staatsgreep De Spinola had aloedbad moeten voorkomen fickUc Sou/temt Eerste Kamer: veel kritiek op Van Agt Jonge kidnapper voor het gerecht Na ontvoering kind gedood Geen oordeel regering over rode vlag Begrotingstekort acht miljard Nieuwe strategie Arabische tegen Israèl Saigon wil overleg vrije verkiezingen lfOENSDAG 23 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 !N HAAG (ANP) De gemeenten zijn auto- in hun besluit om op 1 mei al of niet de vlag uit de hangen. Dit menen zowel premier Hn Uyl als minister De Gaay Fortman van Smenlandse Zaken jan' dri iK; be antwoord op vragen van de fractieleiders van drie christen-democratische partijen in de Eer- Kamer schreef minister De Gaay Fortman, dat beslissingen over vlagvertoon van gemeentelij gebouwen vallen onder de gemeentewet. Wel >nen de besturen rekening te houden met gevoe- is en opvattingen van minderheden. Het ge- ■entebestuur is daartoe verantwoording schuldig n de gemeenteraad. De regering ziet geen aanlei- ïg voor vernietiging van het besluit van de meente Rotterdam om de vlag op 1 mei uit te De chauffeur van een tankauto (r.) kwam gistermorgen om het leven toen hij met zijn combinatie op de Rijksweg 28 onder Nunspeet tegen een met balen papier geladen vrachtauto reed. De truck van de tankauto werd volkomen vernield. De ravage op de Rijksweg, die urenlang versperd bleef, was enorm. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Duisenberg van Finan ciën vindt het plan van de christen-democratische kamerfracties tot verlaging van de vennoot schapsbelasting „een sprong in het duister, waar van de uitwerking onzekerheden teweeg zou kun nen brengen". Hij voelt veel meer voor maatrege len, die het bedrijfsleven buiten de Randstad rechtstreeks belastingvoordelen bieden. Van een verlaging van de vennootschapsbelasting zouden, aldus de minister gisteren in de Tweede Kamer, ook bedrijven profiteren, die een dergelijk voordeel niet nodig hebben. De minister van Financiën hield de Tweede Kamer ook voor, dat het tekort op de rijksbegroting dit jaar maar liefst acht miljard gulden zal bedragen. Hij toonde zich daarover zeer bezorgd. LISSABON, (Rtr/AP) Berichten dat aanhangers In extreem-linkse groeperingen van plan waren een loedbad aan te richten onder de conservatieven, ebben generaal De Spinola er op 11 maart toe ïdreven een poging tot een staatsgreep te doen. nkele van die berichten over het linkse bloedbad >uden afkomstig zijn geweest van de Franse gehei- le dienst, zo staat te lezen in een eerste rapport an de militaire commissie van onderzoek die zich iet de za^k heeft bezig gehouden. eveel haast heeft de coup van Ie Spinola evenwel doen mis likken; slechts enkele uren voor p opstand waren de plannen jjgesteld, waarbij gerekend ;erd op steun van tank- en ommando-eenheden die uit leef. Van de revolte bleef niet eel meer over dan een aanvpl an twee propeller-vliegtuigen p een kazerne bij Lissabon, ovendien wisten de machtheb- Brs van de plannen van De pinola, zo suggereert het rap- prt. e berichten waarop de Spinola jn poging tot een tegencoupe aseerde, behelsden een aanval in extreem-links op burgers en jlitairen. Met Pasen zouden iberaai Vonhoff: amenwerking VDen PvdA ïogelijk les Burgemeester Vonhoff n Utrecht heeft gisteravond een politieke bijeenkomst n de VVD in Goes degenen roordeeld, die bij voorbaat a samenwerking tussen de jfD en de PvdA afwijzen, lok al zal in 1977 de PvdA de fD nog verketteren, toch zal j WD een mogelijke samen- jrking met de socialisten niet i de weg mogen gaan", zei de fi-staatssecretaris en oud-lid fi de Tweede Kamer voor de p. j zette zich in hevige mate af jen de confessionelen, wier icht volgens hem sterk aan t teruglopen is. 1500 mensen, onderwie De Spi nola zelf, gedood moeten wor den. De vraag is nog