Felle verwijten van autoconstructeurs aan adres van FIA Weer dode in autosport Daviscupteam weggespeeld yewindsman Zonder Willem de Vries zal het wennen zijn Frisol verloor drie renners CEES HETTELING HAD VEEL GELUK SPORTWERELD EATERDAG 3 MEI 1975 I/J- LEIDSE COURANT PAGINA 9 TIMMENDORF De Westduitser Norbert Die- bald is gisteren bij Varde in Denemarken veron gelukt tijdens de Nordlandrallye, die telt voor het Europese kampioenschap. De Toyota van Diebald kwam in een traject tussen twee klasse mentsproeven in botsing met een stilstaande vrachtwagen. Bijrijder Jürgen Freischler werd zwaar gewond. In Montjuich, het circuit bij Barce lona heeft men zijn les geleerd. Reden om de pis te van Monaco nog eens aan een extra strenge controle te on derwerpen. Als het kalf verdron- Rolf Thung toonde zijn onmacht door moedwillig een einde aan de partij te maken. BOEDAPEST Kanslozer nog dan mocht worden verwacht is Nederland op de eerste dag van het Daviscupduel tegen Hongarije in Boedapest weggespeeld. Na een hoopvol begin viel Kolf Thung ten prooi aan alle twijfels die er op tennisgebied maar bestaan en gaf zijn partij tegen Balazs Taroczy na anderhalf uur op het eerste matchpunt uit handen met één doelbewust buiten de lijnen geplaatste bal: 57 06 1—6. Debutant Louk Sanders bespaarde de 1000 bezoekers in het kleine, kille stadionnetje op het Margarethen-eiland in de de tweede partij tegen de 31-jarige Szabolcs Baranyi een derge lijke uiting van negativisme. Maar al zijn ijver en bereidheid tot lopen brachten ook hem nimmer in de buurt van het peil van zijn tegenstander: 4—6 2—6 4—6 in eveneens ander half uur spelen. De achterstand van 0—2 kan nog door winst in het dubbel van vandaag en de resterende enkelspelen van morgen worden omgezet in een zege met 3—2, maar daar gelooft zelfs trainer/coach Rinus Buytelaar, die toch wel tot de verstokte optimisten in het Nederlandse kamp mag wor den gerekend, niet meer in. oor lichamelijke opvoeding, wrt en recreatie een onze sportre dactie) RLEN Tij de gisteren .In en gehouden ijkse vergade- de Konin- Nederlandse miging van Lera- Onderwijzcrs 'de Lichamelijke •ceding heeft izittcr J. P. Kra- 'opnieuw gepleit het coördineren de belangen van lichamelijke op- ling, de sport en ecreatie. De heer mer drong met op het aan- en van een be- dsman met speci- e verantwoorde- heid voor de 11- tnelijke opvoe- sport en recrea- deze conclusie n de heer Kra- na een aantal >lemen op tafel te »n gelegd, waar de lichamelijke oeding, sport en eatie te maken t>en. De nadruk op de accommo- i. De heer Kra mer: „Iedere school in Nederland moet beschikken over een accommodatie, die geschikt is voor li chamelijke opvoe ding in schoolver band. Die accommo datie moet zo gesi tueerd, gebouwd en ingericht worden, dat ze voor medegebruik geschikt is niet alleen voor sport maar ook voor huisvrouwen- gymnastiek, gymnas tiek voor ouderen en andere bewegingsre- creatieve activitei ten". Hij vervolgde: „Er dient geen gym nastieklokaal, sport hal of zwembad ge bouwd te worden en geen sportterrein of speelveld aangelegd te worden als niet als uitgangspunt geno men wordt dat de li chamelijke opvoe ding, sport en recrea tie één functionele eenheid zijn. Om dit te bereiken en de noodzakelijke weder zijdse aanpassingen te garanderen is er een centrale beheers vorm van alle in een gemeente voorko mende accommoda ties voor sport en li chamelijke opvoe ding bij het onder wijs nodig". Uit tal van onderzoe kingen is bovendien gebleken, dat de te korten op het gebied van accommodaties in Nederland zo groot zijn dat van in halen van deze tekor ten op korte termijn geen sprake kan zijn.. De heer Kramer meende dan ook, dat de