Computer stuurt Leidenaar spelenderwijs langs open instituten van universiteit 1575-1975 "y LEIDEN De tijd is gekomen, dat een feest als het 400-jarig bestaan van de Leidse universiteit niet meer eenzijdig gevierd kan worden in een stad die 400 jaar lang dit roemrijke instituut binnen haar muren heeft gehad. Het wordt steeds duidelijker, dat stad en universiteit met elkaar verweven (moeten) zijn, dat er een tweezijdige relatie bestaat. Zowel gemeen te als universiteit gaan ter onderstreping van die verwevenheid deze maand enkele dagen lang de poorten openzetten. Univer siteit en gemeentelijke instellingen en ook bedrijven gaan „open huis" houden, te neinde Leidse én universitaire bevolking beter bekend te maken met eikaars werk en werkkring. Stad en universiteit komen bij elkaar „over de vloer" in een, naar men hoopt, tweezijdige bezoekersstroom: academische bevolking te gast bij de ste deling en de Leidenaars komen bij de universiteit op bezoek. We maken er met ons allen een spelletje van. Het wordt zelfs een groot spel, een Massakansspel. Dat is niet Maleis; het wil zeggen dat een massa mensen in beweging wordt gezet via een spel, dat de stroom naar de verschillende „open huizen" wil kanaliseren en tegelijk iedereen de kans op een kans te geven. Het Massakansspel gaat ongeveer zó: alle open huizen stoppen hun gegevens (openingstijden, bezoekers capaciteit, aard van hun programma e.d.) in een computergeheugen. Ook van iedere deelnemer aan het spel worden gegevens opgeslagen: adres, wijze van vervoer, tij den dat men wenst te „spelen" (het bezoe ken van een instituut) en voorkeuren voor bepaalde open huizen. De computer beschikt dan over de moge lijkheid voor iedere deelnemer op elk mo ment uit te zoeken, welk open huis bereik baar is, of er plaats is op dat moment voor een nieuwe bezoeker. De rekenmachine heeft 10 uitlopers, de zg. „terminals" ofwel eindstations. Deze terminals bevinden zich in instituten der universiteit, verspreid over de hele stad. Een „speler" gaat met zijn (thuis gestuurde) deelnemerskaart naar een daarop aangegeven terminal, waar zijn kaart wordt overgelegd aan de computer. Enkele seconden later meldt de computer welk open huis gereed is de speler te ontvangen. De speler weet van tevoren niet in welk open huis hij terecht komt. Wel heeft hij de zekerheid dat, als hij minstens vier open huizen bezoekt één voorkeurs-open huis bezocht zal worden. Een extra attractie is, dat de speler kans heeft op een plaats in de finale van het spel: in elk open huis worden de speler aan het eind van zijn bezoek een aantal (eenvoudige) vragen voorgelegd, betrekking hebbend op het programma van dat open huis. Voor de antwoorden ontvangt de speler een waar dering. Alle „scores" worden aan het einde van de open-huis-dagen met elkaar verge leken. De kans op een finaleplaats is groter naarmate men meer open huizen bezoekt en meer vragen goed beantwoordt De 20 spelers die tot de finale zijn doorge drongen krijgen een derde kans, n.l. de kans op een leuke en begerenswaardige prijs. De finale van het Massakansspel heeft plaats op vrijdagavond 23 mei van 8 tot half 10. Nadat tijdens de Verenigings- markt, die van half 6 tot 8 uur op het Pieterskerkplein wordt gehouden, de na men van de 20 finalisten zijn bekend ge maakt, wordt