f Afferlei(ds) Haagse Jazzprijs College huiverig voor inkse kritiek" Rijnland-plannen voor Breestraat vallen slecht Voorschotense raad akkoord met krediet voor N oord-Hof landbrug „Mariska" brengt uitstekende show Opkomst bij borstkankeronderzoek: 72 procent Lodewijkskerk kon stoute sonnetten nauwelijks verwerken •üflNGENflflM. d<R Bekijk het eens' groots saterdag 26 april 1975 - leidse courant S LEIDEN „Ik heb de indruk wel ik daar wel begrip voor kan c dat het links college een beetje opbrengen", zo voegde hij hie- huiverig aankijkt tegen de ge- raan toe. neenschappelijke ledenverga- Beijen stelde voorts de indruk dering van PvdA, PPR, PSP en te hebben, dat de wethouders D'66 die op 30 mei zal worden nogal eens verwijtend kijken in [gehouden". Dit stelde Laurens de richting van het ambtenaren- ■Beijen, gemeenteraadslid voor corps als het gaat om de geringe Ue PPR gisteren tijdens een vorderingen. „Er zijn er natuur- vergadering van zijn partij. lijk altijd wel, die wel eens wet- ITolgens Beijen is men bang het houdertje willen pesten"l aldus rerwijt te krijgen, dat er in het Beijen „maar over het algemeen "2 jaar dat links de meerderheid in is zo'n houding niet correct". de Leidse raad heeft nog niet zo Op de gemeenschappelijke le- 'bar veel is veranderd. „En dat denvergadering zal een discus- zekere zin het geval, hoe- siestuk op tafel liggen, aan de hand waarvan de linkse werking zal worden doorgespro ken. Als voorzorg voor eventue le complicaties zal deze vergade ring ook worden aangekondigd als bijeenkomst van de partijen afzonderlijk, zodat men zich ter plaatse in eigen kring zou kun nen beraden over de te volgen politieke lijn. De PPR-vergadering koos giste ren Michiel van de Kasteelen tot nieuwe voorzitter. Van de Kas teelen, leraar maatschappijleer in Rotterdam volgt daarmee Pieter de Groot op. Bij de fractieverantwoording toonden de PPR-raadsleden Du Gardijn en Beijen zich tevreden over de door het college getrof fen maatregelen ten behoeve van de GSD; iets waar ook de leden mee konden instemmen. Van een onzer verslaggevers eiden De gemeenteraads- f ommissie voor de ruimtelijke rdening en de adviesraad voor ei e binnenstad hebben zich in ss en gistermiddag gehouden ver- adering uitsluitend negatief ,8, itgelaten over de nieuwbouw- in lannen van het Hoogheem- aadschap Rijnland voor het s :rrein aan de Breestraat waar u nog een voormalig postkan- intoor en belastinggebouw staat, hle commissie-leden en de ad- 3 iesraad stelden dat het ont werp van ir. Drexhage niet past bij de bestaande bebouwing. Daarbij werd de kritiek vooral toegespitst op de door Drexhage gedachte daken op het nieuwe gebouw. Het gemeenteraadslid A. Hoppe- ner deed de suggestie om behal ve de gevel van het vroegere .belastinggebouw dat de status van monument geniet en so wie so blijft staan, ook de gevel van het postkantoor te handhaven. De adviesraad viel hem daarin bij, maar architect Drexhage stelde zich tegen deze gedachte fel te weer: „Die gevel is er lelijk. De ontwerper daarvan hadden ze moeten ophangen". Het gemeenteraadslid Van Zijp stelde voor om ter verlevendi ging van de door de architect geplande passage tussen de Boommarkt en de Breestraat daaraan winkeltjes en etablisse menten te vestigen. Naar het oordeel van de architect zou dit plan voor de eventuele huurders te hoge kosten met zich 1 brengen. eugd liet niet I erstek gaan jjn ,Op Dreef' 3: EIDERDORP „Een pro gramma dat klinkt als een I zo stond het er letterlijk in' ,n e aankondiging van de Leider- ev orpse Badmintonclub De Spot- ogels van de sportavond die °isteren door deze vereniging tl^ as georganiseerd in de Sport- rr aal „Op Dreef' als afsluiting iryan een week openingsactivi- «ten. Op papier was het pro- 'anima zeker ook aantrekkelij- 3 Een badmintonwedstrijd tus- dn de leden van het college II Ln b en w, een demonstratie la' lor een aantal topspelers van ederland en een uitgebreide ,at' ogelijkheid