Nieuwe combi van Alfasud Rouw om einde van Kever wordt verzacht door Polo Plastic kap beschermt taxichauffeur ONDERVOEDING TAST KLEINE HERSENEN AAN Wegwijs Pacer: opvallende maar dure auto AUTOGRAMMEN GROOT AMSTERDAM-BOEK: beeld van 'n warme Het aardige van de wetenschap en ontplofbare stad VRIJDAG 16 MEI 1975 LEID SE COURANT Aan het Kevertijdperk komt midden vol gende maand een einde. 's Werelds meest verkochte auto krijgt dan een opvolger, de Polo, die totaal anders is. Niet alleen van uiterlijk, maar ook van rijkwaliteiten en opzet Eigenlijk kennen we die opvolger allang. Als Audi 50. Want de Polo, waar de VW-fabrieken in Wolfsburg nu volop van produceren, is niet anders dan een eenvoudiger versie van de Audi 50, met een ruim 200 cc kleinere motor, die daarmee teruggebracht werd tot 900 cc. Daarvoor werd de slag verkort Het vermogen in DIN-pk's werd 40, waarmee de Polo meteen tot de minder zwakke broeders gerekend Het valt niet te ontkennen, de nieuwe Pacer van American Motors is een opvallende auto. Rondom ruim in het glas en wat vormgeving betreft heel wat anders dan de afgeknotte grote Amerikanen die tot op heden doorgingen voor „compact-cars". En de prijs lijkt in eerste instantie ook zover af te wijken van die, welke normaal gangbaar is voor Amerikanen, dat het helemaal interessant is. Vanaf net-geen-achttienduizend gulden. Daarvoor heb je dan een standaarduitvoering met drie versnellingsbak, maar zonder al die „optionals" die deze wagens zo interessant maken, zoals een automatische bak, stuurbekrachtiging, radiaalbanden enzovoorts. Als je dat ook nog wilt hebben dan zit je al gauw op zo'n 22.000 tot 23.000 gulden. Kijk, dat is even iets anders! Wat niet wegneemt, dat American Motors met deze (behalve helaas achterin) ruime auto, een goede gooi heeft gedaan naar hen die nu wel eens uitgekeken zijn op de Europese auto's, waarvoor ook kapitalen moeten worden neergeteld. Nu we het toch niet meer in pure snelheid hoeven te zoeken, maar ons noodgedwongen meer kunnen gaan instellen op comfort en levensduur, is de Pacer misschien een mooie auto om de overstap te wagen naar Amerikaans comfort. Als de Amerikaanse autoin dustrie, in combinatie met de importeurs hier, dat inziet en als gevolg daarvan de prijzen wat laag houdt en dat kan, gelet op de „zwarte" importeurs dan is er voor hun wagens een goede markt weggelegd. De Pacer is een van die auto's die dan een goede kans gaan maken met een goed comfort, een probleemloze motor, en niet al te overdreven vering. Nadeel is het hoge benzineverbruik. mag worden, die weinig onderdoet voor de Audi 50. De Polo is een eenvoudig uitgevoerd wagen tje geworden, bestemd als allemanswagen. Daarom is de prijs die berekend gaat wor den, naar verwacht even boven de 9000 gulden, behoorlijk hoog te noemen in verge lijking met de Kever en met de concurren ten. Er staat tegenover dat het kleine automo bieltje de lengte is 3,50 meter een constructiejuweeltje is. Genoeg ruimte voor vier, een top van 130 km per uur en een rijgedrag dat van topklasse is. Het verbruik is betrekkelijk laag gehouden: 1 liter op 14 kilometer. En daarmee wordt het verdriet om 't verlies van de Kever wat verzacht Met de Polo is de rij auto's die VW maakt naar beneden afgesloten. De Kever gaat nog dit jaar geheel uit de produktie, zoals men fluistert. Alleen naar boven is nog ruimte over, die misschien dit jaar of anders begin volgend jaar zal worden afgesloten met VWs „reiswagen", de grote VW die de 412 en de K70 moet gaan vervangen. De Polo wordt leverbaar in een normale