Na vrijblijvend overleg nu krachtige bundeling Zuidhollandse veilingen Hoe een begaafd schilder zijn kunst verbrokkelde KOMKOMMERPRIJZEN HANDHAVEN ZICH Negen groenten-en fruitveilingen 'gaan samen in PVOZuid-Hollaid MEER BLOEMEN' SOMMIGEN VOOR MINDER GELD l9 MAANDAG 28 APRIL 1975 GEZAMENLIJKE OMZET: 740 MILJOEN GULDEN Vorige week werd bekend, dat negen groenten- ert fruitveilingen in Zuid-Holland nauwer gaan samenwerker in de Provinciale Veilingorganisatie Zuid-Holland. Vandaag op onze land- en tuinbouwpagina meer bijzonderhe den daarover in een beschouwing door een onzer redacteuren. HONSELERSDIJK Ander half jaar nadat een door het bestuur van de PVO-Zuid Holland ingestelde commissie veilingstructuur Westland een rapport over herstructurering van de Provinciale Veilingor ganisatie Zuid-Holland had uitgebracht is zoals wij vo rige week berichtten een bundeling van krachten tot stand gekomen tussen de ne gen in Zuid-Holland na fusies nog overgebleven groenten- en fruitveilingen in de PVO- nieuwe stijl. Tal van zaken, die tot nu toe meer op eigen houtje of in het gunstigste geval in een wat groter ver band werden aangepakt zijn* nu rijp voor de schaalvergro ting. De naam Provinciale Veilin gorganisatie Zuid-Holland klinkt de tuinder niet vreemd in de oren. Ze bestond al, maar had eigenlijk niet veel. meer te doen dan de ledenvei lingen bijeen te roepen om afgevaardigden naar het be stuur van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland aan te wijzen en voorstellen voor die vergade ring te bespreken. Door mid del van statuten wijziging heeft P.V.O.-Zuid-Holland nu echter een heel ander gezicht gekregen. Vrijblijvend overleg wordt nu omgezet in een krachtige samenwerking, on geveer in de vorm van de Bond Westland, waarin de Westlandse veilingen gelijk van karakter als ze zijn en dicht bij elkaar gelegen tot nu toe werkte. Afneming van het aantal veilingen in het Westland heeft deze onderlin ge samenhang sterk bevor derd. Bundeling De bundeling van Zuidhol landse veilingkrachten is ster ker gestimuleerd door de groeiende samenwerking tus sen de Westlandse veilingen (Bond Westland) en de kaspro- duktenveilingen in de Kring Zuid-Holland Centrum. Beide organisaties beseften echter weldra, dat zij niet in staat zouden zijn de regionale vei lingproblemen op te lossen, ook al zouden zij samen ih één organisatorisch geheel opgaan. Dat gold eigenlijk ook voor de veilingvereniging Zuid-Hol land Zuid, die is ontstaan door de fusie van zes veilingen, die aanvankelijk in een Kring Zuid-Holland" Zuid geheten, organisatorische steun bij el kaar zochten. Het feit, dat de ze vereniging die intussen ijverig bezig is in Barendrecht een centrale accommodatie te bouwen, die op 1 januari in bedrijf komt - zijn leden van zes tot één gereduceerd zag heeft ertoe geleid, dat de kring Zuid-Holland-Zuid maar werd opgeheven, omdat voortbe staan toch geen zin meer had. Vooral vanuit de Kring Zuid- Holland Centrum (waarbij aangesloten de veilingen Bleiswijk, Pijnacker, Gouda, Leiden en Katwijk-Rijnsburg) werd de behoefte aan een in tensiever onderling overleg en het maken van gezamenlijke afspraken (veelal met de Bond Westland) sterk gevoeld. Het aantal leden liep er im mers terug: Loosduinen sloot zich aan bij de Bond Westland en Delft ging een fusie aan met Westerlee en belandde daarmee ook in diezelfde bond. Het lag voor de hand, dat men er over dacht de Bond Westland en de Kring Zuid-Holland Centrum door middel van fusie in elkaar op te laten gaan. Provinciaal In het rapport over de her structurering van het veiling wezen geeft de commissie ech ter als haar mening, dat de toekomst van deze regionale veilingorganisaties in provin ciaal verband moet worden beken. Dat houdt in, dat de Bond Westland die nu drie leden telt, hetgeen weinig zin vol wordt geacht moet wor den opgeheven en dat de in deze vereniging gebundelde belangenbehartiging voortaan In de loop van vorige week waren de weersomstandigheden er de oorzaak van dat de aanvoer van snijbloemen groter is geworden. Enkele producten zijn door deze ontwikkeling in prijs gedaald. De "extra"-veren van het snijgroen zijn iets