voor belangstel- nden om zelf eens het racket ia hanteren. In de paar ma in ,n van haar bestaan kreeg de ub al ruim 240 leden. jz, oor de verdeling van de twee irtijen binnen b en w had men ibruik gemaakt van de ïeldheid die binnen dat college •stond over een mogelijk klein lonwagenkamp in Leiderdor- Uiteindelijk wonnen toen de lorstanders, de wethouders E. 1 J. Reugebrink. Ook moesten burgemeester M. A. 1 der Have en wethouder D. Tichler het onderspit delven: 18-15 gingen zij tenonder. Spotvogel-voorzitter Ronald ren verkondigde in zijn ope- igswoord dan wel dat de liging er voornamelijk v ior Leiderdorpers tussen de 20 de 60 jaar („de jeugd krijgt beweging genoeg"), hij mocht zijn dat de in eerste instan- niet toegelaten jeugd na g wachten toch bereid bleek' tegenvallende opkomst van Jjlwassenen te compenseren e de sporthal toch gevuld te ifijgep. \TWIJK In het kader van jaarlijkse uitwisseling heeft atwijk gisteren zijn bezoekers t het Engelse Lowestoft ont- kngen. In de komende dagen jordt de Engelse gasten een !l}iteressant programma aange- 'bden. Er wordt een bezoek ge- Jracht aan de Deltawerken, het bloemencorso, het Mauritshuis i Den Haag en het Anne 'rankhuis. Donderdag 1 mei 1 afscheidsfeestje gege- De bassist Rob Langereis is door het Haagse publiek geko zen tot de beste jazzmusicus van vorig jaar. Hij kwam na een enquête onder de bezoekers van theater Pepijn en het Hot Theater als eerste uit de bus, gevolgd door drummer Leo de Ruyter, pianist Rob Agerbeek en saxofonist Willem Breuker. Gisteravond werd de winnaar in theater Pepijn in het zonne tje gezet. Tijdens het laatste concert, dat de stichting Jazz in Den Haag dit seizoen organi seerde, ontving hij uit handen van de actrice Trins Snijders de „Ferdinand Povel-prijs", een kleinplastiek van koper, ge maakt door de Delftse kunste naar Jan Rot. Rob Langereis werd geboren op 7 februari 1939 in Amsterdam en reisde al op jeugdige leeftijd door Europa als beroepsmusi cus. Sinds enkele jaren is hij echter vrijwel constant in Ne derland, waar hij deel uitmaakt van het kwintet van Rob Ager beek. Ook is hij regelmatig te beluisteren bij het orkest van Frans Elzen. De drummer Leo de Ruyter, die op de tweede plaats eindigde, speelt momen teel in de groep „Basic Train" van saxofonist Herman Schoon- derwald. De stichting Buurt schap 2005 had een tweede prijs ter beschikking gesteld, die ook door Trins Snijders werd aange boden. W.G. Van onze correspondent De Voorschotense gemeenteraad kreeg na acht maanden voorberei ding de vaststelling van de „verordening funktionele commissies gemeente Voorschoten" op de tafel. Zowel CDA, VVD als iets genuanceerder de PPV vonden de combinatie cultuur en jeugdzaken een niet juiste beslissing. Zowel VVD als CDA stonden erop dat de jeugdaangelegenheden in een afzonderlijke commissie gebracht zouden worden. Het tweede knelpunt was de nieuwe funktionele commissie voor welzijn. VVD en CDA vonden de omschrijving te vaag, terwijl de PPV met nadruk vroeg deze commissie te beman nen met enige raadsleden. Mr. Bege'èr (WD) stelde dat de WD op het standpunt blijft staan van een aparte commissie voor jedgdzaken en een nadere uitwerking van de commissie welzijn. Drs. Van Wijk (PPV) meende dat de wethouder loon naar haar werken achter de schermen kreeg. Juist de funktionele commissies hadden in de openbare commissievergade ringen thuis gehoord. Het CDA zweeg en wethouder De Ruiter deed de toezegging dat er wel iets gedaan kan worden aan jeugdzaken en welzijn. Bij het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de bouw van de Noord-Hoflandbrug (verbinding Leiden ZW-Voor- schoten) over de Korte Vliet, bracht wethouder Eveleens (PPV) enige wijzigingen aan. Na overleg met de gemeente Leiden, de Provinciale Waterstaat en het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal de brug gebouwd worden onder directie van de Provinciale Waterstaat inclusief de aanleg van de