Werkgroep volksgezondheid wijst Hafakker'-plan van 'St. Bavo' af SALMAN TREEDT DE ENGEL PROTESTEERT Charmante greep BETHESDA" VAN DE BAAN NA HALVE EEUW GEZONDHEIDSZORG Trouwe leden Sjoelclub viert tweede lustrum PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1»I Onderscheiding voor Hans Eckl Van onze correspondent ZOETERWOÜDE Van middag heeft loco-burge meester P. de Jong van Zoe te rwoode in het gemeente huis een koninklijke onder scheiding uitgereikt aan Hans Eckl. Deze is Oostenrijker van ge boorte en kwam na de Eerste Wereldoorlog op jonge leef tijd naar Zoeterwoude waar hij werd opgenomen bij de familie Tijssen. Hij is een van de medeop richters van de voetbalver eniging Meerburg en sinds dien in 1928 onafgebroken bestuurslid. Nog steeds in casseert hij bij de thuiswed strijden de entreegelden. Hij is inmiddels tot erelid van de vereniging benoemd en is lid van verdienste van de KNVB afdeling Leiden terwijl ook de NKS hem onderscheidde. Reeds gedurende 60 jaar be hartigt hij de belangen van de Leidse Courant aan de Hoge Rijndijk en beheert nu nog het agentschap. Vanaf 16.30 uur zal receptie worden gehouden in het clubhuis van Meerburg. LEIDERDORP - Koehandel met de ambulante handel. Daar leek het gistermiddag in het Dorpshuis in Leiderdorp even op toen de loting plaats vond van de standplaatsen in de textiel-branche voor de toekomstige weekmarkt. Onduidelijke koppigheid van de verte genwoordiger van de vereniging van ambulante handelaren (de man bleek zich uitstekend bewust van zijn macht) en een iets grotere koppigheid van betrokken handelaren leverde tenslotte als compromis een extra kraam op de weekmarkt op. Bij de rest van de verloting van de overige veertig standplaatsen trad wethouder J. Reugebrink als een volwaardige toewijzer op. Vaardig als een goochelaar met een hoge hoed trok hij voor de ogen van het merendeel van de bijna 600 gegadigden de namen uit de bus. Doden- herden king in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE De do denherdenking in Zoeter woude tot aan de viering van het 25-jarig Bevrijdings feest in 1970 een jaarlijks gebeuren waarin een herden kingsdienst in de N.H.-kerk was opgenomen, is de laat ste jaren beperkt gebleven tot een sobere kranslegging bij de gedenkplaat voor het gemeentebuis. Dit jaar b.g.v. het 6e lustrum van de bevrijding zal weer een meer uitgebreide herden king plaats vinden. Deze be gint a.s. zondag 4 mei met een dienst in de N. H.-kerk, om 19.00 uur Burgemeester Detmers zal deze samen komst openen. Verder zal het woord worden gevoerd door de heer H. Wilhelm, oud commandant van de B.S. in Zoeterwoude. Verder zal ie mand van de jongere genera tie zijn visie geven op de vrijheid. Na het zingen van het Wilhelmus is er een stille tocht naar het gemeentehuis waar om 20.00 uur, na 2 mi nuten stilte, een kranslegging zal plaats vinden. Daarna is er een ontvangst van oud- B.S.-leden in het raadhuis Lisse - de Engel - Gisteravond werd in het verenigingsgebouw van De Engel een spoedvergadering belegd door de afdelin gen Lisse van de AR, CHU en KVP voor de bewoners van Lisse-zuid over de Schip- hollijn, waarbij speciaal tracé 3—45 aan de orde kwam,.Dit alternatief betreft een afbuiging van de Schiphollijn vanuit de Haarlemmermeer via Lisse-Zuid naar de oude spoorlijn bij Voorhout. Komende vanuit de Haarlemmermeer zou deze lijn dan komen te lopen tussen het kerk- en scholencomplex bij de Beekbrug en de Derde Poellaan en in de omgeving van het bloembollenbedrijf Biemond de Heereweg Lisse passeren. De vergadering werd voorgezeten door de voorzitter van de KVP in Lisse, de heer De Boer. De inleiding op deze avond werd gehouden door het Lissese raadslid H. Smith (PCP). Deze zei geschrokken te zijn van de publicaties hierover, en dat er voor 2 mei a.s. een bezwaarschrift ingezonden moet worden daar men niet het risico wil lopen dat de minister geen reactie zou hebben vanuit Lisse over dit tracé. De heer Smith, die één en ander met dia's duidelijk maakte, sprak o.a. over de enorme geluids- Verontruste tuinders en buurtbewoners luisteren aan