Vrachtwagens vaker betrokken bij ongelukken PARTICULIER WATER IS GOEDKOPER DAN OVERHEIDSWATER Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen Noord-Ierland houdt onduidelijke verkiezing Bikkelhard gevecht" over tuindersgas Bier met slaapmiddel Politieke gevangenen in Portugal En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom ontbreken de tamboers. B en w. Rotterdam kregen waarschuwing van partijgenoten 250 miljoen auto's op wereld DINSDAG 29 APRIL 1975 - LEIDSE COURANT DELFT (ANP) Uit onderzoeken van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) is ge bleken, dat vrachtwagens ongeveer an derhalf maal zo vaak Dij kop-staartbot- singen zijn betrokken als personenau to's. Dat Is volgens ir. A. Dijks, van de afdeling werktuigbouwkunde van dé T H. in Delft, nog een opmerkelijk gun stige uitkomst. Per afgelegde kilometer raakt een vrachtwagen circa driemaal zo vaak als een personenauto bij een dodelijk ongeval betrokken. De oorzaak schijnt vooral te liggen in de slipweerstand van de truckbanden bij net remmen, aangezien deze slechts de helft is van die van personenautoban den. Reeds bij geringe vertraging op een natte weg gaan de wielen van een truck of bus blokkeren. Doorgaans is de remweg van een truck tweemaal zo lang als van een personenauto. De truckchauf feur heeft dan ook nog het nadeel van de lange reactietijd van de gebruikelijke luchtdruksyste men, zo meent ir. Dijks. Prof. ir. G. J. van der Burgt, hoogleraar aan de T.H. in Delft, meent, dat het technisch mogelijk is een trekker-oplegger met meerdere aanhangwa gens de weg op te sturen. Daarmee wordt volgens hem een lage ton/km-prijs verkregen als gevolg van minder investeringen en geringer brandstof verbruik. „De wet schrijft als maximaal treinge- wicht 42 ton voor, maar feitelijk verlammen deze voorschriften de technische ontwikkeling", zo zegt prof. van der Burgt Volgens de hoogleraar is de verkeershinder van dergelijke lange combinaties op de autowegen gering, maar bovendien zou hierdoor de vervoersintensiteit tot circa 45 procent worden verminderd. Wel geeft hij toe dat zulke lange combinaties niet de binnensteden kunnen bereiken. „Maar verzamelcentra buiten de stad zouden de oplossing zijn", aldus de hoogleraar. In Zweden en de verenigde Staten bijvoorbeeld rijden al vrachtwagencombinaties van 80 ton en 34 meter lengte. FULDA (DPA) Een nieuw verdovend middel is bij de Amerikaanse militairen in West-Duitsland zeer in trek. Hoewel het normaal alleen op recept te krijgen is, kan het in discotheken gemakkelijk van „onder de toonbank" beschik baar gesteld worden. Met een paar glazen bier wordt het (slaap)middel weggeslikt en het werkt met de alcohol opwek kend en maakt de gebruiker onder bepaalde omstandighe den zelfs uiterst agressief. De bevelhebber van het elfde Amerikaanse pantserregiment in West-Duitsland, overste John Ballantyne, heeft gisteren in Fulda meegedeeld, dat tegen woordig in West-Duitsland onge veer zeventig procent van alle „drugproblemen" van de Ameri kaanse troepen verband houdt met de nieuwe sterk opwekken de combinatie van slaapmiddel en bier. LISSABON DPA/Rtr) Portu gal heeft op dit moment 1358 „politieke gevangenen", zo ver klaarde gisteren generaal Car- valho, lid van de militaire revo lutionaire raad. Van hen rijn 1226 leden van de voormalige geheime politie. Voorts zitten 96 mensen gevangen die aan de rechtse coup van 11 maart ron den hebben meegedaan, 96 we gens verstoring van de verkie zingscampagne en 23 wegens economische sabotage. De verkiezingen in Portugal hebben de volgende verdeling opgeleverd van de grondwetge-_ vende vergadering; socialisten 116 zetels,, volksdemocraten PPD 80, communisten 30, cen trumdemocraten CDS 16, demo cratische beweging MDP 5, volksunie UDP 1. De socialistenleider Soares ver klaarde, dat zijn partij het ver drag met de strijdkrachten zal naleven, maar dat er nu een evenwicht is ontstaan tussen mi litairen en politieke partijen. Generaal Carvalho meende, dat veel Portugezen zich vergist hebben bij de stemming en het socialisme van het leger hebben verward met de socialistische partij. Hij beklemtoonde, dat Portugal vasthoudt aan zijn ver plichtingen tegenover de NAVO. Consumentenbond: Voor lening maar liever naar de bank DEN HAAG (ANP) Wie geld wil lenen, doet er het beste aan rechtstreeks naar een bank te stappen, aldus de