Ton Vissers laat zich door geen enkele in de maling renner nemen Koningin opent expositie Finse architectuur „Open Kerk" bezon zich over afzien van privileges in kerk Militair optreden tegen coöperaties in Paraguay wekt Europees protest Markantegevierdemaar ook hevig bekritiseerde Brabander ij lDINSDAG 29 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINAJl d Vissers blijft lachen, on- danks de slechte start van zijn ploeg. Maar hij hoopt atsj zijn slag te slaan tijdens de grote wielerevenementen op de Europese wegen. en; (Van onze correspondent) njOISTERWIJK Wanneer er de laatste jaren in de wielerwereld een """schandaal ontstaat, dan moet het al *gek zijn, wanneer Ton Vissers de algemeen manager van de groepe ring Alsaver-Jeunet-De Gribaldy er niet bij betrokken is. Vorig jaar was het de affaire Robot, nu het seizoen 1975 op de weg nog maar nauwelijks is begonnen zijn er al moeilijkheden geweest met Frits Sliiper, Leo Duyndam en Klaas Pieter Sterk. Ton Vissers, eens een goede binnen huisarchitect in Rotterdam, ge trouwd met een vrouw die haar spo- rdren bij de opera heeft verdiend en ■"wonend in een luxueus huis aan de van de Brabantse villagemeen- .te Oisterwijk, is een van de meest iinarkante, meest gevierde, maar ook "een van de meest bekritiseerde men sen uit de Nederlandse wielerwereld. Telkens opnieuw slaagt hij er weer in een fabriek, in binnen- of buiten land, voor het sponsoren te interes seren. Eerst was het Acifit, daarna iWillem II, vervolgens Canada Dry, vorig jaar Robot en nu zelfs een „..driemanschap Alsavér-Jeunet-De Gribaldy dat het vertrouwen aan Ton Vissers gaf. Aanvankelijk was het de opzet Alsaver zonder de beide Igenoemde firma's de weg op te stu ren. Public relationman en organisa tor Vissers trok hiervoor zeven Ne derlandse, vier Belgische en een in België woonachtige Spaanse coureur aan. MINIMUMLOON Toen de ploeg helemaal „rond" was, Éntracten zelfs getekend en de telling van de equipe in de 3 zaal van de RAI in Amster- U vaststond, kreeg Vissers het Ie stok met de KNWIJ. Via het bestuurslid, mr. Dingenouts, tide de unie dat elke sponsor van beroepsrenners verplicht is het minimumloon uit te betalen, alsme- Hide de sociale lasten voor haar rekev ning moet nemen. Manager Ton Vissers en ploegleider Lomme Driessens namen dit niet Vissers; „Wij vonden het ongehoord dat de KNWU nu pas met die maat regelen op de proppen kwam. Wan neer dat aan het einde van het vorig seizoen was gebeurd, hadden wij bij de samenstelling van de ploeg hier- mee rekening kunnen houden. Nu was er geen weg terug meer. Overi gens voldeed Alsaver wat betreft het minimumloon aan de eisen van de bond. De minst betaalde renner had een contract van 10.000,—. Toen was echter ook reeds in de pen dat we naar België zouden omswitchen. Hierop werd enige drang uitgeoe fend door de directie van Alsaver in Zwitserland. In Brussel had men al de beschikking over een verkoop kantoor. In Nederland moest de ver kooporganisatie van dit energiever- wekkend voedingsproduct nog op gang worden gebracht. Zelfs nu is men nog niet zover. Daarnaast wa ren wij in onderhandeling met Jeu- net en De Gribaldy om een partners hip aan te gaan. Een van hun voor waarden was ook dat we in België domicilie zouden kiezen. De onenig heid met de KNWU gaf de doorslag". Vissers vervolgt: „Om financieel voordeel te hebben moesten wij ze ker niet naar België gaan. De bepa-*" lingen van de B.WB. zijn veel stren ger dan in Nederland. Als je hier 750 stort krijg je je sponsorerken ning en ben je overal van af. In België is dat 15.000 francs per ren ner. We hebben er dertig, dus je kunt zelf uitrekenen hoeveel wij alleen hieraan kwijt zijn". Dertig renners in een ploeg vraagt van de begeleiders enorm veel. Vis sers: „Ik ben ervan overtuigd, dat ik nog nooit zo hard heb moeten wer ken als dit jaar. Ik ben een echte globetrotter geworden. Van het ene vliegtuig in het andere, de ene auto in, de andere weer uit Ik verzorg voor de ploeg alle organisatorische aspecten. Verder doe ik de admini stratie, de correspondentie, verzorg fanmail en ga, wanneer nodig, mate riaal bij halen. Ik heb een budget van 9,4 miljoen