HET ZIEKENTRIDUUM BAD EN T ER OED VAN Dreigende situatie in hyacintencultuur TEGENVALLEND AANTAL BEZOEKERS KEUKENHOF Stijging leegstand slechte woningen Wil Groenendijk naar FC Utrecht WOENSDAG 14 MEI 1975 LEIDSE COURANT (Van een onzer medewerkers) BOLLENSTREEK Zelfs al kan de overname van het sur plus op de oude voet voort gaan, dan is nog de mogelijk heid levensgroot aanwezig dat de hyacintencultuur niet aan enig teeltrecht gebonden zal rijn. Daarom stelde het be stuur van de vereniging De Hyacinth de leden voor om tot een verlaging van de over nameprijzen over te gaan. Omdat de overnameprijzen nimmer op een niveau mogen liggen dat het „telen-voor-het- surplus" stimuleert, zal de ver laging voor 1976 heel matig zijn. Voor de oogst 1977 speelt men met de gedachte de prii- zen-van-nu vrijwel te halveren. Voor 1976 kan nog met een kleine verlaging worden vol staan, omdat er ten aanzien van de oogst in het volgend jaar geen gevaar bestaat voor uitbreiding. Het voorstel van het bestuur werd geaccepteerd met 251 stemmen voor en 81 tegen. De goed bezochte vergadering, in de Lunazaal van Treslong, werd ook bijgewoond door de nieuwe voorzitter van de Ko ninklijke, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Hij zal na afloop van de bij eenkomst wel tot de conclusie zijn gekomen dat er in het bollen vak sinds 1964 niet veel is veranderd. Men bleek opk nu weer allesbehalve eensge zind. Voorzitter H. Hogewoning bracht o.m. naar voren dat er onder de leden van de ver. De Hyacinth (waarvan plm. 87% van de kwekers lid is, en die 95% van het areaal uitmaken) gevoelens van onbehagen heersen. Zij willen hersteld zien wat ruim veertig jaar goed heeft gefunctioneerd. Dat kan, zo zei hij, niet verwacht worden van de toekomstige al ternatieve oplossing: vrijheid van teelt en prijzen. Wel moe ten de ontduikingsmogelijkhe den van het oude systeem voorkomen worden. In oktober 1974 heeft het Hof te Luxemburg de nationale hyacintenteeltregeling ongel dig verklaard. Pogingen om het teeltrecht weer terug te krijgen zijn tot dusver zonder resultaat gebleven. De huidige minister van landbouw, de heer v.d. Stee, stelt zich zeer terughoudend, om niet te zeg gen negatief, op. „Het is voor de hyacintenkwe kers onbegrijpelijk", aldus de heer Hogewoning, „dat de Ne derlandse regering op dit punt zo'n slappe houding aanneemt Zij doet niets om deze ontoe laatbare toestand op korte ter mijn weer in het rechte spoor te krijgen. Repercussies van andere EEG-partners behoe ven niet gevreesd te worden", aldus. spr. „Wat is er op te gen", zo vroeg de heer Hoge woning zich af, „als in één der lidstaten een produkt wordt geteeld wat in de andere lid staten niet geproduceerd kan worden, om van een dergelijk artikel het aanbod in overeen stemming te brengen met de vraag. Men heeft niets aan een produktie waarvoor geen af zetmogelijkheden zijn. Het ge volg van overproduktie is o.a. kapitaalvernietiging. En dat blijft verwerpelijk uit welke maatschappijvisie men het ook bekijkt". Van onze sportredactie LEIDEN Wil Groenendijk zal zeer vermoedelijk volgend jaar voor de FC Utrecht uitkomen. De linksachter van UVS is dezer dagen akkoord gegaan met de voorwaarden die de profclub hem heeft geboden. Als de uitslag van de medische keuring positief zal uitvallen staat niets het ondertekenen van het contract meer in de weg. FC Utrecht heeft trouwens nog meer belangstelling voor Leidse spelers. Piet van Putten (UVS) en doelman Frits van Berge Henegou wen (Roodenburg) speelden reeds een oefenwedstrijd voor de Stichtse club en de onderhandelingen duren nog voort Een tweede test zal wellicht uitsluitsel