De bejaarden van Noordwijkerhout kunnen voorlopig een eeuw vooruit Woorden over Leiderdorps avondvierdaagse „ZOMERLAND' OFFICIEEL GEOPEND Bewoners Alphen vrezen toenemende verkeersoverlast Zweedse jongens raakten slaags Scherpe controle in Voorhout op olielozing LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI Van onze correspondent LEIDERDORP „Volstrekt onwaar. Niet wij hebben het idee van de Leiderdorpse avondvier daagse van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Lichamelijke Opvoeding overgenomen, maar zij van ons. Onze eerste avondvierdaagse was in 1972 en toen al onmiddellijk een groot succes. Daar stonden toen ook de mensen van de KNVvLO, die ons hadden geholpen met de organisatie, versteld van. Waarschijnlijk vanwege dat succes van ons zijn zij in 1973 ook begonnen met de organisatie van de avondvierdaagse". T. Gijzenij, bestuurslid van de Leiderdorpse korf balvereniging Velocitas wijst de beschuldigingen van de KNVvLO, als zou Velocitas nu plotseling een avondvierdaagse organiseren terwijl de wan del bond dat al jaren doet, resoluut van de hand. Naar de mening van Gijzenij zit het succes van de Velocitas-vierdaagse de wandelbond dwars: „Vorig jaar telde onze avondvierdaagse ruim 1100 deelnemers terwijl die van de wandelbond de vierhonderd niet haalde. Ook dit jaar ver wacht ik dergelijk verschil". Eerder deze week liet de afdeling Leiden van de KNVvLO weten dat zij het onjuist vond dat Velocitas, een korfbalvereniging, in Leiderdorp een avondvierdaagse organiseert Vooral ook om dat de wandelbond in juni een dergelijk evene ment organiseert (de Velocitas-vierdaagse heeft eind mei plaats). Vooral verbolgen toonde de afdeling Leiden zich over het feit dat Velocitas vooraf geen contact had opgenomen met de wandelbond voordat men daar met de organisa tie begon. „Broodnijd", zo karakteriseert Velocitas-bestuur- slid Gijzenij deze beschuldigingen. ,Jk ben er van overtuigd dat wij, als wij zouden stoppen met onze avondvierdaagse, de wandelbond er mis schien tweehonderd deelnemers er bij zou krij- gea De meeste deelnemers bij ons doen alleen maar mee omdat Velocitas de zaak organiseert". De eerste avondvierdaagse had in Leiderdorp plaats in 1972. Deze werd toen, nadat het ge meentebestuur daarvoor alle Leiderdorpse sport verenigingen (en de wandelbond in Leiden) had uitgenodigd, georganiseerd door Velocitas. Bij de organisatie kreeg men hulp van enige Leider dorpse vertegenwoordigers van de KNVvLO. Voorlopig denkt Velocitas nog niet aan stoppen met de avondvierdaagse. „We weten dat we met zo'n evenement enorm veel Leiderdorpers een heel groot plezier doen. De gemeente verleent ons daarom ook erg veel medewerking. Bovendien", aldus Gijzenij: „Kunnen we de inkomsten niet missen. Vooral niet omdat we bezig zijn met een nieuw clubhuis". Gijzenij stelde dat Velocitas ten alle tijd bereid was samen te werken met de wandelbond: „Daar is in 1973 ook al over gespro ken. Toen wilde ze de zaak van ons overnemen. Ik heb het gevoel dat ze dit nu ook weer willen. Daar voelen wij niets voor. Wel samenwerken, fuseren als je wilt. Maar we willen bij de vier daagse niet overgenomen worden", aldus Gijze nij. Puyckendam officieel in gebruik genomen Van een onzer verslaggevers NOORDWUKERHOUT On danks alle vreugde rond de opening van Noordwijker- houts eerste echte bejaarden huisvesting en dienstenceii- te um Puyckendam, verkeerde gisteren, tijdens de officiële opening van het complex toch niet iedereen in een volmaak te jubelstemming. Met name burgemeester Bosma kraakte nogal wat kritisch noten m.b.L de Noordwijkerhoutse bejaardenhuisvesting waar door, wat betreft zijn aandeel in de openingsceremonie, nau welijks van een