problematiek ui terst gecompliceerd is. „Er zijn zo veel vertakkingen, die om planning, organisatie maar vooral om coör dinatie vragen. Het is dan ook niet vreemd opnieuw met klem aan te dringen op een instantie, waar de be langen van de licha melijke opvoeding, de sport en de re creatie gecoördineerd behartigd Worden. Een bewindsman met specifieke verant woordelijkheid voor deze gebieden is drin gend noodzakelijk". READING De Vereniging van Raceautocon structeurs, die in Reading is gevestigd, heeft gisteren de Internationale Automobiel Federatie (FIA) verweten onvoldoende te hebben gecontro leerd of het circuit van Barcelona voldeed aan De vereniging heeft een telegram gestuurd naar Thomas Binord, voorzitter van de subcommissie van de FIA inzake circuits en veiligheid. In het telegram wordt gezegd dat deze ramp kon ontstaan doordat de veilig heid van de toeschouwers on voldoende was gewaarborgd. Er wordt aangedrongen op een nieuwe controle van alle cir cuits, ook van die waarop geen Formule 1-races worden gehou den. Na| gaan moet worden of toeschouwers zich ophouden op plaatsen langs de baan die ge vaarlijk zijn. van de FIA in Parijs. Zij eisen dat bij de Grote Prijs van Mo naco, die op 11 mei op het stratencircuit van het prinsdom wordt gehouden en die telt voor de wereldtitel, ten hoogste acht tien wagens aan de start mogen komen. De organisatoren wil den dat 25 renwagens aan de wedstrijd zouden deelnemen. €n weer was het Mario Bas so. Voor de vijfde keer in deze Ronde van Spanje flit ste hij als eerste over de finish CAMBRILS Ook de tiende etappe van de Ronde van Span je is een rit zonder historie geworden. Slechts voor de Fri- sol-ploeg had de etappe van Vinaroz naar Cambrils duide lijk consequenties. De Neder landse formatie raakte in de 173 kilometer drie coureurs kwijt. Albert Huizebosch haal de de finish niet. Henk prinsen en Theo Smit werden na afloop uit de strijd genomen omdat zij te laat binnenkwamen. Strijd is er amper geleverd. In gesloten gelederen legden de renneers het parkoers af. Bij de Finish moest de eindsprint de beslissing brengen. Ook nu toonde de Italiaan Marino Basso zich de snelste. Als eerste van een groep van 68 rehners ging de oud-wereldkampioen over de streep Het was zijn vijfde etap pezege in deze Vuelta. De uitslag van de tiende etappe 1. Basso "(Ita) 4.39.50, 2. Wese- Mael (Bel), 3. Fussien (Fra), 4. Leman (Bel). 5. Perurena (Spa), 6. Delcroix (Bel), 7. Rosiers (Bel, .8. Medina (Spa), 9. De Cauwer (Bel), 10. Diaz (spa), 12. Kuiper (Ned) 19. Koken (Ned), 41. Den Hertog (Ned) allen in 4.39.50, 74. Van Katwijk (Ned) 4.53.29. De algemene rangschikking na de tien etappe: De algemene rangschikking 1. Lasa (Spa) 43.57.47. 2. Martins (Port) 43.58.29. 3. Torres (Spa) 43.58.37, 4. Ocana (Spa) 43.58.39, 5. Manzaneque (Spa) 43.58.43, 6. Viejo (Spa) 43.58.49, 7. Pesarro- dona (Spa) 43.58.58, 8. Perletto (Ita) 43.59.00, 9. Kuiper (Ned) 43.59.04, 10. Rego (Por) 43.59.09, 19. Koken (Ned) 43.59.33, 45. Den Hertog (Ned) 44.07.29, 74. Van Katwijk (Ned) 44.43.09. ^jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de veiligheidsspecificatie van de FIA. Toen een vin van de wagen van de Westduitser Rolf Stom melen bij een botsing met de vangrail afbrak vonden vier personen de dood. Van onze sportredactie OLDENZAAL De angst om een heel seizoen lang op de reservebank te moen door brengen, is voor Willem de Vries mede aanleiding ge weest de knoop door te hak ken. "Ik heb te lang aan de top gevoetbald om dat nog te kunnen opbrengen", aldus de centrale verdediger, die ooit werd gezien als de opvolger van de legendarische Cor van der Hart, maar die op het moment dat hij op het punt stond om de