Programma vierde eeuwfeest Leidse Universiteit TENTOONSTELLINGEN Tot 8 juni Leidse Universiteit 400 Rijksmuseum te Amsterdam, Stadhouders kade 42. Openingstijden: 10.00-17.00 uur, op zon- en feestdagen 13.00-17.00 uur. De expositie belicht de stichting van de Leidse [Universiteit en de eerste decennia van haar {bestaan. Zij omvat onder meer een recon- jstructie op ware grootte van het Theatrum jAnatomicum (1591-1595). 12 mei - 22 mei Fotowedstrijd „Vrijheid" Universitaire eettafel „De Bak", Kaiser straat 25. Openingstijden: als van de men sa (9.00-23.00 uur). Toegang gratis. Deze jfotowedstrijd wordt georganiseerd door de |i lm sectie van het Leids Academisch (Kunstcentrum. Ze heeft als motief „VRIJ HEID". 15 mei 6 juli Tentoonstelling „Griekse en Romeinse Kunst in particulier bezit, Nederlandse verzamelingen 1575-1975" n het Monumentenjaar 1975 zal in het tijksmuseum van Oudheden te Leiden van 5 mei tot 6 juli en in het Rijksmuseum M. Kam te Nijmegen van 9 augustus ot 5 oktober een tentoonstelling worden jehouden: Griekse en Romeinse Kunst in 'articulier Bezit. Nederlandse Verzamelin- ;en 1575-1975. Met deze tentoonstelling, die ot stand is gekomen door een samenwerk- ng van de Instituten voor Klassieke Ar- :heologie aan alle Nederlandse Universitei- en, wordt het 50-jarig bestaan gevierd van le Vereeniging Antieke Beschaving en het WO-jarig bestaan van de Leidse Universi- 16 mei - 24 mei Tentoonstelling ian werkstukken van het Scholenproject laaggebouw, Aalmarkt 21. Toegang gra- is. Openingstijden: 19, 20, 21 mei van 3.00-17.00 uur. Officiële opening: 16 mei m 19.30 uur. let scholenproject is een van die activitei- en van P75, die vóór de eigenlijke eeuw- eestweek hebben plaatsgehad. Het betrof iet themaproject „De Stad", in meer be- »erkte zin „De stad Leiden". Gedurende nkele weken hebben vele leerlingen van •eidse middelbare scholen en scholen voor leroepsonderwijs, onderzoekjes ingesteld laar tal van zaken, die Leiden betreffen, oals woningvoorziening, toerisme, milieu, heaterleven, criminologie, etc. Doorgaans rerden de onderzoekjes voorberéid op chool, waarna er excursies werden ge naakt naar tal van gemeentelijke en uni- ersitaire instellingen. !0 mei 28 juni Van Eeuw tot ieuw Jemeente-archief, Boisotkade 2a. Opening, tijden: maandag t/m vrijdag 9.00-12.30 en 4.00-17.00 uur; op dinsdag 20 mei 19.00- 1.00 uur, op zaterdag 24 mei 9.00-17.00 lp de tentoonstelling, die wordt gehouden nder auspiciën van het Academisch Histo- isch Museurn, worden de vorige eeuwfees- :n in beeld gebracht Tevens wordt aan- acht geschonken aan de universiteit in de iren 1675, 1775 en 1875, wat betreft orri- ar.g en behuizing en de stand van de etenschappen. Toegang gratis. 20 mei 1 september Denken fen Doen kanjerie in de Hortus Botanicus, Rapen- urg 73. Openingstijden: als van de Hortus 1,00-17.00 uur). Op de tentoonstelling, die :ordt georganiseerd door de Technisch en idrmrustraUeve Staf van de universiteit, 'ordt het ambachtelijke aspect van het 'erk van het technisch en administratief ersoneel naar voren gebracht in relatie it onderwijs en onderzoek. 0 mei - 24 mei Open Huis waaraan gekoppeld het IASSAKANSSPEL) alrijke instituten en afdelingen van de niversiteit zijn in deze periode voor het ubliek geopend. (Voor een gedetailleerde eschrijvmg en overzicht hiervan zij men erwezen naar het „Open Huis Boekje", ■rkrijgbaar op Rapenburg 4). Ook buurt- uizen, cultureel-sociale verenigingen, ac- egroepen en bedrijven stellen hun ruinv n open. Een schematisch overzicht van 1 deze „open huizen" is tezamen met een eschrijving en uitleg van het MASSA- ANSSPEL te vinden-elders in deze krant oor deelneming aan het Massakansspel ehoeft men slechts het eveneens in deze rant afgedrukte inschrijfformulier onge- ankeerd op te sturen