Consumenten bond. De bond heeft eens nage gaan, wat de bemiddeling voor stelt, die in krantenadvertenties wordt aangeboden. De bond heeft gereageerd op een groot aantal van deze advertenties en- kwam tot de slotsom, dat het veelal ging om bemiddelaars die niet echt zelf geld verstrekten. De informatie die zij gaven was mager, de opgegeven rente vaak hoger dan wettelijk toegestaan. De Consumentenbond adviseert daarom de geldaanbiedingen uit de krant te laten voor wat ze zijn. De verstandige lener gaat rechtstreeks naar de bank. Hij weet dan meteen, waar hij aan toe is, hij is niet duurder uit en het gaat sneller. Consumentenbond: Warboel DEN HAAG (ANP) Particuliere waterleiding bedrijven leveren hun water veel goedkoper dan de overheidsbedrijven, de watertarieven in ons land lopen sterk uiteen en de leveringsvoorwaar den zijn erg eenzijdig ln het voordeel van de waterleidingbedrijven. Dit zijn enkele conclusies, die de Consumentenbond heeft getrokken uit een onderzoek onder de waterleidingbedrijven in ons lanH De waterlevering in Nederland is versnipperd over een groot aantal bedrijven, 110 in totaal. De kosten voor de consument zijn vrijwel nergens gelijk. In de ene gemeente wordt sorns drie tot viermaal zoveel gevraagd als in de andere. De Consumen tenbond spreekt van een „warboel" op het gebied van de tarieven. Bij eenzelfde soort woning en waterverbruik is men bijvoorbeeld in Almelo 60 gulden kwijt per jaar en in Maassluis 318 gulden. Grote verschillen in tarieven zijn er ook in naburi ge gemeenten met hetzelfde water of met water dat op dezelfde wijze wordt gewonnen. Uit de voorwaarden, die de waterleidingbedrijven hanteren is duidelijk te merken, dat ze een monop oliepositie hebben en eenzijdig hun voorwaarden kunnen opleggen. Dit geldt met name voor de beperkingen van de aansprakelijkheid voor scha de. Een merkwaardige voorwaarde, die vele be drijven instellen, is dat zij niet aansprakelijk zijn voor schade, veroorzaakt door wijziging van de waterdruk of door de hoedanigheid van het water. De Consumentenbond ziet niet in waarom de consument zou moeten opdraaien voor de schade ontstaan door fouten van het bedrijf. Van de 110 bedrijven zijn er zes particuliere nv*s. Deze leveren samen 2.5 procent van alle wafer (de totale hoeveelheid water die door de 100 bedrijven werd geleverd, bedroeg verleden jaar ruim een miljard kubieke meter). Voor de consument lagen bij deze bedrijven de jaarlijke kosten van het water gemiddeld dertig procent lager dan bij de bedrijven met een andere organisatievorm. Hoewel de Hoge Raad al geruime tijd geleden heeft beslist dat fluoridering een wettelijke basis mist, leveren elf van de geënquêteerde bedrijven het water nog steeds gefluorideerd. Het zijn de bedrijven in Delft, Enschede, Gorkum, Gouda, Maasland, Maassluis, Rotterdam, Schiedam, Schi pluiden, Tilburg en Vlaardingen. Die in Gouda en Schipluiden leveren het water slechts aan een deel van de gemeente gefluorideerd. Al met al een rare situatie, vindt de bond. De tamboers van het muziekkorps speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen samen een prijs. Voor hen vandaag geen optocht maar een uittocht. Naar diverse vakantiebestemmingen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2*/2 op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van deze maand binnen is. speelt u de volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Aanklacht tegen terroristen BONN (AP) De vijf terroris ten die vorige week donderdag in Stockholm de Duitse ambas sade overvielen, zullen worden aangeklaagd wegens moord op- twee ambassadeleden, tien maal poging tot moord op de tien gijzelaars die bij het opbla zen van de ambassade hadden moeten omkomen, verboden wapenbezit, lidmaatschap van een verboden organisatie, het belemmeren van de regering in Bonn haar taken uit te voeren en het dreigen met geweld om 26 gevangen terroristen te bev rijden. Dit zei gisteren de Westduitse procureur-generaal Siegfried Buback. In de loop van mei zullen de vijf (een zesde terro rist pleegde zelfmoord) formeel staat van beschuldiging wor den gesteld. Buback onthulde ook de naam van die zesde over valler: Ulrich Wessel uit Ham burg. Volgens het Duitse weekblad Stern zou de Baader-Meinhof- groep in 1972 een lid van de groep, Ingeborg Barz, hebben „gelikwideerd". Ze werd gedood omdat ze de beweging wilde