Mansveld: 99Dat ik dit nog Balkonscène gelukzalig ogenblik voor spelers LING: GROTE AFWEZIGE Ga toch weg! KOREVAAR BLEEF OP ACHTERGROND VRIJDAG 16 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 15 DEN HAAG Hij stond wat achteraf, met glimmende pretogen onder een grote bos krullen. Zijn jasje hing ach ter hem keurig over de rug leuning van een stoel, terwijl hij met een voldane grijns de ene hap na de andere in de mond stak van de schotel die er zo fraai opgemaakt had uitgezien. Tussen een vork vol huzarensalade en een slok jenever in meldde hij opgetogen: „Als m'n ouders dit horen lachen ze zich rot. Morgen moet ik weer naar school, maar ik ga hier voor lopig nog niet weg". De klok wees reeds ver na het mid dernachtelijk uur. Het zich tegoed doende supportertje van FC Den Haag was één van de weinigen die zich naar binnen had kunnen wrin gen toen lang daarvoor de bus met spelers en echtgenotes onder luid gejuich van nog in opmerkelijk grote aantallen samengestroomde Hage naars bij het raadhuis aan de Java- straat arriveerde. In de menigte die zich verdrong voor de smalle deur, waarnaast enige dienaren van Her mandad hadden postgevat om niet- welkome lieden de weg te versper ren, had hij kans gezien de officiële ruimte te bereiken en toen hij een maal onder de genodigden was peinsde niemand er over hem er weer uit te zetten. Ook de van een lange rood-witte sjaal voorziene ent housiasteling, die zich al om elf uur bijna een uur voordat de spelers arriveerden voor het toen nog vrij rustige raadhuis had opgesteld kon rustig en ongestoord een bord aan- scheppen van het koude buffet dat het gemeentebestuur ijlings had la ten aanrukken. Temidden van cory feeën uit de nationale en Haagse voetbalwereld viel hij weliswaar be hoorlijk op, maar het deerde nie- A1 vóór de bejubelde aankomst van de voor de sensatie verantwoordelij ke voetballers in de Javastraat feli citeerde iedereen iedereen. Terwijl op de trottoirs rond het voormalige stadhuis zich langzamerhand meer mensen begonnen te verzamelen, daartoe aangespoord door een op roep via de overigens in nieuws voorziening schromelijk tekort schietende radio, beende wethouder Piet Vink door de gang van het raadhuis. „We zaten in een vergade ring", vertelde hij. „Maar toen we de uitslag hoorden, was het met vergaderen gauw gedaan en zijn we ihierheen gekomen. Het is een groots moment. Eindelijk een succes voor de club". De grondlegger van de gisteravond zo succesvolle Zuider- parkbrigade glom. Als er iemand blij was met het behaalde resultaat was het wel Piet Vink, die verheugd vaststelde dat de binnenkort in de gemeenteraad te behandelen garan tielening van 125.000 gulden nu een goede kans maakt erdoor te komen. De Cupzege van de na zo veel moei lijke momenten tot stand gekomen fusieclub en de in allerijl op poten gezette receptie deed Piet Vink'nog de verzuchting slaken: „Het lijkt wel of alles hier 's nachts moet ge beuren". In eendrachtige samenwerking heffen wethouder Piet Vink en Aad Mansveld de beker om hem den volke te tonen. Henk van Leeuwen, de maker van het beslissende doelpunt, geniet met volle teugen van de toejuichingen. Inmiddels had een toegelopen heer de wethouder kond gedaan van het feit dat de bus met spelers en ega's om kwart over elf uit Rotterdam zou vertrekken en een half uur later ten stadhuize zou arriveren. De schuchtere menigte in de Javastraat had intussen forse uitbreiding on dergaan. Met de minuut voegden zich meer opgetogen Hagenaars bij de mannen van het eerste uur. De groep aanhan gers nam zelfs nog lang voordat de helden hun entree zouden doen der mate toe dat het geenszins overbodig bleek dat de gemeente te elfder ure dranghekken had laten aanrukken. Terwijl gemeente-employees zich oc cupeerden met het plaatsen van deze attributen reden auto's af en aan om versterkingen voor de inwendige mens