naar: Massakans- iel, Rijksuniversiteit Antw.nr. 1575, Lei en. Om voor de prijzen in aanmerking komen is bezoek aan een of meer open uizen noodzakelijk. iVENEMENTEN TIJDENS DE iEUWFEESTWEEK laandag 19 mei 0.30 uur Vertrek Steroptocht Ie festiviteiten ter gelegenheid van de erdenking van het vierhonderdjarig be- laan der Leidse Universiteit beginnen om 0.30 uur wanneer muziekkorpsen de ste- optocht beginnen vanuit de verschillende lijken in de stad. De startpunten zijn loutlaan, Merenwijk (winkelcentrum), (ooipark, Kanaalweg, Wagnerplein en Dia- lantplein. Vanaf deze sterpunten trekken e muziekkorpsen naar het Academiege- iouw, Rapenburg 73, waar men om 11.30 ur aankomt. Zij begeleiden de rector nagnificus en de voorzitter van het college an bestuur op hun weg naar het stadhuis i de Breestraat, waar de officiële opening Tan de eeuwfeestweek plaats heeft Hierna 'olgt een ontvangst door de burgemeester an Leiden op de trappen van het stadhuis lsmede de overhandiging van de sleutels an de universiteit, die de gehele week oor iedereen open staat. 1.00 uur Kinderspelen Stadhuisplein) ladat sedert 26 februari j.l. in ruim twintig luurt- en clubhuizen, en op speelplaatsen an scholen honderden Leidse kinderen wekelijks bezig zijn geweest met de spelle- jes gepubliceerd in het door P75 uitgege- en boekje met verdwenen en bijna-ver- Iwenen kinderstraatspelen, bestaat er van- f 11.00 uur gelegenheid om op het Stad- luisplein deze spelletjes nogmaals te spe en. Ook ouders zijn hierbij welkom. Te ens bestaat de mogelijkheid het door P75 litgegeven boekje hier te kopen. Maandag de gehele dag: K O/L.J.A.-activiteiten in de Breestraat In een aantal kraampjes wordt gelegenheid geboden zelf kreatief bezig te zijn. Voor jong en oud zijn er kraampjes waar o.m. gewerkt wordt met: sieraden, zaden op papier, hout, soldeer, linoleum, gips, klei, schuim, abstracte tekeningen uit een cen trifuge, pitriet, wol, etc. etc. Kunstenaars en ambachtsliedenmarkt Een aantal kunstenaars en ambachtslieden zijn bereid gevonden hun werkwijze en resultaten te komen tonen. Voor zover mogelijk zal er ook zelf meegewerkt kun nen worden. Er is volop gelegenheid alles van dichtbij mee te maken en vragen te stellen. 11.00*21.30 uur Sport en Spel (Breestraat en omgeving) Oude kinderspelen, poppenspelen, volks dansen, maskerette (in etalages) en sport- demonstraties. 15.00-17.15 uur Geuzenloop Pijnacker-Leiden Prestatieloop in estafettevorm (zes maal vier kilometer) langs de oorspronkelijke route van de Geuzen: Pijnacker, Zoeter- meer, Zoeterwoude, Leiden. Finish voor het stadhuis tussen 16.15 en 17.15 uur. Deelnemers zijn studenten, atletiekvereni gingen, andere sportverenigingen, bedrij ven (waaronder de universiteit), school jeugd van veertien jaar en ouder (zowel dames als heren). 12.30 uur Toneelfeuilleton, deel Breestraat voor het stadhuis, scène „Van Vlaanderen naar Holland". Vanaf het mo ment. dat in de Lage Landen bij de zee mensen woonden, tot aan het ontstaan van de Republiek der Zeven Verenigde Provin ciën in 1588, heeft dit gebied deel uitge maakt van grotere rijken. En na zo'n lange traditie van leenmanschap en horigheid, is het niet verwonderlijk, dat het ontstaan van de nieuwe zelfstandigheid een onrustig stuk geschiedenis vertegenwoordigt. De nieuwe leer brengt onzekerheid; de maat regelen ertegen zaaien schrik en verwar ring. De hechtheid van het gilde-systeem wordt aangetast door de groeiende macht van de koopmansstand. De adel raakt zijn traditionele bestuursfuncties kwijt aan de ambtenaren van de vorst, die - hoewel in stand hun gelijke - zich hoog boven hen plaatst en via dat eigen bestuursapparaat hun macht uitholt. De Jan Schinkel uit dit verhaal is in 1550 geboren in een klein plaatsje in Vlaanderen, nog nauwelijks aangeraakt