Periodensysteem in eredivisie is Huybregts niet meegevallen Jeuring: "Twente is niet kansloos" KNVBrLICHT OP ROOD VOOR INTER FOOTBALL GEEN BEDREIGING VOOR TITEL KARL ADOLFSON Zo zit het Ceulemans wordt prof Biljartclub geroyeerd DINSDAG 6 MEI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG - In zich nu naar een eind spoedende voetbalcompetitie 1974-75, die na het merkwaardig ste verloop sinds jaren zeer waar schijnlijk komend weekeinde PSV als kampioen zal opleveren na een vele jaren durende hege monie van Ajax en Feijenoord, lijkt het experiment met de perio- detitels in de eredivisie niet een regelrecht succes te worden. Want net zo onvoorspelbaar als de pun- tendans in de hoogste afdeling verliep, is de strijd om de perio dekampioenschappen, een sinds enige jaren met groot succes toe gepast systeem in de eerste divi sie, zelfs nog een week voor de laatste competitieronde. Niet minder dan zeven clubs kunnen theo retisch nog in aanmerking komen voor de nacompetitie van vier ploegen, die moeten strijden om slechts een plaats in het toer nooi om de UEFA-Cup van volgend sei zoen. Hoewel de samenstelling van die pool van vier teams nog niet vast staat, kan competitieleider betaald voetbal Jan Huy bregts al een voorlopige conclusie verbin den aan het eerste proefjaar met de perio den in de eredivisie. ,Jk geloof te kunnen stellen", aldus Huybregts, „dat het ons niet is meegevallen. We wisten dat het een gecompliceerde zaak zou kunnen worden, daar hebben we ook onze maatregelen voor genomen. Maar we hadden gehoopt', dat clubs onder de top nu eens aan zo'n nacompetitie zouden kunnen deelnemen. Maar dat is eigenlijk met uitzondering van AZ'67 niet gebeurd. De overige periode kampioenen zijn weer de teams, die de afgelopen jaren de lakens hebben uitge deeld. Daarom is dit eerste proefjaar een beetje teleurstellend verlopen. Maar we zien wel hoe het gaat, laat maar eens blijken hoe de zaak wordt afgerond." Jan Huybregts wil de periodetitelstrijd in de eredivisie ondanks de tegenvallende resultaten toch nog geen mislukking noe men. „Daar is het nog een beetje te vroeg voor", meent hij. „Als die nacompetitie volle hui zen trekt, kan het toch nog een succes worden". Een zekere handicap vormt het feit dat de UEFA voor Nederland slechts twee plaatsen beschikbaar heeft in de vol gende editie van de Europacupstrijd. „Dat was wel een beetje een streep door onze rekening", zegt Huybregts. „We waren er bij onze opzet eigenlijk vanuit gegaan, dat we weer drie ploegen konden inschrijven. Maar helaas bleek dat niet het geval. On danks onze vooraanstaande positie in het internationale voetbal, geven de heren er de voorkeur aan, „oude rechten" van lan den als bijvoorbeeld Italië en Duitsland, die vier ploegen mogen leveren, intact te houden en niet de realiteit te voelen. We hebben evenwel al een claim ingediend om in het seizoen 76/77 tenminste drie clubs te mogen inschrijven". De nu vrijwel tot stand gekomen afwikke ling van de procedure houdt in theorie nog in, dat buiten de vier periodekampioe nen (PSV, Feyenoord, AZ'67 en Ajax) ook FC Twente, Sparta en Telstar nog kans hebben op deelneming. Voor beide laatste ploegen doet zich de moeilijkheid voor, dat zij reeds zijn inge schreven voor de deze zomer te houden, intertotocompetitie. „Dat geeft nog wel eni ge problemen", geeft Jan Huybregts toe. „Van Sparta hebben we begrepen dat de ploeg graag zou deelnemen aan de nacom petitie. Maar voor wat betreft Telstar ligt het moeilijker. Telstar heeft er geen mo ment rekening mee gehouden, dat het eventueel nog eens aanspraken kan maken op deelneming aan die competitie, temeer daar de ploeg in de intertotostrijd gaat spelen. Er zal dus