OGELWACHT RIJNLAND: Allerlei(ds) oor sambal-duiven en jus-eenden remiva en Zoeterwoude HBG-Lisse gefuseerd met West-Friesland" zijn het nog niet eens tonklaan rordt beschermd Oorlogshelden stuurden plaatsvervangers Sleutels vierden eerste lustrum Willibrordcantorij op de televisie ED0-HDVS SATERDAG 10 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers JETERWOUDE De stichting „Gemiva" zal binnenkort een uwe bijeenkomst in Zoeterwoude organiseren. Tijdens deze enkomst worden de bewoners op de hoogte gesteld van li'euwe plannen van de stichting voor het vestigen van patien- i in woonhuizen aan het Watertje. en week geleden onstond er bij de bewoners van het Watertje de Loetje onrust over plannen van de in Gouda gevestigde chting, die de zorg vover geestelijk gehandicapte kinderen eft. Enige maanden geleden heeft de stichting namelijk aan en W. van Zoeterwoude toestemming gevraagd drie huizen an het Watertje te bestemmen voor haar werk, teneinde de estelijk gehandicapten wat uit hun isolement te halen. B. en hebben toen gesteld dat zij alleen toestemming konden geven, vanneer de buurtbewoners met de plannen eens konden zijn. tijdens een gisteren gehouden voorlichtingsavond bleken verte- nwoordigers van Gemiva nauwelijks in staat inlichtingen te over de nieuwe bewoners van het Watertje en de Loethe. BOVENKARSPEL/LISSE De fusie van de veilingverenigingen „West Friesland" van Bovenkarspel en de H.B.G. in Lisse heeft niet alleen als doel, een betere prijsvorming in de hand te werken. Hoewel dit natuurlijk wel een van de allerbelangrijkste aspecten van de totale samenwerking is. Maar in een begeleiding bij het fusievoorstel schrijven de beide besturen, dat er veel meer samenhang met de samenvoeging van de beide bedrijven. Alles uiteraard met als doel, beter en efficiënter te kunnen werken voor minder snel stijgende kosten. Deze fusie kan gezien worden als een van de grootste in de bloembollenwereld, die Nederland ooit gekend heeft. In de nieuwe samenwerkingsvorm wordt de vereniging „Coöperatieve Neder landse Bloemenbollencentrale" (CNB) genoemd. Zodra de fusie een feit is, zullen de beide directies worden samengevoegd tot een teammanagement. Dit team zal een beleids plan opzetten, dat helemaal gericht wordt op het marktwezen. Veel staat er ook te wachten bij de in- en verkoopbureaus (i.v.b. 's). van de beide veilingen. Deze zullen na de fusie worden samenge voegd en gereorganiseerd. De vertegenwoordigers zullen gaan werken per rayon, en per produkt. Men verwacht daarmee een einde te maken aan de concurrentie tussen de vertegenwoordigers van de beide veilingen. De beide besturen maken gewag van de weinig florissante gang van zaken in het bloembollenvak. Men wijst daarbij op het grote aantal (200) vertegenwoordigers, dat elkaar nog al eens in de weg loopt. De vele exporteurs (ongeveer 500), die met een geweldig en gevarieerd aanbod komen, en daarbij nauwelijks gemeenschappelij- ke verkoopactiviteiten zijn, waardoor omzetverhoging, en prijsver- betering erg moeilijk is. En ook wijzen de beide besturen op de ongeveer 8.000 kwekers, waarbij evenmin nauwelijks sprake is van enige gemeenschappelijke aanpak, waardoor men vrijwel helemaal aan de handel is overgeleverd. De beide veilingbesturen noemen zo nog enkele aspecten in de bollenwereld, die duiden op de belabberde situatie. Men vermeldt daarbij, dat ook de bedrijfsresul taten van de veilingen al enkele jaren een neergaande lijn vertonen: de opbrengsten blijven achteruit lopen, en de kosten stijgen onevenredig hoog. Van een onzer verslaggevers :iDEN Wat moet je als duif wanneer je oppassendheid ten spijt, in handen valt van ine vandalen die je poten verzwaren met een lok hout van vier ons? En wanneer je daarna, veel gehijg en gefladder het vege lijf gered, n p de dakgoot van restaurant Ko Sing aan de lorsstraat neerploft? Om vervolgens je even- i richt te verliezen en hals