sprong naar de selectie van het Nederlands elftal te maken, vele maanden werd uitgeschakeld door een meniscusblessure, waarna Oranje niet meer haalbaar bleek omdat het duo Rinus Israel/Barry Ilulshoff zich in middels een vaste plaats had verworven. Willem de Vries stopt aan het einde van dit seizoen en dat zal even wennen zijn, want sinds 1963 was zijn naam on verbrekelijk verbonden aan de Enschedese vertegenwoordi ger in de hoogste afdeling van het nationale voetbalbestel. "Voor mezelf zal het ook wel een vreemde gewaarwording zijn", zegt De Vries, "hoewel het me geen moeite heeft ge kost het besluit te nemen. Dat zou misschien anders zijn ge weest als ik mijn plaats was kwijt geraakt aan een mindere voetballer dan ik ben, maar nu mijn opvolger Niels Overweg heet kan ik er vrede mee heb ben. Uiteindelijk behoort Niels tot de beste voorstoppers van het land". Tot die laatste categorie be hoorde Willem de Vries zelf vele jaren. Hij begon zijn loop baan bij Enschedese Boys, waarvoor hij als 16-jarige reeds in de eerste divisie uit kwam. Tijdens het UEFA- jeugdtoernooi in Portugal (1961) was De Vries aanvoer der van het Nederlands elftal. In 1963 werd hij aangetrokken door Sportclub Enschede en twee jaren later behoorde hij tot de spelers, die werden overgenomen door het uit een "topfusie" tussen Sportclub en de Boys ontstane FC Twente. De Vries bleef Enschede altijd trouw, hoewel in het midden van de jaren zestig met name door enkele Bundesligaclubs Willem de Vries houdt het voor gezien. Aan het eind van dit seizoen stopt hij. driftig met de geldbuidel werd gerammeld teneinde hem tot een transfer te verleiden. "Als ik het over moest doen zou ik weer zo handelen. Ik heb er geen spijt van gehad, dat ik hier ben blijven hangen. Mis schien zou ik nu wel wat hoge re financiële eisen hebben ge steld, maar het geld heeft bij mij nooit voorop gestaan. Me de dankzij het voetbal heb ik toch alles wat m'n hartje be geert. Verder gaan mijn ambi ties niet Voor mij is het altijd het belangrijkste geweest dat ik het naar mijn zin heb ge had. Wat dat betreft kan ik nu terugkijken op een grandioze tijd. De heb de hele opkomst van Twente meegemaakt, dankzij het voetbal veel lan den kunnen bezoeken waar ik anders nooit zou zijn gekomen en ook veel mensenkennis op gedaan". ^iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii EEN WINNAAR IN DE LOTTO DEN HAAG - De cijfers van lotto en toto van 27 april zijn: lotto nr.17: aantal deelnemers 1.048.531, inleg 4.075.076,-, prijzenbedrag 2.172.598,- le prijs: 1 winnaar, die 666.666,- 500.000,- netto) ontvangt 2e prijs: 34 winnaars, die elk 5.693,- bruto ontvangen 3e prijs: 324 winnaars, die elk 896,- 4e prijs: 16 871 5e prijs: 17.778 winnaars, die 21.- inleg TOTONR. 17: Aantal deelnemers 251.( 696.255,-. Prijzenbedrag 330.721,-. Ie prijs: 8 winnaars, die elk 16.536,- bruto ontvangen. 2e prijs: 151 winnaars, die elk 547,- ontvangen 3e prijs: 1.687 winnaars, die elk 68.- ontvangen De jackpot voor de lotto van a s. zondag (lotto week 18) bedraagt 247.752,-. UEFA schorst drie spelers BERN De Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft Gordon Mc Queen van Leeds United voor drie wedstrijden in Europees verband geschorst. McQueen zal nu in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Bayern Miinchcn niet van de partij kunnen zijn. Ook Laszlo Balint van Ferenc- varos (Hon) liep een schorsing voor drie wedstrijden op, terwijl Vladimir Weremejev van Dina- mo Kiev voor twee duels werd uitgesloten. Beide spelers mis sen de finale van het toernooi om de Europacup voor beker winnaars, die op 14 mei wordt gespeeld in Bazel. (Van onze paardesportmedewer- ker) NOOTDORP Zowel Jan