5000 kortgestraften krijgen geldboetes J Moeilijk Frans bij HA VO Folteringen van Afrikanen in Rhodesié WET POSTHUMUS GLIJDT SOEPEL DOOR DE KAMER Witboek over Weinreb proloog op rapport van Rijksinstituut fc KLAP OP NEUS TURKSE PREMIER Geboortegolf in safaripark Geen behoefte aan 6e opleiding voor tandarts MXXMMTld 'OENSDAG 14 MEI 1975 LEIDSE COURANT S LLISBURY (Rtr) - De Rhodesische commissie voor gerechtigheid en vrede heeft een rapport gepubliceerd waarin het Rhodesische leger wordt beschuldigd van het deporteren en folte ren van Afrikanen. De veiligheidstroepen in Noord-oost-Rhodesië hebben bij hun actie tegen opstandelingen opzettelijk dorpen en huizen aangevallen en eigendommen en oogsten ver nield, aldus het rapport. lisschop Donald Lamont van het bisdom Umtali, voorzitter iran de katholieke commissie ®or gerechtigheid en vrede, zei hopen dat de publicatie van et rapport een eind zou maken an de stilte rond „de afschuwe- jke dingen" die in Rhodesië •beuren. Hij sprak de hoop uit at dit rapport effectiever zal ijken dan een soortgelijk dos- er dat vorig jaar werd samen- ■steld. De doorsnee blanke hodesiërs, hoewel in het alge- neen ongevoelig voor de rech- van de Afrikanen, zouden beschreven „afschuwelijke ingen" niet tolereren als ze er op de hoogte waren, aldus bisschop. Wreedheden die be- aan zouden worden door Afri- aanse guerilleros krijgen over et algemeen wel ruime aan- icht, zo zei hij. Onschuldige burgers worden voor een mo reel dilemma geplaatst. „Als we aangifte doen bij de politie, zul len de terroristen ons vermoor den. Als we het niet doen wor den we gefolterd door de poli tie", zo zegt een slachtoffer in het rapport, dat is getiteld „De man tussen twee vuren". Bis schop Lamont beschreef Rho desië als een „politieke absurdi teit". „Het is een staat zonder natie. Het bewind regeert zon der de instemming van de grote meerderheid van de geregeer- Een woordvoerder van de rege ring kon gisteren nog geen com mentaar geven op het rapport, maar zei dat een officieel onder zoek na het vorige rapport had uitgewezen, dat de beschuldigin gen ongegrond waren. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllll STAKING IN ROME Tijdens een demon stratie van stakende taxichauffeurs in Rome ontstond op het Piazza Venezia een complete ver keersopstopping. De chauffeurs eisen hogere tarieven en maatregelen tegen 'eigen rijders' en onbevoegde chauf feurs. In Italië zijn ook de douane beambten, journa listen en drukkers van dagbladen in staking gegaan. illlllllllllillllllllllllllllllllllllll jediet voor n nieuwe Willemsbrug evraagd TTERDAM (ANP) B, en van Rotterdam zullen de neenteraad donderdag vra- in te stemmen met een diet van ƒ120 miljoen voor bouw van een nieuwe Wil- sbrug, die de beide Maasoe- het Noordereiland met verbindt. Hiermee zal definitief worden afgestapt de aanleg van een tunnel, de scheepswerven ten oos- van de Rotterdamse brug- *o graag zouden willen. Het (bestuur vindt een tunnel lertig werven, die volgens zeggen de dupe zouden het handhaven van brug, hebben zich via de trale bond van scheeps- wmeesters in Nederland losine) gewend tot de minis- verkeer, ruimtelijke or- sociale zaken en econo- zaken en de gemeente- Zij willen voorkomen, dat jksoverheid en de Rotter- raad voor een gezonde :eling van deze bedrijf- de werkgelegenheid van tot 30.000 man „catastro- beslissingen nemen. Een Tder van de werven de huidige situatie als vooravond van een histori- misstap". De scheepswer- zeggen, dat de bruggen ir de i i af schepen en het tran- tt van andere objecten een ds knellender obstakel vor- ANKARA (AP) De een gebroken neus over. moordaanslag op de in- bij de jeugdafdeling van Turkse premier Sulei- middels overleden Ismet de grote oppositiepartij man Demiral werd giste- Dit is de eerste maal dat Inönü werd gepleegd. van