Werk mag minder efficiënt, maar moet dienstbaar aan menselijk geluk HET LEIDSCH STUDENTEN TONEEL SPEELT VIJFMAAL GOLDONI'S 'TL MEDICO OLANDESE Den Uyl enthousiasmeert Leidse socialisten „Loonoffers eisen tegenprestaties van werkgevers" UITGAAN 95 LEIDEN Het Leidsch Stu denten Toneel, een sub-vereni ging van Minerva, geeft in de I week van 13 tot 20 mei, een vijftal voorstellingen van Carlo Goldoni's blijspel "II Medico Olandese". Het spel, waarvan de twee laatste opvoeringen worden geintegreerd in de festi viteiten rond het eeuwfeest van de universiteit is de tweede en tevens laatste produktie van het studenten toneel in dit sei zoen. De voorstellingen hebben alle plaats in het só'cieteitsge- bouw aan de Breestraat (kaar ten zijn ook daar te bestellen). "De Hollandse dokter" is een in Nederland weinig gespeeld en daardoor ook minder bekend stuk van Goldoni. Voor mij is dat om verschillende redenen altijd een vreemde situatie ge weest: het spel speelt in Neder land (in Leiden) en voor de titel rol van een arts/filosoof stond de wereldberoemde Leidse me dicus en filosoof Boerhaave mo del. Bovendien schreef Goldoni een toneeltekst, die in geen en kel opzicht onder doet voor de werken, die wel regelmatig in het repertoire van Nederlandse gezelschappen opduiken (de Haagse Comedie bracht de afge lopen jaren bijvoorbeeld achter eenvolgens "De knecht van twee meesters" en "De Venetiaanse tweeling"). In Leiden hebben we echter in 1968 al kennis kunnen maken met het stuk, dat des tijds in het kader van de Boer-' haave-herdenking werd opge- Genezing Goldoni schetst het leven van de Leidse arts Bainer, die de erva ring heeft dat 80 van de 100 patiënten die een arts bezoeken genezen kunnen worden door een goede filosofie en niet door pillen of poeders. Hij geniet gro te bekendheid en mensen ko men van heinde en verre voor zijn advies. Samen met zijn nog ongetrouwde nichtje Marianne woont hij in een huis, dat bijna dagelijks wordt bezocht door l_ een aantal derde-rangs weten schapsmensen, die het interes sant vinden in zijn omgeving te verkeren. Onder die regelmatige bezoekers zijn er enkelen die een grote interesse tonen in zijn nichtje, of eigenlijk in de' bruidsschat, die zij haar toe komstige echtgenoot zal bieden. Op een dag krijgt Beiner de Poolse bankier. Guden, op zijn spreekuur die lijdt aan hypo- chindrie, een ingebeelde ziekte, gekenmerkt door zwaarmoedig heid. Bainer ontdekt dat de plot selinge dood van Guden's gelief de de oorzaak van zijn pessimis me is, en raadt hem dan ook aan weer spoedig verliefd te worden. Guden kan nauwelijks geloven dat de oplossing voor zijn ziekte zo simpel is, maar als hij Marianne leert kennen en verliefd wordt, leert hij wel be ter. Er zijn echter zoals gezegd meer kandidaten voor een hu welijk en zoals gebruikelijk in Goldoni's tijd, moet een toneel stuk met een bruiloft eindigen. Natuurlijk wordt pas in een laat stadium bekend wie de bruide gom zal worden. Carlo Goldoni (1707-1793) werd in Venetië geboren en ging op aanraden van zijn vader medi cijnen studeren. Dit beviel hem niet, hij vertrok naar Padova en begon een studie rechten. In 1961 vestigde hij zich voorgoed in Parijs, waar hij het "théfitre Italien" oprichtte. Hij schreef een omvangrijk repertoire van voornamelijk komedies (schat tingen variëren van 150 tot 300 werken). In zijn toneelspelen toonde hij een kritische opstel ling ten opzichte van zijn mede mens behept met burgelijke ideëen. Zo ook in "II Medico Olandese". Hervormen Goldoni is tevens bekend als hervormer van de Commedia delTarte, een toneelstroming, die vooral in de zestiende en zeven tiende eeuw in Italië tot bloei kwam, en die van grote inlvoed Franse toneel schrijver Molière. Goldoni