door de troebelen, vredig, be nepen soms In de jaren zestig voltrekt zich de omwenteling. Jans ouders worden terecht gesteld. Jan moet vluchten, weg van Lieve zijn vriendin, weg van zijn ge boortegrond, verteerd door wraakgedach- ten. En, spottend als een nar, vechtend om zijn brood, trekt hij door de Lage Landen. Na veel omzwervingen neemt hij als sol daat in een troep Geuzen deel aan het ontzet van Leiden. Maar als hij zich reali seert, dat de strijd waarin hij partij geko zen heeft, hem alles ontnomen heeft, wat het leven hem tot nu toe geschonken heeft aan liefde, vriendschap, aan „leven", trekt hij zich terug, en wordt de eenling, de zwervende poppenspeler, waarmee we in het begin van het stuk kennis maken in een kroeg op de avond vóór de jaarmarkt Het is 1584, Leiden 13.30 - ca. 16.00 uur Schaken In de Breestraat vóór de Stadsgehoorzaal (en als het regent in één van de bovenzalen van genoemd gebouw) zal een schaakmara thon plaatshebben, waarbij zoveel moge lijk aan alle aspecten van het schaken aandacht zal worden besteed, zoals: a. een schaakwedstrijd Universiteit versus Leidse burgerij; b. een of meer simultaanseances, waarvoor enige bekende Leidse schakers zijn uitge nodigd, c. snelschaakwedstrijden, d. jeugdschaken, e. de finale van een schoolschaakwedstrijd tussen Lagere Scholen (hiervoor zijn om organisatorische redenen voorrondes nodig gebleken). Voor het schaken kan men zich opgeven bij J. V. Grim, Laan v. Ouderzorg 140, Leiderdorp, Tel.: 071-90495 en bij het secre tariaat van de Eeuwfeestcommissie, Ra penburg 4, Leiden, tel. 46686. 17.00-20.00 uur Historische maaltijd Breestraat tussen de Korenbrugsteeg en 't Gangetje In een openlucht-herberg in de Breestraat zal tussen 16.00 en 20.00 uur een authentie ke historische maaltijd worden geserveerd. Deze is voor een ieder, liefst in een zestien de eeuws kostuum, op vertoon van een maaltijdbon toegankelijk. Volksmuziek en toneel uit de late Middeleeuwen zullen verder deze maaltijd opluisteren. De maal tijdbonnen zijn in voorverkoop te verkrij gen bij het plaatskaartenbureau van de eeuwfeestcommissie, Rapenburg 4, secreta riaat P75, Levendaal 150. 3-hoog, VW-kan- toor, Stationsplein 3, Pom-Pom (De Bak), Kaiserstraat 25 en indien nog voorradig, voorafgaand aan de maaltijd op de hoek Breestraat-Korenbrugsteeg. 18.30 tot 19.30 uur Toneelfeuilleton, deel I, herhaling van voorstelling 12.30 uur. Breestraat voor het stadhuis. Voor nadere informatie zie boven. 16.00 - 18.00 uur Breedestraatfeest voor sociëteit Minerva Onder de tonen van de Sea Sound Combi nation zal er voor sociëteit Minerva een groots dansfestijn plaatshebben. 20.15 23.30 uur Galaconcert Lyra Academica in Pieterskerk Het Accoord der Studenten Muziekgezel schappen „Lyra Academica", samenge steld uit de bestaande muziekgezelschap pen Sempre Crescendo, Collegium Musi- cum en het Leids Studenten Kamer Orkest (LESKO), zal o.l.v. Bastiaan Blomhert (or kestdirigent) en André Kaart (koordirigent) een uitvoering geven van „Ave verum cor pus" van William Bvrd (1543-1623), van „Wat baet de Vrijheit", dat door Willem Laman (1946-.speciaal voor deze gele genheid is gecomponeerd, van Symphonie nr. 8 „die Unvolendete" van Franz Schu bert en van „Due Madrigali" van Hendrik Andriessen (1892-. Toegangskaarten A ƒ5,- te verkrijgen bij het plaatskaartenbureau van de'eeuwfeest- commissie, Raoenburg 4. Personen gekleed in historisch kostuum hebben gratis toe gang. 19.30 23.00 uur Pleynfeest Stadhuisplein Tijdens dit feest, dat voor een ieder vrij toegankelijk is, zal de muziek worden ver zorgd door de bekende gezelschappen „So lution" en „Dump". Dinsdag 20 mei Open Huis en Massakansspel Zie onder tentoonstellingen en verder in deze krant. Deze dag is in het bijzonder bedoeld voor bezoek van scholieren uit