verlaten. Italiaanse autoriteiten zeggen de ontvoering te hebben verhin derd van de Duitse ambassa deur in Rome door „buitenland se verzetsstrijders". Die ontvoe ring zou omstreeks 15 april moeten hebben plaatsgevonden. Met beide handen in het gips en het hoofd in het verband heeft de'Westduitse ambassadeur in Stockholm, Dieter Stöcker, in de Zweedse hoofdstad een rouwdienst bijgewoond voor de twee Duitse diplomaten die bij de gijzelingsactie om het leven kwam. Stöcker werd zelf bij die actie gewond. TOEZEGGING MINISTER: Studie over beveiliging taxi-chauffeurs DEN HAAG (ANP) De rege ring gaat samen met vertegen woordigers uit de taxi-wereld' bekijken wat de mogelijkheden zijn om de taxi-chauffeur een grotere rechtszekerheid en een betere veiligheid te geven. Daartoe zal een werkgroep wor den opgericht, die binnen enke le weken van start kan gaan. Dit zei minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) gisteren, toen hij een delegatie ontving van demonstrerende taxi-chauf feurs. Het „overlegorgaan bevei liging taxi's" overhandigde 2000 handtekeningen en een petitie waarin wordt verwezen naar de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Hartmann, begin apriL Volgens het overlegorgaan is het nodig dat zo snel mogelijk iets wordt gedaan aan de recht spositie van de taxi-chauffeur. Een grote verbetering zou het zijn als de betalingsplicht van het openbaar vervoer ook voor taxi's werd ingevoerd. Daar naast willen de chauffeurs sub sidie voor de technische beveili ging van de auto's. (Van onze correspondent) LONDEN Morgen, op 1 mei, worden de Noord ieren voor de zesde maal Vervoers-cao eindelijk rond Van een onzer verslagge vers RIJSWIJK Het be- roepsgoederenvervoer heeft een nieuwe cao. Na moeizaam verlopen on derhandelingen zijn werkgevers en werkne mers het eens geworden over een arbeidsovereen komst die een looptijd van twee jaar heeft. Als de „achterban" van vakbon den en werkgeversorganisaties er mee instemt, zullen onder meer de volgende punten van kracht worden: er komt een vas te commissie voor overleg over arbeidsvoorwaarden; de cao zal gelden van 1 januari 1975 tot 31 december 1976; een onafhanke lijk bureau zal een onderzoek instellen naar de indeling van functies in deze bedrijfstak; de onkostenvergoeding wordt her zien; er zal een verplichte onge vallenverzekering van kracht zijn; er komt in de cao een verklaring waarin beide partij en zeggen een getrouwe nale ving van de cao te zullen bevor deren (zoals bekend wordt in het beroepsgoederenvervoer nog erg vaak de hand gelicht met de cao). Tijdens de onderhandelingen is al eerder,overeenstemming be reikt over enkele financiële pun ten, ondermeer een na-indexe ring over 1974 van 3,54 procent, een voorschot op de prijscom pensatie van 5 procent, en een 40-urige werkweek per 1 juli aanstaande. in twee jaar naar de stembus geroepen. Dit keer zullen ze 78 afge vaardigden kiezen voor een constitutionele con ventie, waarvan het doel bijzonder onduidelijk is. Met het kiezen van deze conven tie wil Engeland de Noordieren nog „een laatste kans" geven. De conventie krijgt zes maan den de tijd om een nieuwe grondwet op te stellen die voor alle politieke partijen aanvaard baar is. Voorzitter wordt sir. Robert Lowry, de hoogste rech ter van Noord-Ierland. Na zes maanden moet er dus een rapport komen, maar het ziet er niet naar uit, dat de 78 afgevaardigden daar ooit iets van terecht zullen brengen. Waarnemers voorspellen dat meer dan de helft van de zetels voor „Loyale" protestanten zal zijn, van wie weinig toegeeflijk heid te verwachten is. Om in leven te blijven zal de conventie, verdeeld in commissies, beter alleen minder gevaarlijke din gen kunnen behandelen, zoals werkverschaffing en welfare. Ongeacht of de conventie een voortijdige dood sterft, Noord- Ierland zal nog minstens twee jaar rechtstreeks bestuurd wor den door Londen, met alle mili taire en financiële problemen daarvan. Dit jaar stierven al ruim 60 personen in Noord-Ier land een gewelddadige dood, terwijl er toch een zogenaamde wapenstilstand van kracht is. Gisteren vielen twee doden; zon der waarschuwing werd het vuur geopend op een groep spoorwegarbeiders van wie er een gedood werd. Ook een IRA- leider werd doodgeschoten. ROTTERDAM (ANP) Het besluit om de rode vlag toch maar niet te hijsen, is burgemeester en wethouders van Rotterdam op een