francs. Dat lijkt veel maar als je weet dat alleen de in schrijf som voor de Tour de France 720.000 francs bedraagt, zul je be grijpen dat er toch met de intentie van een schatbewaarder moet wor den gewaakt". BONJE Alsaver is dit seizoen al enkele ke ren in het nieuws geweest Dat wil zeggen „bonje" met diverse renners. Het eerste geval deed zich voor met de jonge Limburger Frits Sliiper uit Kerkrade. „Ik heb nog nooit zo hard moeten werken als dit jaar". Vissers: „Slüper had bij ons een contract aangeboden gekregen van 12.500,—In eerste instantie was hij zeer enthousiast maar later zei hij 2.000 meer te willen hebben. Hier ging ik niet mee akkoord. Voor mij was Slüper, die heus niet zo'n hoogvliegerbij de amateurs is ge weest niet meer waard. Een hotel houder uit Zuid-Limburg zei echter dat hij deze tweeduizend gulden zou bijpassen. De man gaf Slüper 1600,de rest zou later worden betaald. De renner investeerde dit geld in een nieuwe auto, zal mij een zorg zijn wat hij met zijn centen doet maar beweerde later tegen ie dereen het geld niet gekregen te Manager Ton Vissers in de volgauto: „De minst betaalde renner had een contract van tien mille". hebben en van mij, in zijn eerste loonzakje, te weinig te hebben ont vangen. Later moest hij toegeven dat de hotelier wel had betaald, maar toen wilde hij plotseling zijn contract niet meer tekenen. Hij zei liever amateur te blijven. De door mij vooruitbetaalde gage heb ik echter nooit terug gezien, ook de kleding heeft hij nog in zijn bezit. Van mij mag hij amateur blijven het zal voor hem bijzonder moeilijk worden ooit nog een onderkomen in een prof- ploeg te vinden". IN DE PUT Kort hierna ontstond het geval- Duijndam. Vissers: „Leo Duijndam zat omstreeks december totaal in de put Samen met dokter Simons uit Raamsdonkveer kwam hij hier. Of ik hem helpen kon. Hij wilde echter zijn eigen programma maken. Wij kwamen tot een akkoord en Leo tekende een contract". (Wij kregen het contract te zien, red.). „Enige tijd later, inmiddels hadden zich moeilijkheden tussen Duijndam enerzijds en het tandem Post-Derk- sen anderzijds, voorgedaan in ver band met het voorleggen en laten tekenen van een blanco contract voor de Zesdaagse van Rotterdam, kwam Duijndam plotseling terug. Ik wil wegrenner worden, klassiekers, etappekoersen, en tijdritten rijden, zei hij. Oké, zei ik. We zullen het eerder gemaakte contract ongeldig verklaren en een nieuwe natuurlijk lucratievere verbintenis aangaan. Met mij kun je alle kanten uit Je' bent dan echter wel verplicht naar het trainingskamp in Limburg te komen en met de ploeg naar Zuid- Frankrijk af te reizen. Leo ging met alle voorwaarden akkoord en we tekenden een contract van 30.000 (ook dit contract liet Vissers ons zien, red.). Toen begon het echter. Leo Duijndam bleef zesdaagsen rij den, zelfs toen wij reeds lang met de wegtraining begonnen waren. We moesten uit de krant vernemen dat hij in Duitsland zat. Ik laat mij door geen enkele renner in de maling nemen. Leo Duijndam werd door ons ontslagen. Weer was ik in Neder land de gebeten hond. Ik heb onder de journalisten vele vrienden, maar enkelen schrijven mij kapot, wan neer ze maar enigszins menen dat daar aanleiding toe bestaat Ik stoor me aan al die verhalen niet zo erg, maar ze worden natuurlijk ook door mijn nieuwe superieuren in Zwitser land gelezen. Dat vind ik minder leuk, temeer wanneer ik er zeker van ben dat ze de waarheid niet weerge ven. Wat Leo Duijndam betreft, het is voor mij wel duidelijk, hij is nog steeds bang voor de weg". Manager staat garant voor problemen in wielerwereld RUIG LEVEN Als derde affaire kwam de zaak Klaas Pieter Sterk. Vissers: „Klaas Pieter is een zoon van een huls- vriend van ons, de palinghandelaar Gerard Sterk uit Udenhout. Klaas Pieter heeft een aantal jaren gele den gefietst. Werd zelfs nationaal kampioen bij de aspiranten op Zandvoort, maar gaf er al spoedig de brui aan. Wat daarna is gebeurd zullen we maar verzwijgen. Klaas Pieter leed een zeer ruig leven, maar kwam vorig jaar plotseling weer tot inkeer". „Hij kocht weer een racefiets en vroeg een amateurlicentie aan. Begin dit jaar gaf hij te