Huisarts mag ook best kinderboeken schrijven v.d. Wiel AUTEUR WIL HUYGEN: Scholletje WOENSDAG 30 APRIL 1975 LEIDSE COURANT 1935 Op 16 mei a.s. hopen onze ouders en grootouders H. W. TURK G. J. TURK-AKERBOOM hun 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Ter gelegenheid hiervan is er om 14.00 uur een H. Mis uit dankbaar heid in de parochiekerk St. Jan's Onthoofding te Weipoortseweg 11 Dat ze nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. 1950 1975 Op 17 mei as. hopen onze ouders JOOP ELDERHORST en RIET ELDERHORST- VAN LEEUWEN de dag te herdenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dit is voor hen een reden om met ons en de familie dit feest te vieren. Uit dankbaarheid is er om 2.30 uiir een Eucharistie viering in de Christus Dienaarkerk te Zoeterwoude. Hun dankbare kinderen en kleinkind Marian - Rob - Dennis Ad - Monique Tom - Dorreth Harry Zoeterwoude april 1975 DANKBETUIGING Voor uw belangstelling tijdens de ziekte en uw bewijzen van deelneming na het overlijden van onze goede vader en opa GERARDUS CASPERS betuigen wij u onze oprechte dank. In het bijzonder gaat onze dank uit naar de direktie. personeel en bewoners van Bejaardencentrum St. Jeroen, de H.H. doktoren en verplegend personeel van het Diacones- senziekenhuis te Leiden, de H.H. Geestelijken en de Begr. Ver. St. Barbara Fam. Caspars Noordwijk. april 1975 ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING Heden overleed na een kortstondig lijden, voorzien van het H. Sacrament der Zieleen in het Diacones- senziekenhuis te Leiden, onze dierbare broer, zwager MAARTEN WARMERDAM i de leeftijd van 73 jaar. Fam. P. Warmerdam De H. Uitvaartdienst zal aan God worden opgedragen op vrijdag 2 mei a.s. te 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Bartholomeus te Voorhout, waarna bijzet ting in het familiegraf op het parochiekerkhof. In genoemde kerk zal er een Eucharistieviering plaats hebben ter zijner intentie op donderdagavond te 19.00 uur. waarna gelegenheid tot condoleren. De overledene ligt opgebaard in het Mortuarium van Huize St. Agnes te Voorhout. 'Ik weet dat het kopen van een bril een kwestie is van vertrouwen tussen u en mij. Daarom sta ik persoonlijk garant voor service, advies en kwaliteit. Het gaat tenslotte om uw veiligheid.' Het kopen van een bril is een kwestie van vertrouwen. Vertrouwen in de zaak waar u een bril koopt. Vertrouwen in de opticiën, die u bij de aankoop van uw bril adviseert. 't Gaat tenslotte om uw ogen. V.d. Wiel is een speciaalzaak. Gespecialiseerd in uitsluitend brillen. Da's heel belangrijk om te weten. Wij kunnen, dankzij onze specialisatie, onze onverdeelde aandacht wijden aan één artikel. De Bril. Een van de belangrijkste zaken bij het kiezen van een bril is de mode. Daarom is het fijn om te weten dat v.d. Wiel de mode ontwikkelingen op de voet volgt. U kunt er dan ook zeker van zijn dat u bij ons altijd de nieuwste modemodellen kunt vinden. Modellen bijvoorbeeld van Rodenstock. Van Silhouette. Of van Metzier. En zonder dat u daarvoor ook maar iets ekstra's be taalt, is hierdoor een zekere eksklusiviteit gewaarborgd. Een bril koop je nu eenmaal bij een gespecialiseerde opticiën en niet in een "brillen-supermarkt." Advies bijvoorbeeld. V.d. Wiel hecht grote waarde aan zijn adviseursschap. Een montuur kan dan wel op 't gezicht passen. Maar da's nog niet genoeg, 't Moet ook bij het gezicht passen. Onze adviseurs letten dus op belangrijke zaken zoals de vorm van het gezicht, de haarkleur, de huidskleur, uw persoonlijkheid. U begrijpt dat alleen uitermate goed geschoolde en ervaren medewerkers zulke adviezen kunnen geven. V.d. Wiel heeft deze mensen. Glas, een ondoorzichtige zaak. Een montuur zonder glazen is geen bril. Daarom komt er bij het kopen van een bril een tweede persoon te pas. De opticiën. De glazenvakman. De man die alle optische problemen voor u oplost. Het is duidelijk dat v.d. Wiel alléén 1e klas optiek ver koopt. Van Zeiss en Rodenstock