om 8 uur gestart met een quiz, geleid door de bekende quizmaster Kick Stokhuizen. Vragen en spelletjes wis selen elkaar af, de finalisten worden on dervraagd over hun kennis van Leiden, geschiedenis, plaatselijke gebruiken enz. In de loop der finale wordt ten hoorn des overvloeds aan prijzen en prijsjes over de finalistenhoofden uitgegoten, tot tenslotte de twee besten om de hoofdprijs gaan strijden: een vierdaagse reis voor twee personen naar één van de drie oudste Europese universiteitssteden (b.v. Bolog na), met ontvangst door de universiteit, rondleidingen en andere evenementen en natuurlijk volop gelegenheid om zelf ont dekkingstochten te maken. De finale in de Pieterskerk wordt ojl opgeluisterd door een aantal bekende ar-, ties ten. Toeschouwers hebben gratis toe gang op vertoon van hun deelnemerskaart aan het Massa kansspel. Deelnemer wordt men door bijgaand inschrijvingsformulier in te vullen en ongefrankeerd op te sturen in een open enveloppe naar: Massakans spel, Rijksuniversiteit Antwoordnummer 1575, Leiden. De formulieren zijn ook ver krijgbaar bij Secretariaat Eeuwfeestcom missie, Rapenburg 4, tel. 46686. De hoogleraren H. Kamerlingh Onnes (links) en J. D. van der Waals sr. in het wat toen nog Natuurkundig Laboratorium heette en thans het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Beide natuurkundige coryfeeën werden hier omstreeks 1911 gekiekt bij het heliumtoestel. dat voor een wereldprimeur zorgde, (inzet). Deze Philips-installatie(die jaarlijks 70.000 liter helium vloeibaar maakt, wat te krap is; een nieuwe robuustere Engelse installatie is in bestelling) wordt in de zeventiger jaren bediend door het cryogeen-technische trio J. D. Sprong. J. A. T. van Schooten en J. de Vink. Hortus Botanicus: daar spreken de eeuwen Kamerlingh Onnes- lab: brandpunt van ontdekkingen Vele tientallen „open huizen" staan straks te uwer beschikking. Waarschijnlijk heeft u al tevoren een keus gemaakt. Misschien is het toch nuttig, van enkele der vooraan staande universitaire instituten een tipje van de soms geheimzinnige sluiec op te lichten. Beginnen we met een beroemd bouwwerk „op de ruïne", de plaats waar in het Steenschuur in 1807 het kruitschip sprong: het Kamerlingh Onnes-laborato- rium. Het gebouw dateert van ca. 1858 en was tot 1932 het Natuurkundig Lab van de rijksuniversiteit, waarna het vernoemd werd naar de grote Heike Kamerlingh Onnes, die als „kampioen der lage tempe raturen" met de Nobelprijs werd onder scheiden. Onnes was het ook die in 1901 een soort leerlingenstelsel in het leven riep en waar uit later de bekende Leidse Instrumentma- kersschool groeide; sinds jaar en dag wor den daar uitstekende instrumentmakers en glasslijpers gekweekt. Enkele wapenfeiten van het K.O.-Lab.: tegen de eeuwwisseling werd hier het zgn. Zeemaneffect ontdekt, het splitsen van spectraal-lijnen met be hulp van een sterk magneetveld (dat was in een tijd. dat het gemeentebestuur geen toestemming gaf om met gassen onder hoge druk en vloeibare gassen te werken); in 1905 werd voor het eerst waterstof vloeibaar gemaakt, in 1908 gebeurde dit met helium (pas na 1920 ontstonden het tweede en derde lab (Berlijn en Toronto) met vloeibaar helium. Ook werd er de supergeleiding van kwik gevonden door Kamerlingh Onnes samen met assistent