over kop in een bak io ambal oelek te storten? k lan is het wel bekeken, dan haal je het niet e' ïeer, dan zit het erop. Want ook al keurt men i af voor de nasi rames de vleugeltjes zijn jf Keer aangetast door de rode peper dat na een 3 randend lijden een zekere dood je te wachten 'laat. 15 tenzij de kok connecties heeft met de Vogel- racht. In dat geval word je keurig per schoenen doos afgehaald, overgebracht naar de Rijnsbur- i irsingel, tip-top gereinigd, van medicijn voor alen en voor de duur van je genezing in een pico ïllo hok gestopt. B e Vogelwacht Rijnland of nauwkeuriger gezegd Vogelwacht van meneer Van Krieken. Vijf ar bestaat zijn vereniging nou. Zijn accommo- lofetie in een stuk plantsoen aan de 2e Binnen- %tgracht, achter De Turk is in die periode ;egroeid van vijf hokken toen tot pak wweg >2fcertig nu. Het totaal aantal gasten, waaronder ivengenoemde sambal-duif, beloopt momenteel i' Een rare Van Krieken? „Een rare sodemieter", naar j zelf oordeelt. Hij studeerde medicijnen, was journalist verbonden aan De Tijd en het Handelsblad, werkte als inspecteur in jam-fabriek, bekleedde de functie van be- [rijfspersoneelschef bij de Eltax, bracht brood de plank met het geven van studie-adviezen 1 bijles en verrichtte de laatste jaren literatuur- iderzoek voor artsen van het Academisch Zie- huis. Nu is hij 65 en kan al zijn resterende •achten wijden aan de Leidse vogeltjes, lat doet hij niet in zijn eentje. Van het begin f oefenden zijn activiteiten grote aantrekkings- ■acht uit op oudere en jongere kinderen („me- Van Krieken mag ik helpen") die tegen aling van 2,50 's jaars jeugdlid werden van Vogelwacht. Inmiddels is hun aantal uitge leid tot een legertje van bij de 100. Onbezol- Igd jeugdwerker Van Krieken: „Als je ooit een paar lessen Duits hebt geleerd op school ken je dat boekje „Emile und die Detektive". Mèt de speurneus in dat boek zeg ik: met 10 jongens en meisjes doe ik meer dan met 100 volwassenen. De Vogelwacht drijft op de jeugdleden. Die zwerven overal rond en als er wat gebeurt, is er altijd wel één van hen in de buurt. Volwassen vrijwilligers heb je bijna nooit wat aan. Er zijn wel mensen die tegen me hebben gezegd: als ik wat kan doen bel je maar. Maar als ik dan bel moeten ze net televisie kijken of ze moeten net uit of ze hebben nou geen tijd Jeugdleden komen rustig van het andere eind van de stad om hier een vogeltje te brengen." Mooi-weer-kinderen „En dan: ik ben een ouwe man. Jeugdleden zijn met hun kleine vingertjes vaak veel handiger en kunnen nog haarscherp zien. En als er zo'n vogeltje vandoor gaat zijn ze er als de kippen bij om hem te pakken. Nou komen hier niet elke middag alle jeugdleden die de vereniging telt, natuurlijk. Er is een behoorlijk aantal mooi-weer- kinderen bij. Die moeten er ook zijn ten slotte. Maar door de bank genomen heb ik er hier per dag toch wel zo'n twintig rond llopen. De beste groep is die van tussen de 10 en de 14 jaar. In die leeftijd zijn ze ideaal. Ze hebben nog niet zoveel huiswerk en ook nog geen vriendjes en vriendinnetjes waar ze een oogje op hebben. Want dat is een storende factor hoor. Zo'n vriendinnetje hoeft maar één keer te zeggen: „hè jèh, doe niet zo kinds met die vogeltjes" en m'n jeugdlid is gevlogen. Maar goed, er ziin er hier De heer Van Krieken en enkele van zijn medewerkers Leiden Als gevolg van het steeds toenemend aantal activiteiten van de Vogelwacht, groeien de administratieve en redactionele werkzaam heden meneer Van Krieken momenteel boven het hoofd. Hij heeft dringend behoefte aan vrijwilligers die artikelen willen schrijven en de redactie voeren van het periodiek „De Meer koet" en bereid zijn hem het administratie-werk dat dit blad met zich meebrengt, uit handen te nemen. Het adres van de Vogelwacht is postbus 112. Het asyl is gevestigd aan de 2e Binnevestgracht 5a en op werkdagen geopend van 2 tot 5 uur. ook die al vanaf 1970 