duurder geworden, de overige veren konden zich op een goed niveau handha ven. Dubbele violieren worden ondanks de matige kwaliteit goed verhandeld. De aan voer is begrijpelijkerwijs nog gering. De amarylliskelken zijn qua aanvoer iets te ruggelopen. De sporadisch aangevoerde zware stelen werden tot boven een gulden per kelk genoteerd. De gemiddelde prijs van de Amerikaanse anjers geeft voor de consument geen problemen. Bij de trosan- jers zijn het de soorten „Red Baron" en „Sam Spride" die kwalitatief het beste zijn, en waarvoor ook hoge prijzen worden betaald door de kooplieden. De gemiddelde prijs van de anthuriums is stabieler gewor den. Het verschil in prijs tussen de An- dreanum en Holtkamp is opvallend gering. De jaarrondchrysanten hebben financieel iets terrein moeten prijsgeven. De geplozen chrysanten blijven schommelen rond een gemiddelde van een gulden per stuk. De aanvoer neemt geleidelijk iets toe. Bij de enkele fresia's zijn het de witte kleuren die het meest worden aangevoerd. Op sommige dagen werden, mede door het warme weer, toch weer boven de 100.000 bos aangevoerd. De prijs heeft door deze ontwikkeling een negatieve uitwerking voor de kwekers. Ook bij de dubbele fresia's was er in de prijsvorming een zakkende tendens waar te nemen. De aanvoer van de gerbera's is behoorlijk groter geworden. Bij 'de gladio len reiken de v.d. Marken tot boven zeven gulden per bos bij een uiteraard nog zeer geringe aanvoer. De grootste terugslag in prijs moesten de irissen verwerken. De soorten „Ideaal" en „Prof. Blaauw" zakten tot een gemiddelde van rond de gulden per bos. Het gemiddelde van het sortiment „Purper Sensation" is iets hoger. De witte leliekelken zijn goedkoop. Op een bepaalde dag werden meer dan 200.000 kelken in de veiling gebracht. De Enchantment hand haafde zich rond een gemiddelde van twee kwartjes per tak. De grote lelietakken (Ru- brum en Uchida) worden onder een gemid delde van twee gulden per tak genoteerd. De orchideeënaanvoer neemt af. De ambulante handel moet veel geld uitge ven in de veiling-voor de perkplanten. De aanvoer van de perkplanten breidt zich sterk uit Martin Dieterle bij de New Style Gallery Martin Dieterle is een Franse kunstenaar die al ettelijke malen in de New Style Gal- lery geëxposeerd heeft en daar nu weer tot 3 mei uit komt met een reeks oliever ven. Hij zal aldus langzamer hand wel enige bekendheid krijgen in Nederland. Wij kunnen ons niet goed meer herinneren hóé dat vroegere werk er uitzag, en houden ons dan maar aan de huidige staat van zijn artistieke ontwikke ling: Dieterle is zeker een begaafd schilder, dat blijkt vooral uit de rake en doeltreffende ma nier waarop hij zijn kleine en grote figuren in de scène schetst en vooral in het dier is hij bedreven. Maar ook Die terle meent zich te moeten aansluiten bij de gebrekkig- aandoende verbrokkelingsme thode in de compositie van zoveel schilders die, na alerlei soort "ismen", tot een moder ne hedendaagsè stijl zijn ge raakt: Kleine scènes met per sonen zijn ergens in een doek je weggedrukt, landschappen fragmenten zijn in de ruimte uitgestrooid, paarden springen uit het niets tegen een licht kleurenvak, enz. En dit alles met elan en kundigheid ge schilderd zodat er een grote breuk bestaat tussen methode en resultaat. Het is de schizo frenie in lijnen en kleuren tot in de kleinste details ten tonele gevoerd. In de Galerie Edison is een Japanse te gast die echter al jaren in ons land vertoeft: Kay Yoshiya. Zij is zó verwesterd ldat zij onze oude academische trant in een nieuwe vorm heeft gegoten: het vrouwelijk naakt treedt in alle posities op, di kwijls begeleid door net aan geklede ietwat "tuttige" da mes, verder danseressen, figu ren en bloemen, ook keramiek die er wat stekelig uitziet en enkele fysieke indrukken op roept: neuzen en monden b.v. Het beweegt zich allemaal in een midden-sfeer: niet bepaald slecht maar toch ook wel ge speend van iets bijzonders, van een treffende factor waar door de kunstenaar zich, opeens losmaakt van de massa en iets te voorschijn brengt waardoor de kijker geraakt wordt. Zo ver is het met Kay Yoshiya nog niet. Deze exposi