kennen niet langer van pa afhankelijk te willen zijn en prof te willen worden. Om de familie Sterk te helpen heb ik hem toen een plaats in de ploeg aangeboden. Hij kreeg een contract van 10.000,—. We kwamen echter overeen dat Klaas Pieter eerst zou moeten tonen de discipline die in een ploeg heerst aan te kunnen. Daarna zou hij geld krijgen. Lomme Driessens is geen gemakkelijk mens. Hij is moeilijk voor zichzelf en eist van zijn renners onherroepelijk gehoorzaamheid. Daar had je de poppen aan het dansen. In het trainingskamp lapte Klaas Pieter de huisregels aan zijn laars. Terwijl anderen allang in bed lagen, zat hij nog in de bar dit alles moest tot een breuk leiden. Het on vermijdelijke gebeurde. Het kwam tussen Lomme en Klaas Pieter tot een openlijk conflict en Driessens stelde: „Hij er uit of ik". Voor mij' was de keus niet moeilijk. Klaas Pieter had bewezen niet in het gareel te kunnen lopen. Hij werd naar huis gestuurd. Later kreeg hij een plaats in de equipe van Peter Post en toen spuwde hij in een populair weekblad zijn gal op mij. Be zou hem niet hebben betaald. Hij kreeg zelfs geen kilometervergoeding voor de reis naar Zuid-Limburg en nog meer le lijke dingen. Dat geld, dat wist hij vooruit, en kilometervergoeding heeft niemand in de ploeg gekre gen". SLECHTE START De ploeg Alsaver is derhalve onder een slecht gesternte van start ge gaan. Die tegenslagen hebben zich in de eerste wedstrijden van het seizoen voortgezet. Jan Krekels werd ziek, Jan Aling kwam enkele keren hardhandig met moeder aarde in aanraking. De laatste keer in Mi laan-San Remo zelfs zo erg dat zijn schouderblad uit elkaar viel en hij zeker vijf weken niet zal kunnen rijden. Naast de tegenslagen staan ook en kele successen. De Fransman Perret werd een van de uitblinkers in de Ronde van de Middellandse Zee. Eric Leman won een rit in Parijs-Ni- ce en de Belg Van de Daele zegevier de in de semiklassieker Omloop van het Waasland. Het seizoen is echter nog lang. De grote veldslagen op de Europese wegen moeten nog begin nen. Ton Vissers hoopt dan enkele renners vooraan te hebben. DEN HAAG Koningin Julia na heeft gistermiddag in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag de tentoonstelling geopend, die gewijd is aan de Finse architectuur sedert 1930 tot nu. I „Architectuur op zijn best is als muziek en wel omdat beide een I taal zijn, die door een ieder wordt begrepen", aldus had te voren de burgemeester van Hel sinki en voorzitter van de Raad van Bestuur van het museum voor Finse architectuur, Teuvo Aura, opgemerkt. Dit museum heeft in het buitenland reeds meer dan honderd tentoonstel lingen ingericht. Dit is echter de eerste in Nederland. Hij wees er op hoe in vroeger jaren de Finse architectuur is beïnvloed door de Nederlandse architect Berla- ge en de Nederlandse stijlgroep. Karakteristiek noemde hij het feit, dat de Finse architectuur nauw verbonden is met het mi lieu en zijn verbondenheid toont met het landschap. De minister van onderwijs van Finland,mevrouw Marjatta. Vaananen heeft daarna een ver gelijking getrokken tussen de strijd van het Nederlandse en van het Finse volk tegen de elementen om het land bewoon baar te maken. In Finland gaat de strijd tegen het strenge kli maat van de winter en het te korte warme seizoen, dat niet alleen problemen schept voor de landbouw, maar ook voor de constructie van huizen, bruggen en wegen. Nadat de Koningin een rond gang over de tentoonstelling had gemaakt, volgde een recep tie in de Bon Binizaal. Bij de opening waren onder meer aanwezig minister Van Doorn van CRM, staatssecreta ris Van Dam van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening en de Commissaris van de Konin gin in de provincie Zuid-Hol land, mr. Vrolijk. Kleuterschool Hoogmade krijgt derde lokaal Van onze correspondent HOGGMADE Nu de Stich ting Cultureel Centrum Hoog made door aankoop van de ge meente de beschikking heeft ge kregen over de boerderij met bijbehorende gebouwen en gronden aan de Kerkstraat heeft dat ni^t alleen gunstige eevoleen voor het culturele le ven, maar ook voor het kleute ronderwijs. Door de afbraak van een van de gebouwen wordt de moge