vdA wil p ■gewest Oude- Rijnstreek Leids comité zorgt zinvolle terugblik voor Poppenmoeder Wilhelmina toont haar lievelingen in de Lakenhal Terverbuurters i naakten expositie van herhalingspro j eet" UITGAAN Van een onzer verslaggevers LEIDEN Burgemeester Vis heeft vanorgen in de Lakenhal de tentoonstelling "Poppen van Oranje" geopend. Een expositie die is georganiseerd op initiatief van de afdeling Leiden van de Expoge, de Nederlandse verenigiging van ex-politieke ge vangenen uit de tweede wereldoorlog, en 52 poppen toont uit de collectie van het Koninklijk Huis. Aanleiding voor deze tentoonsteling is de herdenking van de bevrijding, 30 jaar geleden. Het thema "Poppen van Oranje" vindt zijn verklaring in de verbondenheid die de Expoge met het Koninklijk Huis voelt en dan in het bijzonder met Koningin Wilhelmina, de "Moeder van het Verzet". Directeur Wurfbain van de Lakenhal en bestuursleden van de Expoge hebben de selectie uit het gigantische poppenbezit van de Koninklijke familie voor deze expositie in gezamenlijk over leg gemaakt. De siermodellen, zonder uitzondering gestoken in kostelijke mini-gewaden zijn afkomstig uit alle delen van de wereld en in het bezit van de Oranjes gekomen tijdens hun talrijke reizen. De tentoonstelling, die wordt gecompleteerd door een klank beeld over speelgoed, is de hele maand mei te zien. De Lakenhal 5 op zon- en feestdagen open van 1 tot 5 uur 's middags op andere dagen van 10 i morgens tot 5 uur 's middags. Petersburg. Twee poppen van de grote collectie, die in de Lakenhal is tentoongesteld. De pop pen werden in 1914 cadeau gedaan aan Prins Hendrik door de consul-generaal van Gilse v.d. Aalest in St. K- Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het PvdA-overlegorgaan voor gewestvorming in de ^Leidse regio heeft een nota uitgebracht waarin men zich met Icracht uitspreekt vóór de vorming van een gewest „Oude-Rijn- itreelt". (n een dergelijk gewest (met Leiden als centrum-stad) is voorzien lin de „concept-structuurschets ruimtelijke indeling", zoals die enige itijd geleden ter discussie in de openbaarheid is gebracht door de ministers De Gaay Fortman en Gruyters. Naar het PvdA Statenlid "j. Jonker weet, wordt dat concept nog voor het zomer-reces in le Tweede Kamer gebracht. Om er bij de Kamer geen twijfel over e laten bestaan dat men de daarin neegelegde opvattingen onder- fchrijft is het overlegorgaan nu met zijn nota gekomen. En laarnaast om de bij de „.Oude Rijnstreek" betrokken lokale >estuurderen te prikkelen zich met meer energie voor de gewestvor- riing in te zetten. „Want op dit moment liggen die activiteiten weer helemaal stil", aldus Jonker. Een exemplaar van de nota wordt ïorgen premier Den Uyl aangeboden, wanneer deze Leiden be- sekt ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vroegere DAP. Belangrijkste overweging die het overlegorgaan ertoe heeft ge- 'Jjjj bracht het voorstel „Oude Rijnstreek" te ondersteunen is dat dil i naar zijn mening een gebied omvat dat aan de ene kant groot genoeg is om een einde te maken aan de wirwar van gemeenschap en' jelijke regelingen tussen de huidige gemeenten en dat aan de ri indere kant niet zó groot is dat bevolking en bestuur van elkaar q9 rervreemd raken. Vervreemding zou wel optreden, zo meent men, bij de vorming van een groot gewest rond Den Haag, waarvan Leiden deel zou uitmaken. Overigens is niemand in de Leidse gemeenteraad voor stander van een dergelijk gewest, dat wel wordt aangeduid met |de naam „Haaglanden". Van een onzer verslaggevers LEIDEN De dertigjarige herdenking van ons land is voor een aantal mensen, dat bij het verzet tegen de Duitse overweldiger in Leiden betrokken is geweest, aanleiding geworden om die 5e mei van 1945 weer in een speciaal licht te stellen. Er is een 5 geopend tot 's avonds half 12; houd". De