PROOST VOOR DE IERSE PUB Met de kerk is het café in Ierland de fa voriete plaats van samenkomst. Daarbij wint de "pub" op het punten van het Godshuis, dat ook door de Ieren voorna melijk op zon- en feestdagen bezocht wordt. De rest van de tijd - en die lijkt in Ierland langer te duren dan waar ook in de wereld - brengen ze door in de moederlijke omarming van hun favoriete drinklokaal. Je hoeft hen ook niet te le ren, wat nippen is, want de alcoholische verversingen gaan met liters tegelijk door hun altijd dorstig keelgat. Tussen twee teugen door wordt er dan zwaar ge- boomd over het weer („ik geloof nooit, dat we het droog houden Patrick". „Je hebt gelijk Sam. Maar dan moet het wel eerst droog worden") en geeft men over aan sonore samenzang en het werpen met pijltjes op een pokdalig bord. Om alles te weten te komen over de ge heimen in en rondom uw vakantiedorp is, het raadzaam om de eerste avond gelijk te reserveren voor een bezoek aan de plaatselijke pub. U wordt als een ver loren gewaande zoon in de kring opgeno men en als op een gegeven moment het woord "Dutch" valt knikken de weerbar stige innemers begripvol en verzoeken ze de waard om te vragen wat u drinkt op hun kosten. U hoeft ze niets meer te ver tellen over Nederland, want daar weten ze toevallig het fijne van. De verhalen zijn vooruitgewaaid op de lauwe wind: Kopenhagen, blote vrouwen. Dat is het toch nietwaar? Probeer ze daarna niet uit te leggen, dat ze een handvol breedtegraden te hoog ge prikt hebben en aan een ludieke ken schets van Denemarken bezig zijn. Want voor de Ier is alles aan de overkant van de zee één pot gerstenat Denen. Hollan ders of Noren. Ze komen allemaal van ver en hebben overanderlijk dezelfde dorst Zeg ook niet, dat het leven in Nederland een stuk gerieflijker is dan in de Ierse dreven, want daarmee trapt u ongenadig op hun hart Een dergelijke stupide op merking bewijst trouwens, dat u nog steeds niets begrepen heeft van de Ierse volksziel. De Ier weet beter en heeft toe vallig bij de verdeling van aardse geneug ten vooraan gestaan. De Heer gaf hem nog een knipoogje en zei: „voor jou heb ik iets heel speciaals bewaard. Ik vergeet het beste paard van stal echt niet". Dat iedereen in Europa toevallig meer ver dient dan hij en over meer luxe kan be schikken zal hem daarom een zorg zijn. Het is gewoon een kwestie van interprete ren: als je nou toevallig weet, dat het aards paradijs sprekend lijkt op Ierland laat je je door zulke futiliteiten niet lan ger van de wijs brengen. U moet zich'in een Ierse pub wel aan be paalde spelregels houden. Net als in En geland betaalt u elk drankje gelijk. Boter bij de vis. Een tip wordt niet verwacht, maar uw buurman en de buurman daar naast verwachten wel, dat u een hartelij ke baas bent, die het beste met zijn me demensen vóór heeft. Een rondje op uw kosten is daarom een zaak van vertrou wen, die u niet te lang moet uitstellen. Niet voor niets kent de Ier de uitdruk king "going Dutch", wat betekent, dat men alleen zijn eigen verteringen afre kent. Een dergelijke krenterigheid wordt door hem niet op prijs gesteld. U drinkt bij voorkeur het zware bier Gui- ness, dat in de volksmond "stout" of "porter" wordt genoemd. U koopt dit on zalige drab per "glass" of "pint", alnaar- gelang de omvang van uw. dorst. De bie ren Smithwicks, Harp en Bass zijn enigs zins te vergelijken met het Nederlandse bier. Jameson, Paddy en Powers zijn de meest bekende whiskey's en de meeste Ie ren lengen zo'n "short" of "small one" aan met water. Vervolgens worden de glazen plechtig ge heven en roept men "slèinte". Dat bete kent "proost" en behoort tot de meest fa voriete woorden, die een beetje Ier bij nacht en ontij in de mond neemt "The Burren is een streek, waar niet genoeg water is om een mens te verdrin ken, geen bomen hoog genoeg zijn om hem op te hangen noch aarde is om hem te begraven". Deze gepeperde uitspraak is van een Engelsman, die in 1651 door Ier land reisde. Anno 1975 gaat deze omschrij ving nauwelijks meer op, want de moder» ne beschaving is zelfs doorgedrongen