Beloofde vrij willigheid op het schijnheilige af" -Klap judokampioen kwam hard aan Belgisch leger opgeroepen tot passief verzet MINIMUMLOON AAN BANDEN SJAH WIL MEER GELD VOOR OLIE Vieux is geen cognac Sigaretten met een stip minder verslavend ficidoaOowumt Bezetting universiteit Groningen Groot deel Fransen begin mei elf dagen vrij Verdachten metro-bom in vrijheid )INSDAG 29 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Toilet voor ^katten jfc VANCOUVER De Cana- dees Doug Medley heeft op eeo kattententoonstelling te Richmond zijn speciaal voor deze viervoetige huls- genoot geconstrueerde wc gedemonstreerd. Het toilet is vervaardigd uit fiberglas en ziet er uit als een kleine gootsteen met een afvoer in het midden en een soort stortbak in een van de zijwanden. Een electronisch onderdeel stelt het juiste contrage wicht in wanneer poes op de „bril" springt Wanneer het dier na gedane behoefte weer op de muizenjacht gaat spuiten twee water stralen 30 seconden lang al le ongerechtigheden via de afvoer weg. Het demonstratiemodel, dat in serie ongeveer 200 gul den zal kosten, kan naar keuze direct op de afvoer worden aangesloten of bo ven op het toilet van de baas worden geplaatst RIAAD De Sjah van Iran en koning Khaled van Saoedië hebben gisteren in de Saoedische hoofdstad Riaad overleg gevoerd over een eventuele olieprijs op lange termijn. Terwijl de sjah een prijsverhoging voorstaat houdt Saoedi-Arabië vast aan haar poli tiek van prijsverlaging. Men houdt het voor onwaarschijnlijk dat de partijen nader tot elkaar zijn gekomen. De prijsverlagingspoli- tiek zou het gevolg zijn van Amerikaanse druk. Ook zou Saoedi-Arabië gekant zijn tegen voorstellen van de economische organisatie van olie-producerende landen voor een prijsverhoging van 14 procent. Miljoenen schade Werknemers van de Hollandse Textiel Industrie in Goirle kijken toe hoe het gebouw waarin zij tot voor enkele ogenblikken werkten, door het vuur verwoest wordt In het gebouw waren de stopperij en het expeditiemagazijn gevestigd. Er werkten veertig mensen op de ze afdeling. De schade beloopt enkele miljoenen. DEN HAAG (ANP) De be naming cognac gebruiken voor Hollandse vieux mag niet van de Franse ambassade en de Codecommissie voor de Reclame heeft een klacht -hierover van deze zijde ge grond verklaard. Een van de Nederlandse jene- verfabrieken had haar vieux in een advertentie Hollandse cognac genoemd. Omdat de naam cognac beschermd is, maakt de fabriek zich schuldig aan overtreding van de wet en van artikel één van de Neder landse code voor het reclame wwezen, als zij deze benaming gebruikt voor haar vieux. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllUlllllllllllllll GRONINGEN Ro kers van sigaretten met één stip (teer- en nicotine-arm) roken over het algemeen minder dan gebrui kers van sigaretten met een hoger nicoti negehalte (meer stip pen). Koninginnedag Dit heeft een onder zoek, in opdracht van sigarettenfabri- kant Niemeyer, en uitgevoerd door de is de vrees, dat bij nemen, tegengespro- Nederlandse Stich- overgang naar nicoti- ken, aldus ting voor Statistiek ne-armere sigaretten woordvoerder uitgewezen. Hiermee het gebruik zou toe- Niemeyer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiHiiiiii TT'ers oos over ireidingsnota: (Van een onzer verslaggevers) 1 SN HAAG De gezamenlijke dienst- 1 inmissies bij de Centrale Directie van PTT in Den Haag zijn verontwaar- jd en teleurgesteld over de inhoud n de notaspreiding rijksdiensten. Vol os deze vertegenwoordigers van het rsoneel is de vrijwilligheid die in de ta aan de 3400 te verplaatsen PTT- ambtenaren wordt beloofd, een schijn- Dit standpunt noemden de dienstcommissies „op lingen onverbrekelijk met elkaar verbonden, zodat vrijwilligheid. het schijnheilige af'. De verhuizing is vrijwillig, overplaatsing van een gedeelte van de CD prak- maar als het noodzakelijk is kan de regering tisch gezien onmogelijk is. ambtenaren verplichten mee te gaan door middel In de nota van staatssecretaris Polak (Binnenland- van detachering. Bovendien heeft de regering nog se Zaken) en minister Gruijters (Huisvesting en gezegd dat als zich niet voldoende vrijwilligers De dienstcommissies noemen het huidige sprei- Ruimtelijke Ordening) staat, dat de regering in melden, het hele principe van vrijwilligheid op- dingsbeleid sociaal-economisch gezien onaan- totaal zo'n 7000 arbeidsplaatsen wil spreiden. Van nieuw zal worden bezien", aldus de dienstcommis- vaardbaar. Ze hebben onlangs onder het personeel de 5300 bij de Centrale Directie werkende PTT'ers sies. Zij menen, dat de PTT'ers specialisten zijn, geenqueteerd, daaruit bleek, dat 98 procent niet wil de regering er 3400 overplaatsen. Daarbij is die hun specialisme vaak alleen bij de PTT kun- vrijwillig wil meewerken, aan de spreidingsplan- in principe vrijwilligheid beloofd. nen beoefenen. Bovendien zijn de diverse CD-afde- nen. [STERDAM (ANP) De politierechter in Amsterdam, r. J. Koeleman, heeft judo- mpioen Wim Ru ska uit wegens mishandeling na een eis van 500 gulden veroordeeld tot 350 gulden boete. De judokampioen, die bij de Olympische Spelen in •München in 1972 een gouden medaille veroverde en nn als coach voor de Nederlandse Budobond optreedt, had op II december van het vorig jaar in zijn woonplaats Albert een zodanige klap te gen bet hoofd gegeven dat deze twee weken met een her senschudding het bed moest houden. Volgens de judoka was hij met zijn auto op een kruising geko men waar de heer Hermes net was gestopt „Toen ik hem vroeg om een metertje achter uit te gaan zodat ik er langs zou kunnen, zette hij het con tact af, draaide de radio aan en ging irriterend uitdagend, zitten alsof hij zeggen wilde dat hij tijd genoeg had". De judoka was uitgestapt had de heer Hermes uit zijn wagen getrokken en had hem toen een „draai om de oren" gege ven. Tegen een pui van een winkel kwam de aangevallene weer tot bewustzijn. De judo- kampioen gaf toe: „Toen ben ik even over de rode streep "gegaan". De judokampioen zei, de heer Hermes zijn excuses te zullen aanbieden. Hij had dat al eer der willen doen maar het adres niet kunnen achterha len. Wim Ruska 'erduisterde zon p 11 mei E BILT Zondag 11 mei zal gedeeltelijke zonsverduiste- i ons land zichtbaar zijn. ïnenveertig procent van de i zal worden bedekt tussen jf voor half zeven en tien voor If negen 's morgens. De totale ïsverduistering op 25 mei is s land niet zichtbaar. UIIUIIIIIIIIIIIIIIIUIIIUIIIUIIUIIUIIIUUIUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUUI1I11IUIUII1IUIIUIIUJIIHIIIIUHIIIIIUIIIIIIIIII1IIHIIIIUIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIHIIIIIIIUIIIII men het optreden van de bewindslieden bot en arrogant, omdat zij willen weten hoeveel weer stand tegen het ontwerp bestaat en toch willens en wetens hun plan willen doorvoeren". GRONINGEN (ANP) Driehonderd studenten hielden tot vanmiddag vier uur het academiege bouw van de Rijksuniversiteit in Groningen be zet Intrekking van het wetsontwerp Posthumus over herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs is de eis van de studenten die de Tijdens de bezetting spraken de studenten over bezetting gistermiddag begonnen. het wetsontwerp en over de eventueel te onderne- De Groningse studenten willen niet dat de wet men stappen. Na afloop van de bezetting wilden in Groningen wordt toegepast De studenten noe- zij een protestdemonstratie houden. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimuiiuiiiiiiiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'AMSTERDAM FEEERIEK VERLICHT Burgemeester SamkakJen van Amsterdam ontstak gisteren één oude het Koninklijk Paleis op de Dam Is nu feeëriek verlicht: een dankbaar straatlantaarnen zie overal in de jarige stad gingen feestelijke object voor de fotografen. lichtjes branden. De stads-illuminatie was officieel ontstoken. Ook an onze correspondent Jan Drummen) IBUS Een deel van het enbare leven tn Frankrijk eigt begin mei voor elf dagen eer lam te komen liggen. Dit er niet als gevolg van een aking maar door het beroem- bruggenbouwerstalent van Fransen. idert jaar en dag bestaat in ankrijk de traditie van het luwen van "bruggen" (in fi- urlijke zin): tussen twee vrije gen wordt onveranderlijk een ug gebouwd wat betekent dat drie vrije dagen van gemaakt irden, soms ook vier als de ug nog verder geslagen wordt er de zaterdag heen. irwijl in zeer georganiseerde en efficiënte landen meteen tal loze functionarissen het produk- tieverlies van deze bruggen bouw zouden gaan becijferen, bekommert geen mens in Fran krijk zich daarom. De maand mei is altijd het hoogtepunt van de bruggenbouw in Frankrijk geweest: 1 mei dag van de ar beid; 8 mei feest van de over winning (Tweede Wereld oorlog) vervolgens Hemelvaartsdag, feest van Jeanne d'Arc en dan doorgaans de Pinksterdagen. Ditmaal liggen de feestdagen zo gunstig dat heel Frankrijk al niet meer van bruggenbouw maar van viaductconstructies of tunnelboren spreekt. Iedereen weet inmiddels dat als hij begin mei drie vrije dagen neemt, hij in totaal elf dagen vakantie krijgt. Donderdag 1 mei is feest (volgens gewoonte wordt over vrijdag en zaterdag de brug geslagen), zondag is weer een vrije dag, in totaal al vier). De volgende donderdag is Hemelvaartsdag, andermaal een brug tot en metzondag, weer vier dagen en in totaal zijn dat er acht Als men dan van zijn vakantie de drie tussen de brug gen liggende dagen van maan dag 5, dinsdag 6 en donderdag 7 mei opoffert, krijgt men voor drie dagen elf dagen extra va kantie. VOOR DE NEDERLANDSE KATHOLIEKEN - van wie het meren deel als staatsvorm ondubbelzinnig de monarchie prefereert boven ar.dere mogelijkheden - is er een dubbelvraag waarop ze zelf geen. antwoord kunnen geven. Hoe lang zullen de huidige gezagsdragers die aan het hoofd staan van de staatsrechtelijke en de kerkelijke hiërarchie in Nederland, bereid gevonden worden om hun functie te blijven uitoefenen? Koningin Juliana is de leeftijd gepasseerd, waarop de meeste burgers verantwoordelijkheden neerleggen om te gaan genieten van een minder met zorgen belaste levensavond; kardinaal Alfrink heeft dit tijdstip al geruime tijd achter zich. Omtrent beider beslissingen hebben al diverse malen uiteenlopende speculaties de ronde gedaan. Beiden zijn bereid gebleken om hun functie te blijven waarnemen; het enige verschil is, dat bij kardinaal Alfrink het „noodgedwon gen" waarschijnlijk een belangrijker rol zal spelen, omdat zijn opvolging in het huidige kerkelijk klimaat zowel in Rome als in Nederland zelf een omstreden kwestie kan worden. WAT BETREFT DE MONARCHIE is, ook op koninginnedag 1975, dit probleem niet aan de orde. Nederland is gelukkig, dat zijn vorstin nog in staat is haar functie als staatshoofd te blijven uitoefenen; de schaarse momenten waarop zich rond de dynastie, problemen voordeden, liggen al weer geruime tijd achter ons en zijn vrijwel vergeten. Bovendien hebben we de aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid, dat „aflossing van de wacht" op Soestdijk persoonlijke noch