Ailerlei(ds) LSG 2 KNSB Vakantiebaant j e vinden wordt een hele toer zich in schaakt Randstad-Grunnegers één Afwisselend concert Toonkunstorkest Oranjeloop trok 300 trimmers Georges Moustakis komt UITGAAN MAANDAG 28 APRIL 1975 - LEIDSE COURANT PAGINA LEIDERDORP Gisterenmiddag gaf het Toonkunstorkest-Leiden onder leiding van Renè Verhoeff een door K O georganiseerd concert in de fraaie, maar voor deze gelegenheid maar matig bezette Dorpskerk van Leiderdorp. Als eerste stond de Ouverture in B-dur van Johann Christian Bach (1735-1782) op het programma. Het kreeg een pittige en doorzichtige uitvoering, hetgeen essentieel is bij deze muziek. J. Chr. Bach, de jongste zoon van de grote Johann Sebastiaan, verliet vaderland, godsdienst, compositieterrein en levenswijze om zich aan de machti ge muzikale invloed van zijn vader te ontworstelen en werd mede hierdoor één van de leidende figuren van de nieuwe tijd. Vervolgens het concert voor hobo en orkest van Archangelo Corelli (1653—1713). Zijn stijl wordt gekenmerkt door eenvoud en veel meer dan op virtuositeit is zijn componeren gericht op expressivi teit. Dit hobo-concert is een duidelijk resultaat van deze zienswijze. De hoboist Hans Roskam maakte er een over het algemeen goede indruk mee, maar was naar mijn idee toch wat te gespannen en dat is bij deze frisse muziek gauw merkbaar, René Verhoeff leidde de attente begeleiding bekwaam. Als eerste na de pauze stond het prachtige Klarinetkwintet K.V. 581 van Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) op het programma, uitgevoerd door Pieter Kramer, klarinet; Joris Hünteler, viool; Frans Vossen, viool; Catrien Ververloo, altviool en Cor Citteur, cello. Uiterst geconcentreerd gaf dit kwintet een goede interpretatie van dit meesterwerk, die echter jammer genoeg door onzuiverheid wat ontsierd werd. Tenslotte het Trompetconcert in D-dur van Giuseppe Torelli (1657-1709). Dit korte maar krachtige werk had in Johan Hollebeek, trompet een zelfverzekerde solist, die zonder problemen goed voor de dag kwam. Het Toonkunstorkest begeleid de deze goed gekozen finale zuiver en markant. Al met al een goed concert in een sfeervolle omgeving, waar helaas maar weinig n getuige van geweest zijn. Kees Buurman. (V an onze schaakmedewerker) LEIDEN Het tweede tiental van het Leidsch Schaakgenoot schap mag het volgend jaar meedraaien in de competitie van de Kon. Ned. Schaakbond. LSG 2 won zaterdag in de 2e ronde in de promotiegroep met 7—3 van Emmeloord. In de eer ste ronde had het Leidse tiental al gezegevierd over Hengelo met 61/2—31/2. Doordat ook Groningen 3 van Hengelo en Emmeloord won, is een derde ontmoeting niet meer van be lang: LSG 2 en Groningen 3 zijn onbereikbaar en promove ren naar de 2e klasse KNSB. De 7—3 tegen Emmeloord heeft LSG op eep zilveren presenteer blad aangeboden gekregen. Kwantitatief heeft Emmeloord niet veel om het lijf met als gevolg dat de Noordoostpolder- bewoners met slechts zeven man aantraden. Een 3—0 voor sprong, die de LSG-ers in dank afnamen. Snel werd het 40, dankzij een aanval van V.d. Drift. Van Rongen knoeide in de opening en zijn partij was het aankijken niet waard: 4—1. Aan het eerste bord nam Wiebes geen risico tegen de ex-hoofd- klasser Nederkoorn. Taktisch schaakte hij zich naar remise. Voor Ossewaarde was er geen vuiltje aan de lucht: stukwinst en het hoofd koel houden zorg den voor het punt. Noordijk in gewonnen stand en Geertsema zaten te rommelen en gaven na de tijdscontrole hun partij remi se, evenals Nieuwland: 7—3 to