Êeklae (Sowtwnt lechts een man ijzelde 16 uur ang 21 mensen Minder in cel, maar meer boete Massale vlucht: Saigon verlaten door Amerikanen Regering moet bedrijven helpen JONGEN GOOIT MEISJE IN BEERPUT PRESIDENT NEDERLANDSCHE BANK: Dinsdag 29 april 1975, G5e jaargang no. 20105 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Koninkrijk Hoe het Koninkrijk der Neder landen er bovenop kwam, deel I van een serie van vier, op Ned. II om 21.00 uur. All in the fami ly om 20.35 uur. Eerst zonnig Eerst zonnig maar later meer bewolking, plaatselijk gevolgd door regen. Matige, langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Max. temp. van 15 gr. in de kustgebieden tot 22 gr in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 5.14—20.02 Schev. hoogw.: 5.53—18.21 Maan: 0.16—8.43 Laagw. 1.45—14.11. GrMet een van angst vertrokken gezicht roept een van de gegijzelde kinderen iets paer de politie, nadat deze het vuur van de dader in het gijzelingsdrama, de 1 ,:^igheidsagent David Protter, had beantwoord. annesburg (AFP-REUTER-UPI-AP) Slechts in, de aan het Israëlische consulaat verbon- veiligheidsagent David Protter, van wie men J ht dat ook hij gegijzeld was, is verantwoorde- geweest voor het zestien uur lange gijzelings- na in het Israëlische consulaat in Johannes- Tot een half uur voor de verrassende ont- ping Protter gaf zich vannacht over na it de laatste twee gegijzelden te hebben laten jin dacht men te maken te hebben met ninste zes terroristen, naipelijk drie Japan- drie Libanezen. Protter is derhalve ook dotntwoordelijk voor de twee doden en meer dertig gewonden tijdens de vuurgevechten hij met scherpschutters van de politie leverde dofcij het schieten op voorbijgangers, dokter gijzelde gisteren niet minder dan 21 men- n het consulaatgebouw, onder wie drie kinde-. Zij werden in de loop van de dag en nacht idelijk losgelaten tot er nog maar twee over en. Inmiddels hadden honderden politieman- en militairen het gebouw omsingeld. In eerste antie eiste Protter vermommingen voor zich- zijn „medeplichtigen" en de gegijzelden. Hij (Afe doktersjassen en chirurgmaskers, zodat de ;j^)tie het onderscheid niet zou weten tussen dader en slachtoffer. Om deze maskerade te com pleteren wilde hij de gegijzelden ook allemaal een onklaar gemaakte stengun in de hapd geven. Voorts verlangde hij een helikopter die hem en de gijzelaars naar de luchthaven Jan Smuts zou brengen vanwaar hij met een El Al-vliegtuig naar Israël wilde gaan. Van tijd tot tijd zette Protter aan zijn eisen met kogels kracht bij. De politie schoot terug, waarbij gegijzelden gewond raakten. Ze mochten door verplegend personeel wegge haald worden. Protter was zijn actie gisterochtend in alle vroegte en in alle stilte begonnen. Hij slaagde er in onder voorwendsel van een oefening, al het personeel op te sluiten. Slechts één man had het door, een collega van Protter, die prompt doodgeschoten werd. Wat Protter uitgevoerd heeft in de tijd dat hij het personeel opsloot en omstreeks het midda guur op voorbijgangers begon te schieten is niet bekend. Bij die schietpartij viel nog een dode. Ook zijn beweegredenen zijn niet geheel en al duidelijk. Hij koesterde een wrok tegen de'Israëli sche regering. David Protter, een man van tussen de 20 en de 30 is een Zuidafrikaanse jood. Hij is lang in Israël geweest en vocht mee in de oktoberoorlog. IK mamm francs Volgens een me- leling van de Belgische Na- lale Bank zijn er momenteel ue se bankbiljetten van 500 nc (ongeveer 35 gulden) in loop. Die valse bankbiljetten relatief slecht uitgevoerd, kunnen vrij goed onderschei- worden van echte omdat er ïn^n doorzichtig watermerk op »rkomt oilet EL p electronisch voor „het door- Ken" zorgt als de kat weer op stjmuizenjacht gaat. I toilet kan een eigen afvoer ken of