dachtig naar een deskundige uitleg van wat de eventuele aanleg van Schiphollijntra- cé nummer 3 voor hen zou kunnen gaan hinder die aanzienlijk over het aanvaard bare heenging, waarvan het dichtbij het tracé gelegen kindertehuis, de school i kerk ernstig te lijden zouden krijgen, eve als de woonwijk en de nabijgelegen bloem- bollenbedrijven, die het veld zouden mi ten ruimen en ook de jachthaven scheepswerf aan de Ringvaart. Proefboerderij onder de hamer Van onze correspondents WASSENAAR Vandaag] woensdag 7 mei zal in het roenhuis in de Kerkstraat i openbare verkoping plaatsvii plaatsvinden de voormal: proefboerderij „Bellestein" i de Kokshornlaan en de Oostr perweg. De boerderij bestaat uit t woningen met diverse stallen schuren, silo's, erf en grasl met een totale oppervlakte ruim 30 hectaren. Het comj zal geveild worden in 13 i schillende kavels, in grootte; riërend van 1.28 ha tot 4.10' De verkoping geschiedt bij-' bod en afslag ten overstaan de notarissen J. S. d^e Bors., Wassenaar en A W. C. Verbis te Katwijk. Premiere dameselfl Van Nispen DE ZILK Het nieuwe da' self tal van Van Nispen zal r morgen presenteren. De dan. spelen tegen H.B.C. uit H«| stede. Daarna treden c nen van Van Nispen in tegen „Oud Hillegom" Bij Van Nispen staan Maris sr. en Cock van Maris! Han van Maris Jan Nederstj» Floor Meeuwenboord, Joft- Weijers, Aad Verminn, Jan v|| der Linden, Koos van der w" Flip en Jaap Hoogkamer, En en Jaap van der Steen, Fj Klinkenberg en Wim Pompe J gesteld. De opbrengst van beide wedst den komt ten goede aan bejaarden van De Zilk. 1 Voedselavond LTV-leden Van onze correspondent DE ZILK - De leden van c afdeling De Zilk Vogelenzaifl van de LTV zijn tijdens eel bijeenkomst in de „Tiltenberf uitvoerig voorgelicht over hg gebruik van verantwoorde vcx ding. Mevrouw Wijfels, diëtist uit Noordwijk, deed de dami- over de voeding alles uit 4 doeken. Daarbij maakte zij oi^ der meer gewag van de gevar< voor de gezondheid bij het bruik van te vet, te veel, te zo»' en te fijn voedsel. Zuster-wisseling Van onze correspondente WARMOND Mi.v. 1 mei ax, zal de tijdelijke wijkverpleeF ster voor Warmond zr. L. G. 10 J. Kersten haar taak overdragL aan zr. C. J. Koster. Deze is <v het ogenblik nog werkzaam T NoordwijkerhouL 'j Feestzegels voor Rijnsburg Van een onzer medewerkers RIJNSBURG Cor de Mooyr lid van het feestcomité „100(L jaar Rijnsburg", heeft gistereir loco-burgemeester H. de Mooy,1 de eerste exemplaren aangek- boden van de herinneringsze-. gels welke speciaal ter gele-? genheid van dit feest werdenj: ontworpen. De zegels steilent voor de abdij van RijnsburgJ; temidden van een aantalg bloemmotieven. Voedselavond LTV-leden Van onze correspondent 1 DE ZILK De leden van dE afdeling De Zilk Vogelenzang van de LTV zijn tijdens eejj bijeenkómst in de „Tiltenberg- uitvoerig voorgelicht over hr gebruik van verantwoorde voe ding. Mevrouw Wijfels, diëtistÉ uit Noordwijk, deed de damej over de voeding alles uit dj doeken. Daarbij maakte zij or der meer gewag van de gevarei voor de gezondheid bij het gè bruik van te vet, te veel, te zo«f en te fijn voedsel. Proefboerderij f onder de hamer Van onze correspondent WASSENAAR Vandaag ei< woensdag 7 mei zal in het Je" roenhuis in de Kerkstraat eer' openbare verkoping plaatsvide»! plaatsvinden de voormalig^' proefboerderij „Bellestein" aai de Kokshornlaan en de OostdorJ perweg. De boerderij bestaat uit twe<> woningen met diverse stallen efll schuren, silo's, erf en graslanrfi met een totale oppervlakte var,1 ruim 30 hectaren. Het complei zal geveild worden in 13 ver schillende kavels, in grootte va> riërend van 1.28 ha tot 4.10 ha De verkoping geschiedt bij op bod en afslag ten overstaan van de notarissen J. S. de Borst te Wassenaar en A. W. C. Verhees te Katwijk. Onderscheiding voor Warmunda Van onze correspondent WARMOND Dinsdag 6 mei' zal het eerste elftal van War munda worden onderscheiden! met de L.B.A.