Huis ter duin en Palace voortaan gelijk dicht met bar-dancings Bloemisterij: groei verbloemt de werkelijkheid Warmond: Schiphollijn om Sassenheim heen Vijftig jaar lief en leed in Vlijt Zegen" en Leiderdorp wil zwem baden in eigen beheer ir fi N v. PAGINA 4 COURANT WOENSDAG 23 APRIL 1973 UTRECHT - De voortgaande expansie van de bloemisterij in 1974, die men afleest van .indrukwekkende cijfers over produktie en afzet, versluiert het werkelijke beeld van de bedrijfstak. Voorzitter mr. P. P. A. Teunissen van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" zei dit in de vandaag te Utrecht gehouden alge mene vergadering. De veilingomzet van bloemen en potplanten nam vorig jaar toe van 769 miljoen tot 954 miljoen. Dat was een stijging met 24 procent De omzet van de binnenlandse groothandel steeg ook met 24 de waarde van de export met 25 procent. Tegenover dat beeld, dat wel aanleiding heeft gegeven tot commentaren waarin uitdrukkin gen als „groeifonds" en „speerpunt van de Nederlande tuinbouw" werden gebruikt stel de de voorzitter de ramingen van het land- bouw-economisch instituut, LEI. Dat instituut komt over 1974 tot gemiddelden, die bij be drijfsresultaten, bij arbeidsopbrengsten en bij uitkomsten per vierkante meter een tekort voor de ondernemers in de bloemisterij aan geven. Die cijfers stemmen tot bezinning, vond de voorzitter, al moet men er niet bij voorbaat door in paniek raken. De bloemisterij, aldus Mr. Teunissen, staat onder grote druk van enorme kostenstijgin gen, ontstaan door oorzaken van buitenaf. Het opvangen ervan brengt grote spanningen te weeg, doordat de opbrengstprijzen de kosten onvoldoende of pas op langere termijn volgen. Men heeft te maken met vrije prijsvorming op een tot nog toe vrijwel onbeschermde markt waar de vraag- en aanbodverhouding de prijs bepaalt Neergaande conjunctuur en geldontwaarding in West-Europa spelen ook hun rol, terwijl de vrij grote stabiliteit van Nederlands eigen gulden de export naar lan den met een zwakkere valuta niet in de hand werkt Ondanks dit alles is de Nederlandse bloemis- terijproduktie ook in de eerste maanden van 1975 in omvang en waarde blijven groeien, maar voor te veel ondernemers gaat dit tegen een onverantwoord laag rendement of zelfs tegen een becijferd bedrijfsverlies. De groei cijfers worden nog steeds beinvloed door toestroming van ondernemers uit andere sec toren (bollenteelt, glasgroenteteelt), die naar verhouding nog minder renderen. Mr. Teunissen zou, gezien Nederlands leiden de positie in de internationale bloemenwereld, liefst een deel van de vraagstukken in interna tionaal verband opgelost zien. Daartoe onder nomen pogingen hebben echter in de praktijk tot weinig of niets geleid. De Europese land bouwcommissaris, Ir. P. Lardinois, heeft aan het begin van dit jaar wel een pakket EEG- maatregelen aangekondigd, maar het is er nog niet en de termijn van aanbieding is reeds ruim overschreden. Daarom, zo meende de voorzitter, zal de bloemisterij nu toch allereerst moeten zorgen voor een zo groot mogelijke inbreng in het nationale beleid. Hij pleitte voor overheids maatregelen in de sociale en fiscale sfeer, ter verbetering van de inkomenspositie der on dernemers op langere termijn. Op korte ter mijn wilde hij van overheidszijde daadwerke lijke steunmaatregelen, overeenkomstig de voorstellen die het landbouwschap vorig jaar heeft geformuleerd. Deze steun achtte hij gerechtvaardigd om de volgende redenen: de bloemisterij verkeert in een bijzonder moeilij ke groeifase, is min of meer een opvangcen trum geworden voor groententelers en bollen- telers. en heeft zich zelf jaarlijks grote finan ciële offers getroost voor het gezondhouden van de bedrijfstak, onder andere via weten schappelijk onderzoek en afzetbevordering. De overlevingskansen, aldus de voorzitter, zijn reeël en moeten optimaal gebruikt wor den, ook met het oog op de werkgelegenheid in produktie en toeleveringsbedrijven. Mr. Teunissen noemde een aantal pluspunten voor de bloemisterij, die men bij de noodzake lijke waakzaamheid toch ook niet uit het oog moet verliezen. Enkele ervan: Nederland le vert een goed kwaliteitsprodukt, de verlaging van de BTW aan het begin van dit