wie voor de verspreiding van die berich ten verantwoordelijk is. Overi gens zou ook het opnieuw aan de macht komen van De Spino la met een massale moordpartij gepaard zijn gegaan: het rap port maakt melding van een lijst met namen van 5000 com munisten, en namen als presi dent Da Costa Gomes, premier Goncalves en minister Soares. De grote nationale en internatio nale ondernemingen worden er van beschuldigd De Spinola te hebben gesteund. In verband met de verkiezingen van vrijdag heeft de communis tische partij aangedrongen op maatregelen om een eind te ma ken aan een „hysterisch anti communistische campagne''. De communisten houden binnens kamers rekening met een slecht rësultaat bij de verkiezingen. DEN HAAG Gisteravond zijn vanuit Keulen de twintig slachtof fers van de scheepsramp met de „Prinses Irene" naar Den Haag overgebracht. De slachtoffers, van wie het merendeel minder-valide was, kwamen om toen het schip waarop zij met de ziekenvereni- ging De Zonnebloem een Rijnreis maakten bij Keulen in vlammen opging. Twintig sobere kisten stonden naast elkaar opgesteld in de rouwkamer. De pater redemptorist J. Lansman (foto) die ook op het schip was. maar aan de brand kon ontkomen, ging gisteravond voor in een korte gebedsdienst, waarbij geen fami lieleden aanwezig waren. De plechtigheid werd wel bijgewoond door bestuursleden van De Zonne bloem en de heer C. J. Ketel, directeur van de rederij, waartoe de boot behoorde. Vannacht zijn de slachtoffers, voor zover niet uit Den Haag afkomstig, naar hun woonplaatsen vervoerd. De rederij Ketel heeft de Duitse' politie verzocht TNO in Delft te belasten met het technische on derzoek naar de oorzaak van de brand. Zeldzame bloedgroep bij veel papoea's PORT MORESBY (Rtr) Werkers van het Rode Kruis hebben in Papoea- nieuw Guinea ontdekt dat duizenden bewoners daar een bloedgroep hebben die zo zeldzaam is dat tot voor dien slechts 16 personen in de hele wereld die bezaten. Het is de gerbich negatief groep, die ontdekt werd toen het Rode Kruis zocht naar donors voor een ande re zeldzame groep, Cart- wright negatief, die nodig was om een meisje van vijf jaar in leven te houden. Tweeling stierf op zelfde dag LONDEN (AFP) Na een vrij wel gelijksoortig leven te heb ben geleid zijn de in het Britse Yorkshire als tweeling geboren Jim en Arthur Mowfoth op 66- jarige leeftijd in dezelfde nacht aan een hartaanval overleden. De fysieke gesteldheid van bei den was vrijwel gelijk. Ook had den Jim en Arthur sedert hun kinderjaren dezelfde smaak en ondernamen zij dezelfde bezig heden. Op 15-jarige leeftijd gin gen beiden naar de luchtmacht. Zij verlieten de luchtmacht als eskadercommandant. Zij stierven enkele minuten na elkaar, maar in verschillende steden. Jim stierf in een zieken huis in Bristol en Arthur in een kliniek in Windsor. Deskundigheid weinig in tel PROFESSOR HOOGERWERF HEEFT vorige maand de vraag opgeworpen, of na het tijdperk van de overdreven hoogachting van wetenschappelijke kennis, tegenwoordig niet een minachting voor deskundigheid de samenleving gaat beheersen. Hij deed dit naar aanleiding van een, overigens niet voltooide, polenieic tussen professor Groot (de man die zich inspant voor een eerlijker meten van capaciteiten voor onderwijs en kennis) en minister Van Keme- nade, die het primair over de gelijkheid van kansen voor iedereen heeft. De onderwijshervorming in Nederland is tot dusverre geen groot succes geweest. Naar onze mening omdat de volgorde bij het aanpakken van de problemen verkeerd geweest is en omdat van enkele verkeerde uitgangspunten of een verkeerd begrijpen van uitgangspunten werd uitgegaan. Wij vrezen dat de middelen waar mee men de teleurstellingen van de „mammoet" wil wegnemen, eveneens zullen falen, indien over een aantal elementaire zaken