Hevige gevechten tussen Rhodesische guerrilla's Mr. Van Rooi jen liet al zijn bezittingen in Saigon achter Lynda was de mooiste £eldóc6omo4tt Links beraad in Portugal KISSINGER: VIETNAM-POLITIEK VERKEERD Arrestaties in Madrid Mc. Govern in Cuba Als ik zondag aandebeurtben in de Nationale Lotto, koop ikeen kasteel in Frankrijk. Vermoorde vrouw ingemetseld DINSDAG 6 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA t9 SALISBURY (AP) Tenminste 164 Afri kaanse guerilla—strijders die in Zambia gestationeerd waren, zouden zijn gedood tijdens gevechten tussen twee elkaar becon currerende guerilla—organisaties, zo heeft de Afrikaanse Nationale Unie (ZANU), die elkaar vanaf begin vorige week bevechten. ZANU leidt de guerillaoorlogvoering in Rhodesië. Het aantal doden evenals berichten over een voortgang van de gevechten konden niet bevestigd worden. Er zou een tijdelijk nieuwsembargo zijn afgekondigd in Loesa- ka, de hoofdstad van Zambia. Onder dege nen die gedood zijn zou zich John Mataure binden, de rechterhand van Herbert Chite- po, de guerrillaleider van ZANU die onge veer twee maanden geleden gedood werd door een landmijn die was ingegraven bij de inrit naar zijn woning in Loesaka. „Ik ben ervan overtuigd dat de berichten juist zijn", zei een woordvoerder van het ANR die Mataure goed kende. Mataure de eerste die melding maakte van de r saarrestaties van ZANUguerrillastrij ders door Zambiaanse autoriteiten na de moord op Chitepo. Denen vragen uitstel van koop F16 KOPENHAGEN (AP) De Deense minister van Defensie Moeller heeft België en Neder land gisteren verweten, de aan koop van nieuwe straaljagers voor de vier Navo-landen uit te stellen. De oorzaak daarvan, is een controverse tussen beide landen, meent hij. "Blijkbaar geven de Belgen de voorkeur aan de Franse Mirage, terwijl de Nederlanders evenals wij en de Noren, menen dat de F16 een beter vliegtuig is", al dus de Deense bewindsman. De Deense regering heeft besloten in afwachting van de discussies tussen Nederland en België de beslissing over de aanschaf van de F16 uit te stellen. De motor van de F16 is in Ame rika momenteel aan kritiek on derhevig. Een speciale corr sie is ingesteld om klachten de motor te onderzoeken. De uit Zuid-Vietnam gevluchte Nederlandse zaakgelastigde H. van Rooyen passeert de gezondheidscontrole op Schiphol. Parachutiste hing 1 1/2 uur in een boom (Van een onzer verslagge vers) SOESTERBERG Ander half uur lang heeft zondag avond de 22-jarige para chutiste Regina Hart weg uit Amersfoort op 19 meter hoogte in een boom gehan- Als lid van een Hilversum- se parachute-spring-vereni- ging was ze om zeven uur boven de Leusderhei aan een sprong begonnen. Maar door de wind werd ze uit de koers gedreven en kwam uiteindelijk in de boom terecht De Soester- bergse brandweer moest ui teindelijk met een ladder wagen komen om. Regina uit haar netelige positie te bevrijden. In het ziekenhuis bleek, dat haar verwondin gen erg meevielen. MADRID (AFP) - Het Spaanse persbureau Europa Press meldt er zondagavond bij een be toging in een Madrileense wijk, georganiseerd door verboden politieke groeperingen, zeventig mensen zijn gearresteerd. Vol gens Europa Press waren vele betogers - in totaal zouden het er 400 zijn geweest - gewapend met ijzeren staven en fietsket- tingen. Sinds 1 mei zijn er al 150 mensen aangehouden in Ma- irid. MAN DRONK ZICH DOOD NA WEDDENSCHAP BRUSSEL (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag heeft een man in het Belgische Ver- viérs zich letterlijk dood gedron ken. Met drie vrienden had hij in een plaatselijk café een wed denschap aangegaan wie binnen de kortst mogelijke tijd tien bor rels en vijf whisky's naar bin nen kon werken. De 36-jarige Antoine Magerman uit verviers won het spel, maar hij moest het met de dood beko pen. Hij werd onwel en overleed in (je auto van zijn vrienden. De drie „vrienden" zijn door de po litie' gearresteerd. Ze worden be schuldigd