stap te af van de geïmproviseerde teksten, een wezenlijk element in de Commedia delTarte, maar behield de types, die deze stro ming had opgeleverd. Zijn her vormingen werden fel bestreden door zijn tijdgenoot en toneel schrijver Carlo Gozzi. "II Medico Olandese" geeft een goed beeld van Goldoni's opvat tingen en om die reden, zo ook omdat het best aardig is te zien wat hij met een figuur als Boer haave op het toneel heeft ge daan, is een bezoek aan een van de voorstellingen van het Leidsch Studenten Toneel de moeite waard. TON VAN BRUSSEL Van een onzer verslaggevers LEIDEN Met de allure en het heilige vuur van een profeet heeft premier Den Uyl gisteravond de Leidse socialisten geënthou siasmeerd om de naar hij zei „nooit eindigende weg naar de vrijheid", die zij 75 jaar geleden hebben ingeslagen, verder voort te zetten. In een betoog dat om de haverklap werd onderbroken door juichend applaus van een bomvol St. Antonius Clubhuis onderzocht hij vanuit drie invalshoeken wat de socialisten te doen staat om die vrijheid dichter bij te brengen. „Dag van de Arbeid is solidariteit met derde wereld" Sprekend over inkomensnivellering zei hij: „Als we het hebben over een gelijkere inkomensverdeling moeten we ook en vooral denken aan die honderden miljoenen die aan ons minimum-loon nog lang niet toe zijn. De Dag van de Arbeid is voor mij in de eerste plaats: solidariteit met die honderden miljoenen „Feesten kan je niet van bovenaf opleggen. Voor de Dag van de Arbeid moeten we de mensen warm maken. En dën voor een dag van de arbeid in die zin". „Onze solidariteit met die honderden miljoenen ontrechten moeten we uitdrukken door die anderhalf procent van het nationaal inkomen wéér te maken, ook als we met economische tegenslag zitten". „Werknemers moeten evenveel zeggenschap hebben als het kapitaal" Over een verandering in de zeggenschap over kapitaalgoederen: „De mensen moeten weten waarvoor ze werken, ze moeten zicht krijgen op wat er gebeurt met hun werk en wat er gebeurt in hun werkomgeving. Dat is het vraagstuk van de zeggenschap. Als in dat verband van arbeiders-zelfbestuur wordt gesproken zeg ik: ja. Maar dan moeten de mensen binnen de ondernemingen wel rekening houden met de mensen daarbuiten. Want binnen de ondernemingen kan nooit helemaal worden overzien wat de conse quenties nationaal en internationaal zijn. De mensen in de bedrij ven moeten leren zich af te vragen wat de gevolgen zijn voor de mensen daarbuiten. Onder die voorwaarde moeten we mikken op een uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsraden. En dan moeten de ondernemingsraden straks minstens evenveel zeggenschap krijgen als het kapitaal nu heeft". „Een en ander betekent niet dat Den Haag de investeringsbeslissin gen moet nemen, maar wel dat over belangrijke beslissingen publiekelijk gediscussieerd dient te worden en dat deskundigen en de overheid daarin meepraten. We moeten naar een doorzichtige economie toe en de overheid moet er op toezien dat er doorzichtige beslissingen worden genomen". Over vermenselijking van de arbeid en een andere waardering van de arbeid: „We moeten proberen de mensen zelf te laten meebeslissen bij de inrichting van hun directe werkomgeving. Dat mag tot gevolg hebben dat het werk soms iets minder efficiënt gebeurt. Dat mag tot gevolg hebben dat we iets minder electrische apparaten in huis kunnen halen en dat we iets minder kans krijgen hetzelfde in huis te halen als onze buurman heeft. Werk moet dienstbaar worden aan het menselijk geluk. Voor experimenten op dat gebied, voor experimenten waarbij gezegd wordt: nu kijken we niet in de eerste plaats naar de productie, maar naar de kwaliteit van het werk heeft de regering, zoals 20 februari