Alternatief elease maak in Degelijke training bepleit van vrijwillige hulpverleners in Leiden Volendam in volgende ronde Tegelhandel in hoofdklasse LDWS bereikt moeizaam finale NK zaal - voetbal 975jfOENSDAG 23 APRIL 1975 LEIDSE COURANT jPAGINA 5 5 Van een onzer verslag gevers Leiden Er zijn plan nen in de maak voor de oprichting in Leiden van een nieuwe vrijwil- ligerscentrale voor gees telijke en praktische hulpverlening. Eerste I en belangrijkste initia- i tiefnemer is de 26-jarige i Jaap Bregman die werkzaam is bij de Leidse Welzijnsraad. Hij i heeft de gemeente ge- j vraagd om de nieuwe organisatie een ruimte toe te wijzen en een subsidie te verlenen die toereikend is voor het aantrekken van twee vaste krachten. Indien Release mocht besluiten zijn activitei- j ten te stoppen zou de nieuwe vrijwilligerscen- trale de functie van de ze, al jaren in Leiden werkzame, hulp-organi satie kunnen overne- l men. De mogelijkheid dat Release zich genood zaakt ziet zijn inspan- ningenover enige tijd te staken is aanwezig om dat een meerderheid in de gemeenteraad heeft laten blijken de subsi diëring van de aan de Nieuwe Rijn gevestigde hulpverleners te willen beëindigen. Een beslissing daarover wordt in de gemeente raadsvergadering van aanstaande maandag ge nomen. Het is denkbaar dat de vrijwilligers-cen- trale in oprichting het bedrag dat op de Leidse begroting voor Release is gereserveerd zal „er ven". Overigens wil Jaap Bregman beklemtoond zien dat hij er niet op uit is Release van de troon te stoten en dat hij zeker niet van de moeilijkhe den waarmee deze orga nisatie kamp, gebruik wil maken om zijn eigen ideeën van de grond te- krijgen. „In eerste aanzet zijn de plannen eind vorig jaar al ontwikkeld", aldus Bregman, „toen van pro blemen bij Release nog geen sprake was. Wel is het zo dat de ontwikke lingen daar mijn plan nen in een stroomver snelling hebben ge bracht. Want stel dat straks die hulp-organisa tie wegvalt en d,e nieuwe vrijwilligerscentrale nog niet op poten is gezet, danontstaat er op dit ge bied een vacuümk in Leiden" De basis voor de vrijwil ligerscentrale heeft Bregman gelegd in zijn kwaliteit van hd van he- tHumanistisch Verbond. Binnen die organisatie heeft hij zo'n 60 vrijwil lige hulpverleners in spe tot trainingsgroepen ge formeerd. Die komen ,eens, perweek of een maal in de veertien da gen bijeen onder leiding van een gedragsweten schapper met het doel zich de eerste beginselen eigen te maken van een aantal sociale technie ken. Sommigen van de vrij willigers zijn lid van het Humanistisch Verbond, anderen niet. De cursussen zijn in fe bruari gestart. Na de zo- mer-vacantie, zo is de bedoeling, kunnen de deelnemers in de prak tijk aan de slag. Breg man hoopt dat tegen die tijd de vrijwilligerscen trale tot stand is geko men een eigen staf heeft en een eigen gebouw. In dat geval kan dat deel van de groep dat zich tief voor professionele hulpverlening behoort te zijn als wel een aanvul ling daarop. Wat met zich meebrent dat de centrale tot een nauwe samenwerking zou moe ten komen met de gespe cialiseerde hulpverle ners van bijvoorbeeld - de Sociaal Psychologi sche Dienst van de G.G. en G.D. of van Ende geest. „Mensen die uit de boot zijn gevallen of dreigen te vallen, mensen die eenzaam zijn of wat voor problemen dan ook hebben, gaan ons alle maal aan", zo verwoordt hij zijn opvattingen. „De zorg voor hen hio- gen we niet uitsluitend overlaten aan specialis ten bij door de overheid in het leven geroepen or ganisaties. Daarnaast is het in de praktijk ook niet goed mogelijk. Een maatschappelijk werker met een salaris van 25 mille kan je in zijn werktijd niet op pad stu ren om samen met een oude baas een avondje televisie te kijken. Daarom zijn er organi saties voor vrijwillige hulpverlening nodig. Als aanvulling en verdieping van de professionele hulpverlening en niet als alternatief. Een alterna tieve sociaal-psychologi sche dienst of reclasse ring oprichten heeft geen enkele zin. Je moet tot een harmonische sa menwerking met derge lijke instellingen komen. Dat veel vrijwilligers-or- ganisaties daarin niet l slagen wijt Bregman aan de omstandigheid dat vrijwillige hulpverle ners zo'n nieuw feno meen zijn dat ze een dui-. delijke eigen identiteit nog missen. Vaak probe ren ze die dan te verove ren, zo meent