toegangswegen. De Provinciale Waterstaat zal tevens eigendom verkrijgen van de brug en zorg dragen voor het onderhoud. Zowel Leiden als Voorschoten vonden het bezwaar ieder een gedeelte van de brug te moeten bouwen, terwijl de brug over een provinciaal water komt. Er komt dan wel eenmalig een afkoopsom ad ƒ10.000,- voor iedere gemeente, waardoor zowel Voorschoten als Leiden ieder in totaal 175.000,- moeten mee betalen Mr. Begeer (WD) meende zeker te weten dat er in de omgeving oeververbindingen noodzakelijker zijn dan deze brug en dat de ruim 6 miljoen gulden beter besteed zou kunnen worden. De CDA-den Scheele en Ter Mul stemden tegen de kredietverlening. Het nieuwe programma van Kindercircus Mariska is bijzon der geslaagd. Gisteren heeft dit circus een voorstelling gegeven op het terrein aan de Verdi- straat Op het programma ston den onder meer een uitstekend clownsduo en een jongleur die het er weliswaar iets slechter afbracht Bijzonder komisch was ook het nummer met honden en apen. De apen trokken de honden telkens aan hun poten en daar kon het pu bliek kostelijk om lachen. Ver der trad een „diabolo-trio" op, dat met touwtjes allerlei bekers, kokers en dergelijke aan het rollen kregen. En dat alles speelde zich af in de gloednieu we tent van het Circus „Maris ka". Vandaag en morgen wor den nog voorstellingen gegeven op het terrein bij de Groenoord- hal. Aanvang van de voorstellin gen is 3 uur, het loket is open vanaf 1 uur. LEIDEN Ruim een kwart van de Leidse vrouwen heeft thans een oproep ontvangen om deel te nemen aan het onder zoek naar borstkanker, dat ge stimuleerd is door de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening en waaraan door het Academisch Ziekenhuis alle medewerking wordt verleend onder leiding van prof. dr. A. Zwaveling. Dit betekent, dat na drie maanden van onderzoek per 31 maart j.l. in totaal 6244 vrouwen waren opgeroepen. Hiervan werden 4138 onder zocht (66 pet.) en 2106 vrouwen kwamen niet op (34 pet.) Van dit aantal bleven 1356 vrouwen weg zonder bericht en 750 met bericht, onder wie 347 die al onder controle zijn. Dit laatste gegeven meegere kend betekent, volgens prof. Zwaveling, dat het opkomstper- tentage 72 is. „Bij een kwart van de onderzochte vrouwen (1061) werd een verder onderzoek ge wenst geacht; bij 681 van de 4138 onderzochten werd het ma ken van een foto noodzakelijk geacht. Hiervan is nog geen de finitieve uitslag bekend, maar we kunnen verwachten", aldus prof. Zwaveling, „dat bij de 1061 uitgescreende patiënten on geveer 20 met kanker ontdekt zullen worden. Dat is een uitslag Van ca. 5 pro mille". Prof. Zwa veling vindt dit, vergeleken met eerdere onderzoeken in de Ver. Staten, geen slechte uitkomst ten aanzien van de goedkope Leidse onderzoekmethode: „de opbrenst was hoger dan de 3 pro mille die wij gedacht had- Vermoedelijk zijn de meeste niet opgekomen vrouwen af komstig uit de oudere leeftijds groep. Daarom zullen bejaar dencentra door een groep vrij willigsters (in totaal verlenen ruim 60 oud-verpleegsters en ruim 50 administratieve krach ten hun medewerking aan het borstkankeronderzoek) met een arts worden bezocht. Op het ogenblik worden de in woonsters van Zuid-West en Haagwegkwartier opgeroepen. De vrouwen van Meerburg Rijn dijk, Professoren wijk. Tuinstad wijk, Cronestein, Roomburg en Kooidistrict zullen in de komen de maanden een oproep kunnen verwachten. Wie al een oproep kaart ontving doch verhinderd was te komen, kan alsnog aan het onderzoek deelnemen door, bij voorkeur, telefonisch een nieuwe afspraak te maken (tel. 47222, toestel 3575, Ac. Zieken huis). Dit bevolkingsonderzoek wordt uitsluitend verricht bij vrouwen boven 35 jaar woon achtig te Leiden. Tijdens de gistermiddag gehouden receptie ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de psychiatri sche inrichting „Ursula" is zuster Amica onderschei den met een eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. Zij kreeg de