kardomel Wiskunde VWO moeilijk Mokum-700, groot feest in jarig Amsterdam %ssr •tss. h •^oorsteU.nsen Hervorming van hoger onderwijs ongeschonden door de Kamer Shell-president verwacht geen snelle omkeer in olie-sector «rat* sH, •gs"'s SS- snelle acceleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic Laatste dag koninklijk bezoek aan Roemenië Pijpleidingen naar Noordzeegas kostten 21 levens Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. Experimenten Middenschool beginnen in augustus VRIJDAG 16 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 719 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Niet burge meester Samkalden zal van 24 tot 29 juni heersen over Am sterdam, maar mr. Jan Kapelle. Deze public-relations-man van brouwerij Heineken is uitver koren om de vroede vader te zijn van Mokum-700, het brui sende feest waarmee de hoofd stad vijf dagen lang in de RAI het 700-jarig bestaan wil onder strepen. Burgemeester Samkal den heeft gisteren de eerste steen voor het stadhuis mogen leggen. Amsterdam heeft het veel se rieuzer aangepakt dan het over handigen van stadssleutels aan een soort Prins Carnaval. Er is op de RAI een oud stadhuis nagebouwd, waar tijdens Mo kum-700 rechtsgeldige huwelij ken zullen worden gesloten. Ambtenaren van de burgerlijke stand zullen negen bruidsparen in de echt verbinden, die arrive ren in open koetsen, een bonte stoet van fluweel, zijde, strikken en kant. Mokum-700 zal zich uitstrekken over vier hallen. In de Zuidhal zullen het Promenade-orkest, Concertgebouworkest en Metro- pole-orkest concerteren en het Nationaal en het Scapinoballet opvoeringen geven. In de Am- stelhal komt een grote kermis en in de Oosthal een „salon de variété", waar onder aanvoering van Ted de Braak 's middags en 's avonds cabaretprogramma's worden gebracht. De Europa-hal is het hart van het feest: de oude stad, „het Singel", 80 oude panden, 53 kra men, straatjes, een plein, een stuk gracht met bloemenmarkt. Achter het stadhuis is een hek- senwaag waar men zich officieel kan laten wegen. Er is een mo len en een boerderij om een landelijk karakter aan Mokum te geven, een scheepswerf, tim mermanswerkplaats, smederij, een tentoonstelling van oude rij wielen en auto's, enz. Alle hui zen en winkels zijn vrij toegan kelijk; ze zijn ingericht in de sfeer van vroeger tijden en ook de mensen achter de toonbank bedienen vaak in oude kleder dracht. De hele stad is aange kleed met allerlei straatmeubi- lair, zoals oude lantaarns, rijtui gen, handkarren en niet te ver geten een echte Amsterdamse „krul". De toegang tot Mokum-700 kost één gulden, waarvoor men een 'Poorterbewijs krijgt. Dit bewijs wordt in combinatie verkocht met vijf Mokum-florijnen die door de Rijksmunt zijn geslagen en 2,50 kosten. Een middag of avond in Mokum-700 kost dus 3,50 gulden, maar de florijnen zijn om te zetten in ijsjes, pils en speciale baksels. Mokum-700 is geopend van dinsdag 24 tot en met zondag 29 juni, 's mid dags van 12 tot 17 uur en 's- avonds van 19 tot 01 uur. Impressie van het Mokum-plein, zoals het in de RAI wordt opgebouwd. soarielv^, „,.ais m tttacties •trnaeraijauilensP" (jijt he\e (Van onze parlementaire redac- de volksvertegenwoordiging tie) overigens op dit punt niet als DEN HAAG Met grote meer- een „scheidsrechter" maar als derheid heeft de Tweede Ka- een „grensrechter" te zullen op- mer gisteren haar fiat gegeven treden. aan het wetsontwerp-Posthu- Opmerkelijk tijdens het debat mus. Alleen CPN, PSP, en de was dat de kamerleden zich he- kamerleden Beekmans (D'66) en lemaal niets aantrokken van het Kruisinga (fractieleider CHU) advies van de Academische stemden tegen. Met