laast maken met binnenschepenwet" A RAMP MET RIJNSCHIP „PRINSES IRENE": )en Haag raakt 6700 irbeidsplaatsen kwijt 2Q jaar geëist voor demonisch gebonden" tweevoudige moordenaar =f 1 f Augustin kan over een jaar weer vrij zijn 'Z. zï f. lABINET ZAL OOR F16 KIEZEN Tvuiling zee wordt enger gestraft Schone Rijn inzet van veel overleg en studie 197! JDAG 25 APRIL 1975 LEIDSE COURANT pagina 9 In BOSCH Twintig jr gevangenisstraf :t aftrek van voorar- ;t en terbeschikking- lling van de regering »ft de officier van ititie bij de rechtbank Den Bosch gisteren Hst tegen de 20-jarige {taaibewerker Eddie j. L. uit Eindhoven jgens doodslag op de (jarige winkelierster (vr. P. v.d. Biggelaar- Igels uit Best en lord op de eerst ont- ferde 5-jarige Car- entje Pessers uit plre. winkelierster werd op 12 irt vorig jaar in haar win- tijdens een worsteling met lie met een mes doodgesto- Hij had te weinig geld om nne voor zijn auto te ko en besloot daarom maar overval te plegen. Tijdens worsteling slaagde mevr. j Biggelaar erin de dader zijn shawl vast te grijpen, niet meer weg te zullen i had Eddie de vrouw in wilde weg gestoken. Daar- na had hij nog geprobeerd de kassa te openen. Indertijd werd de dader niet opge spoord. Eddie stuurde de politie wel een brief waarin hij schreef dat het niet zijn bedoeling was geweest de vrouw te doden. Op de brief zette hij drie vin gerafdrukken met daaronder „de dader". Voor de begrafe nis van de vrouw bestelde hij telefonisch onder een valse naam een nimmer betaalde grafkrans. Op de grafkrans stond „d.r.", afkorting voor dader. Op 20 augustus vorig jaar werd Carolientje Pessers, dochter van een directeur van de Hofnar-sigarenfabriek voor haar ouderlijke woning in Waalre ontvoerd. De dader vroeg een losgeld van 50.000,-, maar verhoogde dit tot een ton toen hij via het NOS-journaal achter de identi teit van het meisje kwam. Volgens rechtbank-president mr. Th. Geense speelde Eddie al lange tijd met de gedachte een kind te ontvoeren. In de loop van de maanden april, mei en juni schreef Eddie ver schillende, wat hij zelf noemde „witte brieven", een soort draaiboek voor een ontvoe ring. Voorts had hij verschil lende adressen uitgekozen, dat waren alleenstaande huizen. Verder zocht hij een geschikte plaats uit om een kind te ver bergen. Dat werd een nissen- hut in de buurt van het vlieg veld Welschap. Het slachtoffer werd de 5-jari- ge Carolientje. Met enig ge weld haalde hij op 20 augustus 's morgens het meisje, waar van hij op dat moment de naam niet kende, van haar fietsje en reed met haar in zijn auto naar de nissenhut. In de namiddag belde hij voor de. eerste maal de politie. Na het t.v.-journaal, waarin hij de naam van het meisje hoorde, kwam hij weer aan de lijn en vroeg een losgeld van 50.000,-, dat hij in een vol gend gesprek verdubbelde, 's Nachts kwam hij echter tot de conclusie, dat de „zwarte brief" moest worden uitge voerd. In zijn gedachtengang, aldus de president, moest het meisje worden gedood te neinde tijd te winnen om het losgeld in handen te krijgen. 's Morgens ging hij naar de nissenhut waar hij het meisje vastgebonden had aan een paal, nam haar mee naar een open plek in het bos, maakte eerst nog een foto van haar en wurgde Carolientje daarna. In razernij sloeg hij haar ook nog met een schop. Eddie nam het schoentje van het kind mee als bewijs dat het nog leefde en in zijn macht was. Een opmerkzame krantelezer herinnerde zich de auto van Eddie ergens te hebben zien rijden. Voorts was zijn afwe zigheid op de fabriek gecon stateerd. 