-badge. De Landelijke Bond van Ama-j teurverenigingen kent deze zeer eervolle onderscheiding toe aan' de vereniging die het minst aan-' tal keren met de strafcommissie in aanraking is geweest in een; bepaald seizoen. Zuster-wisseling Van onze correspondente WARMOND Mi.v. 1 mei a.s. zal de tijdelijke wijkverpleeg ster voor Warmond zr. L. G. M. J. Kersten haar taak overdragen aan zr. C. J. Koster. Deze is op het ogenblik nog werkzaam in Noordwijkerhout Op korte termijn dienen paviljoens gesaneerd te worden Van een onzer verslaggevers Den Haag/Noordwijkerhout De stichting van een geïntegreerde woonwijk voor 100 zwakzinnigen en 100 niet-zwakzinnige mede bewoners („De Hafakker" genoemd) op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis „St. Bavo" te Noordwijkerhout stuit op een aan tal bezwaren. Dit is althans de conclusie die een werkgroep van de commissie van advies en bijstand voor de geestelijke volksgezond heid van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid in Z.-Holland heeft vastgelegd in een rapport, dat op 1 mei a.s. door de Provin ciale Raad in een vergadering zal worden behandeld. Het rapport kwam tot stand in samenwerk ing met de Kamer Inrichtingen van het Prov. Overlegorgaan Zwakzinnigenzorg in Zuid- Holland. Inplaats van het „De Hafakker"-plan van de Stichting Psychiatrisch Centrum St. Bavo doet de werkgroep de suggestie, dat de com missie voor de geestelijke volksgezondheid in overleg treedt met de leiding van „St. Bavo" om te zoeken naar een oplossing op korte termijn voor de huidige onaanvaardbare si tuatie waarin de zwakzinnigen in de pavil joens St Aloysius en St. Tarcisius leven. Ook zou gezocht moeten worden naar een vorm. waarin een experiment als door „SL Bavo" beoogd op verantwoorde wijze en onder vol doende garanties voor het belang van pupillen en andere betrokkenen kan worden opgezet In „St Bavo" verblijven thans ca. 200 zwak zinnigen. Van hen leven 100 nog in de psychia trische afdelingen van het ziekenhuis, onge veer 100 anderen zijn ondergebracht in de twee aparte paviljoens St Aloysius en St. Tarcisius. Het door de Stichting ontwikkelde plan be treft de laatstgenoemde groep, welke bestaat uit zwakzinnigen die gemiddeld functioneren op midden,imbeciel niveau. De werkgroep heeft geconstateerd, dat de bouwkundige toe stand van deze paviljoens „deplorabel"is, het geen de mogelijkheden tot een verantwoorde zorg beperkt tot een peil dat ligt ver beneden hetgeen minimaal acceptabel is; „Aan deze toestand", zo meent het rapport „moet op korte termijn een einde komen". De werkgroep wijst er o.a. op, dat de zwakzin nigeninrichtingen de aangewezen voorrienin-- gen vormen voor de verzorging van inrich- tingsbehoeftige zwakzinnigen. „Zwakzinnigen, die thans nog in psychiatrische inrichtingen verblijven (in Z.-Holland ca. 4000) zouden zoveel mogelijk naar deze zwakzinnigeninrich tingen moeten worden overgeplaatst". In het algemeen stelt de werkgroep, dat psychiatri sche inrichtingen hun functie voor de zwak zinnigenzorg geleidelijk zullen moeten opge ven. In Z.-Holland zullen binnen afzienbare tijd voldoende inrichtingen aanwezig zijn om de behoefte te dekken. Uitgaande van het feit, dat het belang van de zwakzinnige gediend wordt met een zo groot mogelijke integratie in de maatschappij. vindt de werkgroep „De Hafakker" (gepland op een terreindeel van „St Bavo") vrij ver van de dorpsbebouwing van Noordwijkerhout verwijderd. Hierdoor zal de woonwijk teveel als afdeling van „St. Bavo" en te weinig als wijk van Noordwijkerhout functioneren. Ook levert de hoge concentratie van zwakzinnigen voor de niet-zwakzinnige medebewoners van „De Hafakker" een zeer problematische leefsi tuatie op; een experiment op kleinere schaal zou gewenst zijn. Tenslotte meent de werk groep, dat het niet verantwoord is omdat de tijd die met realisatie van „De Hafakker" gemoeid zal zijn in elk geval enkele jaren zal zijn zo lang te wachten met de sanering van de bestaande paviljoens voor zwakzinni gen van „St Bavo". Tijdens de duur van de verloting, het was de eerste keer in ons land dat dit in het openbaar gebeurde, werd de grote zaal steeds leger. Handelaren met blije of minder vrolijke gezichten vertrokken als „hun branche" was behandeld. In