misverstand blijft bestaan. EEN DAARVAN IS HET FEIT, dat de samenleving, dus ook het onderwijs, niet buiten deskundigheid kan. Dat deskundigheid dan niet zo enghartig moet worden genomen, als vroeger vaak geschied de en dat ze niet hetzelfde is als eenzijdige specialisatie of intellectualisme, is weer een andere kwestie. Ook mag de beloning van deskundigheid niet uitsluitend afhangen van de graad van opleiding welke voor het verkrijgen ervan, noodzakelijk is. Die beloning moet primair te maken hebben met de inspanning welke (lichamelijk of geestelijk) bij het benutten ervan noodzakelijk is en o.i. van de verantwoordelijkheid waarmee iemand zich belast weet. Maar wie ernaar streeft de sociale gelijkheid van alle mensen beter tot haar recht te laten komen dan in onze westerse samenleving ooit het geval is, bewijst die samenleving geen dienst door net te doen alsof deskundigheid voortaan maar in het „verdomhoekje" moet worden bijgeschreven. Want de kans om deskundigheid, waarvan iemand de potentie in zich heeft, te ontplooien is ook onderdeel van de sociale en geestelijke emancipatie waarnaar de mens krachtens zijn aard mag streven. IN HET ONDERWIJS MOET „gelijkheid" van kansen betekenen, dat iedereen kans krijgt om zijn potentiele talenten zo veel mogelijk te ontplooien. De een kan dit doen als landbouwer of mecanicien, een ander als zakenman, medicus of wetenschappelijk onderzoeker. Zonder eigen deskundigheid zou hun aller bestaan inboeten aan betekenis voor henzelf en voor de samenleving om gelukkig te zijn. Weeroverzicht DE BILT Met noordelijke win den is geleidelijk bewolking vanuit de Noordzee en Skandi- navië naar ons land binnenge stroomd. Langs de kust ging dit vergezeld van dichte mist waar uit plaatselijk wat motregen Verantwoordelijk voor deze ont wikkeling is een krachtig ge bied van hoge luchtdruk waar van de kern op de Oceaan ten westen van Engeland ligt. Deze noordelijke storming houdt morgen ook aan zodat het ko mende etmaal op veel bewol king gerekend moet worden. Ten oosten en ten zuiden van ons land in Duitsland, België en Frankrijk is het onbewolkt ge bleven. De tegenstelling wat de maxima betreft zullen dan ook groot zijn. In onze streken rond de 13 graden en daar boven de 20 graden. Regen viel er in Spanje en Noord Afrika. In deze streken zorgt r onbestendig Vooruitzichten voor vrijdag: Droog weer met zonnige perio den. Koeler. Weersvooruitzichten in cijfers Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 9 Min. temp.: omstreeks 6 graden Max. temp.: omstreeks 12 graden Kans op een droge periode vein minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent Den Bosch (ANP) Morgen zal de twintigjarige Eddie van de L. uit Eindhoven terechtstaatn voor de rechtbank van Den Bosch op beschuldiging van moord op de vijfjarige Caroline Pessers uit Waalre op woensdag 21 augustus 1974, die hij de dag ervoor had ontvoerd. Ook bekende hij de 59-jarige mevrouw P. van de Biggelaar- Vogels, een winkelierster uit Be st, op 12 maart vorig jaar te hebben gedood. Het was Eddie van de L. beide keren om geld te doen. Om die reden pleegde hij ook een groot aantal inbra ken en brandstichtingen. Dinsdag 20 augustus 1974 om kwart over twaalf werd Car- olientje Pessers uit de tuin van haar ouderlijke woning ont voerd. De vader van het kind is directeur van de Hofnarsigaren fabriek, maar de ontvoerder bleek daarvan in het begin niet op de hoogte. Na zijn arrestatie vertelde Eddie van L. zomaar een kind uit een rijke buurt te hebben ontvoerd, omdat daar wel geld zou zitten. Getuigen herinnerden zich een blauwe Fiat 500 voor het huis van de familie Pessers te heb ben gezien. Eddie van de L. had een dergelijke atito. Toen hij bovendien niet op zijn werk ver scheen, viel de verdenking op hem. In de loop van de avond werd hij gearresteerd in het huis van zijn ouders, waar hij woonde. 