en een luxe uitvoering. Het verschil zit alleen in details. Motor en carrosserie zijn hetzelf- Klaar-terwijl-u-wacht voor Audi- en VW-rijders De VW- en Audi-rijders kunnen nn gaan profiteren van een bijzonder snelle service. Voor kleine karweitjes behoeft niet meer eerst bij de garage een afspraak gemaakt te worden, maar evenmin lang gewacht te worden bij de recepties op het uitvoeren van het karwei. Bij alle dealers die de nieuwe Express Service gaan aanbie den kan de automobilist op het moment dat het hem het beste schikt verschillende kleine onderhoudswerkzaamheden en eenvoudige reparaties laten uitvoeren. Hij hoeft daarvoor geen afspraak te maken, is meestal meteen aan de beurt en kan erop wachten tot zijn auto klaar is. Met als prettige bijkomstigheid dat hij persoonlijk wordt bediend door prak tisch altijd dezelfde Express Service specialist. Een tachtig kleine werkjes komen voor die Express Service in aanmerking, zoals bougies verwisselen, olie verversen, klepspeling controleren en afstellen, carburateur schoonma ken, ventilatorriem spannen of vervangen en de compressie controleren. Renaults vlaggeschip, de zescylinder 30TS zal ongeveer rond augustus leverbaar zijn. Gerekend moet worden op een prijs van rond de 24.000 gulden. Volvo heeft vorig jaar 16 procent minder winst gemaakt Volkswagen had in 1974 een verlies van 551 miljoen mark. Behalve Volkswagen gaat het ook British Leyland en Fiat abominabel slecht British Leyland wordt nu voor de helft van de staat De vergeler slaat weer toe. Nu zijn de Delen Drie het slachtoffer. Ook die ellende nog. Je kunt die ambtenaren ook niets laten doen. De H.A.I., Hollandse Auto Importmaatschappij, in Rijns burg gaat voor de hele Benelux de import van American Motors verzorgen. Bovendien heeft zij nu de import van Jeep in handen. In de eerste drie maanden van 1975 zijn er in Nederland 125.682 personenauto's en stationcars verkocht Een absoluut record. Ook de Amerikaanse autoindustrie lijkt trouwens weer aan een opleving bezig. En wij maar denken dat we zoveel auto's hadden in Nederland. Blijken we er (door de controle via deel III) een miljoen minder te hebben. Waar praat dat openbaar vervoer dan over. Mazda en General Motors gaan nauwer samenwerken om de Wankelmotor verder te ontwikkelen. gesprekken met Prinses Beatrix, Prins Claus, Roel van Duyn, Rooie Sien, Max Tailleur if itvj' Het moest er wel van komen, de Alfasud vroeg gewoon om een stationcar. Die is er nu dan. Een rechttoe-rechtaan gevormde achter kant, veel bergruimte en dat alles onder de zoete naam Giardinetta. Alleen daarom al zou je hem kopen. Afgezien dan van de andere kwaliteiten die het bestellen met deze combi tot een genoegen moeten maken. In Neder land wordt de Giardinetta echter pas lever baar in oktober. De prijs is nog niet bekend. De Giardinetta van Alfa Romeo. Het bedrijf Taxidrieduizend B.V. in Beverwijk is ingesprongen op de roep in de wereld van taxichauffeurs om een betere bescherming. Het bedrijf brengt een beschermkap op de markt van kunststof (dikte één centimeter) die de chauffeur aan de achterzijde en voor een groot deel aan de zijkanten beschermt. Honderd procent veilig heid is nu eenmaal niet mogelijk, stelt Taxidrie duizend voorop, maar deze kap biedt bescher ming tegen direkte aanslagen en geeft de chauf feur gelegenheid en tijd om maatregelen te ne men. De kap is slagvast en in grote mate kogel vrij en wordt bevestigd op de rugleuning van de chauffeursstoel. Het Uitzicht wordt er niet door belemmerd, omdat een glashelder materiaal gebruikt