RPS geeft krediet vanaf 1000 gulden Ontwikkelingshulp voor vakcentrales Vrijheid om medewerking te weigeren Feisal wilde olieprijzen fors verlagen Sadat wil duidelijkheid van VS Nieuw overleg over Surinaamse luchtvaart Uitspraak over verkrachting baart opzien in Engeland Ford pleit voor handel met Moskou VRIJDAG 2 MEI 1975 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Rijkspostspaarbank zal persoon lijk leningen gaan verstrekken van tenminste dui zend tot vijftienhonderd gulden. Onderzocht zal wor den, of de Girodienst ook kleinere kredieten kan verstrekken in de vorm van debetfaciliteiten. Minister Duisenberg van Fian- ciën en staatsecretaris Van Hui ten van Verkeer en Waterstaat hebben dit meegedeeld aan de Tweede Kamer, die binnenkort moet beslissen over een aantal wijzigingen in de Beleggingswet Door die wijzigingen moeten de RPS en de postgiro meer ban- kactiviteiten kunnen ontplooien. Met de beslissing lopen de be windslieden vooruit op de instel ling van de Postbank. Deze in stelling wordt voorbereid door een commissie herstructurering RPS/PCGD, die in de loop van dit jaar met een advies zal ko men. De bewindslieden achten het noodzakelijk in het belang van de positie van beide over heidsinstellingen, dat spoedig met het verstrekken van per soonlijke leningen kan worden begonnen. Het ontbreken van deze faciliteit zou de gelddienst- en ernstig schaden. Momenteel voorzien de zes grootste handelsbanken en de Rabo-bank gezamenlijk in onge veer 75 procent van de behoefte aan persoonlijke leningen. Sinds enige tijd verstrekt de RPS al hypothecaire leningen. De verstrekking van een per soonlijke lening bij de RPS zal gebeuren via een schriftelijke procedure bij 50 speciaal daar voor geoutilleerde postkantoren met gekwalificeerde medewer kers. Kredietverlening vindt plaats na nauwkeurige afweging van de financiële positie van de aanvrager. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LITTLE ROCK, Arkansas Koning Feisal Saoedi-Arabië had achttien uur voor dat hij werd vermoord, besloten de olieprijs te verlagen. Dit onthulde een voormalige arts in Little Rock in Arkansas in een interview met de Arkansas Democrat. Volgens dr. Jasper McPhail, nu hoofd-chi- irurg aan het King Faisal specialist hospital in Saoedi-Arabië, nam Feisal de beslissing om de olieprijs terug te brengen van 11 tot 6 dollar per barrel tegen de zin van enkele van zijn ministers in. Het besluit werd% nooit officieel bekendge maakt, want achttien uur later was Feisal dood, aldus McPhail. De arts zei dat hij bevriend was met veel hoge autoriteiten in Saoedi-Arabië en dat hij veel besprekingen van de regering had bij gewoond. Hij zei dat toen hij Feisals voorne men vernam, hij niet kon geloven dat men het hem zou laten doen. „Ik vreesde voor zijn leven, maar je kunt mensen niet be schermen tegen leden van hun eigen fami lie", aldus McPhail. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STALKNECHTEN VORMDEN HINDERNIS Stakende stalknechten vormden gisteren op de renbaan van Newmar ket in Engeland een barrière in de vorm van een bit, om op deze manier de race te verhinderen. Er moest geweld gebruikt worden toen de jockey's probeerden te passeren. De boze stakers verander den de baan in een oorlogsterrein. Na een oponthoud kon de race worden hervat. £eidóe6(Hi4a/rit Profiel schetsen HET MEER OFFICIËLE OVERLEG inzake de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Den Haag gaat beginnen met de proce dure die iemand óp een geniaal moment heeft uitgevonden als ongevaarlijk alternatief voor inspraak en medezeggenschap: een profiel schetsen. Op zichzelf is dit natuurlijk geen onzinnige bezigheid, maar de gewone burger vraagt zich wel af, of daarvoor de omslachtige procedure nodig is die bij hoge benoemingen ook op kerkelijk gebied in Nederland allengs gebruikelijk is geworden. Een paar verstandige mensen moeten in staat zijn om in een serieus gesprek van een paar uur zo'n profiel te schetsen; nu gaat evenwel aan die bezigheid door een officieel orgaan in casu de gemeente raad veel overleg vooraf. Wie