'voor duizend piek nat avontuur de „eendracht" Leiden kan een flinke feestneus gaan opzetten RUNSBURG HEEFT NIEUWE BURGEMEESTER 150 jaar getrouwd ttflNGENttflM. fUL 1IINSDAG 29 APRIL 1975 LEIDSE COURANT (PAgDIA 5 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Miiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiii uiiiiiiAiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers LEIOEN Het Leldse program ma voor de viering van Konin ginnedag staat weer bol van de evenementen. Het ziet er als volgt uit: Plechtige vlaghijsing op het Stadhuisplein; aanvang 9.00 uur. Poppenkastvoorstelling voor de Jeugd in de grote zaal van de Burcht; aanvang 10.00 en 11.00 uur. Oranje Wandeltocht over afstan den van 10 of 15 kilomter. Start bij de Burcht vanaf 11.00 uur. Inschrijvingen aan de start in de foyer van de Burcht op 30 april. Inschrijfgeld tot 15 jaar één gul den. boven de vijftien jaar 1.50. Vanaf 8.30 uur beiaardconcert op het carillon van de stadhuistoren. Vanaf 13.00 uur openlucht-pau zeconcert op het Stadhuisplein. In de Lakenhal wordt vanaf 10.00 uur een poppententoonstelling gehouden. Programma voor Zuid-West (Omgeving Schubertlaan) Verkleedoptocht met de Leidse Katholieke Harmoniekapel; aan vang 11.00 uur. Vertrek vanaf de Brahmslaan. Kleuterspelen in de speeltuin; aanvang 13.00 uur. Ganzenbordspel rondom de Mahlerstraat-flat; aanvang 14.00 Poppenkast in de speeltuin; aan vang 16.00 uur. Voor inlichtingen: Schubertlaan 123. tel. 60482. Programma voor de Burgemees- terswljk. Kinderoptocht met medewerking van enkele muziekcorpsen. Aan vang 9.30 uur. Demonstratie St. Francisus Band; aanvang 10.30 uur. Kinderspelen met daarna prijsuit reiking; aanvang 11.00 uur. 's Middags om 13.30 uur weder om kinderspelen. Goochelen en poppenkast door theater Devilee; aanvang 14.30 uur. Kinderspelen; aanvang 15.30 uur. Vanaf 17.00 uur rad van avontuur tot zo lang er prijzen zijn. Vanaf 11.00 uur mogelijkheid om rondritten door de wijk te maken met koetsen. Alle festiviteiten hebben plaats op het plein: Cobetstraat de Laat de Kanterstraat Inlichtingen: T. Slegenbeekstraat 3, tel. 31088. Programma voor het Mors kwar tier. (Juwelenwijk). Kinderoptocht met medewerking van de drumband van de N,Z.H. en het majorettencorps van de wijkvereniging „De Juwelen". Aanvang 9.30 uur. Vertrek vanaf de Turkooislaan. Vanaf 10.00 uur attractiemarkt in de Opaalstraat. Poppenkast in de Agaatlaan. na bij hal B; aanvang 10.45 uur. Judo demonstratie op het gras veld aan de Agaatlaan; aanvang 10.45 uur. Majorette-show op het speelplein aan de Turkooislaan; aanvang 11.30 uur. Straattekenwedstrijd voor jong en oud in de Opaalstraat Aan vang 14.00 uur. Rolschaatswedstrijd voor de jeugd in de Topaaslaan; aanvang 15.00 uur. Korfballen op het sportveld ach ter de Topaaslaan. ingang Saf fierlaan. Aanvang 16.00 uur. Lampionoptocht met medewerk ing van drumband „Vios"; aan vang 20.00 uur. Inlichtingen: Agaatlaan B 363, tel. 64919 of 91491. Programma voor de Zljlbuurt (Merenwijk) Kinderoptocht: graag verkleed of met een versierde step of fiets. Start bij de bushalte aan de Punterwerf. Aanvang 9.45 uur. Kinderspelen op het terrein aan de Gardeniadal; aanvang 10.30 uur. Poppenkast; aanvang 12.00 uur. Kaarten voor de kinderspelen verkrijgbaar bij: Gloxiniadal 24, Dotterbloem 6, Punterwerf 4 en Hortensiadal 1. Inlichtingen: Gloxiniadal 24 tel. 49319. PRogramma voor het Koolkwar- tler. Rondgang van de R.K. Harmonie kapel. Vertrek bij speeltuin Oos- terkwartier; aanvang 9.30 uur. Gekostumeerd voetbal op Roo- denburg-terrein; aanvang 10.45 uur. Kleuterprogramma: aanvang 13.00 uur. Poppentheater; aanvang 13.00 Disco voor teeners in de speel tuin Oosterkwartier; aanvang 19.00 uur. Inlichtingen: Driftstraat 53. Programma Centrum (Omgeving Mare) In het Leids Volkshuis van 10.30 tot 13.00 uur een kinderkennis met onder meer Ezeltje Prik, bal