af te leveren. Zo konden enige horeca-ondernemingen op het late tijdstip nog goede zaken doen door een flink aantal kratten pils te bezor gen, gevolgd door dozen met glazen en fors uitgevoerde salades. Enige lieden liepen eveneens bedrijvig De overijlde organisatie van de hele ceremonie was er debet aan dat de aanwezigen lang op hun verfrissing moesten wachten, maar iedereen had begrip voor de situatie. De stem ming was jolig en die werd er buiten met het arriveren van de eerste tram met Rotterdamgangers nog beter op. Jeugdige aanhangers drapeerden vlaggen op straat en het schaarse verkeer had moeite om zich een weg te banen. De politie beperkte zich tot toekijken. Maar toen vanuit de rich ting Plein 1813 fors claxongeluid aankondigde dat de lang verbeide bus in aantocht was nam het enthou siasme in omvang toe. Terwijl de bus zich moeizaam langs de stoe prand manoeuvreerde, omzoomd door opgewonden supporters kwam de Sterke Arm in actie. Gepoogd werd een menselijke afzetting te creëren,1 die ervoor moest zorgen dat de spelers zonder al te veel hinder binnen kwamen. Dat lukte inder daad, hoewel niet kon worden voor komen dat enige gladde jongens mee door de deur glipten. Bodes, geassis teerd door de alom tegenwoordige wetsdienaren slaagden er overigens ternauwernood in de tussendeuren te sluiten voor de hele horde suppor ters de belegerde vesting stormen derhand zou nemen. Mensenmassa Meer dan evenredig met de toene ming van de mensenmassa buiten de deur groeide de belangstelling binnen de muren van het raadhuis. Handen werden geschud en naarma te de minuten verstreken bestegen meer „hoogwaardigheidsbekleders" de trappen. Geweldig De helden waren binnen en het feest kon beginnen. Blije gezichten en opgetogen stemmen alom. „Dit maakt alles goed", had voorzitter Herman Choufoer kort tevoren nog opgemerkt. „Het c-team kampioen en nu dit, het is geweldig". Ook de voorzitter van FC Den Haag werd minuten later opgenomen in de menigte mensen die zich vervolgens verzamelde in één van de zalen waar loco-burgemeester Nuy het zegevie rende team enige lovende woorden toevoegde. „Ik mag geen onwaarhe den vertellen", meldde Nuy, „maar we hadden de beker toch eigenlijk wel verwacht". Een zuinig geglim- lach was Nuy's loon, waarna een spontaner reactie ontstond na diens mededeling dat FC Den Haag voor zijn prestatie de Haagse sportpen ning kreeg toegekend. „We kunnen volgend jaar nog geen kampioen worden", vervolgde Nuy, „maar een plaats bij de eerste drie zit erin. Het jaar daarna wordt FC Den Haag dan kampioen". Waarna een luid gejuich zijn deel was. Aan den volke Na de speech van de loco-burge meester toog het hele spelersgezel schap naar een hogere etage om zich met de beker aan den volke te pre senteren. Na deze voor sommige an dere Nederlandse voetballers inmid dels misschien wat obligate maar voor de Haagse spelers gelukzalige balkonscène nam het ongedwongen deel van de ontvangst een aanvang. Glazen en borden werden vervolgens met smaak geledigd, terwijl een vro lijk muziekje voor de entourage zorgde. Toen de zalen begonnen leeg te lopen stond het kleine supporter tje nog steeds aan het eind van de eens fraai gedekte tafel. De blik in zijn ogen sprak boekdelen. Ook hij had een onvergetelijke avond meege maakt. FRANK WERKMAN Mijn taxi-chauffeur had me eigenlijk al volkomen over tuigd van de onvermijdelijk heid van het tragische gebeu ren dat zou plaats grijpen. ,rAch meneer", lamenteerde de man terwijl hij z'n versnel lingsbak aan een accuut adem- tekort hielp. „Ach meneer, FC Den Haag bekerwinnaar? Ga toch weg. Ik bedoel, die jon gens hebben toch geen voor hoede. Ze drijven op figuren als Aad Mansveld, Ton Thie en Joop Korevaar. Voor de rest is het toch niks. 