is, terwijl de chauffeur ook niet in zijn of haar bewegingen wordt gehinderd. De kap vormt ook geen storend element tussen chauf feur en passagier. De prijs is 950 gulden. Jules Farber gemoeid". De winkels rond de Dam leden door het optreden van de hippies schade en dus werd het plein schoongespoten en moesten de jongelui met hun slaapzakken inpakken. In zijn boek publiceert hij een aantal interviews, dat hij heeft gevoerd onder meer, met prin ses Beatrix en prins Claus, die hij laat zeggen: „Wij hebben er ondanks alles nooit spijt van gehad, dat wij voor het sluiten van ons huwelijk Amsterdam hebben uitgekozen". En in een interview met de tegenwoordige wethouder Roel van Duyn schrijft hij dat deze anarchist, die in de jaren zestig leider werd van de Pro vo's, in 1966 bij het huwelijk van prinses Beatrix de rook bomprotesten heeft georgani seerd tijdens de rijtoer van het pasgetrouwde paar door de Raadhuisstraat. Ook Peter Hakkenberg, die als Kabouter drie jaar in de raad zat en toen zijn zetel opgaf om een ander in de gelegenheid te stellen zijn idealen te verdedi gen, komt aan het woord met de volgende typering van Am sterdam: „Wij zien Amsterdam als een politieke spotprent". Hij zegt in het vraaggesprek onder andere: „Er wordt door de aanleg van de Oostlijn van de Metro veel meer schade berokkend aan de inwoners van de stad dan er ooit voor deel uit voort kan komen. De Amsterdamse spot en hu mor en zijn Joodse gein wor den in het boek uitgedrukt in interviews met Max Tailleur en met een doodgewone Jor daanse glazenwasser, die zegt: „Op een keer zag ik een dron ken man door een raam sprin gen, dat ik juist had gelapt. Ik dacht bij mezelf: waarom neemt hij geen vuil raam?" Vogels Vogels hebben, vooral in de zo mer, de gewoonte om zich met wijd uitgespreide vleugels in het zonnetje te koesteren om dan met veel enthousiasme aan een stofbad te beginnen. Men heeft altijd gedacht dat ze dit deden tegen hinderlijke parasieten. Re cente proeven hebben evenwel aangetoond dat vogels zand- en stofbaden nemen om zich te ont doen van een overmaat van vet op hun veren. Zoals bekend be zitten vogels even boven de staartwortel een vetklier die een vettige substantie afscheidt. Met de snavel wordt dit vet overal op en tussen de veren uitgesmeerd om zich tegen de kou te beschermen en de vleu gels vliegklaar te houden. Bij kwartels is ontdekt dat exem plaren die geregeld een stofbad nemen de veren een vetgehalte te zien geven van 8 mg per gram veren. Na vijf dagen zonder stofbad is dit gehalte opgelopen tot 15 mg en na zes maanden tot 30 mg. Geheugen Zwaar water remt het vergeten. Zwaar water is opgebouwd uit twee atomen deuterium (zwaar waterstof) en een atoom zuur stof. Het geheugen schijnt, zoals onderzoekingen doen vermoe den, in speciale geheugenmole culen verankerd te zijn. Nieuwe onderzoekingen, verricht door het Max Planckinstituut, wijzen er op, dat door toevoegen van zwaar water aan het lichaams vocht de geheugens truktu ur versterkt wordt en het vergeten van dressuurgegevens en infor maties geremd worden. De proefen werden genomen met rietvoorns. (V m een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de eerste lange volzin van het „Groot Amsterdam Boek", waaraan hij vier jaar heeft gewerkt, belicht de in Amsterdam woonachtige Amerikaanse journalist Jules B. Farber een veertiental facetten van het nu zevenhonderd jaar oude Amsterdam. Hij schrijft: „Amsterdam is een charmante, dynamische, drukke, verdraagzame, hebbe rige, verfomfaaide, mooie, ver lichte, sociaal-voelende, poli- tiek-ontplofbare, warme, gast