's Avonds kon hij worden gearresteerd. De president besprak met ver dachte tijdens de zitting ook een reeks van misdrijven (in braken, brandstichtingen e.d.). Zelf zei Eddie over de brand stichtingen: „Ik kon niets vin den en werd dan ontzettend kwaad". De psychiater zei, dat verdach te tot al deze feiten had kun nen komen door zijn gestoorde persoonlijkheid. „Hij krijgt frustraties als hij wat hij zich had voorgesteld niet kan be reiken". De psychiater vond hem een ernstig gevaar voor de maatschappij. „In zijn hui dige situatie zal verdachte ge makkelijk weer tot catastrofa le delicten kunnen komen. Hij heeft schizofrene trekken, er is sprake van een duidelijke ge stoordheid". De officier van justitie mr. Hulleman sprak van een schokkende, aangrijpende zaak. Deze jongeman heeft willekeurig twee slachtoffers gekozen. Het is onmenselijk. De officier zei, dat verdachte al lang het plan had een grofe slag te slaan en een kind te kidnappen. Hij had ontwerp- brieven voor de ouders ge maakt die plannen bevatten hoe hij zou handelen. Over de persoon van verdach te zei de officier, dat deze thuis het zwarte schaap in het gezin was. „Hij heeft diepge wortelde gevoelens van min derwaardigheid. Hij leeft in een eigen soort fantasiewe reld". De verdediger van Eddie, mr. Van Bakel, stelde, dat ver dachte bij zijn afschuwelijke daden gedreven is door een demonische gebondenheid, die langzaam maar zeker geleid heeft tot een catastrofale zelf vernietiging. „De verdachte stond onder invloed van nega tieve bovennatuurlijke krach ten. Ik wijs daarbij op het feit, dat zijn voorouders uit Indo nesië komen". De verdachte heeft v psychiatrisch rapport r re malen gesproken over zijn witte en zijn zwarte helft. Ook heeft verdachte gezegd „ik deed het niet, maar een an- werd verdachte ook op een intelligente demonische ma nier beschermd. De officier van justitie zei la ter nog, „ik weet dat er meer tussen hemel en aarde is dan wij kunnen verklaren". In zijn laatste woord zei Ed die: „ik heb God om vergiffe nis gevraagd en hem gevraagd mij op de goede weg te helpen. Ik heb voor mezelf een-totem paal opgericht waarop ik handtekeningen verzamel. De ze totempaal moet mij de goe de weg wijzen.". Verdachte vroeg ten slotte aan de recht bankpresident of hij ook zijn handtekening op de totempaal wilde zetten. „Misschien willen de mensen die ik zoveel ver driet heb aangedaan dat ook wel doen". pAAG - De ramp met de Rijnboot „Prinses in Keulen, waarbij twintig mensen het leven pn, heeft op indringende wijze de aandacht igd op een lacune in de Nederlandse wetgevin- ontbreken van een binnenschepenwet. Als er BH^nnenschepenwet was geweest, zou een ramp |e wellicht niet hebben kunnen gebeuren, 'de mening van mr. J. C. W. van Dam, voorzitter b Koninklijke Schippers Vereniging „Schutte-; de organisatie die er al jarenlang bij de ng op aandringt een binnenschepenwet tot "^^te brengen, waardoor de gehele binnenvaart I land goed kan worden geregeld. 11893 (Schuttevaer bestaat al 125 jaar) werd er bij de regering op aangedrongen te bepalen, dat op elk schip een bekwaam stuurman aan het roer moest staan. Een voorstel dat nóg actueel is, in verband met eventuele invoering van een vaarbewijs voor plezierschi ppers Thans staan de zaken eindelijk wat op papier, aldus de heer Van Dam, in een raamwet die de mogelijk heid biedt allerlei zaken te regelen betreffende de binnenvaart. „Maar er zal nog wel enige tijd over heen gaan voor de wet er zal zijn". In Nederland met z'n 8000 kilometer vaarwegen kan iedereen die achttien jaar of ouder is. met een motorschip varen, zelfs met een schip van 3000 ton, aldus mr. Van Dam. Voor de tankvaart en