Gevechten bij komst Pronk in Suriname Aanzien van Ford Staat derft 2 miljard aan gasinkomsten onder deel 3 niet de grens over SUPERMEUBELSHOW* *ook op 2e Pinksterdag Gerard Reve breekt met kerk en wil negers wegsturen Broodprijs 1 of 2 cent omhoog Êeidae (Bomo/nt (ori Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj hoofdredacteur: J J Hallewas - Chef-redacteur: J W. C. Leune dvertenties (excl. B.T.W.) 0.42 per mm. Telefoontjes 3,85 Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2.69; kwartaal 34.76; jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. Vrijdag 16 mei 1975,65e jaargang no. 20119 Spionagefilm Vanavond een spionagefilm, ge maakt naar de werkelijkheid: „The Counterfeit Traitor" op Ned. II om 20.21 uur. Verder op dit net „Music all in" om 22.35 uur. Op Ned. I om 20.21 uur hits onder de titel „Alle dertien goed" en om 23.00 uur de docu mentaire „Als je maar gelukkig bent". Plaatselijk een bui Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost Max. temp. van 12 graden vlak aan zee tot 18 graden in het zuidoos ten van het land. Morgen zon: 4.44-20.29. Maan: 10.53-0.48. Schev. hoogw.: 6.51-19.24. Laagw.: 2.41-15.02. Nachtelijke ovatie voor V Den laag fan onze sportredactie) EN HAAG Dat is i éók Den Haag dat op k oodgewone dagen in de Kite avondaren geen ens de straat op kan rijgen. Maar voor het anige FC Den Haag aren gisteravond laat lizenden naar de Java- nat getogen waar het aneentebes tuur de lengde om het verove- van de KNVB-beker bet brengen van voet- op Europees niveau ar het Zuiderpark tot ting bracht met een itvangst rond het mid- ernachtelijk uur. invoerder Aad Mans- eld moest eenieder de fcer tonen en het pu- iek buiten rustte niet tor ploeg en begeleiders het bordes waren ver benen waar zij onstui- Ig werden toegejuicht. verdiende hulde lor de ploeg die met meloze inzet een groot had bevochten »r FC Twente met 1—0 verslaan, sportpagina's. en dolgelukkige Aad Mans lid van FC Den Haag met de ehrerdiende beker op het »fd tijdens de ereronde. nhem Vakantiegangers die niet in het bezit D van deel 3 van het kentekenbewijs komen grens niet over. De Duitse en andere buiten- ndse douanes blijken al verschillende Nederian- its te hebben teruggezonden. Nederland is het wel toegestaan zonder deel te rijden wanneer men kan aantonen dat het bewuste deel is aangevraagd. De Duitse douane wijst erop dat het strafbaar is wanneer in Duitsland zonder deel 3 op de voorruit wordt gereden. Men neemt daar dan aan dat men rijdt zonder geldig kentekenbewijs. Uitzonderingen worden gemaakt voor vrachtwa genchauffeurs die voor hun brood rijden. JEKER terwijl FC Twente tegen Borus- Mönchengladbach moet bewij- dat het zich gisteren allen ir verslikte. lieke Merckx hiet in Giro 'RUSSEL Wereldkampioen ddy Merckx zal niet deelne- *n aan de Ronde van Italië, ie morgen van start gaat. De ëlg heeft een keelontsteking 0 koorts. De echtgenote van lerckx verklaarde vanmorgen fat haar man in Brussel blijft uitzieken". t ADVERTENTIE] in Bergsdienhoek bij de Meubelaar 2500m2 voordeelhallen. Vrij parkeren. Geopend van 9-6 uur, vrijdagavond tot 9 uur Bergweg-Noord 38, Bergschenhoek, (bij Hillegersberg), Tel.01892-5848 Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. rNOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape naar: naam: adres: woonplaats: België kiest voor Mirage (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische ra dio-nieuwsdienst heeft gemeld, dat het Belgische kabinet van daag definitief de Franse Mira ge zal kiezen als opvolger van de Starfighter. Met de eventuele keuze van de Mirage gaat België geheel voor bij aan het advies van de vier- 1 andenstuurgroep van de Navo, die de Amerikaanse F 16 heeft aangeprezen. België zou zijn ge zwicht na nieuwe aanbiedingen van de Franse Dassault vlieg tuigfabrieken. PARAMARIBO Surinaamse op roerpolitie heeft gisteravond enkele uren voor de aankomst van premier Den Uyl hard Ingegrepen bij gevech ten tussen creolen en hindoes tan en in een buitenwijk van Surinames hoofdstad Paramaribo. Tien perso nen raakten gewond. De schermut selingen ontstonden kort nadat mi nister Pronk, geëscorteerd door po litiewagens demonstranten was, voorbijgesneld, die zich richtten te gen