nog wel iets geregeld moeten worden." Jan Huybregts had verwacht met 3 ploegen aan het UEFA-Cuptoernooi te kunnen deelnemen. De ingewikkelde slotfase van de periode- procedure heeft de competitieleider be taald voetbal weliswaar niet kunnen voor den, maar hij heeft bij het presenteren van de opzet al met alle eventualiteiten rekening gehouden. „We maken na afloop de balans op", zegt. Huybregts. „Pas dan kunnen we bekijken- (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het hangt voornamelijk van de bekerresultaten van FC Twente af, welke clubs in de nacompetitie zullen gaan strijden. Dit zijn de mogelijkheden: 1. FC Twente wint de KNVB-beker. In dit geval speelt de nummer 2 van de eredivisie (Feyenoord of PSV) automatisch in het UEFA-cuptoernooi en komen Telstar en Sparta naast AZ en Ajax in de nacompeti tie uit. 2. FC Twente wint de UEFA-cup, maar verliest de nationale bekerfinale. In dit geval speelt Twente automatisch in het UEFA-cuptoernooi en komen de nummers 2 van de eredivisie (Feyenoord of PSV) en de hoogst geklasseerde van het duo Telsta- r—Sparta naast AZ en Ajax in de nacom petitie uit 3. Twente verliest beide bekerfinales. In dit geval kwalificeert de nummer 2 van de eredivisie (Feyenoord of PSV) zich auto matisch voor het UEFA-cuptoernooi en spelen FC Twente, AZ, Ajax en de hoogst geklasseerde van het duo Sparta—Telstar in de nacompetitie. of dit experiment voor herhaling in aan merking komt Het bezwaar dat vooral Ajax en Feyenoord al bij voorbaat hadden, blijft natuurlijk altijd bestaart. Zij stelden dat ze na het seizoen geen enkele verbinte nis konden afsluiten i.v.m. vriendschappe lijke wedstrijden omdat voor het begin en gedurende lange tijd tijdens de competitie nog geen zinnig woord te zeggen valt over de bezeting van de vier plaatsen." FRANK WERKMAN Maarten de Vos, Cor Coster en Piet Keizer: Opnieuw tegenwerking. (V in onze sportredaktie) AMSTERDAM Het adviesbureau voor profvoetballers, dat door Cor Coster, Piet Keizer en Maarten de Vos is opgericht, krijgt van het boadsbestuur van de KNVB niet de eer van de twijfel. Op een zaterdag te houden algemene Jaarvergadering in Zeist zullen de clubs zich over het voorstel buigen alle medewerking aan IF te weige ren. Deze procedure lijkt een zuivere forma liteit. De vakbond voor de betaalde clubs (FBO) heeft zich in een eerder stadium al afwijzend uitgesproken over dit bureau. Tegenlijk met IF is ook het bureau Sport- promoting van de WCS (Vereniging Voor Contractspelers) In de ban gedaan. Om aan de toch wel degelijk aanwezige behoefte van arbeidsadvies voor profvoet ballers tegemoet te komen wil de KNVB in de toekomst zelf een bureau in het leven roepen. De plannen hiervoor zijn in samen werking met de WCS uitgewerkt. Bij dit overleg werd Inter Football niet betrokken omdat het een instelling van een niet erken de groep mensen was. Het zal iedereen duidelijk zijn dat Inter Football zich door de tegenwerking van de georganiseerde clubs en nu dus ook van de KNVB niet uit het veld zal laten slaan. Cor Coster: „Ik ben benieuwd naar de besluitvorming bij een eventueel verbod. Inter Football bemiddelt niet, wat een FIFArartikel verbiedt, maar adviseert. Dat is anno 1975 een doodnormale zaak. Onze juridische adviseurs onderzoe ken het voornemen van de KNVB." Voor de woedende Ceulemans is de maat vol. Na incident met biljartbond (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische topblljarter Ray mond Ceulemans, die onlangs zijn zeven tiende wereldtitel veroverde en reeds in het bezit is van 26 Europese en 37 NATIONA LE Belgische titels, heeft besloten om prof- biljarter te worden. Hij doet dat omdat hij naar hij zegt de plagerijen van de