taal. Gedetailleerd: 1. W. Wiebe s-C. Nederkoorn 1/2-1/2; 2. J. v. RongenB. Bosma 0—1; 3. J. OssewaardeA. v.d. Vorm 10; 4. A. Nieuwland—N. Lemson 1/2—1/2; 5. F. Geertsema—H. Valkema 1/2—1/2; 6. E. Noordij- k—P. Faber 1/2—1/2; 7. A. v.d. Drift—L. Plat 1-0; 8. R. Dobbe laar—n.o. 1—0; 9. B. Verra—n.o. 1—0; 10. L. Verburg—n.o. 1—0. Van een onzer verslaggevers B LEIDEN Scholieren die de komende zomerva kantie een extraatje willen' verdienen, zal het vooral in de Leidse regio niet makkelijk vallen een baan te vinden. Van invloed op de te verwachten geringe vraag naar üjdeüjke werkkrachten is niet alleen de economische teruggang maar ook het slechte weer van de laatste tijd. Verschillende conserven- n fabrieken die in de zomermaanden veel gebruik I maken van de diensten van scholieren houden namelijk rekening met een vertraging in het tot bloei komen van de gewassen. Dat betekent dat een groot deel van de conserveringswerkzaamhe- den mogelijkerwijs in een periode zal vallen, I waarin de schoolvakanties alweer zijn beëindigd! In kringen van conservenfabrikanten meent men dat de scholieren slechts drie in plaats van, zoals normaal het geval is, zes weken aan de slag kunnen. ur-toe keuringsdienst in Roelofsarendsveen is in zijn {prognose wat voorzichtiger. "Weliswaar staat vast", aldus de dienst", dat de kasaugurken aan grf'kle late kant zullen zijn, maar over augurken en zilveruitjes die buiten gezaaid worden, -valt nu !nog weinig te zeggen". Overigens is in het algemeen gesproken de werk gelegenheid in deze sector niet afgenomen. De 'ie-{.heer R. G. Mantel van uitzendbureau Luba: "De en mensen zijn niet minder augurken gaan eten. Wel verwacht ik, als de gewassen later tot bloei oo blijken te komen, inderdaad wat moeilijkheden «n voor de scholieren. We zullen zijn genoodzaakt 35: onze arbeidskrachten uit een andere hoek te betrekken". 120% I j| Juffrouw Neuteboom, bemiddelaarster bij het arbeidsbureau in Leiden: "Dit jaar zal het aan bod van scholieren de vraag van de bedrijven ver overtreffen". Directeur A. J. Bakker van het «.arbeidsbureau in Alphen aan den Rijn verwacht zelfs dat de vraag van de bedrijven vergeleken met vorig jaar met meer dan twintig procent zal dalen. In dit verband kan worden opgemerkt dat de ninimum leeftijd voor inschrijving bij uitzendbu- L :aus recentelijk is teruggebracht van 18 naar i jaar. De minimumleeftijchvoor inschrijving bij arbeidsbureaus wordt per 1 augustus opgetrok ken van 15 naar 16 jaar. Om die reden verwacht het arbeidsbureau in Leiden een geringer aantal aanvragen van scholieren. De uitzendbureaus hebben reclamecampagnes op stapel staan om aan deze verandering ruchtbaarheid te geven. De belangstelling van commerciële arbeidsbemidde laars voor de leeftijdsgroep 16 tot 18 jaar valt te verklaren uit de geringere loonkosten die het in dienst nemen van deze categorie jongeren met zich meebrengt. Juffrouw Neuteboom: "Uit de praktijk blijkt dat jongeren in de leeftijdsgroep van zestien tot negentien jaar het beste in de markt liggen. Arbeidskrachten van boven de twintig vindt men al gauw te duur". Juffrouw Neuteboom wijst er overigens op dat de arbeidsbureaus elk jaar een enquête houden onder de bedrijven om een inzicht te krijgen in de vraag naar vakantiewerkers. De medewerking van het bedrijfsleven acht zij evenwel teleurstel lend. "Vaak krijgen we de enquêteformulieren pas op het allerlaatste moment terug, als de bedrijven accuut arbeidskrachten nodig hebben. Dat kan bij wijze van spreken een uur van tevoren zijn. Het aanbod van