Leiden en omge ving. 09.30 17.00 uur Workshop geschiedenis over „Expansie en reactie" (gehele dag), Rapenburg 61 Lezingen en forumdiscussie, georganiseerd door de werkgroep voor de geschiedenis van de Europese expansie en de reactie daarop (faculteit der letteren) onder de titel „Expansie en reactie", eigentijdse reacties op het Europese expansieproces met name in de tijd van het modern imperialisme (1880-1914). Voor opgave en nadere inlichtingen prof. dr. H. L. Wesse- ling, Rapenburg 16. Voortzetting van deze workshop heeft plaats op woensdag 21 mei (zie aldaar) met een voordracht van dr. Samuel Eisenst^dt 10.00 - 16.30 uur Symposium „Instrument maken en Wetenschap" Gorlaeus Laboratoria, zalen 4 en 5. Voor nadere inlichtingen dr. B. Knook of dr. P. Kes, Kamerlingh Onnes laboratorium, Nieuwsteeg 18. 11.00 uur Officiële opening van de tentoonstellingen „Van eeuw tot eeuw" en „Denken en doen" Academiegebouw, Rapenburg 73. Bezoek aan de Oranjerie in de Hortus Botanicus en aan het Gemeente-archief, Boisotkade 2a. Zie onder tentoonstellingen. 14.30 uur Gesprek met prof. dr. E. Levinas (eredoctor 1975) over zijn werk Academiegebouw, zaal 1; voertaal: Frans. Deelnemen en toehoren staat iedereen vrij. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Theologisch Instituut, Rapenburg 59. 15.00 - 16.00 uur Toneelfeuilleton, deel II Hoek Lange Mare-Haarlemmerstraat, Sce ne „Een Hollandse Vrijage ot hoe vrij is een burger in de 18e eeuw?" De tweede scène van het toneelfeuilleton geeft een flits uit het Hollandse (Leidse) leven in de 18e eeuw. De 17e eeuwse welvaart heeft met zich meegebracht dat vele welvarende burgerzoons, liefst uit het handwerkersvak, in de handel gingen, en dan neerzagen op de vuile handen van hun vroegere gildebroeders. Was ieder er eer tijds trots op een „vrij" burger te zijn, nü had men méér nodig voor trots, n.l. geld en stand Natuurlijk, de 18e eeuw is de eeuw van de „Verlichting", van nieuwe, „verlichte" denkbeelden over het goede, het kwade en de bestemming van de men sen. Maar hoe zien we die denkbeelden terug in het „aardse Hollandse leven?" De zoons van een Leidse lakenfabrikant zijn met vaders erfenis het avontuur van de handel ingestapt. De een is fortuinlijk en ontleent er een grenzeloze bedilzucht aan; de ander redt het net, maar tracht op zijn kinderen evengoed al het verworve ne aan stand en aanzien over te dragen door een goede school, een fortuinlijk hu welijk Maar tja, hoe gaat dat dan, als die kinderen tot over hun oren verliefd raken, zoals Klaartje op haar „charmante onbekende struikrover", zoals Kobus op zijn Agnietje, dat weverskind Dan vol gen geheime afspraakjes, lonkjes, briefjes, traantjes, lachjes en dan?? 16.00 uur Thorbecke-college te geven door prof. dr. M. Storme uit Gent in het Gravensteen, Pieterskerkhof 6 18.30 19.30 uur Toneelfeuilleton, deel II Gerecht/Gravensteen, voor nadere infor matie zie boven. 20.00 22.15 uur Goeie-ouwe-tijdrevue, Burchtzaal Verreweg het belangrijkste van de Goeie Ouwe tijdrevue is, dat de revue geheel gespeeld en gezongen wordt door mensen die zelf die goeie ouwe tijd meegemaakt hebben. Het zijn dan ook allemaal num mers uit die oude tijd, opgetekend uit de mond van de bejaarden zelf en daarna gecompleteerd en van scènes en muziek voorzien met behulp van het toneelmu seum in Amsterdam en het Lyra Academi ca. Een belangrijke rol speelden ook de dienstencentra van de stad Leiden; zij leverden de diverse koren en tevens het materiaal voor de solisten. Er is gedurende zo'n twee en een halve maand - na een lange voorafgaande perio de van plannen maken, organiseren, selec teren en schrijven - aan gewerkt om de revue tot een zo aanschouwelijk mogelijk geheel te makerv 20.00 23.00 uur Concert Lyra Academica (Pieterskerk) Tweede concert. Voor programma zie on der 19 mei. Toegangskaarten ƒ5.