Êeidae <&owa/nt FLINKE WINST IN PORTUGAL VOOR DE SOCIALISTEN dankuwel Ook Kamer mag zich uitspreken over straaljager VOOR 40 PROCENT VAN ACADEMICI IN 1990 GEEN WERK Paus vraagt kardinaal Alfrink aan te blijven Of v.d.wiel Staatssecretaris vreest: Italiaans blad zegt: Veel minder huizen in aanbouw v.d. Wiel airconditioning Zaterdag 26 april 1915, 65e jaargang no. 20103 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F J Plug - Adj hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B T W 0.42 per mm. Telefoonties 3.85 - Klachten bezorging, telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2,69. kwartaal 34.76; jaar 135.15 - losse nummers: 50 cent. Jasperina Vandaag Ned. 1 om 20.21 uur Jasperina solo; om 21.05 uur Gunsmoke. Ned. II om 19.30 uur „Lach 'ns naar de fotograaf. Om 21.40 uur Gebroeders Hammond en om 22.50 uur Frank Sinatra. Zondag Ned. I om 21.15 uur Driehoog achter en om 22.05 uur Dick Cavett Wolkenvelden Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden maar ook enkele zonnige perioden. Matige, aan de kust vrij krachti ge wind uit noord tot noord west. Maximum temperaturen van 10 graden aan zee tot 15 graden landinwaarts. Morgen zon op 05.20, zon onder 19.57 uur. Scheveningen hoog water 03.51 en 16.15, laagwater 11.59 uur. LISSABON (AP/AFP/Rtr) Por tugal, dat gisteren naar de stembus trok voor de meest vrije verkiezin gen sinds vijftig jaar, blijkt iets gematigder te hebben gekozen dan misschien verwacht was. De zes miljoen kiesgerechtigden hebben in meerderheid gekozen voor de socialisten en de (links van het centrum staande) volksdemocra ten. Grote verliezers waren de communisten. De opkomst was een record: circa 90 procent. De portu- gezen bleken het advies van de militaire leiders om maar blanco te stemmen naast zich neer gelegd te hebben. Er hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan. Toen bijna de helft van de stem men vanmorgen geteld was, had de socialistische partij van Mario Soa- res 36 procent van de stemmen. Tamelijk dicht in de buurt zaten de volksdemocraten met 28 procent. De communisten bleven ver achter met 14 procent. Daarna volgden de kleinere partijen met percentages die uiteenliepen van 1 tot 7 procent. In de hoofdstad Lissabon kregen de socialisten 50 procent van de stem men; in de voormalige kolonie Mo- cambique zelfs 90 procent Het ver kiezingsbeeld kan overigens nog wel veranderen, met name door de uitslagen uit het arme zuiden en de arbeiderswijken van de steden. De definitieve uitslag wordt pas van avond of morgen bekend. De verkiezingen worden gehouden voor de vorming van een grondwet gevende vergadering. De militaire leiders hebben geprobeerd het be lang van de verkiezingen te bagatel liseren. In een radio-uitzending riep de beweging van de strijdkrachten op om blahco te stemmen en de politieke partijen te negeren, „zodat men later zijn stem niet hoeft te betreuren". DEN HAAG Met het strijken van de Molukse vlag, in de Houtrusthal- len in Den Haag. kwam gisteren een einde aan de viering van het 25-ja- rig bestaan van de Vrije Republiek der Zuid-Mo- lukken. Er waren voor deze gebeurtenis 2650 politiemannen op de been gebracht, maar ze hoefden nergens in te grijpen. „Na alle gebeur tenissen van de laatste tijd wilden we juist in Den Haag ons lustrum waardig vieren." zo werd in Zuidmolukse kringen opgemerkt. Zie verder pagina 7, (Van onze parlementaire redac- heeft dit gisteravond op zijn kabinet zijn beslissing aan de koop van de F-16 (de PvdA-frac- Het kabinet vergaderde op basis lijkheden in diskussie zijn. Ook tie) wekelijkse persconferentie