duidelijk gemaakt 35 miljoen over". „Een andere waardering van de arbeid betekent ook: een andere waardering van de vrijwillige arbeid. Want arbeid doe je ook binnen je voetbalclub, in de klaverjasclub, binnen de partij-afde ling. We moeten iets wegnemen van het machanische in het arbeidsproces. Die andere arbeid is ook belangrijk. Betekent dat: alsmaar korter werken en een hoger inkomen verdienen? Nee, de profetieën van een vijf-urige werkweek zijn onzin. De arbeidstijd kan misschien nog iets korter maar onze samenleving zal de georganiseerde arbeid nodig houden. Grondstoffen en energie zijn wezenlijk schaars en daar moeten we dus voorzichtig mee omgaan. Dat betekent dat we niet eindeloos kunnen automatiseren en mechaniseren. In veel gevallen zullen we meer met de handen en minder met de machine moeten gaan doen. De industrie blijft belangrijk. Dienstverlening kan niet zonder industrie. Ook de welzijnswerker gaat immers liever met de auto naar zijn werk". „Mensen vrij maken van het industrieel proces betekent dat de last gaat naar degenen die wel werken. Dat wordt een steeds kleinere groep. Dat betekent dat verlaging van de pensioengerech tigde leeftijd en optrekken van de werkloosheidsuitkeringen niet zo maar gaan. Wat niet wegneemt dat het tot de belangrijkste doeleinden hoort waarvoor we moeten blijven vechten. Om die doeleinden te realiseren en om de arbeid menselijker te maken moeten we offers brengen. En dat moeten de werkgevers niet eng interpreteren als: zie je wel, Den Uyl wil ook niet dat de lonen de pan uitreizen. Als we offers brengen moeten daar zaken als gelijkheid in inkomen en meer zeggenschap tegenover staan". W.S. Ondernemers Voorschoten voortaan in OW VOORSCHOTEN - De Alge- mene Winkeliersvereniging Voorschoten heeft tijdens de gehouden jaarvergadering met een ruime stemmeerder- heid besloten de Ondernemers Vereniging Voorschoten (O.V.V.) op te richten. De nieuwe vereniging O.V.V. stelt zich ten doel in Voorscho ten het algemeen belang van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf te beharti gen. Met de drie centrale on dernemersverbonden zullen nauwe kontakten gaan be staan. Het bestuur van de O.V.V. werd als volgt samen gesteld: J. Teske, voorzitter; J. J. Savenije, secretaris; D. F. de Klerck, penningmeester; le den zijn W. de Ru, H. W. Schonneveldt en W. G. Vos meer. VVDM demonstreert voor minimum jeugdloon Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Vakbond voor Dienstplichtige Militairen heeft gisteravond in Leiden gedemon streerd voor onmiddellijke gelijkschakeling van de wedde van dienstplichtigen aan het mini mum-jeugdloon. Inwilliging van die eis zou een verhoging van de wedde met 16 betekenen. De naar Leiden gekomen soldaten, ongeveer 300 in getal en afkomstig uit het hele land, wachtten bij het St Antonius Clubhuis aan de Mare minister-president Den Uyl op. De premier deed geen toezeggingen en verwees de militairen naar minister Vredeling (defensie). De WDM is teleurgesteld omdat zij de gelijk schakeling van de wedde en het minimum-jeugd loon per 1 januari van dit jaar als definitief heeft opgevat. Die veronderstelling is gelogenstraft door de optrekking van het jeugdloon per 1 april met 1,7% 16 per maand). Minister Vredeling heeft er onlangs op gewezen dat de situatie die begin dit jaar ontstond aan toevallige omstandig heden is te wijten. Hij zei toen dat het de bedoeling is de soldaten-wedde in etappes op te trekken zodat de twee vergoedingen in 1978 op een gelijk niveau zouden komen. Premier Den Uyl liet gisteravond blijken begrip te hebben voor de WDM-eis maar zei wel te menen „dal er in het land grotere misstanden zijn". In en rond Leiden Vrl|dag 2 mei Microtheater. Vestestraat 40 - Toneel „Stil. niet over praten", door Impe rium; aanvang 20.30 uur. LAK-theater. Levendaal 150 - Theater stuk „Fama Combinatoria". soort he dendaagse moraliteit; aanvang 20.15 Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24 - Muziek door Burton Greene trio; aanvang 22.00 uur. Sociëteit Mirakel. Breestraat 19 - Mu ziek door duo „Nimbus", pop-, tolk en countrymuziek; aanvang 21.00 uur. Zaterdag 3 mei Microtheater, Vestestraat 40 - Toneel „Stil. niet over praten", door Impe rium; aanvang 20.00 uur. LAK-theater. Levendaal 150 - Ballet door Scapino; aanvang 20.15 uur. Zondag 4 mei Leids Poppentheater. Middelweg 19c - Iedere zondag voorstelling; aanvang 14.30 uur. Maandag 5 mei Stadsgehoorzaal. Breestraat - Concert door Rijnlands Christelijk Mannen koor en Leids Politie Muziekgezel schap; aanvang 20.15 uur. Bioscopen Luxor, Stationsweg 19, tel. 21239. „The Mean Machine" 18 jaar. Dage lijks: 14.30 en 21.30 uur. Zondag's: 14.00. 16.30. 119.00 en 21.30 uur. Camera, Hogewoerd 49. tel. 24919. ..Once upon a tim in the west". 14 jaar Dagelijks: 20.00 uur, alleen op 4 mei is de voorstelling om 2Q.15 uur. Kindermatinee: „Tarzan en de Jun gleopstand" za. ma en di: 14.30 uur. Zondag: 14.00 en 16.15 uur. Nacht voorstelling: Antonio das morles" 18 jaar. vrijdag en zaterdag: 23.30 uur. Udo. Steenstraat 39. tel 24130. 9e week: „Keetje Tippel" 18 jaar. Dage lijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zon dag's: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. De voorstellingen op 5 mei zijn als op zondag. Studio, Steenstraat 39. tel. 33210. ..Lemmerdeur" 14 jaar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur De voorstellingen op 5 mei zijn als op zondag. Trianon, Breestraat 31. tel. 23875. „Rooie Sien" laatste week. 14 jaar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. De voorstellingen op 5 mei zijn als op zondag. Rex, Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Do sexmeisjes van Berkenhof". 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Heksen en bezemste len". Woensdag: 14.30 uur. Nachtvoorstelling: „Meisjes die den ken dat alles mag". 18 jaar. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Exposities Atelier "De Scherf": Nassaulaan Oegstgeest. tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur, zondag's gefloten. Ans v.d. Heide- Kort mijt een tentoonsfèlling vap werk. n.l. glasbuigen. Stedelijk Museum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044. ma t/ 10-17 uur, zondag's van 13-17 uu Galerie v.d. vnsi: Boiermaou 22806. dl t/m za 10-17 uur, do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen. Burgelijke stand Riethoven, J. J. Bavelaar en P. Libo- chant. T. L. Bellekom en M. M. Vo gels. A. P. Duivenvoorde en B. Star. B. Haarland en A. A. A. Oskam. K. H. Hartenhof en A. M. Horst. P A. Harteveld en Y. A. Son-A-Hing. J. A. Hoogenboom en H. H. Hofman. P. J. Koole en F. Brieër. C. Maas Geestera- nus en M. H. E. Bronsgeest. 8. H. J. Megens en R. E. de Weijs. J. Nauta en P. Vermeer. J. J. van der Poel en A. Lucieer. J. F. Post en M. Kok. A. J. Sloos en I. E. M. Kisters. J. C. M. Sprenkels en C. C. J. N. van Dljck. H. W. M. van der Steen en J. G. van Soest. A. H. Wirtz en V. J. Delfos Geboren: Brechte Mathilda dr v A. A. van der Laan en M. Broers, Michel Matthijs Johannes zn v F. Matze en R. L. M. Visser, Wendy Elizabeth Ge- arda c mit, P. Seggelen en A. H. C. Tuijn- man, Mirjam Stefanie dr v J. M. Lut en A. Jongsma, Willem Frederik zn v W. F. Laman en M. Kerkvliet. Jolanda dr v A. Stouten en M. J. C. van dor Steen. Saskla dr v R. E. H. van de Perel en R. J. ten Hoevo. Mariska dr v L. de Jong en E. J. G. Niels, Petronella Maria'dr v J. Houwaard en M G. Vink. Margreet Jacoba dr v J. Slagtveld en I. J. J. van Fruchten. Johannes Louis zn v J. L. Stotljn en Y Visser Overleden: A. W. H. Oostinga geb. 23 sept 1911 echtgenote van L. D. Klop. M Warmerdam geb. 11 aug 1901 man. W. A. Zekveld geb. 27 okt 1963 Gehuwd: J. Molenaar en M. Maas. J. der Leest en J. C. van der Vos. I. Terken en M. I. C. Vermeulen. J. J. de Bruijn en J. Stafleu, J. C. van Woerkom en M. Beij. W. H. R. van Sassen en B. P. J. M. Groenewegen. F. M. Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Roeien De jeugd van roeivereniging "Die Leythe" behaalde deze week maar liefst vier van de vijf eerste prijzen tijdens de voor ronde van de Nationale Jeugds- kiffladder-wedstrijden. Twintig geselecteerde roeiers en roeis- ters van "Rijnland", DDS, "De Laak" en "Die Leythe" streden om de hóógste Massificatie in de slalom en de keerboeirace. In de jongste categorie won de 10-jarige Ja'n-Pieter Klaver. Bij de meisjes van 11/12 jaar was Allegon van Wanrooy 64 sec. sneller dan haar naaste tegen standster Astraia Rühl van "De Laak" uit Den Haag. Jeroen Wolda van "Die Leythe" was de snelste van alle deelnemers en 71 sec. sneller dan de tweede prijswinnaar. Bij de meisjes van 13/14 jaar was Dieuwske Klaver Dorien Holterman van "Rijn land" duidelijk de baas. Mario Rietberg van „Die Leythe" eind igde als enige Leythedeelnemer tweede omdat hij in de slalom door het raken van een boei 20 strafseconden opliep. Stedelijk In het Rijnlands Lyceum wordt vanavond door leerlingen van het Stedelijk Gymnasium een stuk van Goldsmith ten tonele gebracht, getiteld: "Een verwar rend nachtje". Een blijspel i bedrijven. Aanvang 20.15 l toegangsprijs 4 gulden. Herdenking In de Marekerk wordt aanstaan de zondag een herdenkingsbij eenkomst gehouden. Me\nrouw Vis, de echtgenote van de burge meester zal om half acht een openingswoord spreken. Na een samenzang, begeleid door orga nist J. van der Meer, brengt het Alma Materkoor onder leiding van Wim van der Vange "Nos Autem Gloriari" en "Deus ne elongeris" ten gehore. Vervolgens leest de Nederlandse schrijfster Marga Minco voor uit eigen werk. Nadat twee mi nuten stilte in acht is genomen, brengt Esther Hillinga een sop raansolo uit "the Messiah". De herdenkingsbijeenkomst wordt afgesloten met de vertolking van het "Exsurge Domine" en het "Crucem Tuam" door het Alma Materkoor en orgelimpro visaties. Direct aansluitend aan de bijeenkomst heeft om onge veer kwart over acht een stille tocht plaats naar het monument voor de gevallenen tegenover molen "De Valk". gemeester Van Vught tot ridder „geslagen" in de Orde van Oranje Nassau. De heer Laken is in Leiden bekend om zijn inzet voor de Leidse jongeren en om zijn werk bij de reclasse ring. Molendag Ridder De 59-jarige C. J. Laken is woensdag 30 april door de bur- Het molenmuseum „De Valk", de stellingkorenmolen aan de Lammermarkt in Leiden en de ronde stenen koren- en stelling molen „De gerechtigheid" in Katwijk zullen op 10 mei aan staande van tien tot vijf uur geopend zijn. Dit ter gelegen heid van de Nationale Molendag die dit jaar op zaterdag 10 mei gehouden wordt. Bij voldoende wind zullen de wieken van beide molens draaien. Vanaf de Spanjaardsbrug zal om tien uur een salonschip ver trekken voor een cruise langs twaalf molens in de Leidse re gio. De cruise duurt tweeënhalf uur. De tarieven zijn voor vol wassenen zes en voor kinderen tot en met tien jaar vier gulden. Kaarten voor deze tocht zijn vanaf heden te verkrijgen bij de VW-Leiden. Tevens bestaat weer de mogelijkheid de molen wandeltochten te maken. De af standen variëren van 9 tot 14 kilometer en de kosten zijn twee gulden. Routebeschrijvingen zijn te krijgen bij het VVV-kan- toor.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3