Labour-partij zegt nee" tegen Europa BeidóaQowuvnt Bijzonder Onderwijs tegen van Kemenade OLDOENDE AANBOD HUIZEN RIJKSGENOTEN Overvallers van Stockholm golden als „ongevaarlijk •vil «■Si ONDERNEMINGSKLIMAAT BLIJFT WINTERS EN GUUR TWEE DADERS VAN MOORD BARKEEPER GEARRESTEERD COC boos op Van Agt '51A. AND AG 28 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 PIIIIIIIIIIIIIUllllllllllllllllll^ luzikale slicitatie ps Willem-Ale- ider. die gisteren te it jaar is gewor- ie i kreeg zaterdag- d- rgen bij wijze 'e i voorproefje een s® zikale felicitatie •n i de drumband 'e ins Willem-Ale- s® ider" uit Zwa- 'n iburg. Het ver jdagscadeau dat prinsje bij deze egenheid aange- |en kreeg was...- e- t een trompet, natuurlijk on- Idellijk gepro- d rd werd. niiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii ÊÜli sraëlische jrncentrale IUZALEM Het Israeli- kabinet heeft besloten in aren tachtig een kerncentra- e bouwen. Het kabinet gaf Israëlische energie maat- appij toestemming de in- rijving voor het project n te stellen. De centrale zou 1983 of 1984 in werking moe- treden. lël is reeds sedert de jaren tig in Dimona in de Negeb- istijn bezig met kernonder- k, maar de nieuwe installatie de eerste zijn voor het op- tken van kernenergie voor ïmerciële doeleinden. Egyptische veiligheidsdienst ft vorige week een poging ijdeld om het bewind van Sident Anwar Sadat omver verpen. Dit heeft het Libi- t Arabisch Revolutionair (bureau (ARNA) zaterdag end gemaakt. Voorzitter VNO: DEN HAAG - „De hardnekkigheid waarmee wordt aangekondigd dat er een vorm van vermo- gensaanwasdeling zal komen, doet veronderstel len dat het ondernemingsklimaat voorlopig zijn winters en guur karakter zal behouden". Dit zei vanmorgen mr. A. Geurt sen, voorzitter van het Koninklijk Verbond van Ondernemers, tijdens zijn jaarrede waarmee hij het congres van zijn verbond opende dat wordt gehouden in een van de vergaderzalen van het station Den Haag Cen traal. De heer Geurtsen is met de minister van Sociale Zaken van mening dat de werknemers recht heb ben op een rechtvaardig aandeel in de winst Hij wees er echter op dat dit loonaandeel volgens de cijfers van het Centraal Planbureau in 1974 al de waarde van 90 procent heeft bereikt In verschil lende detailhandels heeft het zelfs de 100 procent al overschreden. De overheid heeft, aldus de voorzitter, een taak met betrekking tot een goede gang van zaken in het bedrijfsleven, die met zich meebrengt dat ons economisch systeem op een maatschappelijk aan vaardbare wijze blijft functioneren. „Dat is iets anders dan spelen met de gedachte dit systeem door een ander te vervangen. Wie pleit voor het onder controle brengen van investeringsbeslissin gen, pleit voor een staatscentralisme. De selectieve investeringsregeling kan een stap in die richting zijn". Verder kondigde de heer Geurtsen een nauwere samenwerking aan met het katholieke onderne- mersverbond, het NKOV en sprak de wens uit dat ook de protestants-christelijken hieraan snel zullen meedoen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse socialistische partij heeft zich zaterdag met een meerderheid van bijna 2 tegen 1 tegen Europa uitgespro ken. In strijd met de politiek van de rege- ring-Wilson, die gericht is op voortzetting van het Brits lidmaatschap, zal de partij nu officieel ijveren om Groot-Brittannië los te maken van de EEG. Elfhonderd afgevaardigden van alle afdelin gen en vakbonden, kwamen bijeen in een grote sporthal van Noord Londen. Zij stem den in naam van partijleden, die het speciale congres niet konden bijwonen. De uitslag van de stemming was: 3.724.000 tegen de EEG en 1.986.000 vóór. Toen de uitslag omgeroepen was, stak pre mier Wilson glimlachend een vers pijpje op. De Bittere tweedracht in zijn partij scheen hem niet te verontrusten. Het ziet er evenwel naar uit, dat hij slechts partijleider zal kunnen blijven als de Britten overwegend ja stemmen in het referendum van 5 juni en Groot- Brittannië niet