lijkheid geschapen een derde lo kaal voor de kleuterschool te gaan bouwen. Voor dit lokaal zal binnenkort de eerste paal de grond in gaan. De bouw ge schiedt in samenwerking met de Stichting Cultureel Centrum, omdat over een jaar of vijf door het teruglopende aantal kleuters in het dorp, dat derde lokaal overbodig wordt en het dan weer voor andere doeleinden, benut kan worden. „Aftden van privileges in de kerk" was het onderwerp waarmee Open Kerk Rotter dam zich uitgebreid heeft be ziggehouden tijdens de half jaarlijkse bezinningsdag, die zoals gebruikelijk in de Adel- berthof te Delft werd gehou den. Ongeveer zeventig men sen uit Zuid Holland en ook wel daarbuiten hebben zich in groeps- en plenaire gesprek ken bezonnen op de gedach ten, die ds. dra. Maria de Groot uit Den Haag in een inleiding over het thema had geformuleerd. Maria de Groot baseerde zich daarbij op haar ervaringen binnen de Ecclesia Den Haag waar, bij de bezinning over de profielen van het kerk-zijn, ook het afstand doen van pri vileges binnen de kerk aan de orde was gekomen. Zij stelde onder meer vast, dat de bestaande kerken worden gekenmerkt door contactar moede en materiele rijkdom en zij vroeg zich af hoe chris tenen, door voor te gaan bij het afzien van privileges, het omgekeerde voor de kerken en haar leden zouden kunnen be werkstelligen: contactuele rijk dom en materiele armoede. Een dergelijke kerk van de toekomst diende volgens Ma ria de Groot te voldoen aan drie criteria: zij moet kwets baar zijn, ontmoetend en als gemeenschap kiezend. De kwetsbaarheid moet ontstaan door een nieuwe ontmoeting met Jezus van Nazareth, die zelf de kleding en de gebeds riemen van het volk heeft ge dragen en aldus inspireert tot het innerlijk afleggen van de mantel van het ambt Een kwetsbare kerk is er bij de gratie van de bestaande, zich als instituut verdedigende kerk en het gevaar voor secta- risme is daarbij groot. De ideale verhouding van kwets bare kerk tot gevestigde kerk schetste zij met het beeld van delta en stroom: de delta van de open kerk kan een vrucht baar gebied zijn wanneer zij gevoed wordt door de stroom die door de eeuwen heen naar ons toekomt. Als delta en stroom niet worden geschei den zal er een nieuwe kerk kunnen komen. Zal een kwetsbare kerk af stand doen van het privilege „isolement", een ontmoetende kerk - haar tweede criterium - zal het privilege „individua lisme" moeten laten varen. Dat betekent dat men elkaar vragen stelt, dat er een weder zijds pastoraat komt, meer communauteit Een kerk als gemeenschap tenslotte moet afstand doen van het privilege „materiële" rijkdom". Zij moet er toe ko men als gemeenschap te kie zen en het is duidelijk, dat die keuze er een is vóór de armer en verdrukten, daarmee Chris tus metterdaad tegenwoordig stellend, niet als pretentie maar omdat het niet andere kan. Maria de Groot meende, dat het grote probleem vein bewe gingen als Open Kerk was, dat men met het laatste probeerde te beginnen. Maar dat is een manier van leven waaraan men nog niet toe is. Men zou moeten beginnen met „een ontmoetende kerk", gekoppeld aan een leerhuis, waarin men alles met elkaar in bespreking brengt De leden van Open Kerk Rot terdam hebben daarna in groepen en als geheel uitge breid de inleiding van Maria de Groot besproken en hoewel er vele gedachten werden ge formuleerd kwam het niet tot een duidelijke afronding. Be keken zou worden of er niet een weekeinde belegd zou kunnen worden in een vor mingscentrum om de zaak ver der door te praten. Voorlopig werd de bezinning doorgeschoven naar de plaat selijke groepen, die zich ook zullen moeten beraden over twee vacatures in de stuur groep (Kees Vossenaar en voorzitter J. van Well), alsme de over de thematiek van de volgende bijeenkomst, die op zaterdag 25 oktober zal zijn. In West-Europa komt een scherp protest op gang tegen het optreden van militaire troepen tegen landbouwcoöp eraties in Paraguay. Het pro test wordt ondersteund door de kerken van West-Europa en door talrijke organisaties en instanties op het terrein van ontwikkelingshulp en vrede en gerechtigheid. Eerste aanleiding tot het pro test is de overval, die een