jaar heeft nieuwe kansen geschapen voor verruiming van de binnenlandse afzet, ondanks neergaan de conjunctuur is de afzet redelijk verlopen, al past zelfbeheersing omdat niemand kan voorspellen waar het breekpunt ligt De voorzitter vroeg zich af wat voor de bloemisterij het gevolg zal zijn van de toepas sing van de tachograaf bij het vervoer per vrachtauto. Zal men met bederfelijke dagpro- dukten als bloemen naar vervoermiddelen moeten die van die tachograaf geen hinder hebben (trein, vliegtuig)? Moet men denken aan verdeelcentra in het buitenland en verde re distributie met containers? Noord wijk dient geen aanvraag in voor speelcasino NOORDWIJK De Noordwijks „Internationals" Huis ter Duin en Palace Hotel zullen voortaan hun bar-dancings op hetzelfde tijdstip als de overige etablissementen in de badplaats moeten sluiten. Met de stemmen van WD, gemeentebelangen, Faase (CDA) tegen ontnam de gemeenteraad gisteravond aan beide bedrijven een historisch privilege, dat op grond van het exclusieve karak ter van beide hotels openstelling tot 's nachts vier uur toestond. Een besluit waarvoor eigenlijk als enig argument de concurrentie van andere, kleinere zaken werd aangevoerd. Burgemeester mr. J. M. Bonnike moest tijdens de discussie overigens, erkennen, dat tegen ontduiking van de sluitingsbepaling door hotelbedrijven van deze omvang niet gemakkelijk maatregelen zijn te vinden. De vraag of Noordwijk zich diende aan te melden als gegadigde voor een speelcasino, vormde gisteravond een punt van uitvoerige discussie. De meningen van voor- en tegenstanders liepen flinkuiteen, maar de stemming aan het eind Van het debat maakte duidelijk, dat alleen de stem men van de WD, Gemeentebelang en Faase (CDA) uitgingen naar de vestigingen van een speelcasino in de badplaats en dat de rest van de raad (CDA, PvdA en PPR) tegen was. Alke made (CDA) zette uiteen, dat een groot deel van de CDA-kiezers principiële bezwaren heeft tegen, een casino. Faase (CDA)daarentegen vond het jammer dat Noordwijk zich niet als gegadigde aanmeldde. Dit zou volgens hem een kans zijn tot een echte continu-! Bewoners Clematislaan willen speelterrein Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Bewoners van de flats aan de Clematis- laan en de Kamperfoelielaan willen een speel gelegenheid voor hun kinderen in de groen strook tussen de Clementislaan en het houten gedeelte van de christelijke school aan de kam perfoelielaan. Om hun wens kracht bij te zetten hebben zij bet gemeentebestuur een lijst met handtekeningen overhan digd. In de onmiddellijke omgeving van de flats is geen speelplaats aanwezig. Om bij een speel plaats te komen, moeten de kin deren de Irislaan oversteken. Dit leidt tot vaak gevaarlijke situaties. B en w zullen de raad morgen voorstellen een krediet van 19.500 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een speel plaats op het door de ouders aangewezen terrein. De helft yan de kosten zal door de ge meente, de andere helft door de eigenaar van de flats worden gedragen. Bezwaarschrift Noord wijkerhoutse ondernemers haalt kleine meerderheid Noorwijkerhout Op de twee de vergadering van de Noord- wijkerhoutse ondernemers bin nen een week is het beroep schrift tegen het verkeerscircu-t latieplan met een kleine meer derheid van 21 tegen 19 stem men aangenomen. De beide ver gaderingen stonden onder dui delijke invloed van de Noord- wijkerhoutse wethouders. Vori ge week donderdag hield wet houder Koelewijn een pleidooi tegen het plan, waarna de ver gadering met 24 tegen 9 stem men besloot het beroepschrift op de agenda te plaatsen. Gis teravond was wethouder Heemskerk aanwezig, voorstan der van het plan. Hij trok d_e rechtsgeldigheid van deze ver gadering in twijfel en gaf een eventueel beroepschrift weinig kans van slagen. Bovendien had hij grote bezwaren tegen de stemgereehtigheid van 4 nieuwe leden die zich hadden opgege ven om voor het beroepschrift te kunnen stemmen. Het was dan ook geen toeval dat er ui teindelijk 4 leden blanko stem den. Het bestuur van het N. O. V. zat duidelijk in zijn maag met de uitslag van de stemming. Grote teleurstelling bij de leden die voor het circulatieplan wa ren en mede namens wie nu