scholen hebben een dat is tot na het Bevrijdingscon- brief gehad teneinde bij de leer- cert in de Stadsgehoorzaal. lingen aandacht te vestigen op Van 2 uur 's middags tot 5 uur de 5e mei, met de opwekking wordt een forumbijeenkomst voor de jeugd ook naar de mid- gehouden rond „mensen uit het dagbijeenkomsten te komen. Zo SoiTiLir^d SSlid vd^ri1eiCPNee^r ,mevr-ve^et" DaïïSij" w^men"^ w?rdthê^et alleen een terug- Blom-Vylbnef - oud-raadslid voor de CPN - was. Ingewijden criteria hanteren; de betekenis blik, maar ook een kijken naar weten, dat woorden en daden bij mevrouw v.d. Blom steeds uit van nei verzet voor de Leidse wat de betekenis van 5 mei 1945 fad h£> S mei-cnmiS^Jnnvï»rWldn li Van **3 regio en ook het brede karakter kan zijn voor de huidige üjd. allemaal !»f' - - W1J van het landelijke verzet bena- Het comité wü daarom juist ook "rite'»", aldus mevr. v.d. Blom. 5!t ES2 Alle partijen, organen en vereni- het verzet centraal gesteld wor gingen die met die 5e mei te den door verschillende politieke den binnen het comité zijn de zaalcomplex. Om 12 uur 's mid- CHU, CPN, de vereniging van ex-politieke gevangenen Expo- gé, ANJV (Alg. Ned. Jongeren Vereniging), KVP, PvdA, Ned. zijn dr. J.F.P. Hers (universi teit), de generaal b.d. A.N.L. Luyk, oud-wethouder C.J. Pie- na, de kath. geestelijke H.J.M. Stoelinga, die destijds kapelaan was te Zoeterwoude en in Voor hout werd opgepakt, en J. Bras- Er worden inleidingen gehou- st, over de bezettingsjaren, het den over de motieven om in het rZoals de voorzitter KVP. afde den voorzitter, de overige leden ling Leiden, de heer J.M.J. Wer- verzet (met grote en kleinere Vrouwen Bond NVB, en de SSU activiteiten) geopend. Het basis materiaal voor deze tentoonstel ling is van de landelijke exposi tie Verenigd Verzet. Ook de Ex- pogé stelde materiaal beschik baar. De tentoonstelling blijft (Surinaamse Studenten Unie), instanties die binnen het comité prettig samenwerken. Op de middag van 5 mei 1975 zullen de rol en betekenis van verzet te gaan en over de erva ringen. Korte films tonen de bevrijding van het kamp Ausch- ter, zei: „Zo'n forum wil óók een waarschuwing zijn. We beleven thans een zelfde tendens als vóór 1940, toen we werden ge confronteerd met zaken waar mee we liever niet geconfron teerd waren geworden. De muzikale omlijsting van de bijeenkomst wordt verzorgd door een ANJV-trio. Mevrouw v.d. Blom, die ook op 5 mei de tentoonstelling zal openen, ver trouwt op een zeer vruchtbare witz en Het laatste schot (de. middag: „We zijn er erg geluk- laatste dagen der bezetting. Zo kig mee, dat zo veel verschillen- wordt 5 mei 1975 (behalve een de stromingen aan deze dag feest) ook een dag met „in- hebben willen meedoen". mA Van een onzer verslaggevers S.EIDEN In het pand Verver straat 11 is tot en met dender- ag een tentoonstelling inge- icht die samengesteld is door cursisten van de inmiddels ationaal befaamd geworden e Ouders op herhaling", een orm van opfrissend onderwijs an ouders van kinderen in de robleemwijken van het noord- Jijke stadsdeel van Leiden. De irsus telt een kleine 150 men- en die bezig zijn met o.a. twee ijzondere cursussen Engels en rpen. de Kooi begonnen, heeft "Ou- ers op herhaling" nu ook de erverbuurt bereikt. Het is een niek Leids initiatief, vond wet- ouder Tesselaar. "Daar mogen dan wel eens geld voor ge en", vinden nu tal van ouders S ie op "herhaling" zijn en nu un cursus hebben beëindigd iet een tentoonstelling van hun roject over de Ververbuurt. Dit llemaal ten dienste van een tuk verheffing van een leefge- neenschap, de renovatie en re- abilitatie van een wijk. Het roject loopt vanaf het ontstaan buurt, over "flatwoningen" lit 1862, de speelstraat, gesprek- u en met wethouders en met lijkagent Hederik. Kinderen I laakten een heuse speelfilm de buurt, heel suggestief: lelijk