Plaats een Midzomer in het Fryksdal WIJ ZOEKEN: OPERATIE- VERPLEEG KUNDIGE HOOFD VERPLEEG KUNDIGE ZATERDAG 26 APRIL 1975 LEIDSE COURANT UNIEKE REIZEN DOOR FINLAND Scandinavië is een paradijs voor sportvissers, die vóór de deur van hun hotel doorgaans de hengel kunnen uitwerpen om een gooi te doen naar malse zalm. Zweden staat bekend om zijn talloze meren (het zijn er welgeteld 96.000) en het Gryksdal maakt daar geen uitzondering op. Het is een ruim tachtig kilometer lang dal, waarin de eeuwig zingende bossen zich spiegelen in tientallen wateren. Dit dal is overigens niet alleen bij Zweden en buitenlandse toeristen geliefd door zijn fotogeniek natuurschoon, maar ook door het landgoed Marbacka, dat eens de vaste inspira tie-beek was van de beroemde Zweedse schrijf ster en Nobelprijswinnares Selma Lagerlöf. Het huis Marbacka is voor het publiek geopend van 15 mei tot 15 september, dagelijks van tien tot zeven uur. Het nabijgelegen landgoed Rottneros, dat voorkomt in haar boek „Gösta Berling" is eveneens een toeristische trekpleister. Bij dit huis ligt de befaamde beeldentuin met werk van vele Zweedse beeldhouwers. De watersportliefhebber kan het beste als uit- valscentrum de plaats Sunne kiezen, die geklemd ligt tussen het middelste (Mellan Fryken) en het bovenste Frykenmeer (Ovre Fryken). Sunne vindt men op zes kilometer van het landgoed Rottneros. De tweede toeristenplaats is Torsby aan de noordelijke punt van de Fryksmeren. Het heeft 9000 inwoners en beschikt over twee grote, goed geoutilleerde kampeerterreinen. De plaats is eindstation van de „Fryksdalsbana", een spoor wegverbinding, die langs de meren in het dal van Sunne naar Torsby slingert. De inwoners van dit miniatuurstadje stammen hoofdzakelijk af van de Finnen, die in de zeventiende eeuw naar Varmland kwamen om daar in de bosbouw hun karig bestaan te verzekeren. Zowel in de bouw wijze als in de inrichting der huizen kan men nu nog de authentieke Finse stijl herkennen. Het dialect van de bevolking is ook duidelijk anders dan de ójebrötende taal in de rest van het gigantische Zweedse rijk. De provincie VSrmland en met name het gebied rondom de Fryksmeren biedt een schilderachtige aanblik en het is dan ook niet verwonderlijk, dat in de loop der eeuwen vele dichters, schrijvers en schilders hier de natuurlijke bronnen voor hun werk hebben gezocht Al was het alleen maar om het jaarlijkse sprookje van het Midzo mernachtfeest, dat op de zaterdag na 20 juni gevierd wordt. Op deze langste dag van het jaar is de zomer op zijn mooist en dat geldt vooral in Varmland, waar dan rond de meiboom wordt gedanst, totdat de zón ondergaat. Voor informatie over deze bijzondere provincie kan men zich wenden tot het Buro Sverige Service, Emmaplein 12-1 in Leeuwarden, telefoon 05100-28576 of bij het Bureau Zweden in Amster dam, Vijzelstraat 17, telefoon 020-237341. Finland behoort met Zwe den en Noorwegen tot de laatste bolwerken van rust, ruimte en ruig vakantie- avontuur. Daarom is dit land - tien maal groter dan Nederland - dan ook terecht opgenomen in het reispro gramma voor 1975 van de Tor Line. Deze Zweedse rederij, die j diensten op Engeland en Skandinavië onderhoudt, heeft voor de komende zo mer twee autotours door Suomi, zoals de Finnen hun land noemen, die uit en thuis vijftien dagen in beslag ne- men. De reis begint in Am sterdam aan boord van één p der Tor Line-schepen, voert j dan via Jönköping aan het fraaie Vattern-meer en Atvi- daberg naar Stockholm. Vandaar brengt een luxe veerboot van de Viking-Li ne de toerist naar Turku in het zuid-westen van Finland, dat daarna vijf dagen als gast vrije standplaats fungeert. In het hoogseizoen kost deze reis per persoon 650 gulden, in mei en september 565 gul den. Kinderen tot en met 11 en 65-plussers krijgen aan zienlijke kortingen. Lawaai van rust „Toen het