echte feestre de gesproken kon worden. Hoewel hij, evenals diverse an dere sprekers, onderstreepte dat de opening van Puycken dam een mijlpaal betekende in de historie van Noordwijker- hout („met dit gebouw kunnen we minstens een eeuw voor uit"), zei hij nog lang niet te vreden te zijn met wat er tot nu toe in Noordwijkerhout voor de bejaardenhuisvesting is gerealiseerd. „De verzorging van de bejaarden", zo zei hij, „is nog lang niet optimaal. Ons ontbreekt nog een verzorging stehuis. In de Bollenstreek zijn wij de enige gemeente die zo'n tehuis nog heeft hebben. Daar door komt het maar al te vaak voor dat we in voorkomende gevallen buiten ons dorp moe ten gaan bedelen om onze be jaarden in een verzorgingste huis opgenomen te krijgen. Dat is in en in zielig. Men plant geen oude bomen over zonder schade", aldus de bur gemeester. Hij zei weinig waardering te hebben voor de wijze waarop de overheid zich opstelt tegen over het verzoek van Noord- wij kerhoubeslist toereikend is, zelfs nog boven het landelijk gemiddelde uit komt Ondanks deze harde fei ten was de kritiek van burge meester Bosma niet mals..Het is voorgekomen dat we enkele hulpbehoevende bejaarden, omdat er elders in de streek geen plaats meer was, tijdelijk hebben moeten onderbrengen in één van de psychiatrische inrichtingen in het dorp. Dat is toch te gek". Naast kritiek ook vreugde. De voorzitter van de Stichting Be jaardenhuisvesting onder streepte nog eens dat Noord- wijkerhout, ondanks het be perkt uitgevoerde bejaarden- complex, toch in de roos ge schoten heeft En daarbij doel de hij vooral op de vormge ving van Puyckendam, waar bij door architect Paardekoop- er vooral rekening gehouden was met het zelfstandig zijn van de bejaarden zonder be tutteling. In Puyckendam wonen de be jaarden in het midden van de leefgemeenschap Noordwij- kerhout Het ontwerp is zo sa mengesteld dat ook kinderen, kennissen en andere familiele den in Puyckendam de gezel ligheid kunnen opzoeken. Ook rond het bejaardencomplex is er voor sfeer gezorgd. Vlakbij staat het winkelcentrum en zal in de nabije toekomst ook de 12-klassige nieuwe basisschool St. Victor worden neergezet, zodat jong en oud in Noord- wijkerhout voortaan bij elkaar zijn. Puyckendam, 24 jaar lang heeft men in Noord wij kerhout op een dergelijke accommoda tie moeten wachten, is in bak steen uitgevoerd, omdat dat meer sfeer geeft dan kil beton en ook de geluidsoverlast be perkt blijft. Tijdens de bouw van Puyckendam werden niet minder dan 2.174.000 stenen gemetseld en 250.000 kg ce ment gebruikt Het openingsfeest gistermid dag ging uiteraard vergezeld met het aanbieden van een groot aantal cadeaus. Meest opvallend waren wel die van de bejaarden handwerkclubs uit De Zilk en Noordwijker- hout, die een prachtig wand kleed aanboden. De Zilker be jaarden hadden hun uiterste best gedaan op het vervaardi gen van een kleurrijke pauw en de Noordwijkerhoutse be jaarden stalen de show met een prachtig landschap. Een derde wandkleed werd toege zegd door architect Paarde- kooper. Zaalvoetbalkampioenen Het team gesponsord door Slagerij Post heeft gisteravond kampioenschap in de wacht gesleept van de Noordwijkerhoi zaalvoetbalcompetitie. In de finale werd een team van schildersbedrijf Bader met 5-4 verslagen. In de strijd op de de en vierde plaats versloeg het team van Van Gijlswijk het ti van Stoofie met 3-2. Wethouder P. Heemskerk reikte de prj uit aan de winnende teams. Dries Heemskerk van het team Van Denzen werd topscorer en W. Pompe van Post de m gepasseerde keeper van de hele competitie. Op de foto kampioensteam van slagerij Post. Staand v.Ln.r.: W. Pompe Vreugdenhil, B. Veldhoven, P. v.d.