Belgische biljartfederatie beu is. De Belgische biljart bond beeft Cenlemans namelijk voor de tijd van twee maanden geschorst, omdat hij niet verschenen is op een receptie na het Belgisch kampioenschap bandstoten dat de vorige week zondag in Kortrijk werd ge houden. Ceulemans werd al eens eerder om hetzelfde feit door de Belgische biljartbond geschorst. Hij zegt nu: „Ik duld niet langer dat er met mij wordt gesold. Het is gewoon broodroof. Ik word prof en zal dan werk genoeg heb ben. De bond heeft zich met deze schorsing onsterfelijk belanchelijk gemaakt". Ceule mans zegt dat zijn beslissing onherroepelijk is. De Belgische biljartbond is intussen erg geschrokken van de reactie van de groot meester en overweegt de schorsing onge daan te maken, zeker nu het uittreden van Ceulemans zijn neerslag zal hebben op de nationale biljartsport, aldus wordt gevreesd. Celuemans heeft al een aantal uitnodigin gen, ook vanuit het buitenland, om demon straties te komen geven. Zo gaat hij binnen kort voor dtie weken naar Brazilië en een week naar Chili. NIJMEGEN Het bestuur van de Konin klijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) heeft de vereniging Noviumagum uit Nij megen geroyeerd als lid. De oorzaak hiervan is dat de Nijmeegse biljartclub niet ingegaan is op de eis van het bondsbestuur om het jeugdbiljartcen- trum aan de Papengas te verlaten. Door dit besluit van het bondsbestuur is de twee jaar geleden afgescheiden biljartbond Kring Nij megen met ruim 400 actieve leden ertoe overgegaan zich weer aan te sluiten bij de KNBB. Daarmee is de hereniging in het lange tijd gespleten zijnde Nijmeegse biljart- wereldje een feit geworden. Onzekerheid rond doelman Gross (Van onze sportredactie)' HENGELO - Doelman Volkmaer Gross was de enige speler van FC Twente, die zich gister middag nog niet optimaal kon voorbereiden op de eerste finaleslag met Borussi£ Munchen- gladbach om de UEFA-cup. Zondag werd hij in de confrontatie met Roda J.C. al in de beginfase door de Limburgse spits Kick Nan- ninga aan een hand geblesseerd, bleef nog eventjes tussen de palen staan om zich toen toch maar te laten vervangen door Heiwie Ardesch. "Volkmaer heeft", vertelde oefenmeester Spitz Kohn na de training, "gelukkig niets gebroken. Wel is zijn rechterhand behoorlijk gekneusd, en het is moeilijk om nu direkt al te bepalen of hij er tegen Borussia bij kan zijn. Een dergelij ke blessure kan bij wijze van spreken in een dag helemaal genezen zijn, maar voor hetzelfde geld zit je er veel langer mee opgescheept Daarom kan ik eigenlijk alleen maar zeggen: gewoon afwachten tot woensdag." Meer zeker heid geeft Spitz Kohn over de rest van zijn spelersmateriaal: "Iedereen is verder helemaal fit. Bij de training zijn ze allemaal voluit fegaan en niemand heeft zich ingehöuden. 'rans Thijssen had geen last meer van zijn maag of van zijn lies en Johan Zuidema en Jan Jeuring ondervonden evenmin ergens hin der van". Jan Jeuring, die tegen Roda JC aan de kant' bleef, beaamde dat volkomen. "Zondag, tijdens de warming-up, had ik een beetje last van een knobbeltje in mijn bil. De dokter zei dat ik wel kon spelen, maar dat het misschien beter was als ik aan de kant bleef omdat er woensdg een veel belangrijker wedsrijd op het programma stond. Die knobbel heb ik nu nog wel, maar met de training voelde ik niks meer. Ik heb overal aan meegedaan, fysiotherapeut Willem Snellenberg heeft me nog wat met gewichten laten werken en alles ging voortreffelijk. Daar om heb ik er alle vertrouwen in dat ik woens dag gewoon van de partij zal zijn." Bijna evenveel vertrouwen heeft Jan Jeuring in een goede afloop van het treffen met de. Duitse lijstaanvoerder. "Zaterdag heb ik