- ver krijgbaar op Rapenburg 4, (CJP en LAK- leden 3,50). En tevens aan de zaal. Woensdag 21 mei Open huis en Massakansspel Zie onder tentoonstellingen en verder in deze krant 09.15 uur Lezing prof. dr. P. Kaesberg (eredoctor 1975) Universiteit van Wisconsin, „Translation of the RNAS of Multicompound viruses", plaats: Gorlaeus Laboratoria, zaal 5. Toe gang vrij. Inlichtingen bij prof. dr. L Bosch en dr. E. M. J. Taspers, Biochemisch labo ratorium, Wassenaarseweg 64, Leiden. 10.00 uur Workshop geschiedenis over „Expansie en reactie" Voordracht door dr. Samuel Eisenstadt, hoogleraar in de sociologie aan de He breeuwse Universiteit over „The European expansion and its consequences; problems of modernizations" in het Academiege bouw, Rapenburg 73 (zie ook 20 mei). Deze voordracht vormt een brug tussen de workshop van de werkgroep geschiedenis en het symposium van de faculteit der sociale wetenschappen, (zie onder 22 mei). 10.00 - 12.00 uur Hofjestocht Vertrek bij de molen „De Valk". Deelne ming vrij. Georganiseerd door de Interna tional Neighbour Group. 12.00 17.30 uur Park-In (Van der Werfpark) Voor alle belangstellenden, maar met na me voor de Leidse kinderen, organiseert SSR een gevarieerd programma. Dit zal de volgende onderdelen omvatten: politiehondenshow, clowns, acrobaten, schuitje varen, theetje drinken, muziek, een nieuw fascinerend voetbalspel, oude kinderspelletjes, goochelaar en het optre den van het LAK-kindertheater met „Het hoogste goed op aard". Toegang vrij. 12.00 14.00 uur Klassieke muziek onder de lunch (Van der Werfpark) Voor een gering bedrag lunchen bij mu- 12.30 14.15 uur Lunch voor oud-alumni Foyer Kamerlingh Onnes laboratorium, Nieuwsteeg 18, voordracht van prof. dr. A. Rörsch over Ideologie en praktijk WUB 1970. Opgave via plaatskaartenburo Eeuw feestcommissie, Rapenburg 4. Kosten ƒ4,- ter plaatse te voldoen. 14.30 uur Cortege: Plechtige optocht van hoogleraren en lecto ren van het Academiegebouw naar de Pieterskerk. Muzikale omlijsting door ko perblazers (Lyra Academica). 14.45 uur Aankomst leden Kon. familie bij de Pieterskerk 15.00 uur Academische zitting (Pieterskerk) Verlening van eredoctoraten. Muzikale om lijsting met barokmuziek. Toegang naar mate van beschikbaarheid, inlichtingen: se cretaris college van decanen. Stationsweg 46, tel. 48333. Opgave: Rapenburg 4. 17.00 uur Receptie van de eredoctoren en het college van bestuur Universitaire eettafel „De Bak", Kaiser straat 25. 21.00 24.00 uur Feest op de Burcht Feest in stijl van het toneelfeuilleton en andere evenementen van plus minus 1600 tot nu. 22.30 uur Deel 3 van het toneelfeuilleton Vrij-uit gaan of mank gaan. Burcht, in de serie scènes van het toneelfeuilleton neemt scène III een aparte plaats in, omdat het hier geen toneel betreft, maar een cabare tesk programma. In een reeks sketches en liedjes wordt de vrijheid van het individu behandeld. Daarbij maakt men een reis kris-kras door de eeuwen heen: In de sfeervolle omgeving van de Burcht zal een bonte variëteit van zang, dans en spel worden geboden, waarvan de feitelijke in houd nog een verrassing moet zijn. Donderdag 22 mei Open Huis (en Massakansspel) (gehele dag) Zie onder tentoonstellingen en verder in deze krant Gehele dag symposia der faculteiten: „Vrijheid en collectiviteit in de Grieks- Romeinse wereld" (subfaculteit der klassie ke taal- en letterkunde). Academiegebouw, zaal 11. Inlichtingen en opgave: Dr. H. W. Pleket, Rapenburg 16. „Afhankelijkheid, onafhankelijkheid, vrijheid: in verband met kolonisatie en dekolonisatie" (faculteit der sociale weten schappen) - Gorlaeuslaboratoria, zaal 4 en 5. Inlichtingen en opgave: drs. R. J. A. Lambregts, Rapenburg 78, Leiden. „Het vrijheidsbegrip in de theologie" (faculteit