't Is net zoals in de maatschappij, 't grote kapitaal zal 't altijd win nen. Ajax, Feijenoord en PSV, daar kan je nooit van z'n leven aankomen. Als Den Haag een beetje aardige speler heeft zoals die Dusbaba, koopt een ander 'm weg. En Den Haag heeft dit jaar dan wel een paar jongens gekocht uit amateur- clubs waarvan ik tot voor kort niet eens 't bestaan vermoed de, maar wat moeten ze er mee? Mij zegt 't niks". Toch belandde ik na afloop van het treffen met die andere FC uit Twente bij de oude Haagse Raadzaal. FC Den Haag, bij supporters nog steeds bekend via het „Een ding weten we zeker, ADO heeft de beker", had alle hoop van Tukkers en aanverwante Nederlanders de bodem inge slagen door met één tegen nul te zegevieren. DEN HAAG De stemming was als nooit tevo ren. De uitzinnig blije Aad Mansveld rende in de bus, die voor het raadhuis in de Javastraat tegen het middernachtelijk uur stopte, naar voren en pakte „zijn" beker van Henk van Leeuwen af. „Geef hier, ik ben zo blij als een kind. Het vasthouden van deze beker betekent voor mij het y, mooiste moment uit mijn carrière. Dat een kerel it van 31 jaar zo iets overweldigends nog mag mee- a maken, het is ongelooflijk." De deur van de bus zwenkte open en een totaal onverwachte men- senmenigte van enkele duizenden Hagenaars juich- te. Aad Mansveld werd het uitbundige bezit van oi het publiek, dat hem op de schouders wegvoerde, di Minutenlang torende de zilverkleurige beker bo ei veh alles uit. De omstanders genoten en de opgeto- gen Mansveld ook. Deze grandioze ontvangst in Den Haag overtrof elke verwachting. ïii „Dit grote succes", ging Mans- ïr. veld later verder, tijdens een ra wat rustiger moment op de spontaan gehouden receptie ie- van de gemeente, „heeft FC >P Den Haag nodig. Eindelijk be kt staat er weer een mogelijk- r4 heid, dat het voetbal hier op ei een hoger en Europees plan >P terecht komt. De stichting ra heeft nu een gemakkelijker ai entree bij het zakenleven en hopen lijk kan Schoenmaker IS- toch gekocht worden." De ge- e- dachte van: Het bekersucces is Tg er en Wat gebeurt er met dit ie- elftal in de Europa-cupstrijd? er werd doorgetrokken. Wim du ie- Chatinier, de energieke voor- d- zitter van de stichting, - be- 70 taald voetbal FC Den Haag, er die de winstpremie voor de ot beker verhoogde tot vijftien- e- honderd gulden per speler, >P ontweek een antwoord hierop 20 evenmin. „Wij zaten net in een moeilijke periode. De bedrij ven waren door de verminder de economie met donaties niet zo happig. Maar deze beker winst zal het ons uiteraard veel gemakkelijker maken. Wij hopen het bedrag van het vori ge jaar (meer dan anderhalve ton, red) nu zeker te halen. Ongekend Voor trainer Boskov, die de, eerste van zijn vier bekerfina les uit zijn leven won, was de happening in Rotterdam en Den Haag een ongekende er varing. „Toen ik in Den Haag kwam werken ging ik steeds van de veronderstelling uit, dat de cub op een gelijk ni veau van Ajax en Feyenoord gebracht moest worden. Waar om niet?, Den Haag is toch de brekkige mogelijkheden van zijn huidige reserves. Hij wil meerlengte in het elftal. Grandioos De coup van Boskov kon gis teravond een grandioos succes worden, doordat zijn tactische concept tot de sterkste uitgave van het seizoen leidde. Leo de Caluwé, wiens contract was verlaagd („Maar dat zal zo'n vaart niet lopen, want ik krijg nog een gesprek met manager Hoewel Boskov dit aspect niet onderschatte sprak hij zijn grootste waardering uit voor de bezetting op het midden veld. „Ik, persoonlijk was het mest bevreesd voor deze linie. Twente is sterk op het mid denveld. Maar Kila, Ouwe hand en Perazic hebben in deze wedstrijd alles gegeven wat zij hadden." Maandenlang was daar ook op gehamerd door de technische staf. „Toen ik met Feyenoord niet rond kwam, zat het elftal in de put NIEUWE KANS OP VOETBAL EUROPEES TOPNIVEAU Eddie Hartmann") groeide als rechtsback uit tot een waarde volle kracht, die zijn tegen stander Zuidema elke meter ruimte