de voormalige pre- ren door een aanvaller een Turkse premier ge-' mier Bulent Ecevit, de in het gezicht geslagen confronteerd wordt met De aanslag werd ge- republikeinse volks par- met een boksbeugel en lichamelijk geweld sinds pleegd door een werklo- bj. hield aan deze "aanslag" er 11 jaar geleden een ze Turk die betrokken is TILBURG (ANP) In het safaripark van het recreatieoord de Beekse Bergen bij Tilburg hebben zich tot nu toe opvallend veel geboorten voorgedaan bij een grote verscheidenheid v4n Afrikaanse diersoorten. Het safaripark vindt dat merkwaardig, omdat het om diersoorten gaat die in hun land van oorsprong met uit roeiing werden bedreigd. Ook vindt men het merkwaardig, omdat het dit voorjaar niet ver rassend zonnig en warm is geweest. Behalve leeuwen-welpen zijn in het safaripark jongen geboren van elanden, impala's, zebra's, antilopen, mouflons, bavianen en een aantal vogelsoorten. Men verwacht nog geboorten van giraffen, gnoe's, cheeta's en struisvogels. Alle tot nu toe geboren dieren verkeren in goede conditie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim 5.000 kortgestraf ten met een "lopend vonnis" krijgen gratie. De achterstand bij de ten uitvoer legging van deze vonnissen heeft de justitie genoodzaakt deze korte gevange nisstraffen om te zetten in geldboetes. Staatssecretaris Glastra van Loon (justi tie) heeft deze maatregel gisteren bekend gemaakt. Er moet nog overleg over wor den gevoerd met vertegenwoordigers van de rechterlijke macht. De maatregel geldt voor vrijheidsstraffen opgelegd bij vonnissen die onherroepelijk zijn geworden vóór of op 1 januari 1975. Wanneer de maatregel ingaat is nog niet bekend. Deze maatregel houdt in dat v met een lopend vonnis van 14 dagen of minder de straf wordt omgezet in een geldboete van 25 gulden voor elke dag gevangenisstraf. Van de lopende vonnis sen van meer dan 14 dagen worden er 14 dagen verwisseld in een geldboete van 350 gulden. Tot de eerste categorie behoren ruim 1500 gestraften. Tot de tweede categorie ruim 3500. Staatssecretaris Glastra van Loon benadrukte dat het gaat om een noodmaatregel, die alleen bedoeld is om het aantal wachtenden op executie van hun vonnis weg te werken en dat deze maatregel niet voor herhaling vatbaar is. Die achterstand is volgens de staatssecre taris ontstaan doordat de gemiddelde straf duur sinds 1972 is opgelopen van 11,5 weken naar 14 weken per jaar. Deze verhoging is het gevolg van het feit dat vooral de langere straffen in aantal zijn toegenomen. Bij niet betaling van de in plaats van de gevangenisstraf getreden geldboete, vervalt de omzetting en moet de straf alsnog worden uitgezeten. PRO-EEG De Britse beweging voor behoud van het Britse EEG-lidmaatschap heeft zich gisteren in Londen aan de pers gepresenteerd. Kopstukken van alle grote partijen ijveren voor een positieve reactie van de Britten in het aanstaande EEG-referendum. Van links naar rechts de liberale leider Jeremy Thorpe, de voormalige conservatieve premier en partijleider Edward Heath en de socialistische minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins. ADVERTENTIE] Voordelige trein-toegangbil jetten op vele stations verkrijgbaar. UTRECHT (ANP) - Vooralsnog bestaat er in ons land geen behoefte aan een zesde subfaculteit tandheelkunde. Staatssecreta ris Klein van onderwijs en wetenschappen heeft deze conclusie gisteren meegedeeld bij de opening van het tandheelkundig insti tuut in Utrecht. De komende jaren worden zo'n 300 tandartsen per jaar aan het bestaande bestand toegevoegd, waarmee essentieel wordt bijgedra gen aan het oplossen van het tekort aan tandheelkundigen, in 1980 zullen er ongeveer 5.000 en in 1990 rond 7.500 tandartsen zijn. Met enige voorzichtigheid leidde dr. Klein uit de rapporten af, dat met een tandartsendichtheid van 1 op ruim 2.000 