een beroepschrift zal worden inge diend. Voorzitter Seysener sprak in zijn slotwoord de hoop uit dat de ondernemers er lering uit zouden trekken. Na de slui ting bleven de leden nog lange tijd bijeen en ontstonden hevig discussies tussen voor- en tegen standers. Wisselbeker NFC voor Henny Haak Van onze correspondent NOORDWIJK Henny Haak heeft, de wisselbeker van de Noordwijkse Film Club gewon nen met haar film „Gestolen goed gedijt". De prijs werd toe gekend door een jury bestaande uit leden van „Amfi". Henny Haak won de trofee eerder in 1970. De tweede prijs was voor Harry Hekker met „Laat de ene hand niet weten. en de derde prijs ging naar L. Sleiffer met „Nopcorn". LEIDEN/Voorschoten Diep in het wei land achter de Voorschotense wijk Noord- Hofland ligt de boerderij „Vlijt en Zegen", waarin het echtpaar Van der Hulst.op 30 april vijftig jaar lief en leed deelt. Vijftig jaar geleden betrok het echtpaar de toen spiksplinter nieuwe boerderij, nadat zijn huwelijk op uitbundige wijze in Oud Ade, de geboorteplaats van de bruid was ge vierd. Het echtpaar kan zich die dag nog goed heugen. Mevrouw Van der Hulst (75): „We zijn te voet van Oud Ade hierheen geko men. De boerderij was eigenlijk nog niet af. Overal stond timmergereedschap". Dat was evenwel geen reden voor de heer Van der Hulst (80) om meteen de handen uit de mouwen te steken. „We hadden toen 7 ha grond en achttien koeien." Thans be werken twee zoons van het echtpaar het land dat inmiddels 30 ha is geworden. De Het echtpaar Van der Hulst in dat gedeelte van de boerde rij waar nog zelf kaas wordt gemaakt. levende have werd in de loop der jaren uitgebreid tot ongeveer honderd koeien. Behalve zijn werk op de boerderij, heeft de bruidegom ook tal van andere „baan tjes" gehad. Hij is zestien jaar raadslid van de KVP in Voorschoten geweest, waarbij hij vooral gespecialiseerd was in agrari sche zaken en openbare werken. Vijfender tig jaar is hij voorzitter van de LTB ge- wec t. Tevens zat hij in het bestuur van de boerenleenbank en was hij bestuurslid van de Noord-Hoflandse polder. In de tijd dat haar man zich inzette voor de gemeenschap, had mevrouw Van der Hulst haar handen vol aan de boerderij, waar toen tweemaal per dag kaas werd gemaakt en aan haar kinderen. Het gouden bruidspaar kreeg negen zoons en drie dochters. De familie is inmiddels uitge breid met dertig kleinkinderen. Op zijn elfde jaar trok de heer Van dei- Hulst, die toen nog in Leiden woonde, er op uit als knecht van een melkboer. „De hele stad moest ik door om alle klanten te bezoeken en dat voor 1,50 per week. Van sanering had toen niemand nog ge hoord." Mevrouw Van der Hulst stond als lagere school kind al „onder de koeien". Haar vader had een boerenbedrijf en kon dus wel wat extra-„man"kracht gebruiken. Nu worden de melkmachines in „Vlijt en Zegen" bediend door de twee zoons, maar mevrouw Van der Hulst kan het toch niet laten zich met het zelfkazen bezig te hou den. In de wijde omgeving van Leiden is „Vlijt en Zegen" de enige boerderij waar men nog zelf kaas maakt. Vandaag houdt het gouden bruidspaar een receptie in de „Gouden Leeuw" in Voor schoten voor alle vrienden en bekenden tussen half zeven en half negen. Op de huwelijksdag is er een H. Mis in de paro chie Maria Middelares aan de Rijndijk, waarna de kinderen en kleinkinderen het bruidspaar een feestdag in Roelofarends- veen aanbieden, dat klinkt als een klok. Gouden paar tussen De heer en mevrouw Duineveld van de Heereweg 417 in Lisse-Engel vieren op 6 mei hun gouden huwelijksfeest. Samen met hun tien kinderen en eenenveertig kleinkinderen zijn zc op de feestdag feestdag te vinden in Hotel Van der Geest in Noordwijkerhout, waar van vier tot zes uur gelegenheid tot feliciteren is. Van kindsbeen af heeft de heer Duineveld (76) gewerkt in het boerenbedrijf van zijn vader, dat na diens dood van hem werd. Nu geniet hij van een welverdiende rust. Een van de zoons heeft het bedrijf overgenomen. Toch kan de heer Duineveld geen afstand doen. Dagelijks verzorgt hij nog twee koeien die op stal staan. Iedere week gaat de bruidegom ook naar de Leidse veemarkt. Weliswaar meer voor de gezelligheid dan om zaken te doen. De bruid (75) komt eveneens