Holst, die later directeur van het Philips Laboratorium werd. Onnes zei tegen hem: „Neem me niet kwalijk, Holst, ik heb op het ogenblik niets beters voor je..." Vlak vóór de oorlog kocht prof. De Haas uranium, omdat hij meende dat dit belang rijk zou worden. Voor de Duitse bezetter werd dit verborgen gehouden. Na de oor log werd dit uranium de inzet voor de Noors-Nederlandse samenwerking voor de reactor in Kjeller. Thans is er ook samen werking tussen K.O.L. en het Reactor Cen trum Nederland in Petten. Een spectacu lair facet van het werk in het K.O. Lab. is het bereiken en toepassen van uiterst lage temperaturen, tot 0,001 gr. boven het absolute nulpunt (dat is 273,15 gr. C.). Sinologisch Instituut: doorbreekt Chinese Muur In het gebouw aan de le Binnenvestgracht 33 zijn gevestigd het Sinologisch Instituut, het Instituut Kern en het Japanologisch Studiecentrum. Binnen de Aziatische stu diën werken hier bij en naast elkaar de vakgroepen Talen en Culturen van Oost- Azië en talen en culturen van Zuid- en Centraal Azië, Oud- en Middeliraans. Hoofd afd. Documentatiecentrum voor het huidige China van het Sinologisch Insti tuut. dr. C. Schepel, vertelt dat behoorlijk Chinees leren niet doel op zich is, maar een middel om daarmee alle aspecten van de cultuur (geschiedenis, sociologie, filoso fie, enz.) te lijf te kunnen. Als dr. Schepel praat over „het Chinees" geeft hij een boeiend exposé vanaf het „klassiek" Chinees, dat ruim 500 jaar vóór Chr. vorm kreeg en rond het jaar nul (westers) al versteende tot schrijftaal. „Tot in onze eeuw is er een scherpe scheiding tussen spreektaal en geschreven Chi nees". Een sinoloog doet geen wereldvreemd werk. Hij houdt zich o.a. bezig met de politiek van de moderne volksrepubliek, welk ontwikkelingsmodel de Chinese lei ders nastreven, hoe de politieke structuur van het land in elkaar zit. Het is grondig overal pluizen (kranten, radio, pamfletten) „en je moet tussen de regels door kunnen lezen", aldus dr. Schepel, tiet instituut heeft behalve zijn onderwijstaak een servi- ce-funktie t.b.v. universiteit, middelbare scholen, academies, voordrachten, radio en t.v., dag- en weekbladen, boekbesprekin gen en advies aan uitgevers. Basis daarbij blijft het hebben van behoorlijk materiaal; eigen bibliotheken (100.000 werken), micro films vol boeken met miljoenen pagina's tekst, micro-fiches. Chinese kranten, col lectie van enkele duizenden dia's. In zijn soort is het Sinologisch Instituut emg in Nederland en een van de belang rijkste centra in Europa. Dr Schepel: „Waar wij ons mee bezighouden is een groot land. We verdiepen ons in wat 800 miljoen mensen bezighoudt. Bovendien is China als grote mogendheid in opkomst veel aandacht waard. Wij trachten een en ander toegankelijk te maken voor degenen die deze kennis willen hanteren". „Onze tuin is al bijna 380 jaar een „open huis", aldus hortulanus B. F. Bruinsraa, de „oppertuinman" van de Leidse Hortus Botanicus. Waarmee hij maar wil zeggen, dat de burgerbevolking, tegen een luttel bedragje, vrijelijk kan genieten van de academische lusthof tussen Rapenburg en Witte Singel. Althans in het voorjaar en 's zomers. In het winterseizoen laat men de Hortus voor het publieke oog met rust om weer krachten op te doen voor een nieuwe cyclus van leven en bloei en af