- Berg, wethouder Heemsk J. v. Gijlswijk. Zittend v.l.n.r.: H. Witteman, P. Alders en J. Exter. Van onze rorrespondent Wassenaar De service-flat voor bejaarden „Zomerland" Wassenaar, gelegen naast het Dierenpark, is gistermiddag offid geopend tijdens een samenkomst van het bestuur, de bewon en een groot aantal genodigden in de gezellige recreatiezaal het gebouw. Tijdens deze bijeenkomst werden tal van toespral gehouden, waarin herinnerd werd aan de voorgeschiedenis van stichting van het gebouw en dank gebracht aan de vele persoi en instanties, die bij de voorbereiding en de bouw betrokken geweest Dankwoorden werden om. gesproken door de nieuwe voorz van de Stichting Zomerland Wassenaar, dokter L. Kuenen Leiden en door de onlangs afgetreden voorzitter, de heer A H. Graafland, die nog wel voorzitter is van de stichting Zomerl Nederland. Voorhout B W van Voorhout zullen er in de toekomst nauwlettend op gaan toezien dat op het parkeerterrein bij het nieuwe garagebedrijf van Bierman aan de Jacoba van Beierenweg geen afgewerkte olie e^. zal worden geloosd op de rond het bedrijf liggende sloten. Enkele raadsleden spra ken gisteravond hun bezorgdheid uit over die mogelijke vuillozing, die onder meer tot gevolg zou kunnen hebben dat omliggende bollenbedrijfsjes ernstige schade zouden lijden. Deze gebruiken namelijk slootwater om hun gewas te kunnen besproeien Burgemeester Stolwijk stelde de raadsleden maar ten dele gerust met de mededeling dat het Hoogheemraadschap van Rijnland m.b.t. de lozing op het oppervlaktewater strenge regels hanteert Burgemeester Stolwijk zegde toe dat ook de gemeente Voorhout haar steentje zal bijdragen in de beveili ging van het parkeerterrein door er waarschuwingsborden te plaatsen tegen olielozing op het oppervlaktewater. De Voorhoutse raad heeft het gisteravond erg kort genaakt. Binnen een uur zat de agenda erop. Men draaide er een aantal hamerstukken door, die nauwelijks stof tot discussie oplever den. De wethouders IJdo en Huigsloot, normaliter achter de collegetafel met gespitste oren tijdens de vergadering, keuvel den dan ook meerdere malen luidkeels over koetjes en kalfjes, wat hen echter een reprimande van burgemeester Stolwijk opleverde. Zonder op- of aanmerkingen ging de Voorhoutse raad gister avond akkoord met de door B W voorgestelde huurverhogin gen van het gemeentelijk woningbedrijf per 1 juli 1975. De bewoners van de oneven nummers in de Boerhaavestraat gaan voortaan 97.10 per maand betalen (nu 89,90), voor de even nummers is het huurbedrag vastgesteld op 105,20 (nu 97,40) en de bewoners van de negen woonhuizen in de Mgr. Broere straat (even nummers) betalen na 1 juli 114,70 per maand (nu 106,20). Buiten de bebouwde kom van Voorhout zullen een aantal nieuwe lichtpunten worden aangebracht Aan de Prinsenweg 2, aan de Akervoorderlaan 2, aan de Johan Speelmanweg 2 en aan de Losterweg 3. Aan de Torenlaan worden drie lichtmasten geplaatst Aanvankelijk zouden er daar twee ko- In kwestie Gemiva-vestiging „WD Zoetenvoude manipuleert" Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE - Het verslag dat de WD heeft verspreid van de voorlichtingsavond van de Gemiva over de eventuele vesti ging van geestelijk gehandicap ten in de drie zg. Stikvoort-wo- ningen, is bij een aantal Zoeter- woudenaren slecht gevallen. Acht bewoners van het Water tje, de Loethe en het Kosterspad straten die met de voorgeno men Gemiva-vestiging te maken hebben hebben nu op hun beurt een stencil verspreid waarin zij de WD beschuldigen van „stemmingmakerij" en „ma nipulatie". De bewoners tekenen protest aan tegen bijvoorbeeld de zin snede in het verslag: „De aan wezige bewoners wordenwoe dend..." (op de Gemiva-verte- genwoordigers). Ook de stelling in het