boven die van de baas pden geplaatst. Wetsvoorstel minister Van Agt (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Er moeten meer boetes en minder vrijheidsstraf fen komen. Dat is de kern van een wetsvoorstel van minister Van Agt (Justitie) dat gisteren bij de Tweede Kamer werd ingediend. "Bij het straftoemetingsbeleid moet eerst worden bekeken of er niet een vermogensstraf kan worden gevonden, die evenre dig is aan het gepleegde strafbare feit", zo staat in de toelichting op het wetsontwerp. Uitbreiding van het boetestelsel is vooral bedoeld om het aantal korte vrijheidsstraffen terug te brengen. Daarnaast moet het mogelijk worden, dat de rechter een verdachte kan toestaan een boete in termijnen te betalen; deze toestemming kan nu alleen door de officier van justitie worden verleend. Termijnbetaling zal dan alleen mogelijk zijn bij boetes van 500 gulden of meer; elke termijn dient tenminste 100 gulden groot te zijn. Degene die weigert een geldboete te betalen, riskeert alsnog ter vervanging een fikse hechtenisstraf of een aanmerkelijke verhoging van de boete. Een vervangende hechtenis zal beteke nen: één dag voor iedere 25 gulden met een maximum van zes maanden. Te laat betalen zal inhouden dat bij het verzenden van de eerste aanmaning de boete wordt verhoogd met 25 gulden. Dertig dagen na de eerste volgt de tweede aanmaning, verge zeld van een verhoging van de boete met een vijfde van het boetebedrag, maar tot een maximum van 1000 gulden. NUNSPEET Een inwoners van Nuns peet Het meisje was met een nichtje en een De twee andere kinderen reden daarop naar heeft ternauwernood zijn 4-jarig dochtertje neefje aan het wandelen, toen de 16-jarige huis om de vader van het meisje te waar van de verdrinkingsdood weten te redden jongen, die verpleegd wordt in een internaat schuwen, die haar nog net op tijd kon nadat het door een Jongeman in een beerput voor zwakbegaafde kinderen, haar plotse- redden. De jongen is overgebracht naar een was gegooid. ling oppakte en in de put gooide. gesloten inrichting in Ermelo. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mmi-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. 'JPNOTE Leids als nieuw kwartaalabonnee woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape naam: adres: .woonplaats: Protest van leerlingen „Rembrandt" Van een onzer verslaggevers LEIDEN Leerlingen van de Rembrandtscholengemeenschap gaan bij de rectrix, mevrouw J. de Boer, en bij de wethouder voor onderwijs, D. Tesselaar, protesteren tegen het ontslag van hun leraar Nederlands, Paul M&rijnis. Onlangs heeft het college van B en W besloten de heer Marijnis met ingang van 1 augustus te ontslaan. De 28-jarige Marijnis wordt ge brek aan verantwoordelijkheid en oncollegialiteit verweten. Volgens zijn collega's zou hij tevens pedagogisch en didac tisch gezien niet berekend zijn voor zijn taak als leraar. Zwart is mooi' toegestaan in Zuid-Afrika KAAPSTAD (Reuter) De ho ge raad van Zuid-Afrika heeft het verbod op het dragen van T-shirts met het opschrift „black is beautiful - zwart is mooi" vernietigd. Het verbod, was ingesteld door de reclamecontroleraad in ja nuari 1973. De hoge raad ver wierp het motief van de raad dat „Zwart is mooi" de goede orde en de veiligheid van de staat in gevaar brengt. Aanslag Het interieur van een synagoge in Parijs is van morgen door een bom geheel vernield. De bom was voor het gebouw geplaatst. Er zijn geen persoonlijke ongelukken. Een vrouw zoekt met haar kinderen een veilig heenkomen, terwijl achter haar de rookpluimen van bombardementen zichtbaar zijn. SAIGON (AP/Rtr) Vandaag komt een eind aan de dertig-ja rige Amerikaanse aanwezigheid in Vietnam. De laatste 900 Amerikanen worden vandaag geëvacueerd met helikopters, vanaf het dak van de Ameri kaanse