VAD NOG PAS IN RUWE LIJNEN Verschil in inkomen mag, maar moet kleiner zijn Kind bijna blind door medicijnen ReidteQowuvnt D Eigen briefpapier,daar zal uw buigemeester beduusd van zijn. 230 jaar voor hoofdpersoon zaak-Matesa Helft van Nederlanders is voor vorming van CDA Niet-alledaags aanbod voor nieuwe Amro spaarders: Arrestatie van Baader-advocaat Stoel Van standing ARTS KAN NIETS VERWETEN WORDEN Grote Gnork. Gratis van de Amro Bank. Voor nieuwe spaarders die al eigen briefpapier nebben, I ZATERDAG 10 MEI 1975 LEIDSE COURANT MADRID (AP) - De Barce- lonese zakenman Juan Vila Reyes is veroordeeld tot 230 jaar gevangenisstraf wegens zijn rol in het grootste financiële schan daal dat Spanje ooit ge kend heeft: de zaak-Mate- sa. Drie andere verdachten in de zaak, die zes jaar geleden de regering deed wankelen, hebben gevange nisstraffen van 108 jaar elk gekregen. Vila Reyes, die volgens de aanklacht de staat via een export maatschappij heeft opgelicht voor 160 miljoen dollar, werd nog een boete opgelegd van 200.000 dollar en veroordeeld tot het beta len van schadevergoeding ad 160 miljoen dollar. voor miljoenen overheid- scrediet opgestreken, maar nooit de weefgetouwen uit gevoerd die zij zou produ ceren. De ministers die bij de zaak betrokken zijn ge weest hebben van Franco in 1971 in het kader van een generaal pardon vrij spraak gekregen. SURINAME VINDT KOSTEN MINISTER VEEL TE HOOG PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse rekenkamer is niet te\reden over de wijze waarop gevolmachtigde ministers van Suriname in Neder land eigenmachtig door hen gemaakte kosten afschrijven op de post onvoorziene uitgaven van de Surinaamse begroting. Vooral de bedragen die de ministers opgeven voor onderhoud en inrichting van de ambtswo ning in Den Haag heeft noga vraagtekens opgeroepen. Uit het jaarverslag van de rekenkamer blijkt verder ook ontevredenheid over de hoogte van representatiekosten van de gevolmachtigede ministers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Ondernemingen mogen een deel van hun overwinst rechtstreeks aan het personeel (blijven) uitkeren. Zo'n uitkering moet in beginsel 7 10 jaar lang worden geblokkeerd. Het overige, grootste deel van de voor uitkering in aanmer king komende vermogensaanwas moet in één groot fonds worden gestort ten behoeve van alle in Nederland werkzame werknemers. Dit blijkt uit de vermogensaanwasdelingsregeling, die de regering heeft geprojecteerd in haar nota-inko- mensbeleid. Hoewel een wetsontwerp over dit onderwerp - dat vorige week bijna aanleiding werd tot een kabinetscrisis - dit jaar nog zal worden ingediend („een heidens karwei", aldus minister Boersma), staan in de nota nog slechts zeer globale aanduidingen aangegeven. Door middel van een wettelijke regeling tot vermo- gensaanwasdeling wil de regering de werknemers, laten delen in de overwinst, omdat deze in samen werking tussen kapitaal en arbeid is ontstaan. Een dergelijke regeling is ook wenselijk, aldus de regering, in samenhang met een zo uniform moge lijke loonontwikkeling in ondernemingen en be drijfstakken. Zou men va de overwinst 10 pet. aan de vermo- gensaanwasdeling toewijzen, dan zou volgens het kabinet in gemiddelde conjuncturele omstandighe den ongeveer 50 miljoen gulden per jaar voor de VAD beschikbaar komen. De werknemers krijgen dit geld overigens niet „in het handje" maar in de vorm van vermogenstitels (aandelen), omdat het geld ten behoeve van investeringen in de onderne mingen moet blijven. Overigens is dit percentage van 10 slechts een aanname om aan te geven om welke bedragen het kan gaan. Het percentage moet nog worden vastgesteld. Het zal overigens geen voor alle jaren en alle omstandigheden gel dend percentage worden. Er zal een verband worden gelegd tussen de arbeidskostenontwikke ling en het feitelijk functioneren van de vermo- gensaanwasdeling: hoe meer er naar de lonen gaat, hoe minder er te verdelen valt. De onderneming, die overwinst maakt, mag een deel ervan rechtstreeks aan eigen