Dekken van onzekerheid voornaamste spaarreden CD A-SENATOREN TEGEN OMBUDSMAN orrupte esident onduras gezet Ouders verdienden aan sex-foto's van hun kinderen MINISTER PRONK TE LAAG GESTRAFT Bredero: mogelijk geen winststijging IENSDAG 23 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 7 jen Uyl: zoeken naar andere inhoud van begrip werken iet opgewassen egen werksituatie (van onze parlementaire redactie) rlan<})TTERDAM Premier Den Uyl meent, het hoog tijd is om naar een andere loud van het begrip „werken" te i. „Hoewel ik me ervan bewust ben dat mijn visie idealistische smetten kle- i, geloof ik dat er alle aanleiding toe hij gisteren in een rede voor de (denton van de Rotterdamse Erasmus- Iversiteit. ilgens Den Uyl ondergaan honderddui- hden mensen hum werkomgeving als andig. „Velen zien op tegen de harde [er van het arbeidsproces, tallozen blij- psychisch niet bestand tegen de aan- ssingseisen van het moderne bedrijf." |de visie van Den Uyl moet het begrip „volledige werkgelegenheid" méér uitdruk ken dan alleen dat iedereen een plaatsje heeft in het produktieproces. Arbeid moet worden losgekoppeld van produktie. Iede reen moet de gelegenheid hebben een keu ze te doen uit een pakket mogelijkheden, waaronder studie, arbeid en pensionering. Volgens de minister-president moeten de mogelijkheden van studieverlof, vervroeg de pensionering en werktijdsverdeling se rieus worden nagegaan. Ook moet volgens hem de verhouding tussen opleidingsduur en beroepsarbeid worden onderzocht. Premier Den Uyl sloot met zijn rede in Rotterdam aan op zijn geruchtmakende toespraken in Nijmegen en Amsterdam, waarin hij pleitte voor herijking van de doeleinden van het sociaal economisch be leid. Destijds benaderde hij deze materie vanüit de invalshoeken van de technologi sche ontwikkeling, de nieuwe schaarste en de relatie tot de derde wereld. In Rotterdam voegde hij daar de invals hoek van het begrip „werken" aan toe. Volgens Den Uyl is de bevrijding van de loonslavernij van de negentiende eeuw we liswaar een feit, maar zijn we met de huidige organisatie van de arbeid en de plaats van de beroepsarbeid nog niet aan het einde van de weg. „Het is geen voltooid proces." Den Uyl meent dat de volledige werkgele genheid in zijn visie verenigbaar is met een beperkte economische groei. Hij wees er op dat de consequenties hiervan zijn dat de groei van het vrij besteedbaar inkomen en van de collectieve voorzieningen be perkt zullen zijn. ÜCIGALPA (REUTER-AP) e strijdkrachten van de enamerikaanse bananenre- jek Honduras hebben giste lresident Arellano afgezet, èneraal kwam in 1972 ook een staatsgreep aan de it. Hij stuurde het congres huis en regeerde bij de- De strijdkrachten hebben bd-minister van Binnen- le Zaken en Justitie Juan 0 als zijn opvolger aange- r faal Arellano werdt ervan fit steekpenningen te heb- |angenomen. voor de staatsgreep had j> Honduras bekend ge it dat de generaal weigerde buitenlandse bankrekenin- te laten controleren door peciale commissie van on- iek. weken geleden erkende de ikaanse bananengigant jd Brands Co. - eigenaar ïe merknaam Chiquita et „hoge Hondurese func- rissen" in ruil voor belas- ciliteiten 1.25 miljoen dol ed betaald. De Wallstreet lal onthulde dat de steek ingen in feite aan Arellano faren uitgekeerd, aatsgreep van gisteren was pte in de geschiedenis van md dat 151 jaar geleden panje onafhankelijk werd. sterdamse uivcn weer aan pil ]fSTERDAM (ANP) - vorige jaren zijn I Amsterdamse duiven op J Dam en omgeving weer In de