durft er een eed op te doen, dat degenen die aan het profiel-schetsen deel nemen zich in feite toch niet laten leiden door een bepaalde politieke kleur of een bepaalde man en die dan model laten staan voor hun schetstekening? BOVENDIEN KOMT ER UIT ZO'N SPELLETJE profiel-schetsen doorgaans toch hoofdzakelijk een aantal heel algemene uitspraken, die op elke benoeming voor een hoge post van toepassing zouden kunnen zijn. Aan de hand van deze algemeenheden zou de minister voor Binnenlandse Zaken zelf uit zijn map wel een aantal personen kunnen noemen, om ter beslissing aan het kabinet voor te dragen. Zo beschouwd kan men uit de groep geschikte kandidaten eigenlijk ook best via de lotto-machine van NOS-Sport de nieuwe man laten aanwijzen. Maar de praktijk is anders; het eigenlijke werk begint pas na het profiel-schetsen. En op dat moment houdt ook de echte inspraak, om zo te zeggen de „vox populi" op. Er is dan wel inspraak, maar van een ander soort dan men daaronder in het eerste stadium verstaat. Weeroverzicht Everlyn Streeter uit Forresfield in West-Australië is er duidelijk niet op gekleed om een spoorlijn aan te leggen. Haar echte werk is dan ook secretaresse van een verkoopleider. Maar voor deze gelegenheid deed ze wat buitenwerk. De drilboor waarmee ze aan het werk is, is één van de produkten die getoond werden op een gereed- schappenbeurs. NKV-PAMFLET: Stop gehannes met huurprijzen UTRECHT (ANP) „Er moet een eind komen aan het gehan nes met het vaststellen van voorlopige huurprijzen van wo ningwetwoningen", aldus het NKV in het blad NKV-pamflet. Voor deze woningen wordt op basis van kostenramingen een voorlopige huurprijs vastge steld. Na berekening van de llllllllllllllll] werkelijke kosten wat soms jaren kan duren wordt een definitieve huurprijs vastge steld. Vanaf dat moment moet de huurder de definitieve huur betalen en het verschil tussen voorlopige en definitieve huur. Wanneer dat verschil bijvoor beeld na vier jaar op 25 gulden wordt berekend, dan betekent dat een navordering van 1200 gulden. Dit soort bedragen stelt veel mensen voor onoverkome lijke moeilijkheden, aldus het NKV. Het NKV wil dan ook een maximumperiode van twee jaar waarover het verschil bedrag kan worden nagevorderd. CAIRO President Sadat van Egypte heeft gisteren, een be roep op de V.S. gedaan duide lijk hun politiek voor het Mid den-Oosten te definiëren. Voorts kondigde hij een nieuw diplomatiek offensief van zijn land aan zonder echter op bij- tonderheden in te gaan. Hij zei Slechts dat dit er op gericht zou lijn de wereld de noodzaak dui delijk te maken van de Israëli sche terugtrekking uit de bezet te gebieden en van de erken ning van de rechten van het Palestijnse volk. Begin juni zal Sadat een ge sprek hebben in het Oosten rijkse Salzburg met president Ford van de Verenigde Staten. Zij zullen spreken over de crisis in het Midden-Oosten en de (Amerikaanse bemiddelingsrol Aandrang van regering op afhandeling wetsontwerpen DEN HAAG (ANP) De rege ring heeft er bij de Tweede Kamer op aangedrongen nog voor het begin van de zomerva kantie aan het einde van de maand juni verschillende wets ontwerpen en nota's af te han delen. „Er zijn wetsontwerpen, die reeds langere tijd bij de Kamer aanhangig zijn. Afdoening is reeds om die reden gewenst, aldus premier Den Uyl in een brief met een lijst van onder- Genoemd worden ondermeer de nota studiefinanciering de [rechtspositie van de spoorwe gen, de regeling van de finahcie- |le positie van de spoorwegen, de opheffing van de evenredige :vrachtverdeling bij de binnen- ischeepvaart en de wijziging van de wet gewetensbezwaren mili taire dienst Schiphol (ANP) Volgende week dinsdag zullen in het mi nisterie van Verkeer en Water staat de onderhandelingen wor den voortgezet over de toekom stige luchtvaartbesprekingen tussen Nederland en Suriname. Ook de Antillen nemen aan dit overleg deel. Uit Suriname en de Antillen worden tijdens het weekeinde kleine delegaties verwacht die in Den Haag met ambtenaren van de Rijksluchtvaartdienst gaan bespreken of er een lucht