werknemers ten goede laten komen. Het andere deel, dat beschik baar komt, wordt gebruikt voor aanvulling van de oudedagsvoorziening van alle werknemers, met uitzondering vanhet overheidspersoneel en ande ren die onder de algemene burgerlijke pensioen wet vallen. Dit deel in de overwinst moet in één groot natio naal fonds komen, zo meent de regering, dat in beginsel zal worden bestuurd door vertegenwoor digers van werknemers. Omdat het fonds een pensioendoelstelling krijgt kan een zekere verte genwoordiging van werkgevers in het bestuur wel nuttig zijn. De rol en taak van de overheid hierbij moet nog uitgedacht worden. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Uitgangspunt van de gisteren gepubliceerde nota inkomensbeleid (zie ook de voorpagina) is dat iedereen in redelijke mate moet kunnen de len in de welvaart, maar dat ook een maximum moet wor den gesteld aan het beslag dat een individu op die welvaart legt. De maatschappij zal zelf moeten bepalen waar het mini mum en het maximum moet liggen. De regering denkt aan een verhouding 1 op 5, zoals die bij het rijksoverheidspersoneel ligt. Het zal heel wat tijd ver gen, zo wordt erkend, voordat een aanvaardbare inkomensver houding verwezenlijkt zal zijn, maar er kan van jaar tot jaar wel worden gewerkt aan ver kleining van de verschillen Zo wil de regering in de komen de jaren, waarin weinig te ver delen valt, de welvaartsgroei vooral toedelen aan de laagste inkomens. De daarboven liggen de groep zal er per jaar weinig reëel op vooruitgaan en zal wel licht genoegen moeten nemen met waardevastheid van het in komen. De werkelijk hoge inko mens, wordt een, zij het geringe, jaarlijkse reële achteruitgang in het vooruitzicht gesteld. Om de inkomensverschillen te verkleinen wil de regering, dat alle werknemers, inclusief de di recties, in de C.A.O.'s worden opgenomen. De loonsom van het overheidspersoneel zal in dezelf de mate blijven stijgen als de loonsom in het particuliere be drijfsleven (de zogenaamde trend), maar aan de verdeling van het aldus beschikbaar ko mende geld zal-wel wat kunnen veranderen. Over de inkomens vorming van de vrije beroepen kondigt de regering een nader onderzoek aan naar de vraag, of bij sommige vrije beroepen de toetreding voldoende open staat en of de spreiding van vestiging voldoende gelijkmatig is. De ta- riefproblematiek zal systema tisch worden aangepakt. Want ook de vrije beroepen moeten onder het inkomensbeleid val len. De regering wil verder de zelfstandige ondernemers in het midden- en kleinbedrijf inko mens laten verwerven, die pa rallel lopen met die van verge lijkbare werknemersinkomens. Zij wil die zelfstandigen dan ook, onder bepaalde voorwaar den, een minimum-inkomen ga randeren. Een betere inkomensverhouding kan bevorderd worden door een beter inzicht in de huidige inko mensverdeling. Er komt dan ook een wet op de openbaarheid van inkomens. Voorshands wil men alleen de funktie-inkomens uit arbeid vastleggen. Alleen die instanties krijgen er inzage van, die deze gegevens voor hun aan deel in het inkomensbeleid no dig hebben. De regering is in dit opzicht passief, wat wil zeggen: men krijgt de gegevens slechts als men erom vraagt. Op lange re termijn zal de openbaarheid van individuele arbeidsinko mens van werknemers en zelf standigen. Dit moet nog nader uitgewerkt worden. In de nota wordt er voorts nog op gewezen, dat ook via de be lastingen en de sociale verzeke ringen correcties op de inko mensverschillen kunnen worden aangebracht. In het verleden is dat ook al wel gebeurd. Met een verdere hantering van de in komstenbelasting als verdelings instrument wil de regering ech ter terughoudendheid betrach ten. De rek is er een beetje uit, zo wordt gesteld. In het kader van de fiscale be schouwing wordt in de nota op gemerkt, dat de regering per 1 januari 1976 een eind wil maken aan de vreemde situatie, dat iemand die naast zijn aow nog een klein pensioen heeft, netto minder te besteden heeft dan degene, die alleen maar a.o.w heeft Gesprek