brengen. Van een onzer verslaggevers IOETERWOUDE „De kop is er wel erg snel vanaf", zei istermiddag deken A. Lamot uit Zoeterwoude, die dit jaar de eiding van het Eucharistisch Ziekentriduum heeft Hij wilde Jitmaal de ziekendagen van nabij meemaken, omdat het triduum f' jn eerste lustrum in de Christus Dienaarkerk viert De deken, ie Kruisheer is, had voor deze uitzonderlijke gelegenheid en d m „beter" herkenbaar te zijn zijn zwart-witte habijt uit de er lerenkast gehaald. De zieken bleken deze bijna ontwende vergees- elijking ten opzichte van het burger-colbertkostuum zeer op prijs et iderdaad: drie dagen feest voor de zieken (want zo wordt het riduum door iedereen beschouwd) zijn snel voorbij. Vooral als lies op rolletjes verloopt in die Chr. Dienaarkerk. Dat is op de erste plaats te danken aan het actieve en behulpzame team van erzorgsters en verzorgers, de „aan- en afvoertroepen" en de ritgeschorte dames in de triduumkeuken, die onderling het groot- e plezier hebben maar onderwijl de .handen uit de mouwen blijven eken met een open oog voor de verschillende diëten, zoutloos vet-arm. i inleidend woord van co- (Jiitévoorzitter M. B. van der n Ougt, gistermorgen, ging deken Lamot voor in de eucharistievie- ing, die muzikaal en bekwaam ■*erd opgeluisterd met een ge- kwalificeerd 65-plusserskoor uit eiden. Knapen van stemmen ijn daarbij en solisten van ge- lalte: Cor de Heiden en Jan Castelein (ofschoon de laatste ijn AOW nog niet in de zak leeft). Het koor zong onder lei- an Cor de Heiden de la pse St. Mathildis-mis van Hu- Cuypers, met aan het orgel 'erman Goddijn. Zo'n koor eeft grote verdiensten; het luis- ert op de onmogelijkste tijden oogtepunten in het leven op: rouwerijen, ziekendagen, jubi- i en uitvaarten. Zoeterwoude zijn burgemees- en mevrouw Detmers op de erste lustrumdag steeds ge waardeerde gasten. Ook nu prak de heer Detmers, als een ïin of meer gewijde spreker trouwens ooit in een ad- ertentie al eens „weleerwaarde genoemd) van achter de ltaartafel het contingent van iduumgangers toe, waarbij hij nadruk erop legde, dat het emeentebestuur het op prijs lijft stellen, dat deze drie da rn traditionele plaats in oeterwoude (.het 'best bereik- vanuit de gehele streek") ebben gevonden. i/eneens graag gehoorde is de laatste jaren me- rouw Truus van Dongen, die net haar warme alt in o.é'. Han en Maria-liederen het rond- i van de koppen hete bouil- waardoor de meeste men en niet konden klappen) bege- iidde. Organist hierbij was de ;r J. Pieëte, die liever niet in krant wilde omdat hij op het eredelde harmonium van de D.-kerk („een rot instrument") iet best uit de vingers kon omen. Maar goed, geen zieke daarover viel; de bouillon as best en mevrouw Van Don- i (die het orgel ook maar zo vond) zong mooi. De eerste is er verder goed gebeden niet minder goed gegeten, 'at zijn de pijlers van het tri- De krentenbolletjes wa ren allemaal op en van de beleg de broodjes was ook niet veel meer over. Morgen is de koffie llllllllllllllllllllllllllllllllllill Prognose: 80.000 minder dan vorig jaar lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers LISSE Voor het eerst sinds jaren heeft de Keukenhof in Lisse te kampen met een sterke terugloop van het aantal bezoekers. Terwijl aan het begin van dit seizoen links en rechts al voorzichtig gesproken werd over het halen van het magische bezoekersaantal van één miljoen, blijkt men nu de handen te mogen dichtknijpen als er dit jaar rond de 820.000 bezoekers een kijkje komen nemen in de Keukenhof. Dat aantal ligt op hetzelfde niveau als in 1973. Deze tegenvaller is vooral te wijten aan het bar slechte