vanmorgen ien feit Deel KLM-personeel wil lager salaris Voor jarige vorstin veel gelukwensen JETNAM-OORLOG IA 35 JAAR VOORBIJ Suiker duurder Ceidóe (Bomcmt Woensdag 30 april 1975,65c jaargang no. 20106 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ganzepeper Ganzepeper (Goose with Pep per), een Brits tv-spel op Ned. I om 20.31 uur. Om 18.15 uur samenvatting défilé op Soest- dijk. In de serie „Markant" prof. dr. Lou de Jong. Ned. II om 20.21 uur QB VII (2) en om 21.30 uur Woodhouse in Oranje. In Studio Sport Ned. I 22.40 uur samenvatting Belgiè-Nederland. Hier en daar een bui Enkele zonnige perioden en hier en daar een bui. Matige wind uit west tot zuidwest en maximum temperaturen van 11 graden aan zee tot 15 graden in het oosten van het land. Morgen zon: 05.14-20.02; maan 00.16-08.43 Schev. hoogw.: 5.53-18.21; laag- w.: 1.45-14.11. B iHR.j --Hi GON (Rtr/AP) De'oorlog in Viet- i is voorbij. De Zuidvietnamese pre nt Doeong Van Minh heeft zich en regering overgegeven aan de Voorlo- Revolutionaire troepen, na op- iht te hebben gegeven de wapens f te leggen. Kort na het middaguur Saigon zijn tientallen tanks van de jlutionairen de terreinen van het pre- mtiële paleis opgereden. Op het pa is de vlag van de VVR gehesen. Van ih is met onbekende bestemming ver een zeer korte radioboodschap ver arde Van Minh, die gisteren vergeefs erd had met de revolutionairen tot onderhandelingen te komen, dat hij „in afwachting was van de revolutionai ren om te spreken over de overdracht van de macht ten einde nutteloos bloed vergieten te voorkomen". Deze simpele mededeling betekende dat een eind was gekomen aan een oorlog die 35 jaar had geduurd. Van Minh riep zijn soldaten op kalm te blijven en niet te schieten. Dat zelfde beroep deed Van Minh op de revolutionaire troepen. De overgave werd een feit negen uur nadat de Verenigde Staten zich, via een overhaaste reddingsactie van de laatste honderden in Saigon verblijvende Ameri kanen, uit het land hadden teruggetrok ken. In hun veertienjarig verblijf in Zuid- Vietnam hadden zij 150 miljard dollar (bijna 400 miljard gulden) aan de oorlog besteed en er ruim 50.000 mensen verlo ren, in een poging de machtoverneming te verhinderen. Het bedrag van 7500 dol lar dat per Vietnamees aan de oorlog werd besteed is tienmaal het jaarinko men van een Mexicaan of honderdmaal dat van een inwoner van Haiti of India. 'Op Vietnam, Laos en Cambodja liet de Amerikaanse luchtmacht 7,5 miljoen ton bommen vallen, drieënhalf maal zoveel als de geallieerden in de Tweede Werel doorlog afwierpen. Volgens minister Kissinger zijn met de Amerikanen ook 55.000 Zuidvietnamezen uit het land geëvacueerd. Onder hen is ook luchtmaarschalk Ky, die vorige week de vluchtelingen nog lafaards had ge noemd en verklaard had zijn vaderland niet te zullen verlaten. Ook de Nederland se zaakgelastigde Van Roijen en Neder landse tele visie journalisten hebben Sai gon op het laatste moment verlaten. Slechts enkele Amerikaanse verslagge vers zijn in de stad gebleven. In het buurland Cambodja heeft de nieuwe re volutionaire regering toestemming gege ven voor evacuatie van de 610 Fransen en andere buitenlanders uit de belegerde Franse ambassade. na het vertrek van de laatste Amerikanen werd het verlaten Ibassadegebouw door Zuidvietnamese burgers en militairen geplunderd. Vluchtelingen bestijgen een ladder naar het dak van een huis waar een helikopter klaarstaat om hén naar een Amerikaans schip te brengen. UNDER \LLS BEET)E* WELPfcN p i de K.L.M. van de grond oujc PAT NOU WEL. poevj tiebben zo'n 