Allerlei(ds) S hunt Kiezen Leidse Courant Sombere gedachten bij bevrijdingsforum ol delen Sfeer van fierheid op bevrijdingsconcert W aarschuwingsschoten J naam: UITGAAN LEIDEN Het bevrijdingsconcert-gisteravond in de Stadsgehoorzaal was een bevrijdend con cert. Volks in de goede betekenis van het woord met gezangen als „Voor Nederland", „Wij willen Holland houen", „Piet Hein" en „Wat zullen onze patriotjes eten". De laatste drie uitgevoerd door het Rijnlands Christelijk Mannenkoor. Dat gaf met zijn stoere geluid extra accent aan de muzikale terugblik, zoals het concert wel geka rakteriseerd mag worden, op de sfeer van fier heid die we in Nederland en de andere geallieer de landen kenden in de weken en maanden na de bevrijding. Een sfeer van fierheid èn van blijheid. Dat laatste werd gisteravond tot uiting gebracht in samenzangen als bijvoorbeeld „Wij leven vrij, wij leven blij". De tenor Wim Koopman voorkwam dat de oude re bezoekers zich al te intens in de sentimenten van de bevrijdings- en oorlogstijd terugleefden door direct hierna drie Duitse liederen te vertol ken. Overigens voorzag het programma ook wel in eigentijdse geluiden. Het Rijnlands Mannenkoor vertolkte de song „Blowin in the wind" van Bob Dylan in een bewerking van zijn dirigent Sander van Marion, die tevens de algehele leiding over het concert had en deze taak op een voortreffelij ke wijze vervulde. Het Leids Politie Muziekgezelschap met het altijd toch wat gedragen geluid van een brass-band rondde de avond af tot een harmonieus gecompo neerde uitvoering voor ongekunstelde liefheb bers. Die lieten hun waardering blijken door zich bijkans de blaren op de handen te klappen. Exposities Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. Ma t/m za 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot 20/5 de Canadese reizende tentoonstelling die een beeld geeft van het leven In de poolgebieden met als titel: „CircurApolar Community" met antieke kajaks e.a. Stedelijk Museum „De Lakenhal": Oude Singel 26-32, tel. 44044. Ma t/m za 10-17 uur. zondag s van 13-17 uur. Van 5/5 tot 1/6: ..Poppen van Oran je". Een representatieve keuze uit het poppen-bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen na 1950 aan haar werden aangeboden uit Neder- n het b land. Atelier „de Scherf": Nassau laan 41. Oegstgeest. tel. 50220. Ma t/m za 9-18 uur. zondag s gesloten. Ans v.d. Hei- de-Kort met een tentoonstelling van eigen werk. nl. glasbuigen. Galerie 't Hoekje bij de Pomp: Dorp straat 38. Warmond, tel. 01711-3501. alle dagen van 19-22 uur en boven dien za en zo van 12-17 uur. Van 15/4 tot 15/5: Judith Rigter. Eugène Bodl- fée en Gerard Vogelaar met tekenin gen en etsen. Kees Overdevest met keramiek. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse politie heeft tijdens het weekeinde tot driemaal toe waarschuwingsscho ten gelost. Twee waarschuwingsschoten waren ervoor nodig om de 18-jarige H.M.S. tot staan te brengen. Deze jongeman zat met de 22-jarige W.G. in een personenauto, bestuurd door de 33-jarige C.F.O. De bestuurder trok door zijn afwijkend gedrag de aandacht van de politie, die een achtervolging inzette. Na door een rood licht gereden te hebben, stopte de auto in de Korevaarstraat. H.M.S. vluchtte uit de auto en werd door de politie ingerekend, nadat twee waarschuwingsschoten waren gelost. De be stuurder bleek geen rijbewijs te bezitten en onder invloed te zijn van sterke drank. Het derde waarschuwingsschot werd gelost op de Kanaalweg. Twee jongens liepen met hun brom mer op het fietspad. Toen zij een politieauto aan zagen komen smeten zij hun brommer neer en doken in het gras. De politieagenten stopten om de jongens een verklaring te vragen voor hun handelen. De jon gens kozen het hazepad. Na een waarschuwings schot werd de 17-jarige A.L. tot staan gebracht De 16-jarige J.J. v. D. werd door de tweede agent aangehouden. De jongens verklaarden op het bureau al eerder die avond in aanraking te zijn geweest met de Leiderdorpse politie, die hun brommer in beslag had genomen omdat de 17-ja- rige eigenaar geen verzekeringsbewijs had kun nen tonen. Naderhand bleek hij het verzekerings bewijs wel bij zich te hebben en kreeg zijn brommer weer terug. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De generaal (b.d.) wandelt over een Haags trottoir: 50 cm. breed, met daarnaast een straatje, nauwelijks voldoende om een auto te laten passeren. Een meisje van een jaar of 17 komt de generaal (in civiel uiteraard) tegemoet, op het trot- toirtje en op de fiets. Ze vraagt: „Zou u niet eens opzij gaan?" De generaal peinst er niet over en blijft op de stoep. Omstaanders zeggen: „Kom, gaat u er nou maar vanaf, dat voorkomt moeilijkheden". De generaal, die de Duitsers dertig jaar geleden heeft getrotseerd, begrijpt er niéts van. fI'M i Een zich tegen de tirannie ver zettende arts ziet in het concen tratiekamp, dat zijn collega's het niet lang meer zullen make- wassen zich niet meer, ze poetsen hun tanden niet meer (hij deed het nog met modder), lieverlee wordt de verwaar lozing groter. De arts heeft ja- tevoren zelfdicipline opge daan. Een SS-officier is hem op gegeven moment (als de arts het niet meer ziet zitten) zelfs nog behulpzaam en pakt de Hol lander bij borst en kruis en smijt hem het ijskoude water in: „Je zült je wassen, of wil je misschien kreperen?" Jaren la ter zoekt de arts die SS-er, die hem op een bepaalde manier het leven heeft gered, op. Hij is niet meer. Gesneuveld. Onderdrukking Leven en niet laten leven. We zijn dertig jaar later en geden ken de bevrijding. De jeugd heeft nog nooit van Mussert of Seyss-Inquart gehoord en een oudere gëneratie onderneemt wanhopige pogingen om onder drukking tot een levend begrip te maken. is 5 mei 1975, dertig jaar ien nachtmerrie. Een mens vergeet snel, lessen worden ver geten, want die vrolijken het leven niet op. Een geestelijke, die in de veertiger jaren ruzie kreeg met een onderwijzer die voor een klas van tienjarigen durfde te beweren, dat Christus geen Jood was, maar de eerste en beste nationaal-socialist, werd opgepakt en in het kamp gestopt Hij overleefde het en zag onlangs vier jongelui achter een sorbet zitten, op een terras je: sorbets van rond de 3 gul den. De kinderen zogen er aan met ongelukkige gezichten, geen greintje plezier. Toen de glazen leeg waren stonden ze verveeld op om ergens anders hun zak geld op te maken... Forum bijeenkomst Allemaal gedachten (en andere) die gisteren opkwamen rond een forumbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, gelegd door een 5 mei-comité, waaraan (bij na) alle politieke partijen en an dere verenigingen die iets met die 5e mei 1945 te maken heb ben, meededen. Alleen de WD een van de eerste die reageer den op het initiatief van oud- CPN-raadslid mevrouw v.d. Blom-Vijl-brief, maar later „af haakte" omdat politiek de zaken toch niet zo eenvoudig lagen en moest verstek laten gaan, of schoon de kolonel der WD b.d. Droog Brood i Mevrouw Van der Blom-Vijlbrief opende de tentoonstelling in de Stadsgehoorzaal. Theo Wessels tijdens het forum een zeer zinnige inbreng in de discussie had. Het forum bestond uit mannen (initiatiefneemster mevr. v.d. Blom overleefde het vrouwen kamp Ravensbrilck), die in het georganiseerde verzet een plaats vonden en nu moesten vertellen o hartgrondig tegen „tirannie, verdrukking en sla vernij" waren geweest. Het zijn begrippen, die in de jaren ze ventig geen vlees en bloed meer zijn, maar de oudere generatie hoopt nog steeds, dat de jeugd er iets van kan leren. Zoals pastoor H. J. M. Stoelinga destijds kapelaan te Voorhout het zei: „Het verzet blijft levend: overal waar macht zon der rem is gevestigd, die macht moet je in de gaten houden. Dat is zowel in een bedrijf, in een land, als in de Kerk, in het gezin, in een politieke partij. Bij ongebreidelde macht moet je uitkijken. En wie deze macht heeft, moet vrijwillig die „bewa king" willen hebben". Hoe moet je de jeugd va* van daag nog doordringen van de betekenis van