tv- beelden gezien van BorussiaStuttgart. Kohn heeft ons nog het een en ander verteld van onze Jan Jeuring: "Vertrouwen in goede afloop". tegenstander en alles bij elkaar heb ik de stellige indruk gekregen dat we niet kansloos zijn. In tegendeel, ik ben behoorlijk optimisti sch, er zit voor ons een redelijke kans in het er goed af te brengen. Qua voetbal hoeven we echt in niets onder te doen voor Borussia, we moeten alleen kijken hoe het met de fysieke kracht is. Daar staan die Duitsers immers om bekend. Ze stomen negentig minuten lang door. Dat Heynckes niet meespeelt is natuurlijk wel in ons voordeel, maar er lopen echt wel een paar gevaarlijke spelers rond bij Borussia. In ieder geval zullen wij die ploeg niet zoveel vrijheid geven als Stuttgart dat zaterdag deed. Drie goals waren keepersfouten, neem alleen maar eens de hoekschop van Bonhof die er in één keer inging. Dat mag niet voorkomen en wij zullen er voor waken dat wij zulke fouten niet maken." De winnende combinatie van het E. K. ama teurs. Rommelige presentatie op sfeerloos kampioenschap (van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR De nieuwe Eu ropees kampioen der amateur- rijders op de sulky is Karl Adolfson. Hij zegevierde zowel zondagmiddag in de serie als gistermiddag in de finale op Duindigt met het paard Nuss Hanover. Dat de twee overwin ningen geen toevalstreffers wa ren, bewijst wel het feit dat de Zweed in 1973 ook Europees kampioen werd tijdens de titel strijd in België. De 41—jarige Zweed, eigenaar van vier mid delgrote bedrijven is een groot meester op de sulky en behoeft in zijn land voor de beroepspi keurs zeker niet onder te doen. Adolfson, wonend in de provin cie in een klein plaatsje Ede, is dan ook een veel gevraagd he renrijder op de Zweedse banen en heeft op het wereldvermaar de Solvalla bij Stockholm al menige ereronde gemaakt. Zondagmiddag zegevierde hij met Nuss Hanover in de serie in de kilometertijd van .1.20.9. In de finale ging het gisteren nog wat harder met de bruine heng st. Hij zegevierde in 1.20.6 (geen wereldtijd) ruim voor de Deense combinatie Onkel 0 met Kaj Jensen, de 34—jarige agrariër die ook geen kleine jongen is met 72 overwinningen in zijn loopbaan. Onkel 0 had ook in de serie genoegen moeten ne men met een tweede plaats ach ter Nuss Hanover. De bronzen plak kwam verrassend terecht bij de Zwitser Ivan Pittet met het paard Vis Vis, hetgeen voor de onbelangrijke drafnatie zoals Zwitserland nu eenmaal is een leuke doorbraak betekende aan het internationale draffront. De Nederlandse combinatie Piet de Bruyn met Kees Ver kerk kon niet verder komen dan een vierde plaats in de kilometertijd van 1.21. In de serie moest Kees Verkerk in 1.21.1 ook genoegen nemen met een vierde plaats. De vier com binaties die in de finale als eerste over de eindstreep kwa men hadden zaterdag gezamen lijk voor dezelfde uitslag ge zorgd in een van de series. Het tweede Nederlandse paard Higgens met de Hagenaar Chris Goes moest in de Troostdraverij aantreden en kon daarin als fa voriet niet verder komen dan een vierde plaats. Verrassend winnaar in deze draverij was het Duitse paard Ballarina met Heinz Puff, de tweevoudige Duitse amateurkciiiipioen, die met deze overwinning zijn 425—ste ererondje mocht ma ken. Ondanks de uitstekende klan ken van het showcorps en Majo rette—peloton „Liberty" was het een sfeerloos kampioenschap. Een zeer rommelige presentatie en een allesbehalve fraaie huldi ging van de mensen op het ere podium. Oorzaak hiervan was hoogstwaarschijnlijk het feit dat de „leiders" van de Koninklijke Nederlandse Harddraverij— en Renvereniging, de Nederlandse Amateurrijdersvereniging en de Stichting Nederlandse Draf— en