over landbouw-cao afgebroken UTRECHT (AVP) - De onder, handelingen over de landbouw- cao zijn gisteren, tijdens de der de besprekingsronde, afgebro ken zonder dat een nieuwe da tum voor voortzetting van het overleg is vastgesteld. De nieu we cao, waaronder ongeveer 20.000 werknemers in de agrari sche sector vallen, had al op 1 maart van dit jaar moeten in gaan. Volgens de heer J. Hubregtse van de agrarische en voedings bond NW is het overleg ge strand op een weigering van de- werkgevers, iets te doen aan de achterstand in de arbeidsvoor waarden van het agrarisch per soneel vergeleken met wat vak bekwaamheid betreft vergelijk bare werknemers in de indus triële sector. Zo boden de werkgevers vol gens hem niet meer dan.de in de meeste andere cao's al over eengekomen 1,7 pet initiele loonsverhoging, terwijl ze wei gerden een „vloer" te leggen in de prijscompensatie (de vakbon den hadden een minimum van 175 per procent prijsstijging gevraagd). DEN HAAG (ANP) Drieënvijftig procent van de Nederlanders is voorstander van de vorming van het CDA, een samengaan van de KVP, de ARP en de CHU. Dit concludeert Nederlands Instituut voor Publieke Opinie en het Markton derzoek (NIPO) uit een enquête die is gehouden onder 1.039 personen vanaf 18 jaar. Vijfenzeventig procent van de ondervraagden bleek op de hoogte te zijn van het streven tot samengaan van de drie christelijke partijen. PvdA- stemmers zijn niet zo voor vorming van het CDA, concludeert het NIPO. Onder de KVP-, AR- en CHU-stemmers zijn de percentages voor vorming van een CDA groter dan onder de overige kiezers. De namen van de heren Aantjes, Andriessen, Steenkamp en Biesheuvel werden het meest ge noemd toen werd gevraagd wie kunnen helpen het CDA rond te maken. De KVP-stemmers hebben het meest hun hoop gevestigd op Andriessen, Steenkamp en Biesheuvel. Onder de A-stemmers worden de namen van resp. Aantjes, Biesheuvel, Andriessen en Steenkamp het meest genoemd. Bij de CHU-stemers in volgorde: Aantjes, Biesheuvel, Andriessen, Kruisinga en Steenkamp. Op de vraag wie het CDA tegenwerkt, kon de meesten de KVP-er De Zeeuw uit het lijstje van acht namen dat hen bij deze enquete werd voorgehouden. I ADVERTENTIEJ Iedereen die vóór 7 juni a.s. gegevens gedrukt met daarbij een spaarrekening opent bij passende enveloppen. de Amro Bank, kan z'n eigen briefpapier bestellen. 100 Velletjes met op 't briefhoofd uw persoonlijke U betaalt er weliswaar f 10,- voor, maar de Amro stort ook meteen f 5,- op uw nieuwe spaarrekening. En heeft u al briefpapier, dan kunnen we ook gewoon f 5,-op uw rekening zetten, of een gekke grote Spaar- Gnork geven. Maar dat briefpapier, dat is natuurlijk wel het aardigste. Vooral ook omdat er keuze is uit 6 verschillende mogelijkheden. er Keuzt J.A. de Jager Hogeweg13 Heerenveen 28 april 1975 er de Burgeraeeste Uit de plaatselijke c uw collego voornemens voor de verbouwing vai dancing. Aangezien mi, op Hogewpp 7.11^ 1 ijn om toestemming te verlen perceel Hogeweg 15 tot bar- gezin en ik woonachtig zijn Banden ingedamd In Hongarije is een nieuwe methode uitgedacht en in de praktijk gebracht om de afkalving in kleine ravijnen tegen te gaan. In plaats van stenen dammen metselt men nu oude autobanden aan en op elkaar. Het resultaat voldoet goed, en de kosten zijn 70 procent lager. HEIDELBERG (DPA/Rtr) De Westduitse politie heeft gisteren een advocaat van Andreas Baader, Siegfried Haag, in diens kantoor gearresteerd onder verdenking van steunverlening aan een misdadige organisatie. Een woordvoerder van de advocaat zei dat de politie het kantoor van Haag eerst acht uren lang had doorzocht. De politie en justitie heeft verscheidene papieren meegenomen. Haag is een van de drie advocaten van Baader, die met anderen op 21 mei terecht moet staan wegens moord, bankroof en bomaan slagen. Haag's medefirmant, Eberhard Becker, zit in Hamburg vast op verdenking van betrokkenheid bij de guerrillagroep van Baader en Ulrike Meinhof. Eerder waren Klaus Croissant en Kurt Stroebe- le uitgesloten