uit de EEG treedt. In het tegenovergestelde geval zal hij zich allicht moeten terugtrekken. Wilson zelf ge looft echter niet, dat het land zijn Europese politiek zal verwerpen. De Britse anti-Europese socialisten hebben op hun speciaal congres weer eens getoond welke bekrompen eilanders ze zijn, die nog in de mening verkeren, dat de wereld hun land kost en inwoning verschuldigd is. Het was een feestdag voor de contra-ministers: Foot, Benn en Shore, die langdurig toege juicht werden. Wilson en Callaghan zullen zich in Jamaica bevinden voor een conferentie van het Ge menebest, wanneer donderdag in Londen het bestuur van de socialistische partij bij een komt om de uitslag van het speciale congres te bespreken. De vergadering werd bijeengeroepen op aandringen van de uitersl linkse minister van industrie, Wedgwood Benn, die het op Wilson's functie van partij leider gemunt heeft SCHOOLBEGELEIDING IN GEDING Den Haag Het bijzonder onderwijs en minister van Ke- nenade van Onderwijs staan Ünrecht tegenover elkaar in lun opvattingen over de taak >an de zogenaamde schoolbe geleidingsdienst Minister van temenade wil deze dienst 'oor maximaal een kwart loor het rijk laten financieren n voor het overige door de ^meenten. De keuze van dit Inancieringssysteem en van Ie bestuurs- en beheersvorm irengt volgens het bijzonder tderwijs de vrijheid van het nderwijs in gevaar. In de iscossienota van de minister, ie vandaag verschenen is, rordt geen andere keuze pengelaten. Bij de schoolbegeleiding gaat het, aldus minister van Keme nade, om ondersteuning van de ontwikkeling en vernieu wing van het onderwijs in de school en ook om de hulpver lening aan de individuele leer ling. Hij" acht samenwerking van het openbaar en bijzonder onderwijs in dit verband van groot belang. Vooral omdat een schoolbegeleidingsdienst werkzaam moet zijn voor een gebied van tenminste 180.000 inwoners. De aldus verkregen monop oliepositie brengt de vrijwillig heid van de relatie tussen de dienst en de school in gevaar aldus het bijzonder onderwijs. Het wil, dat de school zich ook door een andere instelling kan laten begeleiden, maar de mi nister wil dergelijke instellin gen niet in zijn financierings schema opnemen. Het bijzonder onderwijs, be staande uit de Nederlandse Katholieke Schoolraad, de Ne derlandse Protestants-christe lijke Schoolraad en de bijzon dere scholen op algemene grondslag zullen zich tegen het door de minister bedachte sys teem blijven verzetten. „Het als financier medebepalene van het beleid door enige over heid is in strijd met de grond wettelijk gewaarborgde vrij heid van onderwijs", aldus het commentaar van het bijzonder onderwijs. EUROPOORT NU VOOR 68-VOETERS Rotterdam - Europoort is be reikbaar geworden voor sche pen met een diepgang van 68 voet Peilingen van de laatste dagen hebben aangetoond dat enkele ondiepten die zich nog in de havenmonding bevonden, zijn weggewerkt zodat onder gunstige omstandigheden 68- voeters nu veilig Europoort kunnen bereiken. Dit betekent niet alleen het einde van de beperkende maat regelen, maar het houdt tevens in dat Europoort voor nog die per stekende schepen bereik baar is dan voor 17 januari het geval was. Op die datum bleek dat zich vrij plotseling een „slibdrempel" in de havenmond en toegang tot Europoort had gevormd. De rijkshavenmeester kondigde daarop een maatregel af die de toegang tot Europoort tijdelijk beperkte tot schepen die niet dieper staken dan 63 voet a», A DEMONSTRATIE 3000 GASTARBEIDERS Ruim 3000 buitenlandse arbeiders hebben zaterdagmiddag op het Binnenhof in Den Haag geeist dat de regulariseringsmaatregel van de regering, waaronder illegale arbeiders legaal kunnen worden, wordt ingetrokken. Haag (ANP) Een reeks van gemeenten De voorzitter van de interdepartementale commis- circa 300 gezinnen van rijksgenoten, die op een concentratie voor: een niet al te kleine groep It tot nu toe ongeveer 1.100 woningen ter sie beleid rijksgenoten, de heer G.Z. de Vos