tie is tot de 30ste in Edison. Een van de taken van de PVO-Zuid Holland is het bevorderen van de harmonisatie van de keur. Op de foto twee keurmeesters van de veiling Bleiswijk bezig met hun werk. ging gevestigde telers van groenten en fruit Men tracht dit doel onder meer te berei ken door het nemen van „alle maatregelen, die nodig zijn ter handhaving van de mogelijk heid tot uitoefening van de tuinbouw". Daaronder mede is begrepen het presenteren van het gebied. Dit presenteren en alle andere werkzaamheden, die kleven aan de Provinciale Veilingor- ganisatie-nieuwe-stijl worden uitgevoerd door het Veilingbu reau Zuid-Holand, gevestigd in een van de vele kantoren in de gebouwen van de Coöperatie ve Centrale Westlandse Snij bloemenveiling te Honselers- dijk. Heel wat taken, die tot nu toe door de veilingen afzon derlijk werden gedaan of waar de veilingen niet toe kwamen kunnen nu in handen worden gelegd van dit veilingbureau. Ook voor derden verricht men werkzaamheden, zoals sinds kort de secretariaatswerk zaamheden voor de sectie groenten van de tuinbouwstu- dieclubs. Het bestuur van de Provinciale Veilingorganisatie Zuid-Holland beslist over de kosten, die dienen te worden toegerekend aan samenwerk ingsverbanden, indivividuele veilingen of derden, voor de werkzaamheden die zijn uitge- Duizenden tuinders Dat de veilingen elkaar nu op nieuw gevonden hebben in de PVO-Zuid-Holland behoeft naar onze mening geenszins in te houden, dat er een einde gekomen is aan bewegingen aan het veilingfront. Met name in het gebied van de Kring Zuid-Holland Centrum beho ren veilingfusies nog tot de mogelijkheden, terwijl ook in het Westland een verder sa mengaan niet denkbeeldig is. Het spreekt vanzelf, dat de PVO-Zuid-Holland met haar "ruim gemeten juridische en organisatorische jas" hier een duidelijke rol in zal kunnen spelen. Door de plaatsgevonden struc tuurwijziging van het provin ciale samenwerking verband van de groenten- en fruitvei lingen in Zuid Holland zijn dus duidelijke mogelijkheden gecreëerd voor een verdere in tensiverende samenwerking. Dit alles ten dienste van de duizenden tuinders, die lid zijn van deze veilingen. En daar gaat het tenslotte om. AAD VAN HOLSTEIN Tomaten in een veilinghal, gereed om te worden geveild en weer afgevoerd door de kopers. Het betreft hier een foto gemaakt in de veiling Bleiswijk op provinciaal niveau moet worden geregeld. De statuten wijziging van de Provinciale- Veilingorganisatie, waardoor de Bond Westland nu in feite overbodig is geworden, heeft ertoe geleid, dat men besloten heeft Bond Westland medio ju li inderdaad op te heffen. Deze opheffing houdt overigens geenszins in, dat een deel van de specifieke Westlandse acti viteiten van de bond zouden verdwijnen. Men stelt zich voor daar nog een vorm voor te vinden. Drukker De Provinciale Veilingorgani satie Zuid Holland nieuwestijl krijgt het heel wat drukker dan voorheen. Behalve het or ganiseren van overleg tussen de veilingen, het houden van informatieve bijeenkomsten, het geven van adviezen aan het Centraal Bureau en het uitoefenen van actief en pas sief kiesrecht, waarmee men zich tot nu toe in hoofdzaak bezig hield krijgt men nu ook te maken met het uniformeren van de keur, samenwerking van veilingen, plegen van overleg over arbeidsverhou dingen en het geven van advie zen aan betrokken veilingen over het investeringsbeleid. Allerlei maatregelen, die lan delijk door het Centraal Bu reau worden afgekondigd kan men toepasbaar maken voor de aangesloten veilingen. Dit kan betrekking hebben op de wijze van veilen, het handha ven van de veilplicht, de over gang van leden van de ene naar de andere veiling, het uitvoeren van de betalingsre geling en de uniformering van de veilingadministraties. Ook is het mogelijk om de uitvoering te verzorgen van overeenkomsten, die veilingen onderling sluiten. Voorbeelden hiervan zijn de overeenkomst "Risico-spreiding debiteuren", de vereniging Veilingfust en Palletpool en de regeling voor de afvoer van plastic folie. Niet alle activiteiten en voor schriften van de Provinciale Veilingorganisatie gelden voor alle leden en ook kunnen af zonderlijke