JAN JANSSEN ADVISEUR KNWU VOOR DE PROFS Mexico weigerde in finale tennisspelers Gunstige balans van een jaar VSN Timman kreeg jaar vrijstelling; Opmars van Luis Ocana in tijdrit Bij zonder ge var' Wens sponsor vervuld: Geen twintig maar zestien landen in toernooi Argentinië Eintracht Frankfort pas in 116-e minuut zeker van de finale Teunissen blijft Opstelling van België Sportwereld WOENSDAG 30 APRIL 1975 - LEIDSE COURANT PAGINA 11 De klap die wel heel wat meer waard zal zijn dan een daalder. De Brit John Stracey die in Londen zijn Europese titel in het weltergewicht verdedigde, bereikte er in ieder geval mee dat de scheidsrechter de partij beëindigde. De Zwitserse uitdager Max Hebeisen kon niet meer op zijn benen staan. DEN HAAG De Nederlandse schaakgroot meester Jan Timman heeft gisteren het depot voor discipline in Nieuwersluis mogen verla ten. De Nederlandse kampioen, die 19 april in Leeuwarden werd aangehouden door de Ko ninklijke Marechausse, was daar geconsig neerd omdat hij niet had voldaan aan een oproep voor militaire dienst Hij heeft, zo verklaarde de legervoorlichtings- dienst, een jaar tijdelijke vrijstelling gekregen wegens „bijzonder geval". Timman werd aange houden nadat hij in de Friese hoofdstad zijn nationale schaaktitel had geprolongeerd. Timman, die aanvankelijk uitstel had gekregen wegens zijn studie, had zich vorig jaar op 4 november in Bergen op Zoom moeten melden om bij de landmacht te worden ingelijfd. Direct nadat hij in Nieuwersluis was aangekomen, heeft Timman een verzoek tot vrijstelling van militaire dienst ingediend bij de minister. Goed nieuws voor Jan Timman. Hij heeft Nieuwersluis mogen verlaten en is voorlopig een jaar af van militaire besognes. FIFA BESLISTE IN DAKAR: DAKAR Aan ht eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978, toegewezen aan Argentinië, zullen zestien landen deelnemen. Zij zullen net als in 1974 in West Duitsland het geval was— worden ingedeeld in vier groepen. De beslissing werd gisteravond in Dakar bekend gemaakt door perschef René Courte van de FIFA na een vergadering van het organisatiecomité voor het toernooi. Bij aankomst in Dakar had voorzitter Joao Havelange vorige week al verklaard dat het aantal deelnemers aan de eindronden niet tot twintig kon worden uitgebreid omdat er te weinig stadions geschikt zijn om de wedstrijden in te spelen. De beslissing om in Argentinië zestien landen toe te laten tot het eindtoernooi heeft geen consequenties voor de toekomst, zo bena drukte René Courte. De mogelijkheid wordt overwogen in de i eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voor jeugdteams, dat in 1977 in .Tunis wordt gehouden, 24 landen te laten uitkomen. FRANKFORT Eintracht Frankfort, houder van de West- duitse voetbalbeker, heeft zich gisteravond in het Waldstadion voor 18.000 toeschouwers ge plaatst voor de eindstrijd van het nationale bekertoernooi. Na verlenging werd Rot Weiss Es sen met 3-1 verslagen. Na negentig minuten was de stand 1-1 door twee doelpunten die na de rust waren gescoord. In de 42e minuut van de eerste helft miste Kalb een strafschop wegens hands. Met een snelle reactie voorkwam doelman Ry- nio van Rot Weiss een eerste treffer. Twintig minuten voordat de normale speeltijd verstreken was, gaf Beverungen Eintracht de leiding. Vijf minuten voor stand op 2-1. In de 116e minuut maakte Bernd Lorenz aan alle