onderscheiding uit handen van burgemeester Breen. Vanaf de oprich ting is zuster Amica werkzaam in de inrichting. LEIDEN Lyrische sonnetten in de Lodewijkskerk. Het was gisteravond een happening van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde in de witte, speelse sereniteit van een stukje zeer late barok. Een non-conformistisch gezelschap van optredenden en een goed deel van de vele toehoorders in de nabijheid van de paaskaars. Het fabriceren van sonnetten is weer een rage geworden, vertelde op de kansel dr. J. P. Guépin van de Maatschappij. Een rage die doorgedrongen is tot de "Lodewijk", die deze manier van vrijetijdsbesteding nauwelijks kon verwerken, wat te wijten was aan de akoes tiek èn aan de wijze van voordragen door de uit eigen werk lezende dichters. We hebben een reeks van sonnettendichters kunnen beluiste ren, maar lang niet allen verstaan. Het was wel duidelijk, dat de stemming steeg naarmate we verder doordrongen in tijd, terwijl de quick- of kwinkdichten toenamen in stout re'alisme. Maar ook hoorden we heel wat geestigheid, bevrijdende of inpakkende strofen, dromen in paniek en paniek in dromen. Han G. Hoekstra met o.a. „de pauw, volmaakt op haar gemak, schreed langs". Flarden van zinnen, die door dictie of akoes tiek verloren gingen in de ruimte. Het was de tweede keer dat de Maatschappij voor een dergelijke „openbare ledenverga dering" de keuze op een katholieke kerk had laten vallen. Wat ons (en vele anderen) betreft, hoeft het de derde keer geen katholieke kerk te zijn. Een ongewijde zaal met een drogere geluidsweerkaatsing is voldoende voor de sonnetten, die dan toch wel zullen klinken als een fantasierijke klok. Jan Kuyper - het zijn allemaal aardige jongens - kwam uit het recente Vondelparktijdperk en vestigde de (valse eri nauwe lijks verstaanbare) indruk, dat hij daar alleen de eendjes brood heeft gevoerd. Toch wel onschuldig innemend in een aantal „Kinderszenen". Jan Kal trad monter en ontwapenend op in sonnetten, die "meisjes behandelden", en de revolutionair ogende Tymen Trolsky gaf met een slaande pendule en conférence als een goochelaar kwatrijnen weg. Hij was de uitsmijter, die er een dolle boel van maakte en een "toneel- dood" stierf door het pistoolschot van een aangetrokken figurant. En dat\ alles onder het wegkijkende oog van het Jozefbeeld. Spel met woorden als boeiend tijdverdrijf. Maar alsjeblieft niet meer in de Lodewijkskerk, pastoor Saers! Jan van der Meer gooide er meteen speelse akkoorden vol zand Ton Pieters Goldtfuss-orgel in gebruik SASENHEM - Met uitbundig klokgelui werd gisteren het ge heel gerestaureerde Goldtfuss- orgel van de Hervormde kerk in gebruik genomen. Bijna twee jaar is het orgel buiten werking, geweest. In West-Europa neemt het orgel een unieke plaats in. Na een samenzang en gebed gaf Klaas Bolt, de orgeladviseur, een uiteenzetting over het orgel. Vandaag zullen er de gehele dag concerten op het gerestaureerde orgel worden gegeven. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Verw'a' rring ^Tkennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen n omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm 13. toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nu de bon invult. woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. 'A Leidse Courant Protest De Leidse DeLeidse afdeling van de Politieke Partij Radika- len (PPR) zal bij de Russische regering protesteren tegen de arrestatie van twee leden van de Russische afdeling van Amnesty International, eerder deze week. Het gaat hier om Roedenko en Andrey Tverdokhlebov, van die de laatste secretaris van Amnes ty in Rusland is. Een voorstel tot het zenden van een protest brief werd gisteren met algeme ne stemmen aangenomen in de ledenvergadering van de PPR. Een afschrift van de brief zal worden gezonden naar de Russi sche Ambassade in Den Haag en Amnesty Nederland. In de brief wijst de PPR op de discre pantie tussen