700 personeelsle- voorgesteld meer van hun Isioen voor eigen rekening te t zou betekenen, dat men 5 a procent minder in handen lot. ADVERTENTIE] Op Koninginnedag komen velen in actie voor oranje. Op gewone dagen echter verdient het aan beveling om bij oranje alle actie te staken. Want dan staat u tijdig stil voor het rode stoplicht Dan houdt u het kruispunt vrij. En veilig. De politie. OM MAATSCHAPPIJ TE HELPEN Zes broertjes en zusjes verdwenen MILAAN (AFP) - In Miiaan zijn gisteren zes broertjes en zusjes in de leeftijd van zes tot veertien jaar verdwenen. Nicola, Agata, Salvatore, Maria, Teresa en Sergio Collura verlieten de ouderlijke woning zonder spoor achter te laten. De politie heeft nog geen houvast. (Van e r verslaggevers) Amsterdam Wanneer hun le den het goedkeuren, gaan de verenigingen van boordwerk tuigkundigen en van het kabi- nepersoneel van de KLM vrij willig akkoord met een aan zienlijke salarisvermindering. De verenigingen, samen onge veer 700 man (de stewardessen vallen erbuiten) hebben deze ongebruikelijke stap onderno men in verband met de moeilij ke financiële positie van de KLM. De twee verenigingen hebben in het overleg met de KLM-direk- tie aangeboden een groter deel van de pensioenlasten voor hun rekening te nemen. Dit zou neerkomen op een salarisver- mindering van tien procent voor de boordwerktuigkundigen en van vijf procent voor het kabi- nepersoneel. Voor de KLM bete kent dit een aanmerkelijke ver mindering van de loonsom. Over de grootte ervan wil de maatschappij geen mededelin gen doen. De ruim 700 KLM-vliegers zijn nog niet zover, dat zij met con crete bezuinigingsplannen kun nen komen. Maar zij voelen er weinig voor hun besteedbaar in komen te verminderen. De vlie gersvereniging wil het zoeken in het efficiënter inzetten van de vliegers, waarmee aanzienlijke besparingen bereikt zouden kunnen worden. Adjudant Tromp neemt afscheid van Wassenaar WASSENAAR Met ingang van 1 mei is aan adjudant A. Tromp van het Wassenaarse po litiekorps functioneel leeftijds ontslag verleend in verband met het bereiken van de 60-jarige leeftijd. De heer Tromp is 35 jaar in het Wassenaarse korps werkzaam geweest. Op 16 april 1940 werd hij benoemd tot agent. Op 1 juni 1974 werd hij bevorderd tot adjudant. De heer Tromp was vanaf 1951 werk zaam bij de afdeling Vreemde lingendienst. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Namens alle Nederlanders heeft premier Den Uyl vanmorgen in een televisieuitzending koningin Juliana en haar familie van harte gelukgewenst met de 66-ste verjaardag van de vorstin. De premier zei, dat iedereen met belangstelling de wijze volgt waarop de koningin haar verantwoordelijke taak vervult. „In het jaar van de vrouw mag gezegd worden hoe vanzelfsprekend het is, dat ook deze taak door een vrouw wordt vervuld. Zij viert deze verjaardag in het vooruitzicht van het huwelijk van haar jongste dochter, ongetwijfeld een belangrijk punt in haar leven." Premier Den Uyl memoreerde, dat we over enkele dagen gezamen lijk de bevrijding herdenken. „Sinds de bevrijding voltrekken zich diepgaande veranderingen in onze samenleving en in de wereld. Naast het vele dat ons verdeelt is de ruime mate van eengezindheid waarmee we de verjaardag van de koningin vieren een gelukkig feit," aldus de premier. De eensgezindheid van Nederland bleek vandaag overduidelijk uit het aantal vlaggen dat was uitgestoken ter viering van Koninginne dag. Ook het defilee bij paleis Soestdijk trok dit jaar weer veel belangstelling. Op het bordes stond de Koninklijke familie, onder