GRIEKENLAND WIL OVER VIJF JAAR EEG-LID WORDEN Turkije gematigd optimistisch Gevolgen bezetting bij oorlogsslachtoffers pas nu goed duidelijk EEG-akkoord met Israël 11 mei getekend Noodweer in Italië LEIDSE COURANT PAGINA r Den Uyl tijdens bevrijdingsbijeenkomst (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „De Nederlandse gemeen schap en ook de regering hebben te laat onder kend wat het betekent om slachtoffer te zijn geweest van de bezetting. Pas nu, op latere leeftijd komen de gevolgen aan het licht, niet alleen bij verzetsdeelnemers, maar ook bij anderen die tijdens de bezetting slachtoffer zijn geweest van deportatie en internering. Duizenden aanvragen voor uitkeringen op grond van de wet Uitkering Vervolgingsslach toffers 19401945 getuigen daarvan". Dit zei premier Den Uyl gisteravond tot 3500 genodigden die door de Stichting '40-'45 naar de RAI in Amsterdam waren gebracht om dertig jaar bevrijding te vieren. De bijeenkomst die het motto „Vervolging, verzet, vrijheid" droeg en mede was georganiseerd door de Stichting Joods Maatschappelijk Werk en Peli- ta, de organisatie voor slachtoffers van de oorlog met Japan, werd bijgewoond door ko ningin Juliana en prins Bernhard. Ook de ministers De Gaay Fortman (binnenlandse za ken), Vredeling (defensie) en Van Doorn (CRM) en diens staatssecretaris Meijer waren aanwe zig. „Het is nodig, dat het Nederlandse volk en de regering inzien dat wij jegens u een bijzondere rechtsplicht hebben tot solidariteit Alleen vrij heid en solidariteit maken gelukkig en dat stempelt 5 mei ondanks alles tot een feestdag", aldus de minister-president. Verder zei hij: „Nederland heeft nooit goed raad geweten met de viering van de 5e mei, of met de werkelijk heid die eraan vooraf is gegaan. De werkelijk heid van onverschilligheid en collaboratie, van misplaatst vertrouwen, van verkeerd inzicht en van ontwijken van de strijd die geboden was, ons falen als volk tegenover de deportatie van de Joden. De werkelijkheid ook van verzet en vervolging van simpelweg je plicht doen on geacht de gevolgen. De offers gebracht door hen die hun leven hebben ingezet, hier en in de Japanse kampen. Het heeft er veel van dat die werkelijkheid in de afgelopen dertig jaar vaak met succes is weggestopt. Maar het verle den is niet dood. Kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwenen en vertel ze hon derd malen; alle malen zal ik wenen". W c iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii W In een rolstoel ver trok gisterochtend uit Ede voor een tocht naar Arnhem de heer J. Bissels uit 't Dorp bij Arn hem. Het doel was om tijdens de rit geld in te zamelen om het een Engelse oorlogsveteraan mogelijk te maken de plaats waar hij in Holland invalide raakte nogmaals te bezoeken. Capitulatie ondertekening 5 mei 1945 niet in V^ngeriinge^ WAGENINGEN (ANP) De uiteind elijke ondertekening van de capitula tievoorwaarden op 5 mei 1945 vond niet in Wageningen plaats, maar in een ruïne tussen de beide fronten ergens tussen Wageningen en Rhenen. Dit heeft generaal B. D. Paul Reishelt verklaard, die indertijd chef-staf was van generaal Blascowitsch, de com mandant van het 25ste Duitse leger corps. De onderhandelingen werden de dag tevoren wel in Hotel de Wereld ge voerd, maar op de plaats waar de Canadese en Duitse commandanten elkaar ontmoetten, voltrok zich het historische feit Volgens deze Duitse generaal wilde generaal Foulkes van het eerste Canadese legercorps zijn tegenstanders een nieuwe confrontatie met de pers besparen. De onderteke ning vond wel plaats met de befaamde pen van generaal Foulkes, waarbij naast generaal Blascowitch de toen malige luitenant-generaal Paul Reis helt een van de ondertekenaars was. Dit vertelde de nu 77-jarige gepensio neerde generaal Reishelt gisteren in een interview voor de regionale Om roep Noord en Oost. De eerste onder handelingen over de voedseltranspór- ten vonden reeds plaats op 24 april 1945. Deze onderhandelingen werden uiteindelijk gevolgd door de militaire capitulatie op 5 mei 1945. Dief steelt waardeloze' meteoorsteen NAIROBI De directie van het Nationaal Museum van Kenia in Nairobi vraagt zich af wat de dief beeft bezield van een me teoorsteen, die in het afge lopen weekeinde uit het museum is verdwenen. Hoewel er veel waardevol lere zaken in het museum aanwezig