verslag dat tijdens de pauze op de voorlichtingsavond „uitsluitend discussies te beluis teren waren die verbazing, woe de en afkeer van de Gemiva-me- thoden illustreerden", wijzen de acht bewoners als „gekleurd" van de hand. Zij dringen er op aan om op de volgende vergade ring over de Gemiva-plannen tot een bespreking te komen van niet de procedurele maar de inhoudelijke kanten van het project, de werkelijke bezwaren Vein de omwonenden en de naar voren gebrachte compromis voorstellen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii Rijnsburg heeft zijn traditionele jaarlijkse paardenmarkt weer ge had. Een dag waarop iedere rechtgeaarde Rijnsburger zijn dorp met een bezoek vereert en iedere inwoner naar de dorps kern trekt om de paarden te bezichtigen. Ruim honderd paar den waren ook deze keer weer op de markt. Pony's en veulens een bezienswaardigheid op zich. In de Voorhof en op het terras kon men genieten van een kopje koffie of een frisdrank De kraampjes met vis en speelgoed en ook het vermaakcentrum stonden weer langs de histori sche Vliet en de Hoftuin opge steld. Kortom een nationale feestdag voor Rijnsburg. Een le vendige handel, zo sprak de kenner en ook het „handje klap" ontbrak niet. Een jaren en jaren lange traditie, die voorlopig nog lang niet weg te denken is bij de Rijnsburgse bewoners. Van onze correspondent Alphen aan den Rijn Tijdens een gister avond in De Banaan gehouden persconfe rentie heeft het Bewonerscomité Eisenhou- werlaan, bestaan uit de heren H. Brouwer, H. Grondman, L. Holthausen en K. Hul- stein met als adviseur en medebewoner de heer Van der Zanden, een door hem sa mengesteld rapport gepresenteerd, waarin tal van beweringen van het gemeentebe stuur en met name de dienst van gemeen tewerken op felle wijze worden tegen ge sproken en weerlegd aan de hand van opmetingen van het huidige verkeer en het te verwachten verkeer als binnen niet al te lange tijd de brug over de Rijn klaar is en het verkeer in beide richtingen volop gebruik van deze nieuwe Rijnovergang zal gaan maken. Voorts geeft het actie-comité op niet mis te verstane wijze uiting van zijn teleurstelling over de wijze waarop de heren Hakstege (chef gemeentewerken) en wethouder Van Leeuwen het comité op 7 maart j.l. heeft ontvangen en te woord gestaan. Beide heren weigerden toen de geluidsberekeningen van de gemeente te bespreken, terwijl door het comité werd gesteld, dat de door hen gedane metingen nog al wat verschilden met die van de gemeente. In het nu verschenen rapport wordt nadrukkelijk de vrees uitgesproken, dat over vijf jaar de Eisenhouwerlaan een grote geluidsoverlast zal geven. De ge meente moet volgens het comité maatrege len nemen in de vorm van o m. dubbele beglazing van de woningen. i de !llllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll!llll!lllilllllllllllllll|[||||||||]||||||ltllllllll!lllllllllll]|!lllllll!ll!lllllllllllll|lll||lllllllllllllllll|lllll|||||||||||||j Leiderdorpse markt trok veel bekijks Met een allure, een professionele standwerker waardig, opende gis termorgen de wethouder voor mid denstandszaken J. Reugebrink offi cieel de Leiderdorpse weekmarkt. Deze markt, veertig kramen tel lend, trok al onmiddellijk veel be kijks. Aangemoedigd door het fraaie lenteweer was de markt 's- morgens om negen uur al goed vol toen wethouder Reugebrink (een klein half uur te laat overigens) op kisten staande duidelijk maakte dat de markt in bijzonder goed overleg met de Leiderdorpse mid denstand tot stand is gekomen. iiniiiiiiiiimnnmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiin Katwijk neemt afscheid van burgemeester Van onze correspondent Katwijk Onder voorzitter schap van wethouder Berg man is