weer, de eerste weken na de opening. Terwijl vorig jaar in de eerste aprilweken de bezoekers rijen dik voor de loketten stonden, kon men dit jaar de stroom gemakkelijk de baas. Een verklaring? Keukenhofs financiële medewerker Den Hoed, de man die de bezoekersaantallen nauwkeurig in de gaten houdt: "Toen vorig jaar de Keukenhof werd geopend was het daarna weken lang stralend weer. Er kwamen toen vooral duizenden Nederlanders, die er even een dagje tussen uit gingen om in Lisse de Keukenhof te bezoeken. Dit jaar is dat van wwege het weer niet gebeurd. Dat heeft ons duizenden bezoekers gekost". Afgelopen week werd het aantal Keukenhofbezoekers weer sta biel, in vergelijking met het seizoen 1973. Op Hemelvaartsdag bijvoorbeeld werden er 37.500 bezoekers genoteerd en op 9, 10 en 11 mei resp. 21.500, 20.000 en 16.000. Het is niet zo verwonderlijk dat de Keukenhof dit jaar een stapje heeft moeten terugdoen. In 1974 namelijk waren de omstandighe den voor de nationale bloementuin heel wat gunstiger. Men vierde in 1974 het 25-jarig bestaan. Omdat koningin Juliana de Keukenhof opende kwam er een golf publiciteit los, die haar uitwerking niet mistte. Toen bleek weer eens hoe belangrijk het is als een van de leden van het Koninklijk gezin de opening verricht. Vooral voor het Nederlandse publiek blijkt dat een extra stimulans te zijn om er dan een kijkje te gaan nemen. Er is voor de Keukenhof toch ook nog een lichtpuntje aan de horizon. Er zijn dit jaar voor het eerst opvallend veel Zweden naar Lisse gekomen. De Zweedse reisbureaus hebben de Keukenhof ontdekt en dat opent perspectieven voor de komende jaren. En ook het aantal Engelse bezoekers loopt weer op nu een groot aantal kleine touroperators de taak hebben overgenomen van de vorig jaar ter ziele gegane tourgigant Clarkson. Het aantal bussen dat de Keukenhof aandoet is daardoor even groot gebleven. Wel staan er dagelijks veel minder particuliere auto's op de parkeertereinen. Toch geen sombere gezichten op de Keukenhof. Den Hoed: "Bij slecht weer was deze teruggang min of meer te verwachten. We vinden het al mooi, dat we op het niveau van 1973 zitten. We hadden echt niet verwacht dat we 1974 zouden evenaren, laat staan naar de kroon zouden steken. Het is nog niet zeker wanneer de Keukenhof haar poorten sluit Tweede Pinksterdag zal men daar een beslissing over nemen. De kans is vrij groot dat de Keukenhof, tegen de traditie in, ook in de week na Pinksteren, nog open zal staan voor publiek. Den Hoed: "De tuin is momenteel op zijn mooist. En dat houden we voorlopig nog wel zo. Dan is het zonde om het seizoen over een week al af te sluiten. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op het ogenblik staan er in Leiden een kleine duizend woningen leeg. Volgens hel Bureau Statistiek van de gemeente waren hel e»" op 1 april j.l. precies 907 wat neerkomt op «n percentage van 2.7 van de totale woning voorraad. Van deze 907 leegstaande woningen waren er 54 (6 procent) bedrijfs- en dienstwoningen, waarvan vier ongeschikt voor bewoning. De overige 853 woningen betroffen 171 woningen (18.8 procent), die ongeschikt waren voor bewo ning, 527 woningen (58.1 procent) die reeds be woond waren geweest en 155 woningen (17.1 procent) die sedert de oplevering nimmer be woond waren geweest. Voor 173 van de 853 gewone woningen was een woonvergunning ver strekt. Het betrof hier 12 woningen in de sector ongeschikt voor bewoning, 143 in de sector reeds bewoond geweest en 18 in de sector nimmer bewoonde woningen. Van de 171 woningen, die leeg stonden en onge schikt waren voor bewoning, was voor 70 wonin gen (40.9 procent) renovatie