vakantiewerkers komt voor het grootste deel van HAVO- en MAVO-scholen. Leerlingen van het lager beroepsonderwijs mel den zich relatief weinig aan. Lonen De lonen die de diverse uitzendbureaus betalen blijken bij navraag nogal uiteen te lopen. Bij de samenstelling van onderstaand overzichtje zijn we uitgegaan van iemand die negentien jaar oud is en ongeschoold fabriekswerk verricht Behalve bij uitzendbureau de Koning, dat uitsluitend in de administratieve sector opereert en waar we daarom zijn uitgegaan van licht administratief werk. De verdiensten liggen dan als volgt: BAS, Noordeinde plm. 175,- ASB, Noordeinde plm. 195,- Starco, Nieuwe Rijn plm. 190,- Randstad, Kort Rapenburg plm. 175,- Luba, Nieuwe Rijn plm. 190,- De Koning, Korevaarstraat plm. 195,- Alle bedragen zijn netto, inclusief vakantietoe slag en gebaseerd op een veertig-urige werkweek. HENK v.d. POST €ngeveer driehonderd trimmers namen za terdag deel aan de Oranjeloop, die voor de negende keer door het bestuur van de Leidse Politie Sportvereniging werd georga niseerd. Bewoners uit alle delen van Neder land en zelfs enkele buitenlanders waren naar de sintelbaan van het Leidse Hout gekomen om de drieënhalve, vijf of tien kilometer uit te lopen. Als eerste kwam een echtpaar uit Doetinchem aan de finish. Ondanks dat de organisatie concurrentie vreesde van het zaterdag gehouden bloe mencorso in de bollenstreek was de deelna me toch iets groter dan voorgaande jaren. „Dat komt voornamelijk", aldus de heer Westbroek, „doordat we de opzet van de Oranjeloop hebben gewijzigd. Vroeger speelde de loop zich af op het strand. Daarbij waren we veel afhankelijker van het weer dan wanneer er, zoals nu, in een bosrijker omgeving wordt gelopen." Alle deelnemers liepen de strandloop uit en ontvingen een fraaie medaille. Bezwaren tegen opslagplaatsen radio-actieve stoffen in Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Dertig Leidenaars onder wie de pharmacie-stu- dent Reinout van Gulick heb ben bij de minister van volks gezondheid en milieu-hygiëne bezwaar gemaakt tegen de ver lening van een vergunning voor het gebruik van het perceel Wassenaarseweg 62 als opslag plaats voor radio-actieve afval stoffen. De bezwaarden stellen dat op tal van punten niet wordt vol daan aan de wettelijke voor schriften. Zij zeggen bezorgd te zijn voor eigen welzijn, welzijn van de direct omwonenden, werknemers en studenten in de omliggende laboratoria en de ziekenhuispatiënten van het AZL. Georges Moustakis, van Griekse afkomst, maar sinds jaren aan de top in het Franse chanson (sinds kort stopt hij ook zuid-ame- rikaans in zijn optreden) maakt een korte tournee door ons land. Op dinsdag 6 mei treedt hij op in het Nederlands Congresge bouw te Den Haag. LEIDEN Een paar honderd oprechte Groningse Leidenaars (of Leidse Groningers) hebben zaterdag in de Burchtzaal een best gezellige avond gehad met elkaar. Het was de grote toneelavond van De Grunneger Kring ien Randstad, met als gastvrouw „Ons Grunneger Laand" te Leiden. Voorzitter J. G. Fokkema in het dagelijks leven directeur van de Gem. Bedrijfstechnische school vertolkte ieders trots, dat er weer eens een hele avond door een gezelschap echte Grunnegers hun eigen nationale taal kon worden gesproken, „want wij hebben onze eigen tradities bewaard, van Beverwiek over Utrecht tot Dordrecht; omdat ons Grunneger taol nooit veriaore gaot". Het was om tranen in de ogen van te krijgen toen allen staande het volkslied van Grunnen, Stad en Ommelaand zongen, bij de muziek van een strijkje (van het Leids Kamerorkest). „Gastarbeiders" in Leiden, wat is Nederland toch nog groot- De toneelgroep van de Grunneger verein De Martinitoren uit IJmui- den speelde het blijspel „Wie kinnen der nait mit oet", een spel van „vergissingen" dat veel bijval kreeg. Er was ook een loterij met fraaie prijzen en tot laat werd gedanst met muziek van „The Midnight Combo". De toneelgroep Gruno uit Dordrecht ging met de wisselbeker strijken, omdat ze eerste was geworden in de strijd om deze Schuitema-beker voor het beste toneelspel in het seizoen in de Kring Zuid-Holland van de vereniging. G.O.N. uit Rotterdam werd tweede. Gruno Rotterdam derde en Ons Grunneger Laand uit Leiden eindigde op de vierde plaats. Velen namen na afloop nog iets eetbaar Gronings mee naar huis: Grunneger kouken, OUe Wieven (Oude Wijvenkoek) van bakker De Vries oet Oethoezermeeden, alles volop voorzien van „sekoade" of „krente". Onder redactie van Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. apidtoemooi e Rotterdamse hoofdklasser C. Baarie is zaterdag als terkste schaker uit de bus ge komen in het traditionele Phili- Mor-rapidtoernooi dat in Leiden verd gehouden. In de hóógste iep eindigde hij ongeslagen t 8 punten uit 9 ronden als nste boven de Amsterdammer (7 1/2 p.) en Philidor- rack Joop Piket met 6 1/2 punt 3 schakers uit geheel Ne erland hadden zich ingeschre- voor het 9-rondige toernooi t de aantrekkelijke geldprij- Zo was de prijs voor V. 300 gulden plus een irijfmachine. Teleurstellend gastheer Philidor-Leiden het feit, dat geen enkel lublid van deze vereniging in ien van de drie groepen de eer- e viool wist te spelen. 'Uitslagen groep 1: 1. V. Baarie uit 9; 2. Kroon 7 1/2; 3. J. Piket P 1/2; 4/5 Westerveld/Verholt 6. Proep 2: 1. Firtschy 7 1/2; 2. 'Wolf 7; 3. Jongsma 7; 4. V. 'Haastert 6 1/2; 5 t/m 10. Ketting, 'Krijger, Plukker, Steffelaar en Kith: 6. Groep. 3: 1/2. Gelpke/- Lundake 7; 3/4! Oudeman/Kat 6 "112; 5 t/m 9. Ippel, v. d. Bom, sag. Hart en Veld 6. Afscheid „Helemaal niet jammer dat ik wegga verklaarde Nico Lange zaal tijdens een interview met onze redacteur Jantje van Ley de. Hij is blij dat hij nu alle drukte, die verbonden zijn aan de functie van secretaris van het NW, van zich af kan zetten. Nico begon in 1949 als tweede secretaris van het NW en heeft zich altijd voor veel dingen inge zet. Hij was onder meer be stuurslid van de Raad van Ar beid, lid van het Leids studie fonds en 5 jaar gemeenteraad slid voor de PvdA. Maar hij vindt het nu genoeg: „Het wordt tijd dat de jongeren het werk overnemen." Ter gelegenheid van zijn afscheid werd in het Antonius Clubhuis aan de Mare een receptie gegeven. Daar be tuigden onder andere de heer Overmeyer, districtbestuurder van het NVV en wethouder Ver boom hun dank voor het werk van secretaris Langezaal. Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" vrolijkte de receptie een beetje op met een serenade. De 27-jarige, Dick Wortel is tot op volger benoemd van de heer Langezaal. In zijn rede noemde hij zich een „broekie", van wie je moeilijk kan verwachten dat hij aan het begin van zijn perio de als secretaris van het NW, afdeling Leiden, hetzelfde zal presteren als Nico heeft gepres teerd." Gepromoveerd Mejuffrouw E. Dekker is on langs aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Haar proefschrift behandelt de spi raalstructuur in melkwegstel sels. Tot doctor in de sociale weten schappen promoveerde de heer Van der Kloot met het proef schrift „A cognitive structure approach to person perception". Cum laude