kardomel ,£nobel werkt "gewoon] kan nieuwe kerngroep DEBUUT KIST KWAM JAAR EERDER DAN VERWACHT... Van den Driessche kon karwei niet afmaken Milil Op ander punt van circuit was ramp ernstiger geweest folT IS GEEN GELEGENHEIDSELFTAL" Goethals kent grote waarde itoe aan duel met Nederland t)rie dames rin marathon Amsterdam j Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. Tevergeefse vlucht Sportwereld IINSDAG 29 APRIL 1975 LEIDSE COURANT 1ST George Knobel :ent erop, dat de Bel- van de morgen in itwerpen te spelen in- f'i^land tegen Nederland prestigeduel willen ken. "De samenstel- g van hun selectie idt in die richting", /frtelde Knobel gisteren 4 Zeist. Het zit Ray- 3nd Goethals nog altijd ars dat Nederland en t België heeft deelge nomen aan het wereld kampioenschap in West Duitsland". Knobel vreest niet, dat het door hem met veel jeugdig talent ge lardeerde Oranje het slachtoffer zal worden van de revanche-ge- dachten der Belgen. Hij be schouwt het weliswaar als een handicap van formaat, dat hij op het laatste moment Wim Jan sen (wegens een hielblessure niet beschikbaar) heeft moeten vervangen door Jan Peters van NEC, maar heeft toch het volste VUliraOOD vertrouwen in de ploeg, welke vier debutanten telt en met de gemiddelde leeftijd van 25,09 ja ren een van de jongste nationale elftallen van de laatste twintig jaar is. Knobel: "We hebben vier debutanten, dat klopt, maar die jongens hebben bij hun clubs zoveel topvoetbal gespeeld dat ze dit werk moeten aan kunnen. Bovendien heb ik bewust op kwaliteit gekozen. De knapen, die er nu in staan, zijn ook de besten die ik dit seizoen in de Nederlandse competitie aan het werk heb gezien". (Van ome sportredactie) BRUSSEL Raymond Goethals, de coach van het Belgische elftal, kent grote waarde toe aan .J de ontmoeting met Nederland morgenavond in Antwerpen. „Nederland is en blijft een van de meest vooraanstaande voetbalnaties", beweer de gisteren Goethals na de training. „Ik heb zondag de televisiebeelden gezien van Ajax- PSV en blijf erbij, dat Nederland over ver- l schrikkelijk veel talent beschikt. Ze kunnen daar zeker twee nationale ploegen van gelijke kracht opstellen". Goethals is niet zo gelukkig met de afwezigheid van Johan Cruyff en Johan Neeskens. „Ik had /- hen er liever bij gezien. Als we nu van Neder land zouden verliezen, zullen de mensen nier zeggen: wat zou het wel niet geworden zijn met Cruyff en Neeskens?" Goethals zal vrijwel zeker een speler laten debuteren; de 26-jarige Xavier Caars van FC Antwerp, die de linksback-plaats zal bezetten waarop tot voor kort de thans door een menis cusblessure uitgeschakelde Maurice Maertens een abonnement had. De opstelling ziet er waarschijnlijk als volgt uit: Piot (Standard Luik); Van Binst, Van den Daele (beiden An- derlecht), Dekwalque (Standard), Caers (Ant werp), Van Moer (Standard), Cools (FC Brug ge), Coeck, Van der Eist (beiden Anderlecht); Lambert (FC Brugge), Teugels (RWD Molen beek). vriendschappelijke interlands, welke in een tijdsbestek van ongeveer een maand zal worden afgewerkt. Op 17 mei volgt de uitwedstrijd tegen West Duits land en twee weken later de ontmoeting met Joegoslavië in Belgrado. Terecht beschouwt de bondscoach deze drie duels als een uitstekende gelegenheid om veelbelovende jongeren de vuurdoop te laten ondergaan. Knobel: "Als we dat nu niet doen, wanneer zou het dan wel moeten gebeuren? Er moet nu maar bewezen worden waar on ze mogelijkheden liggen. Morgen krijgen Adrie van Kraay, Frans