als oorzaak van de leegstand aan te wijzen. Bijna 2/3 gedeelte hier van n.l. 44 woningen, stonden in het Noorder kwartier 16 in de Kooi en 10 in Tuinstadwijk. Het Rodenburgerdistrict had met 120 (22.8 pro cent) het hoogst aantal leegstaande woningen, die reeds bewoond waren geweest. Hiervan waren 44 (36.7 procent) in Tuinstadwijk, 18 woningen (15.0 procent) in Rijndijkbuurt, 17 woningen (14.2 procent) in Crones te in en 41 (34.1 procent) in de overige wijken van dat district Daarna volgde het Kooidistrict met 118 (22.4 procent) leegstaan de reeds bewoonde woningen, waarvan 27 (22.9 procent) in Groenoord 45 woningen (38.1 procent) in Noorderkwartier, 38 woningen (32.2 procent) in de Kooi en 8 (6.8 procent) in de Waard. In het Bos- en Gasthuisdistrict waar 115 reeds bewoonde woningen leegstonden, was het aantal in de Fortuinwijk het grootst n.l. 47. Totaal stonden er in Leiden-zuid west 73 woningen leeg. De 40 leegstaande eerder bewoond geweest zijn de woningen in het Merenwijkdistrict bevonden zich alle in de Slaaghwijk. Hiervan waren er 32 afkomstig uit drie horsten, tw. de Arendshorst 8, de Condorhorst 18 en de Milanenhorst 6 woningen. 7 leegstaande woningen waren over de andere horsten verdeeld, terwijl er zich 1 leegstaande woning in de Merendonk bevond. Er stonden per 1 april 155 woningen leeg, die nog nimmer bewoond waren. Het betrof hier 107 flatwoningen (69.0 procent) en 48 maisonettewo ningen (31.0 procent). Van een woningbouwver eniging waren er 8 woningen (5.2 procent), van de Leidse Woning Stichting 90 (58.1 procent) van anderen dan een woningbouwvereniging of de LWS 41 (26.4 procent) terwijl 16 (10.3 procent) koopwoningen waren. Van de 139 huurwoningen hadden er slechts twee een „kale" maandhuur beneden 250 gulden. Bij de overige 137 woningen bedroeg de huur meer dan 250 gulden. Een verdere detaillering van straten met 10 of meer leegstaande nimmer bewoonde woningen, wijst op een naar verhou ding sterke concentratie van de leegstand. Ten opzichte van de situatie per 1 oktober 1974 geeft de „nieuwbouwleegstand" een aanzienlijke daling te zien. Toen 354 woningen, nu 155. De leegstand van de flats aan de Jan Luykenlaan liep terug van 78 tot 42 woningen. Aan de Sperwerhorst, waar in oktober 1974 nog 60 wo ningen onbewoond waren, bedraagt dit aantal thans nog slechts 10. Geheel opgeheven is de leegstand aan de 'Smellekenhorst (oktober 21 woningen) de Wiekelhorst en de Milanenhorst (elk in oktober 14 woningen) en aan de Raven horst en de Ziildonk (elk in oktober 9 woningen). Het aantal leegstaande woningen in de nieuw bouw aan de Boerhaavelaan verminderde van 52 tot 41, aan de Uilenhorst van 26 tot 15. Aan het Haagplein staan thans nog 16 woningen leeg tegenover 26 in oktober. De leegstand aan de Reigerhorst nam af van 23 tot 11. Van de woningen, die ongeschikt waren voor bewoning, stonden er 48 (28.1 procent), 1 jaar of langer leeg. Zeven woningen stonden leeg sedert 1970 of eerder. Langer dan een half jaar stonden er 101 woningen (19.2 procent) van de 527 reeds bewoonde woningen leeg- Alle 155 nimmer bewoond geweest zijnde woningen ston den langer dan een half jaar leeg. Van de 54 bedrijfs- en dienstwoningen, waarvan er vier ongeschikt waren voor bewoning, stonden er 28 (51.9 procent) langer dan 6 maanden leeg. In totaal bedroeg de leegstand van langer dan een half jaar 366 woningen (40.4 procent). In vergelijking met de stand een jaar geleden valt een sterke stijging te constateren van het aantal leegstaande woningen, die op grond van hun kwaliteit ongeschikt voor bewoning moeten worden geacht De plaatsgehad hebben herhuis vesting