pil" om te grote jbreiding van de kolonie Voorkomen. (worden sinds enkele we- door de sanitaire ;t van de GG en GD J'oerd met maiskorrels een speciaal prepra- De duiven zullen Erdoor vier tot vijf panden onvruchtbaar Volgens de GG en GD eft het middel geen enkel delig effect voor de dui- h. Het vangen van duiven ft behulp van netten is (lelijk stopgezet. lidvoortse listen j gesproken FERDAM (ANP) Het ge- jshof in Amsterdam heeft ren in hoger beroep de 31- e laborant C. M. uit Leiden je 37-jarige documentalist R. uit Breukelen, die we- het naaktlopen op het Tstrand van Zandvoort de Haarlemse politierech- n boete van vijftig •en veroordeeld, vrij- iof overwoog, dat vooral gebleken dat de mannen, op de plaats waar en de indigheden waaronder de igingen geschiedden, wil- wetens een voor het aal ontwikkeld schaamte- kwetsende handeling verricht. aannen waren in augus- 'orig jaar op het Zuider- i van Zandvoort bekeurd is overtreding van artikel an het wetboek van straf- (openbare schennis van de larheid). De officier van ie had een boete van 100 t. In hoger beroep vorderde rocureur-generaal bevesti- van het vonnis van de poli- ïhter. (72 wees het Amsterdamse htshof in een zaak van op het strand van Callant- in 1971 bekeurde nudisten 2 elfde arrest uit. In het Arnhemse safaripark is gisteren de proefrit gehouden van het treintje, dat in de toekomst de kijklusti- gen door het park zal voeren. Het zal dan namelijk niet meer toegestaan zijn met eigen vervoer door het wildpark te rijden. De giraffen waren door de nieuwe verschijning in hun domein nauwelijks geïmponeerd. ARNHEM (ANP) De Arnhemse politie heeft acht personen gearresteerd, die worden verdacht twee jonge kinderen te hebben aangezet tot het plegen van ontucht met elkaar. Een 12-jarige tweeling (een jongen en een meisje) werden daarbij sinds septem ber 1973 gefotografeerd. De foto's werden geplaatst in Nederlandse en buitenlandse sexbladen. Onder de acht verdachten zijn ook de ouders, die hun kinderen alle mogelijke sexuele handelingen met elkaar lieten verrichten. Het ouderpaar uit Arnhem heeft tienduizenden guldens voor het beschikbaar stellen van hun kinderen ontvangen, aldus de Arnhem se politie. De ouders reageerden in september 1973 op een advertentie waarin jeugdige modellen werden gevraagd. Hun toen 10-jarige kinderen werden thuis in de slaapkamer en later op tal van plaatsen in ons land gefotografeerd, waarbij zij werden gedwongen gemeen schap na te doen en andere handelingen te verrichten. Uit het onderzoek, dat nog niet is afgesloten, is gebleken dat de 37-jarige vader ook zelf fotografeerde. De 39-jarige moeder zou aanvankelijk enige bezwaren hebben, maar later zijn gezwicht voor het vele geld dat werd ontvangen. De andere aangehoudenen zijn eigenaren en .redacteuren' van sexbladen. Via een tipgever is de politie de praktijken op het spoor gekomen. De kinderen ontvingen voor hun werk zakjes patat en soms ook geld. Na de aanhouding van hun ouders zijn zij in een tehuis ondergebracht. Gebleken is dat de tweeling niet werd gedwongen ontuchtige handelingen te verrichten met volwassenen. Bezwaren tegen N eckermann-prof essoren" ROTTERDAM (ANP) Binnen de Erasmus universiteit in Rot terdam zijn bezwaren gerezen tegen de zogenaamde Necker- mann-professoren. Hiermee be doelt men docenten, die veel vuldig en deels op kosten van de universiteit op studiereis gaan. Bij de juridische faculteit bijvoorbeeld kwamen dit jaar aanvragen binnen voor een to taalbedrag van 40.000. En dit