de wijze waarop Suriname naar de onafhankelijkheid wordt ge voerd. Toen de demonstranten geen hani zagen een petitie aan minister Pronk aan te bieden begaven zij zich naar hotel Torarica waar de Nederlandse delegatie logeert en vergadert. Onderweg ontstonden ge vechten die door oproerpolitie, uit gerust met schilden, traangasgewe ren en bullepees, uit elkaar werden geslagen. De aankomst van premier Den Uyl, vannacht om half vijf Nederlandse tijd, verliep wegens het late uur zon der incidenten. Er waren nauwelijks betogers op de been. Inmiddels heeft het Comité Nationale onafhankelijk heid aangekondigd dat de rouwmars van morgen naar het beeld van Ghandi zal doorgaan. Bij het hoofdkwartier van de groot ste oppositiepartij, de hindoestaanse VHP in het centrum van Paramaribo .ontstonden gisteravond ook enige schermutselingen tussen creolen en hindoestanen. Ook hier moest de politie met traangas ingrijpen. Oppo sitieleider Lachmon verliet hoestend en proestend zijn hoofdkwartier. De politie heeft gisteren een 23-jari- ge timmerman van hindoestaanse af komst op heterdaad betrapt toen hij probeerde brand te stichten. In de nacht van woensdag op donderdag zijn op vijf verschillende plaatsen pogingen tot brandstichting gedaan. Nergens is schade aangericht De grootste oppositiepartij, de hindoes taanse VHP, heeft gisteren haar wensen bekendgemaakt ten aanzien van de onafhankelijkheid. De voor naamste punten zijn instemming met de wens van de Surinaamse regering dat Nederland na de onafhankelijk- heid van Suriname voor een begin periode van tien jaar een minimum bedrag van zeven miljard gulden tjer beschikking stelt Voorts wil de VHP dat Surinamers die op de dag van de onafhankelijkheid in Suriname wonen de Nederlandse nationaliteit behouden tenzij zij er vrijwillig af stand van doen. Onderzoek naar dure vakanties DEN HAAG D« belastingdienst on derzoekt af en toe of dure reizen zijn betaald met „zwart" geld. Infor maties daarover worden Ingewon nen bij de reisbu reaus en scheep vaartmaatschappij en. De heer C. van Zwijndregt van de Algemene Neder landse Vereniging van Reisbureauhou ders (ANVR) is van mening, dat er geen sprake is van een actie, zoals inder tijd het onderzoek naar de aankoop van dure jachten, maar dat het meer neerkomt op een onderzoek naar een individuele persoon die door de belas tingdienst in het oog wordt gehou den. Wel heeft de ANVR op een ver gadering haar leden gevraagd te waar schuwen wanneer de dienst informa ties komt i Na affaire Mayaguez: WASHINGTON Het geslaagde optreden van de Amerikaanse mariniers om het vrachtschip Maya guez uit handen van Cambodja te bevrijden heeft het aanzien van president Ford in de Verenigde Staten en daarbuiten verhoogd. Van alle zijden is hem lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de affaire-Mayaguez heeft aangepakt. De acties van de Amerikaanse vloot in de Golf van Thailand worden verder gezien als een versterking van Amerika's aanzien in het buitenland, na de militaire en diplomatieke klappen in Indochina. De Verenigde Staten zouden met de acties aan China en Noord Korea hebben getoond dat zij niet als een papieren tijger moeten worden beschouwd. In dit licht moet dan ook het bombar dement op een vliegveld in Cambodja worden gezien, nadat de bemanning van de Mayaguez al in veiligheid was. Ongeveer dertig Cambodjaanse vliegtuigen werden vernietigd. Inmiddels zijn alle 160 mariniers van het eiland Koh Tang gehaald dat ze hadden bestormd om bemanningsleden van de Mayaguez op te sporen. De Mayaguez zet nu koers naar Singapore. Het door de Cambodjanen gekaapte en door de Amerikanen heroverde Amerikaanse containerschip Mayaguez wordt hier door een Amerikaans marineschip weggesleept. (Van een onzer verslaggevers) KORTRUK Schrijver-dichter Gerard Reve heeft aangekondigd met de katholieke kerk te breken en te pleiten voor „het uitdrijven van zwarten uit Nederland, en dit geheel uit vaderlandsliefde". Hij zal dit in de nacht van zaterdag op zondag doen tijdens de „nacht der poëzie" die in het Belgische Kortrijk wordt gehouden. Reve, die in 1966 opzien baarde door katholiek te worden, wil in Kortrijk een „obsceen en godslasterlijk" gedicht voordragen waarin hij zijn geloof in de