sterven. Het prilste begin hebben univer siteit én stad te danken aan de wereldbe roemde botanicus Carolus Clusius, die sa men met apotheker Cluyt in 1594 de eerste planten in de kruidentuin stak. Zelf plant te Clusius (zo heet het tenminste) de gou denregen, onmiddellijk rechts als u de tuin betreedt, die sinds 1601 een ondenk baar groot en rijk verhaal zou kunnen vertellen als-ie kon praten. De stokoude In de „schaduw" van het Gorlaeus-labora- torium aan de Wassenaarseweg staat een andere reus van een „werkplaats": het Huygens-laboratorium. Uiterst modern en efficiënt milieu voor het beoefenen van wetenschapstaken die de natuurkunde ra ken. Fysica, een terrein waarmee de grote 17e-eeuwer Christiaan Huygens als univer seel geleerde wel raad mee wist. Binnen deze enorme kubus bewegen zich op hoog niveau de mensen die zich wetenschappe lijk bezighouden met sterrenkunde, de werkgroep Kosmische Straling, twee groe pen moleculaire natuurkunde (tussen ex perimentele en theoretische natuur- en sterrenkunde in), de Biofysica (vooral het bestuderen van foto-synthesen) en de stu denten van het le jaars practicum natuur kunde. Sterrenkunde: vroeger een vrij vage bezig heid. thans enorm tot de verbeelding spre kend en binnen „handbereik". Tot vorig jaar nog resideerde Sterrenkunde in het complex naast de Hortus, in het enige boom bloeit nog elk jaar, hij wordt vak kundig gestut door de goede zorgen van boomchirurgen, die ook andere zeer oude bomen met „restauratie" en snijwerk op de been houden. Ongeveer 1710 werd de „buurman" van de goudenregen geplant, een tulpenboom, die in bloeiende toestand nog het oog van Boerhaave heeft bekoord. Inderdaad bezit deze paradijselijke Hortus geheimen, maar ze worden de bezoeker en de student en de onderzoeker geopenbaard op een ter rein van nog geen 3 ha. Dat geldt evenzeer voor het uitgebreide kassencomplex, waar planten, heesters en bomen gedijen in tropische of sub-tropi sche omstandigheden, vandaar dat men bij de vijver van de vorstelijke Victoria Regia soms een enkele kakkerlak ontmoet. De Hortus laat zich niet vangen in een verhaaltje van nog geen honderd regels. Men zal er een keer naar toe moeten. gebouw in ons land dat als sterrenwacht werd opgezet. 110 jaar geleden. Het werd te klein. Hoofdgebouw en zijvleugels staan op de Monumentenlijst, de koepels worden nog door de „sterrenwachters" bezet. „Zuur lot", vindt één van hen, dr. Frank Israel, die vertelt, dat de radio-sterrenkun- de de grootste afdeling is die gebruik maakt van de telescopen van Westerbork. De waarnemingen worden in Leiden uitge werkt. Dat gaat over een proces van het ontstaan van sterren, sterexplosies en het bestuderen van melkwegstelsels. Zo ont dekte men in Leiden het grootste object in het heelal, een radio-melkwegstelsel van 16 miljoen lichtjaren groot, met een af stand tot de aarde van 1600 miljoen lichtja ren, een getal dat je gauw inslikt als je hoort, dat ons eigen enorm grote melkweg stelsel „slechts" 100.000 lichtjaren groot is. Tijdens het open huis kunt u er iets van proeven. Kosmische straling is een werkgroep die zich richt op de studie van kosmische Gegarandeerd, dat u een tweede, derde keer gaat en er niet meer vandaan kunt blijven. Als u opzij even de 5e Binnenvest gracht oversteekt, of rechtstreeks