heeft huis wachten. rijksgenoten in één gemeente hikking gesteld voor huisvesting van Surina- dit meegedeeld. De Surinamers en Antillianen hoeven zich dan niet en Antillianen, voldoende om de eerste-vier Er bestaat geen aanleiding om op dit moment bij Er blijkt onder de Surinamers en Antillianen een verloren te voelen. Ook loont het dan de moeite üden aan de vraag tegemoet te komen. De de gemeenten aan te dringen op nog meer wonin- vrij grote vraag naar woningen te bestaan in speciale voorzieningen te treffen, zoals: scholings- fen staan sterk verspreid over het land en zijn gen. Liever ziet de heer Vos, dat eerst eens 600 gemeenten met minder dan 25.000 inwoners. De mogelijkheden, maatschappelijke begeleiding, ont- 8ele nog in aanbouw. van de 1.100 woningen worden bezet. Er zijn thans interdepartementale commissie staat gebundelde moetingscentra, test- en trainingscentra. ijeenkomst rezn je v-Ford tgesteld IHINGTON Een topbij- 'tomst tussen de Russische !r Leonid Brezjnjev en pre nt Ford, die men aanvanke- in juni of juli wilde hou- is uitgesteld, vermoedelijk leptember. {uitstel is te wijten aan de zame vorderingen voor een we overeenkomst tot beper- I van kernwapens, een mo lt conflict over een topcon- ntie van 35 landen in juli ter liting van de Europese vei- jidsconferentië. ibliek wordt genaar van dustrie Iran lERAN (UPI) De sjah van heeft gedecreteerd dat te- 1978 99 procent van alle (strieën die staatseigendom en 49 procent van de fabrie- |in particulier bezit aan het |iek zullen zijn verkocht. Het "eet stelde vast dat de aan- n in industrieën eerst zou- iworden aangeboden aan ar- ers, dan aan gesalarieerd Oneel, waarna de boeren en algemeen publiek zouden iiiiuiiiiiiiiiiniimiiiiiiiinnuiii Herdenking in Dachau Vertegenwoordigers van de Westduitse regering en buiten landse ambassades hebben met, leden van het Internatio nale Dachau Comi té deel genomen aan een herdenking in het voormalige concentratiekamp Dachau, dat dertig jaar geleden door Amerikaanse troepen werd be vrijd. Enkele oud gevangenen droe gen kampkleding. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De Utrechtse politie heeft twee daders van de moord op de 22-jarige barkeeper Willem Stoové, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in een Utrechtse bar is neergestoken, gearres teerd. Het zijn de Turk Ahmet T. (34) en Gerrit B (24), wonende in Utrecht. Naar een derde dader, eveneens een Turk, wordt nog gezocht. De politie kent zijn identiteit. Zaterdagnacht wilden de drie mannen de bar binnen. De 57-jarige portier weigerde hun de toegang, waarop een wilde steekpartij ontstond. De barkeeper en een klant kwamen de portier te hulp. Alle drie liepen zij steekwonden op. Willem Stoové overleed in het ziekenhuis aan de gevolgen. DEN HAAG - De Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit COC heeft in een telegram ver ontwaardigd gereageerd op de verklaring van minister Van Agt (Justitie), dat hij er niets voor voelt andere samenlevings verbanden dan het huwelijk in het Burgerlijk Wetboek op te nemen. Naar de mening van het COC „demonstreert de minister hier mee een visie die indruist tegen de uitgangspunten van dit kabi net, met name inzake het opko men voor onderliggende groe pen in de samenleving". ,W l!lllllllli::il!!lllllllHlll!:illlll!!l!llllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir.ir.!llllllllllllllllll!llllllllllllll Van onze correspondent Frans Wennekes Bonn Vier van de zes terroristen, die de overval op de D'-tse ambassade van Stockholm pleegden, zijn gedurende het gfcïiele weekeinde in de Bondsrepubliek verhoord. Tegen hen is inmiddels een aanklacht wegens moord, gijzeling en het plegen van bomaan slagen ingediend. Het viertal was in het holst van de nacht van vrijdag op zaterdag door de Zweedse regering verrassend snel op transport naar Duitsland gesteld. Kennelijk wilde men de terroristen zo vlug mogelijk kwijt. De vijfde overlevende terrorist Siegfried Hausner wordt nog