Thijssen, Johan Zuidema en Kees Kist een eer ste kans. Jan Everse, Bobby Vosmaer en te elfderure opge roepen Peter Arntz van Go Ahead Eagles (hij completeert de groep nadat Wim Jansen zich had afgemeld) zullen in de ko mende weken vrijwel zeker aan de beurt komen. "Natuurlijk krijgen die jongens ook een kans", aldus Knobel, "Anders zou het toch geen zin hebben ze op te roepen. Misschien zet ik hen tegen België in. Met de te- genstander is namelijk de af spraak gemaakt, dat drie spe lers mogen worden vervangen". Uiteraard hoopt Knobel, dat de door hem gekozen jongeren hem niet in de steek zullen la ten. "Ik heb de indruk dat ze stuk voor stuk bijzonder gretig zijn. Misschien is het een uit vloeisel van het W.K.-effect. Ik heb hen bewust opgesteld in een George Knobel met de vier spelers, die morgen de vuurdoop ondergaan. Van links naar rechts: Kees Kist, Frans Thijssen, Johan Zuidema en Adrie van Kraay. elftal met routiniers als Wim Suurbier, Ruud Krol, Rob Ren- senbrink en Wim van Hanegem. Van wie de mentaliteit en kwali teiten erg belangrijk kunnen zijn". Nu al weet Knobel, dat hij eind mei in de wedstrijd tegen de Joegoslaven niet zal kunnen be schikken over de Ajacieden en PSV-ers die dan door hun clubs worden opgeëist. De bonds coach hoopt echter, dat tegen die tijd Johan Cruyff en Johan Neeskens er wel weer bij zullen zijn. "We kunnen hen nog niet missen. Het zou natuurlijk prachtig zijn wanneer er een dag komt, waarop we kunnen zeggen: Cruyff en Neeskens kunnen in Spanje blijven, want wij hebben volwaardige vervan gers. Maar zover is het helaas nog niet". Knobel: wil nu wel eens weten waar ik aan toe ben. Zou Barcelona bereid zijn Cruyff en Neeskens vier keer per seizoen af te staan, dan ben ik bereid lang van te voren be kend te maken voor welke wed strijden ik op hen reken. Het is trouwens niet zo, dat degenen die er nu in staan moeten vre zen er weer buiten te vallen wanneer de twee Johannen er bij zijn. Ik werk gewoon naar een nieuwe kerngroep toe. Daarom is dit ook geen gelegen- heidselftal". (Van onze sportredactie) Zeist - Zoals de gebroeders Molenaar ooit een vijfjarenplan opstelden om A.Z.'67 naar de top van het Nederlandse voetbal te brengen, zo deelde ook Kees Kist al vrij lang geleden zijn loopbaan in verschillende fasen in. "Van jongs af aan heb ik een trap voor ogen gehad. Het tempo, waarin ik de treden heb genomen, is steeds gelijkmatig geweest. Alleen deze verkiezing in het Nederlands elftal is ongeveer een jaar eerder gekomen dan ik had verwacht", aldus de ïi-jarige aanvaller, die morgenavond in het hoogbejaarde Antwerpse Bo suilstadion in Oranje zal debuteren. "Dat ik er nu al bij ben is mooi meegenomen. Mijn doel is echter het wereldkampioenschap in 1978. Als Nederland zich daarvoor plaatst, wil ik er bij zijn". Hoogblonde Kees Kist beweegt zich buiten de witte kalklijnen niet minder zelfverzekerd dan wanneer hij er binnen alleen op vijandelijke doelverdedigers afstormt. Zonder een spoor van arrogantie, maar wel met een opvallend geloof in eigen kunnen zegt hij:,, Dat ik tegen België speel betekent voor mij geen verrassing. Ik had erop gerekend. Na het zien van de selectie wist ik, dat ik een kans zou krijgen". Capaciteiten Een kans, welke Kist niet toeschrijft aan de opvallende rol van AZ.'67 in dexe competitie. "Natuurlijk", zegt hij, "moet je het geluk hebben te spelen in een ploeg, die goed draait. Dan val Je eerder op. Maar om het Nederlands elftal te bereiken, moet je in ein de eerste plaats