er naar toewandelt, komt u in de natuurgetrouw gereconstrueerde tuin van Clusius. Wat u daar aantreedt is Clusius ten voeten uit én een bijenstal. Hier houdt men u ook een waarheid voor: „Godt voet alle Creaturen". Geneeskrachtige kruiden vormden bijna 400 jaar geleden de bestaansgrond van de Hortus, geneesheren deden er hun voor deel mee. De kruiden komen nu weer terug, constateert hortulanus Bruinsma te- vredep. De Hortus zal blijven bestaan, maar een nieuw, veel groter „proefstation" gaat verrijzen in de „Leeuwenhoek", waar de universiteit grootse plannen heeft met Biologie. Dat wordt een uitbreiding van taken, maar het zal nog decennia duren eer de nieuwe Hortus de „oude" in glans nog maar zal kunnen benaderen. straling en de daarmee samenhangende röntgen- en gammastraling uit ons melk wegstelsel en vandaarbuiten gelegen bron nen, uitgevoerd doormiddel van instrumen ten aan boord van satellieten, raketten of stratosferische ballons. Er bestaat een sa menwerking met groepen uit Milaan, Mün- chen en Noordwijk voor het uitvoeren van een satellietexperiment voor het meten van buitenaardse gammastraling. De lancering van deze satelliet zal medio 1975 plaatsvin den. Uitkomst van een en ander: geheel- nieuwe inzichten in de opbouw van de melkweg en het heelal. De biofysici, tenslotte (die zich bezighou den met het omzetten van licht-energie in chemische energie door chlorophil) meten absorptie of een bepaalde stof licht doorlaat of niet. Ze werken veel met spec taculaire laser-flitsen. Een aantal technie ken wordt tijdens het open huis duidelijk gemaakt: „goochelen" met flitsen, met planten en hele „kolonies" bacteriën in tal van kleuren.» Papyrologisch Instituut: puzzelen op klassiek niveau Iets dichter bij buis dan China en mis schien wat bevattelijker voor ons wester se beschavingsmilieu (maar dan nog altijd op een afstand van bijna 3000 jaar in de historie) ligt een wetenschap, die aan de boorden van de Nijl haar voedingsbodem vindt. Boven de uitgestalde koperen mas sa-keteltjes, de drinkglazen, potten en pannen van een huishoudelijke artikelen zaak is aan de Breestraat (nog nét niet 2x bellen) het Papyrologisch Instituut ge vestigd. Papyrus, de plant uit Egypte. Een moeras- vegetatie die in het land van herkomst uitgegroeid is, maar in zuidelijker streken nog wordt aangetroffen. Je kon het eten, er boten, schoenen en bedden van maken, maar als je de uit de bast gesneden smalle reepjes op elkaar perste, kreeg je mate riaal dat de eeuwen trotseert. Het instituut houdt zich in het bijzonder bezig met het tijdvak vanaf Alexander de Grote (ca. 330 v. Chr.) tot ca. 700 na Chr. De Griekse bronnen zijn toonaangevend, ze bereiken grote aantallen studenten: clas sici en juristen. Het gaat met name om contracten, waarvan men de juridische interpratie wil vastleggen. Pr. Pestman. „Je treft hier het dagelijks leven aan van het Egypte onder de Griekse invloed. We vinden processen over contracten, je ervaart hoe de maatschappij toen functio neerde. Classici kijken bij het bestuderen van de papyri speciaal naar taal en ontwik keling van taalgebruik". Het is een geweldig puzzelspel; elk hand schrift is anders en het wemelt van de schrijffouten (zoals de d en de t in het Nederlands, maar de Grieken ontspoorden veel vaker). „Het is meer