bijvoorbeeld. Ook oriënteren wij ons onophoudelijk over de nieuwste technische ontwikke lingen. Ontwikkelingen die er bijvoorbeeld toe geleid hebben, dat voor personen met grotere gezichtsafwijkingen dunnere glazen mogelijk zijn. U vindt ze dus ook bij ons. Ogentest. een v.d. Wiel-service. Het kan voorkomen dat u denkt een bril nodig te hebben. Maar u wilt er nog geen oogarts voor raadplegen. Bij ons kunt u vrijblijvend uw gezichtsvermogen laten kontroleren. En in die gevallen, waarin de afwijking te groot is, zullen wij u aan raden een oogarts te bezoeken. In uw eigen belang. V.d. Wiel levert uiteraard aan alle ziekenfondsen. Natuurlijk geeft v.d. Wiel alle gebruikelijke ziekenfonds kortingen. Service, een schone zaak. Service of nazorg begint bij de aflevering. Wij passen het mon tuur na. Zodat het perfekt zit. En niet gaat schuiven. Tevens een mens is nu eenmaal weieens vergeetachtig - bewaren wij een kopie van uw recept. Vijf jaar lang. En mocht uw bril eens aan een schoonmaakbeurt toe zijn, komt u dan gerust even naar ons. We maken uw bril in een paar minuten weer schoon. Ultra sonisch. Gratis. "U WEET NU WAT U AAN V.D. WIEL HEEFT. IK GARANDEER U: VAKMANSCHAP, KWALITEIT EN SERVICE, ZONDER DAT U ER EEN CENT EKSTRA VOOR BETAALT." Nieuwe Rijn 62 Leiden. Er zijn schilderende, jagende, musicerende huisartsen, de Nijmeegse arts Wil Huygen schrijft kinderboeken. Zijn beroep werkt door in zijn eerste boek „En buiten lag het paradijs" en in zijn laatste, „Scholletje". Al op de eerste bladzijden van „Paradijs" komt een jongen voor die in het ziekenhuis als „niet kleinzerig" wordt omschreven en in „Scholletje" is het een dapper meiske met een gebroken been dat de hoofdrol speelt. Huygen, die met zijn halvemaanse bril de broer zou kunnen zijn van (de arts!) Tsjecho- w: „Boodschap.boodschap, ik heb niet zo'n behoefte aan boodschap in mijn boe ken. Ik schrijf voor m'n plezier. Hoewel. ik vind dat de kinderen van nu wel es wat flinker zouden kunnen zijn. En.Een den- krimpel. „En de liefde voor de natuur", vult mevrouw Huygen aan. „O ja. De natuur. Ze hakken maar om. ze vervuilen maar, ik zal es een voorbeeld geven. Ze hebben hier tientallen bomen gerooid voor een bushalte. Maar de lijn floreerde niet. dus de halte verdween. Waar zijn de bomen gebleven?" Wil Huygen windt zich er beheerst over op, maar hij is niet de man van Het Actiecom- mité. Wel vindt zijn mening over de milieu- ontreddering in Nederland zijn weerslag in zijn kinderboeken, waarvan Scholletje het laatste is en waarin de binding mens/natuur sterk tot uiting komt. Mens en natuur gaan een nog meer uitge sproken rol spelen in het boek Huygen de laatste hand legt. „Het huis met de koepel", is de titel die de Nijmeegse arts er voorlopig aan geeft, onder enorm voorbe houd, want deze titel lijkt hem wat te vaag. Het gaat over een zeeman die zich om kwellende redenen terugtrekt in een tuin- koepel, ver van de bewoonde wereld, maar temidden van de dieren, waarvan men zo geen weet heeft Volwassenen? Wil Huygen heeft eigenlijk geen flauw idee voor wie hij schrijft; kinderen? Volwasse nen? Hij is het er in elk geval niet mee eens, dat zijn uitgever „Scholletje" voor kinderen van 9-13 jarigen aanprees. „Het is bestemd voor kinderen van minimaal elf, liefst onder". Het manuscript in wording, draagt helemaal geen leeftijdsstempel; de hoofdfiguur zou pedofiel zijn en zich derhalve ook later afwijkend moeten gedragen. „Ja, maar anders is zijn aanwezigheid in die tuinkoepel niet te verklaren", verweet Huy gen zich. Voorzichtig proevend neemt hij de suggestie over om van die zeeman een been tot aan de knie af te laten zagen. „Dat zou óók een goede reden kunnen zijn", over weegt hij klinisch. Voor welke leeftijdsgroep dan ook bestemd, in zijn tuinkoepelboek moet een zeeman vergroeien met de natuur die men niet kent, het leven in de schaduw van de achtertuin. „Weet je hoe egels paren"? vraagt Huygen. „Heel voorzichtig", is het bekende