der godgeleerdheid) - Academie gebouw, zaal 1. Inlichtingen en opgave: Theologisch Instituut, Rapenburg 59, Lei den. „Ethiek en verantwoordelijkheid van de wetenschap" (centrale interfaculteit) - Aca demiegebouw, zaal 10. Inlichtingen en op gave: dr. H. Ph. Visser 't Hooft p/a Filoso fisch Instituut, Witte Singel 71, Leiden. „Vormen van bevrijding" (faculteit der geneeskunde) - Laboratorium voor fysiolo gie. Inlichtingen en opgave: Bureau Voor lichting Academisch Ziekenhuis Leiden, Rijnsburgerweg 10, Leiden. „Literatuur en maatschappij: vrijheid en verantwoordelijkheid" (subfaculteit der westerse taal- en letterkunde) - Academie gebouw, zaal 9. Inlichtingen en opgave: L. A. Korporaal, vakgroep Duitse taal- en letterkunde. Rapenburg 106, Leiden. „Instrument maken en Wetenschap" (vereniging tot bevordering van de oplei ding tot Instrumentmaken in Leiden) - Kamerlingh Onnes-Laboratorium. Inlich tingen: dr. B. Knook/dr. P. Kes, K.O.L, Nieuwsteeg 18, Leiden. „Aspecten van producent en gebruiker van geneesmiddelen" (subfaculteit der far macie) - Gorlaeuslaboratoria, zaal 1. Inlich tingen en opgave: prof. drs. J. Polderman, Gorlaeuslaboratoria, Wassenaarseweg 76, Leiden. „Chemie: onafhankelijkheid van de na tuur?" (subfaculteit der scheikunde) - Gor laeuslaboratoria, zaal 3. Inlichtingen en opgave: drs. A. Rip, Gorlaeuslaboratoria, Wassenaarseweg 76, Leiden* „Zit er een luchtje aan ons aardgas?" (subfaculteit der geologie) - Geologisch In stituut. Inlichtingen en opgave: drs. C. F. Woensdrecht, Geologisch Instituut, Garen- markt lb. „De individuele vrijheid en het recht", (faculteit der rechtsgeleerdheid) - Juridisch studiecentrum. Inlichtingen: Symposium Commissie, Hugo de Grootstr. 27. 12.00 19.00 uur Park-In, In het Van der Werfpark Onder de tonen van klassieke muziek, organiseert SSR tussen 12.00 en 14.00 uur een wandelende lunch; tegen een geringe vergoeding zijn lunches ter plaatse te ver krijgen. 14.00 - 17.30 uur Park-In, drfe generatie project In het Van der Werfpark organiseert SSR een manifestatie voor iedereen. Het pro gramma zal omvatten muziek uit de jaren twintig en vijftig, een dansdemonstratie, bingo, klaverjassen, andere spelen, draai- orgelmuziek, wellicht een viswedstrijd en nog veel meer. 14.00 - 16.30 uur Goeie-ouwe-tijdrevue (Burchtzaal) Zie onder dinsdag 20 mei, 20.00 uur. 14.00 uur Demonstratie met miniatuur-zeilboten door leden van de Leid- sche Studenten Zeilvere- eniging, Galgewater 15.00 16.00 uur Deel 4 van het toneelfeuilleton Haarlemmerstraat/Lange Mare. Dromen in de textiel Scène IV is een musical, die zich afspeelt in Leiden rond de zeventiger jaren van de 19e eeuw. Hoofdpersoon is een arbeider in een tex tielfabriek. Het is de tijd van schaalvergro ting in de produktie, intensieve toepassing van de principes van arbeidsdeling: het beeld van de tamelijk zelfstandige hand werksman verdwijnt voor dat van de totaal onmondige proletariër. Het silhouet van de stad, eeuwen gedomi neerd door kerken, wordt aangevuld met fabrieksschoorstenen. Hoewel in het den ken van de negentiende eeuw de Leidse „patroons" zeker geen beulen waren, ver oorzaakten toch de hopeloosheid van het bestaan, de totale afhankelijkheid, de er barmelijke leef- en woonomstandigheden, maar vooral de zichtbare contrasten tussen arm en rijk langzaam maar zeker een reactie: de eerste socialistische uitingen zijn waarneembaar, in liedvorm, in de oprichting van verenigingen voor geheel onthouding, en ten slotte in de oprichting van werkliedenverbonden. De reactie hie rop van de ondernemers was vaak bagatel liserend, vaak ook deden ze naar vermogen hun best om verbeteringen aan te brengen. De jonge Dirk Schinkel, onze hoofdper soon, gaat dit alles niet snel genoeg. Hij neemt geen blad voor de mond, waardoor hij zich geleidelijk aan onmogelijk maakt, op de fabriek, thuis, en ten slotte voor de hele stad. Hij vertrekt naar Rotterdam Hier leert hij lezen en schrijven, maar belangrijker is, dat hij door zijn ervaringen daar leert de conflicten van zijn tijd in groter verband te zien. Bij zijn terugkeer in Leiden wacht hem een verrassing 17.30 19.00 uur Barbecue (Van der Werpark) Georganiseerd door de studentenvereni ging S.S.R.L. 