meelopen". „Elk kind heeft zijn eigen dier waar het voor moet zorgen. Ze leren hier eigen verantwoorde lijkheid te dragen. Dat is het geheim van de opvoeding immers. Eigen verantwoordelijkheid. Pootjes spalken moeten ze léren maar daarna helemaal zelf doen. Dat is er de reden van dat het hier nooit een chaos is. Ik kan rustig een half uurtje weggaan zonder dat er iets uit de hand loopt. Ieder gaat rustig zijn eigen gang". Meren wijk OORSCHOTEN - De Voor- |hotense commissie voor open- werken kon zich verenigen jet het voorstel van B. en W. het maken van een ver- tersarme straat van de Donk- De Donklaan dreigt in de •drukking te komen door het last gelegen industrieterrein. Inige jaren geleden is al een- :htingsverkeer ingevoerd, iar dat heeft het vrachtver niet weerhouden om via |e Donklaan naar het industrie- ibied te gaan. De Dobbeweg jde aanvoerweg voor het in- istrieterrein. Donklaan zal aan het einde afgesloten. Bij het begin de laan wordt een verkeers pel gemaakt en zodra er icien zijn zullen er nog verkeersdrempels worden ng ngelegd, maar dan moet eerst lai totale riolering vernieuwd iywrden. Het voorstel van b. en ;e' komt na het verzoek van de 3 inklaanbewoners, een kinder- na k buurtje. 5 let hoofdgebouw van het voor- g alige Marine Opkomstcentrum shjgt een meer definitieve funk- ite 1 als huisvesting van de ge- lawentelijke diensten en bedrij- ;n. Na het vertrek van de ma- MP was het hoofdgebouw ge- Rjme tijd noodkerk van de hoeder Godsparochie, daarna jCterd het gebouw verhuurd aan ministerie van landbouw en 1 #sserij als archiefruimte. Het 0i 'inisterie heeft nu een andere d4 aats gevonden en met het be nutten van het gebouw voor de r gen diensten komt een einde 3" de versnippering van aller- ZWAMMERDAM - De 21-ja- rige verpleger G. D. uit Zwam- merdam raakte gistermiddag omstreeks vijf uur gewond bij een ongeval op Rijksweg 11 ter hoogte van Van Schip. Hij kon niet meer remmen toen een voor hem rijdende auto linksaf sloeg. Met een boven beenbreuk, hersenschudding - en schaafwonden is hij overge- aanzet Te zijner tijd zullen bracht naor zickenhuis Rij. meer financiën nodig zijn voor noord evena,s zijn 2o.jarige toiletten, wasplaatsen en perso- da0.passagiere die over pijn in neelskantine. de rug jaagde. Zij kon later 1 huiswaarts keren. „Wat we hier allemaal voor kneusjes hebben? Nogal wat vogels uit de Merenwijk. Dierenmis handeling heeft daar onderhand angstaanjagen de vormen aangenomen. Een broedende zwaan hebben we daar bij voorbeeld kort geleden weg gehaald. Die hadden ze nylon draden om de nek gespannen en met stokken geslagen. Zo erg dat hij onder doktersbehandeling moest. Er zijn da gen dat ik wel 25 keer word opgebeld omdat kinderen er eieren kapot trappen. Ook krijgen we er wel kouwen, kraaien of duiven vandaan. Alle veren zijn dan tot bloedens afgeknipt. Moge lijk komt het doordat zich in de Merenwijk nog geen echte leefgemeenschap heeft gevormd. Het is er een samengeraapt zooitje, de mensen ken nen elkaar niet en trekken zich niets van elkaar of eikaars kinderen aan. In een oudere buurt als de Transvaalbuurt komt praktisch geen dieren mishandeling voor". „Verder komen hier ook veel zieke vogels, die een longontsteking hebben opgelopen bij voor beeld. Als het stormt en regent krijgen we veel gewonde meeuwen. Door de nattigheid kleven hun veren aan elkaar en kunnen ze niet meer goed manoeuvreren. Ze komen in botsing met het snelverkeer en zijn de pisang. In Leiden Noord vliegen veel vogels tegen de hoogspan ningskabel. Met gaten als een kindervuist worden ze soms hier gebracht. Postduiven Gestrande postduiven hebben we ook veel. Die houden we vast tot de eigenaar komt opdagen of tot ie zegt: ik hoef hem niet meer. En dan zijn er de gevallen van mensen die een vogel in huis hebben genomen maar niet weten wat' zo'n beest te eten moet hebben. De eigenaar gaat dan vaak af op zijn eigen smaak en dat