van de verdediging, op verdenking van contacten met de anarchisten. Eerder op de dag had een schietpartij in Keulen plaatsgevonden, waarbij zoals al gemeld een politieman en een verdachte werden gedood. De schietpartij ontstond, toen een auto werd aangehouden en doorzocht, waarin zich drie verdachte mannen ophielden. Behal ve een 22-jarige agent werd ook de lang gezochte terrorist Werner Sauber gedood. Een agent werd zwaar gewond, evenals een tweede terrorist, Broland Otto. De derde bleef buiten schot, omdat hij onmiddellijk de handen omhoog stak. Vooronderzoek bij ANWB- autokeuringen DEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft een nieuwe vorm van dienstverlening ingevoerd, nl. een vooronderzoek op een autokeuring. Omdat bij de ANWB-technosta- tions steeds vaker auto's wor den aangeboden, die zo slecht zijn dat een uitgebreide keuring financieel nauwelijks verant woord is, is met ingang van gisteren deze nieuwe dienstver lening ingevoerd. Zij is er op gericht de consument te be schermen tegen onnodig hoge kosten, die een aankoopkeuring in die gevallen noodzakelijker wijs met zich meebrengt, nl. 75. De ANWB komt aan deze adspi- rant-kopers tegemoet door een vooronderzoek aan te bieden te gen een prijs van 15,-. Daaruit zal moeten blijken of het zinvol is de auto daarna nog een volle dige keuring te laten ondergaan. In dat geval wordt het bedrag in mindering gebracht op de keuringsprijs. Huursubsidie-stortvloed ALS HET HAAGSE GEMEENTEBESTUUR na half juni verwacht tussen de tien- en twintigduizend huursubsidie-aanvragen te moeten verwerken, kan men een idee krijgen van de stortvloed die landelijk moet gaan losbarsten. Iedereen met een maandelijkse huursom van tussen de twee- en vierhonderd vijf tig gulden zal wel zitten te rekenen of zijn inkomen nog binnen de termen valt om huursubsi die te kunnen krijgen; in alle grensgevallen zal het in elk geval geprobeerd worden. Het zou ons niet verwonderen, wanneer eind 1975 blijkt, dat de huursubsidie een bedrag gaat uitmaken dat de regeringsramingen royaal overtreft. Wanneer straks gesproken gaat worden over de inkomensnota. zal ook niet over het hoofd gezien kunnen worden, dat via de huursubsidie ook een leuk stukje inkomenstoenadering gerealiseerd gaat worden. Het vreemde blijft alleen, dat wanneer aan de andere kant duizenden Nederlanders blijven zitten in een woning, die gelet op hun inkomen te goedkoop is, er subsidie moet worden gegeven die bij een betere verdeling van de woonruimte bespaard had kunnen worden. PPR-top breekt niet met kabinet EEN NIET BIJGELEGD CONFLICT over de vermogensaanwasde- ling tussen PvdA en het duo Aantjes-Andriessen zou voor het blijven bestaan van het kabinet-Den Uyl een heel wat groter gevaar hebben betekent, dan bevestiging van het gerucht dat een groot deel van de PPR het met dit kabinet niet meer ziet zitten. Met het uit de boot vallen van de radicalen zou het regeringsschip getalsmatig dóór hebben kunnen varen, wat bij een breuk op de lijn tussen links en christen-democraten niet het geval had kunnen zijn. Wel zou het progressief akkoord dan door PvdA en de al onthoofde D-'66 alleen op de parlementaire rit verder vervoerd moeten worden en dat is voor de socialistische ministers een weinig minder onaantrekkelijk idee dan het voor de PvdA Kamerfractie zou zijn geweest. Daarom zal Den Uyl het toch wel als een geruststelling hebben ervaren, dat de top van de PPR in ruime meerderheid niet eraan denkt eind mei op haar partij-congres het vertrouwen in het kabinet-Den Uyl te laten opzeggen. WE GELOVEN NIET, dat op het congres de kwestie helemaal niet aan de orde zal komen; een minderheid van het partijbestuur trekt wél de conclusie dat voor een maatschappijhervorming als de PPR wil ,dit kabinet toch een te-licht-gewicht is. En minstens één radicaal Kamerlid zal dit ook in de nabije toekomst blijven beweren. De minderheid vermoedt, dat zij de mening van de basis van de partij beter vertegenwoordigt dan regeringsgetrouwen zoals De Gaay Fortman jr