zelf over capactieiten beschikken. Die heb je of je hebt ze niet". Omdat hij zo ambitieus is vindt Kist het prachtig, dat hij zich als eerste speler van AZ'67 in het oranjeshirt zal mogen hijsen. "Ik ben", vervolgt hij niet zonder trots, "bovendien de eerste voetballer uit de kop van Overijssel (Kist is afkomstig uit Steenwijk - red.) die het Nederlands elftal heeft bereikt". Bang om in de "Hel van Deurne" af te gaan is hij niet. "In de eredivisie houden de tegenstanders me niet voor honderd maar voor honderdtwintig procent in de gaten. Desondanks speel ik dit seizoen beter dan ooit. Dat spelers als Cruyff en Neeskens er niet bij zijn, beschouw ik niet als een devaluatie. Misschien zou dat gevoel wel komen als ik straks word gepasseerd wanneer die twee wel beschikbaar zijn, maar volgens mij heb ik het zelf in de hand om te voorkomen dat zoiets gebeurt". «STERDAM De interaatio- ale marathon die op zaterdag j mei in Amsterdam wordt ge- raden heeft een voor Neder- od record aantal deelne- lers: 235. Hierbij bevinden. ch drie dames. jj de deelnemers bevinden zich fst dertig buitenlanders, on- r wie de Belgische vedetten >lle en Van Bogaert en de istenrijkse troef Horst Elmer, de Nederlandse inschrijvin- zijn de namen van de natio- kampioen Geert Jansen en fenk Kalf. start en finish vindt plaats het 01>Tnpisch Stadion. Het rkoers is zo goed als ver- trsvrij gemaakt De„kleine" rathon voor prestatielopers °aat voor een groot gedeelte Ings hetzelfde parkoers. Hier- bor kan men zaterdag tot 12 ur inschrijven. (Amateurs tatus foetballers ;econtroleerd AKAR De amateurcommis- e van de internationale voet- klfcderatie (FIFA) zal in de •ekomst een onderzoek instel- d naar de amateurstatns van s voetballers die deelnemen het Olympisch voetbaltoer- K>i. erschef René Courte verklaar- gisteren in Dakar dat de •mmissie dit besluit had geno- en om dat van veel kanten erd geklaagd dat professionals aren opgesteld in elftallen die selnamen aan de strijd om het lympisch voetbalkampioen- commissie heeft voorts be- aten dat amateurs hun naam i foto ter beschikking mogen ellen voor advertenties en pu- Jiciteit. Een geldelijke vergoe- ng dient echter ten goede te amen aan de nationale voetbal bonden. ÏSCroon tekende üj)ii Anderlecht i° J X) RUSSEL Hans Croon is in lenst getreden van de Belgi eerste divisieclub Ander- scht. De Nederlandse trainer, ie tot het eind van het huidige S fizoen Lierse SKonder zijn ™»oede heeft, zette gistermiddag in handtekening onder een ontract van een jaar. 80s Hermens leeft sponsor IJMEGEN Jos Hermens, de ederlandse recordhouder op t 5.000 en 10.000 meter hardlo- 'n, heeft een sponsor. Met in- van 1 mei zal het week- „De Nieuwe Revue" de ijmeegse lange-afstandloper icieel steunen. ^^6per^^jféJiterpaktiideliikvan^lvoCTlP^haalnpak n DOMO produkt Benidorm Marino Basso uen Hertog kon in de slotfase toonde zich de snelste in de het tempo ^et meer volgen. Een eindsprint van de zesde etappe, groep van 46 renners stormde die in het teken had gestaan op de finish af, waar Basso zich j^D }an*>duU8;e vlucht van de rapste in de sprint toonde. de Nederlander Fedor den Her tog. Op vier van de vijfs cols v uuj die de rit telde, kwam de ren- jUr^uur). ner van Frisol als eerste door. Hij zag kans zijn voorsprong op het peloton uit te bouwen tot. bijna zeven minuten. Bij de voorlaatste beklimming be droeg bij het passeren van de top de voorsprong van Den Hertog nog maar elf seconden. Spoedig daarna werd hij ingelo pen. Den Hertog zette zijn aanval in na 72 kilometer. Na 102 km was de marge bij de Sierra de Maig- mo uitgegroeid tot 6 min 54 sec. Uitslag: 1. Basso (Ita) de 217 km in 54 min 34 sec (eem 31.406 km Lasa (Spa), 3. Viejo (Belg), 14. Kuiper ken (Ned) z.t., 48. Den Hertog (Ned) 7.00.25, 49. Van Katwijk (Ned) z.t., 74. Prinsen (Ned) 7.17.29, 76. Huizebosch (Ned), 77. Smit (Ned) 7.22.12.