spreek- dan schrijftaal op die papyri. We weten nu ook hoe de woorden werden uitgesproken. Wat je op het gymnasium niet leerde, leer je hier. Het verleden van de mens is altijd boeiend, werken met de authenticiteit van de bronnen, de werkelijkheid van alledag, de ruzietjes onder een brandende zon. Dat is iets dat je pakt. Het is ook zinloos te vragen waarom je zo graag de Mount Everest wil beklimmen..." Anatomisch museum: afspiegeling medisch denken Het Anatomisch Laboratorium aan de Wassenaarseweg houdt zich intens bezig met bepaalde thema's binnen een gigan tisch werkterrein, dat een enkel instituut onmogelijk volledig zou kunnen bestrij ken. „Leiden" heeft in dit opzicht een naam hoog te houden in de studie van de hartontwikkeling (oudste na-oorlogse rich ting), de hartmisvormingen, groei en ont wikkeling van het lichaam, de anatomie van het zenuwstelsel, de anthropologic, de bewegingsleer (verhouding tussen ge wrichten en spieren b.v., in samenhang met de sport). „Ik dacht omdat wij nogal specifiek werken dat ons labora torium voor anatomie en embryologie in ternationaal wel gewaardeerd wordt", meent de directeur, prof. dr. J. M. Lands meer. die in Amerika reeds erkenning vond met zijn onderzoek van gewrichten. Anatomie is een vak, dat uiteraard veel visuele aspecten heeft. Tentoonstellingen worden in het onderwijs veelvuldig op dit terrein gebruikt, ook voor nascholing van artsen en bij specialisatie. Binnen dit ge heel vormt het Anatomisch Museum een kostbare historische kern, die tijdens het „open huis" te zien zal zijn. Leiden kende al het oudste anatomisch museum van Europa: in 1593 kwam het Theatrum Anatomicum met de eerste ske letten, een ontleedplaats waar 's winters het volk naar toe kwam (de klok werd er zelfs voor geluid) om het wonder van het (dode) menselijk lichaam te aanschouwen. Ook honden werden er toegelaten eri er viel weieens een enkel botje voor hen te kluiven. Inmiddels zijn de wonderen het Anatomisch Museum nog niet uit: een zaal vol geprepareerd menselijk verleden, bi zarre skeletjes op koperen spillen, een reus van 2 meter 20, embryo's, monstertjes uit tijdperken vol epidemieën in de 18e en 19e eeuw. alles op alcohol 80, een schedel uit Java (1626, oudste preparaat), het befaam de „Muizenorkest" uit de helft vorige eeuw, een „half weeshuis" (skeletten van kinde ren, die rond 1870 in Leiden aan de cholera gestorven moeten zijn). Het is om stil van te worden; een museum als afspiegeling van het medische denken. I Toelichting Inschrijfformulier Inschrijfformulier massakansspel deelnemers- Zie lijst van Terminals voor de plaats waar van daan u wenst te starten (dichtbij werk. huis e.d.); vul bijbehorend nummer in. 5. Zie lijst van alle instituten die open huis hou den 6. Kortspelers zi|n zi|. die weinig tijd tot hun be schikking hebben Zi| starten niet bij een termi nal; wél lopen zij alle kansen van het spel Vul de dag en het begin en eind van uw speeltijd in (verdeeld in hele en halve uren), b.v. 22 mei. van 16 30 tot 18.00 uur. Voor eventuele volgen de bezoeken aan open huizen geldt de norma le procedure, d w z u vervoegt zich bij de dichtstbijzijnde terminal. plaats 1 Naam en voorletters: 2. Adres 3. Start terminal 4 Werkt u al op een open huis? zoja. welk nummer: 5. Voorkeurs open huizen Bent u kortspeler? Zoia, op welke tijden wilt u spelen en op welke dag? (20. 