de vaart op de Rijn zijn wél regelingen. Volgens de voorzitter van Schuttevaer is het toezicht op de tankvaart goed geregeld. „Gelukkig is het niet zo dat er varende bommen op de Nederlandse binnen wateren zijn". Het toezicht op Rijnschepen is interna tionaal geregeld. Dat heeft betrekking op de bouw van het schip, de bemanning, de bekwaamheid van de schipper e.d. Toch vindt de heer Van Dam dat deze eisen niet erg zwaar zijn. Passagiersschepen die in Nederland varen, vallen onder de wet openbare vervoermiddelen. De gemeen te waarin de rederij zetelt, moet daarop toezicht houden. Dat toezicht op schepen wordt in de praktijk echter overgelaten aan de scheepvaartinspectie. Bij de huidige voorschriften kan deze maar weinig doen; pas als er een ongeluk is gebeurd, kan de inspectie optreden. Volgens Schuttevaer zouden in de binnenschepenwet ook bepalingen voor de pleziervaart moeten worden opgenomen. Er zijn in ons land 125.000 plezierjachten. De jachtschipper zou minstens kennis moeten hebben van het vaarreglement Dit is noodzakelijk voor de veiligheid van de scheepvaart in het algemeen. Verder zouden er bepalingen moeten zijn voor de brandvei ligheid. Het standpunt van Schuttevaer staat tegenover dat van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond KNWV, dat voorstelt alleen jachten van 20 meter en langer onder de nieuwe wet te laten vallen, en ook schepen die sneller kunnen varen dan 20 km per uur. Volgens de heer Van Dam zijn er slechts enkele meer dan 100.000 andere jachtschippers dan nog niets geregeld zijn. Tenslotte vindt Schuttevaer, dat er op de Nederlandse waterwegen een betere brandbestrijding moet komen. Het is op de rivieren, de Zeeuwse stromen en hef IJsselmeer meestal onmogelijk vanaf de wal bij een brandend schip te komen. Met uitzondering van de grote havenplaatsen wordt de brandbestrijding zeer gebrekkig genoemd. Ook de boten van rijkswater staat op de grote rivieren zouden onvoldoende zijn uitgerust. (Van onze parlementaire redactie) IA AG Vandaag heeft de ministerraad opnieuw gesproken |e vervanging van de Starfighter. De groep Belgisch-Neder- deskundigen die zich met de aankoop van een nieuw its vliegtuig bezighoudt zal op 3 mei opnieuw vergaderen, artijbestuur van de PvdA zal in zijn vergadering van lagavond meer aandacht besteden aan de vervanging van rfighter. De linker vleugel van de PvdA wil fel in actie tegen minister VredeIing(Defènsie). ïomen mag worden dat de ministerraad zal besluiten tot ip van de F-16 Vredeling heeft dan het ongenoegen van nerfractie en van zijn partij op zijn hals gehaald, waarvan ünister echter niet wakker ligt. :ie tegen Vredeling binnen het partijbestuur wordt geleid door ihtmachtofficier F. J. F. Uijen. Als het kabinetsbesluit tot op van de F-16 een feit is, zal worden geprobeerd de aad van de PvdA bijeen te roepen om tot een afkeuring it besluit te komen. HAAG - De Tweede Ka- heeft gisteren haar goed- ing gehecht aan een aantal nationale verdragen tegen -ervuiling van de zee. Op d van die verdragen kan htiger worden opgetreden de vervuiling. Verwacht dt dat hiérvan een preven- werking uitgaat. Tweede.Kamer achtte een lelijke internationale wetge- tegen de zeevervuiling gend geboden. De vraag werd alleen opgeworpen of de wetgeving voldoende zal zijn, wel krachtig zal worden toege past en of er voldoende moge lijkheden zijn om door scherpe controle eventuele overtreders aan te frakken. Minister Van Agt (Justitie) zei dat de straffen hoog genoeg zijn om als waarschuwing te gelden. Er kunnen bij overtredingen geldboeten in het geding zijn ter waarde van een kapitaal