waren had de dief het kennelijk alleen op de steen voorzien. Deze heeft echter alleen histori sche waarde, omdat hij meer dan dertig jaar gele den in Kenia neerkwam. De directie gelooft dat de dief zich misrekend heeft en dacht dat hij een edel steen te pakken had. Zij hoopt nu maar dat de me teoorsteen wordt terugbe zorgd. Zeventien uur drenkeline PARAMARIBO Een ma chinist van een Japanse garnalentreiler, die vorige week voor de kust van Su riname ongemerkt over boord was geslagen, werd pas na 17 uur gered door een andere Japanse treiler. In die tussentijd zag de 47- jarige Matsumoto 's nachts de zoeklichten van verschil lende gewaarschuwde sche pen vergeefs over het water strijken, en werd hij later evenmin ontdekt door een zoekend vliegtuig. Hoewel de zee ter plaatse bekend staat als „haaigevaarlijk", kreeg de Japanner tijdens zijn verblijf in het tropi sche water slechts gezel schap van grote scholen kleine vissen, en bleef hem de kennismaking met de gevreesde roodfieren be spaard. Zes mijl ten noord en van het lichtschip Suri- namerivier werd Matsumo to tenslotte uit het water gehesen door landgenoten, op weg naar de garnalen- gronden. Symposium over jintwikkelings- samenwerking t)EN HAAG (ANP) - Op 23 en in Den Haag een fetemationaal symposium over kelingssamenwerking atsvinden. Doel hiervan is in- rijke politici, onafhankelij- deskundigen en hoge ambte naren uit binnen- en buitenland 'an gedachte te laten wisselen >ver een nieuwe internationale omische orde, dit als voor leiding op de zevende specia- f zitting van de' algemene ver ering van de Verenigde Na- september. symposium is een initiatief de Nederlandse minister ontwikkelingssamenwerk- drs. J. P. Pronk, die als zal optreden. De bij komst vindt plaats in het esgebouw in Den Haag. (Van onze correspondent) BRUSSEL Griekenland wil zo spoedig mogelijk lid worden van de Europees Economische Gemeen schap. Daartoe zal eerst de Griekse landbouw grondig moeten worden geherstructureerd. Athene denkt nog vijf jaar nodig te hebben alvo rens het kan voldoen aan de bepa lingen van het verdrag van Rome. In 1963 sloten de Grieken een asso ciatie-verdrag met de EEG. Toen de kolonels in april 1967 de macht in Athene in handen namen, verbrak de EEG alle banden met het nieuwe bewind. Een fonds van 200 miljoen dollar ten behoeve van de Griekse landbouw werd bevroren. Van dat bedrag heeft Athene thans nog 55 miljoen dollar tegoed. EEG-landeri als West-Duitsland, Frankrijk, België en ook Nederland hebben toegezegd, dat ze Athene zo reëel mogelijk tegemoet zullen ko men om de Griekse toetreding te vergemakkelijken. Van Griekse zijde in Brussel verna men wij, dat de Griekse regering al het mogelijke zal doen om de achterstand, die de Griekse land bouw heeft ten opzichte van die van de EEG-landen (er is zelfs nog sprake van negentiende-eeuwse toe standen) zo snel mogelijk weg te werken. Daarna zal Athene zo spoe dig mogelijk een officiële aanvraag indienen om lid te worden van de EEG. Politiek, aldus Griekse krin gen in Brussel, kan er van EEG-zij- de geen enkel bezwaar meer be staan ten aanzien van een eventuele Griekse toetreding. Het nieuwe handelsakkoord van de EEG met Israël zal op 11 mei in Brussel worden ondertekend. Dat hebben de Europese ministers van buitenlandse zaken gisteren in Brussel besloten. Het akkoord met Israël kan dan nog, zoals voorzien, op 1 juli in werking treden. De ministers van buitenlandse za ken van de EEG hebben in Brussel ook besloten dat de besprekingen met de drie Maghreblanden, Tune sië, Marokko en Algerije, over soortgelijke overeenkomsten, zullen worden hervat. Zowel tegenover Is raël als tegenover de Maghreblan den zal de gemeenschap verklaren dat de handelsconcessie voor be paalde landbouwprodukten pas in werking kan treden als men het hierover binnen de Europese ge meenschap eens geworden is. De onderhandelingen over het han delsakkoord met Israël zijn al enige tijd geleden afgerond. De onderte kening werd uitgesteld, omdat de besprekingen met Marokko, Alge rije en Tunesië niet wilden vlotten. Om politieke redenen wil men dat de betrekkingen met Israël en de drie Arabische landen ongeveer ge lijklopend worden ontwikkeld. Anne Taylor ontwierp hem; Kim Hall liet hem tot zijn recht komen. Een prachtige, diepzwarte mink-mantel afgezet met een