tot dit weggemoffelde stuk van Europa, dat even troosteloos als fascinerend is. Het grotendeels uit kalksteen opgebouwde j plateau The Burren ligt aan de Atlantische Oceaan in het schaars bevolkte westen van Ierland. In de afgelopen jaren is dit unieke j natuurgebied werkterrein geworden voor I studenten in de biologie van de Utrechtse Universiteit, die hier de geheimen van het voltooid verleden voor het oprapen heb ben. Men behoeft echter beslist geen uni- j versitaire ervaring' te bezitten om toch te j kunnen genieten van de rijkdom, die de j natuur in The Burren heeft geconserveerd. De geschiedenis van dit gebied gaat royaal terug naar het Stenen Tijdperk. Bekend is, dat Keltische volksstammen reeds 20.00 'jaar vóór Christus The Burren in bezit namen. Het was toen een grimmig, nage noeg onbegaanbaar rotsplateau, dat zelfs de ontslapenen niet als zoenoffer wensten te aanvaarden. De grond was te hard en te weerbarstig, zodat de nabestaanden hun doden in een eigen gemaakte rustplaats van op elkaar gestapelde zwerfkeien moes ten leggen. Deze keltische "dolmen", waar van er nog enkele tientallen in The Burren zijn overgebleven, kan men vergelijken met onze eigen Drentse hunebedden. Dag en nacht, zomer en winter hangt er een vreemde, magische sfeer boven de I godverlaten Burren. De sfeer, waarin le- jgendes en spoken gedijen en de wind het op elk moment van de dag voor het zeggen heeft. De lucht is scherp, bijna transparant door de weerkaatsing op de witgrijze kalk steenformaties, waar de meest vreemd- soortige planten en bloemen zich manmoe dig staande houden. Ze zijn overgewaaid met de zachte, vochtige Atlantische zee- lucht en neergestreken op de eerste, voor- uitgeschoven post van Europa. Het handjevol bewoners heeft zich aan deze mythische sfeer aangepast en heeft leren leven met een bijna oeverloos bijge loof. Geen verwonderlijke zaak overigens, i want de omgeving nodigt daartoe bij voort- during uit. De in Ierland wonende stripte- kenaar en oervader van heer Bommel en |Tom Poes heeft The Burren inmiddels ook ontdekt en put er met name bij beestachtig weer de inspiratie uit voor de verdere avonturen van zijn antihelden. DWALEN DOOR IERSE BURREN IS PELGRIMEREN NAAR STENEN TIJDPERK Denk niet, dat men in The Burren als een nieuwe Robinson Crusoë kan ronddwalen en het rijk alleen heeft, want daarvoor zijn er net even te veel tegendraadse toeristen op dit ondermaanse. Ook zij hebben deze onvruchtbare achtertuin ontdekt en spoe den zich over smalle, bochtige wegen naar dromerige dorpen als Kinvarre, Lisdoorn- varna, Ennistimon en Corrofin, waar ze met de pint brak bier in de hand vriend schap voor eeuwig sluiten met de plaatse lijke burgerij. In Kinvarre verzuimen zij ook niet een bezoek te brengen aan het spookkasteel, waar eens de Ierse toneel schrijver Yeats de kroontjespen in de inkt doopte om zijn onheilszwangere zinnen aan het papier toe te vertrouwen. Een romantische aan een baai gelegen jeugd herberg vormt voor de jongere reizigers een ideale uitvalsbasis voor trips in The Burren. Anderen kunnen in Ballyvaughan en Corrofin voor een schappelijke prijs een Iers huisje huren, dat onder zijn rieten kaboutermuts alle moderne gemakken ver- Lisdoonvarna, een eind verderop, is ver maard door zijn jaarlijkse huwelijksmarkt. Na het binnenhalen van de oogst proberen de boerenzonen hier voor eigen levensge luk een blommig graantje mee te pikken. Lisdoornvarna beschikt daartoe over een authentieke koppelaarster, die tegen beta ling nog kans ziet om een belegen dron kaard in de armen van een vrouw te drijven. Steil oprijzend uit de glasheldere, vervaar lijk brullende oceaan liggen de Cliffs of Moher, vanwaar men de Araneilanden in vizier krijgt. Deze groep van molshopen in zee ligt tegenover het grijze havenstadje Galway en is uitermate geschikt voor men sen, die konsekwent terug willen naar de oorsprong van het wankel menselijk be staan. Per veerboot of miniatuurvliegtuig bereikt men deze eilanden, die volledig verstoken zijn van enig comfort. Surf-lief- hebbers