van de vroegere bewoners is zonder meer als een stuk verbetering van de woonkwaliteit aan te merken. Onbevredigend slot voor Volendammers Quick Boys in finale Zilveren- Molentoernooi Van onze sportredactie LEIDEN De eerste halve fi nale van het Zilveren- Molen- toernooi, de strijd tussen Quick Boys en Volendam, heeft een onbevredigend slot gekregen. Vijf minuten voor tijd was de stand 22 met de aantekening, dat Volendam tot dan toe het beste van het spel had gehad, toen één van de oranjehemden per ongeluk de bal met de hand beroerde. Uitgerekend in het strafschopgebied stuiterde het leder over een hobbeltje en sprong tegen de hand van De Koning die in een straal van twintig meter niemand om zich heen te duchten had. "Hands is hands', besloot de scheidsrech ter en de bal kwam, ondanks langdurig protesteren van de Volendammers, op de stip. Heerikhuizen voltrok het von nis. Een minuut later had Wim van der Plas voor een 'eerlijker' besluit van de wedstrijd kunnen zorgen, maar hij miste de fraaie kans royaal. teleurgestelde Volendam- onthaalden de arbiter na afloop op een hartelijk applaus. i kwam het nog tot een handgemeen, toen de begeleider Volendam zijn woede wilde koelen op de referee, maar die gelegenheid werd hem gelukkig ontnomen. Een jammerlijk slot een toch wel aantrekkelijke wedstrijd. Voor dat laatste zorgde overi gens vooral de ploeg uit paling dorp. Aantredend met een ge heel ander team dan in de voor ronde demonstreerde het team met name na rust soms fraaie staaltjes van technisch kunnen tactisch inzicht Na het lauwe begin, waarin vooral Quick Boys fantasieloos en soms uitge sproken zwak voetbalde, vond Volendam de eerste gaten in de Katwijkse defensie. Na een half spelen leverde dat een bij zonder mooie goal op van Veer- i die, aangespeeld door Tol vrijgelaten door Verdoes, veraf keihard inknalde. Nog geen minuut later was het even wel gelijk via Cor Verdoes en tien minuten later kwam Quick Boys zelfs op 2—1 toen Jaap Hoek goed doorzette. Een stand die de verhouding omgekeerd weergaf. Na rust begon Quick Boys be ter, al kreeg de overigens gehan dicapte ploeg weinig vat op het soepel draaiende Volendam. Erg gemakkelijk de bal spelend en vooral via individueel goed op gezette acties namen de oranje hemden het initiatief weer vlot Vooral de razendsnelle rechtsbuiten Veerman impo neerde en hij was het ook die Volendam naast Quick Boys bracht De Koning mocht het tikje geven, maar de solo van Veerman die hier aan vooraf gging was zonder meer gran dioos. De slotfase verprutste he laas bijzonder veel. AD VAN KAAM Kritiek Van Aken op rijksoverheid (Van een onier verslaggevers) LEIDEN Wethouder Van Aken vindt dat de rijksover heid de gemeentes te weinig betrekt bij herstructurering van bedrijfstakken die in moei lijkheden verkeren. De wethou der acht dat vooral onverteerd baar in gevallen waarbij als gevolg van de herstructurering een groot aantal mensen op straat komt te staan. Hij heeft deze klacht gister avond geuit tijdens een vergade ring van de gemeenteraadscom missie voor economische aange legenheden-. Met name doelde Van Aken op de bemoeienis van de rijksoverheid met de broo dindustrie. De problemen in de ze bedrijfstak zullen mogelijk ook in Leiden met zijn Leidse Brood Fabriek tot ontslagen lei den. •HflNGENttflM, kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u "m toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. cJ-R stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: naam: to>i' woonpl.: tel. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. Leidse Courant

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5