het is, maar ook hoe ufoooi het kan zijn. De meeste :n erver-bewoners zeggen nog leeds "ja" als je vraagt of ze H prettig vinden om hier te Jronen. Al moet er wel nog heel ®t gedaan worden Van een onzer verslaggevers LEIDEN De lintjesregen, aan de vooravond van Koninginne dag, was gisteren een plensbui, in de Burgerzaal van het stad huis. Twaalf vrouwen en man nen, die zich bijzonder dienste- lijk hadden gemaakt voor de gemeenschap, kregen door bur gemeester dr. A. J. Vis een ko ninklijke onderscheiding opge speld. Zelden was de Burger zaal zo vol als gistermorgen; iedere onderscheidene scheen zijn of haar eigen "thuisfront" te hebben meegenomen. De heer A. Link, conciërge (custos) van de rijksuniversiteit kreeg de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, evenals de heer C. Sloos, steigermaker bij de aanne- mingsmij. Bik en Breedeveld, heer J. van Evert (oud-tuin bouwkundig ambtenaar A bij het Academisch ziekenhuis), die vele patiënten heeft opgefleurd met bloemen, kreeg de zilveren medaille. Het goud van O. N. was voor mej. B. A. Beks, die het lager onderwijs 44 jaar heeft gediend, voor de heer G. van der Hulst, die niet alleen gisteren zijn gou den huwelijksfeest vierde, maar ook 16 jaar lang raadslid van Voorschoten was en in vele or ganisaties actief was. Het goud werd eveneens toebedeeld aan mevr. G. Massaar-van Driel, die 40 jaar lang koordirigente was, een van de weinige vrouwen die oratoria met orkestbegeleiding onder haar hoede had. K. F. de Bree werd Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was van 1953 tot 1970 lid van de Leidse raad voor de KVP en bekleedde tal van bestuursfunc ties, o.a. was hij voorzitter van de Leidse afdeling van het NKV, hoofdbestuurder van de KAB, hij was lid van de advies commissie van het Gew. Ar beidsbureau te Leiden, zit in de Raad van Arbeid en was be stuurslid van de Leidse afd. van de Kath. Grafische Bond. De heer H. G Hamelink werd ook onderscheiden met het ridder schap, als laboratorium-hoofd assistent A bij het Rijkszuivel- station die zich ontwikkeld heeft tot een internationaal bekend specialist. Dr.s J. J. van Helden (ook ridder) heeft zich ver dienstelijk gemaakt t.a.v. het on derwijs in het algemeen, het we tenschappelijk onderwijs in het bijzonder, vooral met betrek king tot de Engelse taal op uni versitair niveau. Mej. A. A. Kroes is research-me- dewerkster bij de afd. Kinderge neeskunde van het A.Z., waar zij de laatste tijd voornamelijk gewerkt heeft aan een onder zoek over "stapelingsziekten". Zij werd ook ridder van O. N., evenals de heer J. C. J. Lamber- mont, tot 1972 commissaris van Westerpers (w.o. de Leidse Cou rant). van 1958 tot 1970 raadslid voor de KVP. Zijn naam kwam en komt voor op een lange lijst van bestuursfuncties; zo is hij voorzitter van de Leidse Mid denstands Centrale, hij is secre taris van de Ver. Koninginne dag, plv. voorzitter van de Raad van Arbeid, was tot 1973 vice- voorzitter van het bestuur van het St. Elisabeth-ziekenhuis en is voorzitter van de Leidse afde lingen van het Ned. Kath. On dernemers Verbond. Prof. dr. W. den Boer, tenslotte, kreeg de onderscheiding uitge reikt van Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Een hoogleraar die organisatorisch zeer actief is, o.a. aJs pres.-cura- tor van het Sted. Gymnasium, voorzitter van de Hist Kring Leiden, lid van de Kon. Ned. Akad. van Wetenschappen. Hij was voorzitter van de gemeente lijke monumentencommissie, decaan van de faculteit, rector- magnificus van '63-'64 en hij bekleedde vele functies in de buiten-universitaire sfeer. In het internationale wetenschappelijk verkeer was hij evenzeer actief. Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Dorst In de Don Boscoschool aan de Boerhaavelaan is deze week 's - nachts ingebroken. De inbre kers hebben een videorecorder ter waarde van 2600 gulden buitgemaakt. Verder hebben zij een grote hoeveelheid flesjes frisdrank leeggedronken. Hoe de daders binnengekomen zijn is nog niet duidelijk. Brutaal Een 47-jarige de aan de De Fruirilaan, is maandag het slachtoffer gewor den van een brutale roof. Zij reed op haar fiets op de Zoeter- woudse Singel toen twee perso nen een greep deden in het boodschappenmandje, dat voor op de fiets was bevestigd. Haar leren schoudertas, met daarin 290 gulden, een paspoort en een rijbewijs, werd gestolen. In ver band hiermee heeft de politie een 22-jarige man en zijn 17-ja- rige vriendin in hun woning aan de Stormbuizingstraat aange houden. Zij hebben inmiddels bekend. Beslissingsduel Omdat de KN\T3 nu inderdaad bepaald heeft, dat ook de num mers twee van de hoofdklassen aan de strijd om de nationale beker mogen deelnemen wordt a s. zondag de beslissingswed strijd tussen EDO en HDVS op het UVS-terrein gespeeld. Deze wedstrijd is noodzakelijk geworden, omdat EDO en Her mes in de hoofdklasse A. achter Rood Wit samen op de tweede plaats geëindigd zijn. Het duel begint zondag om 14.30 uur. Mocht de wedstrijd gelijk eindi gen dan zal er worden verlengd. Als er dan nog geen beslissing is gevallen wordt de wedstrijd overgespeeld. Amnesty Amnesty International Leiden organiseert aanstaande dinsdag een bijeenkomst in zaal tien van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Prof. mr. Feldbrug- ge zal vanaf acht uur een lezing houden over politieke gevange nen in de Sowjet Unie. Prof. Feldbrugge is hoogleraar in het Oosteuropese recht aan de Leidse universiteit. De toegang is gratis. Tamboerijn Clubhuis „De Tamboerijn" be staat maandag 5 jaar. Ter gele genheid hien-an wordt een ten toonstellinggehouden van werk stukken en foto's, die op 5 mei om 14.00 uur door wethouder Tesselaar wordt geopend. Gele genheid tot feliciteren van 20.00 tot 23.00 uur. Herstructurering Het stedelijk comité voor intrek king van het wetsontwerp her structurering heeft gisteren 2129 handtekeningen overhandigd aan de regering. De handteke ningen zijn verzameld onder stafleden en studenten van de Leidse universiteit. Tegelijker tijd met de handtekeningen werd ook een petitie aangebo den, waarin onder meer wordt geëist dat het wetsontwerp her structurering wetenschappelijk onderwijs wordt ingetrokken. Van de 2129 handtekeningen waren er 74 afkomstig van het wetenschappelijk personeel. Hot House Het Burton Greene Trio geeft aanstaande vrijdag een concert in jazz-zolder Hot House aan het Rapenburg. Het concert begint om tien uur 's avonds. Het trio brengt muziek dat dui delijke Oosterse en klassieke elementen heeft. De vrije impro visaties, dynamiek en de wet naar het extravagante neigende instrumenttechnieken geven het trio een volkomen eigen stijl. Het trio wordt geleid door de 38-jarige Burton Greene, een Amerikaanse componist en pia nist die sinds 1969 door Europa tourt. Hij werkt met verschillen de groepen. Vanavond staan Ernst Reyseger en Zamir Ah med Khan aan zijn zijde. Reyse ger is de uitvinder van de elek trische cello. Hij trad op met Hermy Vonk en met Focus. Khan treedt voor het eerst op met Burton Greene. Hij is lid van de beroemde Khan familie, die sinds eeuwen de klassieke Indiase muziek ten gehore brengt Volgende week vrijdag komt het trio Paul Ruys naar de jazz-zol- der in het gebouw van studen tenvereniging Augustinus aan het Rapenburg. Ruys is vooral bekend als pianist bij dé jazz formatie van de jaren vijftig: de Millers. Tegenwoordig geeft hij ook blijk van zangkwaliteiten. In zijn trio vinden we verdei Hans van Rossum op bas en Peter Ypma op drums. In en fond Leiden Woensdag 30 april Stadsgehoorzaal. Breestraat - Concert door The Red, White and Blue Band. aanvang 20.00 uur. Donderdag 1 mei LAK-theater, Levendaal 150 - Libi span, een Surinaams experiment on der leiding van Henk Tjon; aanvang 20.15 uur. Antonlus-clubhuis. Lange Mare - Le zing door Minister-president J. den Uyl; aanvang 20.00 uur. Vrijdag 2 mei LAK-thoater. Levendaal 150 - Toneel: Fama Combinatoria. onder de regio van Anne Marie Prins; aanvang 20.15 Microtheater. Vestestraat 40 - Impical. verhaal met veel beweging, muziek en tekst door Imperium, titel „Stil. niet over praten aanvang 20.30 uur. Bioscopen Luxor, Stationsweg 19, tel. 21239. „De Kung-Fu monnik van Shao-Lin". 