le schoen van Henk van Leeuwen Weergaloze rije trap Mansveld, voorzet ^erazic en ie punt van FC Den Haag behaalde triomf van de inzet I RIJDAG 16 MEI 1975 LEIDSE COURANT/P\CINA 13 "pTTERDAM In die tweeëntwintigste minuut na rust zweeg de Twentse boerenkapel-abrupt. De nnen konden geen noot meer uit hun keel krijgen, ar aan de tegenovergestelde zijde van het Feye- >rdstadion brak de aanhang van FC Den Haag, dan toe overstemd door de carnavaleske stem- g in het Twentse kamp, los in een gejuich dat lemel bijkans deed scheuren. Die tweeentwintig- ninuut zal ook onvergetelijk blijven voor Henk Leeuwen, die lang nadat prins Claus aan aan- rder Aad Mansveld de KNVB-beker had overhan- nog over zijn toeren riep: „Ik zag die bal komen ik dacht: die gaat erin. Met de punt van mijn wen, of eigenlijk, ik weet het niet eens meer icies. Maar hij ging erin". Aad Mansveld, in de hand de beker geklemd en met de andere triom fantelijk een ruiker in de lucht stekend, herhaalde steeds met schorre, niet vrij van ironie zijnde stem: „Zo, daar is de underdog". Want dat was FC Den Haag in de bekerfinale tegen FC Twente, gelouterd in hete Europese gevechten, gevreesd in de vader landse competitie. Twintig minuten voerden de Twentenaren een schrikbewind uit. Maar er viel geen doelpunt, hoewel de kansen er waren. Toen zwakte het overwicht van FC Twente af. FC Den Haag, nimmer versagend, ook niet in de periode dat FC Twente oppermachtig was, bleef zo hartveroverend doorknokken, bleef de mindere kwaliteiten zo com penseren met een tomeloze inzet, dat gebeurde wat vóór de finale onwaarschijnlijk leek in veler ogen: het doelpunt van Henk van Leeuwen, waarvoor Aad Mansveld en Perazic de basis hadden gelegd. Onvergetelijk moment voor Aad Mansveld, de aanvoerder. Hij laat er geen twijfel aan bestaan hoe onvergetelijk. Achter hem KNVB-voorzitter Wim Meuleman. Drost, de aanvoerder van Twente, rafelde de wedstrijd ten met de juiste conclusie: moet zo'n wedstrijd op inzet luien en als je die niet hebt, lies je. Wij hadden die min- zeker twintig procent min- dan FC Den Haag dat alles die ene finalewedstrijd gooi- FC Den Haags triomf van inzet bracht de ploeg, die r de zevende keer de eind- jd om de KNVB-beker be te, in 1968 als winnaar te rschijn trad (2—1 tegen x) en in 1972 kon deelnemen de strijd om de Europa Cup na verlies tegen Ajax (2—3) evenwel landskampioen deze triomf bracht het zo- begeerde optreden op inter- onaal topniveau weer naar Zuiderpark. FC Den Haag, an bewust dat het winnen deze finale het gehele sei- n zou goedmaken, beet zich t in die gedachte, handelde iar en versloeg de ploeg die el individueel als collectief ere kwaliteiten demon- erde. Althans, in de eerste itig minuten. k een glanzend voetbal voer- FC Twente toen op. Met keloze combinaties, met een (iele balbehandeling, met enorm zelfvertrouwen ook, gde FC TWwente de oppo- t onder de voet te lopen. Toen en iedere Twent her haalde het na afloop tientallen malen had FC Twente de finale kunnen beslissen. Hoewel, bij een ploeg als FC Den Haag, die een cupfighter pur sang is, heeft men die zekerheid nooit In elk geval scoorde FC Twente niet. Het fantastische schot van Zuidema die een dieptepass van Van Ierssel meteen doorzond naar Ton Thie's doel strandde op de paal. Theo Pahlplatz, gaandeweg afzakkend tot een voor hem onacceptabel niveau, pikte een „snijdende" pass van Epi Drost op, zwenkte voorbij de uitlopende Thie en deponeer de de bal toch knullig in het zijnet. Pahlplatz: „Ja, wist ik maar hoe het kwam. Je ziet het lege doel en dan ploft die bal tegen het zijnet. Nee, natuurlijk, dat mag niet. Wist ik maar hoe het kwam". Pahlplatz had er geen verkla ring voor, zomin als men het erover eens kon worden hoe die terugval van de ploeg is te ver klaren. Trainer Spitz Kohn voerde „niet als excuus maar het speelt wel mee" aan dat zijn team al over de vijftig wed strijden had gespeeld in dit sei- Epi Drost: „Onzin. Moet je dan nu ineens zo moe zijn. Als je een heel seizoen zo geknokt hebt, moet je het die laatste twee wedstrijden, vanavond en vol gende week de UEFA-Cupfinale tegen Borussia ook nog kunnen opbrengen. Zo moe zijn *e niet We ontbeerden inzet". Weer het woord inzet, die FC Den Haag in zo grote mate be zat. Met bovendien een wijze van spelen, die de Twentenaars steeds minder konden bestrij- In de eerste faze botsten de Haagse aanvallers vergefs tegen de Twentse defensie op. Maar ze bléven storen, bléven lastig. Hoe moeilijk kon de Haagse defensie zich staan de houden tegen de geraffineerde combinaties van de zo gemakkelijk passerende Thijssen, de pijlsnelle Zuidema, de bonkige Jeuring, het gooche laartje Bos. Maar de verdedi gers hièlden stand. Op het mid denveld had FC "INvente de overhand maar de Hagenaars weigerden te capituleren. De ontzagwekkende inzet, de verbe ten tegenstand, kreeg gestalte in de persoon van Perazic die mo del stond voor de gehele ploeg. Welk een imponerende hoeveel heid arbeid verzette hij. Maar het is niet juist één speler te noemen; hij was wel de verper soonlijking van het FC Den Haag, dat na de onfortuinlijke inzet van Zuidema en de blun der van Pahlplatz door Bres het doel van Gross voor het eerst belaagde. Het FC Den Haag, zoals het zich kan manifesteren in belangrijke duels, wrong FC Twente in een zodanig onvoordelige positie dat het een speltype moest gaan hanteren dat de ploeg niet ligt: lange passes in plaats van de moeilijker te storen zuivere combinaties. Het leek erop of FC Twente halverwege de eer ste helft opnieuw lucht wilde happen voor het toedienen van een vernietigende slag. Het bleek de aanzet tot de terugval, die getoond werd met onzuiver der spel en met een blunder die in de eerste twinig minuten het gevolg had kunnen zijn van nonchalance vanwege de over macht maar in dit stadium het tanen van dat surplus demon streerde. Onzekerder Epi Drost, expert in listige, tref zekere hakjes zelfs van flinke afstand terug op doelman Gross verspeelde de bal aan Hans Bres die eensklaps een vrij veld voor zich kreeg maar van de schrik waarschijnlijk de bal iets te ver voor zich uitspeelde, zodat Gross kon ingrijpen. Bres, die even later na een felle char ge van Oranen scheidsrechter Frans Derks leidde dit niet te harde duel toch te coulant en verloor zich anderzijds in piet luttigheden zodat v.oor hem de kwalificatie „matig" uit de kast moet worden gehaald moest worden gewisseld voor Barend van Hijkoop. Bres: „Ik wilde erin blijven maar het ging niet meer. Spiertje gescheurd aan de achterkant van mijn rechter dij been". Barend van Hijkoop, enige da gen gelden overgedaan aan FC Vlaardingen. Hij had zijn aan deel in de kansen die na de rust voor FC Den Haag werden ge schapen, meer dan Twente voor de rust. Een voorzet van Van Hijkoop passeerde de steeds onzekerder wordende Twentse defensie maar Jol naar rechts ver huisd terwijl Van Hijkoop op links speelde schoot voor langs. Pal daarop de „wissel werking": voorzet Jol, uiterst knap uit moeilijke positie, en Van Hijkoop kopte precies in de kleine hoek waardoor Gros nog kon redden. In dezelfde minuut kopbal van Van Leeuwen naast. Niet alleen de Twentse defensie speeelde veel zwakker, ook de aanval was minder geworden, zeker toen Jeuring Kohn: „Hij heeft heel wat tikken gehad en zijn beide enkels zijn dik" moest worden vervangen, door Arnold Mühren na een kwartier in de tweede helft. Nog even aarzelde FC Den Haag: aanvallen, de kans grij pen tegen dit steeds meer ver zwakkend Twente, of gokken op de verlenging want verscheide ne Twentenaars toonden duide lijke tekenen van vermoeidheid. Zuidema kon tenslotte geen been meer verzetten. Trainer Boskov gebaarde driftig vanaf de zijlijn: naar voren. Toen ontstond die weergaloos geroutineerde vrije trap van Aad Mansveld. Hij veinsde te zullen schieten maar speelde de bal naar de op links vrijstaande Perazic, wiens voorzet door Van Leeuwen werd gehonoreerd met Europees bekervoetbal. Uitgelokt Kohn: „Ik begrijp niet dat ze niet in de gaten hadden dat op links iemand helemaal vrij stond". Pahlplatz: „Wat een fout, zo'n man vrij". Fout, onbe grijpelijk, blunder het was ge beurd. En die fout was door FC Den Haag „uitgelokt". De ploeg had met succes geknaagd aan de naar bleek overdreven, ze kerheid van FC TWente dat na de eerste faze dacht geen kind aan