van openbare dron kenschap en het niet verlenen van hulp aan iemand die in levensgevaar verkeert. S 1HIPHOL (ANP) Vermoeid en zonder persoonlijke bezittin gen zijn de Nedërlandse tijdelijk zaakgelastigde, mr. J. H. R. D. van Rooijen, en zijn tweede am bassadesecretaris, de heer J. Zaadhof, gisteren uit Saigon op Schiphol teruggekeerd. De heer Van Rooijen en de am bassadesecretaris hebben de Zuidvietnamese hoofdstad afge lopen dinsdag, toen de stad be stookt werd door de VRR-troe- pen, verlaten. De heer Van Rooijen verklaarde op de luchthaven dat de Neder landse regering het aan hemzelf had overgelaten de 'ambassade op te schorten' tot het moment dat de situatie dit volgens het inzicht van de heer Van Rooijen noodzakelijk maakte. 'Na de benoeming van Big Minh, dacht ik te kunnen blij ven wanneer hij inderdaad on derhandelingen met de VRR zou zijn begonnen. Dinsdagochtend hoorde ik dat er definitief geen onderhandelingen zouden ko men en dat vermoedelijk het offensief op Saigon van de VRR zou beginnen. Toen hebben wij, mede op advies van de Ameri kanen, besloten te vertrekken", aldus de heer Van Rooijen. 'Ik kon niet meteen weg. We moesten eerst de Nederlanders die in Saigon nog aanwezig wa ren waarschuwen, we moesten code-apparatuur kapot slaan en we moesten cryptogeschriften verbranden. Toen we 's mid dags bij de Amerikaanse am bassade arriveerden, om daar vanaf het dak van het gebouw met een helikopter te vertrek ken, heerste er een enorme pa niek. Honderden Vietnamezen drongen voor de hekken. De mariniers konden ons niet meer doorlaten'. Later in de middag konden de Nederlandse zaakge lastigde en zijn ambassade-se cretaris zich aansluiten bij een kolonne van de VN, die onder weg was naar het vliegveld van Saigon. De helikopter bracht de beide Nederlanders naar het Ameri kaanse vliegdekschip 'Midway', dat hen na tweeeneen halve dag in Thailand aan wal bracht. Op 3. 4 en 5 mei zouden in Tilburg tenminste 12 hete- luchtballonnen uit verschillende Euro pese landen 72 maal moeten opstij gen. Het ging de organisatoren van dit „luchtballonene venement" echter niet de wind". De weergo den, met name de wind, verleenden weinig medewerk ing. Gisteren zou Nederlands groot- i' ste ballon „Taurus" opstijgen. De ballon werd voor de goede vrede toch opgebla zen, waarna de wind iets te behulp zaam werd. Het „grondpersoneel" had alle mogelijke moeite om deze grillen der natuur te trotseren. HAVANA (Reuter) De Ameri kaanse democratische senator George McGovern, gewezen kandidaat voor het landspresi- dentschap, is gisteren in Cuba aangekomen voor een bezoek van vier dagen. Verwacht wordt dat hij bespre kingen zal hebben met Cubaan se leiders, onder wie premier Fidel Castro, en projecten zal bezoeken op het gebied van landbouw, onderwijs en archi tectuur. SCHIERMONNIKOOG De Urker kotter „Solafide" is van nacht ten noordoosten van Schiermonnikoog aan de grond gelopen en zit vol water. Er bestaat gevaar voor kapseizen bij opkomende vloed. De vijf koppige bemanning, die het schip aanvankelijk niet wilde verlaten, is door de Duitse red dingsboot „George Breusing" aan boord genomen en later overgezet op de toegesnelde Ur ker kotter .Jan van den Berg". ADVERTENTIE] Al eens samen je eigen land opeenbrommer ontdekt? Toch wel handig zo*n brommer! Trein rijdt in op werkers: vier doden UTRECHT De D-trein Keu len-Amsterdam is gisteravond vlakbij het Westduitse Wesel op een ploeg spoorwerkers van de Duitse Spoorwegen ingereden. