Streekroman speelde belangrijke rol in het leven van burgemeester Bonnike STREEI? STREPEN,STREEPJES. Lampe DINSDAG 6 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK De boeken van dokter Vlimmen hebben een zeer belangrijke rol gespeeld in het leven van J. M. Bonnike, nu burgemeester van Noord- wijk. De belevenissen van deze diere narts hebben hem van zijn plannen afgebracht de diergeneeskunde in te gaan. Mr. Bonnike, al weer bijna negen jaar eerste burger in Noordwijk, heeft mo menteel geen gemakkelijke taak. De vernieuwing van Noord wijk/Zee is een kwestie die als een rode draad door dit 'Profiel van een Burgemeester' loopt. Wie is Joseph Maria Bonnike? "Ik ben geboren op 30 april 1925 en ben dus deze week 50 jaar geworden. Ik ben gehuwd en heb vier zoons. Geboren in Hilversum, hoewel mijn ouders ras-Amsterdammers zijn. Lagere school en HBS-b in Hilversum. Aanvan kelijk wilde ik veearts worden, maar de boeken van dokter Vlimmen hebben mij daarvan af gehouden. Ik ben toen rechten gaan studeren in Utrecht en ben na de oorlog in de scheepvaart terecht gekomen. Op de Indië-lijnen van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. Van 1951 tot '58 ben ik daarvoor in Londen, Singapore en Indonesië geweest Wij hebben daar vooral in Medan (waar twee zoons zijn geboren) en Djakar ta gewoond. In '58 'brak de Nieuw Guinea-crisis uit en ben ik uit de scheepvaart gegaan. Dat kwam, omdat de SMN en ook de Ned. Lloyd hun hoofdlijnen verloren. Ik was toen 33 en kon nog alle kanten op. Min of meer toevallig ben ik toen op het kabinet van de commissaris der koningin in Gelderland terecht gekomen. Daar heb ik op de kop af twee jaar gewerkt In 1960 werd ik burgemeester van Maasdriel in de Bommeler- waard. Tot '66. Precies dus tot mijn herbenoe ming. Per 16 oktober ben ik Noordwijk be noemd." Wat Is het om burgemeester van Noordwijk te rijn? "Noordwijk is een bijzondere plaats. De antieke naam "De beide Noordwijken, Offem en het Langeveld" geeft al aan, dat het een dubbeldorp is. Eigenlijk twee dorpen met totaal andere cultu ren. Zee is duidelijk geënt op het toerisme, terwijl Binnen een agrarische cultuur heeft Daardoor is de functie van burgemeester zeer afwisselend. Dat verschil is overigens binnen de raad niet merkbaar. Dat komt natuurlijk ook, doordat de bevolking zich in de loop der jaren geweldig heeft vermengd. In het verenigingsleven is het nog wel terug te vinden. Twee voetbal clubs, drie fanfares, waarvan er één gemengd is, maar de beide anderen een duidelijke binding hebben met respectievelijk Zee en Binnen." Zijn er momenten waarop u erg graag burge meester bent?? "Wat ik in dit ambt enorm waardeer is de geweldige vrijheid om je werk zelf in te delen. Er is nooit iemand, die tegen je zegt 'zou je niet dit of dat..' Als burgemeester ken je natuurlijk een aantal ...graag meer contact met Noordwijker- hout... hoogtepunten. De restauratie van de Hervormde Kerk bijvoorbeeld en de opening van het nieuwe zwembad. Dan heb ik een verschrikkelijk plezierig contact met de bevolking. Je hebt als burgemeester de vrijheid om overal binnen te lopen. Je bent overal welkom." Zijn er momenten waarop dat niet co is? "Er zijn natuurlijk in elke plaats een aantal problemen. In Noordwijk speelt al een hele tijd de badplaatsvernieuwing. Ik vrees altijd de situa tie waarin Scheveningen terecht is gekomen. Bij het zoeken naar oplossingen kom je onherroepe lijk in de politiek terecht en dat is een vervelende zaak." Wat rijn de specifieke problemen van Noord wijk? "Een van de problemen is de werkgelegenheid. Zowel de agrarische sector als de horeca is duidelijk seizoengebonden. We willen Noordwijk mooi en als dorp behouden. Daarom hebben we ook geen industrieterrein. Dat heeft wel als. gevolg, dat er buiten de seizoenen geen aanvul lende werkgelegenheid is. Als we dus zelf de werkgelegenheid kwijt zijn, zijn we aangewezen op de omgeving. Het gaat dan vooral om de werkloosheid in hotels, bars en in het badbedrijf. Ik vrees dan ook voor de toekomst, omdat er steeds meer hotels willen overgaan op apparte menten en die zijn veel minder arbeidsintensief." Wat is het grootste probleem van Noordwijk? "De vernieuwing van de badplaats. We moeten met de raad overeenkomen, hoe