de arrestatie en de bescherming van de rechten van de mens, die in de Russische grondwet is gegarandeerd. Clandestien De politie heeft donderdag avond een clandestien café aan de Langegracht gesloten. Op het moment van de inval waren 15 klanten aanwezig. De voorraad, jenever, cognac en honderdzes tig flesjes bier, werd in beslag genomen. Tegen een 48-jarig Leidenaar is in verband hier mee proces-verbaal opgemaakt Mierennest In clubhuis „Mierennest" aan de Morsweg wordt op 30 april van af half elf een bazar gehouden. In hetzelfde gebouw is 's avonds de muziek te beluiste ren van de gebroeders Helfen- stein. Aanvang 20.00 uur. Overbrugging In de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat wordt van avond om 20.00 uur een jonge renmis gehouden. De mis wordt verzorgd door de jongerengroep „Overbrugging" onder het the ma: „Liefde isVoorganger is Pater B. Demmers. Burgelijke stand Brian Sanseverio Fabian, zn. v.: R. A. Verdies en E. S. Houtsnee; Rachel Sara Maria, dr. v. G. W. Steenvoorden en E. E. van Kooperen; Renate Tjeerds, dr. v. T. O. H. de Jongh en A. E. Vermeulen; David Stefan, zn. v. H. de Bock en R. M. Kooijman. OVERLEDEN: B. de Ruiter, geb. 28 jan. 1921 man; D. Fas- seur, geb. 21 aug. 1900 man; J. F. H. Popken, geb. 1 juli 1885 man; P. van den Bovenkamp, geb. 5 aug. 1926 man; J. W. Geukes, geb. 27 okt. 1904 man. Markten GROENTEVEILING LEIDEN I2M) Appelen 118173, Andijvie 234—255, Peulen 1640—1700, Snijbo-* nen 530—570, Stambonen 820, Kro ten gekookt 70, Spitskool 8099, Prei 29—61, Postelein 210-220, Ra barber 120—131, Spinazie 135—139, Stoofsla 70—78, Tomaten A 1700—1740, Tomaten B 1780—1840, Tomaten C 1640—1680. Tomaten CC 1430—1450, Uien Picklers 15—18, Witlof 305—310, Bloemkool 6 stuks 157, Bloemkool 8 stuks 229-285, Bloemkool 10 stuks 195—246, Kom kommers AA 96109, Komkommers A 8085, Komkommers B 68—70, Komkommers C 59—63, Komkom mers D 54—58, Komkommers E 49—52, Sla zwaar 37—39, Bospeen 229-246, Peterselie 68—74, Radijs 5966, Selderij 4144, Papika's p. stuk 55—58. Eerste peulen zijn aangevoerd door de heer M. Rijnsburger uit Woubrugge. Koper: S. v.d. Kwaat uit Leiden, die ze voor 16,40 per kilo kocht Eerste bospeen aangevoerd door de heer M. v. Heiningen uit Leidschen- dam. Koper: fa. M v. Groeningen uit Leiden, die ze voor ƒ2,46 per bos kocht. KAASMARKT ALKMAAR (25 APRIL) Aanvoer 31.000. Commis sienoteringen in guldens per kg: fa- brieksedammer 4,66, middelbare 4,71 en golidse volvette 4,77. Katwijk aan de Rijn, groente, 25 april Waspeen p. kist: A I 9.20—12.90; All 2.90—10.90; BI 16.00—23.10; Bil 2.00—16.80; Cl 16.50-18.60; C1I 7.40—16.50; bloem kool 12 I 1.45; Krulpe terselie 85—1.01; Peterselie 6485; prei 3574ra barber 6697; radijs 2850; selderie 33; sla - uien 35; spinazie 1.341,37; aanvoer waspeen 174.000 ,,De Klinker" Clubhuis „De Klinker" vierde gisteren, zijn vijfjarig bestaan met een expositie van werkstuk ken van zijn bezoekers (zie foto). Tevens was er door spontane medewerking van enkele jonge ren uit het publiek een life op treden van een beatband. Het was gisteravond een gezelli ge drukte in het clubhuis. Velen kwamen naar „De Klinker" toe om de leiding met dit lustrum te feliciteren. In de loop der jaren heeft „De Klinker" zijn bezoekers en be- zoekertjes een groot scala aan activiteiten te bieden. Er is on der meer een fotohobbyclub, naailes, en gymnastiek. Boven dien doet het clubhuis dienst als gezellig ontmoetingscentrum voor de bewoners van Zuid- West. ADVERTENTIE] in de Cl EB A-toonzalen. Daar vindt u op 750 m2 alles voor functionele kantoorinrichting. En om van de nieuwste ontwik kelingen op de hoogte te blijven: één telefoontje en meerdere keren per jaar ontvangt u de kleurige cata logus Cl EB A-Perspectieven (64 pag. kantoorinterieur) geheel gratis. b.v. Wm Barentszstraat 35. Industrieterrein "de Waard" (bij Zijlsingel/Trompstr.) LEIDEN «tel. 071 /49044

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3