len gooien, waarzegger, make-up stand en grabbelton. Ingang Haarlemmerstraat. Programma voor Zuid-West (Omgeving Montgomerystraat). Bazar in clubhuis „De Klinker" van 9.00 tot 22.00 uur. met onder meer een disco. Ochtendprogramm: poppenkast voor de jeugd, een KNWU-wieler- ronde met veel bekende Leidena- ren. korfbaldemonstratie door Zuiderkwartier, gewichtheffen door de „Spartaan", jongleren met Johnny Jansen, vechtsport- demonstratie door sportschool Van der Luit en politiehonden- dressuur. Middag- en avondprogramma: Muziek door popgroep „Spirit of St. Louis" op het terrein voor de Bevrijdingskerk aan de Basel- straat; aanvang 13.00 uur. Verder film voor de jeugd, natio naal majoretten concours op het terrein voor de Bevrijdingskerk aan de Berlagestraat; aanvang 14.00 uur. show met „Kunst en Genoegen" met trompet- tam boercorps. de Leidse „Hutspot ten" met medewerking van de boerenkapel „De Krotenkokers" en om 20.00 uur een lampionop tocht. Tenzij uitdrukkelijk anders ver meld. hebben alle festiviteiten plaats aan het einde van de Montgomerystraat, bij het terrein voor de Bevriidinaskerk. Inlichtingen: tel. 65317 of 65424. Voor de kinderen van 5 tot 10 jaar uit de Pieterswijk is verder mogelijkheid om deel te nemen aan de kindermiddag in de socië teit Minerva. Aanvang 14.00 uur. Aanmeldingen: mevrouw De Bruin. Pieterskerkhof 13, tel. 33367. Nederlandse jeugd loopt storm ent ie va liëtisj dame De in Voor- G.nout zetelende stichting irag^Zeilend Zeeschip" heeft 15 toet de nieuwe zeezeiler am '„Eendracht" een aardig schot in de roos gemaakt, r Want veel jongeren, jon gens én meisjes, maken nu de 14 daagse trips op ers reizen voor dit jaar ererJtijn al bijna volgeboekt.. rngeDe schoener „Eendracht" SJjs in juni van het vorig 'denjaar door prins Bernhard iiiente water gelaten. Einde- 'urglijk wantsinds 1937 nta]Streefde de vereniging „Zeilend Zeeschip", er- paai een eigen zeezeil schip te hebben. De ini tiatiefnemer van toen was ene Jaspi, een man die t nog in een „echt" zeezeil- n dschip rond de Kaap heeft zangevaren. Hij kon het Mmaar moeilijk verkrop eden dat Nederland geen VOfSchoeners, barkentijnen tisin dergelijke meer bezat, iméterwijl dat in andere lan den wel het geval was.. on ^g^Iij wilde een schip dat zoietuigde van de tijd toen, Nederland nog een glo- iriéuze zeevarende natie was. Jaspi's droomwens kwam pas uit in 1968, toen werd besloten ei een nieuw schip te bouwen. Dat je'schip bleek naderhand een stuk eermeer te kosten dan was ge- der pland: twee en een half miljoen. rijzen nieuw problemen. "Wie zorgt voor de bevoorrading ne<van het schip? Voor dergelijke eriproblemen wordt een stichting het leven geroepen: de stich- aiiting „Zeilend Zeeschip". Ie* er'Direct na de tewaterlating van de „Eendracht" werd de Talls- hipsrace gehouden, een face die 'P op de even jaren wordt gehou- den en waaraan uitsluitend zee- zeilschepen deel mogen nemen. Volgend jaar wordt weer een Tallshipsrace gehouden. Op ver- i zoek van de Verenigde Staten, ei van Amerika wordt de race ge- r' houden over een extra lang tra- n ject van Plymouth naar New York. Dit in verband met het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten in 1976. e Een unieke gebeurtenis. Om het programma niet door de war te I gooien wordt geprobeerd om tij- i dens de reis, die zo'n drie maan den duurt, zeven verschillende bemanningen aan boord te krij gen. De heer De Gryter: „We kunnen echter deze mensen niet voor de extra kosten op laten draaien, omdat zij soms al jaren geleden hebben ingeschreven. Vandaar dat we straks acties op touw zetten, die ons aan de be nodigde gelden moeten helpen". Dit jaar neemt de „Eendracht" ook nog deel aan „Sail Amster dam 700". Een groot aantal zee- zeilers, ook uit het buitenland, zijn dan gestationeerd in de Amsterdamse haven. Momen teel is de „Eendracht" op weg naar het wrak van