in een Stockholms ziekenhuis verpleegd, aangezien zijn verwondingen, die hij bij de explosies in de ambassade opliep, zo ernstig zijn dat hij niet vervoerd kon worden. De overval in Stockholm heeft volgens de Duitse geheime politie het bewijs geleverd dat er geen sprake meer kan zijn van „onschul dige sympathisanten" van terreurorganisaties. De overvallers gol den als „ongevaarlijke meelopers", die nog niet eens waren onder gedoken. Volgens de politie lopen er van dit soort anarchisten in binnen- en buitenland nog een 300-tal rond. Van de Westeuropese landen schijnt Nederland het enige te zijn, waar deze Duitsers geen vaste basis hebben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Jemen wil leden Baaden-Meinhof graag kwijt BONN De volksrepubliek Je men wil de vijf leden van de Baader-Meinhofgroep die twee maanden gelden werden uitge wisseld tegen de ontvoerde E lijnse CDU-voorzitter Peter Lo- renz kwijt. De regering van Jemen heeft aan Bonn laten weten dat zij van plan is desnoods zonder een verzoek om uitlevering van de kant van West-Duitsland het vijftal naar de Bondsrepubliek te sturen. De vijf Baader-Meinhofledén, Rolf Heissler, Verena Becker, Rolf Pohle, Ingrid Siepmann en Gabriële Kröcher-Tiedeman, zouden nog steeds in een hotel in Aden verblijven en daar on der politiebewaking staan. Overschot DE MAATSCHAPPELIJKE ONTWIKKELING is geen som waar van de uitkomst als een zekerheid in een boekje-met-oplossing te vinden is; het is wel een vraagstuk, maar een met een ongelimiteerd aantal onbekenden. Wel hebben sommige uitkomsten een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid. Dat lijkt ons het geval te zijn met de prognose van staatssecretaris Klein, dat Nederland binnen afzienbare tijd een groot aantal academici zal tellen voor wie er geen adequaat werk te vinden is. Een nieuwtje is dit niet, in zoverre ook nu al bepaalde academici niet, of niet meer. aan de slag kunnen komen. Er zal echter, volgens staatssecretaris Klein, ook voor dit probleem schaalvergroting plaatsvinden. Onder academici zal men dan niet alleen moeten verstaan de aan hogeschool of universiteit afgestudeerden, maar ook hele groepen afgestudeerden van het hoger beroepsonderwijs. De pogingen om het hoger beroepsonderwijs met de universitaire opleiding te laten integreren betekent, evenals de democratisering van het hoger onderwijs, dus wel meer gelijkheid van kansen, maar tegelijkertijd een verkleining van de kans voor iedereen om van die gelijkheid te kunnen profiteren. OMDAT MINISTER VAN KEMENADE en zijn staf volop bezig zijn met graaf- en spitwerk voor wat er, na het eventueel invoeren van de middenschool, gedaan moet worden met de hogere leerjaren van het voortgezet onderwijs, zou het goed zijn als dit probleem niet louter onderwijskundig, maar ook maatschappelijk en finan cieel werd bekeken. Want honderdduizenden jonge mensen opleiden voor een carrière, waaraan ze ten gevolge van schaarste aan werkgelegenheid toch nooit kunnen toekomen, leidt niet alleen tot frustraties van het ergste soort, maar ook tot een verspilling van geld dat wellicht voor meer urgente zaken gebruikt zou kunnen worden. In de eerste plaats blijven wij nog altijd bij de mening, dat onderwij sreorganisatie veel meer gericht moet worden op algemene vorming dan vanaf het invoeren van de mammoetwet praktijk geworden is; in de tweede plaats zal er, met inzet van ,alle wetenschappelijke hulpmiddelen, gestreefd moeten worden haar het antwoord op de vraag, hoe het geestelijk en lichamelijk werkvermogen van de komende generaties beter ingesteld kan worden op de behoeften van de maatschappij van de toekomst GEBEURT DIT NIET, dan zullen de kinderen die deze en volgende jaren geboren worden, het meemaken, dat niet alleen geloot moet worden om een plaatsje op universiteit of school voor hoger beroepsonderwijs, maar ook om de kans om na een voltooide opleiding gelegenheid te krijgen een functie of beroep uit te oefenen. Dan leidt ons