antwoord en dat klopt ook. Wil Huygen, die zich de kennis van een leraar biologie toekent, be schrijft dit in zijn komend boek. Tijd Gebrek aan tijd belet Wil Huygen dagelijks aan de schrijfmachine te zitten. „Mijn prak tijk begint om kwart voor acht. Om kwart voor acht 's avonds ben ik klaar met de administratie. De spreekkamer zuigt alle energie van de dag op. Je gaat dan niet meer fris aan de machine, je moet naar bed als je het voorgaande hebt doorgelezen Wil Huygen beperkt zich derhalve tot de weekends en de vakanties, schrijft omdat hij het niet laten kan. Over eigen ervaringen, die van zijn kinderen en de beesten in en om het huis, waarvan de muren nauwelijks een barrière vormen. In huis: 3 honden, 3 katten en 1 schildpad. Buiten een aaneengesloten rij duiven, wach tend op voer; de vijver bevat goudvissen. In zijn eerste boek „En buiten lag het paradijs" is een tekening opgenomen van het vorig huis van de schrijver in Amers foort en de daarbij behorende tuin, met geestige aanwijzingen als „mol" en „vloeken de boer". Wil Huygen heeft beeldende fanta sie, maar veel is ontleend aan de werkelijk heid, waaraan de vooruitsnellende bescha ving onbetamelijk heeft geschransd. F. J. BROMBERG -Wil Huygen, huisarts en schrijver van kinderboeken. Scholletje. Auteur Wil Huygen. Illustraties: Carl Hollander. Uitg. Van Holkema Waren- dorf. Prijs< 9.90. Het kind dat aan „Scholletje" van de Nijmeegse huisarts W.J. Huygen begint, leest het uit Spanning, fantasie en werkelijk heid wisselen elkaar op de juiste momenten af, al ontbreekt een hecht doorweven opgebouwd verhaal. Hoofdthema is een meisje dat met een gebroken been sukkelt. Het meisje, dat Scholletje wordt genoemd, beleeft merkwaardige voorvallen met schepsels uit een belendende tuin, zolang aan haar been wordt gesleuteld, thuis en in het ziekenhuis. Om de beurt vertellen die schepsels roerende, soms tragische, maar altijd fantastische verhalen, tot Scholletje is genezen. Met haar thuiskomst verdwijnt de tuin en daarmee de schepsels; behalve voor Scholletje, die de juiste natuur-mentaliteit heeft Hoewel de uitgever alleen dé termen als „sprookjesachtig en „bedacht" aan het boek geeft, zijn ook benamingen als echt gebeurd, spannend, ernstig en avontuurlijk van toepassing. Dat maakt het boek aantrekke lijk. De schrijver heeft ook een goed gebruik gemaakt van be kende raadseltjes en sprookjes als basis voor avonturen. Jammer is, dat de titel (naam) Scholletje niet past in de sfeer van het boek en dat Wil Huygen sommige passages onnodig hard heeft weergegeven voor kinde ren van 9—13 jaar (zelfmoord e.d.). Soms ontbreekt de logica, waaraan juist in sprooKjessfeer strikt de hand m'/et worden ge houden. De ro van dè ouders eindigt onbevredigend. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nog geen rampenfonds tuinbouw DEN HAAG De regering overweegt nog niet te komen tot Instelling van een rampen fonds voor land- cn tuinbouw. Dit deelt minister mr. A. van der Stee (Landbouw en Visserij) mede in antwoord op schriftelij-.' ke vragen van het Tweede Ka merlid de heer De Bekker (KVP). De bewindsman heeft opdracht gegeven ambtelijk te onderzoeken welke consequen ties aan een eventuele instelling van een dergelijk fonds zijn ver bonden. Hierbij zal o.m. gebruik worden gemaakt van informa ties over dergelijke fondsen i het buitenland. Oxirane krijgt boete van 37.500 gulden ROTTERDAM (ANP) - De ge meenteraad va Rotterdam heeft gisteren besloten het che mische bedrijf Oxirane een boe te op te leggen van 37.500 gul den. Dit is aanzienlijk minder dan net bedrag van 4,5 miljoen gulden, dat het college van b. en \v. aanvankelijk had vastgesteld. Het bedrijf heeft al eerder laten wegen akkoord te gaan met de lagere geldboete. Het zal afzien van verdere gerechtelijke actie. De boete is opgelegd, omdat de onderneming bij een bedrijfs storing op 1 december vorig jaar haar meldingsolicht niet na kwam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6