spe ciale eenheid van het Para- guaanse leger op 8 februari in de vroege ochtenduren pleeg de op de landbouwcoöperatie van San Isidor in Jejui in het bisdom Concepcion. Daarna heeft het leger de landbouw coöperaties bezet van Acaray in het bisdom Alto Parana en Van Euna in het bisdom San Juan Bautista de las Missio- nes. Zeventig soldaten omsingelden de nederzetting van San Isidor in Jejui, schoten huizen en werkplaatsen in brand en schoten acht boeren, die pro beerden te ontvluchten, ter plaatse neer. Talrijke boeren, alsmede* Franse en Ameri kaanse priesters werden ge vangen genomen en op tran sport gesteld. De landbouw coöperatie van Jejui is sinds dien hermetisch van de buiten wereld afgesloten. De óöopera- tie mag zijn produkten niet verkopen en niet van elders inkopen doen voor eigen on derhoud. Het protest wordt ondersteund door talrijke Duitse, Zwitserse en Belgische autoriteiten. De Nederlandse bisschoppen be reiden een solidariteitsverkla ring met de bezette landbouw coöperaties in Paraguay voor. Van Nederlandse zijde is het protest tegen het militaire op treden in Paraguay reeds on dertekend door mej. dr. M. A. M. Klompé, voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor Gerechtigheid en Vrede (Justitia et Pax), door dr. Al- bert van de Heuvel, secretaris generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, door dr. H. A. M. Fiolet, secretaris-gene raal van de Raad van Kerken in Nederland, door het Twee de-Kamerlid Van Lier, door Carel ter Maat als secretaris generaal van de nationale en internationale r.k. vredesbewe ging Pax Christi. In België ondertekende het protest onder anderen M. A. Vanistendael, voorzitter van de Belgische commissie voor Gerechtigheid en Vrede en se cretaris-generaal van Cidse, het coöp.rdinatieorgaan van de bisschoppelijke vastenac ties in Europa, de Ver. Staten, Canada en Australië. Het oorspronkelijke initiatief voor de oprichting van land bouwcoöperaties in ontwikke- lingsgebieden ligt bij de Ver eniging voor Europese Pio niersvestigingen met hoofd kwartier in Bazel. In Paraguay werd zeven jaar geleden een begin gemaakt met de vesti ging van landbouwcoöpera ties. Onder het beheer van de bisschoppenconferentie van Paraguay en in samenwerking met Paraguaanse en Europese priesters zijn arme gezinnen, die vroeger van een klein stuk je land probeerden te leven, daarmee begonnen. De grond hiervoor kregen zij van de kerk. De coöperaties slaagden. Niet alleen materieel, maar ook geestelijk De boeren werden via cursussen en allerlei vor men van voorlichting zich be wust van hun maatschappelij ke en politieke situatie. Dit is uiteindèlijk de aanleiding ge worden voor de maatregelen van de regering-Stroessner te gen de coöperaties. Norberto Bellini, een Italiaans priester, die deel uitmaakte van het priesterteam van Je jui, beschrijft de situatie van Paraguay als volgt: sinds ee nentwintig jaar regeert in Pa raguay een regering onder de dictatuur van Stroessner, die gesteund wordt en met raad en daad wordt bijgestaan door Duitse geëmigreerde nazi's in het leger, in de handel van verdovende middelen en in de smokkelhandel. Bijna de helft van de Para guaanse. import is in handen van de smokkelaars, die ofwel in het leger zijn of deel uitma ken van de politie. Achthon derdduizend Paraguanen van de 2.5 miljoen zijn gevlucht naar Buenos Aires uit angst voor vervolging en uit bittere armoede op zoek naar, werk. De regering heeft de overval, die onder leiding stond van de uit Duitsland afkomstige kolo nel Grau bekend onder de bijnaam „de slager" verdedigd met de bewering, dat de~coop- eraties in verbinding stonden met de Argentijnse guerrilla beweging. De militairen, die de overval pleegden en alle literatuur in beslag namen, hebben moeten toegeven, dat voor deze bewering geen enkel bewijs gevonden is. Tot dusver is de land&oopera- tie van Jejui afgegrendeld van de buitenwereld. Een scherp protest van de r.k. kerk van Paraguay heeft niets opgele verd. Bisschop Maricevich Fleitas van Concepcion, waar onder Jejui ressorteert, werd de toegang tot de nederzetting geweigerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11