terwijl de reispot slechts 13.250 bevatte. De raad van de juridische facul teit is niet erg gelukkig met deze situatie. De meeste raadsleden zijn van mening, dat de reislus tige docenten genoeg verdienen om zelf het leeuwendeel van hun reis- en verblijfskosten te betalen. De docenten zouden naar rato van hun inkomen slechts een kleine bijdrage mo gen krijgen, bijvoorbeeld maxi maal 1000 per tocht. Een raadslid vond het zelfs totaal onzinnig voor juridische docen ten om studiereizen te maken. Volgens hem kan er in Rotter dam en omgeving genoeg onder zoek gedaan worden. Duizenden Italianen stroomden gisteren samen op het Domplein van Milaan tijdens een massademonstratie tegen het fascisme. Den Haag De be reidheid tot sparen groot als bij mannen, maar de reden voor hun sparen vertoont sparen va- aanschaf .extraatje', vaker voor het be kende appeltje voor de dorst. Dit blijkt uit een onderzoek naar spaargedrag en spaarmotieven, dat verder onder meer aan het licht bracht, dat het spaargedrag kennelijk weinig in vloed ondervindt van gezinsgrootte, leeftijd, opleiding, inkomen of toe komstverwachting. Het dekken van onze kerheid vormt vol gens de onderzoekers kennelijk de voor naamste spaarreden. De helft van de on-' dervraagden noemde als belangrijkste re den voor het sparen: „voor het geval er iets gebeurt", een kwart „voor het ge val er grotere uitga ven komen". Ondervraagd werden loontrekkenden, niet in overheidsdienst, in de leeftijd van 18 tot Uit het onderzoek blijkt verder onder andere dat 55 pro cent van de gezinnen een spaarbankboekje of een spaarrekening heeft. Dit percentage is hoger bij grotere gêzinnen, vooral als het gezinshoofd een hoofdarbeider is, dui delijk positief staat tegenover sparen en een wat sombere kijk heeft op de finan- cieel-economische toestand in ons land. Negentig procent van de gezinnen heeft een verzekering met een spaarelement, zoals levens-, studie- en be grafenisverzekerin gen. Ongeveer een kwart van de ondervraag den was niet op de hoogte van de Alge mene premiespaar- wet (APS) of van het al dan niet voorko- drijfsspaarregeling in de onderneming slecht bekend. Het oordeel erover was in het algemeen niet zo positief: 59 procent van degenen die met spaarloon bekend waren vond de blok keringstermijn te lang, 71 procent was het niet eens met het verplichte karakter. Overigens meende 53 procent dat invoering van spaarloon geen invloed zou hebben op hun spaargedrag in andere Senator Piket hekelt vervolgingsbeleid (Vanc s parlementaire redactie) DEN HAAG Het Eerste Kamerlid Piket (CHU) acht het onaanvaardbaar dat de Justitie het rijden onder invloed van alcohol ongelijk vervolgt. Volgens hem wordt met name in het ressortArnhem steeds een lagere straf geëist voor dronken rijden dan in de andere ressorten van het Openbaar Ministerie, zoals Amsterdam, Den Haag, Den Bosch en Leeuwarden. Ook zou volgens Piket in sommige ressorten nu eens op grond van art. 26, lid 2 wegenver keerswet en dan weer volgens lid 1 worden vervolgd. In het eerste geval gaat het alleen om rijden met teveel alcohol in het bloed, in het tweede geval betreft het 't niet naar beho ren kunnen besturen van een voertuig onder invloed v^n alcohol. Veelal wordt dit laatste ten laste gelegd bij het veroorzaken van letsel, of beschadigingen aan eigen lijfgoed, of dat van derden, als de bestuurder dronken was. Piket was voorts van mening dat minister Pronk, gezien de andere vonnissen en arresten die hem bekend zijn, te laag gestraft is. De minister kreeg 