politieke problemen met zich zal meebrengen. Een omstandigheid waaraan het beleid van koningin en prins in belangrijke mate het hunne hebben bijgedragen. Er is dus geen enkele aanleiding om met hoop of vrees uit te zien naar de dag, waarop koningin Juliana besluiten zou haar taak aan haar dochter die eerste troonopvolgster is, over te dragen. Hare Majesteit kan hierover in alle vrijheid zelf beslissen. De enige hoop die we daarbij dan nog willen uitspreken is, dat zij - ongeacht het tijdstip en de redenen waarom zij tz.t tot een beslissing van overdracht van verantwoordelijkheden komt - zal kunnen profite ren van wat de natie alle leden van de oudere generatie gunt: een gelukkige levensavond en blijvende waardering van allen voor wie zij verantwoordelijkheid heeft gedragen. Weeroverzicht Zuid-Limburg BRUSSEL De liga van fami lies van militairen, heeft alle Belgische militairen opgeroe pen in verweer te gaan tegen de militaire overheden, omdat minister van defensie Van den Boeynands tot nog toe alle sala rissen van de liga heeft gene geerd. De liga vertegenwoor digt circa 250.000 militairen in clusief hun gezinnen. De mili tairen willen hetaelfde loon als de manschappen van de rijks wacht. De maandsalarissen ver schillen nn in de diverse rangen ten bedrage van 3000 tot 10.000 frank. Om de minister te dwingen nu eens eindelijk iets aan hun sala rissen te doen, heeft de liga alle aangesloten militairen opgeroe pen, om ten eerste: geen propa ganda meer te maken voor het vrijwillig in militaire dienst gaan; ten tweede: zich niet meer bij ziekte bij een onderdeel mel den, maar rustig thuis te blijven in afwachting van de militaire arts; ten derde: alle veiligheids maatregelen, tijdens de uitoefe ning van een dienst naar de letter uit te voeren; ten vierde: geen enkel initiatief te onderne men ten aanzien van militaire regels en dat ook niet te verlan gen. De liga is ervan overtuigd dat een dergelijk passief verzet noodzakelijk tot een chaos zal leiden, die op zijn beurt de mi nister zal kunnen wakker schudden. Op een betoging van militairen zaterdag in Brussel vonden de betogers de gewapende rijks wacht tegenover zich. Het was de eerste keer in de Belgische geschiedenis, dat gewapende rijkswachters te paard met het geweer in aanslag achter Spaan se ruiters, tegenover het leger kwamen te staan. Er deden zich geen incidenten voor. Daarvoor was de totale politiemacht van 5000 men te groot in vergelij king met het aantal betogers van 1500. Buitengewoon verlof voor akkerbouw DEN HAAG (ANP) Militai ren op eerste oefening, die in het burgerleven in de akker bouw werkzaam zijn, krijgen met directe ingang buitenge woon verlof. De minister van Landbouw had hiertoe een verzoek ingediend bij de minister van Defensie, in verband met de achterstand bij zaai- en» pootwerkzaamheden tengevolge van de slechte weers omstandigheden. Het verlof van boerenzoons, landarbeiders en werkers in loonbedrijven geldt voor een pe riode van hoogstens 6 dagen. De regeling blijft tot 21 mei a.s. van kracht De Bilt - Op de nationale feestdag ^^dom zal het vrij koud zijn, maar de j>eien zon zal zich wel laten zien. Eeidc Eindhoven Vanavond en vannacht trekt een front met wat regen of een bui over ons land naar het oosten. De lucht achter het front is koud en onstabiel. Vooral in het Athene binnenland zal het morgen aan- BerStn""3 merkelijk kouder zijn dan van- 'Bordeaux daag. In de onstabiele lucht zul- P^Jlort len opklaringen hier en daar Gcntvc worden afgewisseld door een bui. Kopenhagen In Frankrijk, Zwitserland en Locamo langs de Middellandse Zee is nu al ruim een week zonnig weer. Madrid Een uitzondering op het fraaie weer in het