het verzet in de jaren '40-45? Zoals de generaal b.d. A. N. L- Luyk het zei: .Hoe kun je iemand die zwelgt in vrijheid (zoals we thans bele ven), de jongeren die na ons kwamen, hoe kun je die duide lijk maken hoe duur vrijheid is? Hoe kun je een mens die z'n buik vol heeft vertellen, dat een droog stuk brood weer een dag leven betekent?" Ieder op zijn manier trachtte in het forum iets duidelijk te maken van wat er in die zwarte jaren aan hoop op een betere toekomst bestond: uit het gevoel van onmacht te genover al die onmenselijkheid en onrecht, gingen velen in het verzet Zo verging het de generaal b.d. Luyk, pastoor Stoelinga, maar ook dr. J. F. P. Hers, oud-wet houder Cees Piena, prof. mr. Drion en J. Brasser, die vervan gen werd door de CPN-er Stap horst Zij vertelden op hun ei gen (soms politieke manier) waarom 40-45 nooit meer mag gebeuren. Onthutsend In de foyer was tot half twaalf (na het Bevrijdingsconcert door het Leids Politie Muziek gezel schap en het Rijnlands Mannen koor) een tentoonstelling geo pend die onthutsende beelden gaf van de onderdrukkingspe riode: beelden van gruwelen en mensonterende toestanden, „op dat wij niet zouden vergeten". Maar ook was er de rode draad die door de expositie heenliep: het desavoueren van Hitiers geldschieters en degene die hem hebben gesteund. „In het be vrijdde Nederland zal geen plaats meer zijn voor NSB-ers en andere collaborateurs", zei koningin Wilhelmina eens voor radio Oranje. Nu zien we bij deze boodschap het portret af gedrukt van prof. Jan de Quay. Een CPN-stempel, dat niettemin de moeite waard is, want nie mand had eerder de expositie willen inrichten. „Weest eensge zind, weest moedig", was een illegaal verstrekte aansporing die nog steeds tot elke Euro peaan moet kunnen doordrin gen. Vissen In het Stadhuis is vanaf dinsdag 20 mei weer een speciaal loket geopend voor het afgeven van visacten. Deze situatie duurt tot 31 mei, wanneer het visseizoen weer geopend zal zijn. Het loket is geopend van negen tot twaalf uur 's morgens en van kwart voor (wee tot drie uur 's mid dags. Ook op de koopavonden van donderdag_22 en 29 mei kunnen vissers teréchi tussen half zes en negen uur. De kosten voor een bijdrage bewijs zijn dit jaar vijf gulden, voor een kleine visacte: f 11,75 en voor een gro te visacte: f 33, Onder redactie van"Jantje varvLeyde, tel. 071-22244 tst.17. Delen kunt u als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abon nee aan te brengen. Deze nieu we abonnee ontvangt de Leidse Courant de eerste 14 dagen gra tis, en u kunt als dank voor de moeite een keuze maken uit een aantal leuke geschenken, zoals: een mini-lettertang, een theeglas gevat in verzilverde voet, of een zilveren hanger van uw eigen sterrenbeeld. Altijd doen! Kiezen voor een goede krant. Tenminste, als u de Lêidse Courant nog niet leest. Want de Leidse Courant heeft alles te bieden wat u van een goede krant mag verwachten. U kunt dat zelf ontdekken door een proefabonnement aan te- vragen. Veer- I tien dagen lang krijgt u dan gelegenheid de Leidse Courant op z'n merites te beoordelen. I Gratis en vrijblijvend! Stuur m.i.vde Leidse Courant I O 14 dagen gratis O per kwartaal naar: I naam: v I adres: I woonpl.:s I tel.: Als dank voor het opgeven van bovenstaand I kwartaalabonnement ontvang ik graag een i -I I adres: woonpl.: 2 In open envelop, zonder postzegel sturen naar: 3 I Antwoordnr. 349, Leiden. Kort Rapenburg 2, Tel. 071-22244. Tamboerijn Met het onthullen van een nieuw naambord voor het club huis heeft wethouder Tesselaar gisteren het startsein gegeven voor een feestweek ter gelegen heid van het vijfjarig bestaan van clubhuis „De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat. Wekelijks bezoeken zo'n acht honderd tot duizend „Zuid-west- enaren" het clubhuis om er hun favoriete hobby uit te oefenen zoals keramiek, emailleren, houtbewerken, naaien, bordu ren en gymnastiek, of zo maar voor de gezelligheid. „We hou den ons ook bezig met kerkelijk georiënteerd