zilvergrijs en wit rasterwerk. Het is een mantel die reikt tot aan de voeten en waarvan de kimonomouwen diep zijn ingesneden. Hij werd gisteren gepresenteerd in het Londense Kensington Close Hotel. ROME (reuter) - Italië beleeft het slechtste mei weer sinds dertig jaar. In het bergachtige noorden sneeuwt het en elders in het land waait het hard en regent het Auto's kunnen alleen met wielkettingen van de bergpassen gebruik móiken en er is gevaar voor lawines. De boeren voorzien door de sneeuw, regen en wintertemperatuur ernstige schade aan hun gewassen, vooral fruitbomen. Het trein- en wegverkeer wordt door het overvloedige regenwater ernstig gehinderd en er doen zich veel ongelukken voor. Een ongeluk bij Rome kostte zondagnacht aan zes mensen het leven. ANKARA (AP) Rauf Denk- tash, de leider van de Turks- Cypriotische gemeenschap, en Turkse autoriteiten hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring gezegd dat de eer ste ronde van de besprekin gen over Cyprus, die vorige week in Wenen zijn gehouden, „een goed begin" vormen. Denktash noemde de besprekin gen .nuttig". Hij zei dat de Turken tijdens het aftasten van een definitieve regeling niet op bijzonderhe den hiervan waren ingegaan en dat zij hebben voorgesteld kundigen eerst een rapport op te laten stellen over de taa komschrijving van een centra le Cypriotische regering. „De Grieken wisten al dat we naar Wenen kwamen met een federatie van twee zones. Als beide partijen hun zienswijze over het idee van een federale staat naar voren hebben ge bracht zullen wij proberen de ze met elkaar in overeenstem ming te brengen," zo zei Den- tash, en voegde daar aan toe dat er grote verschillen van mening bestaan tussen de Turken en de Grieken. Als voorbeeld noemde hij dat de Grieken een grote macht ei sen voor de centrale regering, terwijl de Turken deze macht juist zo klein mogelijk willen houden. Toen hem gevraagd werd hoe het stond met een eventuele terugkeer van Griekse vlucht elingen naar het gebied dat nu door de Turken bezet wordt gehouden, zei Denktash dat het eerder ging om het vaststellen van de verhouding in aantal tussen Turkse en Griekse bevolkingsgroepen dan om de vraag of men vluchtelingen al dan niet naar huis kan laten terugkeren. Hij zei dat de Turken reeds een speciale verhouding in ge dachten hebben waar hij geen bijzonderheden over kon ge ven aangezien dit nog niet bij de conferentie ter sprake was gekomen. Inmiddels heeft de Cyprische president, aartsbisschop Ma- karios, Turkije er gisteren van beschuldigd pogingen te doen een oplossing voor de kwestie Cyprus te vinden door hem voor een voldongen feit te plaatsen. Makarios gaf te kennen dat hij met een dergelijke oplossing nooit ak koord zal gaan. De aartsbisschop zei een en an der na een gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Makarios beschreef de houding van Turkije als „onredelijk". „Dit biedt geen goede basis voor opbouwende onderhandelingen", aldus de aartsbisschop. Over de besprekingen tussen vertegenwoordigers van de Turkse en Griekse gemeen schappen op cyprus zei hij dat er nog geen werkelijke vooruitgang is geboekt Derde man met tweede hart KAAPSTAD In het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad is gisteren de derde hartinplanting ter wereld verricht. Een 40-jarige blanke kreeg bet hart van een kleurling, een arbeider van tegen de veertig die zondag aan hoofdwonden was overleden. In een bulletin wordt gezegd dat de patiënt het uitstekend maakt. De operatie is verricht door twee leerlingen van dr. Christiaan Barnard, nl. Dr. Hoseantonio de Nobrega en dr. Jacques Georges Losman, een 33-jarige Belg. Beiden hebben aan de universiteit van Kaapstad gestudeerd. Bij dergelijke operaties wordt het zieke hart van de patiënt niet verwijderd, maar wordt het tweede hart ingeplant om ermee samen te werken. De eerste die met twee harten geleefd heeft, Ivan Taylor, een 58-jarige monteur, is een maand gele den overleden, 19 weken na de operatie. De twee de, de 40-jarige Leonard Goss, die op oudejaars dag was geopereerd en nu in Kaapstad weer aan het werk gegaan is, heeft een telegram gezonden aan de nieuwe patiënt. GEDODE TERRORIST GEÏDENTIFICEERD STOCKHOLM (AP) - De terrorist die aan het slot van de gijzelingszaak in de Westduitse ambassade te Stockholm op slag werd gedood is