kunnen zich uitleven in de bran ding van het badplaatsje Lehinch. Wande laars kiezen bijvoorkeur de dorpen, die als een krans om het verkalkte hart van The Burren liggen. Voer voor amateurgeologen en bezitters van ijzersterke botaniseer trommels. De archeoloog komt aan zijn trekken bij zijn dwaaltochten door de vele ruines, forten en dolmen. Ook ondergronds kan men in The Burren zijn hart ophalen, met name rondom de 3400 meter hoge berg Slieve Elva, waar zich diep in de grond een uitgestrekt net werk van grotten en spelonken bevind. Deze grotten, met de grootste stalagtiet van Europa, zijn levensgevaarlijk en alleen er varen speleologen kunnen er met steun van plaatselijke gidsen in afdalen. Verwacht in The Burren geen hotelpalei zen en busladingen toeristen. U legt het hoofd te ruste in één van de tientallen landelijke hoteltjes en schuift aan de tap naast lokale borster, die u graag wegwijs maken in de resultaten van het Stenen Tijdperk. Het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, Heiligeweg 14 Amsterdam, telefoon 020- 250306 vertelt u graag, hoe de rustzoeker dit gebied van eeuwige stilte kan bereiken. FOTO ONDER: De Kelten, die tweeduizend jdar vóór Christus bezit namen van het onher bergzame gebied van The Burren zagen geen kans om hun doden aan de aarde toe te vertrouwen. De rotsachtige bodem was zelfs niet barmhartig voor de ontslapenen en daar om werden de doden begraven in Dolmen, die copieën lijken van onze eigen Drentse Hunne bedden. - enTOURage - enTOURage - enTOURage - enTOURage - enTOURage enTOURage - enTOURage - enTOURage en Nederland in Kaart In de vorig jaar gelanceerde reeks toeristi sche streekkaarten van Nederland heeft Uitgeverij Meulenhoff-Bruna BV vier nieu we exemplaren uitgebracht: Veluwe (oost)- Graafschap, Salland, Westland-Europoort en Montferland-Oude IJssel. Evenals de reeds verschenen 16 kaarten zijn ook de nieuwelingen gedrukt op de schaal van 1:50.000, zodat ze uitermate geschikt zijn voor de wandelende, fietsende en autorij dende toerist. Aan de achterkant bevinden zich de naamregisters, toeristische infor matie, en adressen van plaatselijke VVV- I kantoren. Deze MB-Toerkaarten 3,25 per stuk) worden in de handel gebracht via boek- en kantoor-boekhandel, waren huizen en VW-kantoren. Tom Bouws doet smakelijk boekje open over Zwitserland Radio-pionier en bereisde Roel Tom Bouws is als toeristische publicist een alom geroemde dwarsligger. Hij gaat er van uit, dat elk weldenkend mens voor feitelijke Sgevens over vakantielanden de folders adpleegt danwel bij de plaatselijke be volking zijn licht opsteekt In elk' geval behoeft men niet te rekenen op de steun van oom Tom, want die heeft waarachtig wel andere dingen aan het hoofd. Zijn reisboek over Zwitserland, dat hij met onnavolgbare zelfkennis „Eetgenoot onder eedgenoten" heeft genoemd (uitgeverij De Fontein, prijs 12,50) is dan ook gevuld met uiterst persoonlijke waarnemingen, waarbij aan de kwaliteit der genuttigde spijzen en dranken ruime aandacht wordt besteed. Ofschoon de Zwitserland-kenner van zijn reisimpressies nauwelijks wijzer wordt, bevorderen zij zijn eetlust dan ook in niet geringe mate. Helaas verzuimt Bouws in zijn vaak lyrische beschrijvingen van eetlokalen de juiste adressen op te geven, zodat het met zijn reisboek in de hand straks nog een heel gezoek wordt, voordat men aan de goede tafel zit. Als hij bijvoorbeeld een kostelijke maaltijd in de omgeving van Villars beschrijft voegt hij er aan toe: „u krijgt hem nergens zo goed als daar. Maar ik ga u het 'adres niet verklappen. Vraag er maar naar als u zelf in Villars mocht komen". Waarschijnlijk heeft Bouws dus zijn aantekemngen inder tijd in het restaurant laten liggen. Het hoofdstuk over de "wintersport heeft hij overgelaten aan ski-expert Fred van Overbeeke, die in 25 bladzijden een voor treffelijk en goed gedocumenteerd over zicht geeft van de plus- en minpunten in de witte winterbergen van Zwitserland. Hij heeft daarmee de waardevolste bijdrage voor „Eetgenoot onder eedgenoten" gele verd. Een kwestie