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zijn vier wegwerkers om het leven gekomen. Over de oor zaak van het ongeluk is niets bekend. De D-train kreeg drie kwartier vertraging. Suezkanaal Het orgaan voor het beheer over het Suezkanaal heeft opdracht gegeven de vaar geul van het kanaal voor 15 mei geheel te ontdoen van obstakels. President Sadat van Egypte ge lastte, dat het Suezkanaal voor al het handelsverkeer, met uit zondering van dat van Israël, op 5 juni zal worden heropend, pre cies acht jaar nadat het als ge volg van de Arabisch-Israeli- sche oorlog van 1967 gesloten Wankele kandidates op superhoge hakken (Van een onzer verslaggevers: Scheveningen De droom van Lynda Snippes is dan toch werkelijkheid geworden. Zij, 19-jarige schone uit Bad hoevedorp, vorig jaar nog re serve-kandidate bij de Miss Hollandverkiezing, werd gis teren in de Scheveningse Kur- zaal gehuldigd als Nederlands meest ptonte jongedame van 1975. Een vijfkoppige jury van mensen die 't dienen te weten, vond haar de mooiste van de 20 geen van allen weg te cijfe ren meisjes, die onder het toe ziend oog van televisie-kij kend Nederland in avond- en badkledij over het plankier paradeerden. Lynda mag zich nu in San Salvador gaan meten met de internationale concurrentie in de strijd om de Miss Universe- titel. Bovendien hield zij aan haar uitverkiezing een door coureur Gijs van Lennep over handigde -en ondertussen om standig voor het tv-kijkende publiek aangeprezen-auto over. En natuurlijk het voor de rechtstreekse tv-uitzending onder leiding van TROS-pro- ducer Toon Gispen door het in smoking gestoken, moezelwijn uit champagne-koelers nippen de publiek, ingestudeerde ap plaus ("doe het maar als I ta li aantjes in de Scala"). Ook voor de vier meisjes die Lynda het difhtst benaderden werd het gisteren overigens een feestelijk avondje in de Kurzaal, die een complete fa ce-lifting had ondergaan. Ti tels genoeg, nietwaar, en dus kan Leeuwardense Cora Kitz, gisteravond nummer twee, gaan meedingen naar de titel Miss Europa en kan Barbara Neefs uit Utrecht die de derde prijs wegsleepte, naar Londen om te proberen Miss World te worden. Zelfs aan de vierde en vijfde prijs bleek een verkie zingsreisje vast te zitten: Am sterdamse Nanny Nielen mag ons land vertegenwoordigen bij de Miss Intemationaal-ver- kiezing in Tokio en Eindho- vense -Ellen Soeters gaat naar Osaka, waar gestreden wordt om de Miss Young-titeL Meer reisjes kon presentatrice Willy Dobbe echt niet rondde- len.De vijftien deelneemsters die niet in de prijzen vielen kunnen dat echter hooguit hun kapper of schoonheidsspecia liste verwijten. De kledij na melijk vertoonde een maxi mum aan eenvormigheid, waarmee voorkomen werd dat bepaalde deelneemsters de aandacht van de jury teveel van het totale beeld zouden afleiden door duizelingwek kende uitsnijdingen in jurken en badpakken. Veel meer dan lichamelijk dienden de kandi dates zich geestelijk bloot te geven in onthullingen die ook al een bepaalde monotonie bleken te bezitten: het aantal deelneemsters dat een carrière als fotomodel of mannequin als toekomstideaal zag, was zo mogelijk nog groter dan het aantal meisjes dat een degelijk huwelijk en daarop volgend moederschap als einddoel voor ogen had. Voorlopig bleek het paraderen volgens de aanwijzingen van wit-ge-' handschoende, op Frères Jac-' ques-wijze gebarende heren in alle hoeken van de Kurzaak vaak nog niet voor alle aspi rant-mannequins mee te val len. De eerste stappen op de weg naar een grote toekomst werden op superhoge hakken nogal eens wankelend gezet. uitslag. Meteenmaand-formulier bhb hebt u al 24 Kansen voor f 19,-. x Anders gezegd: voor f 19,- (f 18,-inleggeld +f 1,- administratiekosten) hebt u 24 kansen op de Ie prijs. Bijvoorbeeld van een half miljoen. Probeert u het eens met zo'n maandformulier. Haal er meteen een bij uw club of winkelier. Rotterdam (ANP) De 37-jarige Portugees T. L. uit Rotterdam heeft zijn 33-jarige echtgeno te vermoord. Het stoffelijk overschot had de man onder de vloer van de douchecel gemet seld. Gisteravond stond de buitenlandse arbeider op het dak van zijn woning. Hij was van plan naar beneden te springen. De politie wist hem zijn zelfmoordpoging uit het hoofd te praten. Tij dens het verhoor vertelde hij, dat zijn vrouw enkele dagen geleden de benen had genomen. Dit zou voor hem de reden geweest zijn zich van het leven te beroven. De