's Morgens had hij het meisje echter al in paniek gewurgd in een schuur in de bossen bij Vessem, die gebruikt wordt door oefenende militairen van de legerplaats Oirschot Daar hield hij Caroline verborgen in afwachting van het losgeld, dat hij telefonisch eerst op 50.000, later op 100.000 stelde. Hij vertelde er niet bij, hoe het moest worden betaald. Na Eddies bekentenis vond de politie het lijkje van het kind op enkele honderden meters van de schuur onder een dunne laag zand. Van een zedenmisdrijf was geen sprake. Bij zijn arrestatie dacht Eddie, dat het ging om de moord op mevrouw Van de Biggelaar in Best. Zonder dat iemand hem daarover iets had gevraagd, ont kende hij er iets mee van doen te hebben. Tijdens een uitvoerig verhoor gaf hij evenwel toe, ook haar dood op zijn geweten te hebben. Bovendien bekende Eddie van de L. enkele tientallen inbraken, voornamelijk in scholen en be drijven in en om Eindhoven en verschillende winkeldiefstallen. Als de buit tegenviel, stichtte de jongen brand, zoals in een lage re school in Eindhoven, waar de schade een kwart miljoen gul den bedroeg. yen knipoog e door pro- i geteisterde ereld is de te creatie op jdegebied: een brgroene „over- I' met korte mou- jEIROET De leiders van ypte en Syrië hebben giste- i tijdens de Arabische mini- ipconferentie in Riaad een ïeuwe Arabische strategie op- ^steld tegen Israël. etails over de inhoud ervan Ipn niet bekend gemaakt Kndanks de voorspellingen dat 1 de mini-top zou bijwonen, s de Palestijnse leider Yasir Minister van onvervulde beloften" DEN HAAG De Eerste Kamer heeft veel kritiek op minister Van Agt (Justitie). Dat bleek gisteren bij het debat over de begroting van Justitie in de Eerste Kamer. De kritiek kwam zowel van links als van rechts. D'66-wóordvoerde Schwarz noemde Van Aft zelfs „de minister van de onvervulde beloften." Schwarz wees op een reeks van beloften op het gebied van wetgeving, die de minister in de laatste jaren heeft gedaan, maar waar tot nu toe niets van is gekomen. Waar blijven de wetsontwerpen macht, de rechtspositie van over de grondpolitiek die al in pleegouders en adoptie? Waar '73/'74 hadden moeten worden de voorstellen over het kraken ingediend? waar blijven de van huizen, de zedelijkheidset- voorstellen over de wettigheid ten, het echtscheidingspoces- van kinderen, de ouderlijke recht, uitbreiding van devermo- gensstraffen en de legalisering Arafat niet aanwezig. Volgens het Libanese dagblad Al Mohar- rer was de aanwezigheid van Arafat niet noodzakelijk omdat deze mini-top voornamelijk is georganiseerd om Egypte en Sy rië nader tot elkaar te brengen. De betrekkingen tussen Syrië en Egypte zijn wat bekoeld nadat Egypte Henry Kissinger had aanvaard als bemiddelaar voor een gefaseerd vredesakkoord tussen Israël en Egypte. Na de eerste ontmoeting tussen Assad en Sadat verklaarde ko ning Khaled dat de Arabische solidariteit hersteld is. Volgens functionarissen zullen Khaled, Assad en Sadat proberen tot een gezamenlijk diplomatiek en militair standpunt te komen met het oog op de hervatting van de Geneefse vredesconferentie. het gebruik van soft drugs?, zo luidde samengevat de lange lijst Schwarz. In verband met het grote aantal kortgestraften dat wacht op een oproep om de straf te onder gaan, stelde de socialist Bron- gersma voor, deze mensen am nestie of gratie te verlenen. Sommigen wachten al meer dan twee jaar op het uitzitten van hun straf en dat is onaanvaard baar, aldus Brongersma. De senatoren Polak (WD) en Reijnen (KVP) pleitten voor een betere bevelsverhouding tussen burgemeesters, hoofden van parket en procureurs generaal bij zaken als gijzelingen. SAIGON Tran Van Hoeong, de nieuwe president van Zuid-Vietnam