's Avonds optreden van de groep „Spirit of St. Louis". Deelnemers kaarten ƒ4,50 zijn tot 15 mei verkrijg baar op Rapenburg 4. 16.30 uur Catena, reilnisten-avond De S.S.A.L.B.c.s. Catena ontvangt vanaf 16.30 uur haar reünisten op sociëteit „Ho- rus" (Kolfmakersteeg 8, Leiden). Om een uur of half zeven wordt er gedineerd (kos ten 12,50), inschrijven vóór 18 mei is noodzakelijk. (Bij Catena, Kolfmakersteeg 8. Leiden). 19.30 uur Catena Folk Festival Sociëteit Horus, Kolfmakersteeg 8. Toegan kelijk voor alle belangstellenden (toegang sprijs 2,50) te voldoen aan de zaal. Tij dens dit folk-festival verschijnen de arties ten en groepen, die met hun optreden in het kader van het folk-café het meeste succes hadden. 20.00 22.30 uur Muziekschoolproject Stadsgehoorzaal. Een uitvoering van de .Leidse Muziekschool met medewerking van acteurs en dansers, waarin de positie van het kind door de eeuwen heen, wordt belicht. 21.00 uur Toneelfeullleton deel IV, Varkensmarkt (zie 15.00 uur) Vrijdag 23 mei Open Huls en Massakansspel Zie onder tentoonstellingen en verder in' deze krant 10.00 12.00 uur Forum Academician Academiegebouw, Rapenburg 73, Leiden. Openbare discussie over „Grenzen aan de vrijheid van wetenschappelijk onderwijs en onderzoek", gebaseerd op essays ge schreven door prof. dr. J. H. M. Loenen, prof. dr. D. J. Roorda, prof. dr. H. J. Heering, prof. dr. A. Querido, prof. dr. A. J. Staverman, en mr. C. H. van Alderwe- gen. Deelneming aan deze discussie staat in principe voor iedereen open. Reserver ing van plaatsen is echter gewenst, (bureau Eeuwfeestcommissie, Rapenburg 4). Toe gangskaarten verliezen het recht van reser vering 15 min. voor de aanvang. Samenvat tingen van de essays zijn gratis verkrijg baar op de Tijdingzaal, Stationsweg 37, Leiden, tel. 071-48333. De volledige tekst van de essays eveneens op bovenstaand adres verkrijgbaar tegen betaling van ƒ2,50. 10.00 - 19.00 uur International Fair Rapenburg 6. De vele buitenlanders bij de universiteit zullen zich presenteren met muziek, zang, dans en stands met produk- ten uit de diverse landen. Voorts onder meer een loterij, een rad van avontuur, kinderspelen, een rommelmarkt enzo voorts. Georganiseerd door een commissie vanuit het International Centre. 11.15 uur Lezing prof. C. Coombs (La Jolla V.S.) (Mathematisch Instituut, zaal 412, Wassenaarseweg 80, Leiden. 14.00 uur Forum Academicum (Pieterskerk te Leiden) Discussie tussen vier vertegenwoordigers van de universiteit en vier vertegenwoordi gers van de maatschappij over twee stellin gen, gebaseerd op essays over „Grenzen aan de vrijheid van Wetenschappelijk On derwijs en Onderzoek". Maatschappij-ver tegenwoordigers: mevr. A. M. Goudsmit (v.m. Lid Tweede Kamer), de heer W. Gortzak (Directeur Wiardi Beekman Stich ting), dr. A. E. Pannenborg, lid Raad van Bestuur N.V. Philips), mr. W. J. Geertsema (Commissaris der Koningin in Gelderland). Het bijwonen van deze discussie staat in principe voor iedereen open. Reservering van plaatsen is echter gewenst. (Bureau Eeuwfeestcommissie, Rapenburg 4, Leiden, tel. 071-46686). Toegangskaarten verliezen het recht van reservering, 15 min. voor de aanvang. Toelichting op bovenstaande stellingen, sa menvattingen van de essays van de univer sitaire medewerkers zijn op aanvraag gra tis verkrijgbaar in de Tijdingzaal, Stations weg 37, tel. 071-48333. De