onzekerheid een einde: 3—1. het einde maakte Burgsmüller gelijk, zodat een verlenging noo- zakelijk was. Na 111 minuten voetbal bracht Beverungen de DOETINCHEM Evert Teu nissen heeft gisteren zijn con tract als trainer bij de eredivi sieclub De Graafschap met twee jaar verlengd. Teunissen xal met ingang van 1 juli als assistent-trainer B. Polak uit Winterswijk naast zich krijgen. Ook hij zal tenminste twee jaar bij De Graafschap werkzaam lijn. Het bestuur van De Graafschap zal binnenkort een beslissing ne men over het aanstellen van een algemeen directeur in full-time dienst. De Graafschap speelt op 31 mei als afsluiting van het seizoen een wedstrijd tegen de amateur club Doetinchem. Op 10 juli wordt de training hervat. De selectie gaat van 13 t/m 24 juli ïaar Gothènburg voor een trai ningskamp. In dde periode zul- en drie wedstrijden tegen Zweedse clubs worden gespeeld, terwijl verder een wedstrijd te gen het elftal van Noorwegen is voorzien. LUDWIGSHAFEN - De Hon gaar Janos Rovnyai heeft giste-' ren in Ludwigshafen de Europe se ti^el Grieks Romeins worste len in het superzwaargewicht (boven de 100 kilo) behaald. Hij versloeg in de finale de Bulgaar Nikolai Dinev. Veendam slechts zestien spelers onder contract Veendam Na de spelers Eden en Stiekel heeft het bestuur van de eerste-divisieclub Veendam nu ook Veneboer, Zwikker, Wil deman en.de beide doel verdedi gers Slik en Lokker laten weten dat zij niet in aanmerking ko men voor een nieuw contract De selectie is daardoor geslon ken tot zestien spelers. De aan vulling zal waarschijnlijk ko men van amateurs. Benidorm Luis Ocana, De Nederlandse wielrenner Ger- die in de tijdrit van gis- rie van Gerwen heeft gisteren in teren bijna een kwart mi- gma" ™rde etappe van de nuut aan Lasa verloor, &*.-» klom m de algemene de 161,5 kilometer lange rit van rangschikking van de Quimperle naar Dman wegge- Ronde van Spanje van de sprongen uit een kopgroep van elfde naar de vierde achttien renners. In de stromen- plaats Zijn achterstand op de leider bedraagt 52 op de eindstreep, boven op een Seconden. berg, nog slechts één seconde De Portugees José Mar- tms, die anderhalve se- conde langzamer was dan Olympiad Ronde Ocana, steeg van de vijf- y r de naar de tweede plaats. In Olympia's Ronde van Neder- De grote verliezer was de Spanjaard Dommgo Pe- rurena die een achter stand van 1 min. 25 sec. op Lasa winnaar in 14.56.3 opliep. Hij zakte van de tweede naar de zestiende plaats in het al gemene klassement. Kui- begint, zullen zeker vier buiten landse ploegen starten. De or ganisatoren hebben een bevesti gend antwoord op hun invita ties ontvangen van de wieler bonden van België, Frankrijk, Rusland en Tsjecho Slowakije. Oost Duitsland heeft zijn beslis sing nog niet definitief bekend nor was in rip tiirtrit met 8em>akt. ui' Kakë is nog geen per was in ae tljarit met antwoord binnen. Naast de bui- een eltde plaats weer de tenlandse ploegen zullen in ie- beste Nederlander. der geval negen Nederlandse Uitslag zevende etappe: 1 Lasa (Spa) tteamf 8ta?fn.' waaronder de na- 8300 meter in 14.56,3; 2. Ocana (Spa) tionale militaire ploeg. 15.11.2; 3. Martins (Port) 15.12,7; 4. De sportcommissie van de K.N.