promoveerde de heer Haasnoot uit Lisse onlangs aan de Leidse universiteit tot doctor in de wis- en natuurkun de. Zijn proefschrift behandelt de „N=CHLOR- BOR=Stick- stroffverbindungen Ook de heren Weening en Tin- demans promoveerden in de zelfde wetenschap. De heer Weening had een proefschrift met de titel „Synthese van Al falfa mosaic virus RNA in vi tro". Het proefschrift van de heer Tindemans heet: „Systems with separable interactions". daardige tumoren bij proef die- Akzo-prijs 3 scheidende NVV-secretaris en zijn vrouw. Aan de Leidse universiteit is onlangs de Akzo-prijs tiendui zend gulden voor wetenschappe lijk onderzoek uitgereikt aan de heer Van der Eb uit OegstgeesL De heer Van der Eb is lector aan de medische faculteit en verricht onderzoek naar kwaa- Jeugdduels Vanavond worden op het LFC- terrein aan de Boshuizerkade twee wedstrijden gespeeld om het districtskampioenschap van West 2. Om half zeven treden 13- en 14-jarigen van de afdeling Leiden in het strijdperk tegen leeftijdgenoten uit de afdeling Dordrecht. Spelers van 15 en 16 jaar van dezelfde afdelingen spelen vanaf acht uur tegen el kaar. Doorgeefschaak J" t Parlement aan de Nieuwe Rijns wordt aanstaande zater dag het Nederlands kampioen schap doorgeefschaak gehou den. Het duo Kuyper/Dobbelaar zal de Nederlandse titel verdedi gen. Aanmeldingen voor dit evene ment, dat om een uur begint kunnen geschieden bij de heer Schuering, Rembrandtstraat 22a, Leiden tel. overdag 070-814321, toestel 3254, 's avonds 07149170. Wanneer er geen partner gevonden kan wor den, kan men zich richten tot de organisatie. Oegstgeest moet nog even wachten met kankeronderzoek OEGSTGEEST „Als men te Oegstgeest op grote schaal een onderzoek zou willen instellen naar het aanwezig zijn van baarmoederhalskanker zou dit vermoedelijk niet eerder kun nen dan in de tweede helft van 1976". Dit werd tijdens de jaar vergadering van Interkruis, de zer dagen in het gemeentecen trum gehouden, door Mevr. J. C. de Graaf Guilloud-Gente- naar medegedeeld. Zij was op uitnodiging van het bestuur van Interkruis genomen om een beschouwing te houden over de onderzoekmethoden en om iets van de ziekteverschijn selen te laten zien aan de hand van dia's. Dat er behoefte is aan een massaal onderzoek blijkt uit de aanvragen die binnenkomen. In de naaste omgeving, Rijns burg, Bollenstreek en Voorscho ten is men reeds gestart of hoopt men binnenkort te star ten. Het gaat hier om vrouwen in de leeftijdsgroep van 25 tot 65 jaar. Uit het jaarverslag van 1974 „Interkruis" bleek dat er thans vijf wijkverpleegkundigen dienst zijn. De dames Bruyne en Laman namen ontslag en wer den opgevolgd door de dames Van de Siepkamp en Verzijden. In de vacature van ziekenver- zorgster werd voorzien door de benoeming van Mej. du Metz. In totaal werden door genoemd team 4100 bezoeken afgelegd o.a. dagelijkse beurten, weke lijkse wasbeurten, injecties overige bezoeken. In en fond Leiden Maandag 28 april LAK-theater. Levendaal 150—Toneel: „Voor een bloemetje en "n zoen" door Nieuwe Komedie, een programma over de emancipatie van de vrouw; aanvang 14.00 en 20.00 uur. Bioscopen Luxor, Stationsweg 19, tel. 21239. „De Kung-Fu monnik van Shao-Lin", 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag s een extra voorstelling om 16.45 uur. Camera, Hogewoerd 49, tel. 24919. 3e week: „Immorele vertellingen". 18 jaar. Dagelijks: 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Loekl de Loep, lach- festival". Zaterdag: 14.30 uur, zondag en woensdag 14.00 en 16.15 uur. Lldo, Steenstraat 39. tel. 24130. „Kee tje Tippel". 