-. i- Kuiper (Ned) 29.10.16, 9. Koken (Ned) 29.10.18, 45. Den Hertog (Ned) 29.17.28, 71. Prinsen (Ned) 29.33.56, 74. Van Katwijk (Ned) 29.38.36, 75. Smit (Ned) 29.39.24, 76. Huizebosch (Ned) 29.57.16.-. Marino Basso mocht juichen in Benidorm, omdat Fedor den Hertog zijn lange vlucht niet kon bekronen. DEN HAAG Stan van den Driessche heeft aan zijn tweede optreden sinds zijn gedwongen non-activiteit als gevolg van een kaakfractuur een zege overgehouden. Bleek de Fransman Bon- netaz onlangs in Over- bosch nog te sterk voor de Rotterdammer, gister avond was de Belg Eric Seys niet in staat hem van zijn tiende triomf als prof in twaalf gevechten af te houden. Ondanks zijn niets aan duide lijkheid overlatende zege op punten was Stan van den Dries sche toch niet helemaal tevre den. In het acht ronden durende gevecht hadden zich verscheide- mogelijkheden voorgedaan maak je niet dik stimorol kauwgom eet je niet op neem zijn berekend". Eric Seys heeft daar dankbaar van gepro fiteerd. De Belg werd vanaf de eerste ronde bestookt door de gevaarlijke linkse hoeken van zijn opponent, die diverse keren doorkwamen naar hoofd en li chaam. Het gevolg was dat Seys nauwelijks uit zijn verdediging tevoorschijn kwam. Hij hield zijn dekking hoog gesloten en wanneer Van den Driessche aanviel beperkte hij zich veelal tot zich zo klein mogelijk maken om het trefvlak voor zijn tegen stander te beperken. Daardoor werd het geen uiter- om de Belg voortijdig de ring mate boeiend gevecht. In de zes- te laten verlaten, maar de pupil van Theo Huizenaar had er geen kans toe gezien. „In mijn manier van boksen zal altijd opgesloten blijven zitten dat ik niet als een dolleman ga aanvallen. De risico': EMERSON FITTIPALDI: LAUSANNE Wereldkampioen Emerson Fit- tipaldi heeft gisteren in zijn woonplaats Lau sanne felle kritiek uitgeoefend op de wijze waarop de organisatoren van de Spaanse Grand Prix zondag hebben gereageerd toen het fatale ongeluk met de wagen van Rolf Stom melen gebeurde. „De oorzaak van het ongeluk is niet dat de veiligheidsmaatregelen ter plaat se onvoldoende waren", aldus Fittipaldi, „juist op die plaats liep de vangrail tot beneden toe door. Op andere punten van het circuit waren de gevolgen waarschijnlijk nog veel ernstiger geweest". De kritiek van de Braziliaan is gericht tegen het optreden van de wedstrijdleiding. „Men heeft de wagens nog een ronde laten doorrij den", betoogde hij, „en dat is een niet te pardonneren fout geweest. Daardoor kon de ziekenauto pas tien minuten nadat het ongeluk gebeurde ter plaatse zijn". Fittipaldi was de enige coureur die de race boycotte. Inmiddels zijn de organisatoren van de Grote Prijs van Monaco eveneens een stratencircuit waar op 10 mei de volgende wedstrijd tellend voor het wereldkampioenschap wordt gereden gisteren bijeen geweest. Zij hebben besloten dat slechts de helft van het aantal personen dat gebruikelijk toestemming krijgt zich dicht langs de baan op te houden dit jaar daarvoor vergun ning zal worden gegeven. Terwijl Rolf Stommelen in Barcelona herstellende is van de gevolgen van het ongeluk zondag (foto), bekriti seert Fittipaldi