FC Den Haag te zullen heb ben. FC Den Haag had met grimmigheid het eerste offensief verwerkt en zich ingesteld op de periode „en nu wij". Het was onjuist gebleken dat FC Twente zich zou sparen om in het duel met Borussia. Het kon die gok ook niet nemen. Het had FC Den Haag ook niet on derschat. Kohn: „Natuurlijk niet. Ze waren gewaarschuwd want het is FC Den Haag dat voor de zevende keer in de fina le stond. „FC Twente was voor de eerste maal doorgedrongen tot de beker eindstrijd. Maar het had wel een schat aan Europese (UEFA-Cup) ervaring. Ook daarvan trok FC Den Haag zich gen syllabe aan. Het scoorde waardoor FC Twente alles of niets wilde eaan Niet alleen het succes In de bekerfinale telt voor FC Den Haag, dat daarmee de stad en verre omgeving In staat zal stellen voetbal op Europees niveau te aan schouwen. Maar ook de basis die daarmee onget wijfeld gelegd is voor het geen de ploeg in de afge lopen competitie nog wel eens ontbeerde: niet over tuigd zijn van zichzelf, niet in staat zijn een verwachte meerderheid te ontkete nen. Het is onmogelijk dat welk team ook week na week een inzet levert zoals FC Den Haag gisteravond toonde. Maar tussen die onmogelijkheid en het niet kunnen opbrengen, door welke oorzaak ook, ligt het verschil waardoor FC Den Haag onnodige punten ver speelde. Dat moet voorko men worden, mede omdat het publiek hoge verwach tingen van FC Den Haag zal hebben in de aanstaan de competitie. Het publiek, dat van deze ploeg het voor slechts enkele plaat sen weggelegde Europese topvoetbal ten geschenke heeft gekregen. Inzet was daartoe het grote wapen en dit succes in de bekerfi nale is een niet weg te cijferen basis voor vertrou wen in zichzelf en kan die nen om het uitbouwen van de ploeg een steviger on dergrond te verschaffen. Een bekerfinale winnen In een land dat rijk vertegen woordigd is in Europees topvoetba.l, en daarin sinds jaren een grote rol speelt, is zonder meer een presta tie van belang, die dient In te houden dat men ervan overtuigd is meer te kun nen dan men soms denkt. iiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimi spelen. Wilde, want het ging niet meer met een aantal leegge- speelde mannen tegen een vast beraden FC Den Haag. Pahl platz: „Of je nou met meer ver liest, doet niets meer terzake. Je moet risico nemen". Daardoor kwam Ouwehand vrij en hij vuurde van grote afstand op de paal, daardoor en om dat FC Den Haag metterdaad de zaak in handen had genomen kon Van Leeuwen naast kop pen op een voorzet van Ouwe hand, daardoor kon Van Hij- koop na knap langs nota bene Thijssen te zijn gezwenkt op Gross afstevenen maar zijn schot had richting noch vol doende kracht Karakter En dat was dan de underdog. Weer eens had FC Den Haag bewezen hoe deksels gevaarlijk het is de ploeg bij vooraat af te schilderen als de vrijwel zeke re verliezer. Dat komt, wat trai ners zo graag opvoeren, het ka rakter helemaal tot uiting. En dan worden ook zowel indivi duele als collectieve meerdere kwaliteit overtroefd en afge troefd. HERMAN vAN BERGEM DE PLOEGEN FC DEN HAAG: Thie; De Caluwé, Mansveld, Van Vliet Korevaar; Ouwehand, Perazic, Kila; Bres (Van Hijkoop), Van Leeuwen, Jol. FC TWENTE: Gross; Van Ierssel, Drost Overweg. Oranen; Thijssen, Van der Vall, Pahlplatz; Bos, Jeuring, Zuidema. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 21.000. Een gebaar van trainer Vujadin Boskov, dat alles inhoudt: geluk, opluchting, ,,dit mijn ploeg", mensen kijk nou toch eens aan. Uit pure vreugde wordt hij omarmd or de man die met zijn opleiding van jeugdig talent ook zijn aandeel aan het succes Mt geleverd, Rinus Loof. Verder naar rechts clubarts Slager en reserve Martin Toet. Tweeëntwintigste minuut van de tweede helft: voebal op Europees niveau is door FC Den Haag bereikt. Ontsteltenis op de gezichten van de spelers van FC Twente want Henk van Leeuwen (op de grond vóór de juichende Mansveld) heeft de bal in het doel geprikt. „Met de punt van mijn schoen", dacht Van Leeuwen later. Nog harder juichend, twee armen in de lucht, Barend van Hijkoop. ..,L Foto's Simon en René Smit. UltuOUVv©!!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13