21. 22 en/of 23 mei) dag mei. van tot uur en wat is uw middel van vervoer? Huygens-laboratorium: haalt kosmos binnen handbereik Open Huizen De volgende universitaire Instituten, gemeentelijke instellingen en particu liere bedrijven houden tijdens de f eest- week open huis: 1. Faculteit der Godgeleerdheid, Rapen burg 59. 2. Faculteit der Godgeleerd heid, Rapenburg 73. 3. Faculteit der Rechtsgeleerdheid, Hugo de Grootstraat 27. 4. Faculteit der Rechtsgeleerdheid, Gravensteen, ingang Gerecht. 5. Sylvius Laboratoria, Wassenaarseweg 72. 6. Fa culteit der Geneeskunde. „Nieuwer- oord", Rijnsburgerweg 124. 7. Labora torium voor Embryologie en Anatomie, Wassenaarseweg è2. 8. Laboratorium voor Medische Microbiologie, Prakti- kumzaal, achterzijde Biochemie t/o Anatomie, Wassenaarseweg 64. 8. Labo ratorium voor Fysiologie, Wassenaarse weg 62. 10. Laboratorium voor Parasito logie. Academiegebouw, Rapenburg 73, zaal 12. 11. Laboratoria voor Celbiolo gie, Histologie en Electronenmicrosco- pie. Gebouw 55, Academisch Zieken huis, Rijnsburgerweg 10. 12. Bioche misch laboratorium, Wassenaarseweg 64. 13. Gorlaeus laboratoria, Wassenaar seweg 76. 14. Huygenslaboratorium, afd. Sterrekunde en Kosmische Straling, Wassenaarseweg 78. 15. Sterrewacht, Kaiserstraat 7. 16. Kamerlingh Onnes laboratorium, Nieuwsteeg 18. 17. Geolo gisch en Mineralogisch Instituut, Garen- markt lb. 18. Rijksmuseum v. Natuurlij ke Historie. Raamsteeg 2. 19. Hortus Botanicus. Rapenburg 73. 20. Rijksher barium, Schelpenkade 6. 21. Zoölogisch laboratorium, kaiserstraat 63. 22. Bota nisch laboratorium. Nonnensteeg 3. 23. Vakgroep Nederlandse taal en letter kunde, Levendaal 150, boven de Consu mentenmarkt 24. Vakgroep Italiaanse taal- en Letterkunde, Academiegebouw, Rapenburg 73, zaal 12, zaal 20. 25. Vak groep Klassieke Taal- en Letterkunde Historisch-didactisch Studiecentrum, Academiegebouw, Rapenburg 73 zaal 11 Rijn en Schiekade 42. 26. Sinologisch Instituut Kern, Japanologisch Studie centrum, le Binnenvestgracht 33. 27. Prentenkabinet Kunsthistorisch Insti tuut, werkkamer Oud-christelijke Kunst Kloksteeg 25 en Rapenburg 65. 28. Ta lenlaboratorium, Breestraat 85. 29. Pa pyrologisch InstituuL Breestraat 155a. 30. Sociologisch Instituut, Stationsplein 242 en 234. 31. Pedagogisch InstituuL zaal 1109 Stationsplein 10. 32. Culturele antropologie, en sociologie der niet-wes- terse volken. Stationsplein 10 en 12. zaal II en kantine. 33. Jelgersmakliniek, Rhijngeesterstraatweg 13, Oegstgeest. 34. Universiteits-bibliotheek, Rapenburg 70-74. 35. Centraal RekeninstituuL Was senaarseweg 80. 35a Computerzaal van het CRI, Wassenaarseweg 80. 36. Acade misch Historisch Museum, Gemeentear chief Boisotkade 2a. 37. Leids Acade misch Kunstcentrum, Levendaal 150, boven Consumentenmarkt. 38. Studen ten Sportcentrum, Wassenaarseweg 74. 39. Universitaire eettafel „De Bak", Kai serstraat 25. 40. Vereniging Technisch- administratieve staf, Oranjerie/Hortus, Rapenburg 73. 41. 't Begijntje. Begijn hof 2. 42. Polemologische Bibliotheek, Hugo de Grootstraat 27. 43 a. Stichting Tel. HulpdiensL b. Werkgroep biologen voor Vietnam, c. Dispuut Panoplia der C.S.F.R., d. Amnesty International, Vor- mingswerkcentr. Rijn en Schiekade 40. 