wil nog wel eens verkeerd uitpakken. Neem Duckie, de jus-eend. Die heeft een bazin die zelf graag van de hete spijzen van de Indische keuken mag genieten. Dus kreeg Duckie verrukkelijk gekrui de rijst met gebraden biefstuk en jus. Voor onze nieren geeft dat geen centje pijn maar voor Duckie zijn nieren wel. Dus die is nou hier om weer gewoon te leren eten. Althans, hij krijgt nou rauwe biefstuk met salade, maar daar kan ie in ieder geval wel tegen. Zijn bazin komt hem elke dag voeren, want voor gewoon brood is Duckie te goed". De Sowjet-held Alexai Marasyev en de Engelse oor logsheld Douglas Baader hebben sinds gisteren een „eigen tulp". Tijdens een korte plechtigheid in het Noorwijkse Huis ter Duin werden door de bloembollen- raad uit Hillegom twee nieuwe tulpenvariëteiten naar de oorlogshelden vernoemd. De naamgevers konden hierbij niet aanwezig zijn. Voor Baader nam squadron leader L. G. Johnson de honneurs waar en voor Maresyev de kolonel-generaal prof. dr. Lomov. (zie foto). Vrijdagmorgen heeft de voorzitter van de broederschap van rotiseurs in Nederland, drs. Bans, een karmozijnro de meerbloemige tulp op de Keukenhof zijn naam gegeven. De tulp werd in 1960 gekruist. Van de toen uitstekende selecties, zijn er nog maar vier over. De dr. Banstulp is er daar een van. De tulp werd veredeld door de firma Van Zanten uit Hillegom. LEIDEN Evenals vorige week vrijdag was ook gisteren het Antoniusclubhuis volledig bezet met enthousiaste belangstel lenden voor een waardevol stuk vormingswerk. Onder de geestelijk gehandicapte jongemannen en vrouwen op de Sociale Werkplaats werd 5 jaar geleden een muziekgroep gevormd: „De Sleutels". Het groepje groeide uit tot een bezetting van 17 jongens en 15 meisjes, die begeleid worden door drie dames en drie heren. Na 5 jaar kunnen De Sleutels constateren, dat er steeds meer leven in komt. Dat is niet op de laatste plaats te danken aan degenen die achter dit sociale werk staan. Daarom waren de beide lustrumuitvoeringen ook hün feest. Secretaris J. van Dam: „Zo hebben we onze fantastische dirigent Pieter Vlasveld; 19 jaar, maar we kunnen alles aan hem overlaten. Onze groep wordt overal gevraagd, in juli gaan we fijn een dag uit naar Brabant. En dat allemaal zonder een cent subsidie. We worden zo veel gevraagd, dat we geen aanvragen meer kunnen aannemen. We zitten vol, met onze repetitieavon den elke week erbij. Ik zie ervan komen dat we het volgend jaar drie uitvoeringsavonden moeten geven". Als je zo'n avond hebt komen er steeds meer donateurs bij; „wij hebben er nu rond de 240, maar ik denk dat we vanavond wel op 260 komen. Daar moeten wij op draaien". De uitvoering gisteravond draaide in elk geval best. De bezoe kers zagen een gezelschap vol kleur en fleur, mensen vol plezier naar wie het een plezier was te kijken en te luisteren. „Wat u doet voor al die mensen (zo hoorden we zeggen), dat is geweldig". Er wordt nu al weer gebouwd aan een nieuw repertoire, waarmee De Sleutels volop in de running zullen blijven. Van een onzer verslaggevers van Vivaldi en Pergolesi's „Mag- OEGSTGEEST De IKOR-tv nificat" tengehore brengen. Te- maakt morgen opnamen bij een vens zullen enkele gezangen uit uitvoering van de Willibrordcan- het „Liedboek voor kerk" wor- torij in het Groene Kerkje. De den opgenomen in bewerkingen opnames worden uitgezonden in van cantororganist Egbert van de serie „Zingend geloven". De Goor. Willibrordcantorij zal het Gloria Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Joy-riding Vier Leidse scholieren zijn don derdag door de Wassenaarse po litie aangehouden wegens joyri ding. De jongens, zestien en ze ventien jaar oud, hadden de au to eerder die dag gestolen uit de Leenmansstraat. De eigenaar kreeg van de politie te horen dat zijn auto gestolen was, zelf had hij dit nog niet gemerkt. Verpleging Op 12 mei wordt de zogenaam de „Dag van de verpleging" ge houden. Dit jaar