- Torres (Spa) 15.14,0; 5. Pesarrodona w h d Nederlandse ren (Spa) 15.15.4; 11. Kuiper (Ned) wu" neeIt ae «eaerianase ren- 15.38,0, 23. Koken (Ned) 16.05,0; 47. ners aangewezen, die met ploeg- Den Hartog (Ned.) 16.51,0; 56. Van leider Bram Koopmans, vertrek- Katwijk (Ned) 17.09,0; 65. Prinsen ken naar Berlijn-Praag-War- (Ned) 17.34.0; 67. Huizebosch (Ned) schau De aangewezen renners 17 3fi n- 74 Smit iN<vU ïfi os o 5r.nau-Ti-'e1 aangewezen renners zijn: Henk Botterhuis (Sam- beek), Gerrit Mak (Schiedam), Gerrit Pronk (Scheveningen), Gerrie St. Nicolaas (Dordrecht), Johan Zuid weg (Rotterdam) en Hans Geldens (Valkenswaard). 17.36.0; 74. Smit (Ned) 18.08.0. Algemeen klassement: 1. Lasa (Spa) 29.24.37; 2. Martins (Port) 29.25.19; 3. Torres (Spa) 29.25.27 4. Ocana (Spa) 29.25.29; 5. Manzaneque (Spa) 29.25.33; 9. Kuiper 29.25.54; 19. Ko ken 29.26.23; 45. Den Hertog 29.34.19; 72. Prinsen 29.51.30; 75. Van Katwijk 29.55.45; 76. Smit 29.57.32; 77. Hulze- bosch 30.14.52. Hennie Kuiper is totnog toe de beste Nederlander in de Ronde van Spanje. Jan Janssen heeft een nieuwe functie in de wielerwe- reld. Hij adviseert de KNWU op alle gebied de professio nals betreffende. Mexico stad De Zuidafrikaanse tennissers Bob paspoort. Hewitt van een Australisch. Eerder dit Hewitt en Frew McMillan zijn in Mexico Stad, waar zij hun WCT-titel in het dubbelspel zouden verdedigen, aangehouden door immigratie-ambte naren. jaar weigerde Mexico tegen Zuid-Afrika te spelen in het toernooi om de Davis-beker. Volgens de Mexicaanse minister van binnenlandse zaken zijn Hewitt en McMillan vanwege hun Zuid- Hewitt werd bij aankomst gisteren op het vliegveld afrikaanse afkomst werkvergunningen voor het de Mexicaanse hoofdstad met zijn vrouw kinderen weggeleid. McMillan, die maandag al land geweigerd. Volgens organisatoren WCT-toernooi in Mexico Stad zijn beiden op eigen ir Dallas (VS) vertrok- de Mexicaanse rege ring te vermijden. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de KN WU heeft Jan Janssen be noemd tot adviseur van het beroepswielrennen op de weg. Janssen zal onder andere de sport commissie van de KNWU adviseren voor de selec tie van de deelnemers aan het wereldkampioen schap profs op de weg. Hij zal bovendien de Ne derlandse ploeg bij die wedstrijd begeleiden. De aanwijzing van Jan Janssen, oud-wereldkampioen op de weg (1964) en winnaar van de Ronde van Frankrijk (1968), is een uit vloeisel van een wens geuit door de leiding van de Frisolploeg. Deze sponsor wilde een man aangesteld zien, die een stem zou hebben bij de samenstelling van de ploeg voor de wereld kampioenschappen en die te vens, doordat hij in de gelegen heid is een aantal belangrijke wedstrijden in het buitenland te volgen, op de hoogte is van de kwaliteiten en de vorm-van-het- moment van mogelijke kandida ten. Voorwaarden De KNWU meent dat Janssen aan die voorwaarden voldoet. Als coördinator van de stichting Bevordering beroepswielrennen in Nederland is hij aanwezig bij vrijwel alle nationale wedstrij den. Bovendien volgt Janssen gere geld de gehele ronde van Fran krijk. Voor Janssen werd aange wezen heeft de Unie contact ge had met sponsors van de prof- ploegen. De aanstelling van Janssen houdt in dat Ge Peters zich niet langer zal bezig houden met de begeleiding van de Nederlandse profs bij wereldkampioenschap pen op de weg. De KNWU heeft Peters wel gepolst of hij in aan merking wilde komen voor de nieuwe functie, maar Peters meende niet voldoende tijd te kunnen vrijmaken om de nieu we taak naar behoren te kunnen uitvoeren. ASSSEN Het damesvolley