ge- Tweede Kamer zal meedelen, tie is tegen die keuze), dan hoeft van een nota van minister Vre- wordt nog over een goedkoop DEN HAAG Ook de Tweede zegd. Het kabinet heeft gister- zodra dit mogelijk is. „Er wordt dit het regeringsbesluit toch niet deling, met uitvoerige gegevens toestel gesproken, maar minis- Kamer zal zich kunnen uitspre- avond langdurig over de straal- geen vliegtuig besteld, voordat te veranderen. „U weet hoe dat over prijzen, tegenorders voor ter Vredeling voelt daar niet ken over de te kiezen straalja- jagerkeuze vergaderd, maar er de Kamer zich heeft uitgespro- gaat, het kabinet kan moties de werkgelegenheid enz. De voor. ger, die de Starfighter moet is geen besluit genomen. ken," zei hij. Mocht de Kamer naast zich neerleggen," aldus de heer Den Uyl liet nadrukkelijk Volgende week zaterdag zullen vervangen. Premier Den Uyl De heer Den Uyl zei, dat het een motie aannemen tégen aan- premier. blijken, dat nog diverse moge- de Nederlandse en Belgische ministers van Defensie verder praten over een straaljagerkeu ze, waarna snel een definitief standpunt zal volgen. Japan komt nu ook te staan voor de keuze van een opvolger van de Starfighter. Japan heeft 179 van deze toestellen. Het lukte niet. Op een kapot bruggetje, dat de grensschei ding vormt tussen Thailand en Cambodja, probeert een Thailander (voorgrond) een Cambodjaan te helpen ont snappen uit zijn land door hem een plank toe te schui ven. Op de tweede foto ver schijnt echter een Rode Kh mer-soldaat, die hem mee neemt naar een onzeker lot. Terwijl de vrijheid op een paar meter na bereikt was. Onzeker lot (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Het is niet ondenkbaar, dat in 1990 van alle academici 40 procent werkloos zal zijn. Deze sombere voorspelling deed staatssecre taris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) giste ren bij de opening van een nieuw complex van de technische hogeschool in Eindhoven. Zoals het er nu naar uitziet, aldus de heer Klein, is er in 1980 al voor 15 procent van de academici geen werk. „En in 1990 zal dat zelfs op kunnen lopen tot 40 procent." De heer Klein voorspelde ook voor afgestudeerden in de technische wetenschappen grotere werkloos heid. „Afgestudeerden zullen in de toekomst soms genoegen moeten nemen met andere functies dan zijn opgeleid." De staatssecretaris had de indruk, dat in veel gevallen de „mode" de studiekeuze van jongeren bepaalt Sommige studierichtingen zijn soms ge weldig „in", om dan ineens weer hun aantrekke lijkheid te verliezen. De hier Klein: „Hoewel ik het idee heb, dat veel jongeren ondoordacht een studie kiezen, kan men zich ook afvragen, of een verantwoorde keuze wel voldoende mogelijk wordt gemaakt, of het onderwijsstelsel niet te rechtlijnig is, met onvoldoende mogelijkheden van richting te veranderen. Vooral die opleidingen hebben ver sterking nodig, die in meer beroepen bruikbaar zijn en de afgestudeerde dus niet teveel op één bepaalde loopbaan richten." (Van onze correspondent) ROME Volgens het Italiaanse weekblad „Panorama" zou paus Paulus VI aan kardinaal Alfrink verzocht hebben na zijn 75e verjaardag, in juli aanstaande, aan te blijven. In een overigens niet ondertekend artikel in dit Italiaanse blad staat, dat de paus de kardinaal in zijn functie zou willen handhaven omdat de kardinaal de sterkste band tussen de Nederlandse kerkprovincie en het Vaticaan is. Terwijl rechtse curie-kringen in de Roermondse bisschop Gijssen de meest geschikte opvolger van Alfrink zien, zou de kardinaal zelf het liefst de bisschop van Breda, monseig neur Ernst, op zijn