de „Amster dam", een schip dat deel uit maakte van de Verenigde Oos- tindische Compagnie. Het wrak komt slechts enkele keren per jaar bloot te liggen. Het leven aan boord lijkt roma- tischer dan het in werkelijkheid is. Er moet stevig doorgewerkt worden. Er moeten „psalmen worden gezongen" (dek schrob ben) en het „kommaliewant" (eetgerei) moeten worden schoongemaakt. Het schip is dan iets moderner uitgerust In principe blijven echter dezelfde werkzaamheden bestaan, die de bemanningsleden al honderden jaren geleden uitvoerden. En misschien is dit juist het aan trekkelijke ervan. De bemanningsleden lossen el kaar af: als de een schrobt, houdt de ander „tweede plat voet" (wacht van 18.00 tot 20.00 uur), weer een ander helpt de kok of bestuurt het schip. Elke werkzaamheid duurt ongeveer een half uur. De bemanning moet wel wat zeemans- en zei lerstermen leren, want ze moe ten weten wat bedoeld wordt als de kapitein of de stuurman zegt: „Hé, jij daar, een beetje oploe ven". En dan moet het beman ningslid het schip naar de wind toedraaien. Een veertiendaagse reis met de „Eendracht" kost negenhonderd vijfenze ventig gulden. Dat geldt alleen voor de reizen die tijdens het zomerseizoen worden gehouden. Tij dens het winterseizoen heeft de „Eendracht" Jo se' Banus als thuishaven, op de Noordzee is het weer in die tijd te wissel vallig. Jongeren, en óók oudere mensen, die inte resse hebben om deel te nemen aan een zeezeil tocht kunnen schrijven naar Postbus 55 in Voor hout Hen van der Post mmMV". ËNHlHfll llllllllllllllll Het zeezeil schip „Een dracht" in het bruisende sop van de Noord zee. Vreugde en verdriet bij benoeming Van een onzer verslaggevers RIJNSBURG Rijnsburg heeft een nieuwe burgemeester. Gistermiddag heeft het ministe rie van binnenlandse zaken de benoeming be kend gemaakt van de 51-jarige drs. W. K. de Roos, die momenteel nog burgemeester is van het Friese plaatsje Barradeel. De beer De Roos is kerkelijk gereformeerd en politiek lid van de AR. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. De installatie van Rijnsburgs nieuwe burgemeester zal plaats vinden op 16 mei a^. Nu na bijna een jaar van afwachten (begin juli werd de inmiddels overleden burgemeester Koomans in het ziekenhuis opgenomen) heeft de minister van binnenlandse zaken dan eindelijk de knoop doorgehakt. Zijn beslissing is in Rijns burg deels met vreugde, deels met kritiek ontvan gen. Zoals bekend stond vanaf december vorig jaar op de benoemingsvoordracht voor het bur gemeesterschap van Rijnsburg de Wageningse wethouder S. Porte als nummer één geplaatst. Deze had er dan ook min of meer al op gereHend dat hij het zou worden die in Rijnsburg burge meester Koomans zou gaan opvolgen. En dat verwachtten ook insiders. Maar het is anders gelopen. Loco-burgemeester De Mooy: "Ik snap niet waar de minister de moed vandaan haalt om een ander te benoemen dan de heer De Porte. Ik heb uiteraard niets tegen drs. De Roos, ik ken hem persoonlijk niet, maar ik vind dat je iemand die nu al zo'n vijf maanden op een benoeming wacht, niet tot in den treure aan het lijntje mag houden. Wat de minister hier gedaan heeft is beneden de maat tegenover de Wageningse wethouder en diens gezin. "Daar staat echter tegenover dat we natuurlijk hier wel blij zijn dat de beslissing nu is gevallen. Toen ik het nieuws hoorde heb ik wel even een zucht van verlichting geslaakt. Per slot van rekening is het loco-burgemeesterschap ook niet alles. Je wordt het op een bepaald moment toch zat. Ik wil nu zo snel mogelijk mijn taken aan de heer De Roos gaan overdragen". Blijdschap in Rijnsburg maar verholen verdriet in Wageningen. Wethouder Porte, die zo lange tijd als nummer één op de lijst heeft gestaan is de afwijzing wel erg hard op het dak gevallen. "Ik had er met mijn gezin echt al een beetje op gerekend. Natuurlijk is het het goed recht van een minister