18 jaar. Dagelijks: 14.30, 19 00 en 21.15 uur Zondag s: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio. Steenstraat 39. tel. 33210. 18 jaar. Dagelijks: 21.15 uur. Zondag's: „1001 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 i__.. Trianon, Breestraat 31. tel. 23875. „Rooie Sien". 14 jaar. Dagelijks: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag s- 14.30. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex. Haarlemmerstraat 52. tel. 25414. „Bibi". 10 jaar. Dagelijks. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Heksen en bezem stelen". Woensdag s: 14.30 uur. Exposities Drukkerij De Bink: Rooseveltstraat 0, Lelden. Dagelijks geopend van negen' tot vijf uur, behalve op. zaterdag en zondag. Tot 30 april foto-expostie van Max Koot:, Galerie Heuff: Hofiaan~7," Wassenaar tel. 01751-12185. di t/m za 10-17 uur' d. ook 20-22'uur. t/m 26/4. Theo v.d.' Horst met schilderijen en tékeningen. Peter v.d. Meer met bronsplastieken. Atelier "De Scherf": Nassaulaan 41. Oegstgeest. tel. 50220. ma t/m za 9-18 uur. zondag s gesloten. Ans v.d. Heide- Kort met een tentoonstelling van eigen werk. n.l. glasbuigen. Stedelijk Museum "De Lakenhal": Ou~ de Singel 28-32. tel. 44044 ma t/m za 10-17 uur. zondag s van 13-17 uur. Tot 20/4 een tentoonstelling van Aad van "r0u^elin9en met tekeningen en zeel- Galerie v.d. Vliet: Botermarkt 3. tel. 22806. di t/m za 10-17 uur. do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. ma t/m za 10-17 uur. zorv en feestdagen 13-17 uur. Tot" 10/4 dé Canadese reizende tehtoonstelling die een beeld geelt van het leven In de poolgebieden met als titel: „Clrcumpolar Community" met an tieke kajaks o.a. Galerie "t Hoek* bij de Pomp: "Dorps straat 38. Warmond, tel. 01711-3501 ma t/m za 10-17 en dl ook van 20-22 uur. Tot en met 15/4 exposeert Hans van Arkeveld met expressionistische schil derijen en Liesbeth van Esveld-Manssen 27/4 van 14.00-17.00 uur. 26/4 in 27/4 een tentoonstelling van wand- lappen en macrame' gemaakt op de n K+O afdeling Leiderdorp. Hulpverlening Telefonisch Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koombrugsteeg 7. tel. 54171. spreekuren maandag van 11.30-14.00 uur en donderdagavond 19.00-21.00 uur. Zoeterwoudse muziektent nog niet in gebruik Van onze correspondent ZOETERWOUDE De ver plaatsbare muziektent die Heineken bij de opening van de brouwerij in de Barre pol der aan Zoeterwoude cadeau heeft gedaan zal a.s. woens dag nog niet in gebruik wor den genomen. De Sint Jans Fanfare had daartoe wel het voornemen en dacht dit ge beuren in te voegen in het programma dat de Oranje vereniging op Koninginne dag organiseerd. Dirigent Jan Mey blijkt ech ter op deze dag niet beschik baar i.v.m. zijn drukke be sognes als lid van de Konin klijke Militaire Kapel zodat Actie Kerkbalans een succes in Oegstgeest Van onze correspondent OEGSTGEEST In januari en februari van dit jaar werd te Oegstgeest de actie Kerkbalans *75 gevoerd. Voor de derde maal bezoch ten meer dan 70 medewer kers de parochianen van de Willibrordparochie. „De re sultaten van deze meer per soonlijke benadering begin nen zich nu na drie jaar duidelijk af te tekenen", deelt de commissie kerkbij dragen in een rondschrijven aan de medewerkers mede. Het resultaat van de kerkbij dragen in 1973 was 105.600,-, ruim twintigdui zend gulden meer dan in het voorafgaande jaar. In 1974 werd 110.500,- ontvangen en de verwachting voor 1975 is 115.000,-.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3