erkende dat het korps piloten van de luchtmacht een crisis doormaakt. Hij gaf generaal Da Silva opdracht nieuwe vitaliteit te geven aan dit korps. De nieuwe stafchef verklaarde op zijn beurt dat de piloten moeten begrijpen dat hun opne ming in het revolutionaire proces belangrijker is dan hun wens om operationele missies uit te voeren. Hllllllllllllimillllllllll schonen, namelijk van links naar rechts Miss Fran krijk. Sophie Per- rin (18). Miss Ne derland. Linda Snippe (19), Miss Luxemburg. There sa Manderschied (19). Miss Zwitser land, Beatrice Aschwanden (21) en Miss België, Christine Delmelle groeten hun be- rijs. op doorreis naar Beiroet waar de Miss Europa verkiezing zal plaats hebben. Illlllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) De automobilist dient de vrije keus te krijgen tussen een verplichte keuring van zijn auto of een vervangende, gekwalificeerde onderhoudsbeurt. Dit laatste dient te leiden tot vrijstelling van een keuring in een keuringssta tion. De erkende bedrijven die de onderhoudsbeurt ver richten moeten zowel dealers als universele autobe drijven kunnen zijn. Ook zouden de erkende auto-' bedrijven kunnen worden ingeschakeld bij de keu ringen, waardoor de bouw van speciale keurings stations overbodig wordt. Op deze manier heeft de bijzondere ledenvergade ring van de Bovag zich uitgesproken over de verplichte periodieke keuringen van personenauto's en vrachtauto's. Het standpunt van de Bovag zal ter kennis worden gebracht aan de leden van de Tweede Kamer. Twee nieuwe i arrestaties vrachtwagen diefstallen EDE (ANP) De Gelderse re cherche heeft gisteren twee nieuwe arrestaties verricht in verband met de moord op de Nijkerkse transporteur Gerrit Bouw en de daarmee verband houdende vrachtwagendiefstal len. Het zijn de 40-jarige C. J. B. uit Dordrecht en de 34-jarige woonwagenbewoner G. F. uit Zierikzee. Eerder deze -week is een echt paar gearresteerd. Rond hun boerderij werd een groot aantal goederen gevonden die afkom stig waren uit gestolen vracht- Met deze nieuwe arrestaties is de Arnhemse officier van justi tie gematigd optimistisch over het verloop van het onderzoek naar de moord. De nu aange houden personen staan als cri minelen bekend. Het echtpaar zou een ondergeschikte rol heb ben gespeeld. IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIII. Acht personen on der wie vijl kinde ren zijn ^eergiste- gekomen bij een treinbotsing op het station van Norrko- ping in Midden- Zweden. Er zijn ze ventien gewonden schoolklas die een reisje maakte. Op de slachtoffert reedstaande ambu lance gebracht. Illlllllllllllllllllllllllllll Ambtenaren aan commissie: DEN HAAG (ANP) De vijf centrales van ambtenaren heb ben de Bijzondere Kamercom missie voor het spreidingsbe- leid gevraagd het beleid van de regering inzake de spreiding van rijksdiensten van de rand stad naar elders in het land af te wijzen. Het voorgestelde re geringsbeleid is „geforceerd, schadelijk voor de betrokken diensten en kostbaar". De centrales wijzen erop dat de oorspronkelijke plannen ook na uitvoerig overleg met bonden en andere personeelsvertegenwoor digingen, nauwelijks gewijzigd zijn. Zij houden dan ook onver anderd onoverkomelijke bezwa ren. De bezwaren richten zich vooral op het volledig falen van de overlegprocedure, het ver schil in financiële en andere te gemoetkomingen tussen ambte naren die gespreid worden en ambtenaren die „gewoon" wor den overgeplaatst en het gebrek aan studie op en onderzoek naar alternatieven. mnd. voor demonstrant Nieuwmarkt AMSTERDAM (ANP) De po litierechter in Amsterdam, G. Omes, heeft de 21-jarige student Ronald L. uit de hoofdstad we gens openbare geweldpleging conform de eis veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De student had vol gens twee agenten bij de Nieuw- marktrellen op 24 maart een vooraanstaande rol gespeeld. Deze twee getuigen hadden ge zien dat de student „tientallen stenen" naar agenten en de wa terwerpers had gegooid. DEN HAAG (ANP) Ambtenaren op ministeries zouden verplicht moeten worden voor commissies uit het parlement