aller emancipatie tot een toestand, waarbij het leven één grote loterij zal blijken te zijn. Weeroverzlcht DE BILT - Het komende etmaal moet met plaatselijk regen re- Decien kening worden gehouden. ifndhoven Boven de oceaan heeft zich een Den Helder flinke depressie ontwikkeld. Rotterdam Deze komt morgen bij Schot- vussïlgen land aan. Een koufront ervan Zuid-Limburg zal morgen ons land bereiken. Athene0" De koude lucht achter dit front Barcelona zal zich via Ierland tot West- Frankrijk uitbreiden. Bmsse"* In Frankrijk, het Alphengebied Frankfort en Zuid-Europa duurde in het HeWnW weekend het fraaie weer, dat innsbnick men daar de vorige week ook al had voort. Locamo Veel zon en middagtemperaturen rond twintig graden. Malaga Vooruitzichten voor woensdag: MunciS Plaatselijk regen, ook perioden Nice met zon. In het algemeen iets °^?.s hogere temperaturen. Rome Voor woensdag: Aantal uren zon: ff1",. 2 tot 9. Min. temp.: omstreeks Wcnen° 7graden. Max. temp.: omstreeks Zurich 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 Las Pair procent. Kans op een geheel tclavTv droog etmaal: 50 procent. Turus" regen 1. bew. r°t£w8en fbewT" h. bew. oren£"w. Sjef van Oekel Sjef van Oekel brak arm AMSTERDAM De tv-presen- tator Sjef van Oekel heeft zater dagavond tijdens een optreden in jeugdcentrum Paradiso in Amsterdam zijn arm gebroken. De presentator viel van het twe2 meter hoge podium af. Hij zal de eerstkomende weken niet kunnen optreden. Papa Godett wil nieuwe verkiezingen op Antillen WILLEMSTAD De lijsttrek ker van de Frente partij op Curacao, Papa Godett, ver klaarde naar aanleiding van de grote stemmenwinst van zijn partij dat er binnen negentig dagen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden voor het parlement omdat een ver schuiving is opgetreden in de politieke verhoudingen. De partij van Papa Godett zag in de verkiezingen voor de ei landsraad (gemeenteraad) van Curacao haar aantal zetels ver dubbelen van vier naar acht Tegen de verwachting in heeft de regeringsprartij NVP-U van premier Evertsz op Curacao geen zetelmeerderheid behaald. De partij viel terug van zeven zetels op zes. De Democratische Partij van ex-gevolmachtigd minister Ro- zendaal ging terug van zeven naar vier zetels. De nieuwe par tij PSD, die kortgeleden enkele afgescheiden figuren van de De mocratische Partij opnam, is voor het eerst vertegenwoordigd met drie zetels. Op Aruba behaalde de partij van Betico Croes, die voorstan der is voor een aparte status voor het eiland, dertien van de 21 zetels. ILLEGALE STOKERIJ DOOR BRAND ONTDEKT Van een onzer verslaggevers) VELDHOVEN - Door een felle uitslaande brand heeft de politie in Veldhoven een grote illegale jeneverstokerij ontdekt. De stoke rij was ondergebracht in een boerenschuur op slechts driehonderd meter van het politiebureau. De brand brak uit toen de stokerij in de nacht van vrijdag op zaterdag in vol bedrijf was. De stokerij had een capaciteit van vijfduizend liter per week. De produktie onder de ogen van de Veldhovense politie was mogelijk doordat men een speciaal procédé voor het gisten gebruikte, waardoor geen geur vrijkwam. De afvalstoffen werden afgevoerd via een ondergrondse pijpleiding van enkele honderden meters naar een nabijgelegen riviertje. Bij de brand ging een voorraad van vijfduizend kilo suiker en vijfhon derd kilo gist verloren. Protest tegen verstikkingsbom AMSTERDAM (ANP) De elf de Stockholmconferentie over Vietnam, die dit weekeinde werd gehouden in Amsterdam, heeft in een telegram aan presi dent Ford van de Verenigde Staten geprotesteerd tegen het leveren van zogenaamde ver- stikkingsbommen van het type CBU-55 aan Saigon. De Zuid- vietnamese regering gebruikt deze bommen de laatste dagen in de strijd tegen het bevrij dingsleger en heeft er verschei dene dorpen mee gebombar deerd. De CBU-55 onttrekt bij ontploffing alle zuurstof aan de atmosfeer over een afstand van 200 meter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5