jeugdwerk", aldus Henk Vis, de leider van het clubhuis. Ter gelegenheid van het lustrum is er in het clubhuis een kleine expositie ingericht waar werk stukken van bezoekers van het clubhuis worden getoond. Nadat hij zijn „officiële" daad had ver richt, bekeek wethouder Tesse laar, die een jaar als leider ver bonden is geweest aan „de Tam boerijn" het tentoongestelde. „Voor de toekomst hebben we eigenlijk geen plannen. We me nen dat we op de juiste weg zitten. Waarschijnlijk zal er nog wel iets meer aandacht besteed worden aan het sociale werk. Een voorbeeld hiervan is dat bezoekers van het clubhuis gaan wandelen met patiënten van het verpleeghuis „Zuidtwijk". De feestelijkheden in de Tam boerijn duren tot en met 11 mei. Taek- won-do De leerlingen van Sportschool „Van der Luit" hebben een goed figuur geslagen bij de afgelopen zaterdag gehouden Taek-won- do-wedstrijden bij „Rijnmond". Bij de jeugd tot en met 55 kg werd Victor van der Oord derde en Rosa Wansink vierde. Her man Harteveld werd bij de se nioren tot en met 60 kg eerste en John Schreve tweede. Danny de Lange legde beslag op de tweede plaats bij de senioren tot en met 68 kg. Bij de zwaarge- Dick Tesselaar bekijkt de werkstukken van de „Tamboerijnen". wichten boven 75 kg zorgde Leo Leurink voor sensatie door de Nederlandse kampioen Dennis Wip in de finale te verslaan. ZUL/LGB De waterpoloploeg van de ZIJ- L/LGB heeft afgelopen weeken- de met succes deelgenomen aan een internationaal toernooi in Mannheim. Nadat de Leide- naars in de voorronden met veel overmacht hadden gewonnen van SC Fulda en Offenbacher SC met respectievelijk 14-1 en 8-1 versloegen de ZIJL/LGB-ers in de finale zwemclub Darm stadt met 5-3. groep bestaat uit: Jerney Kaag man (zang), Ton van der Kley (drums), Chris Koerts (gitaar),, Gerard Koerts (piano) en Theo Hurts (basgitaar). Onlangs na men zij een nieuwe singel „Only Tine will tell" en een nieuwe lp "To the world of the future" op. Deze zullen zij in de Stadsge hoorzaal ten gehore brengen. "Earth and fire" Werd in 1970 bekend met de singles "Sea sons" en "Storm" and thunder". In het voorprogramma is er een optreden van Erik Tagg, die on langs debuteerde met het album "Smilin memories". staat met o-j. tt Earth and Fire H*PP™™8 De Nederlandse popgroep "Earth and Fire" treedt volgen de week zaterdag op in de Leidse Stadsgehoorzaal. De „Scouting Zuid Holland organi seert in de nacht van 31 mei op 1 juni een grootse happening voor zijn leiders en leidsters. Vanaf negen uur 's avonds tot vijf uur 's morgens staan de deuren van sociëteit "Minerva" aan de Breestraat wagenwijd open. Onder de naam "Troeff-75-Hap- pening" heeft Scouting Zuid Holland een uitgebreid pro gramma opgesteld. Er is muziek te beluisteren, Arabische, Ierse, Hongaarse, Tunesische en Rus sische en Amerikaanse folk. Voorts is er een optreden van cabaret "Vangrail", van het zi geunerorkest '*Csardas" en de Su rinaamse-Hindoestaanse band "Kawalin". Vanaf tien uur is er in de toneelzaal van de sociëteit een mime-voorstelling. Om drie uur wordt in de film zaal de film "Alle Turken heten Ali" vertoond van de regisseur Faszbinder. Het feest wordt be sloten met een optreden van de groep "Flint". Deze groep brengt swingende blues, rock en country-muziek. In en rond Leiden Dinsdag 6 mei Stadsgehoorzaal - Breestraat Con cert, 3de in de Beethovencyclus met hel Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Edo van Waart; aanvang 20.15 uur. Woensdag 7 mei LAK-theater. Levendaal 150 - Totaal theater "Rainbow" met muziek, dans, mime en film; aanvang 20.15 uur. Donderdag 8 mei LAK-theater. Levendaal 150 - Totaal theater "Rainbow" met muziek, dans, mime en film; aanvang 20.15 uur. Vrl|dag 9 met Stadsgehoorzaal. Breestraat - Herman van Veen met zijn show "En nooit weerom aanvang 20.15 uur. Hot House, Rapenburg - Muziek door trio Paul Ruys; aanvang 22.00 uur. Microtheater. Vestestraat - Impiecal "Stil, niet over praten", door Impe rium; aanvang 20.30 uur. Bioscopen Luior, Stationsweg 19, tel. 21239. „The Mean Machine" 18 jaar. Dage lijks. 