Middellandse zeege- München bied vormt het weer aan de Co sta del Sol (Malaga en omge- ving). Evenals vorige week een Rome paar dagen het geval was, komt daar nu weer veel bewolking wenen VOOr. Zürich vw CasaBIanca Is tan boe! Vooruitzichten voor donderdag: LaiPaima» „Eerst enkele buien, later meer ZOn. Kouder". Tunis minimin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiifi Meer ruimte Spoorweg museum Burgemeester Von- hoff van Utrecht heeft gisteren de uitbreiding van het Spoorwegmuseum in de Domstad offi cieel geopend. Het museum is uitge breid met een twee de perron met over kapping en een luchtbrug. Hier staat de burgen/a der op het perron met links naast hem de directrice van het museum me vrouw A M. Assei- berghs. immimmmmmmiimimi AMSTERDAM (ANP) De vier verdachten in de zaak van de verijdelde aanslag op het metro station in aanbouw in Amsterdam zijn ln afwach ting van hun berechting vrijgelaten. De rechtzaak wordt vermoedelijk gehouden op 9 juni. Tot de vrijgelatenen behoort ook de 55-jarige koopman Max Lewin, die werd verdacht van spionage-activiteiten voor Oost-Duitsland. Uit de beslissing van de raadkamer van de rechtbank tot vrijlating, blijkt dat het onderzoek geen strafbare bindingen van de koopman met Oost-Europa heeft kunnen aantonen. Christelijke werkgevers menen:: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De kosten voor de onderneming, speciaal de loonkosten, mogen niet verder stijgen. Dat is volgens de Chris telijke Werkgevers (NCW) on vermijdelijk als men tenminste vastbesloten is om de werkloos heid krachtig terug te dringen. NCW-voorzitter Ir. De Wit zei gisteren in een toelichting op het jaarverslag over 1974, dat een structurele aanpassing van het minimumloon de bedrijven, op te hoge kosten zou jagen. Voor het uitkeren van een deel van de loonsverhogingen in de vorm van een spaarloon, of ver- mogensaanwasdeling voelt de heer De Wit niet bijster veel. Hij ziet meer in individuele loons verbeteringen. Volgens hem zul len collectieve maatregelen het aandeel van de lonen in de be drijfskosten alleen maar om hoog jagen; met alle gevolgen vandien voor de onderneming en voor de werkgelegenheid. Volgens de heer De Wit moet aan de reële loonsverhogingen niet getornd worden, ook al is de ruimte daarvoor in het ko mende jaar nog zo gering. Hij liet echter duidelijk uitkomen, dat hij een echte verbetering van de inkomenspositie voor de lager betaalde werknemers thans liever verwezenlijkt ziet via een verlaging van de belas tingen. Het NCW neemt opnieuw scherp stelling tegen de plannen van met name premier Den Uyl om investeringsbeslissingen te toetsen aan het algemeen be lang. Een dergelijk beleid is strijdig met de beginselen van vrije ondernemingsgewijze pro- duktie. Kissinger vreest overheersing communisten WASHINGTON Volgens het weekblad US News and World Report vertelt minister van buitenlandse zaken Henry A. Kissinger aan Intimi dat heel Europa binnen 10 jaar marxis tisch wordt De groeiende communistische invloed in Portugal en' Italië hebben hem tot deze pessimisti sche voorspelling gebracht al dus het weekblad. Even verderop wordt het Mid den-Oosten besproken, waarin gesteld wordt dat Kissinger's pendel-diplomatie niet meer ge bruikt wordt Als er nu een doorbraak komt, zal dat het re sultaat zijn van het huidige ge manoeuvreer achter de scher- Kernproef In de Verenigde Staten zijn seismische verschijn selen geregistreerd die waar schijnlijk wijzen op een Sowje- trussische kernproef in het proefgebied van semipalatinsk. De ondergrondse proef had een kracht gelijk aan minimaal 20 en maximaal 200 kiloton TNT.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9