de aanvaar- Raad, het onafhankelijke ad- ding van het wetsontwerp, dat viescollege van de regering, be- voorziet in een drastische her- staande uit vertegenwoordigers vorming van het wetenschappe- van alle universiteiten en hoge lijk onderwijs, is een einde ge- scholen. Dit advies luidde: ver- komen aan een discussie die werp het wetsontwerp; het ant- maar liefst twaalf jaar heeft woord van de Kamer: onbegrij- geduurd. pelijk en onverantwoordelijk. In het regeringsvoorstel zijn tij dens het kamerdebat, waarbij minister Van Kemenade met een zes uur lang betoog een nieuw parlementair spreekre- cord vestigde, geen ingrijpende wijzigingen aangebracht. De grote slag vond eigenlijk enkele weken voor het debat plaats in een onderling overleg tussen de PvdA-fractie en minister Van Kemenade en Staatssecretaris Klein van onderwijs. Op grond van dit overleg, waar bij de socialisten grote druk uit oefenden op hun bewindslieden op het punt van de cursusduur, bracht minister Van Kemenade op de valreep nog enige veran deringen in het wetsontwerp aan. De belangrijkste wijziging was dat de cursusduur ten hoogste vijf in plaats van vier jaar zou mogen zijn. De bewindsman bouwde overi gens wel een paar forse remmen in voor studies van meer dan vier jaar. Hij zou studiepro gramma's van meer dan vier jaar toetsen aan een aantal cri teria. Deze toetsing heef* tijdens het debat in de Kamer centraal gestaan. Niet alleen de confes sionele en liberale fracties meenden dat de minister hier door teveel macht zou krijgen, maar ook de PvdA. Via een paar amendementen is de invloed van de minister bij de toetsing engiszins terugge bracht. Van Kemenade beloofde ADVERTENTIEJ Jaar van de Vrouw 20 mei t/m 8 juni Jaarbeurs Utrecht Voordelige trein-toegangbiljetten op vele stations verkrijgbaar. gebouwd uit veiligheid DEN HAAG (ANP) In de oliesector buiten Noord-Amerika is een daling in de vraag opgetreden, die de prijzen gedurende het gehele eerste kwartaal van 1975 heeft beïnvloed, zo heeft president-directeur Wag ner van de Koninklijke-Shell Groep ter toelichting van de kwartaalcijfers in de jaarvergadering meegedeeld. Dit voortdurende teruglopen van de afzet deed de kosten per eenheid stijgen en door dat de waardestijging van de voorraden nu een veel minder belangrijke rol speelde, waren de marges lager. Het netto-resultaat van de Shell Oil Company in de V.S. was lager als gevolg van de recente wijzigingen in de Amerikaanse fiscale wetgeving. Buiten Noord-Amerika werd ook de chemische sec tor ernstig getroffen door de geringere afzet en de bijdrage tot het netto-resultaat was aanzienlijk lager. De afzet en de resultaten in de aardgassec tor daarentegen bleven toenemen. De kwar taalresultaten van de Koninklijke-Shell ver tonen ongeveer eenzelfde beeld als de resul taten van de gehele olie-industrie. De resultaten over 1974 en over het eerste kwartaal van 1975 laten zien, aldus de heer Wagner, hoe ingrijpend de radicale wijzigin gen zijn geweest die in de olie-industrie hebben plaatsgevonden. De heer Wagner verwacht voor de nabije toekomst geen ver betering in de vraag-aanbodsituatie, zodat de Shell-maatschappijen evenals andere oliemaatschappijen blijven zitten met een aanzienlijke overcapaciteit aan tankers, ver werkingsinstallaties en verkoopfaciliteiten. Dit is van invloed op de resultaten. Waarschijnlijk zullen de kapitaaluitgaven dit jaar over de hele linie aanmerkelijk hoger zijn dan vorig jaar. Investeringsmogelijkhe den zijn er in overvloed, maar gezien de beschikbare geldmiddelen zijn beperkingen onvermijdelijk. Het grote aantal investe ringsmogelijkheden' is volgens de heer Wag ner een teken dat het bedrijf in wezen gezond is. De vraag naar energie, die momenteel weer terug is gelopen, zal zich herstellen, zodra de wereld de recessie te boven is en dan zal de vraag naar energie weer gaan groeien, aldus voorspelde de heer Wagner. Hij vertel de verder, dat de Koninklijke voor het eerst meer dan 1 miljard aan contant dividend uitkeert. Hiervan zal naar schatting 37 pet ofwel ongeveer 400 min worden uitge keerd aan de aandeelhouders in Nederland. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Tankers aan de ketting Bij Stavanger aan de Noorse westkust liggen vier super tankers werkeloos aan de ankerkettin gen. Het wachten is op een opleving van het energiever bruik in de wereld. Oe tankers zijn ei gendom van Sig- vaid Bergersen in Stavanger lllllllllllllllllllllllllllllllllfl J*"*- H BOEKAREST (ANP) Op de laatste dag van hun bezoek aan Roemenië hebben koningin Juliana en prins Bernhard vandaag de delta van de Donau bezocht. Het is een van de bekendste natuurreservaten van de wereld met zeer zeldzame dier- en plantsoorten. De tocht werd gemaakt vanuit de havenstand Tulsea, de hoofdstad van de streek. Na een boottocht van enkele uren door het natuurreservaat zouden koningin en prins weer terugkeren naar Boekarest, waar vroeg in de avond het koninklijk bezoek eindigt. Op het vliegveld Otoperii nemen president Ceausescu en zijn echtgenote afscheid van koningin en prins. Illllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllim hogere dodencijfers hadden gecirculeerd. der" genoemde Noordzee uiteindelijk de naam het werk niet zonder risico. Op een hiervan werd De meeste dodelijke slachtoffers vielen onder de 'moordzee' kreeg. een ingenieur door een hoge golf gegrepen en in duikers, die de pipelines naar Emden en het Meerdere duikers verloren het leven toen zij on- de zee gesleurd. Twee arbeiders verloren hun Engelse Teesside op een diepte van ongeveer 70 danks een uiterst gewelddadige zee toch hun werk leven bij een ongeluk op de installaties in Emden meter in de zeebodem moesten verankeren. Voor gingen verrichten. Een aantal van hen werd door en drie anderen moesten het neerstorten van een hun fantastische nettoloon van ruim 1300 gulden de vele metershoge golven tegen de montagesche- helikopter boven het Ekofisk-veld met de dood per dag namen zij uitzonderlijk hoge risico's op pen geslingerd en hierbij verpletterd. Anderen bekopen. Het project, dat door vaklieden de moe- de koop toe. Het gevolg was, dat door de dood raakten met dodelijke gevolgen op de zeebodem digste onderneming van deze eeuw wordt ge- van zovelen van hen de aanvankelijk "ruwe moe- verstrikt in kabels. Ook op de booreilanden was noemd, heeft ook drie miljard gulden gekost (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De ontginning van het olie- en gasveld Ekofisk in de Noordzee en de aanleg van de pijpleidingen hebben de hoge prijs van 21 men senlevens gevorderd. Dit is in het Noordduitse Emden meegedeeld door de directie-leden van het Amerikaanse Philips-concern, de Nederlander Jan Willems en J. W. Bruce, nadat aanvankelijk veel lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Te moeilijk, zeker voor a-leerlingen", was het een stemmige oordeel van leerlin gen en leraren van een grote scholengemeenschap over de wiskundeopgaven die de V.W.O.