14.30 en 21.30 uur Zondags: 14.00.16.30. 119.00 en 21.30 uur. Camera, Hogewoerd 49, tel. 24919 „Once upon a tim in the west". 14 jaar Dagelijks: 20.00 uur. alleen op 4 mei is de voorstelling om 20.15 uur. Kindermatinee: „Tarzan en de Jun gleopstand'' za. ma en dl: 14.30 uur. Zondag: 14.00 en 16.15 uur. Udo, Steenstraat 39. tel 24130. 9e week: „Keetje Tippel" 18 jaar. Dage lijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zon dags: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 Studio, Steenstraat 39. tel. 33210. ..Lemmerdeur" 14 jaar Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon, Breestraat 31. tel. 23875. „Roole Sien" laatste week. 14 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 Res, Haarlemmerstraat 52. tel. 25414, „De sexmeisjes van Berkenhof" 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Voorschoten gaat schoolkinderen beschermen Van ónze correspondent Voorschoten Het Voorscho- tense college van B. en W. heeft gehoor gegeven aan de wens van de diverse commis sies van advies en bijstand en de plaatsing van twee ver keerslichteninstallaties ver vangen door een goedkopere lichtinstallatie op vier voet gangersoversteekplaatsen. De voetganger is op dit mo ment het meest kwetsbaar in het verkeer en B. en W. willen de voetgangers (schoolkinde ren) extra bescherming geven. Vroeger zijn veel scholen gesi tueerd in de direkte omgeving om langs de Prins Bernhard- laan. Het verkeer op deze laan moet afgeremd worden. Voorgesteld wordt intrekking van het besluit, waarbij de Van Beethovenlaan - Prins Bemhardlaan als voorrangs wegen zijn aangewezen. Het plaatsen van voetgangersver keerslichten op de oversteek- gelegenheid in de Prins Bem hardlaan ter hoogte van de Elstlaan (Dr. Fortgensschool, Nutsschool en Jozefschool); voetgangersverkeerslichten op de oversteekgelegenheid in de Prins Bemhardlaan ter hoogte van de kruising met de Prin ses Margrietlaan/Prinses Ma- rijkelaan (Rembrandtscholen- gemeenschap, kleuterschool aan de Dillenburghlaan); voet gangersverkeerslichten op de oversteekplaats in de Leidse- weg ter hoogte van de r.-k. Laurentiuskerk en lichten op de oversteekplaats in de Ad miraal de Ruytersingel ter hoogte van het scholencom plex. De Leidseweg krijgt een inhaalverbod voor het gedeelte tussen Bachlaan en de Zilver- fabriek, fietsers en bromfiet sers zullen niet meer gedwon gen worden om de Krimdijk te berijden maar krijgen een fietssuggestiestrook op de Leidseweg, de splitsing Leidse- weg-Mozartlaan zal aangepast worden, waardoor een ruime re opstelmogelijkheid gescha pen wordt De kosten voor de aanleg van vier voetgangers- verkeerslichteninstallaties worden geschat op rond 100.000,-. Morgenavond zal dit voorstel besproken worden in de com missie openbare werken. Markten Katwijk, groente. 3 mei Waspeen p. kist: Al 14.60r17.30. All 2.60-13.10. BI 23.50-27.40, Bil 5.40-13.60. Cl 12.10-16 80. Cll 6.90-14.60; breekpeen 18.90-19.30; prei 31-60; radijs 33-37. Aanv. waspeen 114.0Q0 kg. Roelofarendsveen, bloemen, 5 mei Per stuk: Anjers rood 28-51, Lena 32-53. Charmeur 41-47. Keefer 25-40. Le Reve 40-58, Esperance 30-46, Overige 30-50. Rozen: llona. Baccara. Mercedes. Sonia. La Minuette 40-91. Evergold. Jack Frost, Belinda. Yellow Belinda. Garnette. Carol. Annabel!, Esther Ofarim, Zorlna, gemengd 25- 54. Diversen: Kaktus 60-145. Gera nium 175-235. Violen 270-410. Geitie- ra 30-45, Alstroemeria 39-110, Strelit- za 275. Lelie 41-61. Per bos Freesia: Appoldo 125-225, Fantasy 160-200. Corona 155-175. Bal lerina 135-170, Romany 135-155. Gold. Melody 160-200. Capri 125-190 Blue Heaven 130-165. Gemengd 130-220. Overige 135-210 Tulp: Aladin. Olaf. Quidosnick, Apeldoorn. Oxford, May Prof. Blauw 200-255. Anemoon 50-75. Duizendschoon 145-165. Colv. Spitfire 500-610, Colv. Rose Charme 225-250. Nanus Nymph 510-600, Ixiaa 50-110. Chrys. Spider 360-410. Chrys. Bonny Jean 310-360.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3