heeft de Voorlopige Revolutionaire regering onderhandelingen over vrije verkiezingen aangeboden zonder voorwaarden vooraf. De vrije ver kiezingen, die volgens de Parijse akkoorden van ja nuari 1973, reeds lang moesten zijn gehouden, waren voortdurend uitgesteld door de thans afgetreden presi dent Thieu. In steden als Saigon, Wahington en Parijs is grote diplomatieke activiteit ontplooid om tot een bestand en een definitieve regeling te komen voordat Saigon door de troepen van de VRR en de Noortvietnamezen onder de voet wordt gelopen. Volgens Franse rege ringsautoriteiten hoopt het Bevrijdingsfront op een politieke oplossing, omdat zij na de militaire successen van Xuan Loc en Banme Thuot een politiek succes nodig hebben. De verovering van Saigon zou slechts een militaire wandeling zijn ten koste van grote mense lijke en materiele schade. De Voorlopige Revolutionaire regering heeft inmiddels laten weten voorlopig niets te voelen voor onderhande- j j - u J u I lingen. Men vindt het vertrek van Thieu daarvoor te der die al eerder haar geboorteland had verlaten. weinig en eisl dat ^„^3 steun aan de haar zoon die mist is aangekomen.regering in Saigon moet beëindigen. De evacuatie van Vietnamese kinderen met Ameri kaanse vaders duurt nog voort. Op het vliegveld van de Filippijnen begroet een Vietnamese moe- Tsjechoslowakije in crisistoestand LONDEN (Rtr.) De Times in Londen heeft vandaag gedeel ten van een brief van de Tsje- choslowaakse toneelschrijver Vaclav Havel aan partijleider Gustav Husak gepubliceerd, waarin Havel zegt dat het land in een crisistoestand verkeert. Havel zegt dat het idyllische beeld van totale consolidering in Tsjechoslowakije kunstmatig is, niet gebaseerd op werkelijk ge loof in de doeleinden van het regime, maar op vrees, corrup tie en apathie. De recente aanvallen op Ale xander Bttbcek weerspiegelen de vrees van de Tsjechoslo- waakse regering dat de leider van de Praagse lente een politie ke terugkeer zal maken. Dit is de mening van de verbannen Tsjechoslowaakse omroepman Jiri Pelikan. De reden voor de massale en erg wrede aanvallen is dat de huidige leiders besef fen dat de normalisering slechts oppervlakkig is en niet wordt gesteund door het merendeel van het Tsjechoslowaakse volk. Moord Castro De „New York Daily News" schrijft vandaag dat in de jaren zestig de Mafia en de Amerikaanse centrale in lichtingendienst 'CIA tezamen zowel als apart verscheidene malen gepoogd hebben de Cu baanse leider Fidel Castro te vermoorden. De mafia' wilde Castro uit de weg ruimen, omdat hij de casi no's in Havanna had gesloten, die de mafia per jaar 100 mil joen dollar opleverden. STERFTE STEEG 9 PROCENT DEN HAAG De sterfte in ons land is in de eerste twee maanden van dit jaar ruim ne gen procent groter geweest dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Uit de be- volkingscijcers van het CBS blijkt, dat Nederland thans 13.503.659 inwoners telt. In januari en februari overleden 20.333 mensen. Het aantal ge boorten daalde van 29.480 tot 29.032. De immigratie nam toe, voornamelijk doordat meer rijksgenoten uit Suriname en de Antillen hierheen kwamen: 2.829 tegen verleden jaar 1.995. Alarmering invaliden via centrale antenne ROTTERDAM (ANP) Een woningbouwvereniging in Rot terdam heeft gisteren een proef genomen met een alarmerings systeem voor bejaarden en ge handicapten via de centrale an tenne. Voorlopig zal het hierbij blijven,, omdat dit niet wettelijk is. De vereniging zal een beroep doen op de staatssecretaris van Ver keer en Waterstaat, dr. M. van Huiten, om een wijziging aan te brengen in de ontwerp-wet op de toepassing van kabeltelevisie, waardoor alarmering van al leenstaande hulpbehoevenden via het kabelnet mogelijk wordt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9