de vandaag 36 jaar geworden echtgenoot van prinses Margriet, Pieter van Vollenhoven. Vergeefse hoop Terschelling A.N.P. De Terscheilingse, die enige dagen geleden meende waarschijnlijk een prijs van 50.000 gulden in de Staatsloterij te hebben ge wonnen, heeft een grote te leurstelling moeten incas- Van het lot, dacht de prijs te hebben gewonnen, waren de twee laatste cijfers verbrand. De eerste vier cijfers klopten wel. Gisteren heeft zich echter de eigenaar van het winnend lotnummer, ook een inwoner van Terschel ling gemeld. Rode vlag Dordrecht De gemeente raad van Dordrecht heeft gisteren besloten om op 1 mei - de dag van de arbeid - de rode vlag uit te steken. Een daartoe ingediende motie van PvdA, PPR en CPN werd met 20 tegen 17 stemmen aangenomen. Burgemeester J. H. van Zuuren verklaarde na- het aannemen van de motie dat B en W uitvoerjng zullen geven aan de meerder heidsbeslissing van de Dordtse gemeenteraad. B. en W. waren sterk verdeeld. De Koninklijke familie op het bordes. Oxirane krijgt boete van 37.500 gulden ROTTERDAM (ANP) - De ge meenteraad van Rotterdam heeft gisteren besloten het che mische bedrijf Oxirane een boe te op te leggen van 37.500 gul den. Dit is aanzienlijk minder dan het bedrag van 4,5 miljoen gulden, dat het college van b. en w, aanvankelijk had vastgesteld. Het bedrijf heeft al eerder laten' wegen akkoord te gaan met de lagere geldboete. Het zal afzien van verdere gerechtelijke actie. De boete is opgelegd, omdat de onderneming bij een bedrijfs storing op 1 december vorig jaar haar meldingsplicht niet na Rijnpoort- haven gaat niet door (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM De ge meenteraad van Rotter dam heeft gisteren een streep gehaald door het 7 jaar geleden door de toen malige raad goedgekeurde plan voor de aanleg van de Rijnpoorthaven, die tussen Hoek van Holland en Maassluis zou komen te liggen. De WD noemde de beslis sing een „geautoriseerde zelfmoord", het CDA sprak van een kortzichtig beleid, omdat Rotterdam hiermee, de laatste troef uit handen geeft. De PvdA daarente gen vond: geen expansie meer. Voor de Rijnpoortha ven moest indertijd tegen de zin van de provincie het streekplan Westland wor den gewijzigd. Deze wijzi ging zal nu weer ongedaan worden gemaakt. DEN HAAG Suiker wordt met ingang van morgen duurder. De mini mumprijs, speciaal be doeld om de goedkope aan biedingen van het groot winkelbedrijf in toom te houden, gaat met 4 cent per kilo omhoog tot 1,51. Het centraal bureau levens- middelenbedrijf verwacht dat de „algemeen gelden de" winkelprijs van 1,58 op 1,62 zal komen. Offi- De verhoging is een gevolg van het feit dat in het bui tenland dure suiker mpet worden bijgekocht zolang de eigen suikerbietenoogst er nog niet is. Vliegtuigongeluk De Libe riaanse minister van financiën, Steven Tolbert, en nog vijf men sen zijn om het leven gekomen toen het vliegtuig waarin zij za ten, kort na het opstijgen van het vliegveld van Greenville in zee stortte. Greenville ligt op ruim 300 km ten zuiden van Monrovia. Het lijk van de 55-ja- rige Steven Tolbert, een broer van president William Tolbert, is geborgen. Wadloopseizoen Met een voettocht naar Schiermonni koog, waarbij het water hen soms tot de lippen stond, heb ben vijf gidsen van het wad- loopcentrum „Pieterburen het wadloopseizoen geopend. Het vijftal, dat gistermorgen vroeg lopend vanuit Groningen was vertrokken, meldde zich vanmorgen weer in Pieterburen. In de middag hoopten de gidsen in Groningen terug te zijn. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1