waarschuwing komen te staan van hun in de gemeenteraad. In de socialistische fractie geldt de gang van zaken rond de rode vlag als een nieuw bewijs dat b. en w. „onbesuisd" optreden. Men vertrouwt erop dat deze neiging in het vervolg zal worden onder drukt. De fractie heeft waardering voor de „doortastende daad kracht" van het college, maar constateert tegelijkertijd een weinig gelukkige hand „in besluiten, waarvan een grote psychologische bijwerking kon worden verwacht", aldus een communiqué. Vorige week werd bekend dat de fractie kwaad was, omdat zij niet gekend, was in het plan om de rode vlag uit te hangen (een onverstandig plan volgens de meeste PvdA-fractieleden) en nu was men weer onkundig gelaten van het herroepen van die beslissing, die in de raad loyaal door de PvdA was gesteund. Hierbij kwam nog, dat de fractie al twee maal eerder 'voor een verrassing was gesteld: het opleggen van een boete van 4,5 miljoen gulden aan het chemisch 'bedrijf Oxirane en het conflict met de gemeenteamb tenaren over de manier, waarop een werktijdverkorting moest worden ingevoerd. In beide gevallen moest het college tenslotte bakzeil halen. Ted Kennedy presidents kandidaat WASHINGTON (RTR) De fractieleider van de democra ten in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Thomas O'Neill, heeft gisteravond in een televisie-interview voor speld dat senator Edward Ken nedy kandidaat zal zijn voor het presidentschap. Op de vraag of Kennedy geïnte resseerd was in de voordracht van zijn partij voor de opvol ging van Gerald Ford in 1976, antwoordde O'Neill: „heel, heel "beslist". „Ik zou verbaasd zijn als Ted Kennedy niet de voorgedragene zou zijn". Ik depk ook dat hij tot president wordt gekozen". Kennedy zei vorig jaar in Bos ton dat hij niet zou streven naar de democratische partijvoor dracht in 1976. AMSTERDAM (ANP) De we reld telde ln 1960 circa 93 mil joen automobielen, maar dit aantal was in 1973 al gegroeid tot 221 miljoen voertuigen. Op dit moment zijn er meer dan 250 miljoen auto's. Het duitse IFO-instituut verwacht, dat dit aantal auto's zal toenemen tot 310 miljoen in 1980 en 372 mil joen tn 1985. Volgens dit insti tuut zijn de vooruitzichten op langere termijn voor de auto-in dustrie gunstig. Ontroerend weerzien Na jaren zag prins Bernhard, onlangs op bezoek in Polen, twee vrouwen terug, die vroeger bij zijn ouders gediend hebben en die hem als kleine jongen verzorgd hebben. Een blij en tegelijk ontroerend weerzien voor de vrouwen en voor de Prins. De foto van de Haagse fotojournalist Eric Dikker kwam gisteren in aanmerking voor de eerste prijs uit een collectie foto's over leden van het Oranjehuis. De wedstrijd was uitgeschreven door het tijdschrift „Ons Koningshuis". BRUSSEL (ANP) Minister Van der Stee van Landbouw is van mening dat er over de aardgasprij- zen die Nederland zijn tuinders in rekening brengt, in de Europese landbouwraad nog „een bikkelhard gevecht geleverd zal worden". De bewindsman zei dat maandag in Brussel. Neder land wordt door de Europese Commissie (het „dage lijks bestuur" van de EEG) en een aantal EEG-landen - in het bijzonder Duitsland - verweten dat het de concurrentie vervalst door het Nederlandse aardgas tegen een speciale prijs aan de Nederlandse glastuin bouwers ter beschikking te stellen. De Duitse minister van Landbouw, Ertl, heeft, aldus de heer Van der Stee, in deze raad officieel gedreigd met Duitse tegenmaatregelen. Als de Nederlandse aardgasprijs voor de tuinders niet wordt aangepast, gaat Duitsland zogeheten vrijwaringsclausules inroe pen en aan de Duitse grens heffingen op de Neder landse tuinbouwprodukten leggen. „Ik heb in het algemeen mijn bereidheid uitgesproken om te komen tot een aardgasprijs die gelijk is aan de gesubsidieerde olieprijs die wel door de Europese Commissie wordt toegestaan." Van der Stee heeft zijn collega's in Brussel echter ook duidelijk gemaakt dat Nederland daar tijd voor nodig heeft. Hij becijferde dat een verhoging van de aardgasprijs met 2 cent per m3 het gemiddelde Nederlandse glastuinbouwbedrijf van 6.000 m2 10.000 gulden per jaar aan produktiekosten scheelt. 75 procent van de Nederlandse tuinbouwers werjet met aardgas. De Nederlandse regering is van mening dat in vier jaar tijd de prijzen van het aardgas voor de tuinders aangepast kunnen worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7