2000 gulden boete en 9 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Bij een treinongeluk op het station van Taben, nabij Saarbrücken, waarbij een goederentrein op een stilstaande sneltrein inreed, zijn gisteren vier mensen gedood en 15 ernstig gewond geraakt. De ravage was enorm. Het treinverkeer was 5 uur gestremd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een deel van de Christen-Demo cratische fracties (C.H.U., A.R.P. en K.V.P.) in de Eerste Kamer is tegen de instelling van een ombudsman naar Scandinavisch model. Dat is gisteren gebleken bij het debat in de senaat over het beleid van minister De Gaay Fortman (Bin- nenl. Zaken) Een ombudsman naar Scandinavisch model is een onafhankelijk instituut, dat de burger kan inscha kelen als hij meent door de overheid in bestuurlijk opzicht tekort gedaan te zijn. Namens de drie fracties zei de C.H.U.-senator Rijnders dat hij eventueel èen motie zal indienen om te voorkomen dat de minister een wetsontwerp over de ombudsman bij het parlement zou indie- De heer Rijnders is van mening .dat het de voor keur verdient om de bevoegdheden en mogelijkhe den van de parlementaire commissies voor de verzoekschriften uit te breiden. Deze zouden het werk kunnen doen van een ombudsman. Volgens Rijnders is een figuur als de ombudsman, die zelfstandig bestuursbeslissingen toetst, niet inpas baar in het Nederlandse constitutionele bestel. De parlementariërs zijn volgens hem gekozen om de overheid te controleren en niet een benoemde ombudsman. Ook vreest de heer Rijnders dat een ombudsman eventueel zou uitdraaien op een poli tieke benoeming. Bergroute in Fankrijk dicht voor autobussen GRENOBLE (Reuter) Bij Grenoble in Frankrijk is een bergroute met haarspeldboch ten gesloten voor autobussen omdat er in de laatste dertig jaar 125 mensen om het leven zijn gekomen. In de toekomst mogen alleen bussen van de vier plaatselijke ondernemingen in Grenoble de weg gebruiken, wat betekent dat ongeveer 400 autobussen per jaar een grote omweg moe ten maken. Stroperij neemt toe Kamerlid jaagt op horeca Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De stroperij van grof wild gaat op het ogenblik alle perken te buiten. Aldus het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) in zijn toelichting op de wijziging van de jachtwet. De horecabedrijven, aldus Beekmans, schijnen tot de grote afnemers van het grof wild te behoren. Het is volgens hem gewenst, de omschrijving van „wildhandelaar" zodanig te ver ruimen, dat daaronder ook de horecahouders vallen. De fractie van D'66 begrijpt wel dat de controle bij restaurants enzovoorts bijzonder moeilijk en tijdrovend zal zijn. Als men echter de grote overtreders van de jachtwet in de kraag kan pakken, zal de handel om ge stroopt grof wild te verwerken aanzienlijk afnemen en daar mee het afzetgebied van de stro pers, aldus Beekmans. Campora uit Peronistische partij gezet BUENOS AIRES Hector Campora, voormalig president van Argentinië en een vertrou weling van wijlen president Juan Peron, is uit de Peronisti sche partij gezet. Campora woont tegenwoordig in ballingschap in Mexico. Hij werd in maart 1973 met bijna 50 procent van de stemmen tot president gekozen. Na 49 dagen deed hij vrijwillig afstand om Peron in staat te stellen nieuwe verkiezingen te winnen. Campora wordt beschouwd als een politieke leider van de revo lutionaire linkse str6ming in Ar gentinië, die met het Peronisme heeft gebroken. Hij is een van de mede-oprichters van de op 11 maart van dit