balteam van Raak Sfc uit Assen heeft de kans op behoud van het eredivisieschap gisteren ver groot door een overwinning van 3-0 od DVC. BIRMINGHAM Birmingham City heeft zijn op 5 april afge laste thuiswedstrijd tegen Shef field United gelijk gespeeld met AMSTERDAM „Een uiterst belangrijk moment" noemde Hans Kortekaas, voorzitter van de Vereni ging Sportsponsoring Nederland, het ogenblik waar op de plenaire ledenvergadering het definitieve mo del voor een sponsorovereenkomst goedkeurde. In eerdere instantie was dat al gebeurd tijdens de vergadering van 22 januari, maar na overleg met de Nederlandse Sport Federatie zag de VSN zich toch nog genoodzaakt enkele kleine detailpunten te wijzi gen. Nu dit gisteren de volledige goedkeuring van de leden kreeg is 6 mei een uiterst belangrijke datum geworden. Die dag zal de NSF in haar ledenvergade ring de aangesloten sportbonden de sponsorovereen komst eveneens ter goedkeuring voorleggen. En in dien dat in orde zal zijn, en daar twijfelen slechts zeer weinigen aan, is er een mijlpaal bereikt in de geschiedenis van de Nederlandse sport. Een mijlpaal die dan voor het allergrootste deel een verdienste is van de VSN, die gisteren haar eerste jaarvergadering hield. Reden om stil te staan bij wat de VSN in de kleine veertien maanden van haar bestaan (de oprichtingsvergadering was op 11 maart 1974) heeft bereikt. Als allereerste en allerbelangrijkste feit springt daar natuurlijk de al eerder aangehaalde model-sponsor overeenkomstadviseur Van Veggel. „De NSF was al jaren met deze problematiek bezig. Wij zijn er in geslaagd om er in een jaar tijd helemaal uit te komen. En dat mag je zeker verheugend noemen". Op dit moment wordt er verder hard gewerkt aan een modelspon sorovereenkomst tussen een bedrijf en een individuele atleet. Nog dit najaar hoopt men dit werkstuk af te ronden. In de korte periode van haar bestaan is reeds verschillende keren gebleken dat er bij bedrijven c.q. verenigingen grote behoefte bestaat aan nader advies, ook indien dat gaat omgeschillen tussen sponsor en gesponsorde. Een andere uiterst nuttige zaak waar momenteel met man en macht aan gewerkt wordt is de voltooiing van het handboek sportsponsoring. Hierin worden alle beschikbare gegevens over alles wat met sportsponsoring te maken heeft, opgenomen. Onder werpen die o.a. een plaats zullen vinden zijn een omschrijving van alle vormen van sponsoring, een checklist, modellen van sponsor contracten, de rol van de pers, en een hoofdstuk over de fiscale en sociale problematiek die bij sponsoring om de hoek komt kijken. Ook een positief punt waarin de VSN een duidelijke hand heeft gehad is de totstandkoming van de driehoek VSN-NSF-NOS. Hans Kortekaas: „Eind van dit jaar verwachten wij deze zaak helemaal rond te hebben. Ik denk dat dan niet één sponsor nog om ons heen kan". Naast al deze punten waarop de VSN positief werk heeft verricht, moet er toch ook een woord van kritiek zijn. Hoe opzienbarend het werk van de VSN ook is, tot nu heeft men te weinig gedaan om dat ook aan de buitenwereld kenbaar te maken. Hans Kortekaa- s: „Ik moet erkennen dat onze public relations niet erg best is geweest". Daardoor kon het gebeuren dat bij een aantal mensen de gedachte post vatte, dat de VSN al zo goed als ter ziele was. Kortekaas: „Na dat overweldigende begin is er een ontstellende hoeveelheid werk op de achtergrond