Rensport gezamenlijk aan het roer wilden staan en dat de „leiders" in deze sportorganisa ties op het wedstrijdterrein bij de huldiging meer op de voor grond wilden treden, dan de mensen waarom het ging, de rijders van het twintigste Euro-, pees Kampioenschap der ama teurs. De vraag is bovendien of het zin heeft een dergelijk kam pioenschap op Nederlandse bo dem te organiseren. Ondanks de goede prestaties van de rij ders, spreken zulke koersen bij het publiek, de totalisatorspe- ler, niet erg aan gezien de ge ringe publieke belangstelling beide dagen. Men komt nu schijnbaar niet om amateurs te zien rijden als men weet dat hun paarden geen internationa le faam bezitten. In de eerste afdeling van de Bevrijdingsprijs op Duindigt, een van de drie rennen gister middag, zegevierde het paard Stormklee van trainer Herman de Graaf. Hij voorspelde dit af gelopen vrijdag al in onze insi derrentips. Het was tevens de eerste overwinning voor trainer De Graaf in dit seizoen. In de tweede afdeling zegevierde Guiltless met Clive McGarrity die in deze koers flink gehin derd had en terecht bij het ren- comité op het matje moest ko men. Maar de uitslag bleef zoals hij was. Rosebud met Henk van der Kraats kwam op de tweede plaats binnen voor Qucilio. In de derde afdeling zegevierde Henk van der Kraats met de outsider Giggle Box voor de verrassend tweede Flying Dan cer. Bij de dravers maakte Ido Hanover in de sprintdraverij over 1600 meter met tweemaal wind in de rug de snelste tijd. Hij zegevierde in 1.17.4 vopr Iro nie en Grand Geste. ARTHUR VAN RIJSWIJK Koersen Duindigt WASSENAAR De uitslagen van de gisteren gehouden drave rijen en rennen te Duindigt lui den: Alpcnprijs 2040 m: 1. Morschy G (W. v. Dalen) 2.53.0 2. Nenuphar. 3. Mer- curius. Winn 4.50 P 2,30 2,90 30,60 kopp 17,10 trio 4.889,40. Bergbaanprijs 2520 m: 1. Leonard (L. Schoonhoven) 3.32.0 2. Konglct 0.3. Geradus O. Winn. 2,10 pl 1,50 1,30 2,30 kopp 5,-. Bevrijdingsdagprijs (le afd.) 2150 m (ren): 1. Stormklee (A. Treanor) 2.17.8, 2. Frederique, 3. Captain's Escort. Winn. 2,90 pl 1,40 1,70 2,20 kopp 8.80 trio 149,40. Trophce v.d. Fegat (Finale B) 2000 m: 1. Ballerina (H Puff) 2.42.5 2. Verneuil, 3. Iron Noon. Winn. 22,90 pl 4.- 4.60 3.60 kopp 105,70. Bevrijdingsdagprijs (2e afd.) 2150 m. (ren): 1. Guiltless (A. McGarrity) 2.18.6, 2. Rosebud. 3. Qucilio. Winn. 21.70 pl 4.60 2.80 2,40 kopp 54.90 trio 762,80 Bokaal vA. Fegatprijs (Finale A) 2000 m: 1. Nuss Hanover (K. Adolfs- son) 2.41.1 2. Onkel O. 3. Vis a Vis. Winn 6,- pl 2.10 3.40 2.70 kopp 22,30. Kustprijs 1600 m: 1 Ido Hanover (M. v. Leeuwen) 2.03.8 2. Ironie, 3. Grand Geste. Winn 2.60 pl 1,60 1.50 1,50 kopp 3.20 trio 16.90. Bevrijdingsdagprijs (3e afd.) 2150 m: 1. Giggle Box (H. van der Kraats) 2.19.7, 2. Flying Dancer, 3. Quick Nanny. Winn. 2,90 pl 1,70 3,10 2.10 kopp 50,50. Gondelprijs 2120 m: 1. Mlid G (B. Schwarz) 2.57.2, 2. Karol Haghewey- de. 3. Kythera J. Winn. 3,80 pl 2,10 2,70 3,90 kopp 39,60 trio 1,133,- Rivicraprijs 2120 m: 1. Night Mary (D. Suykerbuyk) 3.04.5 2. Margaret- ha, 3. Milly B. winn. 1,80 pl 1,90 4,60 opp 31,90. Totalisatoromzet 474.434,- Majorettecorps naar Zweden (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Rune Stolt, de manager van de beroemde dra- versbaan in het Zweedse Solval la (bij Stockholm), was gisteren even op Duindigt. Zijn komst was voornamelijk om het Haag se show- en majorettepeleton „Liberty" op de Wassenaarse baan in actie te zien. Even later werd in de Duindigtsociëteit een kontrakt tot stand gebracht voor een optreden op de Zweed se baan tijdens de belangrijkste draverij van Zweden, de wereld vermaarde Eliterennen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11