jaar met instem ming van linkse Peronistische jongeren gestichte „Authentieke partij", beter bekend onder de naam „Montonero-beweging". Door de orthodoke Peronisten wordt Campora nu beticht van verraad aan de fundamentele beginselen van de beweging van Juan Peron. Volgens PPR: Te veel CD A-burgemeesters DEN HAAG PPR-senator Van Kleef heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd dat de oververtegenwoordiging van burgemeesters uit de CDA-par- tijen (KVP, ARP en CHU) een onrustbarende vorm heeft aan genomen. Van Kleef zei dat bij het be leidsdebat over de begroting van Binnenlandse Zaken. KVP en CHU zijn gezien het inwonertal 100 procent overver tegenwoordigd, de ARP is dat met 25 procent en de F*vdA met 14 procent. WD, SGP en PPR zijn volgens Van Kleef schrome lijk ondervertegenwoordigd. I ADVERTENTIE] 'UB stimorol kauwgom de smaak is raak UTRECHT (ANP) Wanneer de woningbouwproduktie in ons land zich op het lage ni veau van thans stabiliseert, dan ontstaat bij enkele produktie- bedrijven van Verenigde Be drijven Bredero een duidelijke druk op de marges en daarom op de overschotten van de groep. In dit licht moet er dan ook mee worden gerekend, dat het overschot dit jaar niet ho ger zal zijn dan over 1974, aldus de directie in haar jaarverslag. Toch is de directie niet pessi mistisch. "Het zou zelfs kunnen blijken, dat de winst zelfs nog wat hoger uit zal vallen, maar dat durven we niet met enige zekerheid te stellen", aldus di recteur J. de Vries in een toe lichting. Bredero zag vorig jaar de omzet stijgen van 506 min tot 699 min. Het resultaat na afschrij vingen en belastingen ging van 10,2 min naar 12,0 min. De nettowinst per aandeel van 100 bedroeg 39,30 over het flink vergrote aandelenkapitaal tegen 48 in het jaar daarvoor. Eerder werd al een dividend voorgesteld van 22 pet. Over 1974 werd eveneens 22 pet be taald, met daarnaast 5 pet in agio-aandelen. De verwachtingen van Bredero Vast Goed NV voor 1975 zijn, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, gunstig. Er wordt een resultaat verwacht dat opnieuw hoger zal zijn dan dat van 1974, zodat redelijker wijs ook over het thans tot 18 min verhoogde kapitaal een on veranderd dividend kan worden uitgekeerd. Het bedrijf zag in 1974 het resul taat na afschrijvingen en belas tingen stijgen van 2,7 min tot 3,2 min. De nettowinst per 1000 aandelenkapitaal girig van 158 naar 191. Voorge steld wordt een van 11 tot 12 pet verhoogd dividend. AHOLD MIKT OP WINSTNIVEAU 1973 AMSTERDAM (ANP) Ahold NV heeft goede hoop dit jaar het winstniveau van 1973 (netto winst 13,3 min) weer te berei ken, nadat de winst in 1974 tot 10,5 min was gedaald. De gang van zaken in de eerste drie maanden van dit jaar wijst op een in vervulling gaan van deze prognose, zo heeft de heer A. Heijn, president van de Raad van Bestuur van Ahold, gezegd bij de bespreking van het jaar verslag. Wat de omzet betreft wordt ge rekend op een stijging met 12 14 pet (1974: 2,4 miljard). Gezien het dal waar Ahold uit heeft moeten komen worden pas over 1976 weer aanzienlijk betere winstcijfers verwacht Gestreefd wordt verder naar 10 pet rendement op het eigen ver mogen, wat er volgens de heer Heijn de eerste jaren nog niet De nettowinst per aandeel van 20 kwam uit op 6,83 8,48). Voorgesteld is het dividend te handhaven op 3,60. Naar keu ze kan dit geheel in contanten dan wel in 2 contanten plus drie-één-derde pet uit de fiscaal vrije agioreserve worden opge-

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7