tank- Ronald Augustin Van onze correspondent Frans Wennekes) BïiCKEBURG Hoewel officier van justitie Walter Hunger twee weken geleden negen jaar had geëist tegen Ronald Augustin, viel de veroor deling tot zes jaar gevangenisstraf uitzonderlijk hoog uit, omdat de rechtbank een poging tot V' moord niet bewezen achtte. Augustin had op 24 juli 1973 in de trein van Oldenzaal naar Bentheim zijn pistool gericht op de Duitse douaneman Faber met het doel zijn arrestatie te voorkomen. Het hele proces met al zijn omvangrijke veilig- heidsmaatregelen zal echter hoogstwaarschijnlijk Ws herhaald moeten worden, omdat raadsman Kurt Köhnke beroep wil aantekenen. Köhnke: „Wanneer de straf twee jaar was geweest, had ik niets ondernomen, maar zes jaar is veel te hoog." Ook de tegen de wil van Augustin toegevoegde advocaat Heinz Blaser wil revisie van het vonnis. Afgezien van het feit, dat hij de straf v,.. wegens het wapendelict ook te hoog acht, is het volgens hem niet bewezen, dat Augustin in Berlijn een criminele vereniging heeft ondersteund. Verrassende wendingen zijn bovendien nog moge lijk, omdat de regering van Nedersaksen het recht heeft de straf kwijt te schelden en Augustin naar Nederland uit te wijzen. Gebeurt dit niet, dan kan hij over ruim een jaar op vrije voeten zijn. Volgens het vonnis wordt het voorarrest van bijna twee jaar van de gevangenisstraf afgetrokken en het Duitse strafrecht schrijft voor, dat een gevan gene begenadigd kan worden wanneer hij de helft van zijn straf heeft uitgezeten. Aan de voorwaarde van „goed gedrag" zal Augustin echter wegens zijn halsstarrige houding in de gevangenis waarschijn lijk niet voldoen. Volgens president Gerhard Haack kon het wel bewezen worden, dat de beklaagde zich tegen staatsambtenaren had verzet en ook dat het hier wegens het gebruik van een vuurwapen een bij zonder zwaar geval betrof. Mede wegens de om standigheden, dat Augustin geen wapenvergun ning had en de revolver illegaal had ingevoerd, legde hij hem voor deze delicten een straf van 4,5 jaar op. Wat Augustin's Berlijne activiteiten betreft kon het volgens de president niet bewezen worden, dat Augustin hier aan de bevrijding van, gevangen leden van de „Rote Armee Fraktion" heeft meege werkt. Volgens Haack heeft hij het echter wel bewust geweten dat deze groep criminele oogmer ken vervolgde. Bovendien heeft hij voor zijn mede leden passen nagemaakt, zodat hij zich ook schul dig heeft gemaakt aan het vervalsen van documen ten. Voor deze delicten legde de rechtbank Augus tin een gevangenisstraf van drie jaar op, maar samengevoegd met de 4,5 jaar wegens het gewa pende verzet, werd de gezamenlijke strafmaat op zes jaar vestgesteld. Het vonnis viel volgens waarnemers ook bijzonder hoog uit, omdat president Haack met veel begrip de persoonlijkheid en de achtergronden van de 25-jarige Ronald Augustin schilderde. Met uitzon dering van raadsman Blaser maakte hij de verde diging het verwijt tot de opheldering hiervan niets bijgedragen te hebben om Augustin op deze wijze recht te laten wedervaren. Militaire vliegers verongelukt Turnhout AJ*J.P. Bij het verlaten gisteren van hun Northrop bij Turnhout (België), nadat het toestel in moeilijkheden was ge raakt, is de vlieger de 33- jarige J. R. Smit uit het Brabantse Oostelbeers om het* leven gekomen en de 26-jarige tweede vlieger J. A. M. Kühne uit Veldho ven ernstig gewond ge raakt De Northrop van de vlieg basis Eindhoven raakte bo ven België in zodanige moeilijkheden, dat de vlie gers besloten het toestel te verlaten. Volgens ooggetuigen, vlie gers van een Belgische poli- tie-helikopter, zou