inwoners, wat vóór 1985 zal worden bereikt, een evenwichtige situatie kan worden bereikt. Opperbevelhebber in Argentinië afgetreden BUENOS AIRES (Rtr) - Gene- raai Leandro Anaya, opperbe velhebber van het Argentijnse leger, is afgetreden op verzoek van de minister van defensie, Adolfo Savino. Volgens de be kendmaking zal de 52-jarige ge neraal Anaya, die in december 1973 door de toenmalige presi dent Peron werd benoemd, ver vangen worden door generaal Alberto Numa Lap lane, van wie bekend is dat hij nauwe betrek kingen onderhoudt met de hoog ste raadgevers van president Maria Estela Peron. Numa La- plane, bevelhebber van het eer ste legerkorps, gaat door voor een conservatief. parlementaire redac- (Van c tie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van onderwijs zal zich niet bemoeien met de in houd van studieprogramma's in het wetenschappelijk onder wijs. Hij zei gisteren tijdens het Tweede-Kamerdebat over het ophefmakende wetsontwerp- Posthumus, dat de overheid geen kant-en-klaar plan aan de universiteiten en hogescholen oplegt. De herprogrammering ligt vooral in handen van de betrokkenen, de wet geeft al leen het kader adn, zo merkte de bewindsman met name in de richting van de bevreesde con fessionelen en liberalen op. Het debat over de hervorming van het wetenschappelijk onder wijs gaf ook op de tweede dag van bespreking geen vuurwerk te zien. Volgens insiders is dat niet zo vreemd. Er is twaalf jaar over het onderwerp gediscus sieerd, iedereen is vermoeid en, zo zeggen ze, men wil de zaak nu maar zo snel mogelijk afge rond zien. Minister Van Kemenade nam gisteren overigens zes uur de tijd om de Kamer te antwoor den en vestigde daarmee vol gens de Kamergriffie een nieuw parlementair rekord. Het oude rekord stond op naam van wij len minister Cals. Deze vestigde het bij de verdediging van de Mammoetwet. Dat de bewindsman geen enkel risico meer wil lopen met de explosieve materie van de her structurering bleek ook uit het feit, dat hij het antwoord aan de Kamer helemaal zelf voor zijn rekening nam. Staatssecre taris Klein, die speciaal is belast met het wetenschappelijk on derwijs, kwam niet aan het woord. Klein heeft de reputatie dat hij waarschijnlijk onge wild irritaties wekt bij Ka merleden. vormingsplannen, zei minister Van Kemenade dat dit geen doel in zichzelf is, maar een randvoorwaarde die vanuit maatschappelijk oogpunt moet worden gesteld. Die maatschap pelijke achtergrond is Van Kemenade begon zijn betoog daarmee dat we een nieuwe schoolstrijd beleven, „de strijd om de schaarse onderwijsvoor zieningen". Het debat zou vandaag worden afgesloten. De stemming over de tientallen nauwelijks in grijpende amendementen zal later plaats hebben. I ADVERTENTIE] Topper in moeilijkheidsgraad vas gisteren het eindexamen Prans voor de HAVO-kandida- i, die voor het eerst aan de ïiarathon deelnamen. „Erg moeilijk", was het oordeel van Jde kandidaten van een grote •cholengemeenschap; „vrij pit tig", conclusie van hun leraar —wiens bevindingen hier verder volgen. De aangeboden tek- É|*ten behandelden het pro- >leem van de droogte in Afri- en alternatieve leefge- neenschap in Kopenhagen, gewiekste kunsthandelaar n Frankrijk rond de eeuwwis- eling, de sociaal-economische /an het bier in Europa en kamerbediende van de chrijver Marcel Proust. De [lobale indruk was: gevarieer- m vrij pittige teksten waar^ het verhalende, het be- chrijvende en beschouwende element aan bod kwam. Een Uitgebreide woordkennis was rel vereist tonder moeite zullen de HA- fO-kandidaten gistermorgen >ebben gehad met het neder- tads, waarbij zij een tekstver- tlaring moesten geven van het utokel „De laatste verontruste wtities van Godfried Bo- lans", uit „Jeugd en Cultuur" fcn februari 1972. „Een zeer joede keuze", aldus het oor- van een neerlandicus. Een