hij, door zich tegen professionele hulpverleners af te zet ten. In de meeste geval len ten onrecht De soort hulp -die de vrijwilligers-centrale zal bieden moet volgens Bregman een breder scala omvatten dan dat van Release: „Het is wel zeker dat het werkter rein van Release - huis vesting en jongeren - verbreed moet worden en aangepast aan de werkelijke behoeften. We denken bijvoorbeeld aan psychiatrische en ex-psychiatrische pa tiënten, ex-delinquenten, zieken en bejaarden en voorlichting op het ge bied van sexualiteit en relatie-beleving". Wethouder Oosterman laat desgevraagd blijken positief te staan tegen over de plannen. „Voor waarde voor gemeente lijke steun is wel, zo voegt hij daaraan toe, „dat we de garantie heb ben dat de vrijwillegers- centrale voortdurend door deskundigen wordt begeleid. En dat niet, zoals bij Release is ge beurd de begeleidings commissie en de wer kers in het veld uit el kaar groeien." Willem Scheer doende onderkend. „Tot voor drie maanden gele den deed men er prak tisch niets aan training. Gevolg daarvan is dat de medewerkers met problemen worden ge confronteerd - die ze niet aan kunnen, teleur gesteld raken en er het bijltje bij neer gooien. En daardoor komt de continuiteit van het werk in gevaar". Andere kritiek die hij op Relea se uit en waarmee hij de door hem zelf voorgesta ne aanpak tekent is dat deze organisatie zich naar zijn oordeel te in tensief heeft bezig ge houden met politie en het formuleren van een ideologie. „Natuurlijk is het zinnig je als hulpverlenings-or- ganisatie met maat schappijkritiek en poli tiek bezig te houden. Maar het moet niet zo zijn dat dat de echte hulpverlening gaat over heersen. Het beste is tot een werkverdeling te ko men waarbij een klein aantal mensen ten be hoeve van 'de hele groep met maatschappij-kri tiek bezig houdt en de rest echt hulp verleent. In samenhang hiermee brengt Bregman naar voren dat 1 de vrijwilli gerscentrale zoals hij die zich voorstelt zeker niet een duidelijk „links of „alternatief" stempel draagt. „Onder de mensen die nu in training zijn lopen er rond die je echt rechts-liberaal mag noe men. Dat dat moet kun nen is voor mij zo klaar als een klontje. Als je tegen WD-ers zegt: je kunt hier met zo'n over tuiging niet goed func tioneren, dan is dat na tuurlijk discriminatie. Ik ken vrijwilligers-organi- saties waar je wordt weggestuurd als je er met een keurig kostuum aan binnen komt. Bela chelijk". Door Bregman zelf sterk geaccentueerd element in zijn visie op een goed functionerende vrijwilli gers-centrale is dat deze niet zozeer een alterna- Zilveren Molentoernooi: Van onze sportredactie LEIDEN Plaatselijke derbies, zoals UVS-RCL of LFC-Lugdu- num, zijn voor het publiek na tuurlijk veel aantrekkelijker dan een wedstrijd tussen CSVD en de amateurs van Volendam. Toch kregen de weinige toe schouwers gisteravond de beste wedstrijd tot nu toe van het Zilveren Molen-toernooi voorge schoteld door juist deze twee ploegen. Het was misschien geen hoogstaande partij Voetbal, maar in ieder geval wel een spannende aangelegenheid. Vo lendam, reeds viermaal beker winnaar, won tenslotte met 2-1. De amateurs uit het palingdorp traden overigens met een „gele- genheidselftal" binnen de lijnen. De meeste spelers van het, ook in de competitie altijd zeer suc cesvolle, team zijn overgegaan naar de zaterdagafdeling en op papiér was de ploeg, in vergelij king met verleden jaar, behoor lijk verzwakt. In de praktijk leek dat ook bewaarheid te wor den, althans in de eerste helft. De zaterdagamateurs uit Delft voerden toen de boventoon en namen, terecht, de leiding via een magnifieke kopbal van Zou tendijk, nadat eerst Van der Lex keihard op de lat had geko geld. Twee minuten later raakte CSVD nogmaals het houtwerk middels een ver schot van de razendsnelle Van der Meer. Maar in de tweede helft bleek alras, dat het elftal van Volen dam, ondanks de vele wijzigin gen en de noodgedwongen ver jonging, toch niet zoveel aan kracht had ingeboet. De oranje hemden demonstreerden eerst enkele staaltjes van individuele techniek en overrompelden daarna via snelle, uitgekiende acties, de achterhoede van CSVD. Twee goals en een knal op de lat leverde dit Volendam- kwartiertje op. Veerman zorgde uit een vrije trap voor de eerste treffer, Schokker rondde een so lo doelmatig af en