zetel zien. De paus zou kardinaal Alfrink nog minstens enkele jaren in functie willen zien, hopende dat daarna het klimaat in Nederland dermate veranderd zal zijn, dat een opvolging door monseigneur Gijssen minder problemen en protesten zal oproepen. Volgens het weekblad heeft kardinaal Alfrink toegezegd om aan te blijven, maar op voorwaarde, dat de Roermondse bisschop niet naar Utrecht zal „promoveren". Het artikel in Panorama is in lijnrechte tegenstelling van onlangs verschenen artikelen in een ander Italiaans week blad. „L'Espresso" d^t op grond van even onduidelijke en anonieme informatie tot de beweging kwam dat de paus in geen geval aan de kardinaal zou vragen aan te blijven. (Van een onzer verslag gevers) DEN HAAG - In de maand maart is in ons land begonnen met de bouw van 8736 wonin gen; in maart 1974 was dat aantal 11.019. Aldus cijfers van het CBS. In In de jaarperiode april dezelfde maand kwa- i 9818 woningen ge reed, tegen 12.895 in maart '74. 52 Procent daarvan waren huurwo ningen; vorig jaar was dat 60 procent. 1974 tot en met maart 1975 is een begin ge maakt met de bouw van 110.060 woningen, 15 procent minder dan in de twaalf maanden daarvoor. Er zijn in die tijd 140.931 huizen afge bouwd, 8 procent min der dan in de periode daarvoor. Volgens het CBS waren er in maart 1975 104.583 woningen in aanbouw. Dat is 23 pro cent minder dan in maart 1974 en 35 pro cent minder dan in maart 1973. In Amsterdam is gisteren het „Ravensbr'uck-monu- ment" geopend. Ravens- brück was in de oorlog het gevreesde concen- amp voor ten noorden Berlijn. Er zijn zeker 90.000 vrouwen van vele nationaliteiten om het le ven gekomen. Het monu ment is een initiatief van het comité Vrouwen van Ravensbrück en werd betaald door de gemeen te Amsterdam. Zeven vrouwen die het kamp overleefden onthulden het monument, dat als tekst draagt: „voor haar die tot het uiterste neen bleven zeggen tegen het fascisme". Ander papier voor deel UI DEN HAAG (ANP) - De moge lijkheid bestaat, dat het deel III van het kentekenbewijs op de voorruit van personenauto's voor het jaar 1976 van ander papier zai zijn dan dit jaar, waarbij tevens een betere vert en in inktsoort zal worden ge bruikt De reden hiervoor is dat een aantal van de huidige delen minde zon verbleekt. Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat is het thans gebruikte deel ITI na zorgvuldig overleg met deskundigen uitge kozen. Er is een speciaal papier uit Engeland voor gebruikt en ook de Staatsdrukkerij heeft geadviseerd. „Voor 1976 zullen we opnieuw met de deskundi gen rond de tafel gaan zitten om advies in te winnen," zo zei een woordvoerder. GENT De Belgische golfpro- fessional Donald Swaelens, een van de beste spelers in Europa, is gisteren op 39-jarige leeftijd overleden. ADVERTENTIE Bij' v.d. Wiel neust u heerlijk rond. U bekijkt de monturen. U praat over monturen. Over glazen. Over exclusieve modellen. En over neuslengten. En neusbreedten. Met v.d. Wiel. Op die manier kunt u er zeker van zijn, dat u een bril krijgt die pact. Bij uw gezicht En op uw neus. weet er het fijne van y .van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. ADVERTENTIE een verademing elke dag van het jaar. iver betaalbare airconditioning vertelt uw officiële dealer u op verzoek meer VOORN en KONING Benelu.weg 2. Bodegraven, tel, 01726-3961 Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenballpoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u! adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een 4-kleurenballpoint naar: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1