ïAVO-leerling moet zo'n tekst tunnen lezen en zich kritisch tunnen afvragen wat de 'chrijver bedoelt met allerlei letails en met de grote lijnen. Overigens blijft, aldus deze neerlandicus, bij schriftelijke fagen over zo'n tekst altijd de Moeilijkheid bestaan, dat ver schillende, elkaar zelfs tegen sprekende antwoorden moge lijk zijn. Zelfs geroutineerde neerlandici zullen elkaar lang niet altijd overtuigen inzake de uitleg en vaak niet verder komen dan een vermoeden of waarschijnlijkheid. Zulke dis puten leken mogelijk met be trekking tot de vragen lb, 2, 3 en 5. v.w.o. „Leuke opgaven" was de reac tie van een V.W.O.-kandidaat, op de examenvragen voor na tuurkunde, dat gistermorgen aan bod was. En een ervaren leraar concludeerde: „Een re delijk eindexamen, waarvan het totale niveau zeker niet te hoog lag". Volgens hem lag het helemaal in de lijn van de experimentele visie die in de examens van de laatste jaren duidelijk aanwijsbaar is. Vraag 1 was een standaard- vraagstuk, rechtstreeks uit het leerboek. Met vraag 2, over een harmonische trilling, zul len leerlingen met enige prac ticumervaring weinig moeite hebben gehad. Vraag 3 moet voor leerlingen met enig in zicht in de elektriciteitsleer on middellijk te doorzien zijn ge weest. Vraag 4 behandelde een aardig vraagstuk over het lan ceren van een satelliet, waar bij het interpreteren van een grafiek noodzakelijk was. Niet te gemakkelijk volgens een kandidaat, niet te moeilijk volgens een leraar, was het engels voor de V.W.O.-kandi- daten dat gistermiddag od hpt programma stond. De teksten waren goed op niveau. Onder werpen waren onder andere de afbakening van territoriale wateren de plaats van de land bouw in primitieve samenle vingen vergeleken met moder ne samenlevingen, het pro bleem van rechtspraak en ge weld, en de kunst en de veran derde plaats van de kunste naar in de samenleving. Alle maal onderwerpen waarover de V.W.O.-leerling het een en ander gehoord, gelezen of ge zien moest hebben. De meeste vragen waren waarschijnlijk niet te moeilijk, een aantal zelfs ronduit gemakkelijk. En kele woorden waren misschien niet bekend en met name de eerste regel kan enige schrik veroorzaakt hebben, maar de teksten als geheel waren toch goed te begrijpen. MAVO gram. Het frans voor beide takken van het MAVO be stond uit vier teksten. De eer ste tekst was pittig met enkele lastige vragen. Wie het woord „Le Hasard" niet kende, miste drie tot vier vragen. De tweede tekst was redelijk hoewel vrij veel woordkennis vereist werd. Maar de vragen waren goed te beantwoorden. Ook de derde tekst was niet al te moeilijk, de vragen waren goed gesteld. De vierde tekst heeft sommigen wellicht moei lijkheden opgeleverd, maar de vragen maakten dit weer goed. Leej-lingen van MAVO 4 von den wiskunde pittig en vooral erg veel. Een docent oordeel de: „Goed en mooi werk, aan sluitend op het MAVO-ni- veau". Er waren veel nieuwe manieren van vragen, waar door een beroep werd gedaan op het inzicht Voor MAVO 3 was wiskunde aan de gemak kelijke kant. L.T.O. L.H.N.O. L.T.O.-kandidaten moesten gisteren een meerkeuze toets maken voor wiskunde. De vra gen waren op redelijk niveau, de tijd was zeer ruim gesteld. De engelse tekst, die 's mid dags aan bod was, vereiste een behoorlijke idiomatische ken- De opgaven wiskunde voor de L.H.N.O.