te verschijnen en opening van zaken te geven, als zo'n commissie daarom vraagt. Op deze manier kan men de ongecontroleerde macht van (top)ambtenaren voor zover deze zich voordoet onder democratische controle brengen. Dit is een van de conclusies van Het is bepaald niet zo, dat het Verbond van Wetenschappe lijke Onderzoekers (VWO) in een rapport voor het VWO-con- gres, .Ambtenaar en interne de mocratisering" op 23 en 24 mei in Den Haag. minister een volledige greep heeft op zijn ambtelijk apparaat in alle onderdelen. Pogingen om die greep te vergroten zouden trouwens leiden tot een geweldi ge bureaucratisering en centra lisatie. De volledige politieke verantwoordelijkheid van de minister is een achterhaalde zaak, vindt het Verbond. Ambtenaren zouden, behalve aan de minister, ook op actieve wijze informatie moeten ver strekken aan het parlement en ook aan maatschappelijke groe peringen. Interne democratise ring kan er toe leiden dat ver borgen macht van (topOambte- naren ter discussie wordt ge steld. Daarnaast betekent inter ne democratisering dat de be slissingsmacht wordt gespreid en dat meer ambtenaren met (politieke) initiatieven zullen ko- In het algemeen is er binnen het overheidsapparaat geen sprake van een beleid dat bewust op interne democratisering is ge richt, aldus het Verbond. De interne verhoudingen zijn vaak sterk hiërarchisch en bureau cratisch. Het Verbond bepleit een medezeggenschap die niet alleen betrekking heeft op ar beidsvoorwaarden, maar ook op het beleid van het ministerie. Medezeggenschap houdt in: meeweten, meedenkn, meespre ken, meebeslissen, aldus het VWO. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De BVD moet zijn activitei ten gaan beperken. Deze inlichtingendienst houdt zich te veel bezig met het onderzoeken van de achtergrond van mensen die in aan-, merking willen komen voor een baan in overheidsdienst. Dat is de mening van de fractieleiders uit de Tweede Kamer, die toezicht houden op de werkzaamheden van de BVD. Zij zijn van mening dat er te veel banen bij de overheid als vertrouwelijke worden gekwalificeerd. Er zouden 65.000 van dit soort functies zijn, hetgeen neerkomt op 15 procent van het totale aantal arbeidsplaat sen bij de overheid. Voordat iemand voor zo'n vertrouwelijke functie in aanmerking komt houdt de BVD eerst een zgn. antecedentenonderzoek. Daar- Voorts kunnen persoonlijke gedragingen en1 omstandigheden, die zich niet verdragen met de veiligheid van de staat, leiden tot een negatief oordeel van de BVD, hetgeen mees tal betekent dat een sollicitant niet wordt aangenomen. Libanese premier wil ontslag BEIROET (AFP) Premier Rasjid Solh van Libanon heeft gisteravond president Soleiman Frangie zijn ontslag aangebo den. Frangie heeft het ontslag aanvaard en Solh belast met de afdoening van de lopende za ken. Het aftreden van Solh heeft in de Libanese hoofdstad in geheel geen verwondering ge wekt. Het werd zelfs verwacht nadat elf van de achttien leden van Solhs kabinet de afgelopen dagen waren afgetreden. Het vertrek van de Libanese regering heeft zijn oorzaak in onenigheid tussen zekere minis ters als gevolg van de bloedige botsingen in de periode van 13 tot 17 april tussen Libanese fa- langisten en elementen van het Palestijnse verzet. (ADVERTENTIE Winstaandeel voor iedereen., Alles wordt alternatief HADDEN WE HET NIET GEDACHT? Toen we vernamen dat bij het eindexamen V.W.O. de kandidaten als opgave voor Nederlands een samen te vatten tekst over de "Rol van conservatisme" uit Liberaal Reveil voorgelegd hadden gekregen, hebben we voorspeld, dat een of ander Kamerlid wel een protesterende vraag aan minister Van Kemenade aan het ontwerpen zou zijn. P.P.R.