de organisatie. de ronde moest Seys acht tellen rust nemen na een linkse hoek op het hoofd. De Belg herstelde zich evenwel knap. Ook hierna kwam hij nog verscheidene ke ren in moeilijkheden, maar Van j. - den Driessche kon het karwei aie ik njet afmaken. „In de zesde en zevende ronde ben ik er wel wat meer op gaan loeren, om in de laatste ronde toe te slaan. Maar het lukte niet Die jongen pakte veel". Van den Driessche had toch wel enige hinder ondervon den van de vloer van de ring, die wel erg ongelijk lag. „Het leek wel een trampoline", zei hij. „Maar het is natuurlijk geen excuus". Een aanfluiting voor het bok sen en de arbitrage was het gebeuren tijdens het gevecht Fassani-Klaassen. De niet van enig talent gespeende Fassani trof in Klaassen een muur die niet te slopen viel, tegelijker tijd bediende Klaassen zich echter van zo veel onrechtmati ge handelingen dat hij erom vroeg gediskwalificeerd te wor den. Scheidsrechter Schulein was daar evenwel niet toe be reid. En daarmee bewees hij geen goede dienst. Jaap van der Ende kreeg zijn revanche op de Rotterdammer Van der Sluis, die de Hagenaar tijdens de districtskampioen schappen had verslagen. Na eni ge weinig betekenende scher mutselingen haalde Van der En- de na twee minuten in de eerste ronde met een korte combinatie flitsend uit en voor Van der Sluis besefte wat er gebeurde had de scheidsrechter al tot tien geteld en dat betekende k.o. FRANK WERKMAN Uitslagen half zwaar C: Lagcwey (Den Haag) w.o.p.v. Maitimo (Schie dam); St. Annaland (Rotterdam) w.o.p.v. Hofstede (Gouda); A-klasse: Fassani (Den Haag) w.o.p.v. Klaas sen (Schiedam): lichtwelter A: Wul- lems (Rotterdam) w.o.p.v. De Jong (Breda); welter B: Noteboom (Mid- delharnis) w.o.p.v. Van Halderen (Amsterdam); zwaarwelter C. Ver kerk (Gouda) w.o.p.v. Lis (Den Haag); midden A: Rutten (Gemert) w.o.p.v. Van Halderen (Amsterdam); zwaarwelter B: Pieneman (Don Haa- g>—Avezaath (Driebergen) onbeslist. Bokspromotor wil stadion kopen voor Mohammed AU LONDEN De Ameri kaanse bokspromotor Don King heeft gisteren gezegd dat Mohammed AU in september tegen Joe Frazier zal uitkomen. De wedstrijd zal worden gehouden In Honoloeloe In een stadion dat plaats biedt aan 50.000 toeschou wers. King, vertelde ook over onderhandelingen met een Moslimgroepe ring in het midden oosten over de aankoop van de Madison Square Garden in New Fork. „We gaan Madison Squa re Garden kopen, met al les erop en eraan. Ik ben een arme jongen uit de oostelijke wijk van Cleve land. De Garden weigerde All's laatste gevecht tegen Chuck Wepner en wij wil len ervoor zorgen dat Ali daar in de toekomst zal kunnen verschijnen ter meerdere glorie van de moslims op de hele we reld". Spurs gered LONDEN Tottenham Hot spur heeft zich gehandhaafd in dc eerste divisie van de Engelse league. Gisteravond won de ploeg in Londen de inhaalwe- strijd tegen Leeds United met 4-2. Bij de rust leidden de Spurs al met 3-0. Door de zege van Tottenham degradeert Luton Town naar de tweede divisie. West Ham Uni ted won voorts op eigen terrein van Arsenal met 1-0. ENSCHEDE Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft FC Twente een invitatie ontvan gen om als voorbereiding op het nieuwe seizoen deel te nemen aan een sterk bezet internatio naal toernooi in Spanje. De En- schedese eredivisieclub zal op 8, 9 en 10 augustus in La Coruna meedoen, samen met Penarol uitMontevideo, Atletico Madrid en mogelijk Rode Ster Belgra do.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15