vaartovereenkomst kan worden afgesloten met Suriname als het eind november onafhankelijk zal zijn geworden. Het overleg zal nog niet op mi nisterieel niveau worden ge voerd. Het is nog maar in een beginfase. Wel hoopt minister Westerterp over enkele weken naar Suriname te vliegen om daar zo mogelijk een definitieve afspraak te maken. Zoals be kend wil de Surinaamse Lucht vaart Maatschappij, die in feite nu nog maar alleen op papier bestaat, als zelfstandige onder neming internationale routes naar Zuid- en Noord-Amerika gaan uitvoeren, zodra Suriname zijn soevereiniteit zal hebben verkregen. Ook hoopt de SLM, transatlantische vluchten uit te voeren naar Europa. De moge lijkheid is niet 'uitgesloten, dat er een samenwerking tot stand zou kunnen komen tussen de SLM en de KLM. VERTRAGINGEN DOOR STAKENDE ZEEUEDEN HOEK VAN HOLLAND (ANP) - De staking van Engelse zeelieden heeft weer ernstige vertragingen bezorgd aan het veerbootverkeer tussen Hoek van Holland en Harwich. De boot vanuit Harwich vertrok gisteravond om 18.00. Dat beteken de een vertraging van zes uur, met als gevolg dat de passagiers ver na middernacht in Hoek van Holland aankwamen, waar zij moesten overnachten om vandaag de reis te kunnen voortzetten. De boot naar Harwich vertrok in plaats van middernacht om 2 uur vanmorgen. Omdat het niet zeker was of de boot naar Harwich zou vertrekken had de NS zes bussen gehuurd om gestrande reizigers naar Ostende Ook had men 300 slaapplaatsen ingericht Noodlanding De Noor Jan Vad- seth voor zijn be schadigde privé sportvliegtuig waar mee hij gistermid dag een noodland ing maakte op het Amsterdamse clubterrein bij het Olympisch Stadion. De machine was onderweg van Aal- borg in Denemar ken naar Schiphol en kreeg vlak voor Schiphol motorsto ring. Bij de geslaag de noodlanding raakte het toestel twee geparkeerde auto's, de noorse zakenman en een passagier bleven ongedeerd. UTRECHT ANP Minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking heeft een reeks projekten goedgekeurd die met Nederlandse ontwikkelingsgel den worden betaald en die zul len worden uitgevoerd door de vakbeweging in ontwikkelings landen. Op die manier zal dit jaar ƒ3 miljoen aan ontwikke lingshulp worden besteed via vakbewegings kanalen. De vakbeweging is verantwoor delijk voor de keuze van de projekten, maar de minister kan voorgedragen projekten afwij zen. Dat is bij twee voor 1975 ingediende plannen gebeurd. Die behelsen beide steun aan de vakbeweging in zuid-Afrika, een land, dat volgens de minister niet als een ontwikkelingsland kan worden aangemerkt. De wel goedgekeurde projekten komen ten goede aan landen in Azië, Afrika, en midden- en zuid-Amerika. Uit eigen midde len verleent de eigen stichting van de vakcentrales ook ontwik kelingshulp. Zo is de afgelopen vier maanden 60.000 gulden uit gegeven aan steun, hoofdzake lijk bestemd voor de vakbewe ging in zuid-Afrika Bouw van Bijlmer-ba jus mag doorgaan (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De bouw van de „Bijlmer bajus", het nieuwe huis van bewaring aan de rand van Amsterdam, mag doorgaan. Het Amsterdamse gerechtshof heeft in hoger beroep de eis tot stopzetting van de bouw door de stichting „Laten we wel we zen" van de hand gewezen en de stichting veroordeeld tot be taling van de proceskosten, 1935 gulden. De stichting heeft verschillende bezwaren tegen het complex, sal bestaan uit zes torenflats veertien hoog. Ze vindt on dermeer dat hier sprake is van een ghetto-vorming ver buiten de maatschappij, een nog meer isoleren van gevangenen. Vooruitzichten voor zondag. Kouder weer met zonnige perio den, maar ook plaatselijk een bui. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 3—15. Min. temp.: omstreeks 4 graden. Max. temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent •en Held» lotterdar Verpleegsters over abortus UTRECHT (ANP) „Operatie- zusters in een ziekenhuis moe ten net als artsen de vrijheid hebben om te weigeren aan abortus-provocatus mee te wer ken. Van de verpleegsters wordt alleen maar verwacht dat zij de arts assisteren. Dat komt er in de praktijk op neer dat zij verplicht zijn mee te werken wanneer de ziekenhuis directie haar fiat geeft aan het uitvoeren van abortussen". Deze opmerkingen waren giste ren te horen in Utrecht tijdens een bijeenkomst van de Kath olieke Unie van Verpleegkundi gen en Verzorgenden (KUW) die aan de problematiek van de abortus-provocatus was gewijd. Inleiders waren mevrouw H. Gardeniers (KVP), mevrouw A. Kappeijne van de Copello (WD), Dr. H.J. Roethof (PvdA) en mevrouw Clementine Gooyen (wijkverpleegkundige). Mevrouw Gardeniers wees erop dat het wetsontwerp over abor tus van KVP/ARP ook de recht spositie van artsen en verpleeg kundigen beoogt. Sommige art sen hebben al moeilijkheden on dervonden omdat ze principieel tegen abortus zijn. Op grond daarvan is in Leiden een hoogle raarsbenoeming niet doorge gaan. Alleen de medische facul teit in Nijmegen, aldus me vrouw Gardeniers, heeft nu nog een hoogleraar in de gynaecolo gie die van een anti-abortus- standpunt uitgaat. Mevrouw Kappeijne was van mening dat verpleegsters voor ze in dienst treden bij een be paald ziekenhuis, een principe besluit moeten nemen en verder de beslissingsbevoegdheid moe- LONDEN (UPI/ReuteiHet is niet voldoende dat een meis je „nee" zegt tegen een man die haar wil verkrachten, ze moet hem er ook van overtui gen dat ze het meent Het Brit se hooggerechtshof heeft be paald dat een man niet veroor deeld kan worden wegens ver krachting, als hij oprecht meent dat de vrouw alleen maar doet alsof ze zich verzet, hoe onredelijk zijn veronder stelling ook is. De uitspraak zal waarschijn lijk verstrekkende gevolgen hebben voor de toekomstige rechtbankzaken, wanneer de verdachte zich verweert met de bewering dat het meisje in feite akkoord ging met de ge slachtelijke omgang. Het hof behandelde in hoger'beroep de zaak van drie luchtmachtmili tairen, die tot hun verdediging aanvoerden dat hen was ver teld dat een meisje altijd zou trappen en schreeuwen omdat ze zich nu eenmaal graag zo gedroeg. In dit geval besliste het hof overigens dat het be wijsmateriaal anders uitwees, en de rechters weigerden het vonnis van de lagere recht bank te vernietigen. De uit spraak van de meerderheid van het hooggerechtshof luid de in dit onderdeel: „De vraag die beantwoord moet worden in dit geval is of er in gewoon Engels sprake kan zijn van een verkrachting als de man meende dat de vrouw instem de met geslachtelijke omgang, en als hij het anders niet ge probeerd zou hebben, on geacht zijn redenen om dit veronderstellen. Naar onze mening is er dan geen sprake van verkrachting. Verkrach ting betekent naar ons oordeel dat de man tenminste onver schillig staat tegenover de vraag of de vrouw er al dan niet mee instemt". WASHINGTON President Ford heeft gisteren het Congres opnieuw gevraagd de handels beperkingen met de Sovjet-Unie op te heffen. Hij verklaarde daarbij dat deze beperkingen een betreurenswaardige stap te rug betekenen bij de normalisa tie van onze economische be trekkingen met dit land. In een boodschap waarbij een jaarverslag van de ontwikkelin gen rond het handelsovereen komsten programma gegeven werd, verklaarde Ford dat de wet die hem verbiedt de Sowjet- Unie tot meest-begunstigde han delspartner van de VS te ma ken, voor Moskou aanleiding was de handelsovereenkomst met de VS van 1972 af te wijzen. Vakcentrales: wedde omhoog Utrecht De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (VVDM) heeft wat haar eisen met betrekking tot de koppe ling van de wedde aan het mi nimum-jeugdloon betreft, steun gekregen van de drie vakcen trales. Het overlegorgaan van NW, NKV en CNV heeft gisteren, mede namens de drie organisa ties van werkende jongeren, in een brief aan de ministerraad geprotesteerd tegen het feit, dat de verhoging van het wettelijk minimumloon met 1,7 procent per 1 april tot nu toe niet is toegepast op de wedde van de dienstplichtigen. Het overlegor gaan dringt er op aan, ook de soldaten 1,7 procent meer te ge ven en wel met terugwerkende kracht tot 1 april.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9