vrije, gezellige schizofrene ver blijfplaats". Het „Groot Amsterdam Boek", dat in een Engelse gebonden uitgave als „Amsterdam, City of the Seventies", zal verschij nen en in de Nederlandse ver taling als paperback op de markt komt, telt op zijn 175 pagina's 16 onderwerpen tekst, gelardeerd met ruim 450 foto's en reprodukties uit het verle den en heden van Amsterdam. Het is trouwens Farber's der de pennevrucht over zijn twee de vaderland. Eerder versche nen in het Engels van zijn hand: „Holland in focus" en „D is for Dutch". In het „Groot Amsterdam Boek", geeft hij soms met ge citeerde kritiek, soms met ei gen lof een historisch over zicht, afgestemd op de belang stelling van Amerikaanse toe risten voor Amsterdam Hij zegt daarin dat Amsterdam mers „zonder schaamte senti menteel zijn over hun stad en wat daarmee samenhangt Zij zijn vol kritiek, maar in hun hart zijn ze van een onver- gangkelijke trouw. Echte Am sterdammers van geboorte, waarheen zij ook reizen en waar zij ook leven, zijn altijd gelukkig als zij weer in Am sterdam zijn. Zij beschouwen zelfs Sint Nicolaas als hun ei gendom. Meer dan 300 miljoen kinderen, verspreid over de gehele honge rende wereld verkeren in ge vaar van een blijvende bescha diging van de hersenen veroor zaakt door ondervoeding tijdens de jeugdjaren. Dit is het afschu welijke resultaat van een onder zoek, geleid door deskundigen van de Manchester Medical School. Farber laat in vele hoofdstuk ken blijken hoezeer hij Am sterdam een verdraagzame stad vindt en hoe tolerant de bevolking zich door de eeuwen tegenover politieke en religieu ze problemen heeft opgesteld. Maar, zo zegt hij als hij het over de tolerantie ten aanzien van de hippies op de Dam heeft, „die verdraagzaamheid houdt op als er geld mee is Ratten, die gedurende de kwets bare periode in de vroege jeugd ondervoed zijn en daarna ver der goed gevoed werden, kregen later de neiging om zeer geprik keld te reageren. Anders gezeg- d: ze vertoonden abnormale so ciale gedragingen en wissel werkingen. Bovendien waren ze niet in staat om lastige obsta kels te verwijderen. Dit dierlijke gedrag vertoont overeenkom sten met de hyperkinesis of over-activiteit bij sommige kin deren. Men vermoedt daarom ook dat deze kinderen in hun jeugd aan een of andere voe dingsstoornis hebben geleden. Het onvermogen van in hun jeugd ondervoede dieren om lastige obstakels op te ruimen is het gevolg van ondervoeding van de kleine hersenen. Deze ontwikkelen zich later dan de rest van de hersenen, groeien sneller en worden spoediger "volwassen". Dit maakt de klei ne hersenen ontvankelijker voor kwetsuren door ondervoeding. Dobbing en Smart hebben on langs deze onhandigheid en on macht bij ondervoede ratten aangetoond. Bij onderzoek van een groep kinderen in Jamaica ontdekten zij verder, dat die kinderen, die voor hun tweede jaar aan een of andere onder voeding hadden geleden, minder populair waren bij hun klasge- Klaarwakker staan deze elektronische "mannetjes" in de maneschijn. Zij zijn onderdelen van belichtingsautomaten in camera's. Ze worden al actief bij een helderheid die overeenkomt met tweemaal die van de volle maan. Zij besturen automatisch de instelling van lens of belichting stijd. (Foto Siemens). noten. Deze negatieve waarde ring op grond van afwijkend gedragspatroon is van groot so ciaal belang. Men heeft ook ont dekt dat* zulke kinderen bij in telligentietests minder hoge ogen gooien dan normaal gevoe de en opgevoede kinderen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11