de schietstoel van de Northrop niet goed gefunctioneerd hebben. In zuid-Duitsland is giste ren een Starfighter veron gelukt, waarbij de vlieger om het leven is gekomen. Het is de 155ste Duitse Starfighter, die tijdens oe- fenvluchten verloren ge gaan is. (Van onze parlementaire redactie) Haag De regering heeft zich vrijwel niets ïgetrokken van de protesten van de ambtenarenor- ïisaties tegen de plannen voor een grootscheepse eiding van rijksdiensten. definitieve beslissing over de spreiding die gisteren tend gemaakt is laat zien dat nauwelijks is afgewe- n van de plannen van maart vorig jaar. Den Haag omstreken zullen tot 1978 ruim 6700 arbeidsplaat- i uit de rijksoverheidssfeer verliezen. is namelijk een ruime meerder heid voor de regeringsplannen. De nadruk dient volgens de re- rijksdiensten ziet er als volgt verificatie korpscommando's 70. Naar Binnenlandse Zaken: ad ministratie ziektekostenrege ling post- actieve ambtenaren :h heeft de regering een he nrijke concessie gedaan. Het ■zet van de PTT tegen over- atsing van de gehele centrale ëctie (5300 man) naar het orden heeft gedeeltelijk suc- gehad. De bedoeling is dat nu in totaal 3400 arbeids- latsen van de centrale directie r het noorden zullen gaan. regering heeft gisteren de 'eede Kamer per brief van ar voornemen op de hoogte steld. De Tweede Kamer heeft laatste woord, al gelooft nie- and meer dat dit tot wezenlij veranderingen zal leiden. Er gering te vallen op de overplaat sing van arbeidsplaatsen en niet op de verplaatsing van ambte naren. Die verplaatsing van ambtenaren geschiedt namelijk in principe op basis van vrijwil ligheid. De regering blijft echter ten aanzien van de vrijwillig heid belangrijke slagen om de arm houden. Als daardoor de plannen in gevaar lopen be houdt zij zich het recht voor in te grijpen. De lijst van over te plaatsen uit: Naar Groningen en Leeuwarden gaan Centrale directie PTT en enkele onderdelen van deze dienst (partiële verplaatsing) 3400 man, Naar Zuid-Limburg gaan: CBS 1100; Registratiedienst Zuid- Limburg 400, Ontvangkantoor en inspectie der directe belas tingen en accijnzen (Kerkra- de) 110, Defensie: afdeling pensioenen en wachtgelden 110, hoofdafdeling dienst plichtzaken 280, staf inspectie geneeskundige dienst 140, Naar Zwolle moet verhuizen. Rijks Inkoop Bureau totaal 400 mensen Naar Emmen: Defensie: leger film en fotodienst 40, staf bu reau beheer aanleg bouw en onderhoud van vliegvelden 30, inrichting tot uitgifte van boekwerken 80, staf 4e divisie militair 300, burger 25, Typo grafische dienst 170, Bureau 50. Overplaatsing van een deel van de Centrale Directie van de PTT wordt van uitzonderlijk be lang geacht. Dit is een dienst waarin veel hooggekwalificeer de arbeid wordt verricht en die verdere groeimogelijkheden be zit. Daardoor wordt de arbeids marktsituatie in het noorden kwalitatief verbeterd. De druk op de Haagse agglome ratie wordt met enkele cijfers geïllustreerd. Tot 1980 is daar een tekort van 14.500 woningen. Naast dit tekort wordt voor de periode 1980-1990 de behoefte aan woningen geschat op 75.000 tot 80.000. Het is volgens de regering duidelijk dat de uit de ze cijfers sprekende ruimtenood niet zonder effectieve maatrege len tegemoetgetreden kan wor den. Betere bewijzering op wegen naar Alphen Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense gemeentebestuur heeft herhaaldelijk contact ge had met de ANWB en de Rijks waterstaat om een duidelijke bewegwijzering te krijgen op de naar Alphen leidende autowe gen. Deze contacten zijn niet zonder resultaat gebleven. Op de bewegwijzering langs Rijks weg 12 (Utrecht-Den Haag) zal bij de afslag Bodegraven, nadat men overgegaan is tot een ande re wijze van bewegwijzering (portalen), ook de naam Alphen worden opgenomen. Langs Rijksweg 4 (Den Haag- Amsterdam) zal bij de aanslui ting rr\et Rijksweg 11 (Leiden- Bodegraven) eveneens Alphen in de bewegwijzering worden opgenomen. Op het huidige bord staat Leiderdorp en Ut- Tenslotte zal na de realisering van de wegvcrbreding van Rijksweg 4 bij de toekomstige afslag bij Leimuiden de naam Alphen wederom worden ver meld. ROELOFARENDSVEEN De uitslag van de kaartavond t.b.v. de jeugd is als volgt: 1. Mevr. Hogenboom-v. Egmond 5951 j inten, 2. Jan Rietbroek 5652, 3. Mevr. v.d. Zvvet-Akker- boom 5306, 4. Peter Loos 5229, 5. Mevr. V. Egmond-Rcineker 5072, 6. Co Rietbroek 5043. Van 0112e parlementaire redac tie DEN HAAG De regering dient een krachtig en actief be leid te voeren om de Rijn zo gauw mogelijk weer schoon te krijgen. Deze dringende wens richtte de Tweede Kamer giste ren tot de regering. Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) zegde toe alles te doen om via overleg met de Rijnoe- verstaten tot een goed akkoord te komen. Als grote bijzonderheid diende Van Leijenhorst (CHU) namens tien Kamerfracties een motie i:., die de grote bezorgdheid van de Kamer over het bijzon der trage verloop van de be sprekingen tussen de Rijnoever- staten tot uitdrukking bracht Op de Rijnoeverstaten werd een beroep gedaan om er zo snel mogelijk toe te komen dat de toestand van de Rijn wezenlijk verbetert. Aan de regering werd gevraagd de motie ter kennis van de andere betrokken rege ringen te brengen. De Rijn is onrein, zei Van Leij enhorst. De hartader van West- Europa is gevuld met een troe bele giftige vloeistof. Een chro nische ziekte, die echter wel te genezen is, zei Van Leijenhorst Tot grote schade van de leef baarheid in West-Duitsland en Nederland is de Rijn nog steeds een open riool. De schade voor de tuinbouw is groot Onder meer door de halsstarrige hou ding van de Fransen verlopen de onderhandelingen veel te traag. De vraag is, of Nederland niet meer druk kan uitoefenen om vlugger tot een schonere Rijn te komen, vroegen diverse Kamerleden zich af. Van Leijenhorst wierp de vraag op, of Nederland niet zelf een sodafabriek in de Elzas kan bouwen. Het zout dat nu in de Rijn wordt geloosd, zou dan in die fabriek kunnen worden aan gewend. Dan is men meteen af van het jarenlang vergaderen over het thema: de vervuiler betaalt. Konings (PvdA) verzuchtte dat de waterleidingbedrijven wat de zuivering betreft aan de grens van hun mogelijkheden zijn. „Vijf en twintig jaar Rijnoverleg moet toch iets meer betekenen dan het blijven verknoeien van eikaars leefmilieu." „We hebben hier al zo veel over gepraat dat de moed ons in de schoenen zinkt", zei mr. Veder- Smit (WD). Zij ondersteunde het voorstel van dr. Terlouw (D'66) om een conferentie te be leggen van parlementariërs uit de Rijnoeverstaten. Voor r vrouw Veder-Smit was het grote vraag of het kabinet 2 wel in het succes van zijn o\ leg met de andere oeversta gelooft 5 Installatie Jeugdbrandweer van Alphen Van een onzer verslaggevers ALPHEN De jeugdbra weer van Alphen wordt a staande maandag géinstallee Om half acht worden de je digde spuitgasten verwacht de kantine van de brandwt Het ligt, aldus mededelingen de laatste gehouden rgadsvei dering, niet in de bedoeling de jeugdbrandweer onmiddel lijk zal gaan assisteren. Het is vooral de bedoeling de jeugd op het werk van de brandweer te wijzen en zo straks vers bloed te verkrijgen. 3 i: riai

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9