verricht. Daar heeft de massa geen weet van". Ook al doordat de VSN zijn gezicht weinig naar buiten vertoonde komt het dat een groot aantal sponsorende bedrijven zich nog steeds niet als lid heeft aangemeld. „Er is echter wel gebleken dat er meer sprake is van een bepaalde laksheid dat van een principiële tegenstand". De komende tijd meer bedrijven bewegen zich bij de VSN aan te sluiten was een van de besluiten die men Al met al heeft de VSN in het jaar dat zij bestaat zeker bewezen dat zij bestaansrecht heeft. Het was hard nodig dat er een wegwijzer kwam in de sponsorjungle. Men mag zich uiterst geluk kig prijzen dat een VSN deze taak <jp zich heeft genomen. Al lijkt het naar buiten dan allemaal wat minder opzienbarend. PAUL HOVIUS Eusebio de duurste voetballer in Amerika RHODE ISLAND Eu sebio is de duurste voet baller uit de Amerikaan se geschiedenis geworden na de ondertekening van een contract van 100.000 dollar (ongeveer tweee nee nhalve ton) met de club Rhode Island Ocea- neers. Krachtens dit contract is Eusebio verplicht ten minste vijftien wedstrij den met de Oceaneers te spelen. De 32-jarige Eusebio heeft in zijn voetballoopbaan meer dan 900 doelpunten gemaakt en wedstrijden in 52 landen gespeeld. BRUSSEL De Belgische bondscoach Raymond Goethals heeft gisteren na een training van zijn selectie in Brussel de opstelling bekend gemaakt van het team dat vanavond in Ant werpen uitkomt tegen Neder land. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Piot, achter: Van Binst, Dewalque, Van den Daele en Caers, midden: Van Moer, Coeck en Colls., voor: Vanderel- st, Lambert en Teugels. Wisselspelers zijn: Leonord, Broos, Verheyen, Dockx en De- vrindt. RESULTATEN HILVERSUM Trojkaprijs. over 2000 m.: 1. Maybe (P. Smit) 1.23.4. 2. Miss Nellie. 3. Maestro. Toto: win. 7,20 pl. 2.70 2,60 2,30 kopp. 38,80. trio 404.9T Sjambokpr 1. Nancy 1 1.24.05, 2. Nimbly Careless. 3. Mep- histo. Winn. 2,70 pl 1,50 1,90 1,60 kopp 8.-. Speedcarprijs (le afd.) over 2000 m.: 1. Labora B (T. Kooyman) 1.21.7, 2. Juanita, 3. Laefitia. Winn. 9,80 pl. 2.50 2,60 2,20 kopp. 55,90, trio 677.40. Trentsprijs over 2440 m.: 1. Lively Careless (T van de Broek) 1.27.4, i Naughty Grace. 3. Larea D. Winn. 6,60 pl. 2,30 2,10 2,40 kopp. 22.80. Vigilanteprijs over 2000 m.: 1. SL Lucy (J. Wagenaar) 1.20.7, 2. Val de Vrie, 3. Higgins. Winn. 5,60 pl. 2.- 5,30 1,50 kopp. 134,70 trio 784,00. Sulkyprijs over 2440 m.: 1, Juweline J (A. Nieuwenhuizen) 1.23.1. 2. Koba- lien W. 3. Jimmy Scotch. Winn 8,70pl 1,90 2,00 2,50 kopp 11.20. Victoriaprljs over 2000 m: 1. Idas (A. Niemeyer) 1.21.5, 2. Jimmy Boy, 3. Ivan. Winn 14,60 pl. 2,10 3,20 1,90 kopp. 71,10 trio 1""^ Sjainbokpriis <2i 1. Margaretn (P. (2e afd.) c r 2000 r 12,20. Speed carp rijs (2e afd.) over 2000 m.: 1. Kid Baker (T. Kooyman) 1.23.1. 2. Lee Rodney. 3. Lazuur. Winn 7.90 pl 1.40 1,60 1.40 kopp. 24,50, trio 169.80. Postkoetsprijs over 2040 m.: 1. Nu- bar van Echten W. van Buvte- nel.24.3, 2. Koby Eemshoom, 3. Ma- Kandia. Winn. 1,70 pl. 1,40 1,80 2,10 kopp, 5,30. De totalisator-omzet 376.875. bedroeg DüSSELDORF Rusland heeft gisteren in Düsseldorf bij de strijd om de Europese beker moderne vijfkamp voor landen teams de leiding genomen na twee van de vier gedeelten van het onderdeel paardensport. Ne derland bezet van de elf landen de achtste plaats.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11