van minder trek mis schien. Arthur Foss: uw eigen geschiedenisleraar De Engelse reisjournalist Arthur Foss is bij het samenstellen van zijn gids over „Ibiza en Menorca" (Uitgeverij Faber Faber, prijs 6,25) niet over één nacht ijs gegaan. Hij heeft eerst een mollengang door de geschiedenis gegraven en is daar uit teruggekeerd met een uiterst gedetail leerde geschiedschrijving over beide Balea ren-eilanden. Aanvankelijk was het zijn bedoeling om ook Majorca in dit boek op te nemen, maar bij de bestudering der feiten liep het Arthur dermate fors uit de hand, dat hij wel gedwongen was om een apart boek over Majorca te schrijven ter.- einde de twee andere eilanden in 209 dicht bedrukte pagina's het volle pond te kunnen geven. De toerist, die straks op zijn strandje in San Antonio of Santa Eulalia de kanen uit zijn vakantie braadt weet nu in elk geval bij wie hij te rade moet gaan, als hem de kwellende vraag overvalt, wat er in de loop van vele eeuwen op de Balearen is gebeurd. Arthur kan u er alles, maar dan ook alles over vertellen. Hij heeft er eerst zelf zo'n dertig studiepillen voor omgespit en met de gegevens, die hij zo wist te verzamelen, schreef hij zijn eigen geschiedschrijving, die als de enige echte bijbel van Ibiza en Menorca beschouwd kan worden. Gaat u tot de koop van dit werkje over dan is hét wel zaak om de hoofdstukken regelmatig te bestuderen en de jaartallen grondig uit het hoofd te leren. Want tien tegen één, dat op een gegeven vakantiedag Arthur Foss het strand be treedt om u persoonlijk te overhoren. En wee uw gebeente als dan blijkt, dat u uw les niet geleerd heeft. Paardenspul in Wenen In 1975 worden in totaal 57 opvoeringen gegeven door de Lippizaners van de wereldberoemde Spaanse Rijschool in We nen. Daarvan staan er in de tweede helft van mei en in juni 18 op het programma. Naast de traditionele zondagochtendvoor stellingen komen er nu ook shows op de weekdagen. Ook de training ('s morgens) kan van dinsdag tot zaterdag van 10 tot 12 uur worden bijgewoond (van 13 mei tot 1 juli). De stallen kunnen worden bezich tigd op weekdagen van 14 tot 16 uur. Uit in eigen land: een meesterwerk Superlatieven en volzinnen schieten te kort om de kwaliteiten te roemen van het king size naslagwerk „Uit in eigen land". Het is events het terecht beroemde „Beste boek van de weg" een formidabele uitgave van Readers Digest, die in hechte samen werking met ANWB en het Nationaal Bu reau voor toerisme een papieren monu ment heeft opgetrokken, dat Nederland als reis- en vakantieland alle eer aandoet. In het eerste deel van het boek worden de verschillende landschapstypen in Neder land aan de hand van teksten en schitte rende kleurenfoto's behandeld. Daarna volgen vijftig verkenningen, stampvol rou tekaarten, toeristische bijzonderheden en signalementen van steden en dorpen. De samenstellers hebben monnikenwerk ver richt om de kleinste details tot in verre uithoeken van ons land te achterhalen. Het resultaat van. bunarbeid is ronduit ver bluffend. Men heeft er de taal der kermis exploitanten voor nodig om dit te honore ren: „gaat dat zien, gaat dat zien". In de afdeling „veertien maal Nederland" komen de recreatieve mogelijkheden nogmaals aan bod: natuurgebieden, kastelen, water sport, speeltuinen, sprookjestuinen, mina- tuursteden, fietstochten, trimbanen, kunst ijsbanen etc. Het boek wordt afgesloten met een encyclopedie en een register. Ir. de encyclopedie worden vaktermen of „vreemde" woorden op het gebied van de bouwkunde, aardrijkskunde, bodemkunde, folklore etc. nader toegelicht. „Uit in eigen land" kost voor ANWB-leden 59,50 en is voor dezelfde prijs te koop, als men het rechtstreeks bestelt bij Rea ders Digest, Antwoordnummer 1650, Am sterdam-Zuid. Men kan het boek keuren en bekijken in alle ANWB-kantoren. Wie dat niet doet boort zich op onverantwoorde wijze een kostelijk stuk kijk- en leesgenot door de neus. „Uit in eigen land" is name lijk een boek. waar je als rechtgeaarde vaderlander niet omheen kunt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15