betwistte. Rob Ouwe hand, weer naar het midden veld teruggehaald, had moeite met Pahlplatz, wat geen schande is, maar schakelde hem tenslotte toch uit. Ook de laatste vondst van Boskov: Bres op rechts en Jol op links pakte formidabel uit. Zij. met Henk van Leeuwen in de spits, stoorden goed. Daardoor had FC Twente de grootste moeite om de bal vanuit de verdedi ging op te brengen. Door met een maanden be staand plan te starten heb ik een lijn uitgestippeld. Tegen Ajax moest het iets beter gaan, wat uitkwam. Tegen PSV nog beter, wat ook uit kwam. En tegen FC Twente moest het seizoen worden af gerond. Ik kan het nog niet geloven. Technisch waren we de mindere, maar op de ande re fronten moesten we het winnen. Tactisch en fysiek be doel ik. Het is precies zo gelo pen als ik hoopte; niet ver wachtte. Daar was de kans op succes te klein voor." HANS DE BRUYN (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tscheu La Ling ontbrak op het bekergala van FC Den Haag. De grote afwezige was dinsdagmiddag kwaad van de training weggelopen, toen Boskov mededeelde hem niet op te stellen. De teleurstelling werd te veel, toen de spelers hem ook nog duidelijk maakten waarom ze achter de beslissing stonden. Manager Eddie Hartmann: „Er zullen tegen Ling geen disci plinaire maatregelen worden genomen. Hij heeft me woens dagmiddag al weer opgebeld met de vraag wat hij moest doen. Ik heb hem het advies gegeven: lekker thuis blijven en later nog eens over alles te komen praten". Tscheu La Ling, was FC Den Haags plan, zou eventueel in het elftal worden opgesteld dat meedoet aan het toernooi van Ajax. „Maar dan moet hij wel gemotiveerd zijn anders hebben de spelers niets aan hem", aldus Hartmann. Even na dit moment zal di gers. Aad Mansveld heeft derde stad van Nederland. Een derde plaats in de compe titie moet daarom eigenlijk het minst aanvaardbare voor de club zijn. Met deze beker in ons bezit hoop ik dat de hele 3 bus langs de stoeprand p zich voor in de bus al in voetbalgemeenschap hier be seft dat de club nu de kans op Europees topvoetbal krijgt. Ik hoop op een redelijke ver sterking van het elftal." Bos kov dacht bij deze opmerking larkeren en omstuwd worden bezit gesteld van de begeerde niet alleen aan „kopen". Ook de selectienormen zijn de afge lopen maanden bij FC Den' Haag bijgeschaafd. De jonge spelers, die reeds zijn gecon tracteerd, zoals Van Dam en door tientallen aanhan- cup. Foto's Milan Konvalinka. Boon, zijn gekozen op basis van fysieke, psychologische en technische mogelijkheden. Fy siek vooral, omdat Boskov in besloten kring zijn bedenkin gen heeft geuit tegen de ge- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tenslotte naderde ook Joop Korevaar de trap in het Feyenoord-stadion, die moest worden opgegaan om de Nederlandse beker in ontvangst te nemen. De Goudse Jehova-getuige hield zich zo onopvallend mogelijk afzijdig van het feestgedoe omdat zijn geloofsprincipes met deze gebeurtenissen niet overeenstemden. Ook toen zijn collega's door het dolle heen waren en aan de ereronde over het veld begonnen, deed Joop Korevaar een zeer duidelijk stapje terug om niet mee te doen aan de uitbundige festiviteiten. Tenslotte liep hij eenzaam terug in de richting van de uitgang, waar de verdediger tactvol de teleurgestelde spelers van FC Twente een voor een een hand gaf. „Ik heb me zo onopvallend mogelijk gedragen. Van dat opgewonden gedoe voor die beker en het publiek distantieer ik me". De konsekwente Korevaar stond ook tijdens de hulde op het bordes van het raadhuis niet op de voorgrond, maar hij onderging alles wel als een van de elf, die een zeer belangrijke bijdrage tot dit resultaat had geleverd. Een onafzienbare mensenzee was samengestroomd om de helden van FC Den Haag bij hun verschijning op het balkon toe te juichen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15