-kandidaten gistermor gen moesten maken. Te veel ook, zei een kiene leerling, de meeste leerlingen werden door de hoeveelheid alleen al afge schrikt. Opgave 1 mocht dan een stan daard opgave worden ge noemd, opgave 2 over homoge ne lineaire differentiaalverge lijkingen was zeker voor a-leerlingen te moeilijk. Opga ve 3 over een para Metrisering van een kromme loog er ook al niet om. Van opgave 4 mocht het eerste deel niet moeilijk worden genoemd, de delen 2 en 3 waren lastig, vooral wat het rekenwerk be treft. Conclusie: zelfs veel b-leerlingen zullen moeite heb ben om voor hun wiskunde een voldoende te scoren. De stelopdracht Nederlands die voor de middaguren op het programma stond, was voor de meeste V.W.O.-kandidaten al evenmin een feest. De mees ten „baalden" van de titels, aldus een leerling, en een le raar zei: wie creatief wilde schrijven, kwam slecht aan zijn trekken. Overigens sloot dit volgens hem wel aan bij de tendens van de laatste jaren, die gaat in de richting van meer zakelijke verhalen. De nadruk komt dan te liggen op de inhoud, terwijl het er toch eigenlijk om gaat zich goed te kunnen uitdrukken in de Ne derlandse taal. „Om enkele ti tels te noemen: „1975: Dertig jaar later. „Literatuur beeldbuisverpakking", (over tv-bewerking van Nederlandse romans), „Mogen studeren, meer geluk dan wijsheid", „Filmkeuring" HAVO Ook de HAVO-kandidaten moesten gistermorgen laten zien wat ze van hun wiskunde leraren hadden opgestoken. Ze hadden meer geluk dan de V.W.O.-ers, want te moeilijk waren voor hen de opgaven zeker niet. De eerste som viel, net als de eerste twee onderde len van som 2, binnen het standaardrepertoire van de leerlingen. Het laatste onder deel van som 2 gaf de betere leerling een kans zijn kunnen te laten zien. Som 3a was heel gemakkelijk, maar bij de twee andere onderdelen hadden de leerlingen wat ruimtelijke in zichten nodig om tot een goede aanpak te komen. De vierde opgave was als geheel aardig, hoewel het eerste onderdeel wel wat lastig was. Een statis- tiekvraagstuk als laatste met een lastig vleugje kansbereke ning tot besluit, maakte het geheel tot een goed werk. De betere leerling kreeg alle kan sen om tot een goed cijfer te komen, zijn zwakkere broeder kon met zijn standaardreper toire boven de 4 komen. Ook 's middags mochten de HVO-kandidaten niet moppe ren. De vijf teksten voor Duits die hen werden voorgelegd waren alle actueel en pasten in de ervaringswereld van de leerlingen. De onderwerpen waren: gebarentaal, Oost- Duitsland (over bouwstijlen), een tekst van prof. Klinken, (te lang, volgens de meeste leer lingen), sport als vrije tijdsbe steding, filmindustrie in de ja ren '50. Bijzonder interessant, volgens een leraar, was de tekst van prof. Klinken over de taak van het gezin en de school. Hij laat hier een ander geluid horen dan dat van vele actievoeren den. De vraagstelling in de items was volgens een leraar reëel en niet te moeilijk. Hij vond de opgaven van voldoen de niveau en goed te maken. Een leerling vond de titels we liswaar interessant, maar wel vrij moeilijk om erover te kun nen schrijven. MAVO De derde groep examenkandi daten die gistermorgen met wiskunde kreeg te maken, was die van MAVO-leerlingen. MA- VO-4 kreeg een gonio-opgave, een overspiegelen en verm enigvuldigen, een over vecto- statistiek. Mooi werk, aldus een leraar, die vond dat de gemiddelde leerling zeker voldoende heeft moeten kunnen scoren. Maar ook hier zat het venijn in de staart: de laatste onderdelen van de vragen waren nogal pittig en kennelijk bedoeld om de betere leerling er uit te laten springen. Ook voor MAVO 3 konden de wiskunde-opgaven, waaronder een gonio-vraagstuk en enkele over functies, normaal worden genoemd. Alleen de tijd was wat aan de krappe kant. Waar om krijgt MAVO-3 een half uur minder tijd dan MAVO 4, terwijl dé leerlingen praktisch hetzelfde moeten presteren?, aldus een leraar. L.T.O. De open wagen wiskunde voor de L.T.O.