veilingen bindende regelingen aangaan, die welis waar onder de supervisie van het provinciaal bestuur vallen, maar als zodanig in de statu ten niet expliciet zijn omschre ven. Wel bieden de statuten hiertoe de mogelijkheden. Presenteren In die statuten staat onder meer dat de vereniging tot doel heeft een zodanige een heid van beleid tussen haar leden te bevorderen, dat de werkzaamheden op de best mogelijke wijze zullen strek ken in het belang van alle in het werkgebied van de vereni- De bakjes en de pallet, die hier worden gebruikt voor de verpakking en het vervoer van de produkten komen uit de fusthal van de vereniging Veilingfuust- en Pallet- pool Zuid-Holland, waarvan de administratie en het beheer berust bij de P.V.O. Zuid-Holland. De aanvoer van komkommers begint lang zaam de aanvoer van vorig jaar te benade ren. Door het wisselvallige weer valt er geen plotselinge toename te verwachten. De aanvoer zal wel iets groter worden omdat de oogst van de warme-luchtteelt eindelijk op gang begint te komen. Er is een toename van de vraag waardoor de prijzen weer iets hoger liggen dat vorige week. De concurrentie die ondervonden wordt is gering en wordt veroorzaakt door Bulga rije en Roemenië. Griekenland is inmiddels van het toneel verdwenen. Als de export cijfers bekeken worden zien we, dat vooral Frankrijk, Denemarken en Zwitserland meer komkommers afnemen. Er moet wel rekening mee gehouden worden dat de hoge prijzen namelijk van 64 cent tot 91 cent voor de sorteringen van 36 tot en met 61 (vorig jaar 29 tot 40 cent) zich steeds moeilijker kunnen handhaven. Tomaten De tomatenprijs heeft zich de afgelopen week goed kunnen handhaven en ligt zelfs gemiddels 1 gulden per 6 kg. hoger als de week ervoor. Hier geldt op het ogenblik, dat elke week dat de prijzen niet zakken is meegenomen en de verwachtingen blij ven gespannen. Vooral ook met de binnen kort verwachte aanvoer van de warme- luchtteelt Bij deze teelt xs het vooral op passen geblazen met het voorkomen van Botrytis. Er zijn sommige rassen waar, door het sterke krullen van het blad, deze schimmel nogal eens voorkomt. Ook de uitgebloeide bloemetjes veroorzaken scha de als ze tussen de trossen vallen. Op de vruchten komen hier en daar nog wel eens "stippen" voor. Primeurs De eerste Westlandse druiven zijn inmid dels alweer aangevoerd bij de Veiling Westland Noord. Ook de eerste kasprui- men (Golden Japan) zijn reeds geveild en er werden prijzen van 65 cent tot 1,10 per kg. voor betaald. De aanvoer van kas-aardbeien is inmiddels op gang gekomen, de aanvoer blijft tot nu toe ver achter bij vorig jaar. Er wordt een prijs van 1,64 per 200 gram betaald. De aardbeientelers ondervinden op de West- duitse markt concurrentie van Italië, Israël en Roemenië. Overige gewassen dalen. Hetzelfde valt te verwachten voor de andijvie. De markt voor sla zal weinig verandering ondergaan. Voor de aubergi nes worden prijzen van 1.10 tot 1.40 per stuk betaald. De teelt van kassnijbonen is wat tegenge vallen, daar op veel bedrijven de oogst aanzienlijk minder is geweest dan vorig jaar, dit is voor het grootste deel te wijten aan het donkere voorjaarsweer. De prijzen voor de sperciebonen blijven goed namelijk van 7,80 tot 9,60 per kg. Er wordt dagelijks 5 ton sperciebonen uit de Canarische Eilanden en Senegal inge voerd, ook Egypte doet soms mee, er wor den prijzen van 4 tot 6 gulden per kg. voor betaald. Uit het prijsverschil valt op te maken dat ons produkt goed gewaardeerd wordt Symposium De ongekend hoge prijzen voor spinazie zijn voorbij, daar de aanvoer van de volle- gronds spinazie goed op gang komt. Het ziet er naar uit dat de prijzen verder zullen Tot slot nog even aandacht voor het Inter nationaal sumposium over groente en bloe men, dat van 12 tot en met 16 mei in „Op Gouden Wieken" te Scheveningen gehou den wordt ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan van de proefstations in Naaldwijk en Aalsmeer. Er zal vooral aandacht besteed worden aan de praktische en meest nieuwe onderzoe- kervaringen bij de groente- en bloemten- teelt onder glas en plastic.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7