ambassade in Saigon, omdat de luchthaven Tan Son Nhoet onbereikbaar is gewor den door een voortdurende be schieting door de revolutionai re troepen. Enkele voor de kust kruisende vliegdekschepen zul len de evacuee's terugbrengen naar de VS. Vanmorgen is nog een bus met Amerikanen door Zuidvictnamese militairen die eveneens meewilden, bescho ten. Op de luchthaven Een beeld van de strijd om de Newport-brug, op 2 kilometer van Saigon, waar regeringssoldaten dekking zoeken en een van hen een gewonde kameraad in veiligheid probeert te brengen. staan Amerikaanse auto's en re geringsvoertuigen kris-kras door elkaar, kennelijk zonder meer achtergelaten in de haasti ge vlucht. Verscheidene auto's liggen gekanteld in de bomkra- ters. Rond de luchthaven ver drongen zich vannacht nog tal loze Zuidvietnamezen die pro beerden van de luchtbrug te profiteren. De luchtbrug vanaf Than Son Nhoet werd stopgezet toen een C-130 transportvlieg tuig met een groep vluchtelin gen aan boord door vijandelijk vuur werd getroffen, waarbij twee Amerikaanse mariniers om het leven kwamen. Tevoren •hadden nog twee Zuidvietname- se gevechtsbommenwerpers het vliegveld aangevallen en er zes geparkeerde toestellen ver woest. De aanvallen begonnen enkele uren nadat de Voorlopige Revo lutionaire regering afwijzend had gereageerd op een voorstel van de nieuwe Zuidvietnamese president Minh tot een onmid- dellijk-staakt-het-vuren. Van morgen heeft president Minh de Amerikaanse ambassadeur ge vraagd zijn ambassade vandaag te sluiten, kennelijk om de Han den vrij te hebben voor overga ve van de stad. In Saigon heer ste vanmorgen het gevoelen dat het einde van de oorlog nog een kwestie is van enkele uren. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De president van de Nederlandsche Bank, dr. J. Zijlstra, acht lastenverlichting voor het Nederlapdse bedrijfsleven noodzakelijk. Hij zegt dat in het jaarverslag over 1974 van de Nederlandsche Bank. Volgens dr. Zijl stra, moet een deel van de aardgasbaten daarvoor worden aangewend. Thans vloeien die aardgasopbrengsten rijkelijk naar de schatkist van de Nederlandse staat, waardoor ons land er financieel- economisch gezien in verhouding tot d' „De sterke, vooral aan het aardgas te danken, positie van de Nederlandse eco nomie schept een unieke kans, om deze middelen te investeren in een doeltreffen de bestrijding van zowel de „werkloos heid als de inflatie", aldus dr. Zijlstra. Wat de energiepolitiek betreft zegt dr. Zijlstra: „De aardgasprijs is gekoppeld aan de hogere olieprijs, waardoor het aardgas, zowel uit de binnenlandse ver koop als uit export, voor de Nederlandse staat veel meer oplevert. De last van de ■olieprijsverhoging drukt op het bedrijf sleven en consument. Dat geldt ook voor de binnenlandse prijsverhogingen voor aardgas. Baten komen grotendeels aan de schatkist ten goede. Er is hier welis waar niet in formele zin, maar wel in feite, sprake van een zeer forse verhoging van de indirekte belastingdruk". Dr. Zijlstra meent verder dat de verhou ding tussen het totaal van de arbeidsin komens en de overige inkomens (bedrijfs winsten enz.) scheef getrokken is. De zogenaamde arbeidsinkomensquote stijgt dit jaar tot de ongekende hoogte van 90. Als gevolg daarvan blijft er voor de doorsneebedrijven veel te weinig over. Dr. Zijlstra noemt de vooruitzichten voor het afremmen en terugdringen van de structurele werkeloosheid dan ook on gunstig. Het gevaarlijke karakter van die werkeloosheid schuilt niet in de laatste plaats daarin dat de hardnekkigheid wordt gecamoufleerd door de geleidelijk heid. Het risico daarvan is dat de bestrij ding ervan wordt uitgesteld. De hardnek kigheid zou echter tot spoed moeten ma nen, aldus de bankpresident

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1