staat de dag speciaal in het teken van de leerlingenraden van de Zieken huizen In de hal van Nieuwe- roord wordt een stand ingericht waar informatie wordt ver schaft over personeel en bezoe kers van de ziekenhuizen. The ma van deze dag: „Wij 364 da gen voor u, u een dag voor ons". Aanvang 10.00 uur. EHBO Dokter J. G. de Bruijn reikt maandag 12 mei diploma's uit aan EHBO-cursisten die onlangs zijn geslaagd voor hun EHBO- examen. De uitreiking heeft plaats in de grote zaal van de Bevrijdingskerk om 20.00 uur. Kamerkoor Het Nederlands Studenten Ka merkoor geeft morgen in de Lokhorstkerk een concert. Het koor is ontstaan uit het Neder lands Studenten Orkest en be staat thans uit twintie leden. De koorleden zijn geselecteerd uit verschillende studentenko ren in Nederland. Het koor ging in januari van dit jaar officieel van start. Het Nederlands Studenten Ka merkoor brengt een repertoire van zeer zelden gehoorde en voor de bestaande studentenko ren moeilijk realiseerbare wer ken. Hiertoe behoren onder meer hymnen van Dufay, ma drigalen van Gesualdo en Mon teverdi, liederen van Brahms en Distier en drie motettten van Vic Nees. Jacques Ogg en Joris Boon brengen een suite van Froberger, een sonate van Tele- mann en een sonate van Haydn ten gehore. Het concert begint om acht uur. De toegangsprijs is vijf gulden en drie gulden voor houders van het CJP-pas- poort en studenten. Adjudant H. L. Voorn van de Leidse heer Voorn is de eerste vijf jaren werk- Burgerlijke Stcffid politie kreeg gisteren een eremedaille in zaa™ geweest in het leger en daarna Geboren: goud omdat hij veertig jaar in dienst was vijfendertig jaar bij de politie. Hij woont An?re?.«,hrifS„ti?n^''aaL™ r^Ï!1 van de overheid. De medaille werd opge- sinds 1941 in Leiden. ua d.v. j c. t. Langeveid en a h. speld door burgemeester Vis. De 59-iariae Breedeveid, Aie.d d.v p. v.d veide en M. A. Lagendijk, Wouter Jochem z.v. C. J. A. Pleijsier en E. A. Pom- pert. Gehuwd: F. Verbiest en M. J. Sira. van der Pis, geb. 1889, >an, geb. 1919; J. Th. Ovcrlec M. Zoulali, r eugelsdijk, n Ondei R. Cornelisse en J. A. Verboon; A. A. Crepin en J. C M. Vervaat; H. Filippo en F M de Vogel; G. Gressie l.de Jonge en i Kempen i M. J Kasteeler D. M. Sanders; J. en M. van der Mark; J. A. Kempe- J. Kisi A. M. Seme P. A M Visser; A van den Kommer en H. Verhoef; A. L. Loppé en E. Boezaard; J B. Möllers en E. M. van Oosten. A. J. van Oosten en C. Leu- gering; R. van der Putten en L. J. Jagel; L. K. J. van Romunde en C. M. Adler, A P. van Swieten en A. W. M. M. Witteman; J. C. Verhoeff en C. M. Dieben; D. Weeda en E W. Bouman; F Witte en E L. M Maas; D. van Zuijlekom en G Ketelaar. S van der Zwart en A. Noest. t ADVERTENTIE) BESLISSINGSWEDSTRIJD DIPLOMA'S NIET GELDIG Mr. Vrolijk in Koudekerk Van een onzer verslaggevers KOUDEKERK De commis saris van de koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk, brengt maandag met zijn vrouw een werkbezoek aan Koudekerk. Ter gelegenheid daarvan wordt maandagavond in het gemeentehuis een bij zondere openbare raadsverga dering gehouden. De agenda vermeldt onder meer: gewest vorming, bestemmingsplan in dustriegebied, rijwielpaden, streekenergiebedrijf, streek- muziekschool en schoolbege leidingsdienst Midden-Holland en Rijnstreek. Rectificatie Als gevolg van een communica tiestoornis is in de krant van 6 mei j.l. de S.V.L.V.-er Kraan ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld. In dat foutieve bericht werd aangegeven dat Kraan schuldig zou zijn aan het neer slaan van zijn tegenstander in de wedstrijd V.V.S.B.-7 S.V.- L.V.-8. Kraan was echter het slachtoffer van de V.V.S.B.-er Heemskerk de schuldige. Deze speler is inmiddels door de strafcommissie van de K.N.V.B. geschorst tot augustus '75. Bo vendien legde de politierechter hem een geldboete op van 200 gulden na een eis van 400 gul den.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3