katholieke kerk afzweert. In een ander, „racistisch" gedicht wil hij pleiten voor het wegsturen van kleurlin gen uit Nederland. Tijdens de nacht der poëzie, die van 's avonds negen tot 's morgens acht uur duurt, zal een aantal Nederlandse en Vlaamse dichters uit eigen werk voordragen. Er worden 15.000 bezoekers verwacht. De Nederlandse en Belgische ministeries van Cultuur hebben voor 18.000 gulden subsidie gegeven. Treinramp in Joegoslavië: 13 doden V RAN JE Bij een treinonge luk in de omgeving van de Joe goslavische stad Vranje zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen en ongeveer 100 gewond. Een van de dertien rijtuigen stortte in een rivier toen een brug waarover de trein reed instortte. Emigratie Israël De Israëli sche minister voor immigratie Schlomo Rosen heeft donderdag bij de verwelkoming van een groep immigranten gezegd dat het aantal Israëliërs dat het land als emigranten verlaat „alarmerend" is. In 1974 verlie ten 21.000 Israëliërs het land om zich elders te vestigen. Hulp De Westduitse regering heeft een hulpprogramma van honderd miljoen mark voorge steld voor steun aan de dagbla den die als gevolg van teruglo pende advertentie-inkomsten in moeilijkheden zijn gekomen. DEN HAAG (ANP) Binnen afzienbare tijd is een verhoging van de broodprijs met I of 2 cent te verwachten. Aldus staatssecretaris Haze kamp van Economische Zaken gisteren in antwoord op vragen over de sanering van het Nederlandse bakkerijbedrijf. een onverantwoorde prijsconcurrentie veroor zaakt Hij streeft ernaar het saneringsplan voor 1 juli gereed te hebben. „Daarbij moet het behoud van de werkgelegenheid in het oog worden gehou den". De voedingsbonden van NW, NKV en CNV heb ben laten weten op dit moment geen heil te zien in saneringsplannen, mede omdat neg niet alle gevolgen voor de werkgelegenheid zijn bestudeerd. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Staat derft twee miljard aan Inkomsten uit Noordzeegas. Een woordvoerder van het mi nisterie van Economische Za ken bevestigde vanmorgen dat een beslissing van de oud-mi nister van Economische Zaken, drs. J. Langman, om niet te participeren in de gaswinning uit een klein gasveld, zestig ki lometer ten noordwesten van Den Helder, de Staat volgens recente berekeningen over een periode van twintig jaar in to taal een verlies oplevert van 2 miljard gulden. De maats schappij Placid Inter national Oil houdt zich mei deze gaswinning bezig. Toen Placid Oil ten tijde van het minister schap van Langman vroeg om het gevonden gas te mogen ex ploiteren, besliste de minister dat de Staat zou afzien van haar recht om voor 40 procent daarin deel te nemen. Dit op grond van berekeningen, waarbij werd uit gegaan van een gasprijs die vier keer zo laag was als nu. Niemand heeft toen kunnen be vroeden dat die gasprijs op zo korte termijn zoveel duurder zou worden, aldus het ministe rie. Uitgaande van een vier keer zo hoge gasprijs, zou de Staats- deelname wel redelijk lucratief zijn geweest, aldus het ministe rie. Daarbij moet echter niet worden vergeten dat het project zich uitstrekt over 20 jaar. Een woordvoerder van Placid Oil zei vanmorgen dat het nog wel even kan duren voordat het eerste Noordzeegas via het Gro ningse Uithuizen ons land bin nenstroomt Terreurgroep dreigt met gestolen mosterdgas BONN (DPA) Het „comman do Aboe Said" heeft gedreigd mosterdgas gestolen uit een mi litaire opslagplaats te zullen ge bruiken als de regering in Bonn niet 20 miljoen mark betaalt. •Op 28 april is zoals gisteren gemeld uit een legerdepot op de militaire oefenplaats Münster in Nedersaksen deze zeer giftige chemische stof ontvreemd. Aan vankelijk dacht men 53 liter, later bleek het twee liter te zijn. Een woordvoerder van de West duitse regering heeft gisteren in Bonn verklaard, dat in verband met de diefstal omvangrijke maatregelen zijn genomen om de bevolking tegen een even tueel groot gevaar te bescher men. Hongerstaking In de zwaar bewaakte Portlaoise gevangenis van Noord-Ierland zijn gisteren ongeveer 120 gedetineerden en bloc in hongerstaking gegaan. Alle betrokkenen zitten vast op verdenking lid te zijn van het verboden Ierse republikeinse le ger (IRA).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1