-kandidaten waren op zich niet moeilijk, maar verg den nogal wat rekenbewerkin- gen, zodat de tijd aan dé krap pe kant was. Er zullen wel wat kandidaten niet op tijd klaar zijn geweest. Voor enkele centen méér per glas geniet U van Nederlands beste Vieux, DE KUYPER VIEUX met originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy bij dk De Kuyper-ai Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenevei plus BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG I» Desgewenst recht 5 aan te vragen bij De Kuvper BV l Postbus 54, Schiedam AAG llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Passagieren Amerikaanse marine mensen van de kruiser Aurora passagieren In Leningrad. Twee Ame rikaanse oorlogssche pen brengen een be zoek aan de Russische havenstad, terwijl twee Russische marinesche pen een bezoek bren gen aan Boston. Illimillllllllllllllllllllllllllltllllllllllll DEN HAAG - Ongeveer halverwege „Weinreb, Een witboek" - dat gisteren is verschenen - krijgt de lezer enig inzicht in de gecompliceerde gebeur tenissen, die zich tijdens de bezetting hebben afgespeeld rond de joodse econoom dr. Friedrich Weinreb, en die - aansluitend op zijn veroordeling na de oorlog - hebben geleid tot felle en emotione le reacties, zowel pro als contra. Dick Houwaart heeft het witboek kennelijk niet geschreven voor wie niet meer precies weet hoe het allemaal met Weinreb is gegaan. Hoe hij tijdens de oorlog getracht heeft honderden joden van de vernietigingskampen te redden via een ongelooflijk brutaal spelletje blufpoker, dat de S.D. pas na geruime tijd heeft doorzien. Weinreb, thans 65 jaar, heeft niet alleen de levens van zeer vele joden gerekt, hij heeft een aantal van hen zelfs het leven gered. Maar na de oorlog werd hij er ook van beschuldigd joden te hebben verraden, medegevangenen in zijn cel ten behoeve van de Duitsers te hebben uitgehoord en bij zijn „spel" met de Duitsers onverantwoordelijk grote risico's te hebben genomen. Na zijn veroordeling eind 1947 door het Haags bijzonder gerechtshof tot 3,5 jaar, een straf die de bijzondere raad van cassatie eind 1948 tot zes jaar uitbreidt, verlaat hij goed twee weken later de gevangenis, nadat hem ter gelegenheid van het regeringsjubileum van koningin Wilhelmina gratie is verleend. Vrij, na drie jaar en zes maanden te hebben uitgezeten. De veroordeling van Weinreb heeft een lawine van reacties, bijvalskreten en protesten uitgelokt. In kranten, weekbladen en publikaties van oud-ver zetslieden werden vele pagina's aan de omstreden affaire besteed. Als Weinreb kon worden verweten bij zijn pogingen de Duitsers te misleiden onver antwoordelijke risico's te hebben genomen, gold dat zelfde verwijt dan ook niet tal van illegalen? Was het toelaatbaar inmiddels veroordeelde S.D.- misdadigers te laten getuigen tegen Weinreb, die hen in de oorlog te slim af was geweest? Vooral via een selectie uit al deze artikelen laat Houwaart in zijn witboek de affaire Weinreb herleven. Daarnaast geeft hij een boeiend beeld van de gecompliceerde persoonlijkheidsstructuur van Weinreb, die veel van zijn doen en laten verklaart. Het witboek bestrijkt de periode na de oorlog: het onderzoek tegen, de veroordeling van Weinreb en het tumult dat daarmee gepaard ging. Op zijn rol lijk pleidooi voor de rehabilitatie van Weinreb is. Het tijdstip van verschijnen is geen toeval. Het boek vormt een opmerkelijke proloog op het lijvi ge rapport, waar het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in 1970 op verzoek van de toenmali ge minister van justitie Polak na kamervragen aan is begonnen. Het rapport gaat over de vraag of Weinreb's activiteiten tijdens de bezetting nu wel licht in een ander licht zijn komen te staan. In een interim-rapport, dat twee jaar geleden uitlekte, wordt Weinreb „een uiterst gevaarlijke bedrieger ert fantast" genoemd, die „door de bijzondere rechtspleging terecht werd veroordeeld". Het defi nitieve rapport heeft volgens een berekening van Houwaart de staat der Nederlanden in 4,5 jaar ongeveer een miljoen gulden gekost, maar het is nog steeds niet verschenen. Vandaar dit witboek, dat verzamelaars van Wein- reb-lectuur beslist moeten toevoegen aan de in drie delen verschenen memoires van Weinreb, die over igens in herdruk zijn. J.H.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7