44. Leidse Werkgroep Homofilie (COCl, Nieuwe Rijn 20a. 45. Leidse Studenten vereniging Minerva, Breestraat 48/50. 46. International Neighbourgroup, Ra penburg 6. 47. Studenten vereniging Augustinus, Rapenburg 24. 48. Studen ten vereniging „Catena", Sociëteit Ho- rus Kolfmakersteeg 8. 49. Studentenver eniging SSR Societas Studiosorum Re- formatorum. Hoge Woerd 108. 50. Werkgroep Indianen Zuid-Amerika, Noordeinde 5. 51. Brill N.V., Plantijn- straat 2. 52. v. Gend Loos N.V. Leiden, Haagweg. 53. LOI, Leidse on derwijsinstelling, Leidsedreef, Leider dorp. 54. Krantz Zn., Oude Singel 86. 55. Sijthoff N.V. Uitg.-drukkerij, Doeza- straat 1. 56. PTT. Middelstegracht 125, Gerestraat. 57. Stadhuis, Breestraat. 58. Gemeente Archief, Boisotkade 2a. 59. Lakenhal, Oude Singel. 60. Molen „De Valk", Lammermarkt. 61. Waaggebouw, Aalmarkt 21. 62. Sportstichting, Groe nes teeg 97 63. L.O.M. School, Rijnsbur- gersingel 22. 64. Leger des Heils, Hooi gracht 30. 65. Stichting bureau maat- schapp. werk. Oude Rijn 44a. 66. Klup- huis „De Mirt", Lage Rijndijk 64. 67. Stichting Buitenlandse Werknemers' Rijn Lek, Doezastraat 34. 68. Centrale Hervormde VrouwendiensL Oude Rijn 44c. 69. Dienstencentrum, de Binnen stad, Gerecht 10. 70. Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers, Branderlerkade 14. 71. Hendrik Pierson Stichting, Terwee- park 2. 72. Bureau Moederhulp niet-ge- huwde moederzorg Terweepark 2. 73.' Stichting Dienstencentrum, Noordeind- sepl. 2a. 74. Dienstencentrum, Mors- kwartier, Dijkstraat 2a. 75. Dienstencen trum de Ankerplaat, Oude Singel 238. 76. Wijk vereniging de Juwelen, Agaath- laan B 363. 77. Sempre Avanti. 78. Tamboerijn, Valeriusstr. 73. 79. School-, adviesdienst. Stationsweg 32. 80. Tref centrum, Rapenburg 100. 81. Reece N.V., Rooseveltstraat 4. 82. Rijnlandshuis. Breestraat 59. Men kan de volgende Open Huizen bezoeken op: DINSDAG 30 MEI: 1. 2, 3, 4. 5. 6, 7, 8. 9, 11. 12. 13. 14, 15, 17, 20, 21, 22. 23. 24. 25. 26, 27, 29, 31. 32. 34, 35. 35a, 36. 39. 40, 41. 42. 43. 45, 47. 48, 49. 50. 51. 52. 54. 55, 56, 57 58, 59, 60, 61, 62, 63. 65. 66. 67, 68, 70, 72, 73, 74. 75, 82. WOENSDAG 21 MEI: 1. 2. 3. 4. 5, 6, 7. 9, 10. 11, 12, 13. 14. 15, 17, 18, 19, 20, 21. 22, 23, 25. 29, 30, 31, 32. 33, 34. 35. 35a, 36. 38, 39, 40, 41, 42, 43. 47, 48, 49, 50, 51, 52, 54, 55, 57. 58, 59, 60, 61, 62, 65, 67, 68, 69, 70, 73, 76, 78, 82. DONDERDAG 22 MEI: 1, 2, 3, 4, 5, 6. 7, 8, 9, 10. 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20. 21, 22, 26, 27, 28, 29, 31, 33. 34. 35a, 36, 39, 40, 41. 42, 44, 47, 48. 49. 50. 51, 52. 53. 54, 55, 56, 57, 58, 59. 60, 61, 62, 63, 64. 65, 66, 67, 69, 72. 74, 75. 79. VRIJDAG 23 MEI: 1, 2, 3. 4. 5, 18, 35a, 36, 37. 39. 40. 42, 43, 46, 53. 55. 57, 58, 59. 60, 62. 64, 65. 73. Adressen Terminals: 1. Zoölogisch laboratorium, Kaiser straat 63, 2. Hoofdgebouw Rijksuniver siteit L-, Stationsweg 46, 3. Geologisch Instituut, Garenmarkt lb, 4. Datatheo- rie, Rijnsburgerweg 96, 5. Kamerlingh Onnes Laboratorium. Nieuwsteeg 18, 6. Juridisch Studiecentrum, Hugo de Grootstraat 27, 7. Universiteits biblio theek, Rapenburg 74, 8. Huygens labo ratorium, Wassenaarseweg 78, 9. Gor laeus laboratorium, Wassenaarseweg 76, 10. Centraal Reken InstituuL Wasse naarseweg 80.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17