om af te wijken van de benoemings voordracht maar dan snap ik niet dat men voor die afwijzing vijf maanden bedenktijd nodig heeft "Ik pas er voorlopig voor om nog eens te solliciteren naar de functie van burgemeester. Rijnsburgs nieuwe burgemeester w*rd op 10 juli 1924 in Bandoeng (Ind.) geboren. De heer De Roos is in Nederland lange tijd lei-aar geweest aan een landbouwschool. Hij was ook voor de AR sociaal-economisch medewerker voor het ge west Friesland. Daarnaast heeft hij nog tal van nevenfuncties bekleed. Herman van Amsterdam Loco H. de Mooy "besluit van minis ter is onbehoorlijk" OUD ADE In café ,,'t Lage Land" in Oud-Ade is gistermiddag een wel heel bijzondere receptie gehouden, waarvoor buitengewoon grote belangstelling bestond. De oorspronkelijke receptie vond plaats naar aanleiding van het feit, dat het een halve eeuw geleden was, dat het echtpaar De Haas in Oud Ade in het huwelijk trad. Op deze receptie waren voorts het gouden bruidspaar G.v.d. Hulst-Heemskerk, familie van de heer en mevrouw De Haas, en het eveneens gouden bruidsmaar Heemskerk —van Eede uit Voor hout ook al familie van de heer en mevrouw De Haas. Niet verwonderlijk was het dan ook dat de grote zaal van het café op een gegeven moment te klein bleek om de vele gasten te bergen. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van de Provinciale waterstaat, terwijl ook burgemeester Smolders en zijn echtgenote dit unieke huwelijksfeest bezochten, Op de foto zittend het echtpaar De Haas. Links het echtpaar Heemskerk Van Eede en rechts het echtpaar Van de Hulst—Heemskerk. AZ speelt in Voorschoten Van onze sportredactie VOORSCHOTEN - Morgen middag speelt het Voorscho tens Elftal tegen AZ'67, de ploeg die dit seizoen zonder meer dè relevatie van het Nederlandse voetbal is. De volgende vijftien spelers zijn uitgenodigd voor het Voorschotens Elftal: Pothof, Mugge, Van Zaanen, Van der Zwan, Helder en Zoete melk (allen Randstad Sport zondag), Weijenberg, Mol en Keijzer (allen Randstad Sport zaterdag), Theo Geor ge, Witte man, Van Bemme- len. Van Veen, Uljé en Dou- wes (allen SVLV). AZ'67 komt zonder Kees Kist en Bobby Vosmaer naar Voor schoten die beiden zijn gese lecteerd voor het Neder lands Elftal, dat morgen te gen België speelt Het elftal van de Alkmaarders zal er nu, naar alle waarschijnlijk heid, zo uitzien: Vooys (Heil), Van Rijnsoever, Mol, Spelbos, Vonk, Nygaard, Wildbret, Suurendonk, Meis ter, Molendijk en Wokke. De wedstrijd begint om vier uur, scheidsrechter is de heer Hoppenbrouwer. Een uur eerder komen de dames teams van Randstad Sport en SVLV tegen elkaar in ac tie. Wethouder Oosterman „Alternatieve hulp blijft in Leiden" Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Ooster man maakt er zich geen zor gen over dat op het terrein van de vrijwillige/alterna tieve hulpverlening in Lei den een vacuum zal ontstaan nu Release geen subsidie meer ontvangt en weg moet 'uit het pand aan de Nieuwe Rijn. De wethouder heeft dat gis teravond gezegd tijdens de behandeling in de gemeente raad die vooraf ging aan het formele besluit om de subsi- die-kraan dicht te draaien. Oosterman wees op verschil lende initiatieven om tot een nieuwe organisatie van vrij willige hulpverlening in Lei den te komen. Ondermeer wees hij op plannen van Prof. Dijkhuis en van de bij de Wclzijnsraad werkzame Jaap Bregman die vorige week een uiteenzetting heeft gegeven van zijn ideeën. Alleen het PvdA-gemeente- raadslid Duijvesteijn stemde gisteravond tegen het voor stel om de subsidiëring van Release stop te zetten. De begrotingspost in kwestie blijft gereserveerd voor een nieuwe hulpverleningsorga nisatie. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting. 14 dagen gratis naar: d«R woonpl.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349. Leiden. Leldse Courant

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5