uit een boerengeslacht. Vroeger hield zij zich vooral bezig met het maken van kaas. Veertig jaar is de heer Duineveld bestuurslid van het Poelpolderbe stuur geweest. Tevens is hij in het bezit van een prachtige beker die hij won op een VEBO-tehtoonstelling. WARMOND De gemeente Warmond zal bij de commissie Tracé Schiphollijn bezwaar indie nen tegen de lijn zoals hij gepland is. Wanneer de raad daarmee instemt zal het college van b. en w. op een hoorzitting op 28 mei aanstaande in Sassenheim erop aandringen de Schiphollijn om Sassenheim heen te leggen. Wanneer dit niet mogelijk is, staat de raad, blijkens een eerder aangenomen motie, een op schuiving van de lijn zo dicht mogelijk langs rijksweg 44 voor. De commissie ruimtelijke orde ning heeft aan deze motie nog de voorwaarde gekoppeld dat wanneer uit een onderzoek blijkt dat er ernstige geluidshinder ontstaat. Warmond zich het recht voorbehoudt ook het voor de gemeente meest ideale tracé te verwerpen. Inmiddels maakt ook een groep bewoners zich op, om bezwaar tegen het voorgestelde tracé in te dienen. De groep acht de verbindingen tussen de oude en nieuwe lijn onesthetisch. Volgens de groep wordt het kleinschalige dorpskarakter aan getast terwijl een groot deel van de woningen ten noorden van de lijn in de schaduw komt te zitten. De School met de Bijbel aan de Laan van Oostergeest krijgt er een leslokaal en een ge- meenschapsruimte/handenarbeidlokaal bij. De kosten van deze uitbreiding worden begroot op 300.900,-. Dit bedrag is door de gemeente be schikbaar gesteld. Overigens verkeert het „oude" gedeelte van de school in erbarmelijke staat De dakbedekking moet vernieuwd worden om steeds optredende lekkages in lokalen en gangen tegen te gaan. De balklaag boven de personeelskamer is niet vol doende zwaar en buigt thans plaatselijk door. Uit een onderzoek is gebleken dat dit gebrek ontstaat ten gevolge van een constructiefout. Bovendien heeft de school aan de binnenkant hard een verfje nodig. B. en w. stellen de raad morgen voor de gevraag de medewerking alleen te verlenen bij het ver sterken van de balklaag, aangezien het hier gaat om een uit een constructiefout voortvloeiende herstelwerkzaamheid. De medewerking aan de overige twee karweitjes wordt door het college geweigerd, aangezien het hier om gewoon onder houd gaat Het terrein van de gemeentehaven zal voorlopig niet als trapveldje worden ingericht. B. en w. delen de raad mede dat het terrein in verband met de uitvoering van de rioleringswerkzaamhe den niet kan worden gemist. Wanneer de grond vrijkomt zal de mogelijkheid voor een trapveldje opnieuw wórden onderzocht. LEIDERDORP Als het aan de vrijwel voltallige commissie onderwijs ligt gaat de gemeente nog liever vandaag dan morgen de Leiderdorpse zwembaden zelf beheren. Dan zou het namelijk vrijwel zeker zijn dat de tarieven voor een enkel bad in het overdekte teruggebracht wordt van 2,50 tot 2. Op dit moment kan de gemeente, als de raad met het advies van de commissie instemt en het tarief graag tot een redelijker peil teruggebracht ziet dit, de Zwem- en Polovereniging De Does slechts verzoeken. De gemeente beschikt daarbij niet over een stok achter de deur om dit verzoek echt kracht bij te zetten. De commissie onderwijs had geen moeite met de consequentie van deze tariefsverlaging: Een stijging van het te subsidiëren nadelig saldo met 8.000. Naar verwachting zal, bij de huidige tarieven, voor 1975 dit nadelig saldo voor beide baden in totaal ruim 36.000. bedragen. Het zwembad De Does hanteert daarbij in de wijde omgeving van Leiden de hoogste tarieven: Volgens de commissie een reden te meer om aan te dringen op het terug brengen van de prijs voor een enkel bad. Bovendien was de commissie van mening dat een bedrag van 2,50 per persoon een te hoge prijs is als men in gezinsverband eens wil gaan llliailllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII AH in „Blokhuis" LISSE Als eerste be drijf in het „Plan—Blok huis" heeft Albert Hein gis teren een drietal zaken geo pend. Naast een grote su permarkt gingen gelijktijdig de deuren open van de Etos Discount Drogist en de Alberto Drank- en Wijn Dis count. De officiële opening werd verricht door burge meester Berends van Lisse, die tijdens zijn toespraak inging op de ontwikkeling van de winkelstand. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Raadslid wil duidelijkheid ovej commissie volkshuisvesting Van onze correspondent Valkenburg Het PvdA/PPj" raadslid mevr. Anneke R. den Broek heeft een aant schriftelijke vragen aan b e gesteld over het verloop van toewijzing van woningen ii kenburg. In de inleiding op vragen schrijft mevr. Van di Broek: „Het is mij gebleken d er een zekere mate van onduid lijkheid bestaat over het fun tioneren van de huisvesting aan zij zich volgens een veron ning en/of huishoudelijk ment te houden heeft" In de vrage verzoekt mev den Broek om duidelijkhi over het gevolgde beleid. Ze dat er criteria voor d sie op papier worden gezet dat die bekend worden maakt. Voorts vindt ze dat de raadsl den toegang moeten hebben de lijst van woningzoekenden de gegevens van de woningvooj raad. Ze verbindt hieraan een geheimhouding voor wat b| treft de persoonlijke gegevei Het lijkt haar ook wenselijk di één raadslid voortaan deel gaan uitmaken van de c In de raadsvergadering mei zullen b en w wellicht o de vragen antwoorden. Nota over Winkelhof j niet op tijd i Van onze correspondent LEIDERDORP De voor van j avond, vastgestelde gezamenl lijke vergadering van de com J missies ruimtelijke ordeninJ I en middenstandsaangelegen] h heden gaat niet door. De noti y Uitgangspunten Winkelhofl waarover de beide commis sies zich tijdens deze gemeenj schappelijke vergadering zou s den buigen, is niet op tijd t< gereed gekomen. De vergadej a ring wordt nu gehouden ojj y donderdag 1 mei a.s. Hij be. t. gint om 20.00 uur, is openbaai en vindt plaats in het gemeen tehuis. Het is de bedoeling dal t( de raad, in zijn vergadering n van maandag 12 mei, princij tl pe-uitspraken doet over d« z, Winkelhof zodat begonnei] kan worden met het opstellen van een bestemmingsplki) s; voor dit gebied. n Veel kandidaten voor parochie vergadering Zoeterwoude Zoeterwoude Voor de verkil zingen van de parochievergad* ring, de nieuwe vorm van hel bestuur van de parochie Sint Jans Onthoofding, welke in aanstaande weekeinde wordt gehouden is een groot aantal kandidaten beschikbaar. De kiezers kunnen een keus ma ken uit 28 personen die een kandidatuur hebben aanvaard Hieronder onder zijn 2 van de huidige 6 leden van het kerkbe stuur en 6 zittende leden parochieraad. Er moeten 14 le den worden gekozen. Oegstgeest wil stichting voor kabeltelevisie Van 'een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Wanneer dc raad er aanstaande donderdai mee akkoord gaat, zal Oegst geest zich aansluiten bij Leidei voor wat betreft het afnemen van antenne energie centraal regionaal ontvangststa tion voor kabeltelevisie. B stellen dat zij voor de toekomst een gemeenschappelijke regi ling met meerdere gemeenten wil om het station te exploite ren. Voor de nabije toekomst staan zij een stichting waarin de "gemeente Oegstgeest en de stichting „Kabelnet-Me- renwijk" zullen deelnemen. Openbare bibliotheek in Noordwijkerhout kan werk niet aan Van onze verslaggever NOORDWIJKERHOUT Di openbare bibliotheek kan haar werk niet aan. De belangstel ling van de Noordwijkerhou- ters en de Zilkens is in korte tijd zo toegenomen dat het per soneel zijn begeleidende dienstverlenende taak niet naar behoren kan verrichten. In ver band hiermee vraagt het stich tingsbestuur het college van b en w de bibliotheek behalve op woensdag- en vrijdagmiddag vrijdagavond ook op maandag middag te mogen openen. De met deze uitbreiding verband houdende extra personele kos ten worden geraamd op 7.311. De uitleenpost in De Zilk blijkt eveneens ontoereikend zowel wegens de onvoldoende modatie als het beperkt boeken-, bezit. Om hierin verbetering te brengen is een bedrag van 12.500 nodig. B en w stellen de raad aanstaande donderdag voor aan de stichting openbare bibliotheek Noordwijkerhout' een extra subsidie van 25.000 te verstrekken, waarvan 5.000 is bestemd voor de voorziening in de behoefte aan een bibliobus" in De Zilk denw- nen I een I 1 ist te-U Van Delf West Graz uitkc mati; bij d strijc wel gems LDVV LDW

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4