een comité gevormd dat het feest moet voorberei den ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester Vermeulen. Het comité bestaat uit 30 Katwijkers uit alle geledin- fen van de bevolking. Ge acht wordt onder meer aan Besloten is inmiddels al om op 26 mei een buitengewone raadsvergadering te beleg gen die zal worden gevolgd door een receptie. De burge meester legt zijn ambtsketen neer op 1 juli. Hij heeft dan de pensioengerechtigde leef tijd bereikt. NOORDWLIK Een tweetal Zweedse knapen van vijftien en zestien jaar, behorend tot een groep in de badplaats vakantiehou dende scholieren,kreeg het met een hotelier aan de stok, toen het tegen het middernachtelijk uur op de Erasmusweg aan geparkeerde auto's rommelde. De hotelier, in de mening verkerend dat de jongens op diefstal uit waren, trachtte hen te grijpen, waarop de jeugdige Zweden een dreigende houding aannamen. Een van hen bleek in het bezit van een dolk, dat tijdens de aanhouding op de grond viel. Er werden klappen uitgedeeld, maar met assistentie van een zwager en een portier slaagde de hotelier er in de knapen te overmeesteren. Een van de jongens probeerde nog te ontvluchten. Hij kon vrijwel meteen weer worden gepakt, maar bij de achtervolging kwam een hotel-directeur te vallen. Hij bekwam een gewonde hand en ge scheurde kleding. De jongelui werden na de aanhouding aan de politie overgegeven. Bij hun verhoor bleek, dat zij na cafébezoek waren verdwaald. Daarom hadden zij naar een onafgesloten auto gezocht om er de nacht in door te brengen. Met een fikse schrobbering zijn de vechtgrage jongeren aan hun reisleider overgedragen. flat mogelijk maakte door verlenen van een garantie waarde van bijna 14 milji Dankwoorden aan het at van architect Limburg en bo bedrijf Fraanje en aan het senaarse hoveniersbedrijf, rond het gebouw een fraaie i aanlegde. Burgemeester mr. K. Sta sprak namens het gemeente stuur gelukwensen uit De h Fraanje bood aan het huis geluidsinstallatie aan. Hei nerd werd aan de voorgescl de nis: het plan om een servi flat voor bejaarden te bouw werd geboren in de kring oud-leerlingen van de Koni Willem n-school in het voorr lige Batavia. Op de 70e verjaardag van heer Graafland, op 24 ma 1973 werd officieel een be gemaakt met de bouw en in maanden tijd werd het gebo voltooid. Ontheffing verkeersmaatrege len voor heel Stompwijk Van onze correspondent Stompwijk B. en w. van Le schendam zijn van plan h Stompwijk ontheffing te vei nen van de voorgenomen ma regel om tijdens de spitsui eenrichtingsverkeer in te voei op de Dr. van Noortstraat. De maatregel is bedoeld om I ontstaan van een sluiproute voorkomen nadat verkeerscirt latieplannen voor Wils veen meente Zoetermeer) zijn door? voerd. B. en w. hebben h voornemen om, deels midd afgifte van vergunningen, Stompwijkers ongemoeid te ten, bekend gemaakt in e reactie op een protestbrief Stompwijk. De mededeling v het college heeft veel bezwa den niet kunnen geruststelli Men vraagt zich af of bij 1 verlenen van ontheffing op grote schaal, op adequate wij controle kan worden uitge fend op naleving van de te i men maatregel. Daarnaast bü het probleem bestaan dat lev anders van buiten de gemeei kilometers moeten omrijden de winkeliers aan de Dr. Noortstraat te bereiken. Verkeersdode Van onze politieverslaggever LISSE De 72-jarige heer Duineveld is als gevolg van zi; verwondingen die hij tijdes een ongeluk opliep, overlede» De heer Duineveld reed de: week met zijn fiets op het fie spad, maar geraakte vermoeffl lijk door onoplettenheid op rijbaan en werd ter hoogte v* de „stalen brug" aan de Heei weg gegrepen door een 22-ja motorrijder uit Noordwij] hout

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4