verklaringen van de man klopten niet met elkaar. Met behulp van een tolk werd het gesprek voortgezet. Uiteindelijk bekende de man zijn vrouw te hebben gewurgd en met messteken om het leven te hebben gebracht. Na zijn daad metsel de hij het lichaam onder de vloer van de douchecel. De politie heeft het stoffelijk over schot uitgehakt. Op het verkeerde moment DE CRITICI VAN HET KABINET-DEN UYL, die verkondigen dat deze regering zich druk maakt om een regeling voor vermogensaan- wasdeling op korte termijn, omdat ze op die manier haar gezicht een beetje kan redden, nu diverse andere verlangens op de urgentielijstjes van twee jaar geleden geschrapt of gekortwiekt moeten worden, gaan te ver. Over en weer wordt misschien een zakelijk meningsverschil over de economische toelaatbare grens van deling van groeiend vermogen begeleid, door prestige overwe gingen, de V.A.D. zelf is te belangrijk om een zoethoudertje te worden genoemd. De tragiek wil dat het kabinet-Den Uyl, overigens niet door eigen schuld, op een verkeerd moment met de vermogensaanwasdeling bij het parlement moet komen. De economie is voor verschillende bedrijfstakken dermate ongunstig, dat daar van geen vermogens aanwinst, dus ook niet van een deling ervan, sprake zal kunnen zijn. Bovendien breidt de werkloosheid zich nog steeds uit, wie kan vertrouwen hebben in vage voorspellingen dat in het komend najaar de lucht voor het westen economisch weer wat zal opklaren? Soortgelijke voorspellingen zijn deze lente in elk geval niet uitgeko- OMDAT DE LAAG-BLIJVENDE CONJUNCTUUR blijft werken als rem op het loonbeleid en op regeringsplannen die niet direct dienen als zwengel om de werkgelegenheid op toeren te houden, is bij een groot deel van de publieke opnie de vermogensaanwasde ling de rol gaan spelen van de grote vertrooster. Massa-media noch vakbeweging zijn erin geslaagd het gros van de werknemers duidelijk te maken, dat vermogensaanwasdeling wel een alternatief voor loonsverhogingen zijn kan, maar in haar uitwerking heel anders uitvalt. Minister Lubbers mag het zeker niet kwalijk genomen worden, als hij voor de regeling zekerheden verlangt, die voorkomen dat de vermogensaanwasdeling óf de inflatie doet aanwakkeren óf de werkgelegenheid hindert in ongeveer gelijke mate als de regering met heel veel moeite de afgelopen twee jaar door haar loon- en prijspolitiek heeft weten te verhinderen. IN EEN BETER ECONOMISCH klimaat had over de V.A.D. meer objectief gepraat en geoordeeld kunnen worden. De geschiedenis heeft het anders gewild en het kabinet-Den Uyl tussen 30 april en 6 mei overwerk in plaats van wat rust gegund. Intussen is de stemming er niet beter op geworden; politici suggereren zelfs dat een conflict over de V.A.D. best een politieke crisis waard is. Maar als die crisis-onverhoopt-doorgaat, voorspellen we, dat die V.A.D. voor de kiezers maar bijzaak zal zijn. Die worden dan opgeroepen om te komen eten van een diner, waarbij de V.A.D. niet meer dan een der ingrediënten zal zijn. Trouwens, ook premier Den Uyl heeft gedroomd van een heel andere nota inkomensbeleid dan een die staat of valt met de vermogensa anwasdeling. Schiphollijn VOLGENS PLANNEN VAN DE N.S. moet de al jaren lang besproken „Schiphollijn" de rechtstreekse verbinding van Den Haag en Rotterdam met de nationale luchthaven langs Nieuw Vennep en Hoofddorp lopen. Dan zou een deel van de Haarlemmer meerbewoners voor het openbaar vervoer niet meer uitsluitend op bussen aangewezen zijn. De consequentie hiervan is, dat het polderlandschap andermaal geschonden zou worden; de verbreding van de grote verkeersweg van Ypenburg naar Amsterdam is met het alsmaar toenemende luchtverkeer boven de Haarlemmermeer toch al een regelrechte aantasting van het milieu. De vereniging „Open Meerlanden" vraagt zich af, waarom de Schiphollijn niet ontworpen wordt langs het tracé van de grote autoweg. Daar is het milieu toch al geschonden; volgens de formule „eenmaal anderhalf stuk ellende is beter dan tweemaal één stuk" wordt in het eerste geval het „groene hart" minder gewond. Volgens de vereniging zou een spoorlijn langs de autoweg ook financieel voordeliger uitvallen. Wat is de reactie van de overheid op dit rekensommetje? Dat een kleine vergroting van het reizigersaanbod voor de N.S. uit de Haarlemmermeerpolder een creditpost belooft, moeten we maar vergeten. Perspectief biedt in dit opzicht alleen een zo snel en efficient mogelijke dienstverlening met intercity-treinen. Weeroverzicht DE BILT Boven Schotland en Skandinavië handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, terwijl de luchtdruk in het Al pengebied en de Middellandse Zee laag is. Deze drukverdeling brengt in West-Europa noord oostelijke winden teweeg, in on ze kustgebieden zelfs van tijd tot tijd hard. Uit deze lagedruk- centra maken zich van tijd tot tijd regengebieden los, die met de bovenstroming ook ons land kunnen bereiken. Vooral in on ze zuidelijke provincies valt dan ook af en toe wat regen. De temperaturen handhaven zich op een niveau, dat normaal voor de tijd van het jaar ge noemd kan worden. Vooruitzichten voor donderdag. Overwegend droog met zonnige perioden. Enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon 2 tot 9 Min. temp.: omstreeks 7 graden Max. temp.- omstreeks 17 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent Frankfort LISSABON (Reuter) Na een bijeenkomst van leiders van de socialistische en de communistische partij van Portugal is gister avond meegedeeld dat beide partijen zich hebben uitgesproken vóór samenwerking en voor de verdediging van hetgeen sinds 25 april 1974 is tot stand gekomen, met name de nationalisaties en de agrarische hervormingen. Besloten is het contact over vraag stukken van wederzijds belang voort te zetten. In het noorden van Portugal is een „uiterst rechtse terreurorganisa tie" ontdekt, waar leden van de jongerenorganisatie van het CDS, het democratische en sociale centrum, deel van zouden uitmaken. Volgens het blad „O Seculo" dat dit meldt maar geen bron noemt, zou deze geheime organisatie van plan zijn geweest revolutionaire officieren van de beweging van de strijdkrachten, leiders van de communistische partij en progressieve journalisten te vermoorden. WASHINGTON/SAIGON (AP/RTR) De Ameri kaanse minister Kissinger heeft gezegd dat Ame rika waarschijnlijk een fout heeft gemaakt door van Vietnam een „test case" voor de Amerikaanse politiek te maken. In een televisie-interview ver klaarde Kissinger dat men nooit Amerikaanse troepen naar Vietnam had moeten sturen. „Als wij een land van dienst willen zijn, kunnen we veel beter die regering de mogelijkheid geven om ondermijning tegen te gaan dan zelf troepen te sturen". President Ford heeft het Congres om 507 miljoen dollar gevraagd voor hulp aan de vluchtelingen. Het Witte Huis schat het aantal vluchtelingen uit Zuid-Vietnam en Cambodja die al in de VS zijn aangekomen of erheen onderweg zijn op 125.000. Dit aantal kan uitgroeien tot 150.000. De VS hopen dat ongeveer 10 procent van de vluchtelingen door andere landen zal worden opgenomen. Uit Saigon komen berichten dat de achtergebleven buitenlanders er goed worden behandeld, en dat zij zich vrij kunnen bewegen. Verslaggevers kun nen normaal hun werk doen, maar hun contacten met de buitenwereld zijn beperkt. De revolutionaire regering heeft militairen van de voormalige regering die zich nog niet hebben overgegeven, tot 31 mei de tijd gegeven zich te melden en hun wapens in te leveren. Alle politieke gevangenen uit de beruchte tijgerkooien zijn be vrijd. De nieuwe regering wil dat de wezen die uit het land zijn weggehaald, zullen terugkeren. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard te hebben vernomen dat de nieuwe regering in Cambodja ongeveer 80 hoge functionarissen en hun echtgenotes heeft ver moord.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9