volledige tekst van de essays is tegen betaling van 2,50 eveneens verkrijgbaar op bovengenoemd 15.00 uur Ontvangst oud-alumni op Augustinus De L.V.V.S. Augustinus staat elke dag van de Eeuwfeestweek open voor oud-alumni. Zij kunnen omstreeks 17.00 uur elke dag een borrel drinken en (indien van te voren opgegeven) de maaltijd in de verenigings mensa gebruiken. Op vrijdag 23 mei, zal er speciaal voor oud-alumni van de LWS op Augustinus een middag georganiseerd worden, waar o.a. de film gemaakt voor de tribunaalsdag, „Onder Handbereik" vertoond zal worden: 18.00 uur Finale Massakansspel en vereniglngsmarkt (Pieterskerkhof) Zie elders in deze krant 20.00 uur Eeuwfeest (Kaiserstraat—Rapenburg) Om u een indruk te geven van wat er die avond allemaal geboden wordt volgt hie ronder een volstrekt niet limitatieve op somming van de festiviteiten welke op het feestterrein gaan plaatsgrijpen. Voor de soepele dansers is er een optreden van Dolf del Prado met zijn band, alsmede een selectie uit de Oude Dutch Swing College Band: the Reunion Jazz Band. Na het dansen kan men o.a. luisteren naar enkele troubadouren of zigeunermuziek. Of rust u liever uit bij de klanken van Nico Haak en de Paniekzaaiers? Ook dat is mogelijk, evenals het luisteren naar klas sieke muziek, verzorgd door conservato rium-leerlingen. Gelegenheid tot zelfmusi- ceren biedt u Catena, dat een honky-tonk concours organiseert Ook kunt u genieten van een van de weinige hoempa-gezelschappen, gezel schappen, die een volledig vrouwelijke be zetting hebben. De beatliefhebbers kunnen kijken en luisteren naar de internationaal befaamde formatie de Dizzy Man's Band en de Leidse supergroep Catapult Uite raard kunt u op het feestterrein alle soor ten drank en smakelijke hapjes krijgen. 23.00 uur Toneelfeuilleton Scène V Een bolwerk van vrijheid Scène V biedt een fantastisch schouwspel met enerzijds de geschiedenis van de universiteit vanaf 1945, met haar schaal vergroting, toename van de burocratie, de wens tot grotere efficiency, en de confron tatie met een nieuw type student, en ander zijds maar ook gelijktijdig de geschie denis, de jeugd en de jongelingsjaren van de schrijver van een opdrachtstuk, zijn confrontatie met de schaalvergroting van de universiteit, de toename van de buro cratie, het streven naar grotere efficiency en zijn contacten met het nieuwe soort jongeren. Hel spel eindigt met de open vraag: Hoe verder? Natuurlijk ontbreken aan dit stuk niet enige horror-elementen, een conferencier, nog een conferencier, en de diamant. Oud-alumnidiner-chantant voor allo alumni op Minerva Onder andere optreden van oude studen tencabarets tijdens diner. EVENEMENTEN NA DE EEUWFEESTWEEK (NA 23 MEI) 6 Juni O. en W. - sporttoernooi Sportontmoeting tussen medewerkers van twaalf instellingen van wetenschappelijk onderwijs en het ministerie van onderwijs en wetenschappen (voetbal, tennis, volley bal, schaken, dammen, badminton, tafel tennis, bridgen). Deze binnen- en buiten sporten zullen in het Universitaire sport centrum de 5 Meihal, het sportpark Room burg en het sportcomplex van de Vliet worden gehouden. Aanvang der wedstrij den 9.00 uur, einde ca. 17.00 uur. Voor de volgende evenementen zijn vanaf 15 april kaarten verkrijgbaar op het Plaatskaartenbureau, Rapenburg 4, Leide- Historische Maaltijd (Breestraat) (zolang de voorraad strekt) ƒ3,-, Galaconcert LY RA (Pieterskerk) 5,-, Concert LYRA (Pie terskerk) 5,- (CJP 3,50), Slotfeest (Kai serstraat) 5,- (aan de kassa 6,-). Voorts zijn bij het plaatskaartenbureau te verkrijgen: Eeuwfeestwijn 4,- per fles. Stropdassen A 12,50, Eeuwfeest penningen A 12,50, Feestwijzer A 1,-, Open Huis Programmaboek A f 0,50, Woudanus pren ten k 4,-, Teksten Forum Academicum k f 2,50.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 21