lawaai van de vliegtuigmotoren was ver stomd werd ik getroffen door het lawaai van de on voorstelbare rust". In deze volzin gaf globetrotter Jan Cremer eens in een maand blad de sfeer van Finland weer. En ditmaal overdreef hij niet, want in dit land vindt men nog overal de stil te, die pijn doet aan de ge teisterde welvaartsoren. Als u deze sensatie zelf wilt bele ven en in het voetspoor van Ik Jan wil treden kunt u inhaken op een op maat ge knipte 22-daagse ontdek kingsreis door Finland en Zweden. Ook deze tocht be gint in Amsterdam en voert via Gotenburg dwars door Zweden naar Norrtalje, van- waar een ferryboot u naar Turku in Finland brengt. De rit gaat verder door Finland naar Rovaniemi aan de Pool cirkel, het meest noordelijke punt, dat men op deze reis aandoet. De terugweg voert de toerist door het merenge bied naar Helsinki en van daar door Zweden naar Go- i tenburg, waar de terugreis naar Amsterdam begint. De ze 22-daagse autotour kost in het hoogseizoen 990 gulden I en in mei en september 905 gulden. Inlichtingen bij uw reisbureau of bij Tor Line I Stadskantoor, Rokin 43 in j Amsterdam, telefoon '020- 236792. Zweden is een waterland met 96.000 meren en duizenden miniatuur-eilanden, waar de rustzoeker de gedroomde stilte vindt. Turku, havenstad in het Zuid-Westen van Finland is de invalspoort op de exclusieve auto-reizen door Scandinavië. ENKELE DOKTERS ASSISTENTEN Sollicitatie te richten aan het hoofd perso- St.Eiisabeth ziekenhuis Simon Smitvureg 1 Leiderdorp Simca is populair en als onderdeel van de wereldorganisatie Chrysler zijn wij voortdurend op zoek naar ervaren medewerkers, die deze populariteit kunnen bevestigen en uitbreiden. Onze eisen qua vakmanschap en werk kracht zijn hoog, maar de juiste man zullen wij naar waarde weten te schatten. 1e en/of 2e monteur afleveringsmonteur Voor beide functies bieden wij een goed salaris, uitstekende sociale voorzieningen en een prettige werkkring. AUTO BIERMAN B.V. Oegstgeesterweg Leiden tel. 071 - 40447. De opleidingen die de Leidse Onderwijsinstellingen jig X verzorgen, zijn binnen haar organisatie onderge-:;>. jij bracht bij gespecialiseerde scholen en instituten. Wij vragen voor spoedige indiensttreding een assistente voor onze moderne parsoneelskantine Leeftijd 20-25 jaar. Zij zal tot taak hebben het serveren van koffie, het gereedmaken van lunches en soortgelijke werkzaamheden. Werktijden: maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 15.30 uur en in verband met mondelinge lessen op zaterdag van 9.30 tot plm. 15.00 uur. leidse onderwijs instellingen leidsedreef-Leiderdorp Tel (071) 9 92 55* U kunt eraan verdienen' St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp, Voor onze operatie-afdeling vragen wij een( De operatieafdeling telt 6 operatiekamers. Meer informatie wordt u gaarne verstrekt, door het hoofd van de O.K.. Zr. van Maris, telefoon: 071-99250. Uw sollicitatie kunt u richten aan het hoofd personeelszaken. St. Elisabeth ziekenhuis Simon Smitwec 1 Leiderdorp Het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp vraagt wegens vertrek van de huidige func tionaris een voor de afdeling neurologie/longziekten die 36 bedden telt. Voor deze functie gaan onze gedachten uit naar een energieke verpleegkundige, in het bezit van het diploma A of A en B en die naast goede contactuele eigenschappen moet beschikken over organisatorische kwa liteiten. Ons modern uitgeruste ziekenhuis telt cir ca 450 bedden. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectieprocedure. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door Zr. A. J. M. Vollebregt. adjunct direc- trice/hoofd verpleegkundige dienst, tele foon: 071-99250. Schriftelijke sollicitaties te 'rfchfén aan het hoofd personeelszaken. St. Elisabeth ziekenhuis Simon Smitweg 1 Leiderdorp

Leidse Courant | 1975 | | pagina 16