en zijn groep. Het zou wel eens waar kunnen zijn. Maar als het blijven staan achter de regering en de daarin vertegenwoordigende eigen ministers op die manier voor blijvende spanning binnen de PPR zorgt, blijft ook aan de linkerkant het geschut om schoten vóór de boeg van het regeringsschip te geven op scherp staan. iADVERTENTIE Deze Wing Chair stoel van hoge Engelse komaf, met z'n gecapitonneerde rug. z'n 500 met de hand aangebrachte siernagels, z'n mahonie poten en bekleding van echt rundleder ademt een voorname chic. Een stoel voor mensen die niet tevreden zijn met gewone meubels. Een stoel van standing. Die stoe vindt u terug in de grote kollektie betaalbare klassieke meubelen van Vendomus. Waar u verder nog veel meer' vindt om uw interieur in stijl kompleet te maken. Zoals een bloemmahonie vitrinekastje in Sheraton Stijl. Of een tafellamp op antique-finish koperen voet. Of tapijten, biezondere karpetten en tientallen andere klassieke-tijdloze woonaccessoires. Pure kwaliteit in alle prijsklassen. Enfin, als dit niveau u aanspreekt doet u er goed aan gauw eens uw hart te komen ophalen. HX)IVIUS Weeroverzicht Geheel West- en Midden-Europa hebben de laatste dagen in een omvangrijk en zwak lagedruk gebied gelegen. Hier dwars doorheen van Oostenrijk via Midden-Duitsland naar de Wadden-eilanden liep een front Langs dit front Is een aantal bulenstoringen getrok ken, waar de noordoostelijke helft van ons land belangrijk meer van heeft ondervonden dan de zuidwestelijke helft van bet land. Ook vrijdagmiddag kwam het in Duitsland weer tot verspreide onweersbuien, met in Hamborg 9 en in Hann over 14 millimeter regen. Heel langzaam stijgen de barome ters in Frankrijk en Duitsland, zodat na vandaag bij ons de stabilisatie ook gaat toenemen. Zondag kan het overal droog blijven en er komen geleidelijk wat meer zonnige perioden. De warme lucht in Oost-Europa en vrijdag met 25 graden ook nog in Zuid-Zweden aanwezig zal ons niet bereiken. De komende mei-dagen brengen groeizaam weer, met een nor male temperatuur, schomme lend tussen 15 en 17 graden met de kans op wat meer zonnige perioden. UTRECHT (ANP) Het Centraal Medische Tuchtcollege heeft in hoger beroep een klacht afgewezen tegen een arts die een tweejarig jongetje tien maanden achtereen Entero-Vio- form had voorgeschreven, waardoor het kind een ernstige oogziekte kreeg. Het Jongetje be zoekt nu een school voor slechtzienden, alhoe wel zijn gezichtsvermogen daartoe eigenlijk niet toereikend is. De klacht was ingediend door de ouders van het kind, dat van de huisarts tussen november 1970 en 1971 Entero-Vioform had gekregen omdat het aan verstoppingen leed. Aanvankelijk toegedien de laxeermiddelen bleken niet te helpen en de klachten kwamen ook terug, als het jongetje geen Entero-Vioform meer slikte, een middel, dat overigens in het algemeen juist een „verstoppen de" werking heeft. In de zomer van 1971 kreeg het kind moeilijkhe den met zien. Het kwam uiteindelijk in het Ooglijdersgasthuis in Utrecht terecht, waar aan de ouders zou zijn meegedeeld, dat de oogafwijk ing het gevolg was van het gebruik van Entero- Vioform. Het Centraal Medisch Tuchtcollege meent, dat de huisarts beter niet zo lang had kunnen door- gaan met het voorschrijven van Entero-Vioform en dat hij een specialist had moeten raadplegen. Een ernstig verwijt kan de arts volgens het college evenwel niet worden gemaakt, omdat Entero-Vioform in de jaren 1970-1971 al veertig jaar in gebruik was, zonder recept kon worden gekocht en bekend stond als een onschuldig middel tegen darmklachten. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde werd in 1970 al gewaarschuwd tegen de gevaar lijke nevenwerking van Entero-Vioform. Het Tuchtcollege meent, dat de arts niet kan worden verweten, dat deze publikaties aan zijn aandacht zijn ontsnapt, aangezien het geen hoofdartikelen waren. Een waarschuwing in het geneesmidde lenbulletin van het ministerie had de arts ook niet gelezen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7