van Dooyeweerd als Cees Hctteling lieten op de zware natte baan van Nootdorp gisteravond een double aantekenen. Cees Hetteling won de openings draverij met Louis d'Auvergne echter niet zonder geluk. Hij won in een zeer matige draf en aan de start had het paard aan een fout voordeel gehad. Mike Fortuna met Harry Pools werd tweede voor favoriet Mondial. De tweede overwinning boekte Hetteling met Kwikzilver zeer verrassend met een cote van 13 tegen 1. Jan van Dooyeweerd ging in de Kolhorneprijs met Maarten D van Stal Marco van start tot finish aan de leiding en zegevierde voor Komiek Olivier en Larens Abaka. Even later kon dé Hoofddorper zijn ere rondje maken met Jacky Spen cer die in de kilometertijd van 1.26.3 toonde duidelijk terug te rt-prljs (afstand 200Ó m.t: I. Kwik- J. Hetteling) 1 25 2 2 Ico R. 3 Lime 0 pL 1.70. 120. 1.40, kop. afstand 2380 ra.): I Jac- Dooyeweerd) I 26.3 2. Isidore. 3. H. Bond. w. 2 00 pl. 2 50. 2.80 Kerkrade-prijs (afstand 2000 ra 1 Mister Dillon (W. van Buytcne) 1.26.9 2 Kronv Z. 3. Lisette. w stal 2.20 pl 2.20. 2.60. 2.20 3.20 pl. 1.60. 2.41 t: ƒ166.106,00. En zo vindt men altijd wel iets nieuws. In ieder geval komt ook de in Brisbane werkzame priester Leo Coote in het befaamde Guinness Book of Records. Daarvoor drukte hij zich in 37 minuten 1246 keer op. FANATIEK SOLDAAT KAIRO - De politie heeft gisteren in Kairo een Soedanees soldaat gearresteerd die tijdens de wedstrijd Egypte—Soedan (1—1) voor de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi de scheidsrech ter heeft bedreigd. De soldaat, die deel uitmaakt van een Soedanese eenheid bij het Suezkanaal, rende het veld op in de tweede helft van het duel en stormde op de scheidsrechter af die hij zwaaiend met zijn koppel bedreigde. Voor hij de scheidsrechter bereikte kon de politie ingrijpen. STENIGE GRASMAT PARIJS - De grasmat van bet Pare des Princes In Parijs waar woensdag 28 mei de finale van bet toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen tussen Leeds United en Bayern Müncben plaats vindt, ligt vol met duizenden kleine steentjes. Dit is donderdagavond ontdekt na afloop van de competitiewed strijd Paris St. Germain—St Etienne. Jean Michel Larque, een international van St. Etienne moest gewond het veld verlaten, maar zei na afloop, dat het niet door een tegenstander was gekomen. Volgens hem waren de wonden, die hij aan beide benen had opgelopen, te danken aan duizenden kleine, scherpe steentjes, die over de hele grasmat verspreid liggen. „Voor de spelers is dit levensgevaarlijk", zei Larque. „De Franse voetbalbond zal, zeker met het oog op Leeds—Bayern, snel moeten ingrijpen". LUDWIGSHAFEN - Tijdens de Europese' worstelkampioen schappen vrije stijl heeft Chris Dolman in de tweede ronde ver loren van de Roemeen Simon. LONDEN - De Engelse eerste divisie club Arsenal heeft toege stemd in een verzoek van Alan Ball om een vrije transfer. GORKUM - Het Nederlands da mes basketbalteam heeft gister avond in Gorkum met 6981 verloren van Polen. Ruststand was 43—38. ALASSIO - De Nederlandse zei ler Ben Staartjes is gisteren tij dens de Tempest Regatta in de derde wedstrijd als vijftiende geeëindigd. NOTEER BIJ DE RADIO Eredivisie Q PSV—FC Amsterdam O Roda JC—FC Twente O Feyenoord—Telstar O Go Ahead EaglesWageningen FC Utrecht—NAC O HaarlemExcelsior O AZ'67—Sparta O De GraafschapMW Q Ajax—FC Den Haag Eerste divisie FC VW-SVV SC CambuurSC Amersfoort NEC—PEC/Zwolle Willem II—Veendam FC Groningen—FC Dordrecht O VitesseFC Den Bosch Fortuna SC—Heerenveen FC VlaardingenHelmond Sport O Heracles—Eindhoven De wedstrijden, aangeduid met een komen voor op het totoformulier.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9