18 jaar Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21 15 uur. Zondag s een extra voorstelling om 16.45 uur. Camera, Hogewoerd/19. tel. 24919. 3e week: „Immorele vertellingen*. 18 jaar Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Loeki de Loep. lach- festivat". Zaterdag: 14.30 uur, zondag en woensdag 14.00 en 16.15 uur. Lldo, Steenstraat 39. tel. 24130. „Kee tje Tippel 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag's: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio, Steenstraat 39. tel. 33210. „1001 nacht". 18 jaar Dagelijks 14 30, 19.00 en 21.15 uur Zondag s: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Trianon. Breestraat 31. tel. 23875 „Rooie Sien". 14 jaar Dagelijks 14 30. 19.00 en 21.15 uur Zondag s: 14 30. 16.30. 19.00 en 21 15 uur. Rex, Haarlemmerstraat 52. tel 25414. „Bibi18 jaar. Oagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Klndermatlnee: „Heksen en bezem stelen". Woensdag s: 14.30 uur. Hulpverlening 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Exposities tot vijl uur. behalve op 3 zondag. Tot 30 april foto-expostle' van Max Koot Galerie Hwiff: Hoflaan 7.'Wassenaar 01751-12185. di t/m za 10-17 uur )ok 20-22 "uur. t/m 26/4, Theo v.d. Horst met schilderijen en tekeningen. Peter v.d Meer met bronsplastieken. Atelier "De Scherf": Nassaulaan 41. Oegstgeest, tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur, zondag's gesloten. Ans v.d. Helde- Kort met een tentoonsfèlling van eigen werk. n.l. glasbuigen. Stedelijk Museum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044 ma t/m za 10-17 uur. zondag s van 13-17 uur. Tot 20/4 een tentoonstelling van Aad van Houwelingen met tekeningen en zoel- Galerte v.d. VHft: Botermarkt 3. tel. 22806. di t/rri za 10-17 uur, do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. ma t/m za 10-17 uur, zon- en 'feestdagen 13^17 uur. Tot" 10/4 dê Canadese reizende tentoonstelling die een beeld geeft van het leven in de poolgebieden met als titel „Circumpolar Community* met an tieke kajaks e.a. Galerie 't Hoeke bij de Pomp: Dorps straat 38. Warmond, tel. 01711-3501 ma t/m za 10-17 en di ook van 20-22 uur. Tot en met 15/4 exposeert Hans van Arkeveld met expressionistische schil derijen en Liesbeth van Esveld-Manssen met keramiek. Atelier ven Rlon v.d. Nat: Jaagpad hoek Bruggestraat. 26/4 van 14.00-17 00 uur en 27/4 van 14.00-17.00 uur. 26/4 en 27/4 een tentoonstelling van wand- lappen en macrame' gemaakt op de ".jrsussen K+O afdeling Leiderdorp. Burgerlijke stand Susanne dr. v. H du dur Prie F. Meijers; Aranka Gerarda Relnilda dr. v A. F. Donker en G. H. M. Blokland; Cornelia Reina dr. v. R. Blankert en C. van Boelen; Dennis A. M. H. G. Br; R. Slik den: C. Kapaan. geb. 1 feb. wd: P H M. Stolwijk en L. C Sassenheimers voetballen voor Heineken-bokaal Van onze correspondent SASSENHEIM In de sporthal van Lisse wordt op 10 mei ge start met een zaalvoetbalcom petitie. Inzet is de Heineken-bo kaal. Het Sassenheimse team dat aan de competitie deelneemt wordt gesponsored door de firma Landwer. De spelers zijn: Th. van der Vlugt, G. Hoogervorst. H. Zoet, P. Hoogervorst, T. Hoogervorst, R. Boekei, J. Boe kei, C. Hoogeboom, P. van der Vlugt, M. Dofferhoff en K. Hoogervorst. Coach is P. Boon.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3