het algemeen bleken de aanwezigen toch zeer tevreden te rijn met de gevolgde procedure. Of de 41 gelukkigen ook in staat blijken een behoorlijke weekmarkt te vormen zal op 15 mei blijken. Dan zal om 08.00 uur 's morgens de eerste markt van start gaan in de Hoofdstraat. Op de foto PvdA-raadslid Jeanette Tas, die zichtbaar vergenoegd een greep doet in de loterij-bus. Sassenheim Na bijna vijftig jaar in Sassenheim op het ge bied van de gezondheidszorg haar sporen te hebben ver diend, is de protestantse vereni ging voor de wijkverpleging „Bethesda" opgeheven. De acti viteiten van de vereniging zijn nu onderdeel geworden van de Vereniging Gezondheidszorg Sassenheim. Tijdens de laatste offciële ver gadering van „Bethesda" dank te voorzitter Colijn alle bestuur sleden voor al hun werk in die halve eeuw verricht. „Bethesda" werd in 1926 opge richt waarbij als oprichters o.a. genoemd moeten worden ds W. G. Krijkamp, toenmalig her vormd predikant en de heer L. v. Leeuwen, beiden maakten zich zeer verdienstelijk voor de vereniging. O.a. voor de bouw van het wijkgebouw „Bethesda" in de Emmalaan, dat in 1932 gereed kwam. Hier werd tot in 1972 o.a. consultatiebureau ge houden voor zuigelingen en •kleuters, en was het magazijn voor verpleegartikelen geves tigd. Bekende wijkverpleegsters wa ren de zusters Pijpers, Harm- sen, Pijl en v.d. Beukei. De zorg voor het magazijn was jaren lang bij mej. Bosma in goede handen. Na de ingebruikname van het Gezondheidscentrum in 1971 aan de Narcissenlaan, was het wijkcentrum aan de Emma laan overbodig en werd dat ver kocht aan de Stichting Maat schappelijke Dienstvèrlening Bollenstreek, die daar nu geves tigd is. Velen, in het bijzonder de moeders, denken met dank baarheid terug aan alle steun en zorg die hen vanuit „Bethesda", is verleend. NKV Lisse zonder voorzitter Woordwijk Voor een respectievelijk 46-jarig en 44-jarig lidmaatschap van de Hout- en Bouwbond CNV afdeling Noord wijk, zijn gisteravond in De Rank de heren B. M. Waal en G. Wesselingh onder scheiden met de ere medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Op de foto spelt bur gemeester Bonnike van Noordwjk beide heren de hoge on derscheiding op de revers. Van onze correspondent LISSERBROEK De sjoelclub organiseert op 10 mei in het dorpshuis „De Meerkoet" een groot sjoeltoernooi. Dit ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de club. Ongeveer tweehonderd personen kunnen aan dit toernooi deelnemen. Voor inschrijving is mogelijk op woensdag 7 mei van zeven tot tien uur in „De Meerkoet", en op de toernooi- dag in het dorpshuis van zes tot zeven uur. Het toernooi begint om half acht Van onze correspondent Lisse In de gisteravond gehouden jaarvergadering van het N.K.V. Lisse heeft voorzitter J. H. Salman officieel afscheid genomen. Hoewel er vanuit de vergadering bij de heer Salman nog op aan werd gedrongen zijn functie te blijven vervullen zei de scheidende voorzitter niet terug te willen komen op zijn eerder genomen besluit. De vacature van voorzitter is een feit geworden. De heer Th. de Klerk, de tweede voorzitter, riet zich voor de zware taak geplaatst om voorlopig als voorzitter op te treden, waarbij hij wel de verzekering van de heer Salman meekreeg, dat hij de voorzitter wel begeleiden wil. Het heengaan van de voorzitter wordt óók betreurd vanwege het feit, dat men in 1976 het 75-jarig bestaansfeest op feestelijke wijze hoopt te herdenken. Gaarne had men dit feest gevierd met de heer Salrnan als fungerende voorzitter, doch hij liet rich niet vermurwen. Hij sprak een woord van dank voor het vertrouwen dat men in hem stelde en gaf de afdelingsbesturen een ernstig woord mee om zeer serieus bezig te zijn met de vervulling van de vacature van voorzitter. Voorts werden in deze jaarvergadering de verslagen uitgebracht van secretaris en penningmeester, eveneens van de kascommissie voor het nazien der kasbescheiden, waarover een gunstig rapport werd uitgebracht. Tot nieuwe kascommissieleden werden benoemd de heren J. van der Voort en G. Snaar.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4