-parlementariër Van Gorkum blijkt de eerste te zijn; hij vindt dat progressieve jongeren die moeite hebben zich in te leven in zo'n onderwerp, gelegenheid moeten krijgen een "alternatieve opgave" te maken. Waarmee de heer Van Gorkum wel te kennen geeft, dat hij geestelijk toch niet zo erg progressief is, want hij leeft kennelijk nog in de tijd, dat bij het onderwijs iedereen geacht wordt uitsluitend in zijn eigen hokje te eten en drinken. Alsof op de meeste scholen voor voortgezet onderwijs de leerlingen niet geleerd wordt kritisch te denken over allerlei culturele, politie ke, maatschappelijke en religieuze stromingen. Wil Van Gorkum straks alles alternatief maken? Bij het eindexamen naast onderwer pen over drankmisbruik ook een tekst geschikt voor iemand die van een biertje houdt? En naast een geschiedenisvraagstuk over Lerun een over Mussolini, naast een som over renteberekening een over sociale uitkeringen ten bate van minimumlijders? Als de heer Van Gorkum consequent denkt, moet hij het in elk geval eens zijn met de katholieken en protestanten die het betreu ren dat in Rotterdam voor het hele onderwijs een door hen gewraakt bevrijdingsherdenkingsboekje van Blokker uitgegeven is. Donderdag concerteerden op kasteel Duivenvoorde Piet Reyns, ervaren fluitist, en de jonge harpist Alex Bonnet; twee musici die hun muzikale carrière in Twente hebben op gebouwd en die sinds enige tijd zich als vast duo op het gebied van de kamermuziek bewegen. Reyns en Bonnet hadden over belangstelling voor hun optre den niet te klagen; het concert zaaltje was tot en met de ven sterbanken bezet Deze vele be langstellenden hadden ook niet te klagen; het recital had ni veau. Het toeval wilde dat Bonnet de zelfde sonatone van Sergiu Na- tra speelde, welke we onlangs van Edward Witzenburg hoor den. Bonnet - tegenwoordig in dienst bij Opera Forum - speel de het virtuoze stuk knap, maar weer net niet zo moeiteloos als zijn vroegere leermeester Wit zenburg deed. De toon van Piet Reyns klinkt mooier in korte sfeerstukjes als die vart landgenoten De Vries Robbé, Smit Sibinga en Hendrik Andriessen, dan in baroksona- tes. Dat beide musici zich niet met het spelen van erkende suc cesstukken tevreden stelden, bleek uit hun program. Tegen over Bonnefs vertolking van Sergiu Natra stelde Reyns een fluitsolo van Kazue Fukushima en samen brachten de twee als sluitstuk nog een serenade van de Amerikaan Persichetti. G.v.L. en een lekker\ lage premie! J Levensverzekering, tel. 030 - 33 34 33, Utrecht DE BILT De invloedssfeer varr een lagedrukgebied boven de Golf van Biscaye en zuidwest Frankrijk breidt zich van van daag op morgen geleidelijk meer naar het noorden uit, waardoor het weerbeeld bij ons een wat veranderlijker karak ter krijgt en de kans op enkele lokale buien wat groter wordt. Krachtige hogedrukgebieden om het weer een standvastig en zonnig karakter te verlenen be vinden zich niet in onze nabij heid. De nu al twaalf dagen durende warmtegolf boven de Balkan, Midden-Europa en Po len met temperaturen van 20 tot 25 graden het weerbeeld dat men zich voorstelt bij het bezingen van de meimaand gaat nog steeds onze neus voor bij. De drukverdeling in onze omgeving leidt namelijk meer naar luchtaanvoer van de Noordzee. Omdat de watertem peratuur nog maar nauwelijks tien graden bedraagt, kunnen de temperatuurverschillen in ons land tussen kust en binnen land betrekkelijk groot zijn. Waar de aanvoer over zee plaats vindt wordt het rond twaalf graden, maar in het zuidoosten van het land, kan het kwik tot 18 graden oplopen. Vooruitzichten voor zondag, plaatselijk een bui, oók af en toe zon en gematigde tempera turen. Weersvooruitzichten in cijfers:. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9, min. temp.: omstreeks 10 graden. Max. temp.: om streeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Rotterdam |Bcrbjn Brussel Frankfort Kamperen bij de boer Hoofddorp De gemeente Haarlemmermeer gaat de moge lijkheden voor het vrij kampe ren (bij de boer) verruimen, nu het kam peerpas poort Is afge schaft. De gemeente, die bijzonder gun stig ligt ten opzichte van steden als Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, liet vorig jaar nog caravans wegslepen omdat ze er klandestien stonden. Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? *Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam. uw nationale spaarinstelling IMPS

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9