-kandidaten wa ren over het algemeen goed te doen. Van vraag 1 zal onder deel d. wat moeite hebben ge kost. Bij vraag 2 kon onder deel e. misschien wat moeilijk heden hebben opgeleverd. Vraag 3 was goed te maken, vraag 4 niet te moeilijk. Voor de meeste leerlingen was de tijd echter te kort, aldus een leraar. Voor de stelopdrachten Neder lands, die 's middags moesten worden gemaakt, noteerde een LTO-leraar: meer en beter ge varieerde titels dan vorig jaar. Het meest gekozen werden: fantasieopstel (eerste regels gegeven), „Oranje ging naar München", en „Natuurbehoud is zelfbehoud". De brief was echter, zoals vaak, te zakelijk en dat sprak veel minder aan. I ADVERTENTIE 6 persoons Iiterpak tijdelijk van 1-21 voor"1?9 haalhpak »c TOEKOMST VAN EUROCONTROLE IN HANDEN VAN WESTERTERP (Van c e correspondent) BRUSSEL Minister van ver keer Westerterp heeft gisteren van zijn collega-ministers in de permanente commissie van Eu rocontrol, die in Brussel verga derde, de opdracht gekregen om na te gaan, hoe de werkzaamhe den van deze organisatie na 1983, als het bestaande verdrag afloopt, het best kunnen worden voortgezet. Er liggen daarbij twee mogelijkheden voor han den: toepassing van een herzien en door de integratie van het lagere luchtruim versterkt ver drag of een herziening van het verdrag waardoor sommige sta ten de luchtverkeersleiding op nationale basis kunnen uitoefe nen en anderen zich daarbij desgewenst kunnen aansluiten. De uitkomsten van de studie van minister Westerterp zullen dan worden besproken op een volgende ministersvergadering, die op 20 november aanstaande in Maastricht zal worden gehou den. (van onze parlemen taire redactie DEN HAAG De langverbeide experi menten met de mid denschool gaan in augustus van start. Minister Van Keme nade van onderwijs heeft drie middelba re scholen aangewe zen die een volledig experiment zullen opzetten en zes scho len die zich met deel- experimenten gaan bezighouden. Voor de experimenten is een periode van resp. vijf en drie jaar uit getrokken. Het eerste jaar zal voorname lijk worden besteed aan de voorberei ding. Minister Van Keme nade heeft bij de aanwijzing van de scholen het advies gevolgd van de inno vatiecommissie mid denschool. Deze com missie heeft zich sinds haar oprichting eind 1973 met de voorbereiding van de middenschoolexperi menten beziggehou den. De negen scho len moeten overigens zelf nog beslissen of zij de aanwijzing ac cepteren. Minister Van Keme nade heeft voorts nog 14 scholen aangewe zen die een zgn. klankbordfunctie krijgen. De bedoeling is dat deze scholen een relatie aangaan met een experimen- teerschool en de ont wikkeling daar op de voet volgen. Volgens de innovatiecommis sie kan door deze op zet worden voorko men dat de experi- menteerscholen in een isolement raken. Deze „klankbord- scholen" hebben de mogelijkheid in de toekomst ook een ex periment aan te vra gen. Nederland herwaardeert drugbeleid DEN HAAG (ANP) In Nederland is men bezig met een herwaardering van de politiek van de ver dovende middelen. Dfecht men enkele jaren geleden misschien nog dat in Ne derland een narcotica-pro bleem van de omvang zoals in de VS niet moge lijk zou zijn, dan is er nu sprake van een herwaarde ring. Ik ben wat dat be treft optimistisch. Dit heeft de directeur van het speciale bureau van het Witte Huis voor drugpre ventie Dr. Robert L. Du- pont gisteren gezegd in een vraaggesprek met het ANP. De heer Dupont zei voorts van mening te zijn dat men in Nederland vooraan loopt op het gebied van alterna tieve projecten bij de pre ventie van drugmisbruik. Op het gebied van de jeugdprogramma's ligt Ne-, derland een stuk voor op de VS.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7