inmiddels geïdentificeerd als de 29-jarige Ulrlch Wessel uit Hamburg, zo heeft de Zweedse politie gisteren bekend gemaakt de autoriteiten te Bonn hadden geweigerd op hun eisen in te gaan. De krachtige explosie verwondde een van de terroristen, de 23-jarige Siegfried Hausner, ernstig aan het hoofd. Hij is inmiddels na zijn uitlevering in een Westduits gevangenishospitaal overleden. De vijf mannen en een vrouw van het „Commando Holger Meins" wilden met hun aktie de vrijlating van de voltallige Baader-Meinhof-groep afwingen. Japanners matigen hun looneisen TOKIO (AP) Terwijl de Ja panse regering en het bedrijf sleven een krachtig "lenteoffen sief" tegen de inflatie hebben ingezet, steunt de georganiseer de Japanse arbeider dit streven door zijn looneisen voor dit jaar te matigen. In het voorjaar worden de meeste Japanse cao's herzien. De bonden, niet zoals in Ameri ka en Europa per bedrijfstak maar per bedrijf georganiseerd, stellen zich thans zeer gematigd op om het bedrijfsleven in staat te stellen de huidige moeilijkhe den inflatie, stagnatie te overwinnen. Per traditie indentificeert de Ja panse arbeider zich sterker met "zijn" bedrijf dan zijn collega's in de westerse industrielanden. Daarom mag deze bereidheid af te zien van meer welvaart op korte termijn ook worden be schouwd als een typisch Japans verschijnsel. Gingen de lonen in de lente van 1974 gemiddeld met 32 procent omhoog, thans be perkt men zich tot een door snee-stijging van 12-14 procent Engelsman gedood bij explosie in Rotterdam ROTTERDAM - De 60-jarige bootsman W. M'Connachy uit Bos to til in cs (Engeland) is bij een explosie aan boord van het Engelse zeeschip Hydepark om het leven gekomen. Het schip was op weg naar de Rotterdam se haven. Het ongeluk gebeurde in de nacht van zondag op Door onbekende oorzaak deed zich een ontploffing voor op het voorschip. Deze was zo hevig, dat het vaartuig aan stuur boordzijde werd ontzet. Na de. explosie trof men het slachtof fer op het voordek aan met een afgerukt linkerbeen. De man was toen al overleden. PPR-bestuur blijft trouw aan kabinet DEN HAAG (ANP) De Eer ste- en Tweede-Kamerfracties voor de PPR hebben gisteren met nadruk verklaard, dat zij zich onverminderd mede ver antwoordelijk voelen voor het bestaan en het voortbestaan van de regering-Den Uyl. Zij hebben „verbazing „verbz- zing en ergernis" kennis geno men van geruchten dat een meerderheid van de PPR-top een breuk zou wensen met het kabinet. Alleen het Tweede-Ka merlid Van Gorcum staat bin nen de fracties op dit standpunt, aldus de verklaring. Er zijn ook voor de PPR gren zen waarbinnen het kabinet moet opereren om geloofwaar dig te blijven, maar de fracties betwisten dat nu zou zijn vast te stellen, dat van het kabinet- Den Uyl geen maatschappijher vorming verwacht kan worden. De fracties kondigen aan dat zij graag bereid zijn tot een discus sie over dit standpunt op het PPR-congres van 31 mei. De PPR-fracties verklaren „on dubbelzinnig" dat de bewind slieden van de PPR de volledige steun genieten van de beide Ka merfracties. Proef met nieuwe verkeersmaatregel Brienenoordbrug Rotterdam (ANP) Om de mo gelijkheden van een betere doorstroming op de Rotterdam se Van Brienenoordbrug te on derzoeken begint Rijkswater staat morgen met een proefne ming, waarbij de linker rij strook zal worden vrijgelaten voor het personenautoverkeer. De indruk bestaat namelijk dat de filevorming vanuit de zuide lijke richting in de ochtendspits mede een gevolg is van lang zaam inhalende vrachtauto's op de lange helling naar de brug. Bij wijze van proef zal nu de linker rijstrook van rijksweg 16 van de aansluiting Ridderkerk tot het Kralingseplein verboden worden voor vrachtauto's. Dit verbod geldt dus alleen voor het verkeer in noordelijke richting. Het zal op een voor Nederland nieuwe manier worden aangege ven door het verbodsbord vrachtauto's en een onderbord met pijl midden boven de be wuste rijstrook, aldus een mede deling van verkeer en water staat. Nachtclub in de trein PARIJS - De Franse spoorwe gen gaan deze zomer het reizen wat plezieriger maken. Aan de nachttreinen tussen Parijs en het Zuiden zullen als nachtclub ingerichte wagons worden ge koppeld. Men kan er ook dan sen of, in een ander rijtuig, naar films kijken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7