Schilder be proefde het houtwerk. CSVD was verslagen,' al raakte Zouten dijk, bij een uitval, voor de vier de maal in deze wedstrijd de lat Voor het overige hield Volen dam de zaak onder contróle en bekert dus verder. Zaalvoetbal (Van onze sportredactie) LEIDEN —7 Tegelhandel heeft in de laatste zaal voetbal wed strijd van dit seizoen de laatste kans op het hoofdklasserschap gTetig gegrepen. Stormvogels, versterkt door het debuut van Jan van Duyn, was met 40 kansloos. Piet Rooze schoot al in de eerste minuut een penalty langs kee per v.d. Steen. Hoewel er van weinig krachtsverschil sprake was, lag de gelijkmaker twee keer in het verschiet, maar door de aanwezigheid van paal en lat bij schoten van Gijs Collé en Jan van Duyn behield Tegelhan del de schamele voorsprong. Na de doel wisseling werd deze vlot uitgebouwd, te meer daar een penalty door Jan van Duyn en Gijs Collé toen keeper Rooze te vroeg bewoog- om zeep werd geholpen. Nadat Meskers hard de lat had getroffen knalde Piet Rooze de tweede treffer achter v.d. Steen. Henk Montagne en UITSLAGEN: Res I: Gazelle 2—ASC 2 1—1 (ASC kamp.), LDWS 2—VN A 2 1-0, 2 A: Oegsteeest—Regenboog 3—3, 2B: Lei- 8—4. SDO 2—Oegstgeest 2 3—2, Wem. 2v.d. Plas 2 4-8. Res 2B: Kntw. 3-VDON 2 1-0, 3B: VKP-L. Boys 3—3. Dinsdag a.s. wordt het restje van de lagere klassen afge werkt, samen met de beide be ker-halve finales. De finale wordt op 6 mei om 21.00 uur gespeeld in de Vijf-Meihal. EINDSTAND ZAALVOETBAL: LDWS Swift 12 9 1 2 552219 12 5 3 4 52—35 13 12 6 1 5 38-33 13 p vnnni r Toooiv, 12 5 2 5 38-33 12 37±_ Iegclh^ 12 4 3 5 3441 11 12 4 3 5 23—34 11 12 2 1 9 31-71 5 Jaap Bregman achter zijn plannen heeft gesteld direct bij de centrale worden on dergebracht en van daaruit opereren. Is de centrale nog niet tot le ven gekomen dan zullen de vrijwilligers zich voorlopig beperken tot het aanbieden van hun diensten aan instanties als ziekenhuizen, organi saties voor bejaarden zorg of de telefonische hulpdienst. Dat vrijwillige hulpver leners degelijk worden voorbereid voordat zij aan het werk gaan acht Bregman een essentiële voorwaarde voor hun welslagen. Volgens hem heeft Release dat onvol- Van onze sportredactie 1 Delft Een speler bracht gisteren in sporthal „Buitenhof' in Delft tijdens het zaalvoetbalkampioenschap van het distrikt West II alle emoties in beroering. Leen de Graaff, in Leiden alom bekend als speler van Swift, nu echter acterend als spelbepa ler van DKS Intiem. LDWS, als eerste uitkomend tegen DKS Intiem protesteerde matig op zijn aanwezigheid en dan nog wel bij de scheidsrechter en niet bij het wed strijdsecretariaat. Het had daarmee echter wel de concurrentie vroegtijdig wakker gemaakt. En dit schuchtere protest was LDWS later bijna noodlottig geworden. LDWS leek al uitgeschakeld voor de titel, toen het na een tamelijk gemakkelijke overwinning op DKS Intiem door de Rot terdamse Studenten met 3-1 werd wegge tikt. Wederom deed Leen de Graaff zich gelden. Ditmaal zette hij de deur naar het kampioenschap voor de Leidenaren weer wagenwijd open door de Rotterdamse Stu denten middels drie fraaie doelpunten de eerste twee verliespunten toe te brengen. De eindstoot liet hij over aan LDWS, dat nu tegen het pover acterende Papendrecht met minimaal 10-0 moest winnen. LDWS deed meer dan van haar na de nederlaag tegen de Rotterdamse Studenten verwacht werd. Het liet de doelpuntenpro- duktie pas stoppen bij 11 treffers, waarvan er zeven op naam van Pim van der Meer kwamen. En daarmee plaatste de ploeg zich dankzij een beter doelgemiddelde voor de eindstrijd van het Nederlands kam pioenschap zaalvoetbal in Amsterdam. De protesten van Rotterdamse zijde waren een logisch gevolg van het voorafgaande, maar ook nu weer zorgde Leen de Graaff voor de ontknoping. Hij kwam aandragen met zijn identiteitskaart: het bewijs, dat hij spelgerechtigd was voor DKS Intiem en dus niet voor Swift! Weg titel voor de Rotterdammers, dat zich bij een reglemen taire overwinning op Intiem kampioen had mogen noemen. Het wedstrijdsecretariaat ging akkoord met de gevolgde procedure en verschafte daarmee LDWS de toegang tot de finale in Amsterdam. Pim van der Meer (rechts op archieffoto) had het grootste aandeel in de doel punten pro- duktie van LDWS: hij scoorde zeven maal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5