we de zaak gaan aanpakken. Het is een zaak die langzaam is gaan spelen. Op een gegeven moment word je er echter met je neus bovenop gedrukt Het is zo'n jaar of vier geleden begonnen met de sluiting van het Rembrandt Hotel. We zitten nu in een studiefase, al worden actuele initiatieven wel nu behandeld. Je kunt als gemeente niet zoveel doen, omdat het een stuk economie is, dat van buitenaf komt. Het is goen stuk planologie, zoals huizenbouw bijvoorbeeld. Je bent als gemeente wel .het middelpunt, maar anderen gaan bouwen. apparte- ==-: wing te ontwikkelen. Die opkomst va menten is logisch. Een gewoon hotel i. gezin niet meer te betalen." Hoe is de samenwerking met andere gemeenten? "Er was vroeger contact met de zeekustgemeen ten, maar dat is verdwenen, omdat er geen eenheid is. De problemen van bijvoorbeeld Ame land zijn heel anders dan die van Cadzand. Ik zou op dat gebied wel iets zien in een samen werkingsverband tussen de badplaatsen aan de centraal Hollandse kust. Maar alle plaatsen aan de kust hebben een andere functie. Wij willen een dorp aan zee blijven, terwijl Scheveningen duidelijk verstedelijkt is een ook Zandvoort die kant opgaat. Er is wel wat overleg, maar niet op echt bestuurlijk niveau. Er is wel een druk contact met Katwijk en ik heb het idee, dat hef in de toekomst nog intensiever zal worden. Dan zitten we in het Samenwerkings Orgaan Bollen streek. Dat is een rtuttig gesprek. Meer niet. We hebben wel gemeenschappelijke regelingen, maar geen een daarvan valt geheel binnen het SOB-gebied. Ik zou graag zien, dat het contact met Noordwijkerhout werd uitgebreid. We heb ben tenslotte in het Langeveld een gezamenlijk recreatiegebied. Maar zoiets moet je niet force ren, wel stimuleren." Wat Is uw mening over'gewest vorming? Verliest de gemeente een deel van rijn identiteit? "De ben er faliekant tegen, maar het is gelukkig uit de mode. De gewestvorming is voorbij. Een vierde bestuurslaag zou absoluut fout zijn. De hele zaak is verkeerd aangepakt Het had bij de provincie moeten beginnen. Wat nu aan de orde is, die nieuwe indeling in 20-25 provincies vind ik een goede zaak. Een connectie tussen Noord wijk en Rijnmond is er bijvoorbeeld niet. Ik ben blij, dat we ons altijd buiten het gewest Leiden hebben gehouden. Er zijn ook ideeën geweest voor een kustbollen gewest en zelfs met de Haarlemmermeer erbij, maar daar zat de provin ciegrens tussen en die zijn nog sterker dan de Rijksgrenzen. Kijk maar naar Tudderen en El- ten, die waren zo terug bij Duitsland, maar het heeft 25 jaar geduurd, voordat Oudewater bij Utrecht was. Met nieuwe provincies verdwijnen allerlei probleemgebiedjes." Voor identiteitsver lies ben ik overigens nooit bang geweest. Een plaats als Noordwijk heeft een zeer duidelijke identiteit Die verlies je niet" Hoe Is de betrokkenheid van de Inwoners? "Het bezoek aan de raad is goed. De tribune is vol, al zijn het vaak meer belanghebbenden, dan belangstellenden. Ik zou niet weten hoe we meer belangstellenden kwijt zouden moeten. Maar we moeten toch naar een nieuw raadhuis toe en dan zullen we ook wel een grotere tribune nodig hebben. We hebben ook verschillende hearings gehouden. Daar as redelijk bezoek, maar de openbare commissievergaderingen trekken bijna niemand. Soms een belanghebbende, maar die gaat dan weg als zijn punt is behandeld." Wat ls uw liefste wens voor Noordwijk? "Dan kom ik weer op de badplaatsvemieuwing. Dat blijft me achtervolgen. Ik zou graag zien, dat er een snelle oplossing kwam voor de Noord- boulevard en dat is ook de wens van de raad, dus we kunnen er wel aan gaan werken." - ADVERTENTIEI - ..."badplaats-vernieuwing blijft me ach tervolgen" De streepjestijd breekt aan. Met fijne lijntjes, smalle strepen en brede banen. Gedrukt in veel kleuren op lekker luchtige stoffen. Lampe heeft de voorboden van die nieuwe mode al hangen. Gauw kijken dus, nu er van alles nog genoeg is. A Zo zijn